Kleeren maken den man KNIPPATRONEN HERSTMANTELS £eti wuwi Muiójcwje Zorgenkinderen. BLOEMEN IN VAZEN Vazen kunnen als decoratie bedoeld zijn, dan wel meer om bloemen zoo mooi mo gelijk uit te doen komen. Een vaas, die met bloemen gevuld is, beantwoordt echter meer aan zijn bestemming dan een, die „als sieraad" ergens wordt neergezet Rechte vazen doen bloemen nooit tot hun recht komen, daarom zal men ze steeds mef een wijde opening moeten koopen, waart door het mogelijk is, de bloemen los uit-* een te laten vallen. Bloemen, waarvan de stelen te veel aan-i eengesloten zijn bederven spoedig, terwijl het ververschen van het water iederen dag noodig is. Kleurlooze kx'istallen en glazen vazen doen bloemen het meest tot hun recht ko men, daarom zal de goede smaak dan ook onmiddellijk protesteeren tegen druk be schilderde vazen in bonte en vaak schrille kleuren. Aardewerk en glas zijn de meest ver werkte materialen; het poreuse aardewerk maakt een glazuurlaagje noodig, teneinde te voorkomen, dat het water te veel door dringt en vlekken op het hout veroorzaakt. Bepaalde soorten bloemen zooals zonne bloemen en de kleurige variaties, die we als helianthen kennen, komen mooi uit in een bruine aardewerk pul, terwijl Oost- Indische kers het goed doet in een zwart aardewerk vaasje. Men moet harmonie weten te brengen tusschen vaas en bloemen, die niet als een heid beschouwd mogen worden, doch zich tevens aan het interieur moeten aanpassen. OP KLEINIGHEDEN KOMT HET AAN. Kleine, verradelyke teekenen van ouder worden neemt men aan de plooien om de mondhoeken waar. Wanneer dit deel van het gelaat slapper wordt, doet zich dit ver schijnsel voor, hetgeen men echter zoo lang mogelijk kan tegenhouden, door na het invetten, dit deel van het gelaat gedu rende eenige minuten te kloppen. Moede oogen worden gebaad in zout wa ter. Men doet in 1 L. water een eetlepel zout, lost dit op en dompelt het gelaat met open oogen eenige malen in het koude water. Afdrogen, crème opbrengen en het ge zicht eenigszins krachtig met de toppen be k.oppen. Om de oogen, waar de huid teer is, wordt zachtjes geklopt. Koude zoutwater compressen werken weldadig indien men dikke voeten en en kels heeft. Men kan zoo'n wikkel omslaan, wanneer men naar bed gaat en doet er een oroog verband omheen. Lippen, die regelmatig iederen avond met koud water gebet worden en na inge wreven te zijn met vette crème of vaseline masseert men van het midden uit naar de hoeken. Indien men dit regelmatig en met ener gie volhoudt, krijgen de lippen een na tuurlijk roode kleur, die alle hulpmiddelen overbodig maakt. Een spreekwoord zegt, dat kleeren den man maken en inderdaad draagt de wijze, waarop men gekleed is veel bij tot het uiterlijk aanzien. Vrouwen kunnen door overleg en zonder al te groote kosten goed gekleed gaan en met behulp van kleine handigheidjes zullen zij haar japonnen we ten te moderniseeren en er variaties aan brengen, die telkens een nieuw aspect ge ven. Mannen die door hun beroep met vele menschen in aanraking komen moeten in de puntjes verzorgd zijn en voor hen is het kleedingvraagstuk niet altijd tot een goede oplossing te brengen zonder geldelijke of fers. Een jonge man, die naar een betrekking solliciteert, is verplicht om te zorgen, dat hij er in de puntjes gekleed uitziet, het geen allerminst wil zeggen, dat hij steeds in een nieuw costuum moet verschijnen. De totaal indruk, die hij maakt kan on danks een veel gedragen pak toch gunstig zijn, mits dit geen vlekken vertoont en een goed geperste broek heeft. Een kleine moeite, die een ieder zich kan getroosten! In één oogopslag ziet men of linnengoed en schoenen verzorgd er uit zien, terwijl een schijnbaar detail vaak over het hoofd gezien wordt. n.1. de handen. Iemand, die onverzorgde handen en rouwnagels heeft maakt nimmer een goeden indruk. Trou wens als men weet den toets der critiek te kunnen doorstaan wat het uiterlijk aanzien betreft, dan is men reeds veel zekerder bij voorstellen in geval van solliciteeren. Iedere goede vrouw of moeder zal zich zelf gaarne iets ontzeggen, indien man of zoon dringend een en ander behoeven. Het komt niet zoozeer aan op een streng