iiiknitjn Bovendien is de verdere uitbrei ding van deze vaarwegen buiten Duitsch gebied geen droombeeld. Ook in Hongarije en verder stroom afwaarts bestaan plannen tot ver betering van den Donau en de toeneming van den Duitsclien in vloed in Midden- en Zuid-Oost- Europa zal daarop zeker stimulee- rend werken. Zwitserland bereidt zicli voor op den tijd, dat de Rijn bevaarbaar zal zijn tot het Meer van Ivonstanz en op eventueele verbinding daar van met Ulm aan den Donau. Ook aan verbetering van de Rhone wordt gedacht, waardoor het Meer van Genève een goede verbinding zou krijgen met Mar- seille. Evenzeer bestudeert men verbinding van het Lago Maggiore met de Po, in verband met het in 193S door Mussolini genomen be sluit om Noord-li alié te bcgifti gen met een sluitend net van bin ncnvaarwegen. Bovendien hopen de Zwitsers dan den Rijn langs de Aar en over de Westelijke meren door een vaarweg met het Meer van Genève te verbinden. Dit alles zal ook voor den inter nationalen en iiitercontinentalcn ruilhandel van betcekenis zijn, ook voor Nederlandsche havens. Niet langer zal Midden-Europa den indruk maken van een half leegen waterput, waaromheen de belanghebbenden in de verschil lende havens, welke het in een kring omringen, zich verdringen om zich nog zooveel mogelijk toe te eigenen of zoo weinig mogelijk te laten ontnemen. Veeleer valt te verwachten, dat de toenemende verkcersslroomen in alle havens alle energie zullen opeischen en dat deze .gezamen lijk zullen kunnen worden ge stuwd door de ontwikkeling van een welvarend Midden-Europa, dat, ondermeer onder den invloed van de nieuwe vervoersmogelijk heden, tot verhoogden economi- schen bloei zal komen. Gezonde concurrentie zal daarbij ten goede werken. Hel. kan niet uitblijven, of de Rijn, die altijd nog dooi- de meest ge-industraliseerde streken van Duitschland loopt en mens ach terland naar alle zijden door de normalisatie van rivieren en den aanleg van nieuwe kanalen wordt verruimd, zal in deze ont wikkeling een ruim aandeel heb ben. En aan den mond van dien Rijn ligt Rotterdam, een wereld haven in het verleden, een wereld haven in de toekomst. BINNENLANDSCH MüWS? POLITIE TE WORMERVfiER SLAAT GOEDEN SLAG Groot aantal arrestanten wegens diefstal en ketting handel. Ongeveer veertien dagen gele den ontdekte de politie te Wor- merveer een diefstal van vet en olie, gepleegd bij een dei- fabrie ken aldaar. Nadat reeds eerder het vet was opgespoord, gelukte het Donderdag ook de partij olie terug te vinden. In verband met dezen diefstal zijn zeven perso nen aangehouden, voor een deel in arrest gesteld en naar Haar lem overgebracht. Gelijktijdig met het onderzoek ontdekte de politie een tweede misdrijf in deze gemeente. Het be trof hier elf militaire dekens, die JUIST NU Betere" kwaliteiten kopen is een voorname factor BETERE KWALITEITEN dus.... LANGERE LEVENSDUUR, daardoor dus..... PUNTEN- en GELDBESPARING Koopt daarom Uw Heren- en Jongenskle- ding bij Kledingmagazijn WIERINGER1 MEER K Middenmeer Tel. 35. BELANGRIJK. Formulieren tot hei verkrijgen van een vergunning tot aankoop van textielpro ducten (werkmanskleeding, enz.) zijn bij ons verkrijgbaar. Vanzelfsprekend worden U alle gewens te inlichtingen gaarne verstrekt. ONS WIERINGERMEERHOEKJE Toen hij haar na het diner met zijn auto naar huis bracht, snakte hij er naar BeckwitchT naam te noemen, maar hij durfde het niet, want jong als Rosalic was, had ze een zekere waardigheid over zich. die hem op '11 afstand hield. Den volgenden dag kwam zijn vriend hem op den afgesproken tijd op zoeken. „Ze heeft mij bedankt", zei hij kortaf. „Dat is hard voor je - verduiveld hard," zei Archdale, zijn hand grijpend. „Ja, dat is het, temeer daar ik misschien alle kans van slagen had gehad als ze zicli niet juist met een schatrijken man had ver loofd. Zbezit geen sou, zie je, en haar moeder heeft haar zoolang voorgehouden welk een goede par lij hij was, dat