NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN^3M5TREKEN No. 105 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER: -t CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. J9. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.50 f 0.10 VERDUISTERDE LICHTEN. We hebben stil ons hoofd te buigen ook voor het donkerst levensleed, waar wij de kern niet van doorgronden, waar niemand het geheim van weet Wij moeten onze handen vouwen, ook in den duistren donkren nacht en op het goede toch vertrouwen, al heeft het leed ons in zijn macht. O leer toch alles stil aanvaarden, ook wat niet te begrijpen is Je kunt een sprankje licht ontwaren, ook in de zwartste duisternis Wij moeten altijd blij vertrouwen, ook als wij nergens zon meer zien, dan tóch maar moedig verder bouwen, we naderen 't geluk.... misschien (Jo Kellenbach.) CONCENTRATIE. Over het streven naar nationale concen tratie bestaan vele meeningen. Dat er in den stormtijd dien wij beleven meer eendracht moet zijn om aan een moeilijke toekomst het hoofd te bieden, daarover zijn vrijwel alle ernstige Nederlanders het eens. Maar de on- eenigheid begint wanneer men gaat spreken over de verhouding van de deelen verleden, heden en toekomst, welke in die eendrach tigheid moeten worden „verwerkt". Er zijn er die het verleden (het min of meer recente verleden dan) zóó zwart vinden, dat zij er geen woord voor over hebben, en het 't liefst onder dikke modderstralen zouden begraven. Er zijn anderen die zóó overtuigd zijn van de voortreffelijkheid van het verleden, dat zij er in geen enkel opzicht van kunnen scheiden. Tusschen die twee uitersten ligt de opvat ting die naar onze overtuiging de juiste is Het verleden heeft sterke en zwakke kanten gehad wij moeten de sterke kanten bewa ren, om er straks nieuwe ontwikkelingen op te kunnen bouwen. Maar wij moeten niet be vreesd zijn om de zwakke plekken te erken nen en uit te snijden. Concentratie van nationale volkskrachten in Nederland moet in dien Nederlandschen zin worden bevorderd uitgaande van Neder- landsche karakter-eigenschappen behoeften en belangen. Wie het probleem zoo benadert, zal zich niet verliezen in de angstvalligheden waarmede thans sommige groepen zich verzetten tegen het streven naar bundeling van gemeenschap pelijke Nederlandsche volksbelangen en kracht. Geestelijke vrijheid, geestelijke ver scheidenheid, geestelijke verdraagzaamheid zijn Nederlandsche kerneigenschappen die geen concentratie-beweging welke ons ge heele volk wil omspannen, kan en mag veron achtzamen. Deze eigenschappen moeten in haar wezen geëerbiedigd worden in elk ge bouw van staatkundigen of sociaal-economi- schen aard dat men wil optrekken. Deze vrijheden en verscheidenheden zullen zich moeten kunnen openbaren in een gezon den volksinvloed op wetgeving en bestuur, al behoeven de oude parlementaire vormen daartoe niet ongetwijfeld te worden gehand haafd. Geestelijke vrijheid vraagt, in ruimen zin begrepen, ook een zoo groot mogelijke zelfstandigheid der persoonlijkheid in de practische dingen des levens, in den arbeid bijv., al behoeft dit een gezonde ordening geenszins uit te sluiten. Ook krachtige leiding, paraat gezag, berustend op het vertrouwen van eeh volk dat in zijn vrijheid van behoor lijke controle en eritiek niet wordt aangetast, is in deze figuur op zijn plaats. Het komt daarbij echter steeds aan op de eerbiediging der kern-eigenschappen, die weer voortkomen uit onze christelijke levensbeschouwing. Wie deze richtsnoeren volgt zal nooit we zenlijke waarden van ons Nederlandsche gees tesmerk kunnen kwetsen. Deze richtsnoeren zijn voor ons volk primair. Elke vernie- w:ing, elke aanpassing aan nieuwe omstandig heden moet daarvan uitgaan. Elke Neder landsche concentratie-beweging die waarlijk Nederlandsch wil heeten, moet daaromtrent geen twijfel laten bestaan. WELKE BONNEN ZIJN THANS GELDIG. OP ZEGEL „PERIODE 6" TWEE LITER PETROLEUM. Geldig van 9 September tot en met 3 November. