31e JAARGANG DONDERDAG 25 JULI 1940 No. 85 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN W1ERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. NATIONALE CONCENTRATIE TOT STAND GEKOMEN. Driemanschap richt zich namens de „Nederlandsche Unie" tot het volk. De reeds bij name „Nederlandsche Unie", vertegenwoordigd door een driemanschap be staande uit de heeren mr. L. Einthoven, mr. J. Linthorst Homan en prof. J. E. de Quay heeft zich thans met de volgende oproep tot het Nederlandsche volk gewend Landgenooten. Uit den nood der tijden is een nieuwe zaak geboren. Wij noodigen u uit, met ons deze zaak op te nemen. Wij roepen u op, met eigen kracht en over eenkomstig onzen eigen Nederlandschen aard, gezamenlijk door kordaten arbeid naar een nieuwe Nederlandsche saamhoorigheid te streven. Allereerst is noodig Erkenning van de gewijzigde verhoudin gen. Nationale samenwerking op den allerbreed- sten grondslag. Harmonische economische opbouw, met samenbinding van alle arbeidskrachten in ons volk. Sociale rechtvaardigheid, opdat er kome werk voor allen, voor jong en oud, voor den sterke en den zwakke. Bezieling van de jeugd in vaderlandschen zin. Dit willen wij verwezenlijken op Nederland sche wijze, eerbiedigende de traditioneele geestelijke vrijheid en verdraagzaamheid. Wij willen ons werk verrichten in contact met de Nederlandsche autoriteiten en met de bezettingsautoriteiten Nederlanders Geeft aan ons streven uw aller krachten. Wie zich afzijdig houdt schaadt de Neder landsche zaak. Sluit u aan L. EINTHOVEN. J. LINTHORST HOMAN. J. E. DE QUAY. Het voorloopige adres van de Nederland sche Unie is Alexanderstraat 20, 's-Graven- hage. Naar aanleiding van dezen oproep heeft het A.N.P. zich tot den heer Linthorst Homan gewend en nog de volgende bijzonderheden vernomen De Nederlandsche Unie wil een zelfstandige beweging zijn, die uit eigen kracht en op eigen gezag haar actie zal voeren. Ofschoon UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. 0/t BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 de onderteekenaars door van allerlei kanten ontvangen sympathiebetuigingen de zeker heid hebben gekregen dat zij op den steun van personen, uit verschillende kampen af komstig, zullen kunnen rekenen, zullen zij zelfstandig, zonder eenig mandaat, een nieu wen weg inslaan. Zij zullen daarbij gaarne contact opnemen met anderen, die eveneens bezig zijn met po gingen tot nationale concentratie. Het driemanschap zal worden bijgestaan door een raad van bijstand waarin belang rijke personen, deskundig op economisch en sociaal gebied, zitting zullen nemen. Naar wij vernemen, zal mr. J. Linthorst Ho- man de wordingsgeschiedenis van de Neder landsche Unie vastleggen in een tweede bro chure, welke tegen het weekeinde zal ver schijnen. THEE VAN EIGEN BODEM. Tal van wilde planten kunnen thee vervangen. Verschillende in het wild groeiende planten zijn uitstekend geschikt om thee van te trek ken. Het smakelijkst is, indien men dit van versche kruiden doet, doch aangezien zulks het geheele jaar door niet mogelijk is, trekt men thee van gedroogde bladeren. Versche kruiden, die men wil drogen, moeten vooral niet in een warmen oven gelegd, noch aan de :on blootgesteld worden, doch het droogpro- ces moet langzaam geschieden, b.v. in de schaduw, waardoor voorkomen wordt, dat de