31e JAARGANG ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 No. 92 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN _OL WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per.3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. ?0. AD VERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 AFWACHTEN... „We zullen maar afwachten" is het gebruikelijke gezegde, dat u te hooren krijgt, wanneer u de gesprekken om heen volgt, welke den laatsten tijd aan de orde van den dag zijn. Oppervlakkig bekeken is dat nog zoo'n slecht standpunt niet, temeer, omdat niemand kan bepalen hoe de toestand zich in de naaste toekomst ontwikkelen zal. Maar dit alles wil nog niet zeggen, dat u bij de pakken moet gaan neerzit ten. Ook u zult begrijpen, dat u hier mee geen stap verder komt, neen, eer der een richting uitgaat, die door nie mand wordt gewenscht. Nu kunt u na tuurlijk ook antwoorden, dat u in dezen chaos toch geen verandering kan bren gen. Maardeze redeneering is niet geheel juist. Allemaal zouden we bij voorbeeld kunnen beginnen met gissin gen, die toch meestal in strijd met de waarheid zijn, achterwege te laten. Dan is al veel, heel veel zelfs gewonnen. Af breken is geen kunst, maar opbouwen, met welke hulpmiddelen dan ook, met name het gezond verstand is een mensehelijke mogelij klieid welke u allen naar redelijkheid en oprechtheid moet en kunt benutten. Want, laten we het maar eerlijk bekennen, is er ooit iets met neerhalende critiek bereikt Neen, jarenlang zijn daarmee anderen en misschien u zelf gedupeerd. Het is een der moeilijkste dingen in het leven eigen fouten volmondig en met open vizier toe te geven, maar uiteindelijk zal toch steeds de conclusie luiden, dat ie der door dit te doen op den duur voor zichzelf verantwoordelijk, pas volledig verantwoordelijk is. Daarom moet nu ons streven gericht zijn op een standpunt, hetwelk in het volle daglicht kan worden gepïaat: een mentaliteit, waarmede u onder de oogen van anderen durft te komen, een gezond verstand, dat respect afdwingt. Dit komt de menschheid ten goede en daarom is het vooral in de omstandig heden waarin we heden .verkeeren zulk een betreurenswaardig verschijnsel, dat maar klakkeloos dingen gelanceerd wor den, die niemand ook maar eenigszins verantwoorden kan. De een zegt dit en de ander zegt dat, maar wanneer dan naar eventueel be wijsmateriaal gevraagd wordt, komt maar al te vaak de bakker, de melk- of groentenboer erbij te pas. Waarom dan dat gezwam de wereld ingeworpen. Ook kinderlijke fantasie speelt in dezen tijd een groote rol. Fantastische verhalen worden wereldkundig gemaakt, welke jammerlijk door „groote" menschen als voor vaste waarheid worden aangeno men. Ze doen als een loopend vuurtje de EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. T Er stonden twee rood-steenen huisjes aan den Acraman's weg, zoo prettig- vertrouwelijk tegen elkaar aan en blijk baar zoo onafscheidelijk bij elkaar hoo- rend, dat 't gewoonweg belachelijk scheen de mogelijkheid aan te nemen, dat de bewoners er van iets anders als boezemvrienden zouden kunnen zijn. Deze gedachte kwam onwillekeurig op bij Dora Powney, toen zij een van die huisjes kocht en was er de oorzaak van, dat zij gretiger dan in haar anders wei nig nieuwsgierige natuur lag, trachtte 'n glimpie van haar naasten buurman te zien te krijgen. Toch duurde het, vreemd genoeg, volle veertien dagen, nadat zij de woning betrokken had, voor zij hierin slaagde en toen nog zelfs was 3*e manier waarop 't gebeurde droevig in strijd met haar begrippen van waardig heid en goede manieren. Immers, op 'n mooien Mei-avond toen zij 't verlangen, om