N. V. NOORDERBANK Zitdag te Middenmeer WIERINGER C OURANT. ZATERDAG 13 JULI 1940 No. 80. ALKMAAR - HOORN. CREDIETEN EFFECTEN DEPOSITO'S. HOTEL SMIT ELKE WOENSDAG VAN 9—1 UUR. GEMEENTERAAD WIERINGEN. Vergadering van de Gemeente raad op Vrijdag 12 Juli 1940, des namiddags 2 uur. Na de opening door den voorz.,; worden de notulen gelezen en goedgekeurd. mldedeelingen en inge komen stukken Ingekomen zijn van S. Koorn Jz. en Herin. Smit bericht van aan neming van hun herbenoeming tot lid van het College van Arm voogden bericht van goedkeuring o.a. van het besluit tot wijziging van de provisie voor het afsluiten van kasgoldlecningen van 1,8 pCt. in 1/4 pCt. jaarverslagen over 1939 van de Schoolartsendienst en de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Deze stukken worden voor ken- nisggeving aangenomen. Van Iv. Karn ping verder een ver zoek om ontheffing van honden belasting. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt hierop gun stig beschikt. gemeente-rekening 1938. De gemeente-rekening 1938 wordt, in verband met de afrekening van de bijzondere steun uit het Werk- loosheidssubsidiefonds, nader vastgesteld met een batig saldo van f 3295,91, wat betreft den ge wonen dienst en met een nadeeiig saldo van 33345,67, wat betreft den kapitaaldienst. Aangenomen. Tot commissie voor het nazien der gemeenterekening dienst 1939 en van de rekening der Zeegras- exploitatie dienst 1939-1940 wor den benoemd de heeren Bais, Lont en Jansen. Allen nemen hun benoeming aan De 3e suppletoire begrooling voor de dienst 1940 wordt onveran derd vastgesteld. commissie van toezicht en onderwijs. Voor benoeming als lid van de commissie, wegens periodieke af treding van den Heer J. Geerts, be velen B. en \V. ter benoeming aan: 1. den heer J. Geerts (aftr.) 2. den heer F. H. Slik. De hr. Geerts wordt herbenoemd voordracht strekkende tot het niet-houden der kermis in 1940. De voorz. deelt mede, dat het in het College van B. en W. een punt van overweging lieeft uitgemaakt de vraag, of het wenschelijk is de Kermis dit jaar al dan niet te la ten doorgaan. Hoewel door het niet-houden dei- Kermis de belangen van meerde re ingezetenen geschaad worden, wegen naar het oordeel van B. en W. de argumenten, die voor het niet-houden pleiten, zwaarder. Voor het oogenblik huiten be schouwing latende of deze moeilij ke tijden wel tot feestviering ge- eigend zijn, moet echter worden gewezen op het feit, dat er alles aan gelegen is conflicten, die gedu rende de Kermis zoo gemakkelijk ontstaan, te voorkomen. Van overwegend bezwaar zijn b.v. ook dc voorschriften omtrent het verduisteren. Reeds om deze reden is het b.v. niet mogelijk de Kermis des avonds te houden. Op grond hiervan meenen B. en W. te moeten voorstellen de Ker mis dit jaar niet te doen doorgaan. Het voorstel wordt met alge- mecne stemmen goedgekeurd. De hr. Niemcijer zegt, dat het zijns inziens ook noodig is, dat er opgetreden wordt tegen liet café bezoek op Zondagavond. Het is ge bleken, dat hierdoor conflicten kunnen ontstaan. En dezelfde rede nen voor het niet-houden van dc Kermis, kunnen ook voor het café bezoek gelden. Het volgend punt der agenda be vat de benoeming van 7 leden dor commissie lot wering van school verzuim. Aftredend zijn de hoeren N. Kaan, C«. Bakker Ez., C. van Kuis beek,. A. II. J. van 't Hof, S. dc Vries, N. .T. Pool, N. II. Klomp. Alleen de heer Klomp is niet her kiesbaar. Door B. en W. worden ter benoe ming aanbevolen ten eerste alle hierboven genoemde heeren en in de plaats van dhr. Klomp, de lieer Th Rijkers ten tweede de hee- ren L. Noorden. R. Hulsebos, Th. A. Rasch, J. Boon, J. Geerts. Mt. Mostert en R. Post. Allen worden herbenoemd en in vacature Klomp dhr. Rijkers. tegemoetkoming vervoer kosten art. 13 der lager onderwijswet 1930. Ingekomen is een aanvrage van Mw. Wed. D. Bijl - van der Veer, al hier, om tegemoetkoming ingevol ge art. 13 der L. O.