31e JAARGANG DINSDAG 16 JULI 1940 No. 81 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN UITGEVER - DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGEN. per 3 maanden f 1.25. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. JÖ. AD VERTENTIëN Van 1 5 regels t 0.50 Iedere regel meer f 0.10 ONVERGANKELIJKE WAARDEN. Het is een oude waarheid, dat dagen van nood, van zorg en van druk lang niet altijd in geestelijken en opvoedenden zin de slecht ste zijn. Integendeel. Dikwijls brengen zij ons nader tot de diepte, de kern, de bron van het leven, tot de dingen van eeuwigheidswaarde. Wie onzer is enkele weken geleden niet ge troffen door de radio-toespraak van den hoog bejaarden maarschalk Pétain, waarin hij er op wees, dat het leven van zijn landgenooten vaak te veel was opgegaan in zucht naar weelde, genot en gemak Dit was een woord, dat waarlijk niet alleen voor de Franschen gold. Met volle erkenning van slechte maat schappelijke toestanden, die voor een deel van ieder volk nog steeds bestonden, moet toch worden getuigd, dat het leven van den modernen mensch vaak te veel was afge stemd en gericht op zaken van genot, ont spanning, weelde en dan veelal buitenshuis. Soberheid en gezinsleven ziedaar twee za ken van groote beteekenis voor de volks kracht en het volkswelzijn, die in de jacht en het tempo van hetmodeme bestaan hoe lan ger hoe meer in het gedrang waren gekomen. Ook in Nederland. Toch is het gezin, het goe de gezin, de voornaamste factor voor een goed, krachtig en gezond volksleven. En so berheid en eenvoud zijn eigenschappen, die de diepste roerselen van het menschenleven kunnen raken. Wij keken in latere tijden te veel naar een leven vol genot, comfort en ont spanning wij ontvloden veel te veel het eigen huis en het eigen gezin. Misschien dat de tijden vol zorg en de geweldige dingen, die wij thans moeten doorstaan, ons doen naderen tot de gebieden, waar werkelijk de bronnen van het leven liggen, de onvergankelijke waar den waarin en waardoor het menschenbestaan zich eerst in zijn volle kracht kan ontplooien. militaire en economische débacle van Enge land voor de deur. Deze ondergang wordt uit- jvoerig beschreven, over Duitschland wordt betrekkelijk weinig gezegd en over Frankrijk hooren wij alleen, dat het zich, tegenover den dooden tegenstander weldra in het volledig bezit van de macht zal stellen. Het zou dus j volgens Nostradamus zoo ongeveer de geschie- I denis worden van de twee honden, Engeland en Duitschland, die om een been, de wereld heerschappij, vechten, trewijl de derde, Frankrijk, ermee heen gaat. „De bewoners der Engelsche eilanden" zoo heet het ergens in dit boek, „die sinds langen tijd niet meer werden belegerd, zullen in de zelfde middelen, waarmee zij hun vijanden onderdrukten, hun ketenen vinden. De heer- sehers der zeeën, verslagen door hen, dis buiten van honger stierven, zullen een neder laag ondergaan als nimmer tevoren.' Het boekje is met groote zorg uitgegeven en gedrukt. Een portret van Michel Nostradamus door zijn zoon, en een origineele titelpagina van „Les vrayes centuries et propheties de Haistre Nostradamus" van de Amsteraamsche uitgave van 1668 versieren het. De lage prijs is een aanmoediging om dit interessante werkje aan te schaffen, dat als bijdrage tol de historie van dezen tijd zeker de kennisne ming waard is. BOEKBESPREKING. HOE ZAL DEZE OORLOG EINDIGEN? Een belangwekkende en ac<ueele beschouwing op grond der voor spellingen van Michel Nostra damus. Uitg. W. J. Ort, s-Gravenhage. Hoe zal