ze hem niet heeft durven weigeren." „Denk je dat ze je aangenomen zou hebben, als je inkomen even groot was geweest als dat van dien ander vroeg Archdale na een lange pauze. „Neen, nu ze eenmaal haar woord heeft gegeven, zal ze haar engagement niet verbreken, tenzij hij haar uit eigen beweging haar vrijheid teruggeeft." „Misschien houdt ze meer - van dien ander." door een chauffeur waren ont vreemd en aan iemand te Wor- merveer verkocht. Behalve dar twee ingezetenen dezer gemeente reeds zijn gearresteerd, is men den chauffeur, die in een andere provincie woonachtig is, op het spoor. Tenslotte ontwarde de politie een uitgebrejden kettingliandel in goederen, die alle onder de dis- iributiewet vallen. Het centrum van dezen handel bevond zich te Koog aan den Zaan. Vier personen zij 11 gearres teerd zij hielden zich met ver boden handel van suiker, koffie, thee, rijst en meel bezig. Twee ba ien suiker werden verKocht voor i en 1' 80. Een baal meel, welke normaal f 8 kost, werd verhan deld voor f 20. Tegen de hande laars en vervoerders, alsmede tegen de tusschenpersonen, een complot van ongeveer tien man nen, is proces-verbaal opgemaakt De groote partij goederen is in beslag genomen. VEBDEELING DER TABAKS VOORRADEN IN ONS LAND. Na langdurige onderhan delingen overeenstemming bereikt. Naar men meldt zijn de onder handelingen met de Duitsche in stanties, betreffende de verdee- ling van de voorraden tabak aan wezig bij den handel en impor teurs, thans beëindigd. Zooals bekend, zouden deze voorraden naar waarde en gewicht worden geregistreerd. Van de voorraden is een gedeel te voor de industrie bestemd, ter wijl het overgroote deel voor den Duitschen en Nederlandsclien handel naar Duitschland wordt „Dat geloof ik niet", stoof Beck- with op, „hoe kan dat Hij is een volslagen vreemde voor haar, ter wijl ze mij haar geheele leven heeft gekend." „Dat is nog geen bewijs dat ze je liefheeft. Kom, misschien raak je er gauwer overheen, dan je denkt, de lijd verzacht alle wonden." „Kom mij niet met zulke banale gezegden aan. Zij is geen meisje dat men in een paar maanden ver geet. Bovendien spijt het mij even veel om haar, als om mijzelf." „Heeft ze dan gezegd, dat ze je liefheeft drong Archdale aan. „Niet bepaald in woorden, maar dat was duidelijk uit haar hou ding op te maken. Hoe kan ik ech ter sympathie verwachten van ie- als jij, Archdale jij bent zoo nuch ter en prozaisch - je hebt geen idee wat liefde is." „Misschien niet", antwoordde Archdale fijntjes glimlachend, „en toch denk ik spoedig te gaan t rouwen." „W ar zeg je Met wie, als ik vragen mag „Met juffrouw Carden - Rosalie Garden." „Rosalie Carden riep Beck- wilch opspringend uit - maar neen. Archdale mocht niet merken dal dit hel meisje was, dat hij zelf juist ten huwelijk had gevraagd. uitgevoerd. De onderhandelingen vnet de Nederlandsche tabakscommissio hebben niet tot overeenstemming geleid, waarna deze commissie haar bevoegdheid heeft neerge legd en de besprekingen mei het betreffende departement zij n voortgezel. Volgens de tot stand gekomen regeling zal in Waarde 60 pCt. van de voorraden in Nederland naar Duitschland worden gezon den. De voorraden worden ge raamd op f 12 millioen, zoodat de waarde van de uitgevoerde hoeveelheid f 7,2 millioen be draagt. Wederom voorradig VUURPOTTEN, VERDUISTERINGS - PAPIER, KAPJES en LAMPEN. ELECTR. SNELKOKERS EN KACHELTJES. De speciale LANDBOUW- WAGEN - POMPEN. Verder Ijzerwaren en Gereed schappen. Raadhuisstraat, Tel. 11. Wieringerwerf. „Rosalie Carden", herhaalde hij be daarder, „wat vliegt de tijd toch, ik herinner mij haar nog als bak- visch in korte rokken, met loshan gend haai-. Is ze mooi opgegroeid?" ..Ja, ze ziet er alleraardigst uit. Onwillekeurig balde Bokwitch de vuisten. Hoe was het mogelijk! Die harde, koude Archdale. Maar was hij dat wel? Hij dacht aan den lijd toen hij longontsteking had gehad en Archdale hem dag en nacht verpleegd