31e JAARGANG DONDERDAG 4 JULI 1940 No. 76 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. t BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. TWEE DAGBLADEN VERBODEN In de provincie Noordholland zijn iwee kleine dagbladen voor den tijd van twee weken verboden, omdat zij, naar de Presseabteilung van het Rijks commissariaat mededeelde, systema- t.isch een onvriendelijke houding tegen cïi\ Duitsche bezettingsmacht hebben aari'gtmpmen en niet hebben kunnen afzien hun vroegere eenzijdige propagandcfr^ ten gunste van de gealli eerden. üv- VERWISSELING V£N RECEPISSEN 4 pCt. NedeïStaatsleening. De wnd. Secretaris-Generaal, hoofd van het Departement var Financiën, maakt bekend, dat de gedegenheid tot kostelooze verwisseling ven de rece- pissen der 4 pCt. Nederlandsche Staats leening 1940 (1), ter verkrijging van de definitieve obligatiën, wordt openge steld van Maandag 8 Juli e.k. af, 'f: £e kantoren van inschrijving en hunne - -j kantoren in Nederland. De recepissen moeten bij inlevering vergezeld zijn van nummerlijsten, wel ke bij deze kantoren verkrijgbaar zijn. De inlevering kan plaats vinden des Maandags en Dinsdags tusschen 9 en 12 uur. De afgifte van obligatiën zal des Vrij dags geschieden. ONTSLAG BURGEMEESTER VAN 's-GRAVENHAGE. Het Rijkscommissariaat te 's-Gra- venhage deelt mede De in functie zijnde burgemeester van de gemeente 's-Gravenhage, mr. S. J. R. de Monchy, is op last van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne- derlandsche Gebied uit zijn ambt ont slagen. De werkzaamheden van den burge meester worden voorloopig door den oudsten Wethouder waargenomen. N.S.B.-KLACHTEN TEGEN BURGEMEESTERS IN GELDERLAND. De Staten van Gelderland zijn Dins dagmorgen in zomerzitting bijeengeko men onder voorzitterschap van den Commissaris van de Koningin, mr. ba ron S. van Heemstra. De N.S.B.-Staten leden, de hoeren Koster en Konijnen- burb, waren in zwart hemd ter verga dering aanwezig. De heer Koster (n.s.b.) wilde op grond van art. 19 van het reglement van orde een schriftelijk voorstel indienen, ook FEUILLETON. DE FURIE VAN DE VENDÉE. 20 Mijn vriend, zei hij, als ge naar de Beneden-Vendée gaat, dan keert ge ge niet terug. De ring, dien gij daar aan uw vinger hebt en de sjerp, die ge om hebt, zullen naar het leger worden teruggezonden, doch met u zelf zal de Furie korte wetten maken. Monfaucon snoefde er op, dat hij het meisje bij mij zou brengen, doch de Vendéesche boe ren, die haar bewaken, hebben er wel voor gezorgd, dat hij zijn voornemen niet ten uitvoer kon brengen. Ze be grepen wel, dat hij geen koningsgezin de was en zonder eenigen twijfel 'heb ben zij hem neergeschoten of neerge slagen met hun sabels of bijlen. Het zelfde lot wacht u ook. Toch laat ik u de keus om naar de Beneden-Vendée te gaan of naai- Parijs. Kies nu Als ik naar de Beneden-Vendée ga, wordt ik dan door geen enkele ge lofte gebonden vroeg ik op zacht en loon. Moet ik onder eede verklaren,, da* ik alles zal doen wat in mijn vermogen is, om -het meisje, dat men de Furie noemt, hierheen te brengen Of ben ik volkomen vrij om te doen wat mijn hart mij zal ingeven Ik maak maar één conditie, zei Biron. Ik verzoek u mij hier te willen verklaren dat ge naar de Beneden-Ven dée zult gaan en Nance Saint-Aubin op zult zoeken. Dan zal ik voldoende gewapend zijn om mij tegenover het Comité van Openbaar Welzijn te kun nen verklaren. Ilc zal dan in staat zijn te zeggen, dat ik u niet naar Parijs lieb kunnen opzenden, omdat ge al op weg waart naar de Vendée. en ik zal er aan toevoegen, dat men goed zal doen met u kwijtschelding van straf te geven voor uw ontsnapping uit de Conciërge rie, als gij terug mocht komen mot dc Furie, wier hoofd zij zoo gaarne zou- namens de heeren Konijnburg (n.s.b.) en Bouwman (partij van de kleine boe ren), en verzocht dit te mogen toelich ten. Het voorstel hield in het benoemen van een commissie uit de Staten, die 'n onderzoek zullen instellen naar het ge drag van burgemeesters in Gelderland