WIERINGER COURANT. EEN JUISTE RISICOVERDEELING BELEGGING IN EFFECTEN DE NOORDER BANK f ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1940 No. 107. BUITENLANDSCH NIEUWS. KRACHTIGE STRIJD TEGEN DE PRIJSOPDRIJVING IN BELGIE. Dc Duitsche overheid in Bel gië, daarin bijgestaan de de Beigi sche autoriteiten, treedt met kracht op tegen diegenen die mis bruik maken van de overdreven vraag naar allerlei voedingsmid delen. Een hardnekkige strijd bij voorbeeld wordt gevoerd tegen de aardappelwoekeraars. Er zijn aardappelen genoeg in België, dat weet iedereen, toch vinden talloo zen het noodig. abnormale voor raden in te slaan, hetgeen sommi ge verkoopers er toe brengt, hun prijzen maar liefst te verdubbe lenDe politie van Sint-Gillis bij Brussel nam onlangs een la ding aardappelen in beslag van 6300 Kg., omdat de eigenaar poogde zijn voorraad aan den man te brengen voor fr. 1,75 per Kg., terwijl niet meer dan fr. 1,10 mocht worden gevraagd. D.e controle-patrouililes hebben het verbazend druk. Niet alleen aardappelen worden ingekocht tegen veel te liooge prijzen. De smokkelhandel, die veelal in afge legen café's welig tiert moeit eveneens worden beteugeld. In de afgcloopen week werd 600 Kg. cacao in beslag genomen, die handelaars in café's tracht ten te verkoopen. Ook wordt nauwkeurig nagegaan of de benzi nebons. die in garages en bij tank gelegenheden worden aangebo den, niet valsch zijn, hetgeen reeds enkele malen kon worden geconstateerd. De Brusselsche rechtbank ver oordeelde een dezer dagen een reeks personen, die zich schuldig hadden gemaakt aan prijsopdrij ving. Een der aangehoudenen had bloem willen verkoopen te gen fr. 6,50 per Kg., terwijl de prijs f 2,50 is een ander ver kocht chocolade, die hij voor fr. 10 had ingekocht, voor fr. 31,50 en weer 'n ander verkocht boter tegen fr. 38 per Kg. Het ergst maakte het een hakteer te Luik. die wit brood verkocht (de ver vaardiging en de verkoop hier van zijn in België verboden) tegen fr. 18 voor een hoeveelheid van 1,4 KgTien zulke brooden, benevens een 110-tal kleine witte broodjes werden bij hem in be slag genomen door de Luiksche po litie en aan den „Openbaren On derstand" doen toekomen, tegelijk met in beslag genomen eieren, die eveneens te Luik tegen veel te hooge prijzen zouden worden verkocht. i ARGENTIJNSCHE MAISOOGST Pogingen tot verkoop in het buitenland. Buenos Aires, 12 Sept. De Ar- gcntijnsche Begeering heeft de maisprijs vastgesteld op 4,75 pe- sos per 100 Kg. in de hoop, dat daardoor verkoop van den gehee- len oogst mogelijk zal worden. Ook op het departement van landbouw is men voortdurend be zig met het vraagstuk hoe de af zei van den maisoogst in liet bui tenland tot stand kan worden ge bracht. In de pers propageert men liet denkbeeld om den oogst op te slaan tot na het einde van den oorlog, dan zou de mais nog aan Euiopeesche landen verkocht kun nen worden. Tot dusverre be draagt de oogst reeds meer dan 6 millioen ton, waarvan de bin- nenlandsclie markt slechts een millioen ton kan opnemen. SCHOOLJONGEN IN GEVECHT MET EEN GIER. ATHENE, 13 Sept. (D.X.B.) In een Macedonisch dorpje heeft een 10-jarige schooljongen een ge vecht geleverd met een reusach- tigen gier, die een lam uit een kudde wilde rooven. Met een sik kel wist de jongen den aanvaller te dooden. De gier had een vlucht van drie meter en woog 20 Kg. geen doel. De Duitsche vliegtuigforma ties konden boven Londen bijna onge stoord haar'bommenlast uitwerpen. An-1 dere formaties hadden tot taak, de ver woestingen in de Londensche stadsdee-! len fotografisch vast te leggen. Op