WIERINGER COURANT. Pijnstillers „1*1 MijnhardtjesDe Nederlandsche N V NOORDER BANK ZATERDAG 5 OCTOBER 1940 No.,116. Korte mededeeling over enkele onderzoekingen met betrekking tot het grasland in de W.-meer. Door Ir. W. A. Bosma. finleiding gehouden op den Graslandavond" te SJootdorp, (VERVOLG.) INFILTRATIE. Een in 1938 aangelegd infiltratie proefveld werd in 1939 voor verdere waarneming aangehouden. In 1938 was door een verkeerden stuw- stand het water op een gedeelte van de geïnfiltreerde vakken een tijdlang te hoog geweestdit heeft toen op de zode een ongunstigen invloed gehad. Op dit gedeelte van het proefveld kon den in 1939 feitelijk geen betrouwbare aanwijzingen worden verkregen. De op brengst van de eerste snede hooi zal op wel en niet geïnfiltreerd ongeveer gelijk geweest zijn. De opbrengst aan groene massa was op geïnfiltreerde echter hoo- ger op het niet geïnfiltreerde was het gewas derhalve minder saprijk en toon de een begin van verdrogingsverschijn- selen. Bij de nagrasontwikkeling werd de tegenstelling op dit punt nog grooter op het niet geïnfiltreerde vak werd het gewas, zeer dor. Op een ander gedeelte van hetzelfde proefveld was de eerste snede bij infil tratie merkbaar beter dan zonder infil tratie en hetzelfde kon geconstateerd worden bij vergelijking van de opbrengst op een geïnfiltreerd gedeelte van den kavel, waarop het proefveld was aange legd, tegenover een niet-geïnfiltreerd gedeelte van een aangrenzenden kavel. Op een gedeelte van het proefveld, waarop voor de eerste snede verschillen de veldjes waren bemest naar 0,200 en 400 kalkammonsalpeter per ha. werd het nagras op deze veldjes respectievelijk be mest naar 0.150 en 300 kg. kalkammon salpeter per ha. Op de geïnfiltreerde veldjes bedroeg de tweede snede bij deze bemestingen achtereenvolgens 1140), 1990 en 2760 kg gedroogd gras per ha, terwijl op de niet geïnfiltreerde veldjes het gewas practisch niet te maaien was. enkel op de met 300 kg kalkammonsal peter bemeste veldjes een zeer donker groene tot blauwe kleur kreeg. Deze in 1938 aangevangen proef, in welk jaar ook zoowel de eerste als de tweede sne de een overeenkomstige stikstofbemes ting hadden ontvangen, had ten doel na te gaan, of een behoorlijke stikstofbe mesting eventueel droogteschade kan ondervangen. Op dit proefveld kon dit in 1938 en 1939 nog niet worden bereikt. Het onderzoek naar den invloed van den wateraanvoer op de plantkundige samenstelling werd bemoeilijkt door de gevolgen van den tijdelijk te hoogen waterstand op een gedeelte van de ge ïnfiltreerde vakken. Er kon echter wor den waargenomen, dat er zonder infil tratie een vrij groote neiging tot toene men van het percentage veldbeemdgras en terugloopen van de percentages wit te klaver en ruwbeemdgras bestond. J i k BEMESTING. In het afgeloopen jaar bestond gele genheid tot het verrichten van op brengstbepalingen op een proefveld, dat werd aangelegd in den winter van 1930 op 1931. Van dit tijdstip af werd telkenjare een gedeelte van het proef veld volledig bemest (dit ontving stik stof, fosforzuur en kali), een gedeelte bleef zonder stikstokbemesting (dit ont ving wel fosforzuur en kali), verder een gedeelte zonder fosforzuur, (dit ontving wel stikstof en kali) weer een ander ge deelte zonder kali tdit ontving wel stik stof en fosforzuur) en de rest geheel onbemest. Bij volledige bemesting' werd in 1939 de hoogste opbrengst verkregen (n.1. circa 6600 kg gedroogd gras per ha). Uitgedrukt in procenten van den oogst van het volledig bemeste gedeelte be droeg de opbrengst zonder stikstofbe- TABEL 2. Volledig bemcsting;sveld. mesting 68.4%, zonder fosforzuurbemes- ting 42.1%, zonder kalibemesting 71.2% en geheel onbemest 11.4%. De voortdu rend onbemest gelaten veldjes brachten tenslotte dus nog maar zeer weinig op. Bij weglaten