moder ne coupe of weefsel, dat aan de nieuwste eischen tegemoet komt waar het de klee ding betreft, doch veel meer op de wijze, waarop het onderhouden wordt. Een los hangende knoop, knoopsgaten of manchet ten, die gerafeld zijn leveren het be.wijs, dat de vrouw of moeder niet de noodige zorgen aan de kleeding van man of zoon besteed hebben. Natuurlijk zijn er mannen, die zelf op deze details letten, doch het meerendeel hunner slaat er te weinig acht op en daarom is het de taak der huisvrouw om de zorg der heerenkleeding op zich te nemen. De kleeding richt zich natuurlijk naar het beroep, dat de man uitoefent en daarom zal er verschil zijn tusschen die van hoofd- en hand-arbeiders. Doch ook de werkman in zijn schoone overall kan een uitstekenden indruk maken. Verder is het noodig, dat men hoofdzaken en details op elkander afstemt en b.v. bij een jacquet gen bruine schoenen draagt en dergelijke combinaties meer. Niet alleen het buiten kantje moet een verzorgden indruk maken, doch versleten of losgetornde voering dient dadelijk gerepareerd te worden en vette kragen worden met water en ammoniak afgenomen. Het oppersen van broeken met behulp van een vochtigen doek is niet moeilijk, doch colbert en vest stellen hoo- gere eischen; af en toe laat men een cos tuum eens vakkundig oppersen, terwijl men dassen van goede kwaliteit voor een luttel bedrag laten stoomen. Wat deze laatste be treft, zal men bij voorkeur weinig opval lende kleuren en dessins moeten kiezen en niet vergeten, dat goedkoop meestal duur koop beteekent. Moet men wat zuinig te werk gaan bij de aanschaffing van nieuwe dassen, dan zullen materiaal, model, kleur en dessin zoo gekozen dienen te worden, dat zij bij verschillende costuums gedragen kunnen worden. Costuums, die regelmatig op een hanger worden gehangen en af en toe buiten gelucht worden gedurende ver scheidene uren, zoodat de plooien uit kun nen zakken, gaan langer mee en indien men de mouwen van weinig gedragen col berts met vloeipapier opvult, houden zij een beteren vorm. Het zijn in den regel slechts kleinigheden, die de aandacht vragen, doch die inderdaad de moeite waard zijn, indien een vrouw er prijs op stelt, dat man of zoon keurig gekleed voor den dag komen. te doen. Nerveuse kinderen IxebL.n menigmaal bepaalde physieke oorzaak bestaat; ook last van vomeeren zonder dat hiervoor een hoort men hen menigmaal over hoofdpijn klagen. Verstandige ouders zullen schijn en waarheid weten te onderscheiden en indien de klachten waar zijn, niet aan „school ziekte" denken. Het hangt dan ook voor een groot deel van de wijze van opvoeden af, hoe kinderen op school gaan reageeren en tevens of zij allerlei kwaaltjes trachten te simuleeren of erger te maken dan ze zijn. Aan den anderen kant moet men ook niet in een ander uiterste vervallen door aan overdri '-.g te denken als een kind klachten heeft, doch overleg plegen met den medicus, die zijnerzijds kan vaststellen of deze gegrond zijn. Samenwerking tuschen ouders en arts, kan niet anders dan in het belang van het kind zijn en tevens het probleem „moeilijke kinderen" op gunstige wijze beinvloeden. passen zich aan de eischen des tijds aan Van kleine restjes haakzijde kunnen allerlei aardige en zelfs praetische dingen gemaakt worden. De lange avonden wor den meestal gevuld door naai- brei- en haakwerk en enkele aanwijzingen laten wij hieronder volgen. In de eerste plaats zijn daar dan boven links de gehaakte bloe men, waarvan ieder bloemblad apart ge werkt wordt. "Nadat men de vier bladjes heeft gehaakt haalt men ze in het midden in en hecht ze op elkander, maakt een hartje van Fransche knoopjes. Rechts een practisch sleuteltascbje, waar van de vorm zeer eenvoudig te haken is. Begonnen wordt met een ringetje van lossen, waarin men vasten haakt. Volgende toeren meerderen tot dat de vereischte breedte verkregen is en op dit aantal steken haakt men verder. Een eind lossen wordt aan een uiteinde van een gehaakte ring voorzien, het andere eind haalt men door de ring van opzet steken en hecht deze vast aan de ring met sleutels, é^eintuurs, gemaakt van lossen en stukjes (links) werken zeer apart op een najaars japon en