iets te weten te ko men van den smaak en de gewoonten van haar buurman niet langer kon weer staan, ging zij op 'n leeg kistje, dat zij tegen den scheidingsmuur had gezet, 'staan, om 'n vluchtigen blik in den aan- grenzenden tuin te werpen. De buurman koos, curieus genoeg, precies denzelfden tijd en dezelfde plaats voor 'n soortge lijke manouevre uit. Gevolg hun neu zen botsten bijna tegen elkaar. Hij ver telde later, dat hij bezig was, 'n klimop vast te binden maar dat ver au derde niets aan 't malle en onceremonieete van ronde. Ieder, die maar luisteren wil, lijke wapen zaten te spelen, wordt er zei' dagen liaar hoogtepunt be- Daar aanvankelijk van Engelsche BINNENLANDSCH NIEUWS. wordt met dien onzin besmet. Hoe kin- hier nogmaals met nadruk de aandacht derachtig de menschheid zich met al op gevestigd, dat aanraking van derge- die brabbeltaal aanstelt begrijpen slechts lijke projectielen levensgevaarlijk kan weinigen. Hier geldt in volle omvang zijn en men daarom het beste doet ze het spreekwoord „Kleine oorzaken, I rustig te laten liggen en direct den bur- groote gevolgen." Dat kunnen u en ikgemeester van eventueele vondst in ken- voorkomen door niet op alle ongegron- nis te stellen, de mededeelingen in te gaan. Dat ver groot in belangrijke mate het vertrou wen tusschen de menschen. U zoudt het immers ook zoo graag an ders willen zien betere tijden een betere toestand. Welaan dan, werkt u dan ook mee om het goede doel te be reiken. Dat is mogelijk door minder te praten, maar meer te doen. Met dien verstande, dat u er van overtuigd is te hebben gedaan wat in het waarachtig belang is geweest van het geheele volk. U moet dan niet verwachten, dat u met allerlei adhaesiebetuigipgen wordt over stelpt. verre van dat, want ondank is nog steeds wereldsch loon. Maar u hebt voor u zelf het prettige gevoel, dat u naar beste weten en kunnen gehandeld hebt en uw steentje bijdroeg aan den opbouw van uw Vaderland PROVINCIAAL NIEUWS. OBDAM. ONONTPLOFTE BOM NEERGEKOMEN In het land van de wed. Koopman al hier is een diep gat ontdekt, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag moet zijn ontstaan. Daar gevreesd wordt hier met een onontplofte bom te doen te doen te hebben, is deze plaats door de militaire autoriteiten afgezet geworden. ONGEVAL TE NIEUWE NIEDORP. Het zoontje van den heer C. G. te Nieuwe Niedorp is in de malerij De Toe komst onder oen stapel volle zakken geraakt met het noodlottig gevolg, dat hij vermoedelijk een been heeft gebro ken. Dr. de Boer adviseerde overbren ging naar het ziekenhuis alhier. VARKENSPEST IN DE GEMEENTE UITGEEST. De besmettelijke veeziekte varkenspest doet zich thans ook onder de varkens in Uitgeest voor en breidt zich steeds nog uit. Reeds bij varkens van diverse veehouders, zoowel op Dorregeest als te Assum, is de ziekte reeds geconstateerd. Maatregelen zijn getroffen om de ziekte zooveel mogelijk te beperken. WE'JS VOORZICHTIG De politie te Egmond aan Zee trof dezer dagen een paar jongens aan, die in het bezit waren van een onontplofte granaat, die zij pas gevonden hadden. Daar de jongens rustig met het gevaar den toestand. Dora gaf 'n gil. Haar leege kist wipte door den schok, die naar ver schrikt terugdeinzen veroorzaakte en zij brak bijna haar enkel, toen zij languit op 'n verzameling rozeboompjes terecht kwam. Met gloeiende wangen van schaamte, en tranen in de oogen van ergernis, krabbelde zij overeind, schreed met majestueusen tred op haar woning toe en bonsde de deur geweldig hard achter zich dicht, om haar gemoed lucht te geven. De buurman zoo laag zijn de man nen lachte Voortaan bleef er maar één mogelijk heid voor