van de fosforzuurbemesting daalde de opbrengst in den loop der ja ren tot beneden de helft, terwijl ook bij weglating van de kalibemesting de op brengst aanzienlijk terugliep. De wer king van de stikstofbemesting was in 1939, zooals ook op enkele andere proef velden werd vastgesteld, zeer groot. Het weglaten van een bepaalde be mesting had niet alleen een daling van de opbrengst tengevolge, maar tevens een wijziging van de samenstelling van het gewas. Het resultaat van het in 1939 op dit proefveld ingestelde onderzoek naar de plantkundige samenstelling is opgeno men in tabel 3. Hieruit valt af te leiden, dat vooral bij weglaten van de fosfor zuurbemesting, doch ook bij weglaten van de kalibemesting de witte klaver in sterke tot vrij sterke mate verdwenen, daarentegen het percentage roodzwenk aanzienlijk toegenomen is en bij weg laten van de fosforzuurbemesting bo vendien ook nog het percentage veld beemdgras. Behalve op de plantkundige oefende de bemesting ook een merkbaren invloed op de scheikundige samenstelling. Het onderzoek van de in 1939 genomen mon sters is weliswaar nog niet beëindigd, doch uit de in voorgaande jaren verkre gen resultaten is wel gebleken, dat de kwaliteit van het gewas, vooral ook weer bij weglaten van de fosforzuurbe mesting, merkbaar afnam. Belangrijk bleek b.v. ook de afname van het fos- forzuurgehalte, wanneer niet met fos forzuur werd bemest. Zooals reeds werd opgemerkt, viel op de stikstofproefvelden in 1939 een ster ke opbrengstverhoogende werking van de stikstofbemesting waar te nemen. In tegenstelling met het bouwland, waarop nog steeds de ammoniak-stikstof een merkbaar slechtere werking vertoonde dan de nitraatstikstof, kon dit op de graslandproefvelden in 1939 wederom niet worden geconstateerd. In het voorjaar van 1939 werd een gecombineerde stikstof- en stalmest- proef opgezet. Het weer was na de aan wending van de stalmest van dien aard, dat geen normale ontwikkeling van het gewas werd verkregen en de waarnemin gen moesten dientengevolge als onvolle dig worden beschouwd. De proef zal echter worden voortgezet. Op twee van de proefvelden, die in 1938 aangelegd werden, ter vergelijking van superfosfaat, Thomasslakkenmeel en Fertiphos, konden in 1939 nog op brengstbepalingen worden verricht. Hoe wel minder duidelijk dan in 1938, gaven beide ook in 1939 weer aanwijzingen in dezelfde richting, namelijk dat slakke- meel minder werkt dan superfosfaat en Fertiphos. Bij onderzoek van monsters in 1938 bleek het fosforzuurgehalte van bet hooi bij bemesting met slakkenmeel lager te zijn dan bij bemesting met su perfosfaat en Fertiphos. WINNING VAN WINTERVOEDER. In voorgaande jaren werden reeds en kele weernemingen verricht om geori ënteerd te raken met betrekking tot de verliezen, die optreden bij de winning van kuilgras en hooi. Bij de eerste proe ven werd geprobeerd de grootte van de verliezen te verkrijgen door middel van monsters, die bij het vullen van den kuil of silo en bij het optassen van het hooi in de schuur in het kuilgras resp. hooi werden weggestopt en waarvan het gewicht en de samenstelling bij het be gin en het einde der proef nauwkeurig werden bepaald. Naderhand is de werk wijze veranderd en is zoowel bij het maaien van het gewas, het vullen en ledigen van den kuil of silo, het bin nenrijden van het hooi in de schuur en het ledigen van den tas gedurende den winter, alles gewogen, bemonsterd en geanalyseerd. Aangezien het onderzoek omtrent den oogst van 1939 nog niet is geëindigd, is een samenvattend over zicht thans niet te geven. RAADSVERGADERING VERGADERING VAN DE RAAD DER GEMEENTE WIERINGEN OP VRIJDAG 4 OCTOBER 1940 DES NAMIDDAGS 2 UUR. Aanwezig alle leden. De Notulen werden gelezen en onver anderd goedgekeurd. INGEKOMEN STUKKEN. Van den Heer J. Geerts bericht van aanneming