31e JAARGANG DONDERDAG 18 JULI 1940 No. 82 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19 ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 ZWITSERLAND PAST ZICH AAN. Op zoek naar arbeid voer hondex-ddui- zenden werkkrachten, die bij de demobilisatie vrij komen. Moeilijkheden voor de exportindnstrie. Landbouwsituatie vrij gunstig. Het stopzetten der vijandelijkheden aan de Zwitsersche grenzen heeft hier ontegenzeg-1 gelijk een zekere ontspanning gebracht. Men is dankbaar, dat aan dood en vernieting in een nabuurstaat een einde gekomen is, men is blij, dat spoedig een begin gemaakt zal worden met de geleidelijke demobilisatie van het 500.000 man sterke Zwitsersche leger, dat nu 10 maanden paraat heeft gestaan. Men verheugt zich dat vaders, zonen en arbeids krachten weldra naar huis zullen terugkeeren. Iedereen weet echter tevens, dat al is het risico, dat Zwitsei-land nog in den oorlog be trokken zal worden, miniem geworden, de strijd om het bestaan van het land eigenlijk eerst thans met recht begint. Een groot deel der landen, waarmee Zwitserland tot nu toe en zelfs gedurende den oorlog handel dreef, zijn nu gesloten, het toerisme kwijnthon derdduizenden arbeidskrachten komen vrij uit den militairen dienst en vragen om brood en werk. Het zoo karig met natuurlijke rijk dommen bedeelde landje, onder de inkrimping van zijn buitenlandsche inkomsten en onder de lasten van de 10 maanden lange militaire paraatheid, bereidt zich voor op een toekomst van werk en ontbering. In haar verklaring onlangs aan het Zwit sersche volk heeft de regeering er den nadruk cp gelegd, dat voortaan niet meer sprake zal kunnen zijn van het geven van kleine aalmoe zen aan minder goed bedeelden, maar dat het volk in zijn geheel zich zal moeten inkrimpen, dat men „de rijkdommen, die tot nu toe beschouwd werden als het strikt nood zakelijke, zal moeten deelen." Wanneer echter geen merkbare verande ring intreedt, zal Zwitserland door de ver scherpte blokkade, wederzijds door den oorlog in de Middellandsche Zee, en door de moei lijke verbindingen, 60% van zijn invoerhan- del van 1939 en 67% van zijn utvoerhandel van 1939 verliezen. Een zware industrie pro ductiecrisis staat voor de deur. aangezien Zwitserland voor zijn veredelings-industrie koloniale producten, metalen en overzeesche grondstoffen noodig heeft, die het voorloopig niet zal kunnen bereiken. Een lichtpunt in de situatie van Zwitserland is de landbouwproductie. In dezen tak van het economische leven staat Zwitserland er heel wat beter voor dan in 1914. Groenten, vruchten, aardappelen, melk, boter, en kaas brengt Zwitserland thans voldoende voort om irw eigen behoeften te kunnen voorzien en wat de kaas betreft houdt het land nog voldoende over om dit in het buitenland geliefde Zwit sersche product tegen b.v. steenkool te rui len. De veestapel is eveneens meer dan vol doende voor de behoeften van het land, terwijl de voorraden veevoedsel en de buitengewoon belangrijke aardappeloogst niet de minste zorgen behoeven te wekken wat de handha ving van den veestapel betreft. Graan produ ceert Zwitserland thans grootendeels voldoen de en bovendien heeft de regeering zulke belangrijke voorraden laten aanleggen, dat men verzekert, dat er zelfs onder de ongunstig ste omstandigheden voor meer dan 1 jaar voldoende is voor de broodvoorziening. Wat het lichamelijk welzijn betreft is men hier in Zwitserland dus voorloopig nog wel verzorgd. De vraag is echter of er arbeid en dus brood voor iedereen in de naaste toekomst zal zijn. Met het oog op de dreigende werkloosheid heeft generaal Guisan reeds aangekondigd, dat hij gelijktijdig met de gedeeltelijke demo bilisatie (alleen de oudere klassen) een „vrij willige legerdienst" zal