Dora open de bewoner van aangrenzende huis mocht voor haar niet meer bestaan, moest genegeerd worden, totaal, onvoorwaardelijk gene geerd worden. Toen dan ook de vrouw van den do minéé haar op 'n middag bezocht en alras vol lof ging praten over „dien aardigen, prettigen, gezelligen mijnheer Randall, uw buurman", verviel Deborah snel van 'n vroolijke spraakzaamheid in n terughoudend „werkelijk en ,zoo en „toch waar welke plotse linge verandering maakte, dat de be zoekster onraad bespeurde en 't gesprek op 'n ander onderwerp brachtde a.s. cursus van „Eerste hulp bij Ongeluk ken," waaraan de meeste dames van 't dorp zouden deelnemen. Of juffrouw Powney óók van de partij wou zijn, vroeg de domineesche, nadat zij al de voordeelen van zoo'n cursus in 't licht had gesteld. En juffrouw Powney stemde volgaarne toe, blij, dat zij nu weer na tuurlijk kon praten (want gemaaktheid PROEVEN MET NIEUWE GROENTE EN FRUITSOORTEN. In den proeftuin van het Z.-IIol- landsch Glasdistrict worden thans, on der leiding van rijksconsulent Riemens, proeven genomen met nieuwe groente^ en fruitsoorten, o.a. met het kweeken van zoete paprika, aubergines en soja- boonen. Tevens worden proeven geno men met eenige middel-Amerikaansche vruchten, als de carica en die van den advocaatboom, welke een hooge voe dingswaarde bezitten. Met het forceeren van de aspergecul tuur boekt men op dezen proeftuin uit stekende resultaten, zoodat de oogst aanmerkelijk vroeger is te verwachten. INLEVERING OOGST 1939. Het Rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd deelt mede, dat telers vóór den lOen Augustus 1940 de op hun bedrijf aanwezige akkerbouw producten van den oogst 1939 op de ge bruikelijke wijze moeten inleveren: In geval het om technische redenen onmogelijk is, aan dezen inleverings plicht vóór genoemden datum te vol- dpen, kunnen de prov. voedselcommis- sarissen toestemming verleenen, dit tijd stip te overschrijden. Een opgave van de producten, welke onder deze regeling vallen, wordt in de dagbladen gepubli ceerd daarbij wordt tevens bekend ge maakt in hoeverre vrijstelling van in leveringsplicht bestaat. GEEN TRAMS MEER NA ELF UUR. Regeling voor het geheele land gaat heden in. Naar het „Vaderland" van bevoegde zijde verneemt, mogen met ingang van heden Zaterdag in het geheele land des avonds na 11 uur en des ochtends voor zonsopgang (circa kwart over zes) geen trams meer rijden. Alle trams moeten dus des avonds om elf uur in de remise zijn gestald. BUITENLANDSCH NIEUWS. HITTEGOLF IN SPANJE. Twee-en-veertig graden in de schaduw liet D.N.B. meldt De hittegolf in Spanje heeft de- was niets voor haar) en haar belang stelling in de dingen van den dag kon; bewijzen. Twee maanden later, op 'n heerlijken Juli-avond, was Dora druk bezig, 'n tuinslang in de eene hand en 'n klein' boek in de andere. Telkens als ze de bloemen met 'n straal water had be goten hield ze even op, om in t' boek te zien blijkbaar leerde ze er iets uit van buiten. Haar buurman stond op de ladder. Hij stond doorloopend op de ladder. Dora had haar broer, den advocaat, al eens gevraagd, of 'n alleenstaande vrouw 't niet langs gerechtelijken weg kon be letten, dat lui. die, onder voorwendsel van boomen snoeien, tegen muren op klimmen en haar domein dan begluren. Bovendien floot hij en z'n fluiten werk te op Dora's zenuwen. Wanneer ze ook opkeek, kon zij z'n strooien hoed zien en 'n paar bruine handen, druk in de weer tusschen de jonge blaren van 'n moerbezie-boom en dat gezicht verveelde haar geweldig. „Arm- en beenbreuken", sprak Dora in zichzelf, terwijl ze 'n eng dorstig en uit ziende groep anjelieren besproeide, „zijn