31e JAARGANG ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1940 No. 107 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN L. GO Y ARTS. HIPPOLYTUSHOEF IEDEREN DINSDAG VAN 10.30 4 UUR. Café N. KOK, Nieuwstr. H.-hoef. Lage, vaste tarieven. WAT ALS IDENTITEITSBEWIJS WORDT BESCHOUWD. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 10. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 TANDHEELKUNDIGE ZIEKENFONDS VERMINDERD TARIEF. Geldig Neclerlandsch pas poort, bewijs van Ncder- schap en dislributiestam- kaart - voorzien van een met een gem.-stempel ge waarmerkt portret - zijn o.m. voldoende. In een circulaire aan de burge meesters schrijft de secretaris-gc- raal, wnd. hoofd van het Dep. van Binnerilandsche Zaken o.a. Als identiteitsbewijs in den zin der verordening wordt beschouwd: A. Een geldig Nederlandsch paspoort, afgegeven door de be voegde Néderlandsche autoritei ten B. Een niet langer dan een jaar geleden, door de bevoegde Neder - landsche autoriteiten uitgereikt bewijs van Nederlanderschap, voorzien van een goedgelijkend, met den gemeentestempel ge waarmerkt portret. C. Een distributiestamkaai't voor een Nederlander, voorzien van een met den gemeente-stem pel gewaarmerkt goed gelijkend portret. D. Een door of namens den burgemeester voor den duur van ten hoogste een jaar afgegeven identiteitsbewijs. E. Een door of namens den commandant van don Nederland schen Opbouwdicnst uitsluitend aan personeel van dien dienst af gegeven identiteitsbewijs, voor zien van oen met den dienststcm pel gewaarmerkt goed gelijkend portret. F. Een door of namens den directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie, uitslui tend aan het personeel der P.T.T. afgegeven identiteitsbewijs, voor zien van een met den dienststem- pel gewaarmerkt goed gelijkend portret. G. Een door of namens het hoofd der rijksinspectie van de bevolkingsregisters bij het De partement. van Binnen landsche Zaken afgegeven identiteitsbe wijs, voorzien van een met den dienststempel gewaarmerkt goed gelijkend portret. Een en ander op voorwaarde, dat het paspoort, het bewijs of de kaart ook overigens voldoet aan de in de verordening gestelde eischen. Personen, die in het. bezit zijn van een te hunne name gesteld(e) geldig(e) bewijs van Nederlander schap of ciistributiefstamkaart, kunnen dat bewijs of die stam kaart persoonlijk aanbieden, het zij bij de plaatselijke politie, het zij ter secretarie (afd. bevolking), teneinde het noodige voor het als identiteitsbewijs geldend ma ken, te doen verrichten. Alvorens over te gaan tot hot. geldend maken van een bewijs van Nederlanderschap of een dis tributiestamkaart of tot het, af geven van een identiteiteilsbo- wijs, overtuigt do ambtenaar zich door ondervraging aan de hand van de gegevens van de persoons kaart, door raadpleging van over te leggen legitimatiebewijzen en desnoods door middel van getui gen, dat de op het bewijs of op de distributiestamkaart beschreven persoon inderdaad identiek is aan den verschenen persoon, wiens portret en wiens beroep moeten worden aangebracht en gewaarmerkt. Met nadruk wordt gewezen op de verantwoordelijkheid van den ambtenaar en op de ernstige ge- GARNALENVANGST TUSSCHEN DE MIJNEN. Zandvoorts visschers zijn nog van het oude slag. Thans moeien de garnalen- scheepjes echter dicht onder de klist blijven. WAT ROOKIE VERTELDE. Wij blijven een zeevarend volk. Zelfs de drijvende mijnen en ronkende vliegtui gen kunnen onze visschers niet afschrik ken om in den vroegen morgen, als een zilveren nevel over het water sleept, hun vletten en sloepen van de houten wip- karretjes in zee te duwen. Als de eerste blaren in onze straten vallen, wordt het garnalenseizoen geo pend dan trotseeren de schippers op nieuw de vele gevaren der zee, die dit maal nog zooveel grooter zijn dan in andere jaren. Zandvoort neemt in den garnalenhan- del een groote plaats in de schippers die er nu dagelijks weer op uittrekken en hun zwartbruine netten over den zee bodem trekken, trachten de garnalen het eerst te Amsterdam aan de markt te brengen, want „wie het eerst komt, het eerst maalt." Zij hebben een groo- ten voorsprong op de botters en treilers die verder over de zee zwalken en meer tijd noodig hebben om hun vangst bin nen te