31e JAARGANG DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN No, 112 WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 38. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels I 0.50 Iedere regel meer f 0.10 „HOUTTANKS" OP KOMST. Ned. Heide Mij. maakt blokjes voor vrachtauto's. Perspectieven ook voor normale tijden. Het Hbld. schrijft Tijdens een excursie, die wij dezer dagen door het Peelgebied maakten, heeft de ad junct-directeur van de Ned. Heidemij., dr. Houtzagers, ons een nieuwe industrie laten zien, die thans, als gevolg van de oorlogsom standigheden op volle kracht werkt, maar ook voor de toekomst, wanneer normale tij den zullen zijn weergekeerd, groote mogelijk heden biedt. De aanleiding daartoe was een misverstand, dat, naar dr. Houtzager^ mededeelde, blijkt te bestaan. Er is n.1. de laatste maanden veel geschreven over de ver vanging van benzine door gasgeneratoren en daarbij is ten aanzien van de houtgasgenera toren opgemerkt, dat deze slechts zouden kunnen worden gestookt met blokjes van ber ken- of beukenhout. Zou dit waar zijn, dan zouden de verwachtingen ten aanzien van de houtgasgeneratoren niet al te hoog kunnen worden gesteld, want ons land bezit in totaal ongeveer 180.000 hectare bosch, waarvan niet minder dan 160.000 hectare uit dennenhout bestaat en slechts 20.000 hectare uit loofhout. Zou dus uitsluitend berken- en beukenhout kunnen worden gebruikt, dan zouden de mo gelijkheden, nu de invoer van hout van wei nig beteekenis is, van wel zeer geringe betee- kenis zijn. Een feit is echter, dat dennenhout niet min der goed is dan welke andere soort hout ook; de eenige eisch, die aan het hout gesteld moet worden en dat geldt voor alle soorten is, dat het droog is. De Ned. Heidemij. is intusschen reeds ruim twee jaren bezig, om hout ten behoeve van gasgeneratoren te verwerken en kan dus al op eenige ondervinding terugzien. Deze in dustrie is van beteekenis. omdat het de ver werking betreft hoofdzakelijk van hout, dat voor geen ander cïoel brandstof daargela ten geschikt is. Zonder dat de boschstand ook maar in het geringste wordt geschaad kan een aanzienlijke productie worden verkregen. Men heeft kunnen vaststellen, dat een mid delmatige vrachtwagen op den grooten weg op één kg hout 1.2 tot 1.5 km kan rijden bij een snelheid van ongeveer 60 km per uur. De productiemogelijkheid in ons land is thans zóó, dat in normale tijden ongeveer 10% dei- vrachtwagens op houtgas zou kunnen rijden, waarbij nog komt. dat dit op het oogenblik althans heel wat goedkooper is dan ben zine. Deze laatste kost nu 21 cents per liter, het hout ongeveer 4 cents per kg. zoodat ieder vrachtautobezitter gemakkelijk het verschil kan uitrekenen. Natuurlijk is er een aanmer kelijk verschil in de streken, waar de wagens rijden, zulks met het oog op de vervoerkosten van het hout, maar het bovenstaande toont toch wel aan, dat het houtgas ter vervanginj van benzine, óók in ons aan bosch betrekke lijk arme land een factor van beteekenis is. Midden in een dennenbosch zagen wij een bedrijf voor de vervaardiging van houtgas- blokjes in volle werking. Er stond een uit stroo en slieten opgeslagen loods, waar de wind vrij door kon spelen, maar geen regen kon door dringen, die een opslagruimte van ongeveer 300 kub. m. bood. Mannen en jongens waren BUITENLEVEN. We wonen sinds korten tijd buiten, op een rustig, klein plaatsje. Mijn vrouw, die heel veel van bloemen houdt, heeft vóór het huis haar bloementuin en 't is haar glorie, dat