31e JAARGANG DINSDAG 1 .OCTOBER 1940 No. 114 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ÖMf|| WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANTS VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wleringen Telefoon Intercomm. No. ïfl. AD VERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 BINNENLANDSCH NIEUWS. VOOR- EN VOLG TREINEN ZULLEN VERVALLEN. Goederen en kolenvervoer gaan vóór. De directie van de Nederlandsche spoorwe gen deelt mede, dat, ten einde in staat te zijn te voldoen aan de eischen, gesteld aan het goederenvervoer, noodig voor de economi sche en maatschappelijke verzorging en in het bijzonder voor het kolenvervoer, tot nader or der het aantal voor- en volgtreinen sterk zal worden beperkt. Er moet rekening mede wor den gehouden, dat genoemde treinen geheel komen te vervallen. Daarom wordt het pu bliek ten zeerste aangeraden, slechts bij drin gende noodzaak op reis te gaan. VLEESCH OP BON 02. De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het Departement van Landbouw en Visscherij deelt mede Gedurende het tijdvak van Maandag 30 September tot en met Zondag 6 October a.s. geeft ieder der vier met „02. vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koo- pen van 100 gram vleesch, beenen inbegrepen, öf een rantsoen vleeschwaren. De met „0.2 worst, vleeschwaren" gemerkt bon geeft uit sluitend recht op het koopen van een rant soen vleeschwaren. De bonnen, welke op 6 October a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 13 October a.s. met dien verstande, dat zij gedurende de week van 7 tot en met 13 October a.s. niet ge bruikt zullen mogen wordenvoor het betrek ken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren ,dat per bon kan worden gekocht bedraagt 75 gram voor ge rookt of gekookt varkens- rund- of kalfs- vleesch en voor gerookte worstsoorten 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst125 gram voor leverartikelen, ton genworst en nierbrood, en 150 gram voor bloedworst. URK. EEN NIEUWE VINDING. De firma Blankevoort, uitvoerder 'oij de Zuiderzeewerken heeft een nieuwe machine laten bouwen. Het gevaarte draagt de naam van „Vloeimolen" en vertoont eenige overeen komst met een baggermolen. Het is een ge weldig gevaarte, gemonteerd op 4 pontons, waartusschen voldoende ruimte is om een bak met zand of klei te halen. De emmers worden in de bak neergelaten en met een capaciteit van 30 emmers per minuut wordt de inhoud tot boven in de 26 meter hooge toren opge trokken en in een goot gestort. Deze goot hangt in twee, dertig meter hooge bokkepoo- ten en is 60 meter lang. Deze molen is de eenige in Europa en tevens de grootste ma chine op het gebied van grondwerken. THANS OOK VLEESCH- EN BROODBONNEN IN RESTAURANTS. Wisselbonnen worden ingevoerd. Geen verlengde geldigheidsduur. MET INGANG VAN 1 OCTOBER. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Landbouw en Vis scherij deelt het volgende mede Sedert den aanvang van de distributie van TEELTPLAN AKKERBOUW OOGST 1941. Voedselvoorziening het eerste belang. Bij de opstelling van het Bouwplan 1941, dat in korten vorm hierin volgt, is van de gedachte uitgegaan, dat in de vrijheid van den landbouwer inzake de organisatie van zijn bedrijf zoo weinig mogelijk moet worden ingegrepen. Hij moet in de gelegenheid blij ven, op grond van eigen berekeningen en met inachtneming van de eischen, die de verschil lende perceelen van zijn bedrijf aan de vrucht wisseling en verdere bedrijfsvoering stellen, zelf zijn teeltplan op te maken. De bijzondere omstandigheden, waaronder wij thans verkeeren. maken het dringend noodig, dat alle krachten worden ingespannen en alle middelen worden aangewend ter ver krijging van een zoo groot mogelijke opbrengst van voedsel voor mensch en dier. Dit brengt mede, dat de teelt van sommige gewassen, die