halen. Maar ook de garnalenhan- del ontkomt niet aan de moeilijkheden van dezen tijd. Met de „Elly" de Noordzee af. De September-zon glimmert nog maar heel zwakjes over het rulle zand. als van de trap bij den watertoren te Zand voort een groepje mannen naar beneden komtals zij het strand naderen, her kennen we de oude bekende visschers- koppen, waarin de helblauwe oogen de wijdte van de zee meten. Ze zijn al ja ren op de kustvaart. De wipkarretjes worden naar zee geduwd en kort daarna klossen de zwarte waterlaarzen over de planken en tjokkert de motor. De lich te morgenwind speelt lustig met het puntige vlaggetje, dat in den masttop hangt, en als wij ook een plaatsje in de „Elly" hebben veroverd, stoomt de Zand- voortsche garnalenvloot even voorbij het strand om daarna met een wijden boog zeewaarts te zwenken. „Als het vloed is, zooals vandaag" vertelt een der schippers, „gaan we in zuidelijke richting. Bij eb moeten we juist den tegenovergestelden kant op. Dat is het eerste waarmee een schipper met de afvaart rekening moet houden. De beste tijden voor de garnalen vangst zijn het voor- en najaar. Dit jaar heb ben we in Mei en Juni zelfs heel goede vangsten gehad, ondanks het mijnenge vaar. Dat onze tochten altijd gevaarlijk blijven, behoef ik je niet te vertellen. Eenige dagen geleden zijn nog vier schip pers om het leven gekomen, omdat een garnalenschuit op een mijn liep. Maar die dansende doodskoppen zien we meestal tijdig genoeg en dan kun je ze makkelijk omzeilen. In den vorigen oor log gingen we er ook steeds op uit en dan gebeurde het nog al eens, dat we door de Engelschen werden opgepikt en meegenomen. Dit keer hebben we daar geen last van, omdat we niet verder dan twee kilometer uit de kust mogen ko men." Waar de beste buit te vinden is. Even voorbij de vierde bank, ongeveer 1900 meter van het strand, werden de netten uitgeworpen. Er komt meteen een levendige beweging onder de bemanning. Ieder heeft zijn eigen werk. De groote en kleine mazen, die alle tezamen aan een balk zijn bevestigd, worden over boord geworpen, tegelijk met een groo- ten kogel, die de richting van de netten volgen, welke*voor hem uit de •ontdekking van een vervalsching, mystificatie of onrechtmatig ge bruik van een aan een ander toe- bchoorend(e) bewijs of kaart, kun nen voortvloeien. Onder goedgelijkend portret" is te verstaan elke (pas) foto, wel ke den persoon duidelijk kenbaar weergeeft. Het is de bedoeling, dat de bevolking, met het oog op de korte spanne tijds, zoo weinig mogelijk moeilijkheden in den weg worden gelegd met betrek king tot de eischen, waaraan een foto eigenlijk behoort te voldoen. EISCHEN PASFOTO'S. Niettemin verdient het aanbeve ling, dat, zij, die voor het. onder havige doel toch z.g. pasfoto's moe ten doen maken, reeds thans re kening houden met de eischen, welke bij de invoering te zijner tijd van eenvormige identiteits bewijzen, aan een goed gelijkend portret zullen worden gesteld, te weden a. afmetingen 3]/ó cm. breed, bij 4V£ cm. hoog b. de foto mag uitsluitend het hoofd en eventueel het bovendeel van den borst van den afgcbeel- den persoon weergeven c. de foto moet den afgebeelden persoon zonder hoofdbedekking weergeven d. de afbeelding van het hoofd moet ongeveer 2 cm. in doorsnede of grooter zijn e. de foto moet den afgebeelden persoon half „en face" en half ,.en profil" naai- rechts toonen, zoodat. nig dat het. inkeroor duidelijk zichtbaar is f. de beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn (geen wazige of z.g. kunstfoto's g. de foto moet den afgebeelden persoon duidelijk kenbaar weer geven h. gelijkmatige (z.g. egale) kleur; witte of grijze achtergrond; i. de foto mag geen nevenaf beeldingen bevatten (geen andere personen, geen liuis, geen land schap, geen hond, enz. enz. j. de foto mag geen stempelaf druk of deel van een stempelaf- aanwijst. De lijnen worden strak aange houden en terwijl de bootjes op groote afstanden van elkaar voortstoomen, trekt een breed kielzog door het zeewater. Hoe vuiler de bodem is, zggen de visschers, des te beter wordt de vangst. Want die kleine bruin-grijze vischjes, die op on ze tafels als gekrulde tongetjes verschij nen, verbergen zich bij voorkeur in de dikke zeeklei. Zoo gauw de netten vol zijn en er