iedere voorbijganger een woord van lof over heeft voor den prach- tigen bloei der verschillende bloemen. Achter het huis ligt een aardig lapje grond, v/aarop ik direct beslag wilde leggen om kip pen te houden, doch wat me even gauw weer ontfutseld werd door m'n vrouw en de dienst bare geest die me onder een vloed van woor den kwamen overtuigen dat juist daar het geriefelijkste deel van het geheele huis was. „Waar mot ik anders me wasch bleeken vraagt Kee op een toon die geen weerspraak duldt. „Zoo'n echt plekje om de zomergroenten te wasschen," beweert mijn vrouw, op veel zach ter, doch héél gedécideerden toon. ,,'t Zou zoo aardig zijn," tracht ik nog in het midden te brengen. „Een mooi, stevig hok, en dan allemaal witte Leghorns, echte leggers, hoor „Het gaat niet, manlief, we kunnen 't plek je niet missen. Laten we eens kijken of hier in de buurt niet een lapje grond is te huren om je kipjes neer te zetten." De vrouw beschikt en manlief wikt. Er wérd een stukje grond gehuurd, een klein gedeelte van een groot bouwland, ongeveer vijf minuten van ons huis af. Al mijn vrijen tijd, dat is de tijd waarop ik niet naar stad ga voor m'n zaken en het liefste vrouwtje ter wereld geen beslag op me legt, om visites af te leggen of ze te ont vangen, gebruikte ik om eigenhandig de kip- penwoning op te richten. En zij mag er wezen Een ruime loop, 'n degelijk nachthok, flink in de verf. geheel met kippengaas afgezet en beschut tegen re gen en wind. Twaalf mooie leghorns met een fieren, trot- schen haan scharrelen tusschen de schelpen rond en voorzien ons dagelijks van heerlijke, versche eitjes. En zóó flink leggen ze, dat bezig het dennenhout te zagen en vervolgens te kloven in segmenten met een straal van ongeveer 6 cm. Zij verdienen hiermede een behoorlijk weekgeld, zoodat dit een factor van werkverruiming is. Zonder bezwaar kan men opslagplaatsen in Noord-Brabant, op de Veluwe, in het Oostelijk deel van de pro vincie Utrecht en in Drente en Overijssel aan de groote verkeerswegen maken, zoodat cie belanghebbenden gemakkelijk hun voorraad kunnen opnemen en men dus, wat de heer Houtzagers noemde, „houttanks" krijgt. BINNENLANDSCH NIEUWS. KETTINGHANDEL IN CACAO. Groote partijen te Rotterdam in beslag De politie te Rotterdam heeft ingegrepen in verband met den verkoop van cacao, welke den laatsten tijd vaak boven de gestelde prij zen werd verkocht. Een aantal winkeliers en grossiers, dat anders geen of weinig cacao in voorraad had bleek over de groote hoeveel heden te beschikken. Zelfs was er een partij \an 100 kg in handen van een vischhandelaar, die zijn voorraad niet had opgegeven aan de meelcentrale. Blijkbaar wilden deze menschen een kettinghandel m cacao beginnen ver bo ven de gestelde prijzen. De grossiers en win keliers hadden in den regel de cacao reeds voor 8 Augustus gekocht, toen het Cacaobe- sluit verscheen. De partijen zijn waarschijn lijk afkomstig van een fabrikant of grossier die van tevoren op de hoogte moet zijn ge weest met dc verschijning van het Cacaobe- sluit. Partijen van 100 en 500 kg heeft de po litie in beslag genomen. Zij zoekt nog naar een partij van 800 Kg., welke oorspronkelijk had toebehoord aan een firma, bij wie nog 95 kg in beslag zijn genomen. De grootere hoeveelheid was echter reeds naar elders ver huisd. SAMENWERKING TUSSCHEN NEDER- LANDSCIIE EN DUITSCHE POLITIE. Verschenen is een buitengewoon politieblad dat o.m. een brief bevat van den Secretaris- Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Justitie, aan