niet in de voorziening daarvan bijdragen en die bovendien gewoonlijk geteeld worden op onze beste akkerbouwgronden, als onge- wenseht moet worden beschouwd. We noemen ïh" dit verband karwij mosterd maanzaad, e.d. De verbouw van tarwe, rogge, haver, gerst, kanariezaad, veldbooncn, erwten, stamboonen, aardappelen, suikerbieten, voederbieten, mais, koolrapen, knollen, voederwortelen. koolzaad (oliezaad) en vlas moet daarentegen onder de huidige omstandigheden zoo hoog mogelijk wor den opgevoerd. Verwacht wordt, dat de landbouwers zon der uitzondering hierin hun plicht zullen zien en dienovereenkomstig zullen handelen. Het is voor hen een eerzezaak dien naar beste brood en van vleesch en vleeschwaren was het koopen van deze goederen bij hotels, restau rants, café's broodjeswinkels e.d. toegestaan, zonder dat hiervoor een bon behoefde te wor den afgegeven. Het is noodzakelijk gebleken met ingan« van 1 October a.s. hieraan een einde te ma ken. Van dien dag af zullen voor maaltijden, welke van genoemde instellingen worden be trokken en waarbij brood dan wel vleesch of vleeschwaren worden verstrekt, bonnen die nen te worden afgegeven. De instellingen moeten deze bonnen op haar beurt bij haar leveranciers inleveren ter verkrijging van brood, vleesch of vleeschwaren. Zooals bekend, zijn in het algemeen de voor een bepaalde week aangewezen broodbonnen ook nog op den Maandag en Dinsdag van de daarop volgende week geldig. Deze ver lenging van den geldigheidsduur geldt echter niet voor zoover de bonnen bij de hotels, res taurants, café's e.d. worden ingeleverd, aan gezien deze instelling de bonnen nog moeten gebruiken om zelf brood en vleesch te koopen. De distributiediensten zullen op aanvraag aan de hotels, restaurants, café's, broodjes- winkels e.d., welke hiervoor in aanmerking komen, met „een half rantsoen brood" „een kwart rantsoen vleesch" gemerkte wis selbonnen uitreiken. De met „een half rant soen brood" gemerkte bonnen geven récht op ongeveer 50 gram brood, de met „een kwart rantsoen vleesch" gemerkte bonnen op onge veer 25 gram vleesch (rauw gewogen) of vleeschwaren. Deze wisselbonnen dienen aan bezoekers, die hun bonnen inleveren, te worden afgege ven, voor het geval de aan hen verstrekte hoeveelheid brood of vleesch niet overeen komt met het op de bonnen van de broodkaart of de vleeschkaart verkrijgbare rantsoen. Zoo zal b.v. aan een bezoeker, die een broodje van ongeveer 50 gram bestelt en daarvoor één broodbon inlevert een bon voor „een half rantsoen brood" moeten worden teruggege ven. De bezoekers kunnen de door hen ontvan gen bonnen voor „een half rantsoen brood" of een kwart rantsoen vleesch" bij een volgend bezoek aan een hotel, restaurant of dergelijk? instelling inleveren. In verband hiermede heb ben deze bonnen een onbeperkten geldigheids duur. Met nadruk wordt er echter de aandacht op gevestigd, dat bonnen voor „een half rantsoen brood" of .een kwart rantsoen vleesch" niet mogen worden gebruikt voor het koopen van brood of vleesch en vleeschwaren bij bakkers of slagers en andere leveranciers. Dit geldt zoowel voor de bezoekers van meer genoemde instellingen als voor die instellingen zelf. De instellingen kunnen zoo noodig de door hen ontvangen wisselbonnen bij den distributiedienst omruilen voor „heele" bon nen. Omgekeerd bestaat te allen tijde voor de instellingen de mogelijkheid om de van de bezoekers ontvangen „heele" bonnen om te ruilen voor wisselbonnen. De wisselbonnen zijn voor de bakkers, slagers en andere leveran ciers waardeloos, aangezien zij deze niet bij den distributiedienst mogen inleveren. MEN IS VRIJ OM VLEESCH MET OF ZONDER BEEN TE KOOPEN. Men betaalt den vastgestelden prijs alleen voor vleesch. Daar boven een billijke vergoeding voor het been. Voor gewicht geldt alleen het vleesch aan het been. Aangezien gebleken