dus goed gebeten is, wordt de vangst overgeworpen in een „kuil", die aan weerszijden van het schip onder water meesleept. Urenlang stoomt de garnalenvloot on der de kust en als de warme middagzon haar glanspunt heeft bereikt, keert zij terug, weer ter hoogte van den water toren, waar de afslag is. De grootste vijand der garnalen. De garnalen hebben buiten het water niet veel vijanden, of het zouden de vis schers moeten zijn maar er is een an dere, die voor ons de grootste vriend in het icvcn is de zon. Het kan vreemd klinken, maar toch beteekent voor een garnaal een zonnestraal, een doodsteek. Daarom leggen de visschers, als ze hun buit hebben gezeefd en de onzuivere res ten aan de dreumessen hebben gegeven, die direct bij hun aankomst al met em mertjes klaar staan, gele zeildoeken over de groote manden waarbij de afslager zijn getallen afdreunt, totdat een of andere kooper „ja" roept en daarmede de manden van eigenaar verwisselen. In het voorjaar, toen de vangsten bij zonder goed waren, bracht een mand f 6 op nu zijn de prijzen ongeveer tot de helft gedaald. Maar als over eenige dagen de aanvoer weer wat geregelder geschiedt, zal in den prijs wel weer een verandering komen. Animo en belangstelling bij den afsla; is er altijd. Slechts misten we ditmaal de gekleurde stokken, waarmede de af druk bevatten k. de achterzijde der foto's moet zijn van wit papier, zonder eenigen stempelafdruk, opdruk of anderzins. WERKLOOZEN EN BRANDSTOF VOORZIENING. Reeds thans kan kolenbon worden verstrekt. De waarnemend secretaris-generaai van het departement van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medege deeld, meldt „Het Volk", dat, in afwach ting van een nader te ontwerpen rege ling inzake de verstrekking van een brandstoffenbijslag in de komende wintermaanden, het gewenscht is, reeds nu voorzieningen te treffen, om in zijn zorg zijnde werkloozen in de gelegenheid te stellen, twintig procent van hun wintervoorraad kolen over 19391940 in te slaan. In verband hiermee wordt goedge keurd, dat aan de in zorg zijnde werk- looze gehuwde en ongehuwde kostwin ners, alsmede aan hen, die een steun voor alleenwonenden ontvangen, indien zij over één of meer weken van de maand September in de steunregeling zijn opgenomen of in werkverruiming zijn geplaatst, een kolenbon wordt ver strekt. Deze kolenbon heeft een waarde van f 5.75, zijnde ongeveer een vijfde gedeel te van het totaalbedrag, dat gedurende den winter 1939'40 aan in zorg zijnde werkloozen is uitgekeerd aan brandstof fenbijslag, verminderd met den extra- brandstof fenbijslag. Aan werkloozen, die bij anderen een kamer hebben gehuurd zonder huiselijk verkeer, daarbij zelf de zorg voor hun voedsel dragen en voor het verkrijgen van brandstoffen op zich zelf zijn aangoewezen, kan een kolenbon worden verstrekt ter waarde van f 2.85 Indien werkloozen momenteel reeds in het bezit zijn van de hun toegestane hoeveelheid brandstoffen, kunnen ze ui teraard niet meer voor bovenbedoelden bon in aanmerking komen. HET VERMINDERDE BENZINE VERBRUIK. Ongeveer de helft der pompen langs de wegen gesloten. Met ingang van 11 September is een groot aantal benzine- en dieseloliepom- pen naar schatting 40 a 50 procent gesloten. In een circulaire aan de betrokkenen zetten de autoriteiten uiteen, volgens '„De Telegraaf", dat deze maatregel door de omstandigheden geboden is. Er zijn veel minder automobilisten op den weg, er wordt slechts een fractie verbruikt van den normalen omzet aan benzine en het wordt derhalve ondoenlijk geacht om het geheele op normale tijden inge stelde verkoopsapparaat (depots, tank inrichtingen en -wagens, aftapinstalla ties enz.) op peil te houden. Bij de beoordeeling, welke pompen alsnog geopend zullen mogen zijn, zal worden uitgegaan van drie overwegin gen ten eerste of de betreffende pomp- installaties een z.g. Wehrmachttankstel- le is ten tweede of de pomp gelegen is aan een grooten verkeersweg, en ten der de of de verkoop van motorbrandstof voor het betreffende bedrijf van vitaal belang geacht mag worden. Zooveel mogelijk zal ook rekening ge houden worden met de belangen van de leveranciers, met dien verstande, dat van de verschillende maatschappijen een evenredig aantal pompen buiten gebruik zal worden gesteld. De