31e JAARGANG ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1940 No. 101 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN r CONCURRENTIE. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER BOSKER WIERINGEN. °A- BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 10. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 TANDHEELKUNDIGE L. GO Y ARTS. HIPPOLYTUSHOEF IEDEREN DINSDAG VAN 10.303 UUR. Café N. KOK, Nieuwstr. H.-hoef. Lage, vaste tarieven. ZIEKENFONDS VERMINDERD TARIEF. BENZINEPOSITIE DWINGT TOT BEPERKING MOTORRIJTUIGENVERKEER. Goederenvervoer primair, personen vervoer slechts toelaatbaar voor voor zoover instandhouding door openbaar belang wordt geëischt. REGIERUNSRAT DR. PINI. GEEFT UITEENZETTING Regierungsrat dr. Pini, de referenc van den Rijkscommissaris voor straat en wegverkeer, heeft heden aan de ver tegenwoordigers van de Nederlandsche pers een uiteenzetting gegeven van de problemen waarvoor het Nederlandsche jnotorrijtuigenverkeer zich ziet gesteld top grond van de brandstofpositie van tons land. Deze maakt, aldus dr. Pini, een beperking van het verkeer met mo torrijtuigen absoluut onvermijdelijk. Men wil deze beperking nu in hoofdzaak door de volgende maatregelen bereiken. 1. Het bestaande aantal personen auto's en taxi's zal niet worden vermin derd, maar door stilligging van groote personenwagens en taxi's en door om- ruiling hiervan tegen kleinere wagens, :zal men tot een eerste belangrijke be :zuiniging geraken. 2. Het omnibusverkeer zal met 10 Tprocent worden beperkt, door dit overal -op te heffen, waar parallel verkeer per :spoor de functie van het autobusverkeer :kan overnemen. ,3. Op het terrein van het goederen- -verkeer zal een besparing worden ver kregen door de stichting van transport -centrales, die er voor zorg zullen dra- :gen, dat geen vrachtauto's met halve of •gedeeltelijke vracht rijden en dat ook ;geen ongeladen terugreizen worden ge- :maakt. 4. De verbouwing van benzinemoto ren tot generatormotoren zal op ver schillende wijzen worden bevorderd en in de hand gewerkt. Het principe, dat aan deze maatregeen ten grondslag ligt wordt gegeven door de noodzaak het niet strikt noodzake lijke verkeer te beperken of op te hef fen ten bate van het noodzakelijke verkeer. Toen op 18 Juni j.1. de eerste desbetreffende verordening van den secretaris-generaal van Waterstaat af kwam, moesten de Rijksverkeersinspec- teurs hier te lande tusschen 18 Juni en 1 Juli den datum van inwerkingtreding, rond 150.000 verzoeken om toewijzing van motorbrandstof behandelen. Na tuurlijk kon dit in een zoo kort tijdsbe stek niet in alle gevallen met dezélfde grondigheid geschieden. Voortaan echter nu de machinerie eenmaal vlot draait, worden alle ver zoeken even minitieus onderzocht. De beslissing hierop wordt gegeven door de Nederlandsche verkeersinspectie. Beroep van deze beslissing is mogelijk bij het Departement van Waterstaat. Duitsche instanties of personen, die de Duitsche belangen geschaad meenen te zien door de gegeven beslissingen kunnen dan nog een beroep doen op het bureau van Regierungsrat dr. Pini. Wat nu de beperking van het verkeer met personenauto's betreft, hierbij ziet men zich thans gedwongen uit te gaan van de noodzaak, slechts dat verkeer, welks instandhouding door het openbaar belang wordt geëischt nog verder toe te laten. Dit is dus in het bijzonder het vervoer van artsen, zieken, invaliden, vroedvrouwen en