is, dat ten aanzien van weten kunnen te vervullen. Het spreekt vanzelf, dat het noodzakelijk is, dat van de niet gewenschte gewassen kleine oppervlakten daarmee toch worden beteeld, om te kunnen blijven beschikken over een zekere hoeveelheid zaad tegen den tijd, dat de teelt van deze gewassen weer onbeperkt kan worden toegestaan. Bovendien kunnen de omstandigheden in het voorjaar zoodanig feijn, dat een gewas door weersomstandigheden mislukt en een noodgewas moet worden ge zaaid zooals mosterd of maanzaad. In deze gevallen is voorzien, door aan de provinciale productie-commissarissen de be voegdheid te geven tot deze teelten in die gevallen op aanvrage in beperkte mate verlof te verleenen. Dc belangrijkheid der gewassen. Het is echter noodig, dat ook aandacht ge schonken wordt aan de meer of minder groo- te belangrijkheid der wél gewenschte gewas sen voor de samenleving. Hierbij moet wor den uitgegaan van het stanpunt, die de be langrijkste die gewassen zijn, welke recht streeks dienen voor menschelijke voeding, en die, welke per hectare de grootste hoeveelheid voedsel voor mensch en dier voortbrengen. De broodgranen tarwe en rogge hebben dus de voorkeur boven de andere, terwijl aard appelen eveneens een bevoorrechte plaats in nemen, eveneens peulvruchten en koolzaad (oliezaad.) Aangezien voornamelijk in de zandstreken de haver niet tot die gewassen behoort, welke een zoo groot mogelijke opbrengst per hecta re leveren, wordt het noodig geacht, de teelt hiervan te beperken tot niet meer dan voor ieder bedrijf in de jaren 1938 en 1939 gemid deld met haver is beteeld, met deze beperking, dat dit in elk geval niet meer bedraagt dan 15 pet. van de geheele oppervlakte bouwland van een bedrijf. Hoewel de teelt van hakvruchten voor vee voeder alle aanbeveling verdient moet de de vleeschdistributie op enkele punten misver stand is ontstaan, vestigt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd de aandacht van belanghebbenden op het vol gende In de perspublicatie terzake werden de grenzen gepubliceerd van de prijzen van rund- enkalfsvleesch, boven welke dat vleesch niet mag worden verkocht. Hoewel hieruit ten duidelijkste blijkt, dat de maximumprijs- prijs voor het veesch werd vastgesteld, komt het voor, dat voor het totale gewicht van vleesch en been, de vleeschprijs in reke ning wordt gebracht. Dit is geheel onjuist. De slager mag slechts voor het gewicht van het vleesch den prijs berekenen, zooals die voor dat artikel staat vermeld op de in zijn winkel aange brachte prijslijst. Bovendien is het hem toe gestaan voor het gewicht van het been, dat hij bij het vleesch aflevert, een billijken prijs te berekenen. Aan de kooper blijft evenwel de keuze of hij het vleesch met dan wel zonder been wenscht te koopen. Indien hij het vleesch zonder het been wenscht af te nemen is het eenige ge volg daarvan voor hem, dat hij niet verlan gen kan een hoeveelheid vleesch te ontvan gen, gelijk aan de nominale hoeveelheid op het koopen waarvan de door hem afgegeven bonnen recht geven, doch dat hij zich een zekere aftrek moet laten welgevallen. DE NIEUWE POSTZEGELS Zooals reeds is medegedeeld, zullen de postzegels in de waarden van 5 cent. en hooger, met uitzondering van liet 15 cte-nts zegel, dat vervalt, door nieu we worden vervangen. Hiertoe wordt het bestaande zegel van 3 cent (groen) voorzien van een guiloche opdruk en de waarde-aanduiding, beide in zwarten druk. Ue frankeerzegels van 7(2 e,i 12cent krijgen echter in verband met de bestaande internationale bepa lingen, een rooden, resp. een blauwen ondergrond. Tevens zal in deze reeks een zegel van 17V-> cent verschijnen. De formulieren met. zegelopdruli van 5 cent en hooger zullen eveneens in het nieuwe type verschijnen, met uitzondering van de briefkaarten met zegelopdruk van 10 cent (Amster