van zijn benoeming tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs Van de heeren A. H. J. van 't. Hof, N. Kaan, C. van Kalsbeek, N. J. Poel. P. Bakker, S. de Vries en Th. Rijkers bee richt van aanneming van hun benoeming tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim. Van den Commissaris der Provincie een uittreksel uit het besluit van den secr. Gen. wnd. Hoofd van het Dep. van Binn. Zaken houdende verlenging van de 10 Juli j.1. afgeioopen ambtspe riode van den Burgemeester dezer ge meente Van Ged. Staten een exemplaar van de door dat College vastgestelde reke ning over het dienstjaar 1938 alsmede een exemplaar van de eveneens vastge stelde rekening van de zeegras-exploi tatie over dat dienstjaar. Van Ged. Staten bericht van goed keuring van de gemeente-begrooting dienst 1939 alsmede van de begrooting van de Zeegrase-xploitatie over het dienstjaar 1938/1939. Van hetzelfde College bericht van goedkeuring van het besluit van den Raad tot het niet doen houden van de kermis 1940. Jaarverslagen van den Vleeschkeu- ringsdienst. Kring Barsingerhorn, van den Keuringsdienst voor waren en van de Commissie voor de malariabestrijding door de bevolking in Noordholland alle over 1939 en het Jaarboek 1940 van de Vereeniging van Nederlandsche ge meenten. Ontheffing van schoolgeld wordt ver leend aan den Heer J. Besseling voor 5 le gedeelte van den dienst 1939 1940. De aanslag van den Heer P. Kuut Pz wordt gehandhaafd. Op voorstel van B. en W. wordt we derom aan het Hoofdbestuur der Noord Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" voor het jaar 1941 een subsidie verleend in het tekort op de exploitatie rekening van de door deze vereeniging geëxploiteerde ontsmettings-inrichting, groot f 25. Van het bestuur van de Middenstands- vereeniging alhier is een verzoek inge komen om eenige bijzondere maatrege len te treffen ten aanzien van de win kelsluiting met het oog op het verduis teren. Het bestuur wenscht dit uur van af 9 October a.s. bepaald te zien gedu rende de eerste vijf werkdagen der week op 6 uur namiddags en op Zaterdag op 7 uur namiddags, terwijl voor de kap- persbedrijven, in afwijking hiervan, als sluitingsuur zou dienen te gelden res pectievelijk 7 uur en 9 uur namiddags. Deze regeling zou gedurende den win tertijd van kracht zijn. De Heer A. Lont vraagt echter die re geling niet van toepassing te verklaren op visch- en fruitzaken, omdat de ver vroegde sluiting in deze branche zeer moeilijk is door te voeren. Ook van an dere zijde worden bezwaren geopperd, o.a. van zeevarenden, die dikwijls nog in den avond inkoopen doen. B. en W. erkennen deze bezwaren doch zijn wel bereid het verzoek van de mid- denstandsvereeniging te steunen, om dat het bijzonder belang voor het alge meen belang moet wijken. Echter is ook het advies gevraagd van de bevoegde autoriteiten met betrekking tot hun voornemen om b.v. een regeling voor het geheele land te maken. Het betreft hier n.1. een onderwerp dat zich heel goed leent voor een algemeene re geling. Voorts kan men de stelling ver dedigen dat hier geen plaats is voor een afwijkende plaatselijke regeling en de gemeente zelfs niet bevoegd is regelend op te treden. De Secr. Gen. van het Dep. van Han del, Nijverheid en Scheepvaart heeft naar aanleiding hiervan bericht dat deze aangelegenheid nog het onderwerp van overleg met de Duitsche autoriteiten uitmaakt en een beslissing daarin spoe dig kan worden gezien. Voorts werd medegedeeld dat de ont- worpene regeling voor het geheele land zou gelden en in het algemeen een ver vroeging van het winkelsluitingstijdstip zou medebrengen, welke verband zou houden met het tijdstip van zonsonder gang, met dien verstande, dat telkens voor een bepaald tijdvak een zoodanige vervroeging zou komen te gelden. Ook van andere zijde wordt het