31e JAARGANG ZATERDAG 26 OCTOBER 1940 No. 125 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN ONZE BLOEDDRUK WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels t 0.50 Iedere regel meer f 0.10 VOOR DEN ZONDAG. REIZEN MET ONBEKENDE BESTEMMING. Eenigen tijd geleden vertelde een dag blad het een en ander over een nieuwe soort van sport die in zwang gekomen was, sinds een Franseh blad daartoe het initiatief had genomen, n.1. het reizen met onbekende bestemming. Men stort te een zeker bedrag en kon dan het weekeinde gebruiken om een reisje te maken zonder dat men wist waar men terecht zou komen. Toen ik dat zoo las en zag, kon ik niet nalaten te denken aan de groote reis met onbekende bestemming, waaraan ieder mensch deelnemen moet, de le vensreis. Het gaat daarbij niet altijd zoo vroolijk toe als bij die andere het geval scheen te zijn. Maar er is toch sterke overeenkomst, vooral als men aan het raden naar het einddoel toe komt. Waar gaan we heen vraagt me nigeen met het oog op zichzelf, zijn land, zijn volk, zijn wereld. Opmerkelijk is het hoe verschillend de antwoorden zijn, als men naar de be stemming des levens vraagt. Om slechts de bekendste te noemen er zijn er ve len die niet anders weten te zeggen dan stof zijt ge om tot stof weder te keeren. Maar tegenover dezulken laat niet minder verzekerd een andere groep zich hooren het einde is geen onder gang het einde is leven, nieuw leven Tusschen die twee soorten van reizi gers op den weg des levens naar onbe kende bestemming staat de breede scha re die niet raden durft of wil, hetzij bewerende dat het immers toch altijd maar raden blijft en niemand iets met zekerheid weten kan, hetzij vervuld als zij is van al de dagelijksche vreugden en zorgen die haar doen leven bij de eischen van het oogenblik. Gelijk hier de antwoorden gegeven worden, spreken ook de stemmen die doen denken aan de bestemming van volk en menschheid. Sommigen denken en spreken over de „Untergang des Abendlandes". voor hen gelijk aan den ondergang der beschaafde wereld, waar bij hun volk ten doode is opgeschreven, gelijk alle beschavingen voor en na zijn ondergegaan in den nacht der vergetel heid. Tegenover hen staan dezulken die ook hier meenen te moeten spreken van boventijdelijke bestemming en die, de wisseling van het aanschijn der wereld (uit een artikel van dr. Rudolf Engel in „Freude arn Leben". Berlijn, September 1940). Onze bloeddruk is niet altijd dezelfde. Hij varieert naar mate van de behoef ten van den bloedsomloop. Reeds wan neer men ingespannen op iets let, stijgt de bloeddruk boven zijn ruststand, uit bij lichamelijke inspanning is dat in nog veel hoogere mate het geval. Een zekeren tijd na die inspanning ziet men dan den bloeddruk weer dalen. Wij meten dien druk aan den arm op een manometer kunnen we aflezen, hoeveel druk we moeten aanwenden om de bovenslagader samen te drukken, totdat we aan den onderarm de pols juist niet meer kunnen voelen en bij ce elleboog den polsslag niet meer kun nen hooren. Het is de gewoonte gewor den, dezen druk, die dus den druk van binnen uit van een bepaald bloedvat op een bepaalde plek overwint, 's menschen bloeddruk te noemen. Bij de meeste menschen beloopt de bloeddruk in ruststand ongeveer 3L10- 130 mm kwik. bij kinderen vaak minder, bij oudere menschen dikwijls meer. Om streeks het vijftigste levensjaar zien we vaak gebeuren, dat de druk geleidelijk een hoogeren ruststand krijgt en in het dagelijksche leven slechts wanneer men zich buitengewoon ontziet tot een lage- ren stand daalt. De bloeddruk hangt af van de wer king der hartpomp en de breedte- en elasticiteit der slagaderen. Voor de re geling van den bloedstroom zorgt, een op de kleinste prikkelingen reage erend