van 10-14 Mei en daarop volgende da gen, en daarover rapport aan de Staten zullen uitbrengen. De voorzitter zei, dat de Staten dooi de behandeling van dit voorstel hun werkzaamheden té buiten zouden gaan en stelde voor het niet in behan deling» te nemen. De heer Koster verkreeg het woord voor een kleine toelichting, maar de voorz. merkte op, dat dit. geen verdedi ging mag worden. Mocht hij te ver gaan, dan zou spreker hem het woord ontnemen. De beer Koster wilde medewerken om het verloop van de vergadering waardig te doen zijn, maar men kan hetgeen in dc dagen, die achter ons lig gen, niet volkomen vergeten. Er zijn burgers maatregelen genomen, waarbij burgemeesters zich zoozeer hebben misdragen. De voorz. viel den heer Koster in de rede en maakte bezwaar tegen deze toelichting. Men zou zich beperken tot de agenda en spreker heeft bezwaren, dat bier personen worden aangeval len, die zich niet kunnen verdedigen. De heer Koster verklaarde geen per sonen te zullen noemen en niemand te zullen aanvallen. Hij zeide, dat er op 10, 11 en 12 Mei door burgerlijke auto riteiten een reeks van personen zijn gevangen genomen, om te worden ge ïnterneerd. Men kan ook niet voorbij gaan, wat er na de evacuatie is geschied De voorz. meent, dat dhr. Koste te ver gaat en zal voorstellen hem liet woord te ontnemen. De hr. Koster vervolgde, dat wat de evacuatie betreft er burgemeesters wa ren, die elk initiatief, elk organisee- rend vermogen misten en alleen aan zich zelf gedacht: hebben. De burgemeesters moeten ter verant woording worden geroepen. Wij willen echter geen persoonlijke wraak maar recht moet er zijn. Er ontstond dan een incident, door dat op de publieke tribune wordt ge roepen „Bravo, en Hou Zee. Dc- ont ruiming geschiedde en zingend „Wij zijn de zwarte soldaten" gingen de le den van de N.S.B. heen. Het voorstel Koster, in stemming ge bracht, wordt verworpen. Alleen de on- derteekenaars stemmen voor. De heer Koster roept uit „Maar het onder den laten vallen op de guillotine van het Revolutieplein. En nu nogmaals kies Ik ga naar de Beneden-Vendée antwoordde ik. Of ik al wordt doodge schoten op bevel van dat meisje Saint Aubin, in elk geval zal ik nog wat lati ger leven dan dat ik naar Parijs ga. Ik heb er niet den minsten lust in om de kennismaking met de Conciergerie te hernieuwen. Ook voel ik geen directe begeerte om het schavot te bestijgen. Ik ga dus naar de Beneden-Vendée om een kansje te wagen. -- Moge het geluk met u zijn, zei Bi ron. Herinner u, dat geen enkele belof te u bindt, zoodra ge het meisje Saint Aubin hebt ontmoet. Volg de stem van uw hart en uw geweten, wanneer ge in haar tegenwoordigheid zult wezen. Doch onhoudt dit, ging hij met een bit ter laclitje voort, wanneer ge in haar macht zijt, zal zij u precies, behande len, als zij Monfaucon behandeld heeft, tenzij ge haar kunt overtuigen, dat ge inderdaad een koningsgezinde zijt, begeerïg onder haar vaandel te vechten. Monfaucon slaagde hierin niet en gij zult evenmin slagen. Niette min,, zooals ik reeds zei, gij zult in elk geval in de Vendée nog ecu beetje lan ger leven dan in Parijs. Vaarwel Wij zien elkander niet weer. En dat deden wij ook niet. Eer er een maand vcrloopcn was, zat Biron al in de Klooster-gevangenis als. ter dood veroordeelde. Zijn eenige misdaad was, dat hij als edelman was geboren en geen slachtpartijen wenschte aan te richten onder dc wanhopige Vendéers, die door Nance Saint-Aubin, deze beminnelijke Furie, ten strijde werden geroepen. DE FURIE. Nooit ging iemand een vreemder avontuur tegemoet dan ik. Ruben Mon faucon was naar de Beneden-Vendée 'gegaan om door de gevangenneming zoek komt toch." Daarna werd de vergadering voort gezet. Het onderzoek van de geloofsbrie ven van de nieuwbenoemde leden, de heeren G. Koning (c.h.) en J. P. van Apeldoorn (a.r.) kon niet plaats heb ben, omdat de geloofsbrieven niet vol ledig zijn ingediend. Na het trekken van de afdeelingen zijn de Staten in de afdeelingen bijeen