WIERINGER COURANT. EEN JUISTE RISICOVERDEELING BELEGGING IN EFFECTEN DE NOORDERBANK ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1940 No. 92. B1NNENLANDSCH NIEUWS. BLOEM EN MEEL OP BON 40. Gedurende het tijdvak van 10 Au gustus tot en met 6 September a.s. geeft de met „40" genummerde bon van het: algemeen distributiebonboekje recht op 't köopen van 2ons tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. BON 1 VOOR BROOD. Het nieuwe broodbonboekje in gebruik. Gedurende het tijdvak van 12 Augus tus tot en met 18 Augustus a.s. geven de met „1" genummerde dubbele bon nen van het nieuwe broodbonboekje tezamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander' brood. Elk der enkele bonnen geeft der halve recht op het koopen van 125 gr. roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 18 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 22 Augustus a.s. geldig. Met nadruk wordt er op gewezen, dat thans het nieuw uitgereikte broodbon boekje in gebruik wordt genomen. Zoo als reeds eerder bekend werd gemaakt, konden de met „1" tot en met „20" ge nummerde bonnen van het eerste brood bonboekje vernietigd worden, aangezien deze niet meer ter verkrijging van brood zullen worden aangewezen. GEVAARLIJKE VONDST. Nogmaals een waarschuwend voorbeeld. Een inwoner van Tegelen (L.) die aan de Maas zat te visschen, vond langs den waterkant een koperen buisje, dat aan den eenen kant hol en aan den an deren kant gevuld was. De man stak het voorwerp in zijn zak, omdat het hem dienstig leek voor het verzwaren van zijn vischtuig. Thuis gekomen zaagde hij het buisje in twee stukken, niet vermoedende dat hij met een slaghoedje van een of ander projectiel te doen had. Plotseling volgde een geweldige explosie. Door de weg vliegende stukjes koper werden den man drie vingers van de linker- en drie van de rechterhand afgerukt. SMOKKELHANDEL DOET WEER VAN ZICH SPREKEN. Maar de kcmmiezen zijn actief. Aan de Brabantsch-Belgische grens kan worden weergenomen, dat de tradi- tioneele smokkellarij weer het hoofd opsteekt. Een tijdlang is het onder den invloed der omstandigheden stil ge weest. De laatste weken neemt de acti viteit in zooverre toe, dat vanuit de Bel gische grensplaatsen velen naar de Bra- bantsche grensdorpen komen om te trachten zich van allerlei levensmidde len te voorzien. Tot de artikelen, welke daarbij behooren vooral kaas, cacao en ontbijtkoek. Door de ambtenaren, met het grens- toezicht belast en die als onderschei- dingsteeken thans 'n oranje band om den arm dragen, wordt echter een zeer strenge controle gehouden. Menige Bel gische kooper of koopster heeft de laat ste dagen afstand moeten doen van ar tikelen, die men welhaast veilig in de provisiekast „over de schreef" waande. Meermalen worden heele kazen in be slag genomen. MIJNWERKER DOODGEREDEN. Ongeval te Beek (L.) Op de Prins Mauritslaan te Beek (L.) een onderdeel van den rijksweg Maas tricht—Roermond, is Donderdag een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 36-ja rigen gehuwden mijnwerker M. K., uit Meerssen, het leven heeft gekost. Aan den kant van den weg stond een vrachtwagen geparkeerd. In de file wiel rijders, die van de Staatsmijn Maurits kwam, op weg" naar huis, fietste M. K. met twee vrienden naast elkaar. Ge drieën passeerden zij den stilstaanden wagen. Hierbij kwam K. in botsing met éen uit de richting Maastricht komenden auto, bestuurd door de B., uit Geleen. De laadbak van dezen wagen trof hem in de linkerborst ter hoogte van het hart. K. sloeg tegen den weg. Twee genees- heeren waren spoedig aanwezig om eer ste hulp te verleenen. In zorgwekkenden toestand werd K. naar het ziekenhuis te! Sittard overgebracht, waar hij in den' loop van den avond is overleden. Hij laat een vrouw met vier kinderen ach ter. