Wm en f%' 'f 1 X 11 Van ^tot badpak KNIPPATRONEN m iffr" De zomer stelt velen in de gelegenheid te genieten van zon, licht en lucht en de kleeding past zich aan bepaalde eischen aan. We zien fleurige strandcostu- mes, die gedragen worden met opknoopbare rokken en overgooiers, die aan de voorzijde over de geheele lengte dichtgeknoopt wor den. hebben groote kans van slagen. Onze schets geeft links zoo'n strand- complet te zien, gemaakt van bedrukt katoen en bestaande uit een sportie ve blouse met kort ge plooid rokje. Practisch is de overgooier van effen linnen, die bij het huis waarts gaan aangeschoten wordt. Badpakken ziet men in groote verscheidenheid evenals de bedrukte rok jes met plastron, die be doeld zijn voor het zonne bad. Mantels van dezelfde stof, doch ook van frotté completeeren deze costumes. Lange, om de heupen sluitende flanellen broeken blijven zich althans voor jonge, slanke dames handhaven en worden met effen en ge ruite shirts gedragen, terwijl de korte shorts op den achtergrond geraken en plaats maken voor plooirokjes, die inder daad vrouwelijker kleeden. Juist dit ,.elck wat wils" en de bontbedrukte weefsels ge ven fleur en afwisseling aan het strandle ven. Een eisch is evenwel, dat men vooral kleurechte stoffen weet te kiezen, aange zien de krachtige inwerking der zon dit noodig maakt. Vele accessoires, met mari ne-motieven versierd, soms ook met vis- schen, zeesterren, schepen, reddingboeien enz. brengen een aardige noot. We noe men o.a. de groote tasschen, de breedge rande hoeden, bonte hoofddoeken, parasols en sandalen, zelfs zagen we kettingen, ge maakt van kleine vischjes, krabben en knoopen in den vorm van zeesterren. Zelfs al zal ten opzichte der strandmode een zekere soberheid betracht worden, dan toch blijft zij kleurig en fleurig, waardoor zij aan haar bestemming beantwoordt. Ten slotte vestigen wij nog even de aan dacht op de cape van Egyptisch katoen, die gevoerd is met geimpregneerd geruit ka toen en bescherming biedt, wanneer een onverwachte regenbui de strandbezoekster dreigt te overvallen. Een gezond uiterlijk en een gebruinde huid kunnen slechts verkregen worden, indien men ook met andere factoren rekening weet te houden. Licht- en luchtbaden zien zich tot taak gesteld tot een betere circulatie dér huid bij te dragen. Het „wisselbad" is de meest geschikte vorm en in de plaats van water treden lucht en zon, die als het ware een wisselwerking •doen plaats vinden, waar door aan de huid meerdere elasticiteit wordt verleend. De dynamische krachten der natuur brengen nieuw leven aan de huidcellen. Voor de verzorging van een gezonde huid dienen in de eerste plaats, dat zij regelmatig door baden of afwasschingen verzorgd v.-ordt, daarna volgt een massage met een badhanddoek, waardoor het bloed beter circuleert. Vaak verwisselen van ondergoed is noodzakelijk, terwijl boven zoowei als onderkleeding poreus en niet zwaar moeten zijn. Roode vlekken en puistjes moet men door een goed toegepast dieet trachten te doen verdwijnen, veel groenten, vruchten en sla, weinig vleesch, geen vette spijzen noch kruiden. Zonnebaden zijn gezond evenals lucht baden, doch men overdrijve in dit opzicht niet en stelle het lichaam geleidelijk aan de inwerking van zon en lucht bloot. Indien men door de inwerking der zon hartkloppingen of hoofdpijn krijgt moet het bad onmiddellijk onderbroken en een schaduwrijk plekje opgezocht worden. Een zonnebril en breedgeranden hoed zijn on misbaar, terwijl het aanbeveling verdient