gekomen. (Algem. Handelsbl.) STEUNFRAUDE. De steunfraude was gepleegd door een 55-jarigen werkloozen stoker uit Heemstede, die gedurende vier jaren kans had gezien, een bedrag van ruim duizend gulden voor de met controle belaste ambtenaren te verzwijgen, waardoor de man ten onrechte een te hoog steunbedrag had ontvangen. Dat dit mogelijk is geweest, was voor den Officier van Justitie aanleiding den ge tuige, een ambtenaar van de steunrege ling in de gemeente Heemstede, te ver wijten, dat de controle toch wel heel oppervlakkig moet zijn, als men gedu rende vier jaar de controleerende amb tenaar om den tuin kan leiden. Dit maakte het vergrijp van den verdachte echter niet minder ernstig en spr. eischte daarom een gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. De politierechter wilde echter reke ning houden met deze gebrekkige con trole, die het geknoei zoo lang verbor gen heeft doen zijn en veroordeelde den stoker tot één maand gevangenis straf. GENERAAL WINKELMAN. De bevelhebber van de weermacht in Ne derland, generaal der vliegers Christiansen, maakt bekend Officieele mededeeling. 1. Generaal Winkelman en onderhoorigen van de Nederlandsche weermacht en politie- troepen hebben door hun persoonlijke han delwijze niet de matiging in acht genomen, welke op grond van de hun door den Führer van het Duitsche Rijk toegestane voorrechten behoorende te worden verwacht. 2- Hierdoor is het rustige verloop van de demobilisatie, zooals dat in groote trekken is voorzien en ook door de meerderheid van de Nederlandsche bevolking en weermacht werd toegejuicht verstoord geworden. Der- nalve is de daarvcor verantwoordelijke Opper- WACO - AUTOBUSDIENSTEN. Vertrek tijden vanaf Wieringen richting Den Helder 7.30 11.10 en 17.40. Vanaf Wieringen richting Middenmeer 8.20 i6.20 en 20.20. (Deze diensten geven aansluiting op Spoor verbinding naar Hoorn.) van de Furie lauweren te oogsten. Ik ging er heen, om zoodoende mijn hoofd te redden van de guillotine op het Revo lutieplein. Wat zou er echter gebeuren, vroeg ik mij al, wanneer ik mij van aangezicht tot aangezicht zou bevinden met Nance Sant-Aubin Ik had al de allures van een aanhan ger des konings. Nauwelijks had ik het vijandelijk grondgebied betreden of ik slaagde er reeds dadelijk in de eerste bende gewapende boeren, welke ik tegenkwam, volkomen te overtuigen Een edelman riepen zij uit. Komt u van Parijs, mijnheer vroeg er een. Ja, ik kom inderdaad van Parijs. Ik ben uit de Conciergerie ontsnapt en nu op weg naar de Beneden-Vendée. Naar Charett Waarom komt ge niet bij ons om dienst te nemen in het Groote Leger, dat van de eene overwin ning in de andere gaat We zullen weldra oprukken naar Parijs en daar een einde maken aan de monsterach tige revolutie. - Ik heb een boodschap voor mejuf frouw Saint-Aubin, antwoordde ik. Wilt u mij zeggen waar ik haar vinden kan De boeren lachten. Die is even moeilijk te vatten als 'n aal bij de staart, zei de een. Ze vliegt van de eene plaats naar de andere en waar ze maar verschijnt, laten de man nen hun werk in den steek om haar te volgen, precies zooals in den ouden tijd Jeanne d'Arc gevolgd is. Hoe heet u, mijnheer Ik vertelde het hem. Ik zei, dat ik ka pitein O'Niel was van de ontbonden Itrscho Brigade. Ze wenschten mij ge luk en ik vervolgde mijn weg. Ik hoor de hen, toen zij verder trokken hun krijgslied zingen „Yexilla Regis" en ik bewonderde deze eenvoudige boeren die 'n strijd gingen aanbinden, zooals alleen gestreden kan worden tusschen menschen van hetzelfde volk, waarvan de ene helft vecht voor iets, dat door hen beschouwd wordt als het heiligste bevelhebber van de in demobilisatie zijnde Nederlandsche land- en zeemacht in krijgs gevangenschap naar Duitschland overge bracht. 