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Handel Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat de duur van de eerstkomende distributieperiode voor petroleum, in verband met het beschikbaar- houden van een zoo groot mogelijken voor raad gedurende de wintermaanden, wordt gebracht op acht weken. Gedurende het tijdvak van 9 September a.s. tot en met 3 November a.s. zal de met „peri 'ode 6" gemerkte petroleumzegel recht geven op het koopen van twee liter petroleum. EXTRA BROOD VOOR BIETEN- EN AARDAPPELROOIERS. Vrouwelijke werkkrachten komen hiervoor niet in aanmerking. De Secretaris-Generaal waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat aan mannelijke arbeiders belast met het aardappelen- en bietenrooien tot 1 November a.s. extra brood rantsoen op basis van 100% mogen worden verstrekt. Deze tijdelijke extra verstrekking heeft al leen betrekking op brood en niet op boter of vet. Arbeiders, die gedurende deze periode an dere oogstwerkzaamheden verrichten en vrouwelijke werkkrachten komen hiervoor niet in aanmerking. VIER NIEUWE MAATREGELEN AANGEKONDIGD. Alle inwoners van het land moeten zich kunnen legitimeeren. Algemeen uit gaansverbod voor de nachtelijke uren in het kustgebied. Verkeersbeperkingen voo straatartisten. GEEN VLIEGERS OPLATEN. Op bevel van den commissaris-generaal ■voor de Openbare veiligheid, den hoogeren S.S.- en politieleider, zijn vier verordeningen uitgevaardigd, die in het jongste Verordenin genblad voor het bezette Nederlandsche ge bied gepubliceerd zijn die belangrijke en ten deele ingrijpende voorschriften inhouden; alle inwoners hebben den plicht deze voor- schiften consciëntieus in acht te nemen ter vermijding van gevoelige straffen en strenge dwangmaatregelen. In de eerste plaats is door de secretarissen- generaal van de departementen van Binnen- landsche Zaken en van Justitie voor alle Nederlandsche staatsburgers boven 15 jaar, die in Nederland wonen of er verblijven, met ingang van 1 October 1940 een algemeene le gitimatieplicht ingevoerd. Dit verplicht iede- ren Nederlander in het bezette Nederlandsche gebied, steeds een van een foto voorzien offi cieel identiteitsbewijs (officieel foto-legitima tiebewijs) bij zich te hebben, dat hem in staat stelt zich te allen tijde behoorlijk te legïmi- teeren. Het bewijs moet worden afgegeven door een Nederlandsche instantie. Het officieele foto-legitimatiebewijs mag niet worden uitgegeven voor een langeren tijdsduur dan één jaar een uitzondering is gemaakt voor het paspoort, dat naar gelang van zijn geldigheidsduur voor behoorlijke le gitimatie kan worden gebruikt. Het identi teitsbewijs moet behalve den naam en de voornamen bevatten den geboortedatum, de geboorteplaats, het beroep, de gemeente van inwoning en het adres, zoomede de hanktee- kening van den houder, voorts den datum van uitgifte, het dienstzegel van de instantie, die het bewijs heeft uitgereikt, alsmede de handteekening van den bevoegden ambtenaar, die het bewijs heeft uitgereikt. Wie niet in het bezit is van een zoodanig officieel bewijs, kan zich één doen uitreiken door de bevoegde KEURINGSDIENST VOOR WAREN. Keuringsgebiecl Alkmaar. Uit het lijvig verslag, dat wij zoo juist ont vingen, mochten we weer concludeeren, welk een heilzaam werk deze keuringsdienst voor onze volksvoeding verricht. In het bijzonder trof ons het toezicht op de MELKVERKOOP, dat toch een belangrijk deel van onze volksvoeding vormt. Hieruit blijkt, dat niet alleen de melkslij- ters maar ook de boeren leering uit dit ver slag kunnen putten. We stippen uit dit overzicht aan Het toezicht op den verkoop der melk reke nen wij; naast dat op het brood, als onze voornaamste taak. Dit volgt reeds uit het aantal der monsters melk en melkproducten in vergelijk met dat van de andere monsters. Toch moet direct worden gezegd, dat het melkonderzoek zich veel meer leent tot serie- onderzoek en kunnen bv. twintig melkmon- sters in korter tijd volledig worden onder- i zocht dan één monster melkbrood. Dit dient 'ook in het oog te worden gehouden als het aantal onderzochte