vele' plaatsen verhinderden nog steeds dikke rookwolken het zicht. De Duitsche vlieg tuigen ondernamen hun bewapende ver kenning niet alleen tegen Londen ook andere plaatsen, die de laatste dagen hevig gebombardeerd zijn, werden weer opgezocht. Naar verder wordt bericht hebben Duitsche verkenningsvliegtuigen Don derdagmorgen vroeg vastgesteld, dat het beeld van enkele buitenwijken en stads- deelen van Londen van de lucht uit niet meer te herkennen is in totaal zijn 33 branden waargenomen waaronder met sen doorsnee van ongeveer 500 Meter. De door Duitsche vliegtuigen uitgewor pen bommen hebben met een tot dusver voor onmogelijk gehouden vernielende kracht inj de olie-opsjagpl^iatsen van Port Victoria, in de fabrieken, pak- en koelhuizen aan beide zijden van de Theems vreeselijke verwoestingen aan gericht. Van de Silver-Town dokken aan den benedenloop van de Theems kan de plaats alleen nog aan de hand van de oriënteeringskaarten worden na gegaan. Terugkeerende vliegtuigen mel den, dat nieuwe aanvallen van Duitsche gevechtsformaties plaats vinden. TIJDBOM ONTPLOFT BIJ BUCKINGHAM PALACE. Passagiersdienst wordt op de Theems ingesteld. Londen, 12 Sept. Van officieele En- gelsche zijde wordt medegedeeld, dat Dinsdag in de vroege morgenuren in de tuinen van Buckingham Palace een Duitsche tijdbom is geëxplodeerd. Er is slechts geringe schade aangericht, al dus meldt United Press aan haar bla den. Aan den Noordelijken gevel zijn tal van ramen gesprongen. Ook de muur toont de sporen van de exploisie en aan een kant is een gedeelte van het dak omloog gestort. In het bijzonder zijn de zwembassins der prinsessen, de werkka nier van den Koning en de kleedkamer van de Koningin beschadigd. De bom is Maandagmiddag om half twee gevallen, doch daar zij eerst den volgenden morgen ontplofte, zijn er geen dooden of gewonden te betreuren. De Koninklijke familie was noch tijdens den inslag, noch tijdens de exploisie in het paleis aanwezig. Van bevoegde Duitsche zijde te Ber lijn wordt hieromtrent verklaard dat, ofschoon bij de Duitsche luchtmacht niets hiervan bekend is, het in het ge heel niet onmogelijk is dat een ver dwaalde bom in den tuin van Bucking ham Palace is terecht gekomen. Was het de bedoeling van de Duitsche vlie gers geweest om het paleis te bombar deeren, dan zou de zaak geheel anders zijn en dan zou niet slechts een ver dwaalde bom daar zijn terechtgekomen, aldus de Duitsche commentaar. Naar verder wordt bericht, deelt het Britsche ministerie van Verkeer mede, dat vanaf heden tijdelijk een passagies- dienst op de Theems zal worden inge steld. Men hoopt vanaf a.s. Maandag een geregelden bootdienst op dit tra ject te kunnen instellen. Volgens te Stockholm ontvangen be richten uit Londen zijn als gevolg van de zware beschadigingen, die het Lon densche verdedigingsstelsel de laatste vijf nachten ondergaan heeft, uit alle mogelijke deelen van Engeland in allerijl luchtweerbatterijen naar de hoofdstad gebracht. De verdediging van Londen is dus, naar hierbij opgemerkt wordt, ten kos te van de rest van 't land versterkt moe ten worden, hetgeen meer dan al 't an dere kenmerkend is voor den waren stand van zaken, die thans na zes da gen ononderbroken strijd rondom Lon den bestaat. Er was ook een derde man in 't complot, een broodbezorger, die den sergeant-fourjer kende uit zijn diensttijd. Hij zou helpen mei) het opladen van de dekens. En dat deed hij dan ook op den afgesproken avond. Samen met den fourier vc-rbrak hij het hang slot van de rustkamer en met ver eende krachten werd de deur ge forceerd. Voor de school