den procureurs-generaal, fungeerend directeuren van politie. Ten einde te kunnen voldoen aan de for- meele vereischten voor het bewijs in straf zaken en wel in het bijzonder om van gecon stateerde overtredingen door een bevoegd op sporingsambtenaar proces-verbaal te kunnen doen opmaken zoo deelt de secretaris-gene raal in dit schrijven mede heeft de Befehls- haber der Ordnungspolizei bepaald, dat met ingang van 25 September de z.g. „Verkehrs- eberwachungs-Kommandos" zich bij de uit oefening van hun dienst zullen doen verge zellen van een daartoe door de ter plaats; bevoegde Nederlandsche politie-autoriteit ter beschikking te stellen Nederlandschen politie ambtenaar (uiteraard zal deze opsporingsbe voegdheid dienen te bezitten) behoorende tot marechaussee rijksveldwacht of gemeente politie. Deze Nederlandsche politiebeambte neemt deel aan de controle door de „Verkehrs- Uberwachungs-Kommando's" Hij ontvangt van dit Kommando de door de Duitsche ambtenaren geconstateerde straf- het moeder de vrouw en haar factotum Kee hoofdbreken kost, in welken vorm de eitjes verorberd moeten worden, en ik soms, na mijn terugkeer van het kippenhok iets in hun oogen meen te lezen van „Daar heb je 'm weer met z'n eitjes." Maar, dat kan wel ver beelding van me zijn. Tot zoover ging alles goed met m'n hoen ders hoorde ik anderen klagen over slecht leggen, „het snot", mijn stel gedroeg zich voorbeeldig en ik spaarde dan ook geen moei te om de kippen-woning zoo ideaal mogelijk te maken. Toen kwam de winter en die bracht een boel zorgen voor m'n kippenkolonie mee. Was 't eerst een aardig tripje van huis naar het hok, in sneeuw of regen was dit minder aan genaam, en wanneer ik zoo 's morgens naar ze toe slofte, in één hand een schaal warme bik van den vorigen dag, in de andere een kan water, dan voelde ik hoe twee paar oogen me lachend nakeken, met een glimpje spot erin, of ik meende een onderdrukt gegichel te hooren uit de huiskamer waar mijn vrouw en Kee bezig waren den ontbijt-boel weg te ruimen. Vrouwen gunnen je nooit een liefhebberij. Heb je een fiets gekocht, 't ding moet bij den melkboer gestald, want „me loopers lijden er zoo van." Loop je goedkoop tegen een ca mera aan, nergens kan ruimte gemaakt voor een donker hokje, of het spoelen van de pla ten maakt zooveel rommel. Na deze verzuchting zal ik verder gaan met mijn kippen-roman. Er zijn van die dagen waarop alles je tegen loopt. Zoo was 't ook op den gedenkwaardigen dag waarvan ik u ga vertellen. Ik werd 's morgens onzacht gewekt door een hevig gestommel op de deur van onze anders zoo rustige slaapkamer. „Mevrouw," klinkt Kee's mannelijk geluid, ik heb me verslapen, roept u mijnheer gauw, anders verzuimt hij den trein." Mijn vrouw rijst haastig op en na een blik op de klok is haar eerste werk mij met ze nuwachtige haast door elkaar te rammelen en me in de ooren te tuiten, dat het al acht uur is en ik zeker het eerste treintje zal mis sen. bare feiten opgemaakt „Anzeige", wanneer het een geval betreft, dat tot de competentie van den Nederlandschen rechter behoort. Ter aanvulling van deze „Anzeige" en con form het door hem bij zijn dienstoefening per soonlijk waargenomene, maakt de betrokken opsporingsambtenaar vervolgens, overeenkom stig het Wetboek van Strafvordering, proces verbaal op hij levert dit met bijbehoorende stukken, waaronder de schriftelijke aangifte van het ^Verkehrs-Uberwachungsf-Komman- do" op de gebruikelijke wijze in. HOE BOERT MEN IN FRIESLAND? Uit een staat van