monsters van een keu ringsdienst vergeleken wordt met dat van een dienst, die alleen melkonderzoek verricht. De eischen, die aan melk moeten worden gesteld, zijn, dat ze in deugdelijken toestand moet verkeeren en van deugdelijke samen stelling moet zijn. Er mag niets aan zijn toe gevoegd of onttrokken. Doch is dit niet het geval, dan kan ze toch van ondeugdelijke sa menstelling zijn, b.v. een te laag vetgehalte hebben, wat tot uiting kan komen in het vet gehalte der droogrest, die tenminste 25% moet bedragen, of daarnaast niet voldoen aan de in vele gemeenten van dit keurings- gebied gestelde minimumgrenzen voor het vetgehalte, welke grens in de meeste gemeen ten 2.75 bedraagt, doch voor de Wieringer- meer op tenminste 3% is vastgesteld. De be- paling van het vetgehalte geschiedt in serie volgens de methode Gerber en in sommige gevallen daarnaast door afscheiding en we ging van het vet uit een bepaalde gewichts- hoeveelheid melk verkregen, j Water mag niet zijn toegevoegd. Het is wel eens goed hier nog eens mede te deelen, dat wij in de bepaling van het vriespunt een zeer scherp middel hebben om de toevoeging van j elke, ook maar eenigszins loonende, water toevoeging aan te toonen. Wat den toestand betreft, de melk moet zindelijk gewonnen zijn. Niet ontkend kan worden, dat het kleine aantal opsporingsamb tenaren het niet mogelijk maakt daarop scherp toezicht te houden, zoodat wij wel de melk op haar zindelijkheid steeds controlee ren, maar dit nog niet zegt, dat de omstan digheden, waaronder gemolken wordt, niet verbeterd zou kunnen worden. Nu heeft de ondergeteekende zich de werk- verdeeling tusschen de Noordhollandsche Consumptiemelkvereeniging en den keurings dienst zoo gedacht, dat de eerste let op de omstandigheden op de boerderij en de laat ste meer op de melk en het vaatwerk, als de gemeentelijke instantie op het raadhuis. De plicht van de buitenlanders en staten- loozen om te allen tijde een geldig paspoort bij zich te dragen, wordt door deze verorde ning niet ter zijde gezet. Zooals gezegd, moet iedere inwoner een dergelijk officieel bewijs altijd bij zich dra gen. De houder is verplicht het bewijs onver wijld terug te geven aan de instantie, die het uitgegeven heeft, wanneer zijn naam of zijn beroep verandert of wanneer in het algemeen een wezenlijke verandering in zijn persoon lijke gegevens intreedt. Het bewijs moet voorts ingeleverd worden, wanneer een nieuw be wijs wordt uitgereikt. Tenslotte moet iedere houder het verlies van zijn geldige bewijs on verwijld melden bij de instantie, die het heeft uitgereikt. Wie zijn legitimatieplicht niet na komt, moet rekening houden naast de alge meene bestraffing, met een voorloopige ge vangenhouding ter identificatie van zijn per soon. Terwijl deze verordening over den legitima tieplicht voor het geheele bezette Nederland sche gebied geldt, hebben de bevoegde secre tarissen-generaal nog twee verordeningen uitgevaardigd, die, wat betreft het gebied van hun werking, slechts betrekking hebben op de Wadden-eilanden, zoomede op het kustgebied van het bezette Nederlandsche gebied, dat begrensd wordt door de lijn (met inbegrip van plaatsen) Den Helder, Noord-Holland Kanaal, Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Lei den Voorschoten, Leidschendam, Veenweg. Vlieland, Berkel, Bergschen hoek. Oudever- laat, Nieuwerkerk, Schinkel, Kapelle, Kinder dijk, Alblasserdam, Papendrecht, Dordrecht, Spoorlijn tot Breda, Ulvenhout en Zuidwaarts tot de Belgische grens in de richting van Meerle en van hier langs de Belgisch-Neder- landsche grens tot aan de Zee. De voornaamste verordening is die van den secretarissen-generaal van het departement van Justitie over de beperkingen van het verkeer. Volgens deze verodening is het met ingang van heden 9 September 1940 aan al len, die niet Rijksduitschers zijn, tot nader' order verboden zich tusschen 22 uur en 4 uur buitenshuis te begeven in de bovenomschre ven gebieden. Deze verordening vormt een belangrijke uitbreiding van de reeds op 28 Augustus uitgevaardigde verordening omtrent bijzondere maatregelen in het belang van de luchtbescherming, welke verordening zich vooral bepaalde tot een beperking van het motorrijtuigen verkeer en tot een verbod van het betreden van het duingebied tijdens den nacht. De nieuwe verordening over verkeers- besprekingen is practisch een algemeen uit gaansverbod in de genoemde gebieden voor de nachtelijke uren. Niet getroffen door het uit melk ten verkoop wordt aangeboden dus op straat, in de winkels, enz. De controleur.