dam-Bandoeng), die vervallen. Ook zullen postzegelrollen met zegels van liet nieuwe type worden uitgegeven. De postzegelboekjes met zegels van 3 cent zullen niet meer worden aange maakt. Nieuwe postzegelboekjes zul len worden uitgegeven, met zegels van van 7', 2 cent, alsmede gemengde boek jes met zegels van IV2, 2'/2, 5 en 712 ct. Dc boekjes met zege-Is van 5 en 122 cent zullen met zegels van dc nieuwe uitgifte verschijnen. De verkoop der nieuwe postzegels en post waarden zal, voor zoover moge lijk, op 1 October a.s. aanvangen. De verkoop der overeenkomstige ze gels en waarden van het oude type wordt dan gestaakt. De 15 cents postze gels en de briefkaarten met zegelop druk van 10 oent zullen in ieder geval na 30 September niet meer verkrijg baar zijn. De postzegels enz. van het oude type blijven voor frankeering geldig. Inrui ling tegen zegels van het nieuwe type vindt niet plaats. BENDE RIJWIELDIEVEN TE BUSSUM AANGEHOUDEN. Den laatsten tijd werd de gemeente Bussum onveilig gemaakt door rijwiel- dieven, waardoor vele rijwielen van ei genaar verwisselden. De politie stond aanvankelijk voor 'n raadsel doch et- schijnt thans eenig licht in de zaak ge komen te zijn. Met medewerking van de politie te Naaiden en eenige burger» heeft de Bussumsche politie tlians de hand weten te leggen op een bende rij- vvieldieven. Zaterdagavond zat 111 een café te Bussum een man, die zich vreemd gedroeg. Een andere bezoeker besloot den man te volgen en hij zag dat de man uit een portiek een fiets weg nam. Hij zette 'n achtervolging in on der liet geroep „houdt den dief." Eenige jongens, door het geroep opmerkzaam gemaakt, zetten eveneens een achtervol ging en en op den Rijksweg onder Naai den wisten zij den man te grijpen en aan de Naardensche politie over te leve ren. Deze bracht den dief naar Bussum over, waar hij opgesloten werd. Daar hij onder den invloed van sterken drank verkeerde, kon hij nog niet gehoord wor den. Het. is een 35-jarige Amsterdammer Intusschen had de Bussumsche poli tie ook niet stil gezeten. Bij een rijwiel handelaar werd een fiets aangeboden door den 20-jarigen M. uit Bussum. De rijwielhandelaar vertrouwde het zaakje niet en waarschuwde de politie. Deze hield den man aan en nam hem een ver hoor af. M. noemde tevens twee andere personen, die schuldig zouden zijn aan rijwieldiefstallen. Dit tweetal de 60-jari ge V. en zijn 35-jarige zoon werden daar op in areest gesteld. Het drietal bleek in combinatie te werken. In verband met het onderzoek ontbre ken op het oogenblik verdere gegevens. LICHT OP Half uur 11a zonsondergang. Do A. N. \Y. B. meldt ons Gebleken is, dat het voorschrift., vol gens hetwelk alle verlichting tus- schen zonsondergang en zonsopgang verduisterd moet zijn, aanleiding heeft gegeven tot de opvatting, dat au tomobilisten en wielrijders verplicht zouden zijn de verlichting in genoemd tijdvak te ontsteken. Deze zienswijze, die wij aantroffen zoowel in een aan tal bladen als ook bij sommige politie- instanties, is echter niet juist. Zooals algemeen bekend is, schrijft het Motor- en Rijwielreglcmem voor, dat dc rijwiel- en autoverlichting moet branden van een half uur 21a zons ondergang tot een half uur voor zons opgang. Deze bepalingen zijn niet hui ten werking gesteld. Naar het oordeel van den A.N.W.B. moet men dus het nieuwe verduiste ringsvoorschrift aldus opvatten, dat automobilisten en wielrijders ook (hans nog hun lichten alleen behoeven aan productie van voedingsmiddelen voor den mensch toch de voorkeur hebben, waarom een beperking noodig is tot het gemiddelde van 1938 en 1939 voor ieder bedrijf. Eenzelfde standpunt geldt met betrekking tot klaver en luceme. Het spreekt echter vanzelf dat de teelt van deze gewassen als stoppelvrucht alle aanbeveling verdient en onbeperkt toelaat baar is. Op grond van dezelfde overwegingen