instellen, waarin zij die in het burgerleven thans werkloos zijn, aan de voltooiing van de steeds meer uitge breide defensie kunnen werken. De regeering heeft nog de beschikking over de fr. 400 mil- lioen van het werkverschaffingsprogram, dat reeds verleden jaar werd goedgekeurd, maar waarmee door den oorlog niet begonnen is het program is in alle details uitgewerkt, waardoor ook een groot aantal arbeidskrach ten nuttig, zij het voorloopig inproductief, aan het werk gesteld kan worden. Dit alles kost geld en het geheele volk zal zich hiervoor nog zwaardere financieele of fers moeten getroosten dan die, waaronder het thans reeds gebukt gaat. De oorlog heeft zijn invloed ook op het gespaarde Zwitsersche volk geoefend en de atmosfeer van bezadigde laksheid heeft plaats gemaakt voor een grim mige vastberadenheid. Aan het gezeur over kleinigheden is als bij tooverslag een einde gekomen. „Laten we niet spreken van offers," schreef het „Journal de Genève" onlangs. .Frankrijk, Duitschland, België, Nederland en Noorwegen hebben offers gebracht. Het zou een beleediging zijn voor het Zwitsersche volk te denken, dat het niet de beperkingen, die de omstandigheden het opleggen, zal aanvaar den." TEGEN DE WERKLOOSHEID. WERK WERK De roep en de smeeking en de schrei om werk zijn in ons land al jaren oud. De gees telijke, sociale en moreele gevolgen van het gedwongen niets-doen zijn in redevoeringen en geschriften roerend en tot in den treure geschetst en de leiders van ons politieke, eco nomische, sociale en geestelijke leven hebben hun hersens gepijnigd met de vraag, hoe een einde te maken ware aan de sociale wantoestand, dat gemiddeld enkele honderd duizenden in ons land vergeefs vroegen om loonende arbeid, teneinde in hun onderhoud en dat van hun gezinnen te voorzien. Onze overheid had het bij alle goede wil en alle kunde niet in de hand om aan het euvel der werkloosheid 'n einde te maken. De internationale toestand legde daar een rem op men denke maar eens aan het stre- •ven naar economische zelfvoorziening, dat velerwege werd doorgevoerd met als gevolg 't vermoorden van de vrijhandel, aan de belemmering van onze scheepvaart en aan het opdrogen van de welvaartsbron, die ons in Indië altijd geweest was. Daarbij kwam dat een deel van onze volks vertegenwoordigers niet mee te krijgen was met maatregelen, die veel geld kosten. Men schermde in die hoek maar steeds met het gevaar voor ons staatscrediet, al bewezen de enorme uitgaven voor de landsverdediging, BINNENLANDSCH NIEUWS. RUST EN ORDE ZIJN GEWAARBORGD Dixitsche autoriteiten zullen geen ordeverstoringen in ons land dulden. In de afgeloopen dagen zijn uit Den Haag maar ook uit andere plaatsen in ons land, gevallen gemeld van geweldpleging en be dreiging met geweld tegen bepaalde personen of bedrijven, die niet getolereerd kunnen wor den. Ook al betreft het hier niet veel meer dan incidenten van geringen omvang, zooals het inwerpen van de ruiten van een bepaald bedrijf, of holle bedreigingen, dat ook verder met geweld tegen dit bedrijf zal worden op getreden door bepaalde groepen, toch is dit natuurlijk ten eenen male onvereenigbaar met het verlangen naar rust en orde, dat de Nederlandsche en de Duitsche autoriteiten gelijkelijk bezielt. Van Duitsche zijde is in alle voorgekomen gevallen reeds een onderzoek ingesteld om uit te maken waar de verantwoordelijken voor dit euvel bedrijf te zoeken zijn. Helaas heeft men dit niet in alle gevallen kunnen vast stellen, maar zoo verklaart men van offi- cieele zijde het staat bij de Duitsche auto riteiten vast, dat krachtige maatregelen geno men moeten en zullen worden om een her haling van dergelijke ordeverstoringen te voorkomen, van welke zijde deze verstoringen ook komen. UITREIKING