31e JAARGANG ZATERDAG 19 OCTOBER 1940 No. 122 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVEE CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. J.9. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 VOGELS DES DOODS. Half tien.... tien uur in de avond dan begint het gezoem van de vliegtui gen. Stootend en dreigend ronken de vogels des doods met hun zware verderf zaaiende ballast door de lucht. Tiental len zoeklichten steken als reusachtige,' spichtig-uitloopende vingers naar bo ven, waar ze elkaar ontmoeten en tas tend zoeken. Sirenes gillen en janken. Het afweergeschut bliksemt zijn felle vuurschichten omhoog. Granaten sprin gen uit elkaar. Mitrailleurs ratelden spuwen rood-vlammend de projectielen uit hun stalen mondLange, vurige, doodelijke tongenDan een gierend gefluitDe motor verstomtEen duikvluchteen doffe knaleen explosie. De mensch tracht te slapenHij is moe gewerkt.Vermoeid staart hij in het zwarte, diep-donkere van de slaap kamer. Enerveerend houdt het gebrom aan De mensch snakt naar het einde van het angstig stooten van de machines, welke heel hoog het sombere lied van de dood en vernieling zingen. Opeens een hevige slagkortbij explodeert een bomHet verschrikte dorp luistert ontzetmoede ledematen richten zich opMenschen wachten in angst en vrees op wat er kan gebeuren. Dicht bij, in een andere kamer, slapen de kinderen. Ze zijn moe van het stoei en slapen door alles heen. In het wiegje ligt het kleinste. Het rose mondje even geopend,, de dichtge- nepen vuistjes naast het hoofdje. Rus tig ademt het 't Leven in Maar plots kan de levensmotor wor den afgezet. Een secondedan duisternis, stil te, en een einde nog bruikbaar was gebleven, had hij de moed niet hun aanbod aan te nemen. „Het is toch met mij gedaan", ant woordde hij triestig. „En ik heb trou wens geen gulden over om jullie ook maar het kleinste loon te betalen." Toen zijn de knechts toch begonnen, Alleen de oudste ging naar huis, zon der een woord te zeggen. En juist toen de patroon er over peinsde, dat juist de knecht, die het langst bij hem gewerkt had, hem het eerst in de steek liet stond de brave man weer voor hem hij had z'n spaarbankboekje gehaald en stak dit de baas toe. „Pak aan, baas", zei de knecht. „Ik heb twintig jaar bij je geweest. Ik heb 'n centje kunnen oversparen. Hier heb je zestienhonderd gulden. Het is wel niet veel, maar ik heb nu eenmaal niet meer. Probeer opnieuw te beginnen, voor jezelf en voor ons en als je ooit weer op het paard komt te zitten, ben ik heusch niet bang,, of je denkt wel weer aan me. Daar zit wat in, lezer, in zoo'n „ver haaltje." Eindelijk wordt het rustig.... Men meent nog het gezoem te hooren, maar het is de moede verbeelding In de krant lees je dan de volgende ochtendzoovele dooden, zooveel ge wonden vrouwenkinderen zuigelingen Mogen de uren van deze afgrijselijke beproeving verkort worden (Texelsche Crt.) HET GEBEURDE TE ROTTERDAM. „De Weg" vertelt liet ware verhaal van een Rotterdamsche zakenman, die werkelijk als Job op de puinhoopen zat van wat eenmaal zijn zaak was geweest en door zijn knechts werd getroost. Toen ze hem vroegen of ze maar niet vast zouden beginnen met de puin op te ruimen en te zien, wat er misschien B1NNENLANDSCH NIEUWS. DE BROER. Met -het verveeld gebaar van dagelij k- sche sleur órdende Piet Bouwens de doozenrij achter de toonbank, welke be zigheid hem echter niet verhinderde, steelsgewijze blikken in de spiegelruit der etalage te werpen 't Was bij zessen, de gewone tijd, dat „zij" weer langs zou komen. En voor niets ter wereld zou Piet zich willen bezondigen, den vrien delij ksten groet van het vriendelijkste kopje, dat hij ooit zag, onbeantwoord te laten. Even kleurde een verraderlijk rood Piet's wangen, toen hij het beeld zijner overpeinzingen in de stille straat zag naderen. Hij verwcnschte zich zelf om dat jongensachtig blozen, maar dat bronskleurig hoedje, diep over de oogen getrokken, doch niet diep genoeg, om een rij dartele krulletjes daaronder te verbergen, werkte op hem in een vreemd-prettig bewustzijn, dat hem half verlegen met eigen persoon maakte. Even later trillerde de electrische bel. en trad de jonge dame binnen. Eenig Ze kwam dus weer wat koopen Damesbezoek kreeg men