stond een speci aal voor deze gelegenheid gcchar terde vrachtauto, waarmede het staatseigendom naar den opkoo- per werd vervoer^. De afspraak was gemaakt, dat de opkooper dienzelfden avond nog in het bekende café f 100 zou geven en den dag daarop de rest. En toen dc fourier hem den vol genden dag tegen het lijf liep, zei de man de dekens niet te wil len hebben. „Die kwaliteit kan ik niet gebruiken kom ze maar weer terug halen Dat was natuurlijk vrijwel on mogelijk geweest het gevolg was, dat de diefstal met braak uitlekte en Donderdag stonden de drie misdadigers in het ver dachtenbankje van de Ilaarlem- sche Rechtbank. Een kapitein van den Opbouw- dienst, bij wien de fourier voor- loopig was ingedeeld, kon geen onverdeeld gunstige getuigenis over dezen man afleggen. Men had hem in algemeenen zin reeds voor den diefstal tegen dezen fourier waarschmvd. De Officier eischte tegen den broodbezorger-medeplichtige een gevangenisstraf van 9 maanden en tegen den heler, die van be roep kellner bleek te zijn, een zelfde straf als welke hij tegen den fourier had gcëischti, name lijk een jaar en zes maanden. NAAISTERS EN DE TEXTIEL DISTRIBUTIE. Hoe verkrijgen zij de noo- dige fournituren Uit de talrijke brieven, welke binnenkomen bij de Afd. Economi sche Voorlichting van het Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart te 's Gravenhage blijkt, dat het velen naaisters nog niet duidelijk is, hoe zij hare tex- tielhenoodigdheden kunnen be trekken. Daarom wijst het Propaganda- bureau van den Eeonomischen Voorlichtingsdienst er nogmaals op, dat. zelfstandig werkende naai sters, zooals bijv. dameskleermaak sters en tailleuses, zich moeten wenden tot het Rijksbureau voor de Distributie van Textielproduc ten voor den Handel te 's Graven hage, Johan de Wittlaan 16, met het verzoek om ingeschreven te worden. Op vertoon van het ver kregen inschrijvingsbewijs (alge heele vergunning) kan de betrok ken naaister dan voorloopig zon- dei- punten de benoodigdp fourni turen koopen. Naaisters, die bij particulieren aan huis werken, worden niet in geschreven. Deze moeten dus de benoodigdheden van haar werk geefster ontvangen. ONDER ALLE OMSTANDIGHEDEN waarborgt het beste resultaat. Laat U door dit principe leiden en vraagt daartoe bij de inlichtingen aan de Directie van HOORN. (Zitdag te Middenmeer Hotel Smit Woensdags van 9-1 u.) van den heer Keetman ran Ha ringhuizen werd verkocht voor f 207,50. Graskalveren werden vlug en voor hooge prijzen verkocht, hoog ste noleering f 100.- De handel in paarden was zeer goed. Jonge vette schapen werden best verkocht, prijzen tot f 34.- Ook de oude slachtschapen wei den vlug en voor hooge prijzen verkocht, hiervan was de hoogste noteering f 50.- De lammeren voor de slacht wa ren ook duur f 26- De handel in magere schapen was nu juist niet zoo druk. de prijzen waren iets minder dan de vorige week, de hoogste prijs was f 28.- De handel in hokken en geiten was goed. Voor kippen en1 konij nen werden beste prijzen betaald. Over het algemeen mag men over handel en aanvoer en ook over het bezoek op deze markt zeer tevreden zijn. MARKTBERICHTEN. B1NNENLANDSCH NIEUWS. Donderdagmiddag nieuwe Iucht- raid op Londen en andere steden. Vreeselijke vernieling langs de Theems. Convooi bij Schotland gebombardeerd. Berlijn, 12 Sept. (D.N.B.) Duitsche gevechtsformaties hebben laat in den namiddag opnieuw de Zuid-Engelsche afweerversperringen doorbroken. Het opgeklaarde weer maakte het mogelijk over de versperringsballons heen te vliegen. Het Engelsche afweervuur trof TWEE HONDERD MILITAIRE DEKENS