deze oorlog eindigen Een vraag, clie velen bezig houdt, maar die alleen door de geschiedenis zal kunnen worden beant woord, tenzij men overtuigd is, dat er zie ners geweest zijn, die met onfeilbare zekerheid de toekomst hebben kunnen voorspellen. Van deze profeten is Michel Nostradamus, de Fransche dokter, die van 1505 tot 1566 leefde, er een, die vrij groote bekendheid heeft verworven en wiens „Centuriën" in 1555 het licht zagen. Dr. de Fontbrune heeft een aan tal van zijn vierregelige verzen, waarin de profetieën van Nostradamus zijn vervat, van een uitlegging en commentaar voorzien daai-uit is het bovengenoemde boekje, dat onlangs verscheen, een uittreksel. Het valt niet te ontkennen', dat sommige van zijn uitspraken merkwaardig zijn, en indien de uitlegging door Dr. de Fontbrune juist is, ook in de eerste vier honderd jaren na 1555 zijn uitgekomen. Op grond daai-van meent de schrijver ook gegevens omtrent de naaste toe komst uit Nostradamus' werk te kunnen put ten en als dit alles juist is, staat een volledige BINNENLANDSCH NIEUWS. IN VOLLE VAART TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Een zwaar e-n drie licht gewon de marechaussees. Zondagmorgen is bij De Lichtmis lusschcn Meppel en Zwolle een ern stig verkeersongeluk gebeuld. Dooi nog niet. opgehelderde oorzaak is een auto, waar in vier manschappen der Kon. Marechaussee zate.n, die van Gro ningen kwam, in volle vaart tegen een boom gereden. De marechaussee J. Boxma uit As sen, die naast den bestuurder zat, werel ernstig gewond. Met een schedelbasis- en beenfractuur werd de man opgeno men. Nadat cenige passeerende Duit- sche militairen hem de eerste hulp hadden verleend, is de man per zieken auto naar het Sophiaziekcnliuis te Zwolle overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. De overige inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af. De auto werd totaal vernield. DE AFLEVERING VAN BRANDSTOFFEN. Naar aanleiding van mededeelingen in sommige dagbladen inzake de afle vering van brandstoffen, wordt van be voegde zijde medegedeeld, dat onder .de nieuwe regeling, voorzoover de be- Ischikbare hoeveelheden dit zullen toe laten, tot 1 October a.s. niet meer dan een vijfde van de hoeveelheid kolen, jdie men in het, afgeloopen stookjaar heeft verbruikt, zal mogen worden ver kocht, of afgeleverd. Omtrent de regeling, welke eventu eel na 1 October van kracht zal zijn, is DE PICCOLO. Toe dan PietPietNou is-ie nog niet terug, die bandietHet is een getob met dien jongenJe kunt hem let terlijk niets opdragen. HeilaPiet Piet De administrateur van den schouwburg stak zijn hoofd buiten de deur en wierp woes te blikken de gang in. Hij kon het niet zet ten, ais men niet onmiddellijk antwoordde wanneer hij riep. Zijn opgewondenheid dan was spreekwoordelijk geworden in het geheele gebouw, daar ze geen enkele verontschuldiging toeliet. Bovendien heeft een loopjongen, die nauwelijks boven de broek uitkomt zich te haasten en niet zich te verontschuldigen. Voor de vijf gulden, die hij in de week verdiende, moest hij zich zonder eenig voorbehoud den ganschen dag door ter beschikking houden van den directeur en van den administrateur. Hij mocht geen duimbreed wijken van de plaats, waar hij zich had op te houden. Het was een kleine korporaal planton, meer niet, en als een goed soldaat, had hij elk bevel oogenblikkelijk op te volgen. PietPiet Uit de verte antwoordde een zacht stem metje Ja mijnheer, ik kom Een zucht van verlichting ontsnapte aan do borst van deix administrateur Hè, gelukkig