geurige stoffen verloren gaan. Wanneer wij naar buiten gaan, dan leveren de weiden en het bouwland ons verschillende kruiden, even als heesters. Een mengsel van enkele soorten geeft een smakelijk aftreksel van thee, het geen evenwel niet geldt voor lindebloesem- en pepermuntthee. De bladeren van verschillen de struiken als o.a. bramen en frambozen, maken een hoofdbestanddeel van onze krui- o'enthee uit, evenals die van zwarte bessen, aardbeien en vlier, waaraan een weinig ci- troenkruid of Lieve Vrouwe-bedstroo kan wor den toegevoegd. Ook thijm zorgt voor een geurig smaakje. Wilde rozen geven niet al leen de rozenbottels, waarvan heerlijke mar melade gemaakt kan worden, doch de kern ;eeft een smakelijke thee. Degenen, die over een tuin beschikken zul len verstandig doen om er verschillende plan ten in te plaatsen, die in een eventueel ge brek aan thee kunnen voorzien, o.a. kamil len, met een dikke, gele met witte bloemblaad jes omkranste bolletjes, voorts Duizendblad, pepermunt en thijm. Pepermunt en Lieve Vrouwebedstroo hebben gaarne vochtigen grond en schaduwrijke plekjes. Citroenkruid verliest zijn geur wanneer de planten ouder worden. Daarom is stekken aan te bevelen men gebruikt de bladeren niet alleen als toe voegsel aan thee, doch tevens om vleeschge- rechten, soepen enz. te kruiden. Thijm is be kend om zijn mooie paarse kleur en groeit op zonnige plaatsen, o.a. in rotstuinen treft men het aan. Het Duitsche Reichsgesund- heitsamt beveelt de volgende kruidenmengsels aan twee deelen aardbeibladeren, twee dee- len bramen en één deel hoefblad. Gelijke deelen bramen, frambozen en prei- selbeerenbladeren. Eén deel frambozen, twee deelen aardbei- en één deel preiselbeerenbla- deren. Half frambozen- en half aardbeibla deren. TIEN EISCHEN VAN MODERNE VOEDINGSLEER. Ie. In den regel is het gebruik van bruin brood ver te verkiezen boven dat van witte brood 2e. De aardappel vooral gekookt in de schil is een voedingsmiddel van buitenge wone waarde, dat in alle kringen dagelijks behoort te worden genuttigd en heeft dan tot op zekere hoogte, wat vitamine c betreft, eenzelfde beteekenis voor onze voeding als fruit 3e. Vooral in de eerste maanden van het jaar is het gebruik van versch fruit geen luxe zoo dit niet mogelijk is kunnen radijs, rammenas en rauwe wortel fruit gedeeltelijk vervangen 4e. Een dageüjksch gebruik van 2'/a ons groente is voor een volwassene gewenscht 5e. Men koope voornamelijk die groente, die het seizoen oplevert en gebruike bij voorkeur een gedeelte van de groente rauw 6e. Aardappelen en groente behooren zoo kort mogelijk te worden gekookt en met zoo weinig water, dat vrijwel niets behoeft te worden afgegoten 7e. Melk is niet alleen een belangrijk be standdeel van de kindervoeding. Het is aller minst kinderachtig, wanneer een volwassene dagelijks melk of karnemelk bij den brood maaltijd gebruikt. Een hoeveelheid van 1 a 3 bekers per dag is, ook voor den volwassene, uit een voedingsoogpunt allerminst een luxe 8e. Uiteraard kan men de melk ook in kof fie, in pap, in toespijs, in soep of in stamp pot tot zich nemen ook karnemelk verdient in dit verband de volle aandacht 9e. Kaas en eieren doen aan volledigheid te Dirkshorn, directeur.de heer i'. van samenstelling nauwelijks voor melk on- Pranger, behaalde Zondag j.l. op hel der. Het dageiijksch. gebruik