nek en schouders te bedekken met een shawltjes tegen te felle inwerking der zonnestralen. Menige huisvrouw zal ook» thans gaarne nog groenten en vruchten conserveeren om in de komende wintermaan den te kunnen gebruiken. Zelfs de huisvrouw, die men de laatste jaren niet meer steriliseerde en nog over een ketel en glazen beschikt, zal thans gaarne een deel van haar tijd voor deze bezighe den afstaan. De ervaren huisvrouw weet, hoe de grootst mogelijke voorzorgen in acht genomen dienen te worden en alle glazen, deksels en ringen buitengewoon goed gereinigd dienen te worden. Datum van inmaak wordt tevens op het glas vermeld. Bezit men geen steriliseer- ketel, dan kan men een groote pan of teil gebruiken, waarop een onderlaag van stroo is gelegd, zoodat de glazen niet on middellijk aan te groote hitte worden bloot gesteld. Nadat de deksels met klemmen beves tigd zijn vult men den ketel voor 2/3 met water en begint het steriliseeren. Voor vruchten rekent men een kook- duur van 2530 min. by verhitting van 85 gr. Groenten steriliseert men in smalle glazen gedurende 60 minuten en in wijde Bijgaand a. 'uadpak is gemaakt van een jumper, aX. onder de armen en aan de mouwen gesloten was. Zoowel hand ge breide als tricot jumpers kunnen voor dit doel gebezigd worden. Men knipt net bovendeel bij het begin der halsronding af in een rechte lijn en geven aan de zij kanten een kleine ronding voor het ge deelte, dat onder de armen valt. Boven kant smal omslaan en met flanel steken op het weefsel hechten, daarna met smal band afwerken. Uit de mouwen worden rechten reepen geknipt, die dienst doen als draagbanden, welke met knoopjes op den bovenkant bevestigd worden. In het midden onderaan wordt aan voor- en achterkant een split van 10 c.M. geknipt, waarin een kruis gezet wordt van 11 c.M. in het vierkant, dat eveneens uit de mou wen geknipt kan worden en met over- handsche steekjes bevestigd wordt. Qxaenten en machten wo'ulen g,econóewee>ul glazen is de kookduur langer pl.m. 70—80 min. bij een hitte van 98 gr. Men rekent den kookduur eerst vanaf het oogenblik, dat het water den voorge schreven temperatuur heeft bereikt. Regelmatig controleeren van voorraden is gewenscht, liefst iedere week, opdat men kan nagaan of de deksels der glazen niet losgegaan zijn. Men steriliseert ze dan nog maals in een kleine, hooge pan. Op deze wijze kan een afgedankte jum per nog practische diensten bewijzen, want zelfs al vallen de badpakken buiten de dirtributie dan toch is de aanschaffing vrij prijzig, althans indien men er een van goede kwaliteit koopt. Naar verkiezing kan men den rug dieper uitsnijden. Eventueele dunne plekken kan men eerst met de zelfde wol doorstoppen en deze reparatie aan het oog onttrekken door er zeer een voudige bloemen motieven op te werken of wel groepjes van moesjes. hoeveelheid jus is dan wel niet zoo groot, doch verschillende sausjes, die groenten- water als grondstof hebben, kunnen zeer smakelijk zijn. Verschillende kruiden, ge fruite uien, tomaten, kaas en nog veel meer, maken het mogelijk afwisseling tc brengen in de soort van saus en ten slotte wennen we ook hieraan. Men kan, indien men over geen oven beschikt, ook vleesch zonder vet braden, door een ijzeren pan zeer heet te maken, het vleesch erin te leggen en daarna aan alle kanten braden door het telkens met een vleeschvork om te keeren. Af en toe een weinig water toe voegen. Een zeer fijn gesnipperd uitje, een gehakt worteltje, een tomaat en wat peterselie of selderij worden