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. De aanrijdende auto is in beslag genomen. WAT HET NATIONAAL FRONT WIL Verschillen met de Ned Unie en met de N.S.B. Naast de Nederlandsche Unie en de N.S.B. behoort Nationaal Front tot de meest in het oog loopende, bewegingen, welke de nieuwe orde in ons land willen vestigen. Voor menigeen rijst de vraag, welke dan de punten van overeenkomst, welke de verschilpunten zijn in de ze drie stroomingen. Ten aanzien van deze vraagstuk ken heeft de heer Arnold Meijer, leider van Nationaal Front, oensdag zijn opvattingen voor vertegenwoordigers van de pers uiteengezet. Vrij algemeen was het, reeds doorgedrongen, dat het program van de Ned. Unie in groote lijnen samenvalt met dat van Nat Front Er is meer principieel bestaat er geen kloof tusschen de beide bc wegingen slechts dit kan men zeggen Nat Front heeft meer punten dan de Ned. Unie in zijn program, het zegt eenige zaken ook concreter dan de Unie. Eerstens is er de Groot Dietschc gedachte, welke de Unie verwerpt. Daarvoor in de plaats stelt zij een nauwe cultureele samenwerking met Vlaanderen en Zuid-Afrika. Voorts spreekt de Unie niet dui delijk uit of zij zich de bedrijfsco» poraties als staatsorganen wil er kennen, dan wel als collectieve doch individualistische, publiek rechtelijke organisaties. Zeker is dit de Unie heeft niet het naar alle kanten doorgevoerde eenhoof dige leiderschap in haar program opgenomen. Zij is blijkbaar niet tegen dit instituut gekant, maar erkent voor de topleiding de prac- tische onmogelijkheid van éénhoof dige leiding (er is geen geschikt persoon) voor de corporaties acht zij die éénhoofdige leiding niet noodig. Daartegenover wil Nat. Front consequent in alle geledingen het leiderschap doorvoeren, zij het zoo, dat iedere leider wordt bijge staan door een raad. De algemeen leider heeft tot, zijn beschikking een politieleen, een cultureden en een corporatievcn raad. Van de adviezen van deze raden behoort de leider zich te bedienen, doch hij behoeft dat niet te doen. Niet geschikte adviseurs kunnen te al len tijde worden verwijderd, in dien zij niet hot vertrouwen van de beweging of leider hebben. Het laatste punt van verschil tusschen Unie en Nat. Front ligt bij het Jodenvraagstuk en de Vrij metselarij. Het program van Nat. Front, heeft de plaats. Welke de Joden in de maatschappij toe komt, omschreven de Vrijmetse la rij "acht het. onaanvaardbaar. NAT. FRONT EN N.S.B. Waren de verschillen tusschen Unie en Nat. Front niet van prin- cipieelen aard, zij zijn hel wél tus sclien Nat. Front en de N.S.B. De ze laatste beweging toch, aldus de heer Meijer, is veranderlijk als de wind en doet bij liet optreden naar buiten het Nederlandsche volksbewustzijn geweld aan. Voorts schaamt zij zich niet bij de vernieuwing klakkeloos vormen van buiteniandsche organisaties over te nemen, alhoewel zij - vol gens de huitenlandsche leiders - geen exportartikelen zijn. De N.S.B. huldigt bovendien het staatsabsolutisme in den strengsten zin van het woord, door iedere zelf-bcslissing van in de maatschappij levende gemeen schappen als b.v. corporaties uit te schakelen. Nat. Front, daaren tegen erkent corporaties, raden, enz., zooals hoven uiteengezet. De N.S.B. schrikt niet