hiervan kan groot Nationaal Muziekconcours, uil- daardcor in vele gevallen een belangrijke voe- geschreven door de liaarlemsche Poli- tiemuziekvereeniging te Haarlem, in dingsverbetering beteeken en 10e. Vleesch wissele men af met visch- kaasgerechten. OVERSPANNEN ZENUWEN Mijnhardt's Zenuwtabletten maken U spoedig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 cent. PROVINCIAAL NIEUWS. „SPOT - GOEDKOOP Frits Bandel zat, met door angst en zorg verwrongen gelaat, te staren naar 't vel pa pier, dat vóór hem op tafel lag. Uit de ka mer daarnaast klonk Marie's stem tot hem door. Zij was bezig hun kleinen jon gen 'n kinderliedje voor te zingen. Bandel ging naar 't geopende raam en ademde gretig de geurige lucht in, welke uil den in half-schemer gedompelden tuin op1 steeg. Hoe mooi was alles om hem heen, hoe poëtisch en hoe schilderachtig. En nu moest aan al z'n heerlijk, jong geluk een ein de komen. Weg uit z'n lieve, vriendelijke wo ning, waar hij en Marie zich zoo echt aan genaam, prettig hadden ingericht, waar zij zulke gelukkige dagen hadden gesleten. O, die smart, welke z'n innig geliefd vrouw tje zou lijden, als straks het onvermijdelijke ging gebeuren als John Riddell, de eigenaar van de ijzersmelterij, zijn patroon, hier zou komen, om hem te vertellen, dat hij alles ontdekt had Daar lag zijn brief. „Ik kom vanavond bij u. John Riddell." John Riddell, de oude man, die hem altijd zoo welwillend had bejegend, wiens ondergeschikte hij was en dien hij nu schandelijk had bedrogen 'n Dief Als versuft keerde hij het doodelijk bleek gelaat naar de kamerdeur, toen deze open ging en hij keek in de verwonderde oogen van z'n vrouw. Zij blee? op den drempel staan. De kleine kleuter, die hun zoontje was, gluurde oolijk van achter haar rokken naar z'n va der, vóór hij op dezen toedribbelde, zoo vlug als de korte beentjes en de lange nachtpon 't hem veroorloofden, om een nachtzoen te halen. Bandel bleef in de schaduw bij 't raam, toen hij 't knaapje in z'n armen nam, blij, dat Marie nu z'n gezicht niet duidelijk kon onderscheiden. Maar alsof zij voelde, dat er iets ongewoons aan hem was, vroeg zij iet wat angstig „Frits, wat scheelt er aan Ben je niet goed „Wel nee, liefste Hoe kom je er bij zei- de hij, alle moeite doende om z'n stem zoo opgewekt en ongedwongen mogelijk te doen klinken. „Zoo lekker als wat-, hoor Alleen 'n beetje moe, dat's alles Maar 'k had wel gewild, dat meneer Riddell vanavond niet was gekomen." „Kan je hem dan niet even per telefoon vragen, om tot morgen uit te stellen waar hij je over spreken wil „Neen, wijfje, dat gaat nietantwoordde hij en nu z'n gelaat en z'n zenuwen volkomen onder bedwang hebbende, trad hij, den kleu ter nog steeds in de armen houdend, op haar toe. Haar lachend aankijkende vervolgde hij „Den patroon kan men zooiets bezwaarlijk vragen Kom, breng nu dien lekkeren scha vuit naar bed, Nacht jongen Zoet slapen gaan, hoor. Wel te rusten Maar de jonge vrouw was geenszins over tuigd zij voelde, dat er iets niet in orde moest zijn en de afgematte trek op zijn, nog altijd ongewoon bleek, gelaat versterkte dit gevoel in haar. Zij bepaalde zich er echter toe, hem een vragenden, smeekenden blik toe te werpen, zonder verder bij hem aan te drin gen. Toen hij weer alleen was kwamen de angst en ontzetting met verdubbelde kracht terug. Hoe