er zes soorten enkelvoudige samen-1 gestelde versplinterdeHier keek zij peinzend voor zich uit, moeite doen de, om 't tergend gefluit niet te hooren en zich de vierde been-breuk-soort in 't geheugen te roepen, toen zij plotseling hevig schrikte door 't geluid van 'n zwa< ren val. „Hemeltje-lief riep zij uit en 't kleine boek ontglipte aan haar trillende vingers. Er moest iets in den tuin naast reikt. Te Cordoba werd namelijk 42 graden genoteerd. Ook te Caceteres, Sevilla, Jaeyn en Granada werd meer dan 40 graden warmte in de schaduw waargenomen. GRAANAANKOOFEN DOOR FRANKRIJK Orders in Canada geannu leerd op Engelseh verbod New York, 8. Augs. (D.N.B.) Naar uit Quebec wordt gemeld, is aldaar in kringen van de Fran- sche Canadcezeii levendige ont stemming ontstaan, omdat door een besluit van het Londensche blokkade-ministerie de versche ping van 100,000 ton Canadeesclie tarwe naar Frankrijk is verbo den. Het betreft bier orders, die naar verluidt, nog afkomstig zijn van de vroegere Fransche Regee- ring Reynaud en welke begin Au gustus hadden moeten worden uitgevoerd. De nieuwe Fransche Regeering had door bemiddeling van den Amerikaanschen Consul-gene raal te Quebec de Canadeesche Regeering laten verzoeken, met het oog op de moeilijke voedsel positie in Frankrijk als gevolg van de oorlogsgebeurtenissen, ten minste een deel van de in Canada geplaatste en reeds betaalde be stellingen te doen uitvoeren. De Canadeesche Regeering te Ottawa was daartoe, naar in Quebec be kend geworden is, ook bereid. Uit Londen kreeg zij echter een tegenbevel, zobdat alle door Frankrijk gedane orders in Cana da gedane orders, ook die reeds betaald waren, moesten worden geannuleerd. Ook graanaanvoer uit Argentinië verhinderd BUENOS AIRES, 8 Aug. (D.N.B.) Drie Grieksclie schepen met graan uit Argentinië voor Frankrijk zijn op 3 Aug. niet naar Marseille ver trokken, zooals oorspronkelijk bet. voornemen was. De lading siaat op rekening van de Fran sche Regeering, die hier door be middeling van baar ambassade er: van de diplomatieke vertegen woordiging der Vereen. Staten de Engelsche ambassade ervan in kennis had gesteld, dat het graan alleen voor de verzorging der Fransche bevolking in de door den oorlog geteisterde gebieden bestemd was. den hare gebeurd zijn iets, dat 'n ge weldig krakend geluid en 't hard neer vallen van 'n zwaar voorwerp op den grond had veroorzaakt. t Fluiten was plotseling, midden in 'n maat, verstomd geen spoor ook meer van 'n strooien hoed en van bruine han den. Met den angst in 't hart bleef Dora luisteren en duidelijk hoorde zij twee of drie pijnlijke kermgeluiden van den an deren kant van den muur komen - toen niets meer,; angetwekkend-doodsche stilte 't Koude zweet brak haar uit en de adem stokte haar schier in de keel. ,'n Ongeluk Bepaald een of ander' ongeluk hier naaststamelde zij tegen de anjelieren. „O, wat moet 'k nu doen De anjelieren, die in dergelijke zaken geen meening hebben, zwegen en toen deed zij' wat 't gezond verstand voor schreef. De tuinman, die eens in de week den tuin kwam nazien, had 'n klein trapje bij 'n boom laten staan. Zij haalde dit, plaatse 't bij den muur en ging er bovenop staan. Wel aarzelde zij. beangst als ze was, om te kijken, maar 't gezond verstand gaf haar weer 'n duwtje en zij keek. Kijkende zag zij 'n beweginglooze gestalte op den rug lig gen, met 'n erg bleek gelaat naar de zo- I meravond-lucht gekeerd. Daarnaast, even bewegingloos, lag 'n gebroken lad der. Op 't eerste gezicht dacht zij wer kelijk, dat de fluiter dood was en 't 'scheen haar toe alsof haar hart van ontzetting ophield te kloppen. Maar opnieuw kwam 't