-wet 1920 in dc kosten, verbonden aan liet bezoe ken door haar kinderen van de Bijz. Lager school van de Vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Den Oever. Aangezien adressante, blijkens ingewonnen inlichtingen, moet worden geacht voldoende kapi taalkrachtig te zijn om deze kos ten zelf te betalen, stellen B. en W. voor, de aanvrage af te w ijzen. Goedgekeurd. Hierna wordt door den voorz. 'n schrijven voorgelezen van het Dep. van Sociale Zaken, over de steun- verleening B over 't dienstjaar '40 De beraamde extra bijdrage zal niet plaats hebben. RONDVRAAG. De heer Niemeijer noemt de nieuw gebouwde huizen van de heer S. de Vries in de Beltstraat ontsierend voor het dorp. Spr. vraagt, of de Gemeente niets kan doen ter voorkoming van deze ..kazerne bouw." Het zijn huizen zon der vooringang en van een bouwtrant, die in een dorp niet thuis hoort. Voorz. merkt op dat de bouwverorde ning deze bouw wel toelaat. De heer Niemeijer vindt, dat B. en W. toch wel een verordening vast kun nen stellen. Voorz. antwoord dat de welstandsbe paling wegens bezuiniging is geschrapt, zoodat er geen zoogenaamde schoon heidscommissie meer bestaat. De heer Niemeijer meent, dat er wel iets aan te doen zou zijn geweest, het is in ieder geval geen aanbeveling voor het dorp, dat er zulke huizen verrijzen. De heer Bosker merkt op dat de bouw verordening in deze gemeente doodou- derwetsch is. Zelfs een halfsteensch muur zou volgens deze verordening nog zijn toegestaan, terwijl niemand het meer in zijn hoofd haalt, een half steensch muur op te trekken. Men gaat tegenwoordig zelfs zoo ver. dat halfuitgevoerde plannen ter goed keuring worden aangeboden. De voorz. merkt op, dat er reeds aan een nieuwe bouwverordening wordt ge werkt. De heer Niemeijer vraagt, of het plan niet geweigerd kan volgens de bestaande bouwverordening. De heer Bosker zegt, dat er niets aan te doen was volgens de verordening, an ders was het niet goedgekeurd. De heer Bontkcs wil een voorstel ma ken voor een verandering van de bouw verordening voor de eerstvolgende raads vergadering. Vooz. antwoordt, dat het niet zoo gauw gaat, de inspecteur moet er eersfin ge kend worden. Hierna sluiting. bommen te wieringen. A an T lukraak werpen van En- gelsche bommen op ons land is Vrijdagmorgen ook de Wieringer polder 't slachtoffer geworden. Door 'n Engelsch vliegtuig zijn zes bommen uitgeworpen, waar van 4 in 'l bouwland en 2 nabij de boerderij van J. N. Mulder terecht kwamen. De splinters zijn door vensters, muren en 't dak geslagen en heb ben een ware ravage aangericht. In een ledikant in de kamer sliep de vrouw des huizes en in elke bedstede in 't zelfde vertrek dc heer Mulder en zijn zoon, en het is een groot wonder, dat allen nog leven, want de splinters zijn door de umiir, over 't ledikant ui door de beddeuren gevlogen, ja, tot zelfs in de stijlen van de sc li u u r-v ierkanten. Bij 't, hooren van de eerste bom inslag in 't land, 't was tegen den morgen, riep Mulder zijn zoon. Deze stond toen op en wilde naai de buitendeur, doch toen volgde dc tweede bom en werd de zoon door 'n scherf aan 't oor gewond. Ook jutfr. Mulder had verwondin gen aan 't gelaat, doch gelukkig niet ernstig. In de boet werd 't dakhout oid- zet en versplinterd, dc- landbouw werktuigen beschadigd en oen aantal kippen gedood. Men vraagt zich af, welke men taliteit de Engclsche vliegers heb ben en w elk nut zij er van inzien om vreedzame hofsteden tc ver woesten, en verder maar bommen te strooien, waar er toch geen en kel militair object in de buurt is. Ergerlijk vinden wij 't ook, dat 'n bezoeker(crs zich niet heb ben ontzien de gedoode kippen me de te nemen. Bi toont men zoo z'n deelneming aan 't getroffen gezin? j FILMNIEUWS. Zaterdag en Zondag in Cinema de Haan de film drie walsen Een Oscar Strauss-operette, die zeer geslaagd is. Yvonne Printemps, vervult in deze film do hoofdrol, bijgestaan door verschillende bekwame arlis ten. Het is een echte amusements film, verrassend en muzikaal. Zodagmiddag3 uur revolverrecht met GEORGF. 