meegebraden en wanneer het vleesch later gaar'gestoofd wordt blijven ze in de pan. Saus zeven voor het op doen en eenigszins binden, daarna lost men een klein stukje boter of vet in de warme vloeistof op. Pannekoeken kunnen gebakken Worden, nadat men den bodem van den pan met een kwastje met een weinig olie of met ean spekzwoei'd heeft vet gemaakt. Udlp.aAe.fide uwiltxn Oliën en vetten zijn thans gedistri bueerd, maar ook aan een kleiner vet- gebruik zullen we ons in minder dan geen tijd aangepast hebben en menigeen zal ervaren, dat hij zich beter gevoelt door een minder zware voeding dan die, welke wij gewend waren. Voor de vrouwen is het een middel om de slanke lijn meer en meer te gaan benaderen, iets waartoe ve len steeds weer opnieuw pogingen in het werk stelden, die meest faalden. Veel bo ter op de boterham, vette jus en met olie, boter of vet gebakken spijzen zetten aan en vormen ongewenschte vellaagjes, die lang niet altijd tot een goede gezondheid bijdragen. Een feit is, dat het de huis vrouwen wel meer hoofdbrekens za] kos ten om het middagmaal smakelijk te blij ven bereiden. Wellicht zal in de toekomst het menu ook af en toe wel eens gewij zigd dienen te worden, omdat een of an der niet voorhanden is. In dergelijke ge vallen kunnen we eerst bewijzen, dat we goede huisvrouwen zijn, die van de nood een deugd weten te maken. Wanneer ge brek aan boter of vet de huisvrouw voor een moeilijk op te lossen probleem stelt, dan zijn er evenwel toch hulpmiddelen, die toegepast kunnen worden. Een klein vetrantsoen zal we] eens bezwaren opleve ren, waar het bakken van vleesch, panne koeken, aardappelen, gebonden soepen, sausjes, enz betreft. Saus werd tot dus verre gemaakt door boter te smelten en te vermengen met de bloem, daarna werd de vloeistof roerende toegevoegd. Thans gaan we beginnen met de bloem iets te bruinen in een ijzeren pannetje en roeren zoolang, tot de kleur licht tot donkerbruin is, naar gelang de smaak min of meer pi kant vereischt wordt, daarna koud laten worden en aanmaken tot een papje mei- koud water, bij de betreffende saus, soep of groente voegen en alles zachtjes pl.m. 5 min. laten doorkoken. Voor het opdie nen voegt men een klein stukje boter toe Om verschillende gerechten te binden kan men ock geraspte aardappelen op een zeer fijne rasp geraspt dienen te wor den. Inplaats van bloem kan men ook sojameel verwerken, dat een grootere hoe veelheid plantaardig vet bevat. Indien men vleesch op de braadslede in den oven braadt kan men volstaan met dc bodem van deze laatste met een laagje water te bedekken. Vleesch, dat op deze wijze bereidt wordt behoudt alle sappen, die anders in de jus vloeien. De braadslee wordt, nadat het vleesch gereed is, even op het gas geplaatst, een stukje boter of vet toevoegen en daarna wat water. De Ze-e.pA.pWiM.de tv.tn.fken. moctï buitLvAouwen Zuinigheid is het parool en zelfs al is er geen sprake van een tekort aan zeep, zal het toch noodig zijn aandacht aan het ge bruik van dit artikel te schenken. De ouderen onder ons hebben in de vorige mobilisatie ervaren, wat het beteekent geen zeep of althans onvoldoende te beko men. Wij hebben voor ons een jaargang van een crisiscourant, dateerende van 1918 en zien dan hoe wekelijks niet meer dan hoogstens 100 gr. per persoon werd toege staan. Zoo kon op 7 September 1918 op bon 85D een stuk scheer-huishoud- of toilet zeep verkregen worden, terwijl 15 Septem ber daaropvolgend 50 gr. op 72E verkrijg baar was. Nederland heeft een buitenge