ben je daar eindelijk Een amechtige jongen viel over den drempel bin nen. Waar zat je, galgestrop Meneer, ik moest voor een van de ar- tisten een boodschap doen Dat lieg je Je was zeker weer aan het knikkeren met den jongen van den con- concierge Nee meneer, heusch niet. Hou je mond En al was het niet zoo je hebt geen boodschappen te doen voor de artisten. Je hebt alleen de opdrachten uit te voeren van meneer den directeur en van mij. Buiten hem en mij heeft niemand het recht, jou iets op te dragen. Dat heb ik je nou al tweemaal gezegd ik wacht geen derden keer af. Dan jaag ik je de deur uit, begrepen? Een hevige angst overviel PietZijn va der had hem 'n pak slaag beloofd als hij werd weggejaagd en zijn arme moeder, die vreeselijk ziek te bed lag, had zijn kleine weekloon zoo hard noodig. Hij had de waarheid gezegd, hij had niet staan knikkeren. Een van de artisten had hem een boodschap opgedragen Bakker, de administrateur toomde verder Ga nou als de weerlicht wat sigaretten voor me halen. Als je lang uitblijft, dan ben je nog niet gelukkig De schel was de telefoon rinkelde. Bakker nam den hoorn en sprak HalloHallo NeeU spreekt met den administrateur. Met wie zegt u NeeMet zijn vader Ja, hij is net uitgegaanWaarom Ja. needat is onmogelijk. Nee, men kan hem niet lastig vallenWat zegt u Arme klei ne jongen?Ja meneer, neem me nou maar niet kwalijkIk begrijp het al. Zoo- dra-ie terug is. zal ik hem naar u toe sturen Nee, nee, het is niks. Adieu Hij ging terug naar zijn bureau. Strak hield hij zijn blikken gericht op het vloerkleed. Niet langer zag hij er boosaardig en opgewonden uit, eerder iets bewogen. Men zou zeggen, dat hij zelf verdriet had of dat hij leed, omdat een vriend van hem verdidet had Bakker nam een sigarethet was de laat ste. Hij stak ze aan en begon mooie kringetjes de lucht in te blazen. Hardop stond hij te denken Arme jongen arme kleine bliksem Een klop op de deur. Binnen Op den drempel staat hijgend de jongen. Hals over kop heeft-ie gerend om maar geen seconde te laat te komen. Bevend, met neer geslagen oogen, overhandigt hij Bakker het doosje sigaretten. Asjeblieft, meneer. Bakker kijkt den jongen medelijdend aan. thans nog niets met zekerheid te zeg- ingang van Maandag 22 Juli, zullen gen. Jde detaillisten echter alleen hun 'hun voorraad kunnen aanvullen met |de toewijzingen, welke zij tegen inleve ring van de door hen ingenomen bon nen hij de plaatselijke distributie diensten kunnen verkrijgen. DISTRIBUTIE VAN BOTER EN VET. Op twee bons gedurende veer tien dagen elk een half pond boter óf margarine óf vet. - Koopen van spijsoliën gedu rende de twee kom.ende we ken verboden. Schapen- en geitenboter vrij. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Department van Land bouw en Visscherij maakt bekend, dai het noodzakelijk is gebleken over te gaan tot de distributie van margarine, spijsvetten, spijsoliën en boter, met uil zondering van schapen- en geitenbote«- Voorafgaand aan de definitieve rege ling zal van 15 t.m. 28 Juli een voorloo pige distributie gelden. Gedurende deze twee weken zullen de met „G?" en „68" genummerde bon ncn van het algemeen distributiebon boekje e i k recht geven op het koo pen van 250 gram boter óf margarine óf vet, naai keuze ven den kooper. 