BOTER- EN VETKAARTEN. Kunnen ter plaatse, waar men verblijft, worden afgehaald. Indien men ten tijde van de aangekondigde uitreiking van boter- of vetkaarten niet in de plaats zijner inwoning verblijft, kan men deze kaarten tegen overlegging van formulier en op vertoon van distributiestamkaart afha len bij het distributiekantoor in de gemeen te. waar men zich bevindt. Het betreft weder om een landelijke regeling, waarmee dus vooral vacantiegangers zijn gediend. Zij die nen er dan wel voor te zorgen, dat zij de vereischte bescheiden kunnen overleggen en vertoonen GEEN ENGELSCHE EN FRANSCIIE FILMS MEER, Naar het Handelsblad meldt zullen met ingang van 26 Juli a.s. geen Engelsche en Fransche films in de bioscoop-theaters meer mogen worden vertoond. Daarentegen mogen wel Amerikaansche films in Nederland worden gedraaid, doch dan uitsluitend die, welke ook in Duitschland zijn vertoond. Zoo worden bijvoorbeeld de Fox-films, de films van Warner Brothers van vertooning uitgesloten, terwijl van de Para- mount enkele films in de theaters zuilen mo gen worden vertoond. VISSCHERS NAMEN HET ZOO NAUW NIET. Zooals wij kort geleden hebben bericht, heeft het verbod om met de z.g. „kuil" te vis- schen binnen een denkbeeldige lijn van Har derwijk naar Marken, de IJsselmeervisschers voor groote moeilijkheden gesteld. Deze moei lijkheden hebben er toe geleid, dat velen hun ner het verbod overtreden, waarbij zij er op rekenden, dat de autoriteiten dit wel door de vingers zouden zien. De vangst was goed en de kwaliteit van de visch, in het bijzonder van de paling, was aanmerkelijk beter dan elders. Aan hun optimisme is thans echter de bodem ingeslagen tengevolge van een mede- deeling van den commandant van de Duit sche weermacht van Urk, waarbij het vis- schen binnen de verboden gebieden ten strengste verboden wordt. Bij overtreding kan de visschersver gunning onmiddellijk inge trokken en het visschersvaartuig in beslag genomen worden. Deze bekendmaking treedt onmiddellijk in werking. RIETSNIJDER GEDOOD Magnetische mijn de oorzaak? Dinsdagmorgen omstreeks half tien was de landarbeider L. Neels te Oolt- gensplaat bezig met het rietsnijden aan den SÜjgcrdijk, toen hij vermoede lijk op een magnetische mijn s'ootte, welke tot ontploffing kwam. De man was onmiddellijk dood. Hij was '29 jaar oud en laat zeven kinderen achter. FELLE BRAND TE BERKHOUT Te Berkhout is brand ontstaan in de schuur, gelegen achter de kapitale boerderij van den heer G. Nierop Nz. Het vuur greep snel om zich heen en sloeg weldra over op de boerderij, die spoedig in lichter laaie stond. De brand weer van Berkhout zoowel die van Bo beldijk, waren spoedig ter plaatse, doch zij vermochten tegen het vuur weinig uit te richten. Boerderij en schuur brandden tot den grond toe af, waarb een groote voorraad hooi, wel ke juist was ingehaald, verloren ging. De schade wordt door verzekering gedekt. gesteld overtreding wordt zwaar gestraft. i Per maand ontvangt ieder dertig zegels voor brood, elk recht gevende op 225 gram. De maaltijden mogen slechts bestaan uit soep, aardappelen, twee groenten met naarj keuze vleesch, visch, gevogelte of wild, en een' nagerecht (fruit, kaas, e.d.) Per dag krijgt men een bon voor 120 gram vleesch, dat 20% been mag bevatten. Hamsteren van eetwaren is ten strengste verboden. Om de bediening in hotels en restaurants te vergemakkelijken, heeft men de Nationale Federatie van Hotelhouders het recht gegeven wisselzegels uit te geven. Bestelt men b.v. een kop koffie, dan geeft men een zegel voor tien koppen en men ontvangt negen bons terug, elk recht gevende op kop, en geldig voor elk ander restaurant. BUITENLANDSCH NIEUWS. GROOTHERTOGELIJKE FAMILIE OP WEG NAAR AMERIKA. Washington, 16 Juli (D.N.B.) Het