zyn zeer gemakkelijk te maken. Men zorgt, dat de stukjes steeds boven el- koader komen en sluit de beide einden met knoopjes en lusjes. In den rechter be neden hoek is een kraagje aangegeven van lossen en vasten, doch om den ronden vorm te verkrijgen wordt het aantal lossen en stukjes in iederen toer met twee ver meerderd. We zitten steeds te bedenken op welke wijze wij voor ons en onze kinderen pun- tën kunnen sparen, maar vergeten wij soms nit, dat ook de kleding van den heer des huizes aan punten onderworpen is? Een nieuw costume brengt zelfs een groot punten offer mede en daarom is het zaak naar middelen te zinnen, die dit zoolang mogelijk voorkomen. Een huisjasje is ze ker wel en goede oplossing, temeer, daar zoo'n kleedingstuk zoo heerlijk warm is en gemakkelijk zit. Een man kan er zich goed in bewegen en zelfs zoo ver in zijn leunstoel wegduiken als hij zelf wenscht. Zijn zorgzame ega zal hem dan geen zacht verwijtend: „denk aan je colbert" behoe ven toe te voegen. Om even wil een nieu we huisjas te koopen kost punten cn geld, doch de mogelijkheid bestaat om hem uit een niet meer gedragen mantel of jas te maken, zooals de teekening te zien geeft gaat dit heel gemakkelijk, en blijft zelfs nog stof over voor een jongensbroek of ander kinderkleedingstuk. Heeft men een mantel of jas met geruiten binnenkant z.g. doublé face, dan kan men de coin de feu van de ruit maken met shawl of re- verskraag, dit is een kwestie van smaak. Afwerking langs den omtrek met koord verdient aanbeveling, ook langs mouwen en aan de voorpanden. Aan deze laatste kan men ook brandebourgs aanbrengen. Het probleem der opvoeding van moei lijke kinderen zal nimmer zijn beteekenis verliezen zoolang er ouders, opvoeders en kinderen zijn. Een goede oplossing kan ten opzicht van het belang der betrokkenen dan ook niet belangrijk genoeg geacht worden. Men moet zich in de eerste plaats be wust zijn, dat bepaalde moeilijkheden bij de opvoeding van ider kind veroorzaakt worden doordat steeds twee temperamen ten met elkander in botsing komen n.1. die van opvoeders en het betrokken kind. De schuld behoeft volstrekt niet altijd bij een der partijen gezocht te worden, indien zien moeilijkheden voor doen. Wat verstaan we eigenlijk onder „moei lijke" kinderen? Het eene kind is te speelsch en dartel, het tweede vadsig en min of meer lui, ter wijl anderen zich driftig, onberekenbaar enz. toonen. Opvallend is echter dat de ouders in vele gevallen klagen over groote gevoeligheid dezer kinderen in verband met hun gezondheid. Zonder de minste aan leiding en ondanks de beste verzorging hebben zij spijsverteringsstoomissen, vo meeren dikwijls, hebben verhooging enz. Tot de groote zorgenkinderen behooren de slechte eters. Wat men ook in het werk stelt, om hen aan het eten te brengen, zij hebben weinig trek, eten met lange tanden en kieskauwen zonder dat zij organische afwijkingen hebben. Menigmaal wordt dit beter, zoodra zij met andere kinderen tege lijk eten en geprikkeld worden om niet achter te blijven. Vooral eenige kinderen kan men vaak onder de groep der sleeht- etenden rekenen. Straffen, verbieden en zelfs beloonen helpt in dergélijke gevallen niet afdoende. In vele gevallen treden de hierboven genoemd verschijnselen menigmaal op, wanneer de kindex-cn naar school gaan. Verkeerd ware het indien de ouders hen om andere redenen dan werkelijk ziek zijn van school zouden houden, want in vele ge vallen laten vooral de moedei-s wel eens meer haar hart dan haar verstand spreken. Bemerken kinderen evenwel, dat klachten over zich niet goed gevoelen al te spoedig vacantiedagen geven, dan weten bepaalde typen al heel gauw hier hun voox-deel mee Succespatroon A. 552. Prijs 35 cent. Japonschort, dat gemaakt kan worden van een afgedankte katoenen japon. Om punten te sparen moeten we alles verwer ken wat we kunnen missen. Schorten en schort japonnen behooren tot de onmisbare kleedingstukken, omdat ze onze japonnen sparen. Het model, dat deze afbeelding te zien geeft is practisch en kleedt vlot, kan eventueel voor koude dagen gemaakt wor den van katoen flanel. Sluiting over de geheele lengte met knoopen. Omliggende kraag en