KNIPPATRONEN ten leuua frCouöe&. Gezonde kinderen die gevolgd kan worden. Zelfs al voelt een vrouw zich gedurende haar zwangerschap nu en dan onwel, dan mag zij deze ver schijnselen niet anders beschouwen dan als 'n natuurlijk gevolg van haar toestand, geenszins als ziekte. Het vele rusten uitgezonderd in bepaalde gevallen, ter be oordeeling van den medicus maken, dat de spieren verslappen en het lichaam min der weerstand biedt en het zich ontwikke lende kind wordt mede in zijn groei be lemmerd en zal veelal zelfs na zijn ge boorte niet gezond en sterk blijken te zijn. Dikwijls overvalt de a.s. moeder een hon gergevoel, waaraan evenwel niet teveel toegegeven moet worden, aangezien het normale rantsoen niet overschreden moet worden. Het tusschentijds eten van vruch ten is toegestaan en hierdoor wordt het hongergevoel veelal verdreven. Veel eten, vooral van pap en andere zetmeelhouden- de spijzen maakt dat het kind zwaarder wordt dan gewenscht is, hetgeen de ge boorte niet vergemakkelijkt. Scherpe krui den, alcohol, nicotine zijn schadelijk, ter wijl veel frissche lucht en zon onontbeer lijk zijn voor moeder en kind. Wanneer jonge vrouwen over het belang van een gezonde leefwijze en voeding worden gewezen, dan kan het haar toch onmoge lijk zwaar vallen, haar leven hiernaar in te richten. Een goede werkverdeeling, met vermijding van zwaren arbeid, zal geen a.s. moeder eenig nadeel brengen, voorts zal zij matig moeten eten, vroeg naar bed gaan en behalve doelmatige Weeding zonder knellende banden ook gemakke lijk schoeisel moeten dragen. Neemt zij deze voorzorgen in acht, dan zal zij met een gerust hart de geboorte van haar kindje tegemoet kunnen zien. voetbad te nemen, wanneer men geen ge legenheid heeft om meer dan eens per week een warm bad te neemn. Eelt en ek- steroogen moeten geregeld behandeld wor den, want verwaarloozing van deze aan vankelijk kleine ongemakken zal zich later bittter wreken. Wordt er veel van de voe ten geëischt, dan moet men ze geregeld invetten en ook een lichte massage kan er veel toe bijdragen de voeten op peil te houden. Hetzelfde geldt voor de handen. Vooral moet men oppassen voor een ruwe, sprin gende huid. De handen moeten in ieder ge val vaak met warm water en zachte zeep worden gewasschen en de nagels goed ge borsteld. Verder omet men er op letten, dat de nagelriem steeds los is en het zgn. halve maantje zichtbaar blijft. Ingescheur de nagels moeten natuurlijk terstond wor den bijgevijld, daar men anders rouw- randjes krijgt. Wanneer een vrouw dagelijks minstens tien minuten aan de verzorging van haar gelaat, handen en voeten besteedt, zal haar dit zoo tot een tweede natuur wor den, dat zij niet meer buiten deze gewoon te kan. Maar zij zal dan ook de aangena me zekerheid hebben te behooren tot de vrouwen, die er goed verzorgd uitzien. imtt eieren en melk voor de volksvoeding ge mist worden, daarom moeten koeien, var kens, gevogelten en kleine dieren goed en regelmatig gevoederd worden, zoodat de meisjes, die in den Landdierst zijn, dus een veelomvattendde taak wacht. In de schuren wordt het koren geborgen, dat binnen den kortst mogelijken tijd ge- dorscht zal worden en op de velden wach ten aardappelen en bieten eerlang om uit der. grond gehaald te worden. In de westelijke deelen van Duitschland moet de druivenoogst geplukt worden, op dat ook in de wijngaarden niets" verloren zal gaan. Voorts is er in den herfst velerlei administratief werk te verrichten, lijsten van voorraden moeten worden aangelegd, bestellingen worden genoteerd. Zelfs het ge ringste werk, dat opgedragen wordt, is van belang, als komt deze de betrokkene zelf als onbeduidend voor en de boerin is dank baar, dat vele handen haar zware taak hel pen verlichten. De meisjes, die in de dor pen