31e JAARGANG ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940 No. 110 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 18. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels t 0.50 Iedere regel meer I 0.10 TANDHEELKUNDIGE L. GO Y ARTS. HIPPOLYTUSHOEF IEDEREN DINSDAG VAN 10.30 4 UUR. Café N. KOK, Nieuwstr. H.-hoef. GEHEEL GEBIT VANAF f 40.—. Vulling f 2.25 met Zenuwbeh. f 3.50. Trekken f 1.— met verdooving f 1.50. VERDERE BEPERKING BENZINEVERBRUIK Verminderde toewijzing over Octobcrperiode. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, in overleg met den secre- taris-gènci aal, waarnemend lioofd van liet Departement van Water staat, maakt bekend De tegenwoordige benzinesitua tie in ons land maakt een nog ver dere beperking dringend nood zakelijk. Niet alleen zal deze beperkin, moeten worden gevonden in een verminderde toewijzing voor de Octobcrperiode, doch ook zal hot voor iederen benzineverbruiker noodzakelijk zijn zich zelf daar waar mogelijk uit eigen beweging beperking in het verbruik van benzine op te leggen. I-Iet is ^de plicht van iederen staatsburger, dat hij zooveel mogelijk bijdraagt tot liet in stand houden van het economische leven. Men zal zich dus keer op keer weer hebben af te vragen vóór men met zijn au to rijdt „is het wel dringend noodzakelijk, dat ik dit doe V Van overheidswege moeten in dit verhand tevens de volgende maatregelen genomen worden Het bij beschikking van 14 Au gustus aangewezen tijdvak van 1 t.m. 30 September, zijnde de dei- de motorbrandstofdistributie-pe riode wordt verlengd tot en met 0 October, als vierde distributie- periode wordt niettemin aange- BIJENGIF TEGEN RHEUMATIEK (uit een artikel van J. Asscher in „DE Natuur", Den Haag, Mei-Juni 1940). De bij is algemeen bekend doordat dit insect ons honing levert en het stuifmeel van de eene naar de andere plant vervoert, zoodat de bevruchting van vele planten hierdoor tot stand komt. Dat de bijen gif afscheiden is óók algemeen bekend, maar dit zal als een onaangenaam verschijnsel worden be schouwd, aangezien de bij dit gif door middel van haar scherpen angel in de huid brengt, als zij zich wil verdedigen, en dit nu is een niet al te prettige ge waarwording. Dat 'net gif echter ook ook nog nuttig zou kunnen zijn, zal op het eerste gezicht onwaarschijnlijk lij ken, maar het is juist hierover, dat wij iets willen mededeelen. Er waren nl. twee verschijnselen, die werden opgemerkt bij menschen, die dikwijls met bijen omgingen, dus voor al bij imkers. In de eerste plaats bleek het, dat deze menschen over het alge meen steeds minder gevoelig t.o.v. den bijensteek worden. Tenslotte ondervin den zij nauwelijks last van een aantal steken (40—100 op 1 dag), die op iemand die nooit met bijen omgaat een zeer sterke, onaangename uitwerking hebben. In de tweede plaats hadden imkers nagenoeg nooit last van rheumatiek. Bijengif werd nu al vele eeuwen als geneesmiddel tegen allerlei ziekten ge bruikt. Naar aanleiding van de ver schijnselen bij imkers is Dr. Tere uit Marburg een onderzoek begonnen naai de werking van den bijensteek op rheu- matieklijders (1888.) wezen het tijdvak van 1 tot en met 31 October 1940. Als gevolg hiervan zullen we- dcrvc-rkoopers van 1 t.m. 6 Octo ber zoowel de thans geldende cou pons met groenen opdruk op grij zen ondergrond,, welke bevestigd zijn aan do op grijzen ondergrond gedruktp vergunning, o.m. voor zien van het groene cijfer 3, mo gen accepteeren