terug voor een Jodenvervolging, terwijl Nat. Front streeft naar een billij ke plaatsing voor Joden in het m aa t s ch ap p e I ij k leven. Slaat men nu minder acht op andere verschillen, dan staat, wel vast, dat de N.S.B. niet het vertrou wen van het volk heeft genoten en het. ook in do toekomst niet zal genieten om haar mentaliteit. JODENKWESTIE. Ten aanzien van de Joden moei een apart statuut worden ontwor pen volgens Nat. Front, zooals dat bestond in de oude Bataafsche re publiek. Voor hen, als vreemdelin gen is geen plaats in overheids organen, noch bij pers, film of radio. Voor de rest mogen zij eer lijk overal hun brood verdienen volgens zekere percentages. Maar geen Joden-lompen-proletariaat. Naar aanleiding van eenige con cretc vragen heeft de heer Meyer nog verklaard, dal in de staatsop vatting van Nat. Front ook een monarchie kan bestaan. Voorts achtte hij het grondwettelijk moge lijk, dat tijdelijk in de Ncderlan- landen een regent wordt benoemd, die op zijn beurt dan een regeering vormt. (Noordorpost.) ONDER ALLE OMSTANDIGHEDEN waarborgt het beste resultaat. Laat II door dit principe leiden en vraagt daartoe bij de inlichtingen aan de Directie van ALKMAAR - HOORN ^Zitdag Middenmeer Hotel Smit eiken Woensdag van 9 - 1 uur) -&■ GEMEENTE W1ERINGEN. MOLESTVERZEKERING WINKELSLUITING. Donderdagavond vergaderde de Middenst andsvereeniging Vierin gen in „Concordia." De voorz. schetste in zijn ope,- ningswoord de ernst der tijden, waaronder ook de Middenstand gebukt gaat. Daadwerkelijke sa menwerking kan ons echter veel in onze bedrijfsbeslommeringen verlichten. Vandaar ook de besprekingen van hedenavond. Spr. zegt, dat tusschentijds verschillende maat regelen door liet bestuur werden genomen. Zoo kwam van plaat selijke grossiers en winkeliers een verzoek in, om van Midden standszijde bij de bevoegde autori-j teiten aan te dringen, dat Vierin gen een eigen distributiekring zou vormen. De trage afwikkeling van zaken en de groote nadeelen die adressanten daarvan oneïervon- len, waren oorzaak tot dit verzoek Het bestuur heeft daarop aan het verzoek gevolg gegeven en 'n adres gericht aan de Commissaris der Koningin in Noordholland. Verder werd herhaaldelijk bij P.T.T. met klem aangedrongen, dat de morgenpostverzending via Anna Paulöwna onmiddellijk naar Vieringen zou worden vervoerd (en niet over Den Helder) opdat deze post in de eerste bestelling kon worden opgenomen. Dit. is thans in orde en sinds he den Vrijdag is dientengevolge ook de autobusdienst van „Atbon- ta" weder uitgebreid. Vat het. Middenstandsinstituut betreft, ondanks ziekte van leera ren en oorlogsomstandigheden, zijn de candidaten voor he,t exa men geslaagd. Thans zal weer een nieuwe eerste klas gevormd moe ten worden. Spr. roept de medewer king der Middenstanders in, hun kinderen naar het Instituut te zenden. Na dit openingswoord leest de secretaris de notulen, welke onver anderd worden goedgekeurd. Een schrijven is ingekomen van van District XI, waarin mededee- ling, dat boterhandelaren de bon nen voor waardebonnen ten distri butiekantoor kunnen inwisselen en verder deze kunnen verzilveren op de Middenstandsbanken of bij een vertrouwensman. Wordt besloten den heer Kaaijk te vragen of deze als vertrouwens man wil fungeeren. Vervolgens komt aan de orde de winkelsluiting in het komende seizoen. Waar, zoolang de oorlog duurt, geen étalageverlichting mag worden ontstoken en ook de winkel zelve moet worden afge schermd, terwijl de straatverlich ting tevens achterwege