WIERINGER COURANT. IVOROL De Nederlandsche Tandpasta VERDUISTERINGS- PAPIEREN- ZATERDAG 26 OCTOBER 1940 No. 125. HET SPEELGOEDPAARDJE. In zijn box zit het anderhalf jaar oude Jantje. Als men naar hem kijkt, ziet men zijn blozend appelsnuitje doorstreept met de ronde, bruine latten van het hout werk. Welk een goed humeur, welk een eindelooze zelfoefening! Gansch en al op zichzelf aangewe zen, gevangene op een grondge bied van één vierkanten meter, is hij zoet en lief, tevreden en op gewekt ijverig. I-lij tast en hij on derzoekt, hij denkt na over de on- noozelste levensverschijnselen, hij doet ervaringen op, die hij ter stond weer vergeet en die hij nog vele malen zal moeten ervaren om ze zich eigen te maken. Een lichte leerschool Een zware Wie zal het zeggen In geen ge val een nare, want het aantal ma len, dat zulk een kleine gevange ne op eenmaal den brui er aan geelt en gaat huilen, is zeer klein. Het zijn de rust en de opgewekt heid, die bij zoo'n jongske opval len en zijn gelijkmoedigheid wordt alleen verstoord, als te plotseling iets onverwachts gebeuren zou. Van tijd tot tijd kijkt een glunder oog den toeschouwer aan, terwijl hij vergenoegd zit te: rommelen in het speelgoed om hém heen. Daar liggen ze nu de beer zonder oogen, het ingedeukte, schorre muziekje, de pop Klaas met zijn geheel afgepelde papier-machc- hoofd. Het zijn allemaal Jantjes grootste schatten, waar hij mee naar bed gaat en absoluut niet van scheiden wil. Wat beteekenl eigenlijk een gloednieuwe beer met oogen en dat onmiskenbare winkelluchtje Niets. Hij heeft nog geen geschiedenis. Hij voel', niet vertrouwd aan en is niet overal meegesjouwd, Je hebt er het prettige gevoel nog niet mee hclccfd telkens aan zijn knoopjes- oogen te peuteren, totdat het draadje meegaf en je, o heerlijk heid dat mooie knoopje in je hand hield Neen. Jantjes bijzondere liefde geniet^n alleen zijn oude, trouwe, geduldige speelkameraadjes. In het begin was Moeder met heel haar wijsheid van volwas sen menscli niet in staat deze „vernielzucht" te, begrijpen. Ze vond al dat kapotte, gekneusde speelgoed heel „armoedig" staan. Toen ze eens achter een winkel ruit een pronkjuw eel van een hou ten speelgoedpaardje zag, nam ze een flink besluit en kocht hef meteen. Ziezoo, nu kreeg het lieve kind weer iets behoorlijks om mee te spelen. Op weg naar huis had ze visioenen van verrukte oogjes en verlangend uitgestrekte handjes. Eindelijk stond ze dan voor de box in iiaar handen het prachtstuk, dat verlokkend blonk met zijn laklederen tuig. Jantje keek eens, en nog eens, betastte de koperen knopjes aan weerszij den van het hoofdstel, de wieltjes onder aan de pooten en. ging toen in stoicijnsclie kalmte op zijn duim zitten zuigen. Na dit stort bad zette Moeder, ontnuchterd, een beetje verdrietig ook, het paardje in een hoek van de box. Doch ziel, in den middag ging eerst één aarzelend knuistje, toen het tweede in de richting van het versmade speelgoed., waarop het resoluut werd aangepakt om eens nader door zijn nieuwen eige naar bezichtigd te worden. Ver loedering sluipt in Moeders hart. omdat het lieve kind er nu toch wel zoet mee zit te spelen. Na eenigen tijd wordt kaar voldaan heid echter verstoord door een voortdurend gekraak en geknirp in de box. Als ze gaat kijken, zien haar hevig verschrikte oogen een paardje.... zonder pooten. Jantje zit aandachtig met één garnalen-vingertje aan de kope ren knoopjes te krabbelen. „Maar Jan in haar ontdaanheid ver geet ze het. verkleinende „tje." Het lijt wel of ze. hem met dit statige „Jan" op wil heffen tot haar groo- le menschen-hoogte opdat hij zijn euveldaad in haai- vollen omvang zal begrijpen. Het mollige hoopje komt overeind. Twee oogjes glin steren in een verrukt snuitje en juichend steekt hij zijn moeder den paardenromp too. Van dit