de gemiddelde uitkomsten over het boekjaar 1939'40 in 1452 bij de Coöp. Centrale Landbouwboekhouding Friesland aangesloten bedrijven, blijkt, dat de bruto winst per ha bedroeg voor de klei- weide-streek f 165.20, veeweide-streek f 147.59, de wouden f 135.15 en de kleibouw-streek f 193.63. Het overschot voor den boer per ha was fesp. f 61.38, f 53.42, f 49.81 en f 90.93. De brutowinst is het voordeelig verschil tusschen de bruto-opbrengst en de totale on kosten. Het is de winst die, dezelfde omstan digheden, zou zijn gemaakt, indien alle be trokken boeren op hun eigen „plaats" woon - den, geheel met eigen kapitaal werkten en geen grondbelasting, waterschapslasten en wegenbelasting betaalden. Bij het bepalen van deze winst is rekening gehouden met alle voordeelen, die de boer uit zijn bedrijf geniet, behalve het genot van vrije woning. Het overschot voor den boer is verkregen door de „rente van hel bedrijfskapitaal" de „huur" in mindering van de bruto-wïnst te brengen. DUISTERNIS EN HUISARREST. Het aantal dergenen, die de voorschriften betreffende verduistering en het zich niet op straat mogen bevinden, overtreden, is te 's-Gravenhage nog steeds aanzienlijk. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn 33 personen van wie acht vrouwen, die zich onbevoegd tusschen 22 en 4 uur op de open bare straat bevonden, naar het politiebureau overgebracht. Zij konden daar eerst te vier uur vertrekken, voorzien van een procesver baal. Er zijn 38 bekeuringen gemaakt wegens het niet aan de vereischten der verlichting vol doen van rijwielen. Daarvan zijn er twinti; (waarvan het euvel niet ter plaatse kon wor den hersteld) in beslag genomen. Wederom en nog steeds waren verscheidene woningen niet afdoende verduisterd nl. aan de Regentesselaan, de Perponcherstraat en de Daandelsstraat. DE GESTOORDE BRUILOFT. Huwelijksvoltrekking met hindernissen. Het gebeurde dezer dagen in een Zuid-Hol- xandsch stadje. Een trouwlustige heer wend de zich tot de politie met de vraag, of hij in die gemeente mocht trouwen, zijn verloofde stond nl. te boek als vreemdelinge, aan wie het recht om in het kustgebied te verblijven bij verordening was ontzegd. Het zou niet erg zijn, veronderstelde de a.s. echtgenoot, als de politie maar even een oogje dicht Wilde knij- pen^ dan was er na de trouwplechtigheid geen vuiltje aan de lucht. De echtgenoot zou immers na de trouwpartij Nederlandsche en vreemdelinge-af zijn geworden. Maar de po litie had er geen ooren naar. Wet is wet en zij dient te worden nageleefd. Hals over kop schreef de bezorgde en in ondertrouw staan de heer een verzoek aan de autoriteiten, die welwillend genoeg waren dit nog denzelfden dag aan de Haagsche overheid door te geven. Maar tusschen Zaterdagmiddag, toen het verzoek wegging en de Maandagmorgen waar op de plechtigheid zou worden voltrokken was er te weinig tijdsruimte om dit verzoek in te kunnen willigen. Bruid en bruidegom waagden het er toch maar op. Tegen twaalf uur Maandagmorgen kwam de auto met het a.s. echtpaar aanrij den. Er waren als altijd nieuwsgierige toe schouwers en onder hen bevonden zich twee rechercheurs. Groot was de ontsteltenis bij het trouwlus tige paar en bij de meegekomen familie, toen deze rechercheurs zich kenbaar maakten en te verstaan gaven, dat de bruid zich naar het politiebureau moest begeven. In dit kritieke uur liet de bruidegom de bruid niet in den steek en ook hij ging mee. De heele trouw stoet deed dat eveneens en allen werden met de égards, welke zelfs de politie in zulk een pijnlijke situatie het bruidspaar verschuldigd dacht te zijn, ontvangen. 