blijft, zal het bij de komende lange avon den voor het publiek bijna onöoen lijk zijn, als de duisternis is ge vallen, nog te gaan winkelen. Het is daarom noodig, dat het sluitingsuur herziening behoeft. Na langdurige discussies wordt het sluitingsuur aldus vastgesteld Gedurende Augustus en Septem ber tot en met 8 October, op de eerste vijf werkdagen der week, te 8 uur des Zaterdags tc 9 uur. Vanaf 9 October tot einde Janu ari (als de oorlogstoestand zoo blijft) op de eerste vijf werkdagen der week om 6 uur des Zaterdags om 7 uur. Tenslotte komt aan de orde de Molestverzekcring. In den breede wordt door voorz. toegelicht lioe het in dezen oorlogstijd voor ieder noodzakelijk moet worden geacht zijn goederen tegen oorlogsschade te verzekeren. We hebben van na bij gezien welk een schade een bominslag kan teweeg brengen. Echter is de vraag hoe kan men zich verzekeren Tot voor kort had b.v. de „Mo- lestrisico" van Centraal Beheer haar poorten voor toetreding van nieuwe leden gesloten. Thans is echter gepubliceerd, dat een nieuwe Molest-risico zal worden ingesteld, naast de be slaande Coop. vereeniging, als er voldoende aansluiting komt, en ook de Molest. Onderlinge voor het Noorden de „Nask" laat nieuwe leden toe. Echter is voor ons nog een vraag, of wellicht plaatselijk een onder linge molest-risico kan worden opgericht. In een voorbespreking werd namelijk naar voren ge bracht, dat men 't gevarencijfer voor een gemeente als hier niet zoo hoog acht. als in de stad. en ei- wellicht. dus ook minder schade vergoeding zou moeten worden uitgekeerd, m.a.w., dat het per centage premiebetaling lager zou kunnen zijn als bij 'n algemeene verzekering. Doch zou er zooveel verzekerd kapitaal komen, dat een plaatselijke onderlinge Molest- verzekering reclit van bestaan heeft In de Vieribgermeer is men reeds tot oprichting overgegaan en stemt het angesloten ledental en kapitaal tot groote tevreden heid. Het bestuur der Midden- standsvereeniging te Vieringen stelt zich dan ook geen verzeke ring voor van enkel Midden standszaken, doch van de vaste en loerende eigendommen van geheel de burgerij. Met vooraanstaanden in d Landbouw heeft men al be sprekingen gehad en men hoopt ook, dat 't andere deel der burge rij met de plannen zal symphati- seeren. Een concept regelt ment wordt voorgelezen en besproken. Daarin komt naar voren dat men bij toe treding 1 procent van 't verzekerd bedrag zou moeten storten, of wel f 10 per f 1000 verzekerd kapitaal, cm een reservefonds te vormen. Dit bedrag in tweeën te betalen, de helft, direct, de rest na een maand. Tevens zou het, maximum van dc te heffen omslag aan 't einde van 't boekjaar niet hoogcr kunnen gaan dan 4 pCt. van 't ver zekerd bedrag. Is de schade min der, dan wordt ook T percentage verlaagd is 't schadebedrag hoo- ger, dan wordt pond-pondsgewijze uitgekeerd. Op een vraag, als er geen schade is, wordt in principe vastgesteld, dat er een volgend boekjaar toch weer 1 pCt. zal worden geheven ter versteviging van 't reservekapitaal Bij de vraag wie in principe wil den aansluiten gaven, op een en kele na, zich allen op. Circulaires zullen op breede schaal worden verspreid, terwijl alle inlichtingen bij 't bestuur kunnen worden be komen. Bij de Rondvraag wordt ge klaagd over het leunen tegen ven sterbanken en étalages, waarover al eerder is geklaagd. Het bestuur zal bij 't Gemeentebestuur aan dringen, deze aangelegenheid in de politieverordening op tc nemen. Tevens wordt nog besloten voor een bijdrage aan het Fonds voor