dergelijke. Doktoren zullen echter niet in ieder geval benzine toegewezen krijgen. Zij die als huisarts hun bezoeken moeten brengen kunnen in het algemeen op een toewijzing rekenen, maar doktoren die vcoral in ziekenhuizen hun taak uitoe fenen en slechts een kleine praktijk als huisarts hebben, zullen dat niets steeds kunnen doen. Lesauto's zullen nog slechts mogen rijden voorzoover zij gebruikt worden voor de opleiding van vrachtautochauf feurs of van personen, die voor hun be roep de kunst van het chauffeeren mach tig moeten zijn. Een verdere beperking zal worden verkregen door het verbod om met per sonenauto's te rijden, die meer dan 15 liter benzine perlOO km gebruiken. Het zelfde zal gelden voor motorrijwielen met een grooter cylinder-inhoud dan 500 cm3. PROVINCIAAL NIEUWS. BOMMEN TROFFEN EIERLAND Een twcemotorig Engelsch bom baiclcmentsvliegtuig heeft Zondag middag ongeveer half één een aanval gedaan op liet Texelsche vliegveld. Over schade aan mili taire doelen kunnen wc niets mc- dedeelen. el over die aan zeven niet-militaire gehouwen en wel zes woningen van burgers en de scliool van Zuid-Eierland. Deze kregen de volle laag. Honderden personen begaven zich 's middags naar het bestookte gebied. Ook burgemeester Kamp heeft do verwoesting in oogenschouw ge nomen. Ontelbare ruiten zijn ver nicld, ritsen dakpannen zijn in gruis gestort, terwijl het zwaar getrofien perceel, het nieuwe huis van de familie Br. Lager- veld, aan alle kanten beschadigd werd. Een der projectielen, welke het toestel op zeer geringe hoogte losliet, joeg dwars door een kip penren, staande achter de wo ning van de familie Jb. Druif en barstte op een 20 M. afstand van de woning van de tam. Br. Lager veld uit elkaar. Zware scherven viogen alle kanten op. De muren van deze woning werden op ver scheidene plaatsen getroffen er sloegen groote gaten in. Eén scherf doorboorde niet alleen de muur, maar had toen nog zooveel vaart, dat hij ook het hout van de buitendeur versplinterde Gelukkig bevonden zich geen personen in deze woningen. Uit vciligheidsoogpunt zijn allen uit deze gevaarlijke omgeving geëva cueerd. Aan dit feit is het te dan ken, dat hij deze bomaanval geen slachtoffers gevallen zijn. Van het schoolgebouw zijn slechts en kele ruiten vernield, maar van liet woonhuis van dhr. De Vries, het Hoofd der School, is niet één ruit heel gebleven. Oogenschiju- 1 ijk kwam het woon- en winkel huis van dlir. Lagerveld, vorig jaar gebouwd, er goed af, maar bij nader onderzoek ontdekte men, dat alle dakpannen uit hun ver band zijn gerukt. De ruiten van dit perceel waren uit voorzorg door houten luiken beschermd Ook in hot bietenveld, gelegen .tussclien de perceelen van de hoe jren Druif en Lagerveld, is een hom terecht gekomen. Ook oen tusschen de boerderijen Gent en De Vooruitgang. Zelfs van het TDe firma Spoon Co. was altijd 'n heel solide, deftige firma geweest. De .zaken werden steeds met oud- Hollandsche voorzichtigheid gedreven, maar ook met de eischen van den mo dernen tijd werd behoorlijk rekening- gehouden. Slechts in één opzicht be toonde Spoon Co. zich hardnekkig van den ouden stempeltot nog toe was er nooit een dame op kantoor ge- weest. Tot nog toemaar nu zou er een ".komen. De meneer Spoon, die tegenwoordig tde éénige firmant was, had er eigen Jlijk wel veel op tegen gehad. H-y had altijd met heerenpersoneel gewerkt, en z'n kantoor was altijd de gelijk, deftig, solide geweest. Maar, met