's Gravenhage was inmiddels opgebeld en eindelijk om half vijf des middags kwam het bericht, dat toestemming werd gegeven voor de trouwpartij mits de huwelijksvoltrekking voor Dinsdagmorgen twaalf uur zou zijn ge schied. In de wolken over deze gelukkige oplossing lieten de beide wachtenden er geen gras over groeien en nog in den zelfden laten namiddag werd een ambtenaar van den Burgerlijken Stand gerequireerd, die de huwelijksformali teiten verrichtte. Het paartje woont nu als man en vrouw in het zelfde Zuid-Hollandsche stadje, waar zij niet langer als vreemdelinge, maar als Neder landsche onderdane bij de wet op 23 Septem ber 1940 met een Nederlander getrouwd te boek staat. DE NIEUWE ZEEPBON. Gedurende het tijdvak van 25 September tot en met 18 October geeft de met „104" ge nummerde bon van het algemeen distributie bonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) óf 120 gram huishoudzeep, óf 200 gram zachte zeep, óf 250 gram zeeppoeder, óf voorzoover voor radig 125 gram zeepvlokken, óf 250 gram zelfwerkende waschmiddelen, óf 200 gram vloeibare zeep. Voorzoover de verpakking dit toelaat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveelheden in combinatie op één bon koopen. Men zal dus b.v. op één bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen zullen voor de behandeling van de gezinswasch gedurende bovengenoemd tijdvak de met „104" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje van hun clientèle in ontvangst kunnen nemen voor het koopen van waschpoeder en wel één bon per acht kilogram droog waschgoed. De wassche- rij zal per bon 600 gram waschpoeder kunnen betrekken. In minder dan geen tijd zijn we allebei ge kleed en als we aan de ontbijttafel zitten, merk ik dat er op schromelijke wijze over dreven is, en ik met gemak mijn treintje kan halen, zélfs nog tijd heb de kippen te voeren. ,Je haalt 'm niet, als je nog eerst naar de kippen gaat," waarschuwt mijn vrouw. .Wél, als ik mijn city-bag meeneem en van de kippen recht door naar den trein ga." Vóór ik u de lotgevallen van dien dag ver der vertel, moet ik u even inwijden in de ge heimen van mijn kippen-ren. U moet dan weten, dat, toen de kippen zoo aan alle eischen voldeden die je gewoonlijk aan een goeden toom kippen stelt, ik hoe langer hoe meer zorg aan hun verblijf be steedde en in mijn vacantie een ruim, stevig nachthok en leghok voor ze timmerde. Om te voorkomen dat eventueele vreemde gasten me de eitjes voor den neus wegkaap ten, liet ik een flink slot op de deur van het nachthok maken waarvan ik alleen den sleu tel bezat. Dien morgen dan, wandelde ik als gewoon lijk naar mijn hoenders en daar er een ste vige wind stond, had ik de grootste moeite met schaaltjes, water en city-bag behouden bij ze aan te komen. Na ze vlug gevoerd te hebben, bleef me nog net tijd over om te inspecteeren of er al een ei lag, want ze zouden juist weer met leggen beginnen en dan is zoo'n eerste ei iedere keer weer een aardige verrassing. Een blik in de leghokjes overtuigde me dat er géén ei was, en net wilde ik me vlug naar de deur wenden toen deze door een rukwind dicht en in het slot vloog. Woedend grabbelde ik in m'n broekzak naar den sleutel, ik vind het ding niet, in koortsachtige haast onderzoek ik al m'n zak ken, kijk in portemonnaie, portefeuille, het ding is nergens te vinden. Nog eens onderzoek ik alles van onder tot boven, maar slaagde er niet in hem