door oorlogsschade getroffen Mid denstanders een lijst te doen cir- culeeren. Hierna sluiting. BURGERLIJKE STAND Van 5 t.m. 8 Aug. 1940. Geboren Geene. Ondertrouwd Geene. Gehuwd P. Joosten en S. Lont. Overleden A. de Vries, oud 46 jaar, echtgenoote van A. Kaan. NIEUWE ZAAK. Aan P. Bok, al hier, is ingevolge de Vestigings wet vergunning verleend tot. het vestigen van een schoenherstel lers- en maatschoenmakersbe- drijf in perceel Hofstraat 45 te Den Oever. INLEVERING MILITAIRE GOE DE-REN. Gelijk bekend zullen alle dienstplichtigen der onderschei dene lichtingen hun militaire uit rustingen moeten inleveren. Voorzoover deze gemeente be treft zal deze inlevering plaats vinden te Den Helder op 22 en 23 Augustus a.s. OPENING JACHT. 14 Aug. a.s. opent de jacht op alle sooiten een den, behalve bergeenden ein dereenden, op ganzen, watersnip pen en meerkoeten, die op goudple vieren op 1 Sept. Deze jacht sluit op 31 Dec. 1940. Fazanten (hanen en hennen), houtsnippen, korhanen, korhen- nen en hazen mogen worden ge schoten met ingang van 1 Oct. 1940 Patrijzen met ingang van 1 Sept. Voor al dit wild eveneens slui tend op 31 Dec. 1940. SUCCES-NIEUWS. Zondag a.s. komt W.-Waard 1 een wedstrijd spelen tegen Suc ces 1. W.-Waard 1 beschikt over een goed elftal, hetgeen al menige tegenstander ondervonden heeft. Ook a.s. Zondag komt W.-Waard op zijn best uit en zal er onge twijfeld alles op zetten om beide punten mede tc nemen. De wedstrijd vangt aan om 3 u. FILMNIEUWS. Zaterdag en Zondagavond 8 uur in Cinema de Haan de film BRUIDEGOM IN ANGST. Een geestig scenario van Heinz Ruhman. Goed spel van alle mede werkenden en gespeeld in flink tempo. Humor, geest en charme gaan in deze film hand in hand en wie haar aanschouwt zal er veel vreugde aan beleven. Het is de eene aardige vonds* na de andere, die men t<j zien krijgt. In het kort het is een der fonkelcndste hoogtepunten van dit seizoen. Zondagmiddag 3 uur BRUIDEGOM IN ANGST. POLITIE. Gevonden een ldnderschoen- tje, een sleuteltje aan een dun ringetje en een heeren gaberdinejas. Inl. Gem.-bode H.-hoef. MARKTBERICHTEN. Schagen, 8 Aug. 1940. Aangevoerd 17 paarden f 250800 45 magere gelde- koeien f 150210 90 vette geldekoeien f 220—350 8 kalfkoeien f 280—370 51 nuchtere kalveren f 1022 80 magere schapen f 2026 118 vette schapen f 2446 177 lammeren f 1020 7 bok ken en geiten f 416 29 biggen f 16 21 konijnen f 0.402 kippen f 0.70 f 1.—. MARKTORVERZICHT. Op de Donderdag gehouden markt te Schagen werden veel vette koeien aan- 1 gevoerd de handel was vlug en duur. Slager Kweldam, Schagen, kocht de duurste vette koe voor een pondsprijs van 47 ets., in massa f 355. De handel en aanvoer in kalfkoeien was ook vrij goed, de hogste prijs was f 370. De handel in gelde-koeien was iets minder, hoewel toch nog f 210 werd be steed. j De vette-kalverenmarkt is hier wel goed, hooge prijzen werden gemaakt, zelfs tot f 90. J Nuchtere kalveren gingen voor onge kende prijzen f 22 van de hand, de han del was vlug. De bokken- en geitenhandel was ook best, er werden prijzen gemaakt tot f 16. Op de schapenmarkt werden hooge prijzen gemaakt. Éénjarige vette schapen hoogste prijs f 39.25, hoewel de algemeene prijzen tot f 36 kwamen, oude slachtschapen tot f 46. Lammeren voor de slacht tot f 20. Lammeren voor het leven tot f 16. Magere schapen f 26. De handel in paarden was nu juist niet *oo druk. Met de biggen ging natuurlijk ook zeer kalm. Kippen en konijnen werden goed ver kocht.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 3