gezond verstand haar te hulp en zij klauterde over den muur, liet zich op den grond neervallen, krab zijde geen gezwaar gemaakt was, konden de noodige voorbereidin gen voor het inladen van 't graan en bet vertrek van de schepen ge troffen worden. De Engelsche con sul-generaal te Buenos Aires beeft inmiddels den scheepskapi teins rechtstreeks eenige uren voor het voorgenomen vertrek meegedeeld, dat heU Londensche blokkade-ministeriöi op zijn aan vrage de goedkeuring geweigerd bad. De schepen moesten er dus op rekenen onderweg door Bi'it- sche zeestrijdkrachten te worden aangehouden. Daarop werd van ho', vertrek der schepen afgezien. DE OORLOG. Het frontbericht van het D.N.B. luidt De balans van het Duitsche duikboot wapen is gisteren weer afgesloten met meer dan 16.000 br. reg. ton tot zinken gebrachte scheepsruimte der vijandelij ke koopvaardij. Daar de Duitsche duikboot, die dit suc ces kon melden, verslag uitbracht over de vernietiging van drie gewapende koopvaarders, kan er hier alleen sprake zijn van Engelsche schepen of van koop vaarders, die door de Engelsche regee ring in beslag zijn genomen. De Duitsche luchtaanvallen op Enge land concentreerden zich steeds duide lijker op bedrijven der bewapeningsin dustrie en op defensieve werken op het Britsche eiland. De industrieele bedrijveri en motor en vliegtuigfabrieken, die in het leger- bericht van heden worden genoemd, liggen in Midden- en Zuid-Engeland. Zij kunnen beschouwd worden als sleu- lelbcdrijven voor de Britsche regeering. De productie dezer bedrijven vormt een 'oelangrijk aandeel in het Engelsche be- wapeningspotentieel en indien deze pro ductie in haar geheel of voor het groot ste gedeelte wegvalt, komt ook de voor ziening van het Britsche luchtwapen met materiaal in gevaar. VAL VAN BERBERA BINNEN 48 UUR VERWACHT. Engelschen door bezetting van Zeila verrast. Uit Aden wordt volgens het D. N. B. gemeld dat men in militaire kringen in deze kroonkolonie het ergste vreest voor den toestand der Britsche strijdkrachten in Somaliland. De bezetting van Zeila aan de Golf van Aden op 5 Augustus kwam voor de Engelschen geheel onverwacht. De weg langs de kust van Zeila naar Berbera vormt, afgezien van de weg belde haastig op haar beenen en boog zich over haar buurman heen. Deze ademde nog wel, maar scheen bewus teloos. Zijn rechteram lag in 'n vreem de buiging en de hand leek opgezwollen. Dora knielde neer, betastte arm en hand omzichtig en trachtte al 't op den cursus voor „Eerste hulp bij Ongeluk ken." geleerde in haar geheugen terug te roepen ,Pijn," opgezwollenheidmompel de zij. „Gebroken Natuurlijk, de arm is gebroken. Wat moet ik doen Na tuurlijk eerst spalken aanleggen, vóór 'k hulp haal." Haar oogen blikten wild rond en ont dekten 'n stuk lat vlak bij en iets ver der 'n stok, blijkbaar bestemd om da- lia's op te binden. Hiervan maakte Do- :a heel bruikbare spalken, welke zij met naar zakdoek en den zijne vastbond. Juist toen zij met den arm klaar was, 'ierinde haar patiënt evenen open de de oogen. Z'n pijnlijke blik veranderde plotse ling toen hij de over hem heen gebogen verschijning gewaar werd. „U zult nu wel gauw weer opknap pen verzekerde Dora hem, heel dui delijk sprekende, alsof hij een kind was. ,,'t Is uw arm, ziet u Gebroken Ziet u, ik ben de juffrouw, die hier naast woont. Ik zal 't nu wat gemakkelijk maken, uw huishoudster roepen en dan dokter halen." Zij keek rond, greep 'n jas, die vlak bij lag legde deze opgerold onder z'n hoofd. De fluiter sloot de oogen en kreunde zacht. De minste beweging deed hem pijn. (Zie vervolg binnenz.)

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1