het begin van de mobilisatie, juist in het drukste van het seizoen, toen wer den zoowel z'n boekhouder als z'n cor respondent allebei opgeroepen. Dat had 'n verschrikkelijken last veroorzaakt, >en het ergste was nog, dat hij zoo moei- !lijk geschikt rempla?anten had kunnen •vinden. Wat den boekhouder betreft, :ging het nog al, die was betrekkelijk gauw vervangen, maar met den corres pondent had het een heelen tijd ge duurd eer hij daarvoor den geschikten man gevonden had, in den persoon van een mager, elegant jongmensch, met licht-blauwe oogen en "n hoogopgestre- ken, blonde kuif, die antwoord gaf op den naam Dijkmans. Afgezien van z'n elegantie en z'n blonde kuif, was meneer Dijkmans 'n uitstekende kracht. En de firma Spoon was werkelijk diep getroffen, toen de nieuwe landstormwet ook. meneer Dijkmans noodzaakte., zich te scharen in de gelederen der vader landsverdedigers. Hij was indertijd wegens broederdienst vrijgesteld, maar nu was hij „er gloei end bij." En zoo kwam het, dat de firma Spoon ertoe kwam, 'n vastgeworteld principe op te geven, en 'n dame-correspondente te zoeken. Want wie waarborgde de fir ma, dat zij er thans in slagen zou 'n geschikten plaatsvervanger voor meneer Dijkmans te vinden, waar minstens twee derde der beschikbare jongelui on der de wapenen was En wie stond er voor in, dat wanneer zulk een plaatsver vanger gevonden werd, deze ook niet binnen afzienbaren tijd zou worden op geroepen om z'n vaderland te helpen verdedigen Bij dames nu behoefde je voor de laatste tijd niet te vreezen, tenminste voorloopig nog niet, bovendien had me neer Spoon gehoord, dat er werkelijk heel geschikte exemplaren rondliepen, en dusen dus Ze zouden 't dan in 's hemelsnaam maar eens probeeren De nieuwe correspondente was geko men. Meneer Spoon had 'n dame van rijpe ren leeftijd willen nemen, maar onge lukkig bleek zulk eens niet gemakkelijk te vinden. Juffrouw Terlaan was dus 23 jaar, maar ze zag er uit, alsof ze ne gentien was. Ze had schitterend zwart haar, en de mooiste bruine oogen dii men zich denken kan. Ze droeg schoen tjes met hooge hakjes, en zijden rokken. woonhuis van laatstgenoemde boerderij is een ruit gesprongen. (Texelsche CrL) BOOR EEN KOGEL GERAAKT Het vliegtuig, dat Zondagmid dag Eierland met hommen be stookte werd, toen liet boven de Schans vloog, door een Duitsche jager achterna gezeten en be schoten. Een viertal meisjes van ongeveer zestien jaar, dat bij dc Schans wandelde, werd plots door een sterke luchtdruk (van afweergeschut tegen de grond geworpen. Een van hen, linie van Maldegem, werd door een ko gel, vermoedelijk door een mi trailleur afgevuurd, aan de knie geraakt. De kogel was langs ge vlogen, doch had een vrij ern stige vieeschwonde veroorzaakt. Een dokter heeft de getroffen plaats mot twee krammen ge hecht. Een bewoner van Oude- schild vertelde ons, dat hij op het oogenblik van genoemd ongeluk een kogel op korte afstand door het luchtruim hoorde suizen. Hij bevond zich vlak achter het dorp in een bietenveld. Ook de heer Van der Star, Schilderweg, had bij zijn boerderij een projectiel hooren gieren. Het kan dezelfde kogel geweest zijn. Texelsche Crt. TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN VOOR URK. Op uitnoodiging van den burge meester kwamen de veehouders bijeen om hun belangen te bespre ken in verband met het aanstaan de droogvallen van den Noorct- Oost-poldor. In deze vergadering deelde de