zenuwstelsel. Niet slechts de plaat sélijke behoefte van een orgaan uit zic;h in niet loochenende, toch uitzien naar een wereld waarin het beste van het verle den nimmer verloren gaat. Soms ziet men een nieuwen hemel op aarde ne derdalen en het aardrijk vernieuwd door tevoren nimmer gekende ontplooiing.' Er zijn er die den gang der wereldge-J schiedenis zien uitloopen in verkoeling der aarde en vernietiging van alle leven. Er zijn er die ook hier durven geloovenj in een toekomst die al het aardsche te boven gaat in een rijk des lichts. Nu is het wel duidelijk dat de stem-! ming op reis verschillend is al naar de verwachting die men koestert, al naar de oplossing die men aan het raadsel geeft. Dat is zoo op de kleine ontspan- ningsreizen met onbekende bestemming. Dat is niet minder het geval bij de 'groo te levensreis van mensch en mensch heid. Het kan niet uitblijven dat wie leven en voortzetting ziet, anders is, meer verantwoordelijkheid voelt, meer vertrouwen heeft dan wie raadt dat alle einde is de dood. En het kan ook welhaast niet anders of de een neemt iets anders mede op den weg dan de. ander noodig acht, precies als bij de reizigers die naar de eindbestemming van een reisje raden. Laat hier even iets van een goddelijke glimlach mogen spe len door de ernstigste overdenkingen en doen beseffen hoe dwaas het is als de mensch zich voorbereidt voor zee en' strand en terechtkomt in het bergland,' indien hij gekleed voor de watersport,! een sneeuwbedekte bergtop bestijgen' moet of met beremuts en bergschoenen terecht komt in een paradijs van lente liefelijkheid te midden van landouwen in geurende bloemenpracht. Welnu, zóó glimlacht de hemel over die „radende' menschen op aarde die mistasten over hun onbekende bestemming. Gaat er niet een goddelijke glimlach over dien dwaas die de schatten der aarde mee droeg tot aan zijn laatste stonde daarop al zijn betrouwen zette, totdat zijn oogen opengingen dat er straks heel iets anders noodig zou zijn dat als „schatten des hemels" kon worden ge' waardeerd En welk een glimlach is het die ziet hoe tallooze vreesachtigen voor wie geen toekomst meer schijnt te kun nen dagen, het einde der dingen mee nen te naderen en die zelf weet dat er toekomst is door nieuw leven dat kO' men gaat Wij zijn op reis met volk en mensch' heid We moeten raden of we willen of niet. We kunnen doen alsof het ons niet aangaat en wij er boven verheven zijn. Maar het feit ligt er dat de mensch anders wordt, iets anders meedraagt en ander uitzicht heeft als hij raadt naar. een bestemming die leven is of een die ondergaat in den dood. Worden we nu geheel in het onzekere gelaten en zijn we op ons zelf aangewe zen bij het raden naar wat ons te wach ten staat Neen, als we begrijpen dat hier openbaring tot ons komen kan. En het is opeens of al dat raden van men schen naar doel en bestemming van leven en lot wordt opgenomen in een helder lichtschijnsel waarbij de oogen opengaan voor de waarheid die van Godswege tot ons komt. Niet wetende waar hij komen zou Jaen toch neen Wij zijn op weg daarheen waar de Groote Leider der wereld ons in het leven, in den dood het land Zijner be lofte doet binnen gaan. (Uit de Zondagsbode.) BINNENLANDSCH NIEUWS. voortdurende wijzigingen, ook met de behoeften van het geheele organisme wordt rekening gehouden. Zooals de temperatuur van den mensch voortdu rend geregeld wordt, staat ook de bloed druk onder onafgebroken controle van het zenuwstelsel en de inwendige orga nen. Wordt er een contröle-orgaan uit geschakeld, dan behoeft dat nog niet tot een merkbare bedrijfsstoornis te leiden, omdat er steeds verschillende reguleeringsmethoden mogelijk zijn. Ook de stijging van den bloeddruk kan een dergelijke uitweg