niet dikwijls in een magazijn van heeren-arükfclen, maar dit meisje, vond Piet, scheen wel een uitzondering op den regel. Haar verloofde scheen haar dikwijls bood schappen van dien aard op te dragen. Met blijde oogen informeerde hij „En mejuffrouw Zij trommelde met lenige vingertjes op de toonbank. „Een paar manchet- knoopen, mijnheer „Manchetknoopen, astublieft." VERDEELING VAN DEN VOEDSEL VOORRAAD. Verplichting te verwachten tot inlevering van velp producten. Ter verkrijging van een gelijkmatige verdeeling van den beschikbaren voed selvoorraad moet van overheidswege over de geheele voedselproductie van den Nederlandschen bodem kunnen worden beschikt. Ten einde dit te bereiken, werd be paald, dat de telers van akkerbouwge wassen over het meerendeel van hun producten niet kunnen beschikken dan door deze in te leveren bij de desbetref fende overheidsinstantie. Voor een groot aantal producten, waaronder granen en peulvruchten, bestaat zelfs het voornemen, binnen korten tijd een inleveringsplicht op grond van het Landbouw-inleve- ringsbesluit 1940 in het leven te roepen. Voor het komende seizoen zal worden geleverd aan de „Provinciale Inkoopcen trales voor Akkerbouwproducten" (P.I. C.A.'s), welke de producten overnemen tegen vastgestelde prijzen, terwijl deze provinciale instanties, waarbij iedere teler als georganiseerde moet zijn aan gesloten, de aanwijzingen hebben op te volgen van de „Nederlandsche Inkoop centrale voor Akkerbouwproducten" (N.I.C.A.). Ijverig begon hij in een der laden te woelen, cn stalde de gevraagde artikelen voor haar uit. Toen bleef hij, als in droom, op het bekoorlijke wezentje staren, dat met gretige handen, al pratend, het eene1 stel na het ander in de hoogte hief, om het aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Het waren voor Piet onbetaalbare oogenblikken, wanneer hij zich verlus tigde in de beschouwing van dat pikan te lachgezicht je en van die blanke handjes als hij de lucht doortrild wist van den muzikalen lach en het vroolijk gekeuvel der kleine koopster, die soms geheel van haar bestek afweek door te babbelen over zaken, die niets met hee- ren-artikelen uitstaande hadden. „En deze knoopen, hoe vindt u die dan meende hij te moeten vragen. „Die zal mijnheer toch zeker mooi vin den." Maar zij schudde het hoofd en beslis te „Hij heeft zoo'n vreemden smaak. Die kleur vindt hij allicht te schel." Iets van een onderdrukten zucht ont gleed Piet's mond, doch niet juist om de veeleischendheid van zijn klant. Mijnheer, mijnheer, wie was toch die man, waar zij steeds over sprak, voor wien zij nu eens dassen, dan weer speld jes of manchetten kocht, en dien hij bescheidenheidshalve nooit anders durf de te formuleeren dan door het niets zeggende „Mijnheer" Was hij werkelijk haar verloofde, of - Neen, voor anderen deed een meis je zulke intieme boodschappen niet, zij moest wel geëngageerd zijn. Het meisje was reeds met een aller Voor speciale doeleinden. Naar wij vernemen, is een algemeene regeling in voorbereiding, waarbij een speciale af deeling van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogs- I tijd belast zal worden met de verdeeling van voedselvoorraden voor speciale 'doeleinden, als bijvoorbeeld het ver strekken van warme maaltijden. De ge- j meentebesturen, die dergelijke acties zouden willen ondernemen, zullen zich tot deze afdeeling moeten wenden voor het verkrijgen van de noodige ingre diënten. DE BESTEMMING VAN HUISAFVAL. Wettelijke regeling voor het verzamelen op komst. Naar wij vernemen is binnenkort een wettelijke regeling te verwachten inza ke het verzamelen van huisafval. Deze regeling zal o.m. de bestemming aanwijzen van voor voedering van die-, ren geschikt afval. Een der gevolgen van die regeling zal zijn, dat aan niet-boeren in het alge meen geen ruimte zal worden gelaten, met het verzamelde huisafval varkens te mesten, aangezien het feit, dat de varkenshouderij reeds zoozeer wordt beperkt, medebrengt, dat het recht om varkens te houden voor de boeren ge reserveerd wordt. Zooals bekend, zijn reeds verscheidene gemeenten er toe overgegaan, bij het ophalen van vuilnis een sorteering te doen geschieden naar de stoffen, meta len, voedselresten en overig afval. SMOKKELAFFAIRE ONTDEKT