moet er zorg voor worden gedragen, dat geen sui kerbieten onttrokken worden aan hun bestem ming voor de menschelijke voeding en niet als veevoeder worden gebruikt. Door hun af valstoffen komt toch een groote hoeveelheid veevoeder beschikbaar. Eveneens is het onder de huidige omstaiv digheden, nu het graan als zoodanig onmis baar is voor menschelijke voeding en nu voor de voeding der dieren allereerst geconcen treerd voeder noodig is, ongewenscht, dat on rijp graan, dat op bouwland is geteeld, ge maaid, wordt voor veevoeder, omdat het zoo aan zijn bestemming onttrokken wordt. Een uitzondering vormt uiteraard groene mais, die op erfpachtperceelen wordt geteeld of wel op verloren hoekjes. Uitbreiding van grasland verboden. Het behoeft wel geen betoog dat uitbreiding van-de oppervlakte grasland ten kosten van bet bouwland onder de huidige omstandighe den niet toelaatbaar is. In verband daarmede is het verboden, cultuurgrond, welke in 1940 als bouwland in gebruik was. in 1941 te ge bruiken als grasland kunstweide voor de teelt van klavers of andere groen te oogsten of af te weiden gewassen, ndien niet een gelijke oppervlakte grasland, kunstweide of klaver van 1940 in 1941 voor bouwland bestemd wordt. Het spreekt vanzelf, dat klavers en derge lijke gewassen, die als stoppelgewas worden beweid of geoogst, niet vallen onder dit ver bod. te hebben in juistgenoemd tijdvak. Out steekt men echter de lichten reeds bin nén het half uur resp. na zonsonder gang en zonsopkomst, den moet die ver lichting afgeschermd zijn. Het Departement van Waterstaat deelde den A.N.W.B. mede, dat deze opvatting juist is. BUITENLANDSCH NIEUWS. Scheuren van grasland. Ten slotte bestaat het voornemen de uit breiding van de oppervlakte bouwland door het scheuren van grasland aan te moedigen door het verleenen van een geldelijke tege moetkoming. In de keuze der gewassen die op den ge- scheurden grond geteeld zullen worden, is men vrij, alleen met deze beperking, dat ze moeten behooren tot die welke in den aan vang reeds zijn genoemd als de meest nood zakelijke. Gewassen als karwij, mosterd, enz. vallen er dus buiten. Wil men voor de tegemoetkoming in aan merking komen, dan moet men onder opgave van ligging en oppervlakte van het te scheu ren perceel aangifte daarvan doen, via de L.C.O., aan den productie-commissaris der hierbij betrokken provincie. Pas wanneer deze zijn goedkeuring er aan heeft gehecht, zal men voor de uitkeering in aanmerking komen, indien althans het gewas in den loop van den zomer een behoorlijken stand vertoont. De aanvankelijke goedkeuring op zich zelf ver leent dus nog geen aanspraak dit is pas het geval, wanneer het gewas zich ook behoorlijk ontwikkeld heeft. De toeslag zal hoogstens f 100 per hectare bedragen afhankelijk van de verkregen resultaten. Het spreekt vanzelf, dat men geheel vrij blijft grasland te scheuren indien geen aan spraak gemaakt wordt op de geldelijke tege moetkoming. Samenvatting. Een samenvatting van het bovenstaande volgt thans. 1. a. De teelt op bouwland van andere ge wassen dan tarwe rogge, gerst, haver, kana- rezaad, veldboonen, erwten, stamboonen, aard appelen, suikerbieten, cichorij, voederbieten, mais, koolrapen, voederwortelen, koolzaad, (oliezaad, en vlas, is verboden. De provincie-productiecommissaris kan onder bepaalde bedrijfsomstandigheden van dit ver OVER NEDERLANDSCH-INDIE IS NIET GESPROKEN. Berlijn. 