departe ment van buitenlandsche zaken maakt be-. kend, dat het gezin der groothertogin van Luxemburg, n.1. de prins-gemaal Felix en zes kinderen, zich aan boord van den kruiser „Trenton" op weg naar de Ver. Staten be vindt. De regeering heeft hiertoe haar toe stemming verleend na ontvangst van een des betreffend verzoek van de groothertogin, die zelf nog te Lissabon vertoeft. VOEDSELRANTSOENERING BIJ ONZE ZUIDERBUREN. Zegeltjes voor alles wat men eet. In tegenstelling met Nederland, waar men in de restaurants vrij kan gaan middagmalen, moet men in België voor elk stukje, dat men eet, een zegeltje verstrekken. Op de spijskaart staat naast de prijzen het nummer vermeld van het zegeltje, dat men moet afgeven. De voornaamste oorzaak van dezen maat regel is wel, dat er in België geen groote le- vensmiddelenvoorraden waren gevormd. Beschuit, bonbons en gebakjes mogen voor loopig niet meer worden vervaardigd. Voor alle levensmiddelen zijn maximumprijzen vast- dat er met staatscrediet geen vuiltje aan de lucht was. Dat was mede een oorzaak dat de werk loosheid wel werd aangepakt, maar dat t kwaad niet met wortel en tak werd uitge roeid. Thans wil de overheid het euvel met kracht aanpakken en zij kan er van overtuigd zijn, dat zij daarbij op de sympathie en de steun van heel weldenkend Nederland kan rekenen. Tot de belangrijkste maatregel behoort op het oogenblik wel de tewerkstelling van werk- loozen in Duitschland, nu het eigen bedrijfs leven met de beste wil der wereld niet meer werkers kan opnemen in verband met ont wrichting van handel en verkeer, welke ho pelijk spoedig voor betere toestanden plaats zullen maken. Een andere belangrijke maatregel is 't be nutten van de nog niet gedemobiliseerde jon gemannen bij de opbouw vair ons land. Bij dit opbouwwerk zullen ongeveer 60.000 jongemannen worden betrok ken. Majoor Breunese, de leider van dit op bouwwerk, gaf 't doel van deze opbouwdienst aldus aan „Zestig duizend Nederlandsche jongeman nen, die onder de wapenen waren, te beschermen tegen de werkloosheid, die hen tot slachtoffer zou maken, als zij in de bur germaatschappij zouden terugkeeren. (Alleen reeds in de grafische bedrijven zijn 17.000 van |de 20.000 werknemers geheel of gedeeltelijk werkloos, volgens het Drukkersweekblad van 6 Juli.) De opbouwdienst zal hun geest en hun lichaam krachtig houden. Wij zullen de eer bied voor de arbeid bij hen aankweeken, ge leidelijk. door middel van eenvoudige werk- cbjecten, maar daarnaast, aangezien het ide- aal is „Een gezonde ziel in een gezond li chaam", zullen wij hen lichamelijk oefenen en hen in staat stellen tot sport." Deze 60.000 zijn echter werkloozen, die geen piaats kunnen vinden in het productieproces. Majoor Breunese zeide hen te willen ophef fen, hun levensvreugde te willen bij brengen en hen te willen maken tot degelijke Neder landers met een warm hart voor ons vader land en voor onze volksaard. Dit werk is van hcoge waarde voor ons nationaal voortbestaan. Wij moeten, kun nen en zullen aldus Majoor Breunese, een eensgezinde natie worden. Maar daar voor moet heel hard worden gewerkt. Wij zullen dit doen onder de zinspreuk Arbeid Adelt. Wij moeten bij de mensclien aan kweeken waardeerïng voor de arbeid, gehoorzaamheid, zin voor orde en netheid, in één woord tucht. Wij kunnen niet anders dan onze beste wenschen uitspreken voor dit nuttige en op voedende werk en hopen dat allen, die er aan deelnemen, via dit opbouwwerk weer een plaats veroveren in de maatschappij. Nu hechte eenheid. Sommigen, die blijkbaar niets geleerd heb ben door de vijf dagen oorlog, die we achter de rug hebben en die meenen, dat het gewo ne spelletje van vóór 10 Mei zijn voortgang LANDBOUW. VOORUITZICHTEN VOOR HET VLAS Ir. L. J. A. dc