Overtreding van het slacht verbod te Bodegraven. De gemeentepolitie te Bodegra ven heeft Dinsdagavond in samen werking met den plaatselijken vleeschkeuringsdienst 'n belang rijke smokkelaffaire ontdekt. Een koopman in Bodegraven hield zich eenigen tijd bezig met het frauduleus slachten van var kens en aangezien het blijkbaar goed ging, breidde hij zijn zaken belangrijk uit. Hij kocht in Utrecht elf vette varkens, van ge middeld driehonderd pond, ter waarde van ongeveer duizend gulden, waarvan hij er Zondag morgen in het boenhok van zijn woning vier slachtte, daarbij door a-ndere personen geholpen. Dins dag slachtte hij er opnieuw ze ven, waarvan het vervoer des middags plaats zou hebben. Dit kwam de politie ter oore, die al ecnige dagen in de buurt surveil leerde. Op het oogeublik dat de vrachtauto het terrein van den koopman verliet, werd zij door minzaamst lachje weg gegaan, toen hij nog bij zich zelf over het geval filoso feerde. Wat zou het eigenlijk ook baten, als bij eens met een kunstgreepje achter de waarheid zou zien te komen, dat kon ze hem toch niet kwalijk nemen Op dit oogenblik voelde hij zich man haftig en tot alles in staatmaar hij bedacht, eiken keer dezelfde gevoelens te hebben gehad, zoodra zij weg was, maar dat die kloeke voornemens in rook. opgingen, zoo gauw de teedere krulle tjes voor zijn oogen schemerden. Maar eindelijk, eindelijk zou hij den beslissenden stap wagen Toen zij der. volgenden keer met de vraag om een paar witte handschoenen binnentrad, raapte hij al zijn moed bijeen, om wan- hopig-geiaten te zeggen„Zeker voor de groote gelegenheid. Een guitige straal verlichtte het rozige gezichtje, dat zij tot hem ophief. „U be doelt „Wat anders dan uw trouwdag," durf de hij. Een pralende lach trof zijn oor. „Ik trouwen Wat een idéé Blij-verademend staarde hij haar aan. „Dus, toch niet?" „Wel, neen," schalkte zij. „Hoe komt u daarbij Om die boodschappen, meent u Wel," ze scheen opeens wat ver legen „die zijn voornu, ja, voor een broer van me." „Azoo Het was, of Piet de wereld J eensklaps in een heel ander licht zag als tot nu een ideaal-heerlijk oord, doorklaterd van zilveren lachstemmen, waarvan „haar" stem de overheerschen- de was. de politie aangehouden, die rn den auto zeven juist geslachte varkens aantrof. Het vleesch, evenals de auto, werden in beslag genomen. De varkens werden vervoerd naar het gemeenteslachthuis; waar zij over de vrijbank zullen worden verkocht. Tegen den koopman en den ver voerder alsmede verschillende personen, die daarbij behulpzaam zijn geweest, is proces-verbaal opgemaakt. Het onderzoek duurt nog \oori. GEEN ZUIVELFABRIKANT MAAR VEEHOUDER. Een veehouder uit Naarden was in Maart van het vorige jaar ver baliseerd. omdat hij er geen ar beidslijsten op na hield en zich niet stoorde aan werktijden van de Arbeidswet. De man stelde zich op het stand punt, dat hij als veehouder onder de uitzonderingen valt, die de Ar beidswet kent, namelijk land-, tuinbouw- en veeteeltbedrijven. De Naarden politie zag in hem echter een zuivelfabrikant, om dat hij de melk van zijn groot aantal koeien tot boter en yog hurt verwerkt. Zijn personeel - zijn acht kinderen - zou volgens deze opvatting onder de Arbeids wet vallen. De Kantonrechter te Hiversutn veroordeelde den man tot vijf boe ten van zes gulden. In liooger be roep sprak de Rechtbank hem vrij. De Ilooge Raad verwees de zaak naar het Gerechtshof te Am sterdam, dat thans een vrijspre kend arrest wees. Het Hof staat dus, evenals de Rechtbank, op het standpunt, dat verdachte vee houder is en geen zuivelfabrikant HIJ MOEST DE JAS WEER UITTREKKEN. Marktkoopman verkocht „zonder punten." De Rijkspolitie te Pui-merend had er lucht van gekregen, dat op de Dinsdagsche lappenmarkt be paalde goederen zonder textiel punten werden verkocht. Juist wil de zij daarom bij den bekenden koopman H. 1'. uit Alkmaar, die reeds jaren op de markt staat, een onderzoek instellen, toen een veekoopman uit Jisp een lange stoffen marktjas kocht en betaal de en er pronkende mee de markt op zou gaan. De Veldwachter hield den man aan en vroeg „Hoeveel punten Alsof een wondere macht zijn schuch tere houding in vrijmoedigheid had om- getooverd, vertelde hij met geeslig tin telende stem van zijn