werken staan onder toezicht van de B D. M. leidster en van de jeugd-insp.ec- trice van de Reichsnahrstand en in weder zij dsch vertrouwen verrichten zij ver van de steden de haar opgedragen taak. De meis jes aanvaarden haar werk ten volle bewust van hetgeen haar te doen staat en geven er zich geheel aan. omdat zij weten, van hoe veel belang de vruchten der aarde voor de voedign van het gansche volk zijn. Ieder meisje, dat zich voor den Land- dienst heeft opgegeven, heeft den vasten wil om op de haar aangewezen plaats haar beste krachten te geven en haar plicht te doen". Ook de NederKndsche jongens en meis jes wacht een taak, want vele handen zijn noodig bij het aardappel-rooien en plukken der vruchten in den komenden herfst. Be halve dat de jeugd door deze vrijwillige hulp een algemeen belang dient, leeren zij het leven van een anderen kant bekijken en doen indrukken op, die van blijvende waarde zijn, Lichaamsverzorging komt de gezondheid ten goede De moderne vrouw verzorgt haar lichaam gelukkig heel wat beter dan die van vroe ger tijden. Wanneer men zich niet dage lijks de weelde van een warm bad kan veroorlooven, moet men toch zeker niet verzuimen iederen dag een douche te ne- men, of het lichaam met een natte kouden 1 of warmen handdoek af te wrijven, waar- I na het in ieder geval met een drogen bad handdoek krachtig moet worden geamb ieerd. Vrouwen, die zich aan deze regels houden, zullen opvallen door een frisscher gelaatskleur, terwijl deze behandeling in het algemeen de soepelheid van het lichaam bevordert. Wanneer de huid niet behoorlijk ver- iorgd wordt, raken de poriën verstopt, de ouidademhaling wordt belemmerd en de :iuid krijgt veel te vroeg een verwelkt en vaal aanzien. Na het morgenbad of de douche moet men niet nalaten wat gym nastiekoefeningen te maken voor het open raam, dit laatste althans in den zomer. Bij deze oefeningen moet men er goed op let ten, dat men diep ademhaalt. Nu valt het echter niet te ontkennen, dat de verzorging van gelaat en haar bij de meeste vrouwen minstens eveneveel te wenschen overlaat als die van handen en voeten. Een te droge huid behoort gedu rende den nacht met een goede crème of met olijfolie te zijn ingewreven. Een te vette huid daarentegen, die de neiging vertoont door uitslag, meeëters of puistje- te worden ontsierd, vereischt een geheel andere behandeling. Hier is een middel als Sulfodermpoeder op zijn plaats, dat door zijn zwavelgehalte een bijzonder heilzame werking op de huid uitoefent. Doordat het zacht geparfumeerd is, kan het zonder meer op de huid worden gebracht. Ook te gen -het snel vet worden van het haar is dit het beste middel, omdat het poeder bijzon der lang nawerkt en gemakkelijk uit het haar geborsteld kan worden. Wat de zoo veel gehoorde voetklachten betreft, het lijdt ge>. i twijfel, dat het mee- rendeel hiervan aan onvoldoende verzor ging is toe te schrijven. Het is beslist nood zakelijk, meermalen per week esn warm KNIPPATRONEN 'DAMESMANTELS. Succespatroon A 352. Prijs 35 cent. Deze mantel past zich, wat het model betreft aan de eischen des tijds aan. Het is eenvoudig van maaksel en vraagt een minumum van stof, kan b.v. voor een jong meisje gemaakt worden van een bestaan- den damesmantel. Opgestikte ovèrslagjes duiden de zakken aan, terwijl de sluiting midden voor is. Eventueel kan men de reverskraag van bontstof maken. Patronen in de maten 4042 en 44. A 352. ROK EN BLOUSE. Succespatroon A 353. Prijs 35 cent. Blouse van geruite wollen stof met houderstukken in puntvorm en rug uit én deel. Aansluitende mouwe en sluiting ,net knoopen en knoopsgaten aansluitend, omgeslagen boord waaronder een zelfstrik- ker van de stof der blouse wordt gedra gen. Onderkant inhalen en met smal band je afwerken, daarna verbinden met een boord ingeriibd patroon gebreid, dat tevens als ceintuur dienst doet, hetgeen zeer apart werkt. Vierbaans rok met heupstuk aan vóór en rugzijde. Patronen voor 1416 en 16—18 jaar. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN. zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg- 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (postrekening 203203), per postwissel ben van \Yi, 3 of V/z r" 1 De herfstcollecties zijn reeds door de groote Duitsche modecentra naar de afne mers in het buitenland verzonden en wij treffen o.m. een groote verscheidenheid van gekleede en eenvoudige blouses aan. Is het wonder, dat de weinig pretentieuse thans niet lang voordat er nieuwe punten beschikbaar komen zonder zitten. Behalve blouses blijven jumpers ook een groote plaats innemen, die weliswaar ook punten kosten, doch als men ze zelf maakt van een fijn soort wol, dat goed uitbreit, dan Gezor^ DE JEUGD HELPT BIJ DEN OOGST VELE HANDEN MAKEN HET WERK LICHT. MEISJES IN „REICHSARBEITS- DIENST". De Reichsjugendpresse deelt een en an der mede over de hulp, die de meisjes van den B. D. M. aan de boeren en hun gezin nen verleenen en hoe veelzijdig deze is, blijkt uit het volgende bericht: „Wellicht niemand in ons land heeft thans zulk zwaar en verantwoordelijk werk te verrichten in huis en hof als de boerin, wier man, zoon en knecht aan het front zijn geroepen. Om te bevorderen, dat niets verloren gaat van den oogst is het ge wenscht, dat alle krachten, die in de stad gemist kunnen worden, zich vrij maken voor het land. In de-eerste plaats zullen de meisjes van den B. D. M. beschikbaar ge steld worden om op het land en bij het oogsten te helpen. "Seder meisje, dat zich vrijwillig aanmeldt mei'°t weten, dat het landwerk geen spel is, dc\ch den ganschen mensch en een ster ken wil vereisclien. Goede voornemens al leen zijn niet voldoende, er is een groote dosis uithoudingsvermogen noodig. Maar wanneer het stadsmeisje ziet, wat haar ka meraden van het land, die van gelijken leeftijd zijn presteeren, dan zal zij over genoeg gevoel van eigenwaarde beschik ken om de haar toegedachten taak naar be hooren te vervullen. Alle meisjes worden tot dat werk opgeleid, dat zij zonder bij zondere voorkennis kunnen verrichten. Veertien tot zeventienjarige meisjes zullen, terwijl de boerin op het land of in het be drijf werkzaam is, voor de kleine kinderen hebben te zorgen, alsmede licht huiswerk verrichten. De meisjes van den B. D. M. helpen de boerin bij het schoonmaken der woning, den inmaak, de wasch en het on derhoud der kleeren. In den tuin moeten de vruchten geplukt worden, een werk, dat voorzichtig moet gebeuren, vooral wanneer het de wintervoorraad betreft, die aan be paalde eischen moet voldoen. Voor het in treden der nachtvorsten moeten de tuinen voor den herfst in orde gemaakt worden, de stokken van erwten en boonen moeten in de schuren worden geborgen, opdat zij een volgend voorjaar weer dienst kunnen doen. Minder dan ooit kunnen vleesch, vet, In de laatste tientallen ja ren worden veel medische wenken gegeven in woord en geschrift ten einde de zuigelingensterfte zoo laag mogelijk te doen zijn en de jeugd te doen opgroeien tot een gezond en krachtig ge slacht. Ook de a.s. moeder harerzijds zal alles in het werk moeten stellen om een gezond kind ter wereld te brengen, waartoe zij afge zien van erfelijksheidsziek- ten zeer' veel kan bijdra gen door een gezonde leef- een tijd, waarin zij toch zoo noodige zelfdiscipline op te leggen. Hoevele jonge vrouwen zijn er niet, die haar zwangerschap beschouwen als een tijd, waarin zij zich vooral veel aandacht aan zich zelf moeten besteden. Bij het minste of geringste zich on wel bevinden gaan zij naar bed en begrijpen niet, dat een normale leefwijze de beste