lang nog zou het onheil, dat hun rustig, onbezorgd leven moest vernietigen, voor haar, die hij boven alles lief had, verborgen blij ven Een dag Een uur wellicht nog „O, wat 'n dwaas ben 'k geweestzuchtte hij, terwijl hij, aan tafel plaats nemend, z'ni hoofd moedeloos met beide handen onder steunde. „Nooit, nooit zal hij 't me vergeven Wat kan 'k hem zeggen Plots ging de huisbel over en nauwelijks was hij verschrikt overeind gesprongen, of de meid klopte al aan, met de mededeeling, dat de heer Riddell belet vroeg. Als in droomtoestand stond Frits Bandel de binnenkomst van zijn patroon af te wach- ten. Nu was het noodlottige oogenblik daar Nu zou 't onvermijdelijke, 't vreeselijke ge beuren zijn ontmaskering Even keek hij, een opgejaagd wild dier gelijk, wanhopig rond. of er geen mogelijkheid bestond, om het ui terste te ontvluchten. Maar reeds stond John Riddell voor hem 'n breed-geschouderde, forsche persoon, van meer dan middelbaren leeftijd, met glad geschoren, van groote wils kracht getuigend en streng gelaat. Iemand [om ontzag en ook vrees voor te hebben wat heel velen dan ook tot hun schade hadden ervaren. Door persoonlijke energie en niets ontziend doorzettingsvermogen had hij zich van onder-af opgewerkt tot de hooge positie, welke hij thans in de zakenwereld in nam en de sporen van dezen onverbiddelijken levensstrijd waren duidelijk op zijn gezicht te bespeuren. Hij zag er uit als iemand, die alle zwakheid, zoo geestelijk als lichamelijk, minachtte 'n goede vriend, op wien in ge val van nood onvoorwaardelijk te rekenen zou zijn, maar 'n verbitterde, gevaarlijke vij and. 'n Avond, Bandelklonk z'n forsche, lui de stem. Toen hij zich neervlijde in den gemakkelij- ken stoel, ontsnapte hem 'n stille zucht. Rond ziende door 't vol goeden smaak en toch zoo weinig kostbaar gemeubelde, allergezelligste vertrek, verloor z'n gelaatsuitdrukking haar gewone hardheid en verzachtte zich ook de strenge blik zijner oogen. „Dit is nu 't eenige huis, dat ik ken, dat werkelijk 'n tehuis is." zeide hij. „Je bent 'n gelukkige kerel, Bandel Toen ik op je wo ning toeliep, zag ik door 't raam in 't licht van de lamp jelui groepje van drieën, 'n Echt aardig familie-tooneeltje." Hij lachte vroolijk, maar er was toch iets VEEL VLEKZIEKTE IN HEERHUGOWAARD De vlekziekte onder den varkens stapel blijkt, althans in onze omge ving, veel sterker voor te komen «dan het vorig jaar. Mits tijdig deskundige hulp wordt ingeroepen, kunnen de dieren het leven behouden. Indien de ziekte betrekkelijk ernstig is, gebeurt het wel dat de huid van het var-ken af valt. Ook zagen we wel menschen door de vlekziekte aangetast deze be smetting blijkt mogelijk te zijn bij het voorkomen van een wondje. EEN RARE KOEKEBAKKER Een vluchteling uit Den Helder, jW oensdag j.l. te Obdam gearriveerd, is thans opnieuw gevlucht en wel met wederrechterlijk modencmen van een liets, koffer, wat kleeren en een.... stamkaart. De politie heeft de zaak in handen. De naam van den vluchte ling is Koekebakker. Hij is nog minder jarig. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. Van 16 t.m. 23 Juli 1940. NIEUWE ZAKEN WIERINGENHekkema's Veehan del, Elftstraat 20, Veehandel. Andere wijzigingen DEN HELDER fa. Neels, Keizer straat 66, Ileeren- c-n Kinderconfectie fil. gevestigd te Schagen en Zijpe. MUZIKALE PRESTATIE. De muziekvereeniging „Onder Ons" de Eerc Afdeeling Fanfare een le prijs met 382 punten. GEMEENTE WIERINGEN. als droefheid in dien lach te bespeuren en Bandel wist dat z'n bezoeker tegelijkertijd dacht aan z'n eigen groote, weelderige wo ning, waar nooit kinderlachen werd gehoord en slechts wild-vreemden, bedienden rond gingen. In z'n strijd naar rijkdom had John Riddell alle zachtere gevoelens, alle gedach ten aan liefde op zijde geschoven, tot 't te laat was. 't Meisje, dat hij had willen trou wen, was gestorven vóór hij 't einddoel van z'n streven bereikte en nu zou hij altijd eenzaam door 't leven gaan. Plotseling flitste Bandel de achterdocht door "t hoofd, dat z'n patroon misschien van buiten-af iets had gezien van de wanhoop, welke hem martelde, vóór vrouw en kind bij hem in de kamer kwamen, en hield hij zich nu maar zoo onwetend Maar niets in Riddell's kalme, rustige ma nier van doen wees hier op. ,,'k Wou graag eens weten," begon hij plot seling, „wat je opinie is over die uitvinding van den jongen Stevens," en 'n rolletje papier le voorschijn halende, spreidde hij dat op tafel uit. Bandei's hart sprong van blijde verrassing op. Dus de patroon kwam niet om over kas opname en nazien der boeken tespreken Z'n vervalsching en fraude was dus nog niet ont dekt Of speelde hij maar wat met hem, om hem 'n gevoel van veiligheid te geven als de kat met de muis I „HmJameneer!" stamelde hij, oogenblikkelijk niet wetende wat in z'n ver- warring te zeggen. Maar al spoedig herstelde hij zich en 't volgende half uur bleef hun ge sprek uitsluitend loopen over de verbetering, [welke de door den genoemden Stevens be dachte methode in staalfabricage zou kunnen brengen Riddell daalde zoo in bijzonderhe den af en werkte zoo geweldig met cijfers, dat 't Bandel nu en dan voor de oogen ging schemeren. Intusschen bleef Riddell de uitvinding be praten. alle mogelijkheden nagaande en zoo wel 't voor, als het nadeel helder en duidelijk belichtende. Tot hij opeens van onderwerp veranderde en vroeg, den ander scherp aan ziende Welk salaris heb je nu, Bandel Eindelijk Nu ging de bom barsten De jongeman voelde als 't ware den grond onder zich wegzinken. Met de wanhoop in 't hart en bleek tot aan z'n lippen, mompelde hij dui zend gulden, mijnheer Riddell knikte. ,,'k Heb je goedkoop, dat moet 'k zeggen," sprak hij oprecht, „je bent méér waard En z'n blik geen seconde van Bandel afwendende, vervolgde hij ,,'k Ga verandering brengen in m'n zaken. De firma wordt 'n maatschappij Ik blijf directeur en jou zal 'k tot onderdirec teur benoemen, op 'n salaris vankom, laat ons zeggen, van drieduizend gulden om mee te beginnen." EEN MUZIEK SCHOOL TE WIERINGEN. Naar aanleiding van het bericht „Den Oe ver vooruit" waar in werd medegedeeld dat ondergeteekende op Wieringen een muziek school zal stichten het volgende. Zeer velen onder U waarde lezers, zullen gedacht heb ben wat is een muziekschool, of waar dient die voor. Gaarne wil ik U in enkele artikeltjes van ons plaatselijk blad de beteekenis van de Wieringer muziekschool uiteen zetten. Deze is ten dienste van alle muziekbeoefe naars. Een ieder onverschillig of zij een of ander instrument leeren bespelen, of lid zijn van een zangvereeniging of kerkkoor enz. enz. moeten vertrouwd zijn met de grondbeginse len der muziektheorie. Om nu iederen muziek