als de voor Octo ber ontworpen coupons met gelen opdruk op lichtgrijzen onder grond, bevestigd aan een op licht grijzen ondergrond gedrukte ver gunning, waarop o.m! in gele kleur het cijfer 4 voorkomt. Speciale aandacht van wedcr- verkoopers wordt nog gevraagd voor den .thans verschoven da tum van laatste inzending aan le veranciers van oppiakvellen met coupons. In tegenstelling met de laatste alinea van een brief van 16 dezer,, welke aan wederverkoo- pers uitgegaan is onder het hoofd i Motorbrandst ofbeschikkimg 1940 no. 1" wordt de uiterste datum, waarop September-coupons nog aan leveranciers ter aanvulling van den voorraad mogen worden ingezonden, bepaald op 7 October. HEBT VERTROUWEN IN UW ARTSEN De geneeskundig hoofdinspec teur van dc Volksgezondheid schrijft Verscheidene voedingsmiddelen vallen thans onder de distributie Ook onze zieken kunnen niet langer meer krijgen wat zij mee- nen noodig te hebben en mis schien wel graag zouden wen- schen. Het is dan de gewoonte om zich tot zijn behandelenden arts te wenden, met het verzoek extra- voedsel voor te schrijven. Schrijft de arts niet precies die artikelen voor, die vele patiënten wcnschen, of geeft hij 'n mindere hoeveel heid dan de patiënt zelf meent, dan geeft dit vaak aanleiding tot een zekere wrijving tusschen pa tiënt en arts. Het is, om teleurstelling en wrij ving te voorkomen, nuttig, dat onze zieken weten, hoe in korte trekken de ziektendistributie loopt. Alle artsen zijn op dc hoog te gebracht voor welke ziekten extra voedsel mag worden voorgc schreven. Zij weten ook de hoe veelheid, die voor de ernstige ge vallen maximaal mag worden ver strekt. Deze hoeveelheden zijn zoodanig, dat de zieken niet bang behoeven te zijn, dat ze tekort zul len komen, al wordt misschien niet aan al hun wcnschen voldaan Bovendien zullen de artsen bij sommige ziektegevallen genood zaakt zijn, te adviseeen, bonnen voor voedingsmiddelen, die aan den patiënt verboden zijn, in te houden. Dit geval kan zich bijv. voordoen bij dieetpatiënten. Maakt bet dus den artsen niet moeilijk, door voedingsmiddelen te vragen, die liij u niet kan en mag voorschrijven. Moppert niet, als hij bonnen laat inhouden. Noch het een, noch het ander doet hij voor zijn plezier. Hebt. vertrou wen in uw artsen en in de instan ties aan wie de distributierege ling is opgedragen. Zij allen han delen welbewust in het belang van onze zieken, zooew als in dat. van onze geheele bevolking. Dr. Tere behandelde 173 patiënten in de loop van 7 jaar. Hij diende in totaal ongeveer 39000 steken toe. Begonnen werd bij iederen patiënt met eenige steken per dag en hij eindigde dikwijls met 150 steken op een dag. Niet-rheU' matieklijders bleken normaal op den bijensteek te reageeren. Zij worden nl. rood op de gestoken plaats, er ontstaat eenige tijd na den steek een blaar, die weer verdwijnt en er treedt hyperaemie op (bloedophooping). Verder heeft het slachtoffer brandende pijnen op de gestoken plaats. Wordt bij deze men schen, dus bij de niet-rheumatici, de behandeling voortgezet, dan blijken de reacties op den bijensteek steeds min der te worden, zoodat zij er tenslotte nauwelijks last van ondervinden. Rheumatieklijders echter hadden van de eerste steken bijna geen last. Werd de behandeling voortgezet, dan bleken die verschijnselen op te treden, die bij niet-rheumatieklijders reeds dadelijk te voorschijn kwamen. Dus bij voortzetting van de kuur eerst pijnlijke reacties, daarna