nemen van incidenteele maatregelen door de gemeenten op dit punt van hoogerhand entraden. Met het oog op vorenstaande stellen B en W. voor de gevraagde maatregelen niet te nemen. In verband met de aanvrage voor vervroegde winkelsluiting van het Be stuur der Middenstandsvereen. alhier, merkt de voorz. op, dat in deze aange legenheid reeds overleg is gepleegd met de Duitsche autoriteiten. Er zal dan ook spoedig een besluit worden genomen. Ontraden wordt een plaatselijke rege ling te treffen, daar een uniforme rege ling over het geheele land zal worden genomen. GEEN MELK MEER OP ZONDAG Voorts is nog hedenmorgen een schrij ven binnengekomen van de melkslijters te Hippolytushoef. waarin zij B. en W. vex-zoeken een verordening uit te willen vaardigen, waarin verboden wordt des Zondags met melk te venten. In gevallen van nood zal dan nog tot 10 uur 's mor gens melk kunnen worden gehaald, b.v. voor zieken en andere gevallen van ernstige noodzaak). Met ingang van Zondag. 18 October zal men op Zondagmorgen niet meer aan de deur melk kunnen koopen. Za terdags zal dus voor twee dagen melk moeten worden gekocht. Een Gemeentelijke verordening zal een oplossing brengen, wanneer de mee ningen soms verdeeld zijn. Voorts wordt er in het schrijven op gewezen, dat Mw. Wit Slikker wel ee nige toelichting zal willen geven. Mevr. Wit meent, dat de zaak niet zoo veel toelichting behoeft. Het is zoo zegt spr., niet mogelijk om op Zaterdagavond te venten in de win termaanden, vooral nu het binnenkort zeer vroeg donker zal zijn. Het meeren- dcel van de melkslijters is tegen het venten op Zondagmorgen. Bovendien is het in andere gemeenten (b.v. Den Hel der) ook mogelijk, dat de menschen op Zaterdagmorgen voor 2 dagen melk ne men. Voorz. merkt op, dat in spoedgevallen toch ook tot 10 u. gelegenheid is melk te koopen, zoodat deze regeling heel goed door te voeren is. De heer Doves vraagt of er genoeg melk zal zijn om de klanten op Zaterdag voor 2 dagen te bedienen. Mevr. Wit antwoordt hier op, dat dit bezwaar ook in de vergadering van de melkslijters is geopperd. Het tekort zal met flesschen melk worden aangevuld. De Keer Hulsebos merkt op, dat B. en W. deze verordening toch niet voor één dorp kunnen vaststellen. Mevr. Wit zegt, dat de melkslijters te II.-hoef geen contact hebben gehad met die van Oost en West. Voorz. antwoordt, dat dezelfde belan gen ook gelden voor dc andere gedeelten van de Gemeente. De heer Nemeijer vindt de bepaling ook in het belang van de venters zelf, wat betreft de Zondagsrust. De verorde ning moet over geheel Wieringen gelijk zijn. De heer Jansen is het heelemaal met de vorige sprekers eens, alleen fles- schenmelk zijn zooveel duurder. Mw. WitEr zal niet uitsluitend met flesschenmelk worden gevent, zij dienen voor aanvulling. De heer Niemeijer vraagt, of er op Zaterdagavond niet kan worden gevent, het gaat hier toch om de Zondagsrust. Mw. Wit antwoordt, dat de Zondags rust een zeer voornaam iets is, maar dat op Zaterdagavond wegens de verduiste ring onmogelijk kan worden gevent. BINNENLANDSCH NIEUWS. Plantkundige samenstelling van het grasklavergewas (uitgedrukt in ge- wichtsprocenten van het gemaaide en gedroogde gewas). Volledig zonder zonder zonder bemest stikstof fosforzuur kali Onbemest Grassen 82.3 49.1 93.5 88.8 79.1 Vlinderbloemigen 16.4 50.8 5.6 11.0 18.8 Onkruid 1.2 0.5 1.0 0.4 2.4 Fiorin 0.7 1.6 2.9 6.1 6.0 Beemdlangbloem 1.7 3.3 3.4 3.2 2.4 Roodzwenkgras 8.5 6.6 30.1 15.7 24.2 Italiaansch raaigras 0.1 0.1 Engelsch 15.0 10.2 6.3 10.5 6.8 Timothee 3.2 2.1 5.3 4.5 9.3 Veldbeemdgras 37.5 18.7 42.0 37.7 27.6 Ruwbeemdgras 15.5 5.7 3.5 10.6 2.4 Rest 0.5 1.2 0.1 0.8 1.2 NIEUWE DISTRIBUTIEBONS. Voor vleesch en vleeschwaren De Secretaris-Generaal, waar nemend hoofd van het Departe ment van Landbouw en Vissche- i ij maakt