3. De functie van opperbevelhebber der Nederlandsche land- en zeemacht is tegelijker tijd door den commissaris voor de demobili satie der Nederlandsche weermacht opgehe ven. 4. In het hoogst eigen belang van de Ne derlandsche weermacht en van het Neder landsche volk wordt verwacht, dat in de toe komst verstoringen der demobilisatie niet meer zullen volgen. Deze zouden tot de scherpste tegenmaatregelen vanwege de Duit se heweermacht leiden. DE PERS. Zelfwegcljfering. Daaraan staan, lezen wij in „De Stan daard", sommige Nederlanders schuldig als zij het doen voorkomen, dat Nederland een sociaal-achterlijk land zou zijn, dat veel van het buitenland leeren kan. Dat is niet zoo en wie het tegendeel be toogt is óf onkundig óf werkt met onzuivere motieven. De waarheid is toch, dat Neder land op bijna elk terrein aan de spits stond. Onze woningtoestanden waren beter dan in alle ons omringende landen, ons sterftecijfer was laag, ons onderwijs stond op hoog peil. de verzorging van kranken was voortreffelijk, onze instellingen van barmhartigheid waren talrijk en werden goed geleid, onze voorzienin gen tegen ongevallen, invaliditeit en ziekte konden toets van vergelijking met anderen doorstaan. Orize steunregelingen gingen boven die van andere landen uit. Alleen op het stuk der werkloosheid zijn er andere landen aan te wijzen die ons, verre zelfs, de loef afstaken. Maardan zal men tevens moeten erkennen, dat de wegen en middelen, waarover men daar beschikte, voor een Nederlandsche Regeering niet toeganke lijk waren. Wij kunnen ongetwijfeld ook van anderen leeren en we zijn er al mee bezig. Op het stuk van snelle beslissingen, in tegenstelling met eindeloos gekeuvel, hebben we al heel wat gezien. Men kan dat alles grifweg erkennen, maar dat sluit niet in dat men zichzelf ook wegcijfert in wat voortreffelijk was, vaak vroortreffelijker dan elders. Zulk optreden vindt we zijn ervan overtuigd ook bij de bezettende macht niet de minste waardee- ■ing. Die heeft zelf ook oogen om den toe stand hier te lande te zien, zooals hij in wer kelijkheid was. Dr. Colïjn over het Duitsche witboek. In een beschouwing in „De Standaard" geeft dr. Colijn zijn oordeel over het document no. 19 uit het Duitsche witboek, nl. het me morandum van generaal Winkelman. Na en kele onduidelijkheden hieruit te hebben be> iproken, merkt de gewezen minister-president ap Overigens komt er in het Witboek op pag. 8 bovenaan een mededeeling voor, waarvan wij de juistheid ernstig in twijfel moeten trek ken. En wel op grond van persoonlijke we tenschap. Schrijver dezes heeft van eind Mei 1933 tot begin Augustus 1939 persoonlijk voort durend voeling gehad met de militaire aan gelegenheden. Twee jaren voerde hij in die periode zelf het beheer over het Departement van Defensie en nimmer is hem ook maar 'het geringste gebleken vart besprekingen die, volgens het Witboek, bereids sedert jaren tus schen de generale staven gevoerd waren ge worden. Zouden zulke besprekingen nochtans wél gehouden zijn, dan zou dit niet slechts ge schied zijn buiten voorweten der Regeering. maar zeer stellig tegen haar wil. Aan hare wenschen op dit punt kan nimmer twijfel hebben bestaan en daarom blijven we bij bij onze overtuiging, dat dè uitspraak van het Witboek, waarop we doelden, onvoldoende gefundeerd is. BUITENLANDSCH NIEUWS. en verhevenste, dat er in de wereld be staat. Ik had weldra dat woudrijke en schoone district bereikt, dat meer alge meen bc-kend als de Bocage. Men vond hier maar weinig wegen, doch de tal- looze paden en lanen maakten van het land een waren doolhof. Mij scheen echter alles verrukkelijk toe. ik hield van de bossclien en murmelende he ken. Ik hield van de gehuchten en dor pen, die temidden van de wijngaarden als verscholen lagen, of blakerend in den zoniieschijn zich uitstrekten langs de rotshellingen en de groene da len er beneden. Ik dweepte met de berg passen en ravijnen, waardoor de mach tige bergstroomen zich een weg baan den met het geluid van den rollenden donder. Ja. het leven was waard om geleefd te worden. En ik zag weer terug op de in de Conciergerie doorgebrachte da gen, zooas iemand terugziet op een hel van verschrikking. Helaas, ook hier, in de schoone Ven dée was al sedert lang de hel losgebro