zijn, dien wij als nuttig kunnen beschouwen, wanneer ten gevolge van den hoogeren druk gebieden nog in voldoende mate door het bloed bereikt kunnen worden, die anders voedingsstoornissen ten gevolge van bloedgebrek zouden ondervinden. Een hooge bloeddruk is op zichzelf geen bedrijfsstoomis, wél echter het gevolg- van een stoornis, waarvan we de oor zaak soms kunnen ontdekken en weg nemen. Een gezwel in de bijnieren kan worden verwijderd, de werking der hy- pophyse kunnen we remmen. Meestal echter treffen we een blijvende verhoo ging van den bloeddruk aan, wanneer we in het geheele stroomgebied der kleinste aderen aanmerkelijke verande ringen kunnen constateeren, in de eer ste plaats in het gebied der inwendige organen en van het centrale zenuwstel sel. Dan kan niet meer uitgemaakt wor den, of de stijging van den bloeddruk de oorzaak van de wandverdikking en de geringere elasticiteit der bloedvaten is, dan wel of de bloeddruk op een hoo- ger peil gesteld is als gevolg van ver slij tingsverschijnselen of onstekingach- tige wijzigingen in de bloedvaten. Bij levende personen kunnen we soms met behulp van een oogspiegel een vernau- TE LAAT OP STRAAT Briefje van stationschef is geen excuus. Nadat in de laatste drie zittingen van het Kantongerecht te Schiedam een kleine dertig gevallen waren behandeld, is Woensdag in een vijf uur lange zit ting een recordaantal overtredingen van het uitgaansverbod berecht. Niet minder dan veertig personen hadden zich te verantwoorden voor het feit, dat zij zich na tien uur op straat hadden be vonden, zonder daartoe gerechtigd te zijn. De vorige zittingen leverden straffen van verschillende grootte op. De hoogste opgelegde boete bedroeg f 35.— subs. 20 dagen hechtenishet gemiddelde was twintig gulden. Uit een uitspraak bleek, dat de Kan tonrechter geen waarde hecht aan het schriftelijke bewijs van een stationchef, waarin vermeld staat dat de trein te laat is aangekomen. In totaal werd voor een bedrag ad f 394.aan boeten opgelegd, waarbij nog gerekend moeten worden de zaken, waarin bij verstek vonnis werd gewezen. ONDERLINGE MOLESTVERZEKERING. Staatstoezicht in opkomst. Den laatsten tijd zijn er verschillende instellingen of vennootschappen opge richt, die ten doel hebben om het mo- lestrisico van verschillenden aard op onderlinge basis te dekken. Zijn wij goed ingelicht, aldus het Alg. Handelsblad, dan zou het in de bedoe ling liggen om dergelijke instellingen aan een zeker controle te onderwerpen. wing der bloedvaten in den achtergrond van het oog waarnemen. Onderzoekingen op groote schaal heb ben geleerd, dat de bloeddruk bij een rustigen toestand van lichaam en ziel voor alle gezonde menschen vrijwel ge lijk is. Een ruststand van meer dan 200 mm wijst er met zekerheid op, dat een ziekteproces aan den gang is of geweest is. Is een chronische nierziekte de oor zaak, dan is dit een teeken, dat de ziekte een ernstigen keer dreigt te ne men, want de compensatiemogelïjkhe- den van het geheele organisme zijn dan op een zware proef gesteld, de ziekte beperkt zich niet tot de nieren het ge heele bloedvatenstelsel is erbij betrok ken. Daarom zijn de levenskansen bij chronisch nierzieken veel geringer dan bij nierpatiënten, die een normaal ge- reguleerden bloeddruk hebben en wier levenskansen vaak niet geringer zijn dan de gemiddelde levensduur. De groote meerderheid der personen met hoogen bloeddruk heeft echter geen nierontsteking gehad. Het zijn voor het meerendeel menschen van omstreeks of over de vijftig, bij wie de hoogere bloed druk als een symptoom van verslijting van het bloedvatenstelsel en zijn regu leering beschouwd moet worden. Het zelfde doet zich voor bij jeugdige perso nen, wanneer zij b.v. koortsachtige in