had, zacht als een vrouw. Grootmoedig stak hij zijn vriend de hand toe. „Ik wensch je van harte geluk, beste kerel Dien dag en nog vele dagen daarna voerde Archdale een zwa- ren strijd met zichzelf. Als hij niet bij Rosalie was, dacht hij haar henr woord weer terug te geven, om haar in de gelegenheid 'c stel len te trouwen met Bekwitch, maar zoodra hij haar weer zag oefende ze zulk een aantrekkings kracht. op hem uit, dat zijn edel moedigheid er niet legen bestand was. Zoo naderde do bruiloft. Rosalie scheen zich niet ongelukkig te voelen, maar toch werd Archdale hoe langer hoe rusteloozer en on voldaner. Hij was gaan inzien dat hij haar langzamerhand bad lief- gekregen en nu was het hem een ondraaglijke gedachte, dat ze HET ZILVEREN PRIESTER- - JUBILEUM VAN PASTOOR BRAAK De feestdag van Pastoor Braak j werd Donderdag aangevangen met een plechtige Hoogmis in de Kerk te Wieringerwerf, die door zeer velen werd bijgewoond. Des middags had in de Pastorie een druk bezochte receptie plaats, waarvan ook door vele niet-Katholieken gebruik werd gemaakt. Voorts ontving dc jubilaris een groot aantal schriftelijke geluk- wcnschen. Door de W.-Meer Fanfare werd den jubilaris nog een serenade ge bracht. In Hotel Smit te Middenmeer vond 's avonds het laatste gedeel te plaats van de feesten bij gele genheid van het 25-jarig Priester jubileum van Pastoor Braak. Toen de jubilaris te ruim 8 uur de geheel volle groote feestzaal binnenkwam, werd hij met een daverend applaus ontvangen, waarna alje aanwezigen uit volle borst het Welkomlied zongen. Pater Broers, die als ceremonie meester fungeerde, geeft hierna het woord aan den voorn van het feestcomité, dhr. J. Appelman, welke in de eerste plaats al de aanwezigen hartelijk welkom heet, in het bijzonder den jubila ris, alsook Burgemeester van Mc- demblik, de aanwezige geestelijk heid en de familie van den jubi laris. Spr. wijst op de massale en feestelijke intocht van den vori- gen avond en brengt dan meteen nog eens in herinnering de „in tocht" nu 9 jaar geleden in den drooggelegdcn Polder. In deze hier tusschenliggende periode is de jubilaris, ondanks allo moeilijkheden, met groote energie en geestkracht aan lid werk geweest, getuige al hetgeen in deze 9 jaren op het gebied van liet Parochie-leven tot stand kwam. Namens dc geheele bevolking van de W.-Meer spr. den jubilaris voor dit dank. Vervolgens kwam Adje van Oers voor hot voetlicht, die als eerste doopeling in den Polder op echt heldere manier aan den jubilaris zijn dank en gclukwen- schen aanbood. Hierna doet dhr. Appelman mc dedeeling van het werk van het feestcomité. Er is door het comi té verzameld een bedrag van rond f 2400. Het comité hoeft ge meend, een deel hiervan den jubi laris ter beschikking te moeten stellen, teneinde dit naar eigen goeddunken aan te wenden. De rest is als volgt over de drie Kath, brengt alles Kerkgebouwen verdeeld Wieringerwerf een orgel. Slootdorp en Middenmeer ieder een centrale verwarming. liet applaus in de zaal was na deze mededeeling overweldigend! Wat liet orgel in W.-Werf be treft, dit heeft zijn kwaliteiten lecets bewezen de centrale ver warmingen te Slootdorp en Mid denmeer moeten nog geplaatst worden. Uit ervaring, van de afgeloopen wintei vooral, weten wij echter wat het is, als men het zonder verwarming moet stellen. Zoowei voor den jubilaris als voor de Pa rochianen, zal dit geschenk een blijvende verbetering beteekenen. Hierna kwamen drie schooljon gens op de planken, uit ieder dorp één, welke in uiterst geestige rijmpjes den jubiarïs hun hulde en dank kwamen brengen. Door dhr. Appelman wordt me dedeeling gedaan van een zoo juist ontvangen telegram met ge- lukwenschen van den Directeur- Generaal van den Landbouw, -. Roebroek. Ook door de verschillende Kath. Y ereenigingen in den Polder zijn cadeaux aan den jubilaris ge schonken. Hiervan noemen wij o.a. de Katli. Vrouwenclub 3 groote lampen voor de zaal in de Pasto- ie te Wieringerwerf. de Meisjes club een aantal eigenhandig ver aaidigde Priesterkleederen, koor mmdjes voor de Misdienaars en andere aüaarbenoodigdheden de afd. W.