woon groot zeepverbruik en daarom moe ten we zorgen, dat in de beh'pfte kan worden voorzien, door n:e*s onnoodig tp -vhruiken. Hoe meer de nood aan den man komt -- zulks leert de ervaring 'nee vinding rijker wordt een mee.sch. Doeh voor dat zulks noodig is, zullen wo reeds moeten zorgen, alles in het werk te «sollen. om on- noodig vc'oiuik te voorkomen Om smelten van zeep te voorkomen moet het zeepbakje volkomen droog ziin. ter- wijl het aan te bevelen is. dot van alle kan ten lucht toe kan treden Bewaren van triletzeon oo een roostertóe is aan te be- ve'cn. Handen worden voor het wasschen nat gemaakt en ingezeept, niet inzeepen zooals veelal geschiedt, terwiil men de zeen onder het stroomende water houdt, waar- loer veel zeepdcelfjes verloren gaan. Ge bruikt men in de keuken zachte zeep bij •ot handen wasschen, dan moet er op ge let worden, dat geen ongebruikte zeep ••oggesnceld wordt, doch slechts het hoog- -• odioe eerst over de handen gewreven "'•rdt. Restjes t.-.llot-roen worden verzameld en ■n een klein zakje van mul bi.i fonteinties "clegd om de handen ie wasschen. Men ?n 7f rik v-mndn en met een jweinig- water POü^pltiwi pt voor hf;cchi''"ndê doeleinden gebruiken als smeerzeep. Groo- !o stukken huishoudzeep, die verdee'd n ooien worden brokkelen niet. af. indien men een r.tevigen draad gebruikt inplaats van een mes. Diitubutie man öioföen VAN OUD TOT NIEUW STAAT OP HET PROGRAMMA. In Stuttgart hebben vele vooraanstaan de dameskleermaaksters een soort advies bureau opgemaakt, met de bedoeling haar vakkennis ten dienste te stellen in het algemeen belang der vrouwen. Zooals men weet is in Duitschland reeds langen tijd de puntenkaart ingevoerd, waardoor een mo gelijk tekort aan stoffen voorkomen en een eerlijke verdeeling der bestaande hoe veelheden kan plaats vinden. Ook in ons land zal een beperking van den aankoop noodzakelijk zijn en zal de puntenkaart ingevoerd worden. Wanneer dit artikeltje verschijnt is het wellicht reeds een feit. Vele voorbereidende maatregelen zijn noo dig v. a. het opnemen der aanwezige voor raden, teneinde een duidelijk overzicht van den toestand te krijgen. We zullen gebonden zijn, wat betreft de aanschaffing van nieuwe kleeren en het vermaken van de bestaande zal ook in ons land een gebiedende eisch worden. Zocals gezegd hebben Duitshe vakkundigen in Stuttgart een soort adviesbureau opgericht, waarbij zij advies geven op welke wijze bestaande kleedingstukken gemoderniseerd i.f gemaakt kunnen worden. Een groote modezaak is zelfs gesloten en heeft zich in dienst van het algemeen belang gesteld. Aan het hoofd staat een leidster, die ge- bc-lpen wordt door naaisters en leermeis jes, waardoor veel practisch werk verricht wordt en het voor iedere vrouw mogelijk is zich goed en doelmatig te kleeden. Zon der aankoop van stoffen voor nieuwe klee ren of eventueel met een zeer geringe lengtemaat. Een loffelijk voorbeeld moge het boven staande heeten. dat ongetwijfeld ook hier in ons land navolging zal vinden. We n.ceten ons, zoolang dit van ons geëischt wordt, aan dc omstandigheden aanpassen en opvallend is. dat dit inderdaad lang met zoo moeilijk is. als we wel denken. Veel is er. wat we tot dusverre als een noodzakelijk iets bc-schouwden, waarvan achteraf blijkt, dat we er evengoed buiten kunnen. De naaisters, zullen ook in ons land op andere wijze voor haar cliënten moeten gaan werken en niet slechts het maken, doch het vermaken van oud tot nieuw zal meer dan ooit op den voorgrond treden. Blouses