1-Iet koopen van spijsoliën voor con- sumptiedoeleinden zal gedurende deze twee weken verboden zijn. Bovendien zal met ingang van 15 Juli af geen room, op welke w ijze ook ver vaardigd en voor welke doeleinden ook bestemd, mogen worden betrokken, 'enzij op dokters advies, waarvoor nog een nadere regeling zal volgen. VOLKSMARGARINE EN VOLKSVET Personen, die in aanmerking komen voor zoogenaamde volksmargarine en volksvet, dat verstrekt wordt door bet Departement van Sociale Zaken, zul len dit op de gewone w ijze kunnen blij ven betrekken. Zij bchooren daartoe evenwel eerst een- met de te verstrek ken hoeveelheid volksmargarine of volksvet overeenkomend aantal bon nen van de algemeene disi'ribonboek- jes in te leveren bij de instantie, welke de gebruikelijke bonnen ter verkrij ging van volksmargarine of volksvet verstrekt. De detaillisten, die gedurende her tijdvak van 15 t.m. 28 Juli bo er, marga rine of vet verkoopen of afleveren, die nen de bij hen ingeleverde bonnen te plakken op opplakvellen, welke ver krijgbaar zijn bij de plaatselijke dis.'ri butiediensten. Op 'n opplakvel mogen slechts bonnen, die alle hetzelfde num mer dragen, worden geplakt. Gedurende de week van 15 t.m. 21 Ju li zijn de detaillisten vrij in den aan koop van boter, margarine en vet, te be ginnen met de tweede week, dus met Dank je wel mijn jongen. Verbaasd kijkt deze naar hem op. Wat, me neer de administrateur was vriendelijk tegen hem Hij had het doosje gewoon aangenomen en niet uit zijn handen gerukt?Hij had de deur niet achter hem dichtgekwakt. Hij had zelfs gezegd Dank je wel m'n jongen. Mijn jongen, de piccolo krijgt een gevoel van geluk. Als mijnheer zoo altijd was, wat zou hij het dan naar zijn zin hebben. Hij bloost ervan. Hij glimlacht. Hij draait zijn pet onhandig heen en weer en antwoordt werktuigelijk O, het was niets meneer. Aldoor blijft Bakker hem aanzien met een di'oevigen blik. Als het kind verlegen weg wil gaan, houdt Bakker het tegen - Hoor eens, jong, ik moet je wat zeggen. Toen je weg was, ging de telefoon. Ik geloof, dat je moeder naar je verlangt. Als ik jou was, zou ik maar naar huis gaan. Nu dadelijk al, meneer Ja, ik zou me maar haasten. Dan haalt Bakker wat klein geld uit zijn zak, stopt het den jongen toe en mompelt 'k Zou maar met de tram gaan, als ik jou was. Kleine Piet rent weg. Hij vindt alles zoo vreemd, dat hij er ongerust van wordt. Waar om is er opgebeld Waarom mag hij naar huis En nog wel met de tram Hij vei'trouwt het niet. Hij draait zich om, klopt weer aan bij den administrateur. Binnen. Meneer moet ik vanavond nog terug ko men Nou, kijk maar eens. Kom maar. wan neer je vader je niet meer noodig heeft. Dol gelukkig gaat de jongen weer weg. Is hij nou van al dat gezanik af Op straat vertelt hij juichend aan zijn vriendjes, dat hij een bof heeft, geweldig En zingend klautert hij de tram in. Somber zit Bakker voor zich uit te staren. Hij peinst Ja, ja, zoo is de jeugd. De jongen is ge lukkig, omdat ik hem naar huis laat gaan. Deze inlevering kan geschieden op de voor hun vastgestelde inleverings- dagen, welke zulbn vallen in bet 'ijd- vak van 15 Juli t.m. 5 Aug. Iedere detail list, wiens codenummi r begint met 1, kan eiken Maandag bonnen inleve ren, iedere del ai 1 list, wiens codenum mer met 2 begint, eiken Dinsdag, enz. De distributiediensten reiken op grond van het aantal ingeleverde bon nen aan de detaillisten een aantal toewijzingen uit (in coupures van 2!_<. 