-Meer van de L.T.B. een salontafel; de Kath. Landarbeiders bond, afd. W.-Werf: 2 tafelkleeden Aid. Middenmeer 2 siervazen. Aid. M.-Meer 2 siervazen de ie Vereen. „De Stille Ommegang" een serretafel door de Landarb.- bond afd. Slootdorp. de school jeugd en hr. C. P. Vergouwen té Voorhout, werd tezamen gege ven ren vier-deelig brevier do Volontairs en knechten in de W.-Meer 2 kapstokken en een receptieboek de Jongensclub 2 kapstokkleedcn. Vervolgens werd door v drie meisjes, wederom uit elk v dorp- één, in een samenspraak den jubi laris gehuldigd. Hierna kwamen twee meisjes uit de „Medemblikker-hoek", die tot de Parochie van Middenmeer beliooren, doch wegens de afstand altijd naar Medemblik ter Kerke gaan, den jubilaris even vertellen dat de Medeniblikkerhock toch ook van harte meeleeft met alles, wat in de W.-Meer ook op gods dienstig gebied gebeurt. Door de grootere meisjes werd vervolgens een kort spel opge voerd, waarin de levensloop van den jubilaris gesymboliseerd werd, alsmede de hooge waardig heid waartoe de jubilaris voor 25 jaar werd verheven. Hierna dankt dhr. Appelman allen die tot het welslagen van het feest hebben bijgedragen. Tot slot werd door den jubilaris op de hem eigene manier een kort dankwoord uitgesproken. Had hij, zich aanvankelijk tegen elke fees telijke versiering verzet, thans is; hij verheugd, dat er tóch feest ge maakt is, wegens het groote ge tuigenis van alle Parochianen, blijkens al de geestelijke en stof felijke gaven. Met een driemaal „Lang zal hij leven", werd deze avond besloten. niet van hem hield. Drie dagen vóór het huwelijk kon hij het niet langer uithouden. Hij moest de waarheid weten. Dien middag ging hij per auto met haar uit. Zootlra ze de stad achter zich hadden gelaten, hield li ij plotseling stil, sloeg zijn arm om haar licen en kuste haar. Zij trok zich van hem terug en sloeg de handen voor het gezicht. „Vergeef mij", stamelde hij - „het spijt mij, het nog langer voor je te verbergen, ik heb je lief - en daarom kan ik er toe komen dat gene te doen, waartegen ik reeds dagen lang gestreden heb - jouw geluk te verzekeren ten koste van ui ij n eigen." In de opwinding van het oogen- hlik zette hij de kar weer in bewe ging. Ze gingen een steilen heu vel af, eerst langzaam, daarna sneller, steeds sneller - de reni wilde niet werken. Onder aan de helling, was een breede w*eg, die een scherpe bocht naar links en rechts maakte. Zou hij die bocht kunnen omkomen ITet gevaar was dreigend, maar met zijn gewo ne kalmte spande Archdale zijn uiterste krachten in, het meisje dat hij liefhad voor een ongeluk te bewaren. Ze waren nog eenige meters van de gevaarlijke plek verwijderd - toen volgde er een ge weldige schok enverder her innerde Archdale zich niets meer. Zoodra hij het bewustzijn her kreeg, hoorde hij een zachte, tril lende stem hem toefluisteren ,,lk was bang dat je zou ster ven - maar goddank -" Hij sloeg de oogen op en zag Ro salie, die bezig was, aan den kant van den weg, een bloedende won de aan zijn voorhoofd met haar zakdoek te stelpen. „Heb jij je ook bezeerd vroeg hij bezorgd. „Neen, ik ben over de heg in 't hooge gras van een weide terecht gekomen." Met een diepen zucht van ver lichting trok hij haar naar ziefi toe. „Rosalie, zeg mij, houd je dan toch van mij „Ja, ik heb altijd van je gehou den, ofschoon ik dit niet wilde bekennen, omdat ik wist hoezeer jij het land had aan alle senti mentaliteit. O, als je eens wist welk een angst ik heb uitgestaan, toen ik dacht dat je dood was 1" Ze rilde en schonk hem een ge lukkigen glimlach. „Tenslotte schijnen we dan toch alle beiden tot liefde in slaat. te zijn", zei hij innig. „Ja, een liefde krachtig genoeg om ons geheele leven te duren."

Wieringer courant | 1940 | | pagina 2