ken. Gehuchten en dorpen waren be stemd om in vlammen op te gaan en tot asch te worden, waarbij het leven van ouden en jongen, van menschen en kinderen, niet gespaard zou worden Mijn eerste droeve ontwaken kwam op een avond, toen ik, zoo tegen de schemering, een groote vlam uit een der dalen zag opstijgen. Ook drong het geluid van verwarde stemmen tot mij door, een wild en angstig rumoer, dat mij met ontzetting vervulde. Ik was soldaat en aan dc verschrik king van den oorlog gewend, doch ge lukkig niet zoo'n oorlog als deze. Do Revolutietroepen, de blauwen, zooals ze werden genoemd, waren tot deze plaats doorgedrongen en er toe overgc gaan hier hun wraak te koelen. Langzaam kwam ik nader. De ver schillende geluiden waren uitgestor ven, alles was stil. De vlammen waren gtedoofd,. doch lange rookkolommen stegen naar den hemel op. De maan ONGERUSTHEID NEEMT IN ENGELAND TOE. Velerlei bezuiniging. Het D.X.B. meldt uit Stockholm Uit een bericht van de „Nya Dagligt Allehanda" uit Londen blijkt, dat de ongerustheid over de komende ontwik keling der gebeurtenissen in Engeland steeds grooter wordt. Voor de Recht banken staan zoogenaamde defaitisten terecht. Pers en autoriteiicn keeren zich tegen de zeer verbreide overtui ging, dat 'n nederlaag onafwendbaar is De „Nya Dagligt Allehanda" meldt voorts, dat de Engelsche bladen, om papier te sparen, de kolommen smal ler gemaakt hebben en een kleiner lettertype gebruiken. De spijskaarten in de restaurants zijn ingekrompen, evenals het aantal gerechten. De etens waren, die vroeger uit Frankrijk wer den aangevoerd, zijn geheel van het menu geschrapt. WERKGELEGENHEID VOOR BELGEN. Het D.N.B. meldt De Duitsche autoriteiten maken be kend, dat het van nu af aan voor Bel gen mogelijk zal zijn in Duitschland te werken. De aanbiedingen van werk willigen, welke geheel vrijwillig ge schieden, worden in ontvangst geno men dooi- de Belgische bureaux voor Arbeidsbemiddeling, die alle verdere stappen doen. Gevraagd worden ge schoolde en ongeschoolde arbeiders, in de eerste plaats mijnwerkers, me taalarbeiders, lasschers, textielarbei ders en daglooners. De arbeiders wor den in Duitschland verzorgd en be huisd. Van hun loon kunnen de arbei ders tw eederde naar België overmaken. rees weldra in de sterrenlucht om hoog en uit het midden van het boscli klonk het gehuil van de wolven. Don kere schaduwen schoven heen en weer, doch alle begaven zich naar de plek van verwoesting en dood. Toen dacht ik aan de Furie van de Vendée. Ik vroeg mij af hoe zij het zichzelf verantwoorden kon, zooveel leed en ellende te brengen over deze ongelukkige provincie. Want ieder, die de vanen van Nance Saint-Aubin volgde, ging een tragisch pad. Ik reed voort. Een koud gevoel door stroomden mij bij de gedachte aan dit meisje, dat honderden en duizenden hoeren kon uitzenden tegen dat mach tige lc-ger van de Republiek, dat, dit kon niet anders, hen allen in den dood zou jagen. Hoe was het haai- mogelijk geweest deze mannen onder -haar betoovering te brengen, zoodat ze hun hoeven ver lieten om haar te volgen Hoe had zij er toe over kunnc-n gaan al deze dorpen en gehuchten volkomen weerloos ach ter te laten Was er wel iets in de we reld van zoo groote waarde, dat men er voor kon vechten en zooveel ongeluk kigen er voor kon opofferen Dit was geen orlog meer, het was een slacht partij. Tegen den morgen zag ik de eer- te sporen van de weerwraak, de weer wraak, die de Vndée in nog dieper el lende zou storten. Ik vond enkele revolutie-soldaten aan de hoornen vastgespijkerd. De Vcn- déeers hadden hen gevangen genomen. Ze waren langzaam gestorven en tot mijn verbazing zag ik dat de plek, wel ke men hiervoor had uitgezocht, vlak bij een heuvel was. waar de hoeren on getwijfeld hadden liggen bidden, onder wijl hun slachtoffers stierven. Wordt vervolgd. IN VIER BLADEN ADVERTEEREN VOOR EENMAAL BETALEN Wierlnger Courant. Wieringermeerbode. De Polderbode. Zijper Courant.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1