steeds geringer gevoeligheid en tenslotte immuniteit. Het bleek dan dat, wanneer de rheumatieklijders tenslotte werkelijk immuun werden, ook hun rheumatiek genas of dat in belangrijke mate een vooruitgang merkbaar was. Er waren veel menschen die zich niet aan zoo een bijenkuur durfden te wa gen, omdat het nu eenmaal niet erg aantrekkelijk is zich door een groot aantal bijen te laten steken. Veel ge leerden begonnen er over te denken, of het niet mogelijk zou zijn om het bijen gif op een dusdanige wijze toe te die nen, dat de onaangename gevolgen van den steek achterwege blijven. Dan zou dus het gif uit de bij moeten worden gehaald en op een of andere wijze in de huid worden (in)gespoten, of men zou den component, die de genezing te- BE NIEUWE INDEELING DER ZENDTIJDEN. Nu 14 October de nieuwe zen der op de 415 M. golf te Lopik in gebruik genomen zal worden, is het ondcrvolgendc uitzendschema met. ingang van dien datum als vastgesteld 1. Er wordt uitgezonden over drie zenders, namelijk a. Lopik 415 M. b. Jaarsveld 301 M. j c. Kootwijk 1875 M. De programmas' uitgezonden via Lopik 415 M. worden aangekon digd met „Nederlandseli pro gramma." Die via Jaarsveld en Kootwijk met den naam van de vereeni- ging die het programma verzorgt. Lopik heet voortaan Hilversum I Jaarsveld heet Hilversum II. Kootwijk blijft Kootwijk. Op Hilversum I, 415 M., zendt de A.Y.R.O. de eene week iederen Dinsdag uit en dc andere week iederen Donderdag en iederen Vrijdag en zoo afwisselend. Op Hilversum II, 301 M., zendt de A.V.R.O. de eene week iederen Donderdag en iederen Vrijdag uit en de andere week iederen Dinsdag en zoo afwisselend. 1 Met dien verstande, dat de V.P.R.O. telkens een half uur 'krijgt van 18,30-19.00. I Het, A.N.P. is over beide zen ders aan het. woord te: 8.00, 12,45, 17.15, 19.00. 20.00 en 20.55 uur. I De regeling voor de Zondagen is als volgt Dc A.V.R.O. zendt iederen twee den en vierden Zondag uit op Hilversum I, 415 M. en iederen eer sten en derden Zondag op Hilver sum II, 301 M., en wel op Hilver sum I steeds van 14.00-21.00 uur en op Hilversum II op den eersten Zondag van 14.00-21.00 uur en op den derden van 8.00-14.00 uur. Op deze Zondagen staat de A.V.R.O echter kerktijd af voor een der godsdienstige omroepen. Op Kootwijk is de A.V.R.O. aan de beurt de eene weck op Maan dag en Zaterdag, de andere week op Woensdag, telkens van 7.00- 21.00 uur. Van de vier Zondagen bovendien telkens op den twee den Zondag. De kleine omroepen als Politie- Omroep R.V.U., Binnenvaart zijn alle op Kootwijk gehuisvest. De persberichten (A.N.P.) op Hilversum I en II komen op werk dagen te 8.00, 12.45, 17.15, 19.00, 20.00 en 20.55 op Zondagen ver valt de uitzending van 19.00 uur De politieberichten komen op Kootwijk dagelijks van 12.00- 12.15 en van 18.45-19.00. centen, Importeurs, Groothandel, 'Commissionairs, Rookers, Inleg gers, Kleinhandel en Exporteurs. Het begrip „Visch" zal ten be hoeve van de voedselvoorziening zoo ruim mogelijk genomen wor den en dus ook omvatten zoetwa- tervisch, paling, mosselen, enz. In het voorloopig bestuur heb ben zitting genomen de heeren P. J. de Jong, Amsterdam, A. A. .Smit, Groningen, Jobs. Sterk, Vo- londarn en N. J. Steur, Monniken dam. Voor het voorzitterschap, dat aan een neutraal persoon zal wor den opgedragen, is een jurist aan gezocht, die geenerlei belang bij het bedrijf heeft, terwijl het secre tariaat en de economische leiding zal worden gelegd in