te vinden. Een blik op mijn horloge geeft me de over tuiging dat mijn treintje juist het station uit- stoomt. Ik voel me ellendig, woestToch eens probeeren of ik die deur niet met een Hin ken trap openkrijg. Met een aanloopje bons ik er tegen aan, nog een keer. stééds krach tiger zonder gevolg. De kippen, verbaasd door het vreemde ver loop der dagelijksche gebeurtenissen, trippel den alle weer het nachthok in en kijken me arrogant aan en vooral de haan irriteert me hevig, telkens wipt ie treiterig het hok uit en in, komt voor me staan en stoot er een triomphantelijk kuukelekuu uit. Ik voel me dood-ongelukkig, daar ben ik nu opgesloten in mijn eigen kippenhok en ik zou haast zeggen geen haan die naar me kraait maar dat gaat hier niet op. Elven moet ik lachen om den humor die daarin zit, maar dan dringt 't tot me door, dat ik hier wie weet hoe lang kan zitten eer iemand vermoedt in welk een benarde positie ik mij bevind. M'n vrouw en Kee denken me op weg naar stad en 't zou al toevallig zijn als er juist ie mand voorbij ging die mijn roepstem in de woestijn zou hooren. Tóch probeeren. Met twee vuisten bonk ik op de deur. De kippen vliegen als dol door het hok en stuiven den loop in. Veeren en andere minder prettige projectielen vliegen me om de ooren. Toch geef ik 't niet op. Ik trommel een helschen parade-marsch op de deur, afgewisseld door kreten die iemand door merg en been moeten gaan. Dit houd ik ongeveer een half uur vol, tel kens met tusschenpoozen, -in hoopvol luiste ren of iemand mijn noodsignalen gehoord heeft. Dan zet ik me afgemat op den steenen vloer neer. Na een tijdje in droeve gelaten heid zoo gezeten te hebben, begin ik mijn po gingen opnieuw. Ach, er gaat dezen morgen zeker niemand voorbij. Moedeloos ga ik weer zitten, kijk op mijn horloge en dan schiet me een heldere gedachte door 't hoofd, 't Is nu half elf, om elf uur moet de groentevrouw voorbij komen, want ik had m'n vrouw en Kee meermalen met lof hooren gewagen over de nauwgezet heid van „Manke Trljn," die zoolang we er al wonen, stipt op hetzelfde uur met- haar wagen voor de deur komt. Om 10 minuten vóór elven begin ik al„Hui-lep hul- Iép hui-lep!! Hè, 't klinkt wel heel luguber, ik wissel het LEGITIMATIEVERPLICHTING. Controle in het z.g. kustgebied begint 1 October, voor het overige op 1 November. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere S.S. en politieleider, deelt officieel het volgende mede De verordening nr. 129 40 van de secreta rissen-generaal van Binnenlandsche Zaken en van Justitie, betreffende de verplichting tot legitimatie, treedt voor de Wadden-eilanden en in het kustgebied van het bezette Neder landsche gebied, begrensd door de lijn Den Helder. Noord-Hollandsch Kanaal, Alkmaar, Uitgeest. Beverwijk. Velsen. Santpoort. Haar lem, Heemstede, Bennebroek, alsmede voor de geheele provincie Zuid-Holland en in de pro vincie Noord-Brabant ten Westen van de spoorlijn, loopend van de grens der provincies Gelderland-Noordbrabant over Orten. 