zaak, die zijn ei gen zaakje was. van zijn plannetjes, en van al die kleinigheden, waarover een man de vrouw spreekt, die hij de zijne wenscht. „Zeg, kindje, wanneer zal ik mij nu eens bij je thuis voor komen stellen Je hebt je ouders toch al een weinig op de hoogte gebracht, is 't niet?" vroeg Piet een paar weken later het meisje aan zijn arm. Ze wandelden hun lievelingswegje, even buiten de stad een stil, zich in groen verliezend, wegje, als geschapen voor minnegekeuvel. Teleurgesteld bespiedde Piet de uit werking zijner woorden op het frissche gezichtje daar was weer dezelfde uit drukking, die hij al meer gezien had; zoodra hij dat punt aanroerde, een trek van onbestemden angst, haast grenzen de aan hopeloosheid. „Maar, kindje, wat is er toch Heb ben je pa en ma soms wat tegen me Wat kan dat toch zijn Heb ik al niet meermalen gezegd, dat ik rijkelijk het brood voor je kan verdienen, en dat ze alle mogelijke inlichtingen over mij kunnen inwinnen Ze knikte bedrukt. „Ja zeker, dat is zoo, maar. maarWeer dat pijn- ijke zwijgen, die angstige blikken Nu nam Piet haar in zijn armen en noodzaakte haar, het gebogen kopje op te heffen. „Er is iets, wat je kwelt, maar ik be loof je, er een eind aan te maken. Mor heb je nu voor die jas betaald?" I „Puivten Niks geen punten „Ja, maar je moet punten geven, voor zoo'n jas", verduidelijkte de politieman. „O, die komen wel", an'twoordde de handelaar en hij wilde er van door gaan. Maar de Rijksveldwachter beval „Trek uit die jas en de hande laar kon niets anders doen dan aan dat commando gevolg 'te geven. De verkooper is intusschen „zuur". Niet alleen kreeg hij pro ces-verbaal, ook is nu zijn be- drijfsvergunning ingetrokken. UITBREIDING RIJKSVELDWACHT De Beemster krijgt een eigen Brigade. De ITov. Noordholl. Crt. weet te melden, dat de Beems'tcr defini tief een eigen brigade van de Rijks veldwacht krijgt. De commaiKlant van deze nieuwe afdeeling, den titel van „majoor" dragend, zal in Midden-Beemster komen wo nen, waar verder nog gestation- neerd zullen worden een brigadier en twee veldwachters. Voorts komt er een nieuwe rijksveldwach ter in Z.O.-Beemster en één aan denJisperweg in West Beemster. De gemeenten Oudendijk en Beets, die nu nog behooren tot de brigade Hoorn, zullen aan de bri gade Beemster worden toegevoegd Eerstgenoemde plaats bezit reeds een Rijksveldwacht Beets wordt echter een nieuwe stand plaats. F 10 BELOONING. Voor mededeeling van nood landing of neerstorting van een vliegtuig. Een belooning van f 10 wordt uitgeloofd voor dengene, die bij het neerstorten of een noodlan ding daarvan zoo tijdig mededee ling doet aan een Nederland sche of Duitsche politie-instan- tie, dan wel aan een afdeeling van de Duitsche Weermacht, dat dank zij die mededeeling tot onmiddellijke hulpverleening aan en berging van het vliegtuig kan worden overgegaan. LICHTGEVENDE SPELDJES. BOSKF.R's BOEKHANDEL H.-hoefMiddenmeer. gen heb ik er het mijne van, als ik mij bij je ouders ga presenteeren." „Zij schrikte zichtbaar. „O, neen. Piet, neen, neen Wacht dan eerst, tot ik het gezegd heb Je, je dwingt mij nu wel Aandachtig bestudeerde Piet het ont dane gezicht. „Zeg eens, zou je het. mij kwalijk nemen, als ikeenstot je gelogen had." Piet kneep de oogen dicht. „Nu, zoo'n klein leugentje Een leugentje om best wil „Ja, ja," juichte zij half, ,,'t was ook om bestwil Ikmijn broer „Nu. wat is daarmee Misschien een dief grapte Piet. „Kun je begrijpen veel erger." „Een moordenaar dan „Ach, neen, hijikik heb in 't geheel geen broer." Toonloos was haar stem geworden, een bange fluistering. In verwarring keek Piet haar aan. „Geen broer En toen je kwam koo pen „Odat is het juist, het gekke van alles. Ikik had in 't geheel niets noodigmaar ik zag je steeds op een afstand, en toen Heel langzaam begon in Piet's brein een licht op te gaan, nu hij het gloeien de kopje beschouwde, dat zich aan zijn schouder verborg. Hij lachte in stralin gen van geluk. „Aha, dus je zocht maar boodschappen, omlieveling, was dat werkelijktoen alom mij Er volgde geen antwoord, maar toen Piet het- heele beschaamde gezichtje met kussen bedekt had, moest hij toch even plagen „O, die meisjes, die meis jes

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1