10, 25 en 100 Kg.) voor een overeenkom stige boeveelheid boter, margarine en vet, in verhouding naar keuze van den aanvrager. Aan den detaillist is de verplichting opgelegd op de achterzij de van de toewijzing terstond zijn naam en volledig adres als „kooper" in te vullen. Eerst daarna zal bij de toewijzing kunnen gebruiken voor bet bestellen van een nieuwen voorraad bij grossier of fabrikant. De detaillist is vorplcht de boeveel heid bo'er, margarine en vet te bewa ren op het adres, dat bij zelf op de toewijzing heeft ingevuld. De opgosla gen hoeveelheden mogen dit adres slechts verlaten in geval van recht- streeksche aflevering aan den consu ment. Vervoer naar een andere opslag plaats is dus, behoudens toestemming van hot centraal distributiekantoor, niet toegestaaan. TOEWIJZINGEN GROSSIERS. De grossiers kunnen de door hen van detaillisten ontvangen toewijzingen bij den plaatselijken distributïedicnst inleveren ter verkrijging van een ver zamel toewijzing". Met deze „verzamel- toewijzing" kunnen zij op bun beur' boter, margarine of vet van bun le veranciers betrekken. Overeenkomstige regelingen, zooal- die bij de distributie van andere goede ren reeds getroffen zijn ten aanzien van zieken, buitenlandsche schippers, personen, die in het verblijfregis.'cr zijn ingeschreven en personeel van groote instellingen, zulen bij de distri butie van boter, margarine en spijs vet ten eveneens gelden. Er wordt op ge wezen, dat meer boter dan bet rant soen bedraagt, op medisch voorschrift slechts kan worden verstrekt, indien een verklaring van de daartoe aange wezen controleerende instantie wordt overgelegd aan don plaatselijken dis- tributiedienst. De z.g. instellingen, d.z. ziekenhui zen, gevangenissen, hotel-, café- en re s t aur a n tb e d r ij ven:b r oo d j es w i nk e 1 s en cantines, welke een uitgesproken restaurant karakter dragen, zullen Hij springt, hij zingt en heeft geen benul er van, dat hem thuis een onnoemelijk verdriet wacht, nu zijn moeder dood is DE TWEELINGEN. 't Waren twee broers, en tweelingen,. en, wat lang niet met alle tweelingen het geval is, ze leken op elkaar als twee Fordautomobie len. Ze heetten Jan en Piet en omdat men hen niet uit elkaar kon houden, had Jan in zijn jeugd een groen lintje om den arm gekregen en Piet een rood. Later kreeg Jan groene schortjes en Piet roode en nog later, toen ze al een meisje hadden, droeg Jan groene das jes en Piet roodgekleurde Maar doordat de kindermeid kleurenblind was geweest, had ze de lintjes nogal eens door elkaar gehaald en zoo kwam het, dat Jan er eigenlijk heelemaal niet zeker van was, dat hij Jan heette, en dat ook Piet wel eens betwijfelde, of zijn naam Piet was. Dat doet er nu allemaal wel niets toe bij de volgende historie, het dient slechts om te be wijzen, dat ze werkelijk heel veel op elkaar le ken, die twee. Zooveel, dat Catotje toen ze pas met Jan liep en nog niets wist van zijn twee lingbroer en ze Piet eens met een meisje zag loopen, enfin terzake. Jan en Piet hadden dezelfden kappex-, die. al kende hij hen nieet uit elkaar, heel goed wist, dat de heer, die iederen dag en 'sZater- dags zelfs tweemaal, zijn baard kwam laten scheren, uit twee heeren bestond, die elk om den anderen dag kwamen. Op een goeden Zaterdag had de kapper een nieuwen bediende, zoo'n bediende, die niet alleen kletst tegen de klanten, die er op ge steld zijn, maar ook alle anderen verveelt met zijn Mooi weertje, meneer Hm toewijzingen ontvangen. Hiertoe die nen Je desbetreffende instanties zich van 15 Juli af te wenden tot den plaat selijken distributïedienst. Hotel-, café- en restaurantbedrijven, ziekenhuizen en gevangenissen, even als de hierboven bedoelde broodjeswrn kels en cantines dienen bun verbruik over de periode van 15 t.m. 31 Juli 1939 alsmede over de maand Aug. 1939 op te geven en aan de band van de desbe treffende bescheiden