burgemeester mede, dat er voor Urk in het algemeen en voor de veehouders bijzonder groote mogelijkheden^ bestaan. Medegedeeld werd, dat er, in dien wij niet lijdelijk toezien, maar ons actief voorbereiden, mo gelijkheden bestaan voor het pachten door de veehouders van gedeelten van het nieuwe land rond Urk. Aan het slot adviseer de de burgemeester dan ook aan de afdeeling van de Chr. Boeren- en Tuinders Bond om over te gaan tot hel instellen van een landbouwcursus. Na een uitvoerige discussie en toelichting van den landbomv- leeraar, werd besloten in October een cursus te beginnen. Tot deze cursus worden toege laten mannelijke personen bo ven de 15 jaar. die respectievelijk tripten en ruischten, wanneer ze liep. En waar ze was, heerschte een heel fijn parfum, o, bijna onmerkbaar, maar dat iemand toch vaag aan lente en eerste viooltjes den ken deed. Meneer, Spoon, hoewel 'n deftige oude koopman, was reeds den eersten dag tot de conclusie gekomen, dat z'n correspon dente 'n alleraantrekkelijkst persoontje was. En z'n personeel bleek dezelfde meening te zijn toegedaan, welke ont dekking meneer Spoon. echter minder aangenaafti was. Immers, 't gaf geen pas, dat 's middags z'n deftige oude procu ratiehouder, die al grootvader was, hij gend zich inspande om de jonge dame aan haar mantel t.e helpen, terwijl de boekhouder de deur voor haar open hield, en de hulpboekhouder die nog 'n lichtzinnige jonge man was, met haar tnschje kwam aandraven. Dergelijke tooneelen waren nooit op z'n ernstig, degelijk kantoor voorgekomen, en ze schaadden aanmerkelijk aan de deftig heid daarvan. En bovendien waren ex- meer teekenen, dat juffrouw Terlaan diepen indruk op meerdere leden van z'n personeel gemaakt had. Van dit standpunt beschouwd, had meneer Spoon al meer dan reden ge noeg, om z'n keus te berouwen. Maar, ze werkte uitstekendGeen van zijn vorige correspondenten had gepresteerd wat juffrouw Terlaan deed, men voelde het werkelijk in de zaak In dit opzicht was juffrouw Terlaan een juweeltje, en meneer Spoon had allen grond, om zichzelf te feliciteeren. Zoo stonden de zaken, tot op 'n mooi- en dag meneer Dijkmans 't kantoor weer kwam binnenstappen, in civiel. Door 'n Verder werd er nog gehandeld over het aanleggen van een proef veld voor het practisch onder wijs. Naar van bevoegde zijde werd medegedeeld, hebben zicli reeds 25 personen aangemeld voor de landbouwcursus. Enkh. Crt. AFD. BOERENFRONT OPGERICHT Na voorlichting door dhr. Ris pens, secretaris van het Boeren- front, en dhr. J. Saai te Wierin- gerwaard, is te Opmeer een afdee iing van 't Boerenfront opgericht onder den naam van afd. Opmeer en Omstreken. WERK OPGEDRAGEN Aan NA'. P. Daalder's Aanneem bedrijf te Alkmaar, is door de Di rectie der Wicringermeer gegund het opnemen van de klinkerbe straling van den bijna 4 Km. lan gen Medemblikker Sluisweg, het maken van grondverbetering, enz. voor f 39,798. GEMEENTE WIERINGEN. BURGERLIJKE STAND. Van 22 t.m. 29 Aug. 1940 Geboren Willy Anna, dochter van W. F. Zoons en van S. Lont .Jacob, zoon van P. J. de Groot en A. Verwoerd Lubbina, dochter van A. ten Caat en A. Pathuis Abraham Willem, zoon van C. I'. Timmerman en G. M. Heijblok. Ondertrouwd J. Engel en C. v.d. Stoop D. Garrelts en D. G. de Haan .T. P. Schoorl en A. Bak ker J. Marterts en R- van Dijk. Getrouwd O. de Haan en C. M Snooij. Overleden P. de Vries, oud 4 jaar C. Doves, oud 58 jaren Chr. Roos, oud 32 jaar. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen J. Lohof van Loens \Y. Metselaar van Soest W. Lan geraar van Soerabaja P. de Boer van Bloemendaal II. Leeuw van Giethoorn A. M. Lont van Heiloo E. Ruilenburg van Den Helder P C. Bakker van Den ITaag ,T. Glabbtek en gezin van Den Helde,- P. de Wit van Utrecht A. Hoekstra van Achi- karspelen FI. Blink van Bever- wijk A. Timmermans van Al- hlasserdam P. de Groot van Has- kerland; J. v.d. Welle van Fluizeii; P Bais en gezin van Soest c. W. Baars en echigen. van Den Helder; klein gebrek was hij voor verderen mi litairen dienst afgekeurd, hij was weer vrij, ennenu zou hij graag z'n vo rige positie weer hernemen. Meneer Spoon ging achterover in z'n fauteuil zitten, en zette z'n gouden lorg net wat vaster op z'n neus, want hij stond voor 'n moeilijk geval. 't Was waar, dat hij graag weer 'n heer als correspondent had, en over meneer Dijkmans was hij altijd heel te vreden geweest. Maar, juffrouw Terlaan werkte óók uitstekend, en z'n aangebo ren ridderlijkheid kwam er tegen op, zonder reden partij tegen 't meisje te kiezen. Hij dacht een poos na, en nam toen een vast besluit. „Meneer Dijkmans," zeide hij. „ik sta sta voor 'n moeilijk geval. Ik mag u niet verbergen dat uw plaats is ingenomen, en ik ben over de juffrouw heel tevre den. Want uw plaatsvervangster, me neer Dijkmans, is 'n dame." „Wilt u zeggen, meneer Spoon, dat 'n dame mijn werk doet vroeg meneer Dijkmans. die vuurrood werd van ver ontwaardiging. „Jaen zooals ik zeide, ik ben uit stekend over haar tevreden. Maar. eer lijk gezegd, meneer Dijkmans, 'n heer zou mij liever zijn.om 't principe." „Dat begrijp ik," zei meneer Dijkmans verachtelijk. „En om die reden, meneer Dijkmans, omdat ik eigenlijk geen grond heb om iemand te prefereeren, laat ik de zaak aan u beiden over. Ik zal mij schikken, naar het besluit van u en juffrouw Terlaan. Kunt u haar overtuigen van uw goed recht, en haar bewegen, iets anders te zoeken, dan is 't mij goed. Meneer Dijkmans wandelde naar 't personeelkantoor, in een stemming die men beter denken kan dan beschrijven. Een dame, een juffrouw, op zijn plaats Hij had 'n hevige afkeer van geëmanci peerde vrouwen, en dat een van de schepsels hem had verdrongen, maakte hem woedend. Vastbesloten trad hij binnen. Juffrouw Terlaan was alleen, want 't was koffietijd. Ze zat voor de schrijf machine, maar werkte niet. Ze droeg 'n nieuw blousje, van lichtblauwe zijde, dat meneer Dijkmans dadelijk had moe ten opvallen, indien hij minder woedend was geweest. „Juffrouwzei hij, tamelijk forsch. ,.U zit daar op mijn plaats Juffrouw Terlaan keerde langzaam het hoofd om, en nam den binnenkomende eens op. „Zoo meneer vroeg ze onschuldig. „Ja juffrouw Meneer Dijkmans plaatste zich in 'n strijdvaardige positie. „Ik ben meneer Dijknfïins ..Aangenaam, meneer", zei juffrouw Terlaan met een neiging. „Ik ben juf frouw Terlaan, Emmy Terlaan." „Ik geloof niet, dat ik u uw naam ge vraagd heb, juffrouw." zei meneer Dijk mans zenuwachtig. „Ik was hier corres pondent Juffrouw Terlaan knikte vriendelijk. „Ik was verplicht mijn betrekking op te geven, juffrouw, omdat ik in militai ren dienst moest treden „Wat een mooie reden zei juffrouw Terlaan bewonderend. „Ik zou haast verlangen zelf een man te zijn. Ik mag u eigenlijk wel feliciteeren, dat u zoo veel voor het vaderland mocht opoffe ren." (Zie vervolg binnenpagina.)

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1