'O BRIEN in de hoofdrol. Sensationeele avonturen van een cowboy in geheimen dienst. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. kostelooze rijwiel- belast1ngmerken. De Rijksontvanger te Anna Pau- lowna zal voor het behandelen van aanvragen ter verkrijg"' van kostelooze rijwielbelastingÉfcrken te zijnen kaïdorc Molcnjw&^22, zitting houdc§£%p dc volgl^^^Ki- gen en uren - j| Dinsdag 23 Juli, 30 Juli en 6 Au gustus 1940 des namiddags van 7-9 uur Donderdag 18 Juli, 25 Juli en 1 Augustus 1940 des nam. van 7-9 u. In aanmerkng ter verkrijging van een kosteloos rijwielbelasting merk komen alleen hoofden van gezinnen, die niet in de Rijksin komstenbelasting zijn of worden aangeslagen en een rijwiel voor hun beroep of bedrijf noodig hebben. breezand. De burgemeester heeft bekend laten maken, dat al lc geëvacueerden, «|ie zich in Breezand bevinden, naar andere oorden zullen moeten gaan. Men kan zich nu nog tot den burge meester wenden om een bepaal de plaats naar eigen verkiezing. Binnenkort krijgt men zijn plaats aangewezen, hetgeen mis schien minder aangenaam is. Hoewel niet precies aangege ven, schijnt dit ook degenen te be treffen, die hier met nachtlogies verblijven. goede samenwerking Dat we hier in Breezand ook elkander weten te helpen blijkt' wel uit de loyale samenwerking tusschen de scholen hier. Het ou de gebouw moest worden afge broken om plaats te maken voor een keurige nieuwe school. De lessen w erden voorgezet en w el in het daartoe eenigszins verbouw de veilinggebouw'. Doch nu wordt het wederom tijd voor het veilen der bollen en dient het veilingsgebouw weer zijn oorspronkelijk en vorm en be zetting te hebben, zoodat omge zien moest, worden naar een ande re gelegenheid. Door de welwil lende samenwerking met het R.Iv. Schoolbestuur werd in overleg met den Inspecteur de Openbare School in de gelegenheid gesteld gedurende de vacantie in de school aan de Burg. Lovinkstraat onderwijs te geven. Daartoe is dc volgende regeling getroffen. Dc vacantie voor de R.Iv. School begint Vrijdag 26 Juli. De daarop volgende Maandag gaan de kind-: ren van de Openbare School naar de Kath. School en wordt hier voor hen les gegeven tot Zaterdag 24 Augustus, waarmede de va cantie vaivde Openbare .School be gint. De resteerende week wordt benut om de school een extra beurt te geven, zoodat Maandag 2 September wederom de gewone lessen van de Kath. School in een kraakheldere milieu beginnen. De vacantie van de Openbare School valt dus in de laatste week van Augustus en de September maand. Rond 1 October zou het nieuw opgetrokken gebouw in gebruik kunnen worden genomen, hoewel de laatste hand er dan nog niet aan gelegd is. KERKNIEUWS. toch classicale vergaderingen In „De Gereformeerde Kerk" stolt een predikant de vraag aan de oi de, of het toch niet gewenscht zou zijn dit jaar classicale vergade ringen te houden. Hij noemt daar voor een drietal reaencn „Ik denk dan in de eerste plaats aan het woord „En Paulus, de broeders ziende, greep moed Predikanten en ouderlingen heb ben in dezen tijd met z'n eigenaar dige moeilijkheden en vragen, meer dan ooit behoefte elkaar te zien en van gedachten te wisse len, elkaar om raad te vragen en ook om bemoediging en troost van elkanders gemeenschap te ontvan gen. De eenige gelegenheid, om el kaar als ambtsdragers te ontmoe ten, is de Classicair Vergadering. Het is een zeer ernstig gemis, waarvan men verwachten kan, dat liet zich wreken zal in het kerke lijk leven, dat we nu van deze ver gaderingen verstoken zijn. Nu kan men zeggen, dat men zich met zijn