handen van het Bureau voor Economische Bedrijfsorganisaties, Sweelinck- straat 134, Den Haag, alwaar ook aanmeldingsformulieren te ver krijgen zijn en verdere inlichtin gen worden verstrekt. BELANGEN VISSCHERIJ EN VISCHHANDEL. Opgericht is een Bond ter behar liging van de belangen van do Visscherij en den Vischhandei, alsmede van aanverwante bedrij ven. De leden van den bond worden ingedeeld in bedrijfstakken (sec ties), waarvan vertegenwoordi gers zitting hebben in het bestuur Het lidmaatschap van den bond is individueel en sluit in een er kenning als belanghebbende bij één of meer secties, waartoe elk lid zich bij éen of meer secties zal kunnen laten inschrijven, al naar gelang zijn onderneming is georganiseerd. Voorloopig zullen de volgende secties ingesteld worden Produ- gen rheumatiek teweegbrengt, kunst matig moeten bereiden. Deze laatste methode is nu ten eenenmale uitgeslo ten, aangezien van de chemische samen, stelling nog maar heel weinig bekend is. Eén ding is echter wel zeker, nl. dat het giftige bestanddeel niet mierenzuur is, zooals men vroeger dikwijls dacht, maar een zeer ingewikkelde basische stof die in het mierenzuur is opgelost. De hoeveelheid mierenzuur is te klein om een merkbare physiologische wer king te kunnen uitoefenen. Men moest dus het gif op zoo een wijze zien te prepareeren, dat een op lossing verkregen zou worden, die een bekende sterkte heeft, op eiken tijd van het jaar kan worden toegediend en waaruit die bestanddeelen zijn verwij derd, die een onaangename nevenwer king uitoefenen en niet van belang zijn voor de genezing van rheumatiek. Een bezwaar van de geneeswijze met behulp van den bijensteek zelf was ook dat deze methode hoofdzakelijk in het voorjaar kon worden toegepast, als de bijen een behoorlijke hoeveelheid gif af scheiden. Verder verandert de samen stelling van het gif iets in de verschil lende jaargetijden. In het eene seizoen oefent eenzelfde hoeveelheid gif een sterkere werking uit dan in het andere seizoen. Vandaar het voordeel om ge standaardiseerde oplossingen te hebben, die bewaard kunnen worden. Er zijn nu werkelijk de laatste jaren bijengif-preparaten gefabriceerd waar van als voorbeeld het Forapin genoemd mag worden. Dit is een steriele gestan daardiseerde oplossing van het gif met 0.2% novocaïne als locaal anaestheti- cum. Het standaardiseeren, dus het brengen van de oplossing op een bepaal de sterkte vindt plaats met behulp van proeven op muizen. Men maakt dan een oplossing, die zoo sterk is, dat een muis na het toedienen van een zeker aantal grammen b.v. na een uur sterft. Is deze tijd langer of korter dan een uur, dan wordt de sterkte van de oplossing net zoolang veranderd, totdat de gewensch- te concentratie bereikt wordt. Zoo kun nen dus bepaalde bekende hoeveelheden van het gif worden toegediend. Hieruit zijn die componenten verwij derd die een storende werking op het organisme uitoefenen en toch niet de genezing van de rheumatiek veroorza ken. Deze oplossingen moeten nu zoo worden toegediend, dat de bijensteek wordt nagedaan, waarbij het gif in de huid wordt gebracht, want dieper komt de angel niet. In het algemeen wordt bij een gewone injectie de in te spuiten stof onder de huid gebracht. Er bestaat nu een Forapin injectie-canule, die op een gewoon injectieapparaat geplaatst kan worden, waardoor de stof in de huid komt. Bij een kuur worden dan iederen dag injecties toegediend, eerst van de zwakste