pomphouders zijn verplicht, direct na ontvangst van een desbetreffend be richt een plakkaat op hun installatie te plakken met het woord „Gesloten." Dit biljet wordt hun tegelijk met de circu laire toegestuurd. slager vroeger de manden aanwees. Dit typisch gebruik is verdwenen. Rookie's heldendaad. Als we na den afslag nog even langs de garnalenvloot wandelen, ontdekken we een ouden zeerot met zijn vroolijk stekelig gezicht. Rookie is zijn naam en hij behoort tot die zeevaarders, die in den vcrigen oorlog drie maanden in Aberdeen zijn vastgehouden, en ook op IJsland en de noordelijke landen voe ren. Na een maand varen kwam ik in Hol land terug vertelt hij met een schuit, die volgestampt was met visch en waarvoor ik toentertijd f 72.000 maak te. De vraag was grootde liefhebbers kwamen als mieren op mijn buit af. Maar dat willen we ditmaal niet we ten, want we hebben van Rookie in 1929 hooren spreken, toen hij 's winters een heldendaad op zee verrichtte, waarvoor hem de orde van Oranje Nassau werd toegekend. Terwijl hij de mazen van zijn netten reinigt en rustig zijn sigaartje rookt, vertelt hij het verhaal, simpel en eenvoudig. Het was op een kouden December- nacht, dat we met vijf matrozen uit voeren naar Engeland. Ik werkte op de achterplecht van den treiler en een jon ge, pas getrouwde kerel aan de voor plecht. Er was genoeg licht aan boord en terwijl we door een ijskouden vries- nacht stoomen, hoor ik plotseling ge schreeuw, dat voor op het schip klonk. Ik ren naar voren, want de anderen waren aan het stoken in het onderruim. Daar zie ik dien jongen kerel met een gebroken been liggen schreeuwen, ter wijl het bloed uit verschillende wonden spoot. Ik zie meteen ook de oorzaak van het ongeval. Hij wilde over de stalen lijnen aan boord stappen, maar raakte met zijn beenen tusschen de lijnen en de rollen bekneld, en één been werd gebroken. BINNENLANDSCH NIEUWS. OMZETTING VAN HET BEDRIJF TE URK. Naar men meldt wordt de mo gelijkheid onderzocht om de opva renden der noodgedwongen stil liggende visschers vaartuigen, op een bak te plaatsen bij de Zuider zeewerken. Hierdoor zou er dan 3 man op een bak komen, welke het loon van de 2 opvarenden zou den moeten deelen. In hoeverre dit plan thans kans van slagen zal hebben, valt nog niet vooruit te zeggen. Thans zijn de eerste motorschippers reeds op een hak bij de Zuiderzeewerken geplaatst. URK. ERNSTIG GETROFFEN Bij het openen van een vat teer, dat zeer waarschijnlijk door de warmte was uitgezet, spoot hel Met een doek bond ik direct het ge broken been af en greep de zalfkist. Leeg.... alleen een paar kleine pakjes, waar ik niets aan had. De eerste zorg was nu om een deken te halen die wikkelde ik zoo voorzichtig mogelijk om hem heen, anders zou hij door de kou bevangen worden en aan kon de dood niet uitblijven. Toen trachtte ik zijn been te spalken, maar hij schreeuwde zoo ellendig hard van de pijn, dat ik de grootste moeite met hem had. „Gooi me maar over boord," riep hij radeloos, terwijl zijn oogen angstig in de mijnen keken. Maar dat deed ik na tuurlijk niet, want ik wist dat er nog een kans voor hem bestond, hoe pijnlijk die ook was. Urenlang heb ik aan zijn been ge werkt en dat gebeurde allemaal op het open dek. omdat de kerel zich niet kon verroeren. Tweemaal viel hij in een lichte slaap en in dien tijd had ik de gelegenheid om ook zijn andere been, waar groote wonden in zaten, te verbin den. Tegen den morgen liepen we Dundee binnen en daar hebben we hem van boord laten halen ze hebben hem toen naar een ziekenhuis overgebracht, waar de dokter de rest deed, natuurlijk beter dan ik. Maar ik wist er wel iets van, omdat ik vroeger in mijn vrijen tijd vee! voor lichamelijke verzorging voelde en zoodoende hier en daar mijn licht op stak. Die dingen komen je altijd van pas, Dat zie je maar weer. Rookie is, ondanks zijn ridderschap, dezelfde gebleven. Dagelijks trekt hij er als het kan op uit. Met honderden an deren kiest hij eiken dag weer. vóór de nevel is opgetrokken, zee en sleept zijn netten over den vetten bodem. Het is nu een schraal en gevaarlijk bestaan. Maar het rasechte zeevaardersbloed, cat Holland groot maakte, verloochent zich niet. (Alg. Handelsblad.)

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1