-; van de Melkvereeniging hebben echter niet de bevoegdheid tot het opmaken van een straf vervolging, waarvoor dan, zoo noodig, de keuringsdienst optreedt. .Hierin zal men di rect het nut gevoelen van een zeer nauw con tact tusschen de beide diensten, die in dit keuringsgebied wel zeer bijzonder aanwezig is. Het aanwezig zijn van bestanddeelen van uierziek vee maakt de melk ook ondeugdelijk van toestand, hoewel men ook zou kunnen zeggen, dat er iets in aanwezig is, dat er niet in thuis behoort, dus dat ze eigenlijk ondeug delijk van samenstelling is. Dat dit euvel in dit keuringsgebied veelvuldig voorkomt, is reeds gezegd, en dat de bestrijding door ons ten koste van veel tijd wordt verricht, even zoo. Wij meenen dit echter te moeten blijven doen en niet te betrokken veehouders naar een veearts te moeten verwijzen, om dezen kosten te besparen en omdat wij op het on derzoek der melk op uierziektebestanddeelen zijn ingericht. Zoo spoedig het kwaad is ge constateerd, kan de bron, de koe of koeien en eventueel het kwartier of de kwartieren van de koe worden opgespoord om zeer spoedig de melk van dit vee uit de consumptie te houden. Is de koe, die de afwijkende melk geeft, opgespoord, dan kan de veearts er bij gehaald worden, hoewel wij weten, dat gene zen bij vele gevallen twijfelachtig is. Van daar, dat wij moeten adviseeren, bij mogelijk extra veel afslachten van vee daarvoor niet alleen de koeien te bestemmen, die lijden aan T.B.C.. maar ook die. welke lijdende zijn aan mastitis streptococcen. Wij onderzochten dit jaar in totaal 9055 melkmonsters (v. j. 9114>. waarvan, zooals reeds uit het bovenstaande bleek, een belang rijk gedeelte het gevolg was van afwijkingen, in de straat- en winkelmonsters aangetrof fen. Deze monsters zijn als volgt te verdeelen 4025 straat- en winkelmonsters losse melk 517 afleverings-, stal- of weidemonsters we gens te laag vergehalte 252 dergelijke monsters wegens watertoe- voeging 4031 dergelijke monsters wegens uierontste king 79 dergelijke monsters wegens leng en vuile melk 151 monsters gepasteuriseerde en gesterili seerde melk, hieronder begrepen de monsters, die een meer moderne behandeling om ze ziektekiemvrij te maken, ondergingen (Vol- tana enz). Moesten wij in het verslag over 1938 con- stateeren. dat toen het aantal opsporingsmon sters wegens een te laag vetgehalte bedui dend grooter was dan daarvoor (het bedroeg toen 1262 monsters), dit jaar is dit dus zeer beduidend kleiner. Toch is, zooals verder zal blijken, het gemiddeld vetgehalte van alle monsters niet hooger dan daarvoorer blijkt alleen uit, dat het aantal extra vét-arme monsters klein was. Daarentegen was het aantal monsters, dat moest dienen om watertoevoeging te vervol gen, beduidend grooter (v. j. 169), w-aarover den hoofdcommissaris van politie. De beslissing omtrent het uitreiken van deze speciale vergunning berust bij den staf officier van de Duitsche Ordnungspolizeï bij den gevolmachtigde van den Rijkscommissa ris. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat de uitreiking van een dergelijke speciale vergun ning alleen in zeer bijzondere gevallen moge lijk is, zoodat het aanvragen van vergunnin gen, die niet voldoende gegrond zijn, en waar mee geen algemeen openbaar belang gemoeid is, moet worden voorkomen. De speciale ver gunning is slechts geldig tezamen met een ambtelijke fotolegitimatie. wc zeker niet kunnen roemen. Er blijkt uit. dat waakzaamheid in deze richting geboden blijft en vervalsching van melk met water nog altijd verleidelijk is. De opsporing der uierziekte vereischte weer het nemen van meer monsters (v. j. 3295), zoodat met recht gezegd is, dat uierziekte in dit keuringsgebied een plaag voor de veehou ders blijft. Mocht het nog eens zoo ver te brengen zijn, mede met behulp van de Consumptiemelkver eeniging, dat een uitbetaling van de melk naar kwaliteit is door te voeren, dan hopen we. dat het begrijpelijk eigenbelang in deze ten goede zal werken. Wij meenen speciaal te moeten wijzen op het gemiddeld vetgehalte der straat- en win kelmonsters, dat 3.31% (v. j. 3.35%) bedroeg. Steeds wijzen wij er op, dat deze melk meest ochtendmelk is, Gezien dit cijfer meent de ondergeteekende met verontwaardiging het uitgangspunt te mogen afwijzen van de com missie. die een rapport over de wenschelijk- heid tot standaardisatie heeft uitgebracht. Daar het cijfer van 3.31% meest morgenmelk betreft en in dat rapport het gemiddelde vet gehalte van de zeker niet ontroomde melk in Noordholland in datzelfde rapport op 3.35% wordt gesteld, dan blijkt daaruit het tegen deel van de bewering, dat het standaardisee- ren (afroomen dus) der consumptie, een zoo veel voorkomend euvel zou zijn, dat het in vc-le steden „algemeen" mag worden genoemd. Juist omdat dit uitgangspunt, de hoofdre den voor de standaardisatie in dit keurings gebied niet aanwezig is, kan de ondergeteeken de zich kwalijk met de conclusie van bedoeld rapport vereenigen, waar bovendien het ande re argument, dat dan tenminste verlaging van het vetgehalte met deugdelijke ondermelk plaats zal vinden, ook hier niet geldt, en dus die zoogenaamde hygiënische verbetering voor hem geen beteekenis heeft. Dit betoog houdt in een compliment aan de bedrijven, die hier aan de consumptiemelkvoorziening meedoen en de geuite beschuldigingen van het rapport met mij met verontwaardiging kunnen terugwijzen. Wij moeten onze opmerkng herhalen het te betreuren, dat nog steeds de voorschriften niet bekend zijn geworden, waaraan melk. die onder het praedicaat van t.b.c.-vrij. model- melk enz. wordt verkocht, moet voldoen. Dit houdt de verbetering van de melkverkoop in die richting tegen en is onbillijk tegenover die bedrijven, die, wat b.v. de t.b.c.-bestrij ding betreft, al veel bereikt hebben, maar nu geen voordeel van die verbetering kunnen oogsten, omdat ze een praedicaat, als boven bedoeld, niet mogen voeren. Over het aantal monsters, waarover met het oog op de reinheid aanmerking moest worden gemaakt, kunnen we niet bijster te vreden zijn 0.27 der straatmonsters waren iets vuil, (v. j. 0.26%). 0.67 der straatmonsters waren vuil (vo rig jaar 0.1%). We spraken reeds over de inspectie der melkbedrijven enz. Hier geven we een staat je van het aantal malen, dat voor de opspo- motorvoertuigen in den tijd tusschen 22 en 4 uur. hebben behalve deze toestemming even eens noodig een dergelijke vergunning van ontheffing van het verbod tot uitgaan. Wie evenwel voor den nacht een rijvergunning' heeft of nog zal ontvangen, krijgt ook van zelfsprekend op aanvraag deze speciale ver gunning. De controle op dit uitgaanverbod zal ten strengste worden gehandhaafd. De strafbe gaansverbod worden de leden van de Neder landsche politie en brandweer, van de Neder-j Personen, die naar den maatstaf van bo- landsche grensbewaking en van den lucht- venbedoelde verordening van 28 Augustus 1940 beschermingsdienst, personen die in ambulan- toestemming hebben voor het berijden van ces en reddingsdiensten werkzaam zijn, dok ters en vroedvrouwen, voor zoover hun ver blijf in de open lucht voor de vervulling van ambtspichten of van beroepsplchten noodig is, en wel slechts voor zoover daarbij de amb telijke bevoegdheidskring of de normale ar beidssfeer niet wordt overschreden. In dit verband moet in het bijzonder de aandacht worden gevestigd op het feit. dat degenen, die tot de bovengenoemde groepen van personen behooren, zich tusschen 22 endreigingen voor handelingen in strijd met het 4 uur slechts binnen hun territoriaal ambts-[verbod