oplossingen, waarbij iederen dag grootere hoeveelheid worden gebruikt. Vervolgens wordt hetzelfde met de sterkere oplossingen gedaan. Toch kunnen veel menschen deze injec ties niet verdragen omdat er op één plaats in de huid een hoeveelheid gif wordt ingespoten, die overeenkomt met het gif uit een groot aantal bijen, en niet alle componenten, die een storende werking uitoefenen, kunnen worden ver wijderd. Men heeft toen pogingen aangewend om een zalf te prepareeren waarin het gif zit en die in de huid te brengen. Na veel moeite is eindelijk Dr. K. A. Forster erin geslaagd een zalf te pre pareeren. Hierin zitten kleine kristal letjes van silicaten, die de huid poreus maken maar toch geen zichtbare ver wondingen teweegbrengen. Verder zit er een kleine hoeveelheidsalicylzuur in OP 6 OCTOBER WORDT DE KLOK TERUGGEZET. Dc „Deutsche Volkswirt" deelt mede, dat in liet- geheele Duitsche Rijk op 6 October, des ochtends ie 3 uur, de klokken een uur ach teruitgezet zullen worden. Hier mede zal een einde worden ge maakt aan den zomertijd, welke in het voorjaar werd ingevoerd, tengevolge langer van het dag licht te kunnen genieten. Deze maatregel zal ook gelden voor het bezette Nederlandsche gebied, zoodat hier dus de middel Europeesche tijd zal gelden. BINNENLANDSCH NIEUWS. BEPERKTE TABAKSVOORRAAD Thans voldoende voor Ne derlandsche fabrikanten tot Augustus 1941. Reeds enkele maanden geleden werd, aldus schrijft de Dagelijk- schc Beurscourant, in overleg met dc Duitsche instanties overeen gekomen, dat alle in Nederland voorradige tabak, zoowel Nederl.- Indische als andere soorten, ter verdeeling zouden gebracht wol len. Twee derde, gedeelte- werd aan de Duitsche gegadigden en het overblijvende derde gedeelte als conserveeringsmiddel, een hoeveel heid te klein om een therapeutische werking te kunnen uitoefenen. Met een kurken wrij ver wordt de zalf in de huid gewreven, 't Groote voordeel van de zalf is dat eenzelfde hoeveelheid gif in een veel grooter huidoppervlak kan worden gebracht dan dat hij één injectie mo gelijk is. De plaatselijke werking is dan veel kleiner en veel meer menschen kun nen de behandeling verdragen. De genezing van de rheumatiek is onafhankelijk van de plaats van inwrij ving. Veel artsen hebben de Forapinzalf geprobeerd en de resultaten kunnen zeer bevredigend worden genoemd. De zalf wordt gebruikt tegen gewrichtsrheuma- tiek. spierrheumatiek, myalgie en ischias. Ten slotte nog iets over het verzame len van het bijengif. In Illertissen, 25 km ten Z. van Ulm aan den Donau is één van de grootste bijenfarms ter wereld. Er zijn daar on geveer 15.000 bijenvolken van 40— '0,000 bijen, in totaal ongeveer 80 milli- oen. De oudste bijen, die toch spoedig zou den sterven, laat men nu steken in fil- treerpapier, dat met een stof geprepa reerd is die het gift opneemt maar niet verandert. Dit filtreerpapier wordt dan verder verwerkt, maar hoe dit alles plaats vindt is fabieksgeheim. Men kan de oudste bijen herkennen doordat een bij in zijn verschillende levensperioden steeds een andere functie uitoefent. In hun laatste levensdagen vliegen ze uit om honing te halen. Met een pincet wor den ze beetgepakt en men laat ze ste ken in het filtreerpapier, waardoor de angel blijft steken. De bijen worden dan gedood om hun onnoodig lijden te be sparen, want zü zouden toch na verlies van zoo een voornaam lichaamsdeel na eenige uren sterven.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1