beoefenaar van dienst te zijn, tot het verwer ven van de kennis der muziek heb ik het voornemen om de leerstof zoo eenvoudig en praktisch mogelijk te behandelen. Mij dunkt dat er geen menschen kunnen zijn, die steeds en altijd totaal gevoelloos zijn voor de beko- ïingen der muziek. Die algemeen gevoelde bekoring is mi een der redenen waarom muziek, genomen in de uitgebreidste beteekenis van het woord, vroe ger en nu, hier en elders, zoo algemeen be oefend werd en wordt. MAAR, KAN IEDER, die aan muziek doet daarover oordeelen Heeft hij voldoende theoretische kennis Heeft hij inzicht in de Harmonieleer Weet hij iets van de muziekgeschiedenis Helaas zal bij het meerendeel der muziekbeoefenaars het antwoord ..NEEN" zijn. En toch is een en ander beslist noodig om een goed musicus te zijn om het fijne der muziek te smaken, en om een grondig en zelfstandig oordeel te kun nen vellen. Dit te kort heeft verschillende oor zaken de mondelinge muzieklessen zijn enorm duurer is gebrek aan „GOEDE LEERKRACHTEN" velen missen de gelegen heid om op een vastgesteld uur les te gaan nemen. Mijn muziekschool hoopt deze bezwa ren tegen 't bcstudeeren der theorie, enz. van de muziek te ondervangen. Ook zal mijn mu ziekschool de volgende leerstof behandeld worden 1. Stamtonen en afgeleide tonen Bandel wist niet wat hij hoorde, 't Duizelde hem en zenuwachtig grepen z'n handen de stoelleuningen „Stevens wordt je adjunct," ging Riddell kalm voort, zonder blijkbaar iets van Ban- del's verbouwereerdheid te merken. „Morgen reis ik naar New York, om de zaken in orde te maken en jij moet met me mee." De jonge man richtte zich met moeite uit z'n stoel op, maar z'n beenen weigerden hem schier den dienst. Vrees en hoop en ontroe ring vervulden hem. Eerst kon hij geen woord uiten, eindelijk stamelde hij „maar de kas- cpneming en het nazien van de boeken dan, die u eergisteren op morgen bepaalde „Kas, boeken John Riddell wierp hem van onder z'n dikke, borstelige wenkbrauwen 'n vragenden blik toe. „Wat ter wereldKom, laat de kas en de boeken naar de maan loo pen, kerelDie kunnen wachten, hè Maar wat mankeert je Hij richtte zich halverwege van zijn stoel cp, toen Bandel zich met 'n gesmoorden snik cmkeerde en naar 't raam ging. De koele avondlucht beroerde z'n voorhoofd, maar 't was hem alsof z'n hoofd in brand stond. Een machtige, alles beheerschende gedachte ver vulde z'n verhit brein uitstelDe kasopne- ming en het nazien der boeken uitgesteld Dan was er nog alle hoopKon hij er wel licht toch nog in slagen, z'n fraude ongedaan te maken. Met groote, moeilijke opofferingen Zeker Maar 't kon. Morgen zou hij wel op de een of andere manier aan geid zien te ko men. En niemand zou ooit weten, dat hij een dief was geweest Inmiddels was Riddell stil achter hem ko men staan «en opeens voelde de jonge man 'n hand op z'n schouder. „Bandel," klonk het vriendelijk, „ik ben bang, dat je ziek gaat worden, 'k Heb je, ge loof ik, te hard laten "werken." En toen was 't, alsof er iets in Bandel's bin nenste knapte. Hij draaide zich om en zijn patroon vol in 't gelaat ziende, sprak hij met van ontroering bevende stem „Neen, mijn heer. dat hebt u niet. U bent méér dan goed voor me geweest en ik heb u laag, gemeen- ondankbaar bejegend. Maar toch ben 'k nog niet diep genoeg gezonken, om zoo maar. zon der meer, uw nieuw