vragen en moeilijkheden kan wen den tot het hoogste bestuursli chaam onzer Kerk en dan ook, dank zij dtëézelfsactiviteit, op hulp kan rekenen. Jaw el, maar het pres byterianisme is te zeer een eigen schap onzer Kerk, zit ons persoon lijk ook te zeer in hel bloed en wij staan ook nog te standvastig op de bres voor een prcsbyteraanscho kerkorde, dan dat we zonder nood zaak nog zulk een leiding kun nen en mogen aanvaarden met al- geheele terzijstelling van onze ei gen bevoegdheid. Bovendien mis sen we dan nog de persoonlijke ontmoeting met de broeders In de tweede plaats is hof nu, misschien meer dan ooit, de tijd, om ons te beraden op den kerke!ij ken toestand. Do groote kerkelijke vragen, die ons sinds jaren bezig bielden, zijn nu accuuf geworden. Do vraag naar de eenheid der kerk, do vraag naar den inhoud van be lijdenis en prediking in de wereld, do vraag naar de Christelijke op voeding der jeugd en leiding van het, volk, de vraag naar de plaats der kerk in de samenleving, deze vragen dringen zich nu zeer na drukkelijk aan ons op. En al is het waar, dat wij nu niet onmid dellijk, daden kunnen doen. het is van groot belang, dat we als kerk ons hierover beraden, elkaar vin den, onze meening en de mogelijk heden die wij zien, nauwkeurig omlijnen. Het is niet zonder belang dat nu reeds blijke, dat de kerk zelf haar taak bepalen en haar ei- igen zaken regelen kan. In de derde plaats is er reden om tui dc Classicale Vergaderin gen bijeen ie roepen, omdat dc te genwoordige omstandigheden al licht het gesprek vergemakkelijkt tusschen hen, die liet te voren niet eens waren. W e zullen ons op vol komen nieuwe omstandigheden moeten bezinnen en ook al behou den we ons beginsel, - w e kunnen daarom nu gemakkelijker losla ten die bijzaken, die het ons an ders zoo moeilijk maakten elkaar te verstaan en te vinden. liet is van belang, dat de kerk als zooda nig zich op hare Classicale Verga deringen over den toestand be raadt, voordat de groepen en par tijen het doen, opdat we als kerk den nieuwen toestand ingaan en niet in het oude partijwezen ver strikt blijven. Op grond van ai deze dingen meen ik, dat de wensch gewettigd is, alsnog de Classicale Vergade ringen doorgang te doen vinden. De kerk kan niet ongstraft dir laa'ste bolwerk van haar eigen zelfbeschikkingsrecht, zonder slag of stoot prijs geven voor het opper gezag van een Synodaal alge meen bestuur. ket materieels probleem. He Maandblad van de Vereen, van Kerkvoogdijen in de Ned. litrv. Kerk schrijft over de mate- i ieele problemen, die in de licrv. Kerk door den gewijzigden toe stand zijn ontstaan, het. volgende: De Nederlandsclie wetten, waarmee de kerk heeft te maken, zijn niet afgeschaft. Huren en land pachten moeten op tijd worden be taald. Het is aannemelijk, dat het Grootboek de rente op tijd zal ui1 - kceren en dat de Rijkstractemen- ten zullen doorgaan. Hoe hot met het effectenbezit dor kerk is ge gaan, is op dit oogenblik niet te overzien. Van de verplichte open bi waargeving dezer efrecten bij do Nederl. Bank moot worden aange nomen, dat deze daar voorshands in veiligheid zijn. De hoofdelijke omslag, financi eel do voornaamste kurk, waarop do kerk drijft, behoort betaald te worden, afgezien van gemeenten, die direct door oorlogshandelingen bobben geleden, waarover wij nu nog niet. kunnen oordeelen. Dit on derdeel zal thans in honderden ge meenten onzer kerk een voor werp van de voornaamste en moei lijkstc zorg der kerkvoogdijen •zijn. Komen daar ernstige moeilijk heden mee, dan zal zeker heel veel gevraagd w orden van de lief de en toewijding der kerkvoogden. In vele gemeenten zullen zij er dan zelf op uit moeten en den menschen aantoonen, dat dc kerk toch zonder haar hulp niet kan. Het Koolzaadzichten in de Wieringermeer, in vollen gang.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 3