Jonge, Rijkslandbouw- consulent voor vlasteelt en vlasindu strie, geeft in het weekblad „De Boer derij" een overzicht van de oogstvoor- uitzichten voor het vlasgewas in 1940, waaraan wij het volgende ontleenen Het weer is dit jaar voor vlas niet erg gunstig geweest. Door de gesteld heid van den grond werd het meeste vlas vrij laat gezaaid, waarop een droogte-periode volgde, waardoor streeksgewijze nogal twecwassigheid optrad en de ontwikkeling traag ver liep. Ook tijdens den verderen groei viel er te weinig regen. De beruch'e plaag der kwade koppen heeft in Ir t Zuidwesten des lands catastrophale afmetingen aangenomen. Groningen bezit een prima vlasoogst van voldoende lengte. De vele vrij zwa re perceelen zullen geen zware regens meer kunnen verdragen. Ook in Fries land staat de oogst er goed voor. Lang vlas en goede opbrengsten mogen wor den verwacht. In de Wieringermecr heeft het vlas aanvankelijk van de droogte geleden, maar dit heeft zich geheel hersteld door latere regens, vooral die van 13-15 Juni. Enkele perceelen geluk'en min der, vanwege minder goed zaaizaad, dat werd gebruikt. Het vlas is voldoen de lang en juist zwaar genoeg. Helaas trad in de allerlaatste dagen in zeer vele perceelen vlasroest op, veelal in erge mate. Daardoor zal de kwaliteit achteruitgaan vanwege de schade, die de roest veroorzaakt aan het lint. In de Haarlemmermeer is het vlas vrij goed gegroeid, voldoende lang en gezond. Wel zijn de gewassen wat slap en vertoonen de zwaardere pcrcee len soms vrij erge legering, wat de kwaliteit benadeelt. In ZuidHolland is de vlasoogst over het geheel tamelijk ver beneden nor maal. het gewas bleef deels kort en er is veel thrips-schade. Het overgroote deel der vlasakkers heeft een zeer ma tigen stand. Het eiland Voorne is goed te noemen. De Brabantsche vlasoogst mag vrij wel een mislukking worden genoemd. kan hebben, beginnen weer met het streelen van politieke tegenstellingen en onderlinge verdeeldheid en verscheurdheid. Dat spelletje moet men nu maar voor goed van de baan schuiven. Er is beter en ernstiger werk te doen. Ons volk moet zich nu vinden in een hechte eenheid, op de grondslag van goed en onverdacht vaderlaxxderschap. Een journalist, die aan het front dc oorlog meemaakte, schetst de ware, zelf verloochenende, allesdeelende kameraad schap en zegt o.m. De geest van moedig tezamen dragen en dulden met de gestadige kans vlak voor oo- gen elk oogenblik te kunnen worden geroepen voor het hoogste offer, die geest van hooge en geestelijke kameraadschap zonder vertoon en mooie woorden, hebben wij uit het stin kende vuil van de oorlog als een zeldzame edelsteen opgeraapt. Laat het onze zaak zijn deze kameraad schap door ons leven te dragen als een schat, welke met het bloed, de eliende, d: martelingen van ons eigen, goede, vredige volk is gekocht. Vijf dagen kunnen veel leeren, ze kunnen een mensch van de grond af aan vei-anderen, wanneer hij ontvankelijk is. De oorlog was een ramp voor ons kleine dicht bevolkte land, maar laten wij tenminste datgene gebruiken, uitbuiten en uitdelven wat die ramp ons heeft geschonken het diepe, door veel smart ge wijde besef van onze saamhoorigheid, de ster ke aaneenhechting van onze kameraadschap De bestrijding der kwade koppen met derris kwam door den oorlog niet tot haar recht door het gebrekkige ver voer was de aanvoer van bestrijdings middelen zeer onvoldoende. Algemeen is de verwoesting zeer ern stig, b.v. in het belangrijke Standaar- buitcn. Het vlas van 20-50 pCt. der perceelen is niet geschikt om getrok ken te worden. Afmaaien en dauvvro- ten om tot afval te worden verwerkt ,is het eenige wat overblijft. In het Land van Altena is 30 pCt. mislukt, in den Biesbosch 20 pCt. Half gelukte perceelen met ongeveer 