's-Her- togenbosch, Vught. Boxtel. Best. Acht, Eind hoven, Valkenswaard in de richting Neerpelt, op 1 October 1940 in werking. Voor het ove rige bezette Nederlandsche gebied zal voor 1 November 1940 geen controle op de legiti matieverplichting worden uitgeoefend. DE ZUIDERZEEWERKEN. Naar wij vernemen, zal voortaan ook des Zondags aan de Zuiderzeewerken worden ge werkt. ten einde de verschillende werkzaam heden dit jaar op tijd klaar te krijgen. TREINEN WORDEN VERDUISTERD. Spcedig geen stikdonkere c-oupé's meer. Treinen van de Nederlandsche Spoorwegen rijden voor het grootste deel tot nu toe na zonsondergang en voor zonsopgang in het volslagen dui-ster. De lampen in de coupé's branden niet. Voor wie zich door kleine onge makken niet uit het veld laat slaan is dit wel is waar vervelend, maar de hoofdzaak is toch, dat de treinen rijden en men komt waar men wezen wil. Niettemin zal dat zoo niet de ge heele winter blijven. De desbetreffende afdeelineen van de Ned. Spoorwegen zijn doende de noodige voorzie ningen te treffen en als het zoo vroeg donker wordt, dat tal van treinen verduisterd zullen moeten rijden, dan zal het licht niet behoe ven te ontbreken. Hoe verduisterd wordt, dat hangt af van de aard van de trein Bij sommige wagens is het voldoende de gordijnen neer te laten en een blauw of zwak lampje in de fitting te schroe ven, bij sommige was het noodig een rand van zwart papier langs de vensters te plak ken. Uiteraard is heldere verlichting niet moge lijk. Men zal genoegen moeten nemen met een zwakkere lichtbron of met een blauw lampje. De passagiers van de coupé's worden ver antwoordelijk gesteld voor het handhaven van de door de Spoorwegen aangebrachte verduis teringsmaatregelen. Bordjes, die de reizigers daarvan in kennis stellen, worden reeds in de treinen aangebracht. LANDEIGENAAR VEROORDEELD. Hij had cultuurgronden braak laten liggen. De rechtbank te Arnhem heeft een 64-ja- rigen landeigenaar te Vught, die zeven akkers onder de gemeente Appeltern, in den zin van de bodemproductiebeschikking 1939 ter be schikking staande, cultuurgronden braak had laten liggen tot een boete van f 500 of twee maanden hechtenis veroordeeld. af met „Trijntje hul-lèp En eindelijk eindelijk, hoor ik voetstap pen, dat moet Trijntje zijn. Nóg meer zet ik mijn stem uit, nóg akeliger klinkt mijn hulp geroep. „O, Heerhoor ik buiten een benauwde stem zeggen. „Ik ben het. Triin. mijnheer van Wellenaar, ik zit opgesloten in het nachthok en heb den sleutel niet bij me." .O. Heer, o Heer d'r is vast een ongeluk met hem gebeurd." En wég gaan de voetstap pen. wég hoor ik manke Trijn hinkelepinken. Zoo'n stom wijf. ze heeft me zeker niet verstaan. Wéér schreeuw ik uit alle macht. Met blijft doodstil. Uitgeput zet ik me naast m'n city-bag op den grond. Als ik een poosje zoo gezeten heb hoor ik het geluid van meerdere voetstappen, alles door elkaar, haas tige, weifelende, en veel geroezemoes van stemmen. .Kalm. mevrouw, kalm," hoor ik Kee's com mando-stem beweren. .Hebben jullie den sleutel," schreeuw ik uit mijn gevangenis. .O. man, man, ben je niet gewond, wat is er toch gebeurd," bibbert het zenuwachtige stemmetje van mijn vrouw. „Och zeuren jullie niet, maak liever de deur open." ,We konden den sleutel niet vinden," snikt mijn vrouw. ..Daar is de smid al, mevrouw." Dan worden er sleuels geprobeerd en einde lijk daar stroomt het daglicht in mijn cel. Maar verschrikt deins ik terug voor de men- schenmassa voor het hok. Daar staan, m'n vrouw, Kee, de smid. de groentevrouw, en achter hen, dringend, om toch niets te ver zuimen van het droevig schouwspel, de bak ker. de slager, de kruidenier en vele vrouwen, „zóó van hun werk weggeloopen." Door mijn hulpgeroep was Trijntje in de verbeelding dat er een vreeselijk ongeluk gebeurd was en had niet alleen mijn vrouw, maar het halve dorp In opschudding gebracht. Nu ik zal er maar niet veel meer van vertellen. Een week later heb ik de kip pen verkocht.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1