GESTOLEN. Fourier hij den Opboow- dienst staat terecht. Anderhalf jaar gevangenisstraf eischte de officier van justitie hij de Haarlemsche Rechtbank tegen een sergeant-fourier, die in den avond van den 24sten Juni ruim tweehonderd dekens uit een rust kamer in een school had gestolen en deze had getracht te verkoo pen aan een man. met wien hij in een café had kennis gemaakt. De fourier was in den' avond van den 24sten Juni in een café in dc Smedestraat in gesprek geraakt met een Haarlemmer, die hem vroeg „Kan je me niet eens wat leveren. Je loopt er geen gevaar mee. Het blijft onder ons." „Ik kan je wel wat dekens be zorgen", antwoordde de fourier. „Goed", zei de koopman, „daar van kan ik er wel duizend gebrui ken, ik betaal je f 1,25 het stuk. DE VEEMARKT. SCIIAGEN, 12 Sept. 1940. Op de gehouden markt waren aanvoer en prijzen als volgt 6 Paarden f 500-750 49 mag. Geldekoeien f 150-215 156 Vette Geldekoeien f 220-435 6 Kalf koeien f 200-300 10 Pinken f 90-f 100 73 Nuchte re kalveren f 18-25 40 Mag. scha pen f 20-28 19 Vette schapen f 30-43 282 Lammeren f 10-26 4 Bokken en Geiten f 6-18 Konij nen f 0,75- f 1.50. E1ERVEILING SCHAGEN. Ycilingsbericht van Donderdag 12 Sept. 1940. Aangevoerd 25000 Kipeieren. Prijs 580 a 660. Alles per 100 stuks. MARKTOVERZICHT SCHAGEN Op de Donderdag gehouden markt was de aanvoer van vette koeien bijzonder groot. Er w erden 156 stuks aangevoerd, dat is wel een record aantal en allen werden verkocht voor hooge prijzen. De hoogste noteering was f 435, de pondsprijs bedraagt plm. 50 ets. Handel vlug. Do handel in kalfkoeien was matig, zware beesten werden niet aangevoerd. In geldekoeien was de handel ook vrij goed. De handel in pinken was zeer kalm. Een kalfpink, afkomstig KORTE MEDEDEEUNG OVER ENKELE ONDERZOEKINGEN MET BETREKKING TOT HET GRASLAND IN DE WIERINGERMEER DOOR Ir. W. A. BOSMA. (Inleiding gehouden op den „Grasiandavond" te Slootdorp op 15 Maart 1940.) De voor het grasland ongunstige weersgesteldheid in het jaar 1939 heeft teruggewerkt op de onderzoekingen de proeven konden niet worden genomen tot een zoodanigen omvang als aanvan kelijk de bedoeling was geweest, terwijl het effect van bepaalde maatregelen onder inwerking van de bijzondere weersgesteldheid wel wat abnormaal is geweest. Plantkundige samenstelling van grasland. Op de kavels of kavelgedeelten, die in 1938 reeds enkele jaren in grasland had den gelegen, is in dit jaar een aantal perceelen uitgekozen om te bemonsteren voor onderzoek op plantkundige samen stelling. De bedoeling was, eenerzij ds om na te gaan in hoeverre in de ontstane zode het gebezigde grasklavermengsel is terug te vinden, anderzijds om door onderzoek in latere jaren de verdere ontwikkeling van de zode te blijven vol gen. In 1939 is een aantal perceelen wederom bemonsterd. Aan de hand van de gegevens, in beide jaren verkregen, kan, in afwachting van de resultaten van het voortgezette onderzoek, al het een en ander worden medegedeeld. Voor den aanleg van het grasland in de Wieringermeer is gebruik gemaakt van enkele grasklavermengsels, voor welker samenstelling beschikt kon wor den over de uitkomsten van enkele oriënteerende proefnemingen, o.a. den Proefpolder bij Andijk. Naast de mengsels met een meer gewone samen stelling, n.1. de als A, B en C aangedui de, is op kleine schaal gebruik gemaakt van het veel eenvoudiger D-mengsel. hier gewoonlijk het Deensche mengsel genoemd. In de eerste jaren is de keuze van het mengsel feitelijk afhankelijk gesteld van de grondsoort en kunnen de A-. B- en C-mengseis worden be schouwd als het mengsel