opgestikte zakken. Patronen in de maten 42, 44 en 46. Succespatroon A. 553. Prijs 35 cent. Geruit schort, dat evenwel ook met an dere motieven bedrukt aardig zal kleeden en dat eventueel van een katoenen of kunstzijden japon gemaakt kan worden. Gladde pas en afwerking met effen biezen. Patronen in de maten 40, 42 en 44. KNIPPATRONEN VAN DEZE MODELLEN zijn tegen den aangegeven prijs verkrijg- 36, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (postrekening 203203), per postwissel bexx van l^i 3 of V/z et' snel tempo wijzigen en ook kleuren en weefsels zijn minder aan tijd gebonden dan tot dusverre het geval is geweest. Het zou evenwel af te keuren zijn, in dien de vrouw haar uiterlijk min of meer ging verwaarloozen, hetgeen in het minst niet noodig is. We zullen even verzorgd voor den dag kunnen komen, wanneer we een vermaakte japon of mantel dragen en wanneer we de nieuwste snufjes missen. De tijdsomstandigheden hebben de men schen ernstiger gemaakt, hetgeen ongetwij feld tot uitdrukking komt in de kleeding, waar het practisch element moet dominee- ren. De mogelijkheid, die ons geboden wordt om onze kleeding van verschillende kleuren en materialen samen te stellen, biedt vele voordeelen, alleen moet men er op bedacht zijn. dat een harmonisch ge heel verkregen wordt. Om te beginnen moet men er op be dacht zijn, dat alles wat opvalt ten opzich te van het kleedingvraagstuk vex-meden dient te worden, als vallende buitexx het kader van dezen tijd. Welke onze keus ook moge zijn, zullen de mogelijkheden vele zijn en oud en jong zal het veranderen van mantels, ja ponnen* en wat dies meer zij als een soort sport op gaan vatten. Harmonie tusschen de verschiliende bijkomstigheden moet evenwel steeds gezocht worden, terwijl Ondanks de ernst der tijden geraakt de mode toch nooit geheel en al no den ach tergrond, alleen zullen er andere eischen 'aan haar gesteld dienen te worden. De modellen zullen zich in een veel minder men in hobge mate zondigt tegen de weliswaar ongeschreven wetten der mo de door b.v. bij geruite rokken een ge bloemde blouse te dragen of een gestreep te shawl bij een gebloemde japon e.d. Om punten te sparen is het van groot belang, dat men modellen kiest, die wei nig stof vragen of die men eventueel kan combineeren met puntenvrij materiaal (kant, velours chiffon, zuivere zijde e.d.) of met couponnetjes van ten hoogste 90 c.M. Met overleg is het heel goed mogelijk om zich met de toegestane hoeveelheid punten goed te kleeden. Aan een belangrijk onderdeel der mode, n.1. de mantels, zal thans bijzondere aan dacht besteed dienen te worden. Bij voor- kexxr zullen diè modellen gekozen wor den, die niet al te veel stof vragen, aan gezien voor één vierkanten meter wollen stof 10 punten noodig zijn. De mantel M. 28909 is gedacht als najaarsmantel te maken van velours-chiffon. Het is een elegant model met eenigszins klokkende banen aan de voorzijde van het rokdeel. Men kan ook wollen georgette voor dit model aanwenden, doch dan heeft men bij een gebruik van 3.40 M. van 1.30 ook 44 punten te offeren, behalve die, wel ke voor de voering noodig zijn. Aanmer kelijk minder stof vraagt M. 38216, die b.v. van tweed gemaakt wordt en alleen een gevoerd bovenstuk heeft. De sluiting is links met knoopen en knoopsgaten, doch kan, zonder dat het aanzien er door ver mindert, ook naar het midden verplaatst worden. (Noodig pl.m. 2.70 M. van 1.40 M.). Een losse mantel van geruite wollen stof geeft M. 28890 te zien, met effen boven stuk. Dit model, dat niet al te slank af- kleedt, leent zich in hoofdzaak voor slan ke figuren, in tegenstelling met den man tel, die uit twee kleuren stof is gemaakt of zich eventueel leent om van stof en bont samengesteld te worden. Aan stof heeft men niet meer noodig dan 1.80 M., terwijl glad bont in een of andere imitatie puntenvrij is. Ten slotte noemen wij M. 23885, een ge- kleeden mantel met een glad, opgestikt middengedeelte, dat in punten geknipt is. Ook dit model vraagt niet zooveel stof, met 2.50 M. kan volstaan worden. In de halsopening wordt een shawltje gedragen, terwijl de sluiting met een rits plaats vindt

Wieringer courant | 1940 | | pagina 8