bewijs van vertrouwen te nemenIk ben 'n dief 'k Heb u voor vijfhonderd gulden bestolen." Hier greep hij hevig aangedaan de mouw van Riddell's jas vast en vervolgde toen dee moedig „O, wat 'k bidden mag. denk niet dat 'k met voorbedachten rade stal 'k Meende 'n mooien slag te kunnen slaan aan de Beurs en kocht voor 't beetje geld de stukken 'n Extra-verdienste zou me zoo van pas ko men, want 'k heb "n zekere positie op te hou den en de jongste ernstige ziekte van m'n vrouw en van 't kind Helaas, 't liep mis. De aandeelen daalden. Daalden steeds meer. |Toen moest ik bijpassen, 'k Had 't niet. In mijn wanhoop leende ik de noodige vijf hon derd gulden uit de kas vastberaden alles zoodra mogelijk terug te betalen.Maar de aandeelen bleven dalenEn toen vanavond uw briefje 'k Dacht, dat u alles ontdekt hadt. vooral wat na u eergisteren zeide over kas-opname en boeken-controle. En 't was nu te laat om nog hulp te zoeken. O, de doods angsten, die 'k heb uitgestaan In 's hemels naam, meneer, geef me terwille van m'n vrouw en kind nog 'n kansje Niet in 'n po sitie van vertrouwen, dat ben ik niet waard, maar iets anders. Ik wil werken, hard werken, tot 'k er bij neen-al tegen half loon, als 't moet en eerlijk zal ik alles tot de laatste cent terugbetalen. Ik smeek u, geef me 'n kans. niet voor mij, maar voor hen, die onschul dig Hij bleef plotseling steken en keerde zich, geritsel hoorende. snel om. Zijn vrouw was zochtjes binnen gekomen. In stomme smart keek hij haar aan, maar toen hij in haar oo gen las. wat in haar omging, ging hij haar wankelend tegemoet en viel hy haar met een hartverscheurende snik om den hals. Zij streelde hem teedcr over z'n brandende wan gen en richtte dan haar blikken op den grim- migen ouden man vóór haar, zooals 'n moeder 7.ou doen, die haar verschrikt kind tegen een aanvaller gaat beschermen. Met zachte, weeke stem sprak zij „U zult hem in de gelegenheid stellen, z'n fout te herstellen, niet waar, mijnheer Riddell en er klonk zooveel vertrouwen in haar woorden, dat zelfs de ruwe Riddell er door geroerd werd. Al 't stugge en strenge was van z'n gelaat verdwenen, toen hij met 'n haast ondenkbaar glimlachje om z'n lippen, antwoordde ,,'k Wist 't al dien tijd, m'n jongen 't Was alleen maar 'n proef, die 'k met je nam. Als je niet eerlijk opgebiecht hadt, zou ik je on verbiddelijk vervolgd hebben. Zooals de za ken nu staan, is 't in orde. Nu weet ik, dat ik je voortaan volkomen kan vertrouwen. Op zettelijk deed ik 't voorkomen, alsof je gele genheid zoudt krijgen, je fout in stilte te her stellen, zonder dat zij ontdekt werd. 't Was een harde proefneming, misschien niet eens 'n erg correcte maar je toonde je 'n man en bekende eerlijk. En m'n aanbod blijft ge handhaafd drie duizend gulden, om te be ginnen. Morgen wacht ik je om 12 uur bij me thuis." En zonder de innige dankbetui gingen, die man en vrouw over de lippen kwa men. af te wachten, verwijderde hij zich snel. Toen hij in de zwoele avondlucht huiswaarts wandelde, lachte hij welgemoed, met de be zadigde wijsheid van den ouderen leeftijd, en met het prettige gevoel over zich, dat hij een goede daad had gedaan. „Vijf honderd gul den mompelde hij in zichzelf. „Voor vijf honderd gulden het geluk van 'n heel gezin gered 't Is spotgoedkoop tl

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1