resp. voor de zoog. „slechte" zandgronden, voor de „goede" of de met woelklei bedekte „slechte" zandgronden en voor de goed ontzilte kleigronden. De met het mengsel ingezaaide oppervlakte over- heerschte toen al, terwijl vanaf 1935 voor normalen graslandaanleg practisch van dit mengsel gebruik gemaakt is. Tabel 1 geeft een globale samenvat ting der mengsels in de achtereenvol gende jaren. Deze tabel laat zien, dat voor het A-, B- en C-mengsel naast witte klaver veelal dezelfde grassen zijn gebruiktbeemlangbloem is in een enkel geval weggelaten, roodzwenkgras soms toegevoegd. Verder verschillen de mengsels onderling wat betreft het aan deel, dat ieder bestanddeel afzonderlijk in het totaal kwantum zaad inneemt. Voor hetzelfde mengsel is bovendien in de verschillende jaren de hoeveelheid van sommige bestanddeelen eenigermate gevariërd. In het D-mengsel ontbreken behalve roodzwenk en beemlangbloem ook nog fiorin en Engelsch raaigras, terwijl de totale hoeveelheid zaad per ha zeer laag is tegenover het A-, B- of C-mengsel. Behalve aan verschil in mengsel en verschil in grondsoort moest worden ge dacht aan andere factoren, die de sa menstelling van de zode kunnen beïn vloeden, zooals de watervoorziening (of er al dan niet gebruik kan worden ge maakt van infiltratie), terwijl er verder rekening dient te worden gehouden met de uitwerking van de bemesting, het gebruik (naar verhouding veel weiden, resp. maaien.) de behandeling, benevens aan de weersgesteldheid (groote droogte, strenge vorst). Als regel zijn die perceelen bemon sterd. die waren bestemd om te worden gemaaid (hetzij gekuild of gehooid). Werd een aanvankelijk voor maaien bestemd perceel tengevolge van droog te dan heeft in een aantal gevallen, wanneer voldoende gras voor monster- name aanwezig was, toch onderzoek plaats gehad. Doordat een perceel niet elk jaar aan de beurt behoeft te komen om te worden gemaaid, was te verwach ten, dat niet ieder perceel in enkele achtereenvolgende jaren zou kunnen worden bemonsterd. Zoodoende zijn van sommige perceelen, die in 1938 waren onderzocht, in 1939 geen analyses. Bo vendien zijn er nog enkele uitgevallen, omdat, de perceelen door scheuren of diepspitten tot bouwland waren ge maakt. De monsters, die zijn verkregen door op een groot aantal plaatsen een kleine hoeveelheid uit het te velde staande gewas te snijden of uit het pas gemaaide zwad te nemen tot een totale hoe veelheid van circa 1 kg zijn geplitst in de afzonderlijke grassen, klavers en onkruiden. Deze bestanddeelen zijn ge droogd en gewogen, waarna uitgerekend kon worden, hoeveel gewichtsprocenten van ieder gras. klaver of onkruid in het monster aanwezig waren. TABEL 1. Samenstelling grasklavermengsels in Kg. per ha. A B 1935 1936 C 1931 1932 D voor 1931 1932 1933 1931 1932 1933 1934 1937 1933 1934 zand- 1938 1935 grond Hopperups 6 Ital. raaigras Witte klaver 6 7 7 6 7 7 7 7 7 7 4 Roodzwenkgras --±J 2 2 (2)x 2 2 9 Beemdlangbloem 3 5 3 11 3 4 3 9 12 Timothee 5 5 5 4 4 4 4 4 4 4 4 Fiorin 2 2 2 3 3 3 3 3 3 3 Ruwbeemdgras 3 3 3 5 5 5 5 5 9 9 2 Veldbeemdgras 3 3 3 5 5 5 5 5 5 5 2 Eng. raaigras 30 30 30 20 20 20 23 20 20 23 Opmerking bij tabel 1. Wanneer het grasklavermengsel niet onder dekvrucht is uitgezaaid, is veel al ltaüaansch raaigras bij wijze van dekvrucht aan het mengsel toe gevoegd, als regel in een hoeveelheid van 3 kg per ha. (x) Op een gedeelte van de in dit jaar met het B-mengsel ingezaaide perceelen is waarschijnlijk roodzwenkgras in het mengsel opgenomen geweest. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1940 | | pagina 3