28 Sept. (U.P.) Naar aanleiding van het sluiten van het Driemogendhedenpact te Berlijn wordt van bevoegde Duitsche zijde verklaard, dat het Anti-Kominternpact ook nu nog onveranderd bestaat. Op de vraag of Nederlandsch-Indië tot de Aziatische of tot de Europeesche invloeds feer behoort, werd gezegd „Deze kwestie is bij de besprekingen over het Driemogendhe denpact niet behandeld." De vraag, welke houding Duit-schland te genover Zuid-Amerika zal aannemen werd in dien zin beantwoord, dat Duitschland zich nooit tegenover de Monroeleer heeft gesteld ..Wij hebben natuurlijk belang bij goede be trekkingen op alle gebieden met beide deelen van Amerika," zoo zeide men. AMERIKAAXSCHE PERS ACHT TOESTAND KRITIEK. New York. 28 Sept. (D.N.B.) Tarijke bladen achten den toestand na het sluiten van het driemogendhedenpact van Berlijn kritiek. De ,.New York Herald Tribune" geeft de opvat ting van goed ingelichte waarnemers weer met de aanduiding, dat de Vereenigde Staten zich in het a.s. voorjaar, indien niet vroeger, in oorlog zullen bevinden, hetgeen natuurlijk ook afhangt van het doorzetten van Enge land. Hetzelfde blad zou het feit, dat de Engel- sche vloot niet overwonnen is. alsmede het vlootbouwprogramma van de Vereenigde Staten als lichtpunten willen zien. Zoolang beide vloten niet bedwongen zijn, behoeft Amerika niets te vreezen. Terwijl Engeland zich verbittert te weer stelt, kan Amerika zich met de nieuw verworven steunpunten in den Atlantischen Oceaan onaantastbaar maken. MOSKOU ZAL CHINA BLIJVEN STEUNEN TEGEN JAPAN. Niettemin Russisch-Japansch pact op komst Tsjoengking, 28 Sept. (U. P.) Officieele Chi li eesche kringen verklaren dat China de toe zegging heeft ontvangen, dat het ondanks het driemogendhedenpact- verderen steun van Rusland tegen Japan zal krijgen. China is besloten den strijd voort te zetten ongeacht welke consequenties dat zal hebben. De „Tairikoe". een orgaan van het Japan- sche leger, schrijft, volgens een U.P.-bericht uit Sjanghai, dat indien de Vereenigde Sta ten ook nu nog zullen voortgaan China te steunen tegen Japan, dit zou worden be schouwd als een motief voor het in werking treden van het bondgenootschap met de As- mogendheden. bod vrijstelling verleenen. b. De teelt van haver op bouwland is voor ieder bedrijf beperkt tot de oppervlakte bouw land, die in dat bedrijf in de jaren 1938 en 1939 gemiddeld met dit gewas beteeld is ge veest, met dien verstande, dat in elk geval niet meer dan 15 pCt. van het bouwland van ieder bedrijf voor haver in gebruik mag zijn. c. De teelt van voederbieten, koolrapen, voederwortelen en voederkool op bouwland, voor zoover niet als navrucht na een hoofd gewas is voor deze gewassen gezamenlijk per bedrijf beperkt tot de oppervlakte, die daar mede voor dit bedrijf gemiddeld in de jaren 1938 en 1939 bezet is geweest. d. De teelt van klaversoorten en lucerne op bouwland is beperkt tot de oppervlakte die in 1940 voor ieder bedrijf voor deze gewassen in gebruik was. 2. Het is verboden cultuurgrond, welke in 1940 als bouwland in gebruik was, in 1941 te bestemmen voor grasland, kunstweide, kla vers of andere groen te oogsten of af te wei den gewassen, voor zoover deze geen tweede gewas na den oogst der hoofdvrucht zijn, ten zij een gelijke oppervlakte cultuurgrond, die in 1940 als grasland, kunstweide of voor kla vers gebruikt werd, in 1941 voor bouwland bestemd wordt. 3. Het afmaaien van onrijp graan, dat op bouwland is geteeld, met uitzondering van groene mais of erfperceelen of verloren hoek jes. is verboden. 4. Het gebruik van suikerbieten als vee voeder en het verhandelen van suikerbieten aan anderen dan de saikerfabrieken, is verbo den. 5. Op gescheurd grasland mogen zonder eenige beperking alle gewassen worden ge teeld. welke in beginsel niet verboden zijn. Om voor een geldelijke tegemoetkoming ter zake van het scheuren van grasland in aan merking te komen, moet men eerst van den provincialen productiecommissaris de goed keuring verkrijgen voor de perceelen, welke men scheuren wil. Deze geldelijke tegemoetkoming wordt pas uitgekeerd, nadat in den zomer door den pro vincialen productiecommissaris de stand van den oogst op het gescheurde land is opgeno men.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1