oogenblik af was het paardje ook •opgenomen in den kring van „intimi." Toen eenigen tijd latei- iemand er bij ongeluk op trapte, verhief Jantje het tot „favoriet." (H. Post.) 1940 26 Mei 1941 een toewijzing van rundveevoeder zal worden verstrekt. Deze r undvee voeder toewij zing zal dus in tegenstelling met die van den vorigen winter, in eenmaal plaats vinden. Deze maatregel is getroffen om de veehouders zooveel mogelijk in de gele genheid te stellen het voeder, hetwelk zij voor hun vee kunnen ontvangen, af te nemen op den tijd, dat zij er het meest behoefte aan hebben. Iedere rundveehouder krijgt t.z.t. mededeeling van de hoeveelheid voeder waarop hij voor den winter 1940/1941 zal kunnen rekenen. De toegewezen hoeveelheid voeder zal afgenomen moeten worden in tenmin ste 4 keer, met een tusschenruimte van tenminste 4 weken, terwijl per distribu tieperiode niet meer dan 25% van het voeder kan worden afgenomen. Nadere bijzonderheden worden in een in de ad vertentiekolomen opgenomen officieels publicatie vermeld. Toewijzing voor rundveevoeder. Ten aanzien van de toewijzing van rundveevoeder voor de periode 11 No vember 1940—26 Mei 1941 maakt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd nader het volgende be kend. De veehouders, die voor 11 November 1940 de beschikking over voeder wen- schen te hebben, kunnen in minderinc op de toe te wijzen hoeveelheid van den voedselcommissaris een voorschot ont vangen tot een maximum van 50 kg. per daarvoor in aanmerking komend dier. Bij de toewijzing zal rekening worden gehouden met den aard van het be drijf, de ruwvoederpositie en de veebe zetting voor ieder bedrijf afzonderlijk. Hiertoe zullen de bedrijven ingedeeld word enin 3 klassen. In welke klasse een bedrijf zal worden ingedeeld, zal afhangen van de uitkomst van onder staande formule (aantal melk- en kalfkoeien hoog- drachtig jongvee stieren boven 1 jaar V- x ander vrouwelijk jongvee boven 1 jaar) gedeeld door (aantal ha gras land Va ha boomgaard met gras als onderteelt 1/3 ha bouw- en tuin grond.) Als basis voor de vaststelling van het aantal stuks vee op ieder bedrijf, wordt genomen de veepositie in Januari 1940, terwijl voor de gegevens betreffende de oppervlakte bouw- en grasland en tuin gronden wordt gebruikt de inventarisa tie van Juni 1940. Is de uitkomst van de formule lager dan 0,6, dan wordt het bedrijf geplaatst in klasse 1 (bedrijven met een zeer lich te veebezetting, b.v. de zuivere akker bouwbedrijven en de gemengde bedrij ven met veel akkerbouw en een zeer goede ruwvoederpositie). Is de uitkomst van de formule grooter of gelijk aan 0,6 en kleiner dan 1,3 dan komt het bedrijf in klasse 2 (de norma le weide- en gemengde bedrijven). Is de uitkomst van de formule groo ter of gelijk aan 1,3 dan wordt het be drijf geplaats in klasse 3 (bedrijven met een zeer dichte rundveebezetting en een ongunstige ruwvoederpositie) De hoeveelheden voeder, welke per stuk rundvee voor iedere klasse worden toegewezen, zullen t.z.t. worden gepubli ceerd. Kleine bedrijven, waaronder worden verstaan de bedrijven de bedrijven, met minder dan 3 melk- of kalfkoeien en met een oppervlakte van niet meer dan 5 ha. zullen een extra-toewijzing ont vangen. BINNENLANDSCH NIEUWS. Toewijzing voor rundveevoeder. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd maakt bekend, dat voor de periode van 11 November GROOTE INBRAAK IN DUIVENDRECHT. Bewoners sliepen rustig door Donderdagnacht hebben inbrekers een fikschen slag geslagen in een perceel aan den Rijksstraatweg te Duiven- drecht. Zij hebben aan de achterzijde van het huis een ruitje gesneden uit de serre en de achterkamer, waardoor ze binnen konden komen. Het geheele be nedenhuis, bestaande uit den winkel, de achterkamer en de keuken is over hoop en leeggehaald. Gestolen zijn een bedrag van ongeveer achthonderd gul den, honderd ons htee, twintig pond koffie, duizend sigaretten van verschil lende merken, een leege suikerbaal, drie boodschappentasschen, een actetasch van bruin leer met den naam B. Braam, een imitatieleeren tasch met denzelfden naam, enz. enz. Daar vlak achter de woning de spoor lijn loopt konden de inbrekers gemak kelijk Amsterdam bereiken zonder den grooten weg te behoeven passeeren. Het merkwaardigste is wel dat de bewoners die boven sliepen, totaal niets gehoord hebben en rustig hebben doorgeslapen VOERMAN VERDRONKEN. Door het schrikken van zijn paard is Woensdag de voerman K. van F. met paard en kar in de haven van Elburg gereden. Onmiddellijk was hulp ter plaatse en spoedig was Van F. op het droge gebracht. Hij vertoonde toen nog teekenen van leven, doch hoewel een uur lang kunstmatige ademhaling werd toegepast, gelukte het niet, de levens geesten op te wekken. Vermoedelijk is de man onder den wagen terecht ge komen en in de modder gestikt. Het paard kon gered worden. HIJ HAD EEN KOE GEVONDEN! Dierenliefde, welke de po litie sterk betwijfelt. J. B. kwam in de duisternis op het eiland Rozenburg, aldus zijn verklaring aan de politie, een koe tegen én bracht ^et dier aan vankelijk in de weide,'doch - onge rust dat de koe opnieuw zou weg loopen - had bij haar aan een touw, dat hij bij zich had, meege nomen en per eerste gelegenheid bracht hij de koe per veerboot van Rozenburg naar Maassluis. Daar bood hij het dier bij een veehandelaar te koop aan. De zaak kwam den handelaar even wel erg verdacht voor en deze stel de de politie er van in kennis. Bij navraag kon .B. niet opgeven van wien hij het beest, had ge kocht. Hij had de koe gevonden en zijn dierenliefde had hem er toe gebracht, het beest voor on heil te bewaren en de zaak op bo venomschreven wijze op te lossen De politie meende echter, dat iets anders dan dierenliefde de drijfveer was geweest en stelde B. daarom ter beschikking van den Officier van Justitie re R'dam. BESPARING BRANDSTOFFEN VOOR SCHOOLGEBOUWEN. De waarnemend Secretaris-Ge neraal van het Dep. van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de gemeentebesturen, de besturen van bijz. scholen voor gewoon lager, uitgebreid la ger en buitengewoon lager onder wijs, aan de directeuren der Rijks kweekscholen en aan de besturen van bijzondere kweekscholen bij rondschrijven medegedeeld, dat in verband met de omstandigheid dat het niet zeker is, dat er vol doende brandstof zal zijn om ge durende den geheelen winter de schoollokalen normaal te verwar men, hij van meening is, dat er bij lift begin van het stookseizoen reeds maatregelen moeten wor den genomen om te bereiken, dat met de aanwezige voorraden de school zoo lang en zoo regelmatig mogelijk kan worden gaande ge houden. Als algemeene maatregelen, waaruit zoo noodig naar plaatse lijke omstandigheden een keuze kan worden gedaan, noemt ge melde secretaris-generaal 1. Niet stoken vóór 1 Nov. 2. Concentratie van het onder wijs in kleiner aantal gebouwen door twee scholen gebruik te laten maken vap één gebouw. 3. Enkele dagen pei- week geen onderwijs geven. Hiervoor komen in de eerste plaats de Zaterdag en Maandag in aanmerking. Het ge bouw behoeft dan op drie achter eenvolgende dagen niet verwarmd te worden. 4. De Kerstvacantie in ieder geval verlengen tot twee weken. 