aan te toonen. De instellingen zijn, evenals bij de vorige distributies, verplicht alle bonnen van de vaste bevolking en zooveel moge lijk bonnen van de wisselende bevol king in ontvangst te nemen en bij den plaatselijken dislributiedienst in 'e le veren. Instellingen zullen, met uitzon dering van ziekenhuizen en gevange nissen slechts in aanmerking komen voor boter. De vet- en olieverwcrkendc indu- stiiecn, waaronder- mede gerekend broodbakkers en banketbakkers, zul len van de Nederlandsche Zuivelceu- trale, afd. margarine, vetten en oliën, toewijzingen ontvangen. Bij cle definitieve distributicregeling, welke blijkens bet bovenstaande op 29 Juli in werking treedt, zullen - even als zulks reeds bij do brooddistributie geschiedt, -- zij, die zwaren en zeer zwaren lichamelijke» ar beid verrichten voor extra rantsoen in aanmerking komen. DISTRIBUTIE VAN RIJST GAAT 22 JULI IN. Volgende week geen verkoop van een aantal grutterswaren. Van 22 Juli af vier bons be schikbaar. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van bet Departement van Land bouw en Visscherij, maakt bekt nd, dat op 22 Juli een begin zal worden ge maakt met de distributie van alle som- ten rijst, gebroken rijst, rijstemeel, ba vermout, havervlokken, grutten, gort, maïzena, griesmeel, marcaroni, spag hetti, vermicelli en puddingpoeders. Om tc bevorderen, dat bij het begin van de eerste periode de winkeliers over voldoende, voorraden zullen be schikken, is bet noodzakelijk den ver koop en de aflevering van de genoom de goederen aan den verbruiker stop te zetten van Inden t.m. 21 Juli. Do toewijzingen voor do detaillisten en instellingen, zooals hotels en restau rants, zullen zooveel mogelijk in don loop van deze week worden uitgereikt. Er zullen vier soorten toewijzingen worden verstrekt en wel een voor de groep van rijst, gebroken rijst en rijste Zouden we 't nog lang zoo houden Hm Hebt u van 't laatste spoorwegongeluk gehoord, meneer Hm Verschrikkelijk niet Ja, tegenwoordig En ook al dat gevlieg. Hm Hebt u gelezen, meneer, dat er enz. Zoo verging het dien Zaterdag ook Jan, maar eindelijk, na veel gesop en na nog meer geklets, was hij dan toch klaar en lekker ge schoren stapte hij den winkel uit, toen hij tegen zijn broer Piet aan liep. Zoo, ook scheren Ja. jij ziet er weer voordeelig uit. Nou, d'r is een nieuwe. Een praatmajoor, Heeft me een half uur lang staan zeepen. Misschien tref ik hem wel. En Piet stapte den winkel binnen. Langzaam liet hij zich in een stoel zakken en oogde 't vertrek eens rond. Ha, daar stond de nieuwe, druk te oreeren over onveiligheid op de wegen en in de lucht. In den spiegel ging hij den jongeman zitten fixeeren. En wonderbaarlijk snel voelde de bediende iets. Hij zweeg en keek op. draaide zich cm en liet zijn oogen door het salon dwalen. Zoodra hij Piet's blik ontmoette, verstrakten zich zijn trekken. Hij scheen over iets na te denken of zich te bezinnen. Toen, aarzelend, stapte hij op den tweelingbroer af en nam hem scherp op. I Met nijdige rukjes wreef hij zich de oogen uit, schudde het hoofd en stotterde daarna Maar meneer, ikiikheb u toch net geschoren. Enen nou hebt u al wweer een baard Eensklaps deed hij een sprong in de rich ting van zijn baas en greep dien bij den arm Baasbaas kkkom nou es kijken. Wat een groei bij Nee kaffer, bulderde Piet. toen, straks, door al je geklets, heb je niet eens bemerkt, dat je me met den botten kant van je mes stond te schrappen De bediende bezwijmde.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1