hebben sedert lange jaren niet zoo'n groote plaats in het modebeeld in genomen als thans het geval is. In hoofd zaak is dit te danken aan het feit, dat manteleostumes zich bij voortduring hand haven. Wc hebben ons met het dragen van rokken en blouses zóó vertrouwd gemaakt, dat wij ze slechts noode kunnen misson en wel hoofdzakelijk om practische rede nen. We kunnen bij een rok telkens de af wisseling brengen in blouses, hetzij deze van geweven stoffen dan wel van tricot of gebreid zijn. Voor de zomermaanden komen allerlei waschbare weefsels in aan merking zoowel de eenvoudigste katoen tjes als de meer gekleede kunstzijden weefsels. Het overhemd model speelt nog steeds een rol, zij het dan ook, dat de revers-kraag meermalen plaats maakt voor een, die hoog sluit, zooals onze schets VERTROUWEN GEVEN VEREISCHT MENSCHENKENNIS. Menschen, die geen vertrouwen en geen geloof meer hebben in anderen zijn inder- xaad geen gtlukige wezen Vooral een vrouw voelt zich gelukkig, wanneer zij met menschen omgaat, die z.ij vertrouwen kan, want liefde en vriendschap en vriendschap en niet minder de vreugde voor den arbeid zijn gebaseerd op het vertrouwen op ons zelf en van degenen met wie wij dage lijks omgaan. Een huwelijk, waar het wederzijdsche vertrouwen ontbreekt, is gedoemd tot mis lukking. terwijl gebrek aan vertrouwen de hechtste vriendschapsbanden verbreekt. Moeders zullen haar kinderen zoodanig •p moeten voeden, dat zij niet alleen over een flinke dosis zelfvertrouwen beschik ken, doch tevens vertrouwen weten te ge ven en te ontvangen. Vertrouwen vraagt evenwel eenige men- schenkennis, want zij, die te goed van ver trouwen zijn, beloopen de kans ontgoo cheld te worden. Hoe menigmaal komt het niet voor, dat jonge, en zelfs vrouwen van rijperen leef tijd vertrouwen stellen in mannen, die het op haar genlunt hebben en haar ten hu welijk vragen of zaken met haar trachten te doen en achteraf blijken oplichters te zijn. Een dergelijk lichtvaardig vertrou wen is natuurlijk misplaatst en geeft blijk van weinig menschenkennis. Wij mogen ons vertrouwen slechts schenken aan men schen, die wij kennen en die ons open en eerlijk tegemoet treden. Tegenover vreem den moeten we steeds eenige omzichtigheid betrachten, totdat wij hen beter leeren kennen en weten of zij ons vertrouwen waardig zijn. A 110 A 111 rechts te zien geeft. Batist wordt veelal met Valengienne entredeux en smalle kantjes gegarneerd, terwijl men in do, voorpanden smalle of iets breedere plooi tjes stikt. Blouse-mouwen, die met een smalle rechte manchet worden afgewerkt verwijden zich veelal naar den pols. Voor meer gezette figuren zijn vestmodellsn het meest geschikt, doch ook hieraan kan het karakter van een overhemd gegeven worden. Een ander genre blouse is links aange geven, een model, dat zich speciaal voor slanke figuren leent, omdat het vrij ruim is en eenigszins overbloest aan hals, taille en mouwen zijn stofreepen tegen gestikt, waardoor lint gehaald wordt, waardoor de ruimte gelijkmatig verdeeld wordt. Deze week stellen wij knippatronen van beide blouses verkrijgbaar te bestellen als t Succespatroon A 110. Prys 25 cent ïh de maten 40—44 en Succespatroon A 111 eveneens 25 cent in de maten 4446 en 48. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn verkrijgbaar bij Het Practisch Mode blad, Postbus 36, Den Haag, Giro 203203. De prijs bedraagt per patroon f 0.30 glus steeds vooruit in pÖstzegels, per sel of giro.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 8