50 cm. lengte en lage opbrengsten vormen vrijwel de helft van het totale areaal. Niet meer dan gemiddeld 20 pCk der per ceelen is goed, 60-80 cm. lang en van goede kwaliteit. Hoe dichter de pol ders aan zee liggen, hoe minder kwa de koppen voorkomen. Zeeland, de provincie met de groot ste vlascultuur (1939 10,341 ha., 1940 naar schatting 6-7000 ha.,) heeft even eens met een zeer ongunstig zaaisei- zoen te kampen gehad. Veelal is op on bekwamen grond 'gezaaid, terwijl daarna een langdurige droogteperiode volgde met als gevolg ongelijkmatige opkomst en tweewassigheid. Schouwen en Duivcland is matig tot vrij goed, 40 pCt. is goed tot zeer goed, 15 pCt. mislukt. Tliolen is voor bijna de helft matig tot slecht of mis lukt. Noord Beveland is voor 13 mis lukt, 13 half gelukt op enkele zeer vroeg gezaaide perceelen en aan den Noordelijken zeedijk is het vlas goed. Zuid Beveland is weinig heter 2.3 der perceelen is half mislukt. Het Oostelijk gedeelte is nog slechter dan het Westeinde. In de ge-inundeer den polder Kruiningen blijken stukken vlas, die bleven staan maar rondom in 't water hebben gelegen, vrij te zijn van thripsaantasting. Walcheren heeft ook een zeer slecht gewas dat slechts voor een derde goed is. Oostelijk Zeeuw sch-Ylaanderen is de helft mis lukt, de rest matig. Een zeer zware thrips-aantasting heeft den vlasoogst hier waardeloos gemaakt. Samenvattende kan worden gezegd, dat in het Noorden des lands Noorde lijk Groningen, Friesland, Wieringer mecr en Haarlemmermeer waar het vlas voldoende tot goed is, terwijl al daar veel kwaliteitsvlas wordt gevon den. Het geheele Zuid-Westen des lands heeft een half mislukten oogst, door het hevige optreden der kwade koppen als gevolg van de intensieve vlascultuur, de ongunstige weersom standigheden en het noodgedwongen achterwege laten van een krachtige be strijding met derris. Vlaanderen heeft een matigen, oogst, over Wallonië ontbreken de gegevens, de berichten uit Noordelijk Frankrijk zijn bemoedigend. De materieele scha de aan de vlasfabrieken in Kort rijk België) valt mee overal kan men weer over drijfkracht beschikken en op vele plaatsen heeft men reeds weer den arbeid hervat. Er «wordt geraamd dat 35 pCt. der vlasvoorraden in Kort- rijk in vlammen is opgegaan. als mannen en vrouwen van één volk. Thans moeten er snel concrete dingen ge beuren. Ons hernieuwd levensgevoel als sterk aaneengesloten volk van Nederland ontbeert een duidelijke uiterlijke vorm. Tegenover de overrompeling der nieuwe omstandigheden is :de aarzeling van heden zeer begrijpelijk. Maar deze mag tot schade van ons nationaal pres tige niet lang meer duren. Algemeen wordt verlangd naar een nationale samenbinding in de een of andere vorm onder een sterk cen traal gezag. Ons aanzien kan slechts letsel op- loopen, wanneer wij nu op dit beslissende oogenblik voortgaan elkaar weg te stooten. Zij, die geen waarlijke bouwstof zijn voor de ze nieuwe gemeenschap, hebben zichzelf reeds uitgestooten in de vijf ontmaskerende oor logsdagen individuen, die van onze eigen soldaten geld eischten voor een glas water, zij, die in hulpvaardigheid tekort schoten en zelfs misbruik maakten van andermans ellende e.a. Het eenige criterium mag slechts zijn goéd en onverdacht vaderlanderschap. De frontgeest van de ware kameraadschap moet overheerschen dan zijn we een hechte eenheid, die ongeschonden door de donkere tunnel van de huidige overgangstoestand de lichtende vlakte der vrijheid tegemoet gaat, die ons volk zich verwerven kan door zich op zijn best te toonen en door de roeping te ver vullen. welke het thans heeft tegenover zijn 'eigen land, Europa en de heele wereld. Moge dat door een ieder worden ingezien.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1