voorwaarde biedt om een ge zond kind ter wereld te bren gen. Werken, zonder over werken, wandelen, afleiding zoeken, doch niet in be dompte, overvolle zalen en een eenvoudige gezonde voeding is de beste leefregel, A 353. kleeding zulke triomphen viert? Immers neen, want in de eerste plaats heeft het mantelcostuum in zijn streng of fantasie model, de vrouwenharten niet alleen we ten te veroveren, doch het heeft zich zelfs onmisbaar gemaakt. Wie zal nog twijfelen aan het practische van een sportief rokje met een dito mantel? Het groote voordeel is tevens, dat costumes door dames met verschillende figuren en van verschillende leeftijd gedragen kunnen worden, omdat de ontwerpers met de meest uiteenloopen- de eischen rekening wisten te houden. De meer gezette vrouw zal haar keus bepalen op een mantel, die streng van lijn en niet te kort moet zijn, terwijl de blouse over den rok gedragen wordt. Een vestmodel is wel het meest aangewezen. Blouses voor de morgenuren zullen uiterst eenvoudig van maaksel dienen te zijn en aan de spits staat de overhemdblouse met hoog geslo ten halsafwerking of met revers-kraag. Gestreepte en effen toile de soie, kunst zijde en georgette, shantung en soortge lijke weefsels zijn bestemd voor dagen, die nog mild zijn, doch zoodra het kouder wordt zullen vajella, Fransch flanel, An gora, wollen jersey en tricot in aanmerking komen. Couponnetjes van 90 c.M. zijn zon der punten te verkrijgen en menigmaal kan men deze met bestaande blouses of deejen van japonnen vereenigen tot een blouse. Trouwens verschillende weefsels zijn puntenvrij o.a. crêpe georgette, ve lours chiffon, brocaat, lamé ena., zoodat men van deze materialen een gekleede blouse kan maken, die wellicht gedragen wordt met den rok van een avondjapon, die men afgedankt heeft. Wie over vlugge vingers en wat fantasie beschikt kan var. bestaande kleeren met behulp van punten vrij e weefsels en coupons nog heel wat aardigs samenstellen. Trouwens ieder on zer moet werén" te overleggen, wil men al- K 28905 i _v valt het offer nog wel mee (5 punten per 100 gr. wol). Meer dan tot dusverre zullen vele dames er toe overgaan om korte mou wen te dragen eventueel als het koud is met een wollen vest. Vrijwel alle blouses kan men van twee erlei stof maken of met breiwerk combi neeren. Heeft men b.v. een couponnetje van 90 c.M. dan kunnen de mouwen ge breid worden van wol in dezelfde kleur, hetgeen een apart effect geeft. Men kan tegenwoordig alles dragen, dat een harmo nisch geheel vormt, dus niet in strijd is met den goeden smaak en het voordeel, hieraan verbonden is, dat men zeer aparte effecten krijgt met een persoonlijk aspect. De blouse links van geruite stof kan b.v., indien het materiaal niet toereikend is met een effen pas en aangeknipt middenstuk gemaakt worden. Vooral voor slanke figuren is dit model zeer geschikt. B. 28901 is gemaakt van velours chiffon en heeft een aansluitende breede ceintuur. Ruimte aan- schouders, die boven het mid dengedeelte eveneens is ingehaald; smal staand kraagje. B. 28825 geeft een blouse te zien met breede, aangeknipte ceintuur met versiering van knoopjes. Deze drie blouses sluiten allen met een split aan de rugzijde. B. 28813 geeft een blouse te zien, die aan den onderkant met een elastiek is afgewerkt. Hals en mouwen geven evenals de zijkanten van de plooi smalle nervures te zien, terwijl aan de zijkanten een ver siering in steelsteek is aangebracht. Een blouse, die zich ook leent om door meer gezette dames gedragen te worden is V, 28905. Men kan dit model b.v. maken van velours chiffon en dragen op een zijden rok. Voor jonge meisjes zal deze blouse aardig kleeden met een ingehaald zijden rokje met of zonder tusschenstuk van ve lours chiffon. v

Wieringer courant | 1940 | | pagina 8