gewagen er van, dat degenen die in of beroepsgebied mogen bewegen. Zoo is het'strijd hiermede handelen, rekening hebben te ook b.v. noodzakelijk, dat een inwoner, die i houden met de zwaarste straffen. Tegelijker des nachts een dokter noodig heeft zich in j tijd wordt het. misbruik van een uitgereikte beginsel wendt tot den meest nabij wonenden speciale vergunning met straf bedreigd. Wie arts en niet bijvoorbeeld een dokter ontbiedt, ter verkrijging van een bijzondere vergunning die door het bezoek aan dezen patiënt zijn'onware opgaven doet, stelt zich eveneens aan normaal territoriaal arbeidsterrein moet over- straf bloot, schrijden. Bijzondere wenschen moeten in de huidige omstandigheden terzijde worden ge steld. Het verbod tot uitgaan heeft voorts geen betrekking op hulpzoekenden in aan toonbare gevallen van zware ziekte of onge val. Ten slotte is voor diegenen, voor wie in zeer bijzondere gevallen, zooals b.v. dringende beroepsgronden, het nakomen van het verbod tot uitgaan niet mogelijk is, een regeling ge troffen door het beschikbaarstellen van een speciale vergunning, welke moet worden aan gevraagd bij den voor de betreffende provin cie bevoegden districtscommandant van de rijksveldwacht, met bijvoeging van twee pas foto's. In de steden Rotterdam en Den Haag Een andere verordening van den secretaris generaal van het ministerie van Binnenland- sche Zaken, van den secretaris-generaal van het ministerie van Justitie en van dien van Handel. Nijverheid en Scheepvaart verbiedt met ingang van heden 9 September voor de Wadden-eilanden en voor het boven omschre ven kustgebied de uitoefening van het bedrijf van plaats tot plaats trekkende kooplieden en andere ondernemers (rondtrekkende onder nemingen). Onder rondtrekkende ondernemers worden moeten deze aanvragen worden gericht tot diegenen verstaan, die buiten het gemeente- gebied van hun woonplaats zonder vaste ves tiging en zonder voorafgaande bestelling, in eigen persoon 1. waren te koop aanbieden 2. warenbestellingen opzoeken, of waren bij andere personen dan bij kooplieden of in andere plaatsen dan op open verkoopplaatsen tot. wederverkoop opkoopen 3 zelfgemaakte producten aanbieden 4. muziekuitvoeringen, tooneelspel, theatervoorstellingen of andere openluchtvoorstellingen geven zonder dat het hier een hooger belang van de kunst of de wetenschap betreft. De rondtrekkende onder nemer, die van nu af er van afziet van plaats tot plaats te trekken en zijn bedrijf in zyn woonplaats, of in de plaats waar hij op dit oogenblik vertoeft voortzet, kan met dit be drijf voortgaan. Hij mag echter niet meer de woon- of verblijfplaats in de boven omschre ven kuststreek verlaten. Als een dergelijke verandering in zijn bedrijf niet mogelijk is, zal hij goed doen de kuststreek te verlaten om in het binnenland zijn trekkend bedrijf verder te kunnen uitoefenen. Door een andere verordening van den secretaris-generaal van het departement van Justitie is uit een oogpunt van veiligheid van het luchtverkeer het oplaten van vliegers van welke soort ook, in heel Nederland tot nader oider verboden, en is op overtreding van dit verbod straf gesteld. Het is buiten kijf, dat veel bepalingen van de genoemde vier verordeningen een zekere nieuwe instelling van de bevolking vereischen er. min of meer belangrijke beperkingen voor het persoonlijke en economische leven ten gevolge zuilen hebben. Het algemeen belang echter, dat bij de uitvaardiging van de veror deningen heeft voorgezeten, vereischt, dat alle inwoners het zich tot een plicht rekenen de hier opgelegde verplichtingen en verboden nauwgezet na te komen. Aan de Duitsche or ganen van politie en weermacht en aan de Nederlandsche politie is opdracht gegeven streng te waken op de nakoming van deze verordeningen en zonder pardon tegen over treders op te treden. Bij een verstandige hou ding der bevolking zal de uitvoering van in grijpende bepalingen der verordeningen wel niet op moeilijkheden stuiten.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1