fecties of rheumatische ziekten doorge maakt hebben. De reguleeringscapaciteit van het bloedvatenstelsel is erfelijk bepaald. Door een familieonderzoek kunnen we nagaan, waarom de eene zieke op zijn griep wél met een stijging van den bloeddruk reageert, de andere daaren tegen tijdens de ziekte en tot in hoogen ouderdom een volkomen normalen bloeddruk behoudt. Binnenkort zou er nl. volgens het blad een verordening verschijnen, die ten doel heeft om van dergelijke instellin gen, zooals hierboven bedoeld, binnen 14 dagen opgaven te verkrijgen van den opzet en constructie van de onderne ming, vereeniging of vennootschap. Uit voerige vragenlijsten zouden #moeten worden ingevuld, waarin o.a. zal moeten worden medegedeeld, op welke wijze de voorschotpremies worden besteed. WADDINXVEENSCHE SCHOOL KWESTIE. Bouw van een Hervormde school afgewezen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Onder wijs, heeft, naar „De Standaard" meldt, het beroep van het bestuur van de Ned. Herv. Schoolvereeniging te Waddinx- veen, tegen het besluit, van Ged. Staten van Zuid-Holland tot afwijzing van het beroep tegen de beslissing van den ge meenteraad van Waddinxveen, waarbij medewerking werd geweigerd voor de stichting van een nieuwe Herv. school ongegrond verklaard. De gemeenteraad en Ged. Staten zijn dus in hoogste in stantie in het gelijk gesteld. Alle leer lingen der Herv. School waren reeds in een ter beschikking gestelde school en twee lokalen van de openbare school B ondergebracht. VREES VOOR KOLENTEKORT ONGEGROND. Van bevoogde zijde verneemt hot A.N.P., dat de blijkbaar bij hot publiek bestaande vrees voor een kolemekort in den loop van den komenden winter, ongegrond is. Er bestaat alle reden voor de verwachting dat de aanvoer van steenkolen voldoende zal kunnen worden verzorgd. In dit verband wijst men er op, dat dit in den vorigen winter, die uitzonderlijk streng was, in Di'itsehland ook is gelukt. SCHERPER OPTREDEN NOODIG BIJ VERKEERS- FOUTEN. Aanschrijving aan de pro- cu r eu r s-ge n er aa 1 De directeur-generaal van Poli tie heeft - blijkens het Algemeen Politieblad - aan de procureurs generaal het volgende geschreven: De befehlshaber der Ordnungs- polizei heeft mij het volgende be richt „De in de periode 2 tot 15 Septem De levenskansen hangen echter niet van de hoogte van den bloeddruk af. Zij hangen af van den bloedtoevoer naar de vitale organen hersenen, hart en nieren, en van de capaciteit van het hart, dat in de eerste plaats, door krachtiger werking der spieren, den last van den hoogeren bloeddruk te dragen heeft. Treden er b.v. voedingsstoornissen in de hersenen op, dan kan het tot een beroerte komen. Blijft de toevoer van bloed in weerwil van de vernauwing der bloedvaten voldoende, dan bestaat er geen gevaar. Vele personen met verhoogden bloed druk weten dit niet, en ook al wisten zij het, zouden zij het toch niet merken. Zij hebben dokter noch ziekenhuis noo dig. Geen geneesheer zou een juiste voorspelling omtrent hun levensduur kunnen doen, of zelfs ook maar kunnen zeggen, of en wanneer er gevaar voor een beroerte voor hen bestaat. Pas wan neer een stoornis in den bloedtoevoer geconstateerd kan worden of wanneer het hart tekort schiet, moet dit als een ernstige waarschuwing beschouwd wor den en kan dit vaak aanleiding geven tot opneming in een ziekenhuis. De geneesheeren der verzekerings maatschappijen hebben berekend, dat gemiddeld bij een groot aantal perso nen de levensverwachting geringer wordt bij een stijging van den bloeddruk. Daalt de bloeddruk weer, als gevolg van geneesmethoden of door een verstan- digen levenswandel, dan is het gevaar voor een stoornis in den bloedtoevoer verminderd en komt ook in mijn stati stiek een lange