het volgende bekend Gedurende het tijdvak van Maandag 7 October t.m. Zondag 13 October as., geeft elk der vier met „03 vleesch" gemerkte bon nen recht op het koopen van 100 gram vleesch, heen inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met ,.03 worst, vleeschwa ren" gemerkt;.? ]^;i geeft, uitslui tend recht C(;k h^®;oopen van een rantsoen vleeschwaren. De bon nen, welke op 13 Oct. a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog gel dig t.m. Zondag 20 October a.s. met dien verstande, dat zij gedu rende dc week van 14 t.m. 20 Oc tober NIET gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restaurants e.d. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekocht, be draagt 75 gram voor gerookt ot Igekookt varkens-, rund- of kalfs- vleesch en voor gerookte worst soorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knak worst, 125 gram voor leverartïke- len, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. BROODBON No. 9 Gedurende het tijdvak van Maandag 7 October t.m. Zondag 13 October a.s. geven dc met „9" genummerde bonnen van het broodbonboekje te zamen recht op bet koopen van 2500 gram rog gebrood of 2000 gram ander brood De bonnen, welke 13 October nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn t.m. Dinsdag 15 October, met. dien verstande, dat zij op 14 en 15 October a.s. NIET gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van brood in hotels, restaurants c.d. BLOEM EN MEEL Dc secretaris-generaal, waarn. hoofd van het, Departement van Landbouw en Visscherij, maakt bekend, dat gedurende het, tijdvak van Zaterdag 5 October t.m. Vrij dag 1 November a.s. de met „78" genumerde bon van bet algemeen distributiebonbockje recht geelt op het koopen van 2'A ons tarwe bloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel of boek wei tmeel of grutten meel (z.g. gemengd meel.) GRUTTERSWAREN Gedurende het tijdvak van Zater dag 5 October t.m. Vrijdag 1 No vember a.s. geeft de met „76" ge nummerde bon van bet algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rij 8- temeel of rijstebloem. Voorts geeft gedurende bovengc noemd tijdvak de met „77" ge nummerde bon van het algemeen distribtuiebonboekje recht op bet. koopen van 250 gram havermout of havervlokken of gort of grutten BOMMEN OP HAARLEM EISCHTEN EEN EN TWINTIG DOODEN. Twee-en-zestig gewonden. Tweehonderd vijftig huizen beschadigd. Naar het A.N.P. meldt, is het aantal slachtoffers van de bommen, welke in den nacht van Woensdag op Donderdag in Haarlem, vielen, nog gestegen. In totaal zouden een-en-twintig burgers zijn gedood door zestien bris- santbommen. Bij het opruimen der puinhoopen van de door een voltreffer vernielde huizen in de Voortingstraat heeft men nog enkele lijken geborgen, waardoor is komen vast te staan, dat al leen in deze straat reeds zestien perso nen om het leven zijn gekomen. Voorts is vastgesteld, dat 56 personen licht en zes zwaar gewond zijn. Behalve de huizen, welke door voltreffers werden vernield, hebben nog ongeveer 250 wo ningen schade gekregen, doordat ten gevolge van den luchtdruk de ruiten sprongen en de pannen van de daken werden gerukt. Ook bommen bij Delft. Blijkens een bericht van het AN.P. heeft een Britsch vliegtuig zes brisant bommen geworpen op een begraafplaats bij Delfter werden geen levenden ge troffen, doch op den doodenakker werd schade aangericht en werden graven omgewoeld. EIERVEILING SCHAGEN Bericht van Donderdag 3 Octo ber. Aangevoerd 20,000 Kipeieren. Prijs 720 a 750 Kleine eieren 420 a 450. Alles per 100 stuks. ALKMAAR HOORN. DEVIEZENVERORDENING 1940 Met de verplichte aanmelding van BUITENLANDSCHE EFFECTEN belasten wij ons gaarne. Inlichtingen ten onze kantoren verkrijgbaar. Zitdag Middenmeer Hotel Smit eiken Woensdag van 10 tot 1 uur,

Wieringer courant | 1940 | | pagina 3