levensduur vaker voor. i Mij persoonlijk zijn tallooze voorbed- den bekend van menschen met zeer hoogen bloeddruk, die een hoogen ou derdom bereikt hebben. Een vroegtijdige ber j.1. door de Nederlandsche eu en Duitsche politie gezamenlijk uitgevoerde verkeers- en verduis- teringscontrole heeft uitstekend voldaan. De samenwerking met uw ambtenaren was goed. Het is echter gebleken, dat dezen, wan neer zij zelfstandig dienst doen, bij ingrijpen tegen verkeersover tredingen niet scherp genoeg op treden. Ten einde vooral de wiel rijders, die zich in het verkeer nog zeer ongedisciplieerd gedra gen, op te voeden, is zulk optre den van groot belang, het kan niet worden geduld, dat nog steeds wielrijders met zessen naast elkaar rijden. Daaraan moet in de eerste plaats met alle middelen een einde worden ge maakt. Bovendien moet nog tegen de volgende overtredingen worden opgetreden 1. Onvoldoende verduistering van rijwielen en motorrijtuigen. 2. Wielrijders gebruiken de rij wielpaden niet. 3. Richtingsverandering wordt slecht of in het geheel niet ken baar gemaakt. 4. Maximum snelheden worden overschreden. 5. Rijden door Nederlandsche motorrijtuigen in verboden uren. Tot. zoover de Befehlshaber der Ordnungspolizei. Ik moge u verzoeken er op te willen toezien, dat de politie aan de gewraakte overtredingen bij zondere aandacht wijdt. Het zou van nut kunnen zijn, dat u zich van tijd tot tijd door de onderschei den-politieinstanties ter zake ver slag doet uitbrengen. MINDER STRAATMUZIKANTEN EN BEDELAARS. De waarnemend Secretaris-Ge neraal, waarnemend hoofd van het Dep. van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen medege deeld, dat de Duitsche autoritei ten bij herhaling zijn aandacht hebben gevestigd op het optreden van straatmuzikanten. Onder de ze personen bevinden zich tal van jonge menschen (meestal geen be roepsmusici) die in staat zijn tot verrichten van productieve ar beid en daarom niet als straatmu zikant werkzaam dienen te zijn. De Secretaris-Generaal acht het wenschelijk, dat voortaan geen vergunningen tot het maken van dood hangt niet af van het bloeddruk- cijfer. doch van bedrijfsstoornissen in de vitale werkplaatsen van ons lichaam, welke wij organen noemen. De stijging van den bloeddruk zegt ons echter, dat de bloedsomloop, die alle voeding aan voert en den organen het ademhalen mogelijk maakt, bovendien het ver bruikte en giftige weer afvoert, zwaar belast en bedreigd wordt. Daarom moeten wij reeds bij voor baat alle maatregelen nemen, die den bloedsomloop kunnen verlichten en een overmatigen en langdurigen druk kun nen vermijden. In de eerste plaats moeten we ons houden aan een zekere rhythmiek, want op die wijze blijft het lichaam het bes te tot reguleering in staat. Alle biologi sche gebeurtenissen geschieden volgens bepaalde rhythmen. De beschaafde mensch kan dit tot op zekere hoogte verontachtzamen. Hij mag echter geen roofbouw plegenrust- en ontspan ningsperioden mogen niet vergeten wor den. De moderne gejaagdheid is nadee- lig. Wanneer men teveel uit zijn reser vekrachten geput heeft, dan luidt het parool, aleer het te laat is zorgen voor verkwikkende rust en aanvulling der reservekrachten. Het bloedvatenstelsel komt het beste in evenwicht door den slaap. In de biologische rhythmiek van het dagelijksche leven moet voor een geregelden slaap gezorgd worden dat is het beste geneesmiddel. Ook de na tuurlijke slaperigheid, die na de maal tijden optreedt- en die wij bij de dieren als vanzelf sprekend beschouwen, dient bevredigd te worden door menschen, die voor hun bloedvatenstelsel rust en evenwicht noodig hebben. Men heeft geconstateerd, dat de ne- (Zie vervolg binnenpagina.)

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1