5. Den schooldag te stellen van b.v. 9 tot 1 uur. De inspecteur van het betrok ken onderwijs dient tijdig bericht te ontvangen van de maatregelen, welke zijn getroffen. Wanneer af wijking van eenige wettelijke be paling noodzakelijk is, verzoekt de secretaris-generaal, van te vo ren overleg te plegen met den inspecteur. ONDERWIJS IN HET DUITSCII. Geenszins ten koste van dat in het NederJandsch, zegt de Rijkscommissaris. Bij de herdenking van het vijf tig-jarig bestaan van de Deutsche Oberschule te Rotterdam heeft de Rijkscommissaris Rijksminister Seyss Inquart Dinsdag een rede gehouden. Darin hield de Rijkscommissaris zich o.m. bezig met de omstandigheid, dat de Duitsche scholen ook Nederlandsche kinderen herbergen. Hij verheugde zich daarover, naar hij zei. Toch moet men zich er van bewust zijn, dat daaraan een bijzondere verplichting verbonden isde Nederlandsche kinderen mogen den samenhang met hun Nederlandsche volk nóóit verliezen. Voorts roerde de Rijkscommissaris de discussie aan, die ontstaan is naar aan leiding van de vraag, in hoeverre het onderwijs in het Duitseh ook aan de Nederlandsche scholen gegeven moet worden. Hij heeft den zin van dit debat- niet begrepen, omdat prof. Snijder, die volgens spr. blijkbaar door deze discus sie aangevallen moest worden, immers juist in spr.'s tegenwoordigheid open lijk met nadruk verklaard had, dat de' uitgebreide beoefening van het Neder-1 landsch hem na aan het hart lag. Dat is ook bij spr. het geval en er is nooit sprake van geweest, het Duitseh eenigs- zins ten koste van het Nederlandsch te beoefenen. Hij kan zich niet geheel aan den in druk onttrekken, dat deze onvruchtbare uiteenzettingen, die op een misverstand berusten, uitgaan van instanties, die destijds voldoenden tijd en middelen hebben gehad om althans het Neder landsch tie ruimere zorg te doen geven, welke hij zelf beoogt, merkte spr. op. Ik geloof anderzijds, zoo ging de Rijks commissaris voort, dat de Nederlandsche kinderen hun opvoeders in de toekomst niet dankbaar zouden zijn, indien zij ook het Duitseh niet werkelijk beheer- schen, want met Duitseh zal men in de toekomst niet alleen op het vasteland, maar ook buiten ons continent overal terecht kunnen. De Rijkscommissaris werkte deze ge dachte verder uit en stond daarbij stil bij de beteekenis van het schoolonder wijs en bij de opvoeding, zooals deze volgens Duitseh standpunt opgevat moet worden. BUITENLANDSCH NIEUWS. Doos 20 ct. Tube 60 - 40 - 25 ct. RECHTZAKEN. DIRECTEUR REINIGING VAN DEN HELDER VOOR DEN CENTRALEN RAAD. Uitspraak 14 November. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft zich ten tweede male bezig gehouden met de zaak Maas, welke betreft het oneervol ontslag van den directeur van de gemeentewerken cn gemeente plantsoenen te Den Helder. Deze zaak diende na arbitrage reeds op 19 September voor den Centralen Raad van Beroep. De president mr. Beumcr bepaal dc de uitspraak aanvankelijk op 10 October. doch in verband met een nader onderzoek achtte men het wenschelijk, de zaak alsnog voor den Centralen Raad van Be roep in behandeling te nemen, al vorens tot een uitspraak te komen De Raad was van bordeel ge weest, dat in deze zaak gehoord diende te worden de directeur van de scheepswerf „De Mervve- de" uit Hardinxveld, die als ge tuige opheldering zou kunnen ge ven over het bedrag van f 3000 dat als steekpenning aan den hr. Maas zou zijn afgedragen. De president vroeg o.a. aan de zen directeur-getuige „Is het waar, dat de heer Maas drie duizend gulden heeft geeischt als aandeel van zijn moeite Getuige „Dat is juist en inder- Jaad kwam den heer Maas een dergelijke som gclds toe, want hij heeft ontzaggelijk veel gedaan om z,n uitvinding te vervolmaken" Pres. „Heeft u, toen er een schip aan Den Helder geleverd kon worden, gezegd nu moet Den Helder maar in eens betalen wat de heer Maas wil hebben, zijn de drieduizend gulden Get.: „Ik kan dat misschien heb ben gezegd, maar ik heb er in ie der geval niet naar gehandeld, want dc gemeente Den Helder heb ik alleen in rekening ge bracht de prijs verhooging van het ijzer, terwijl ik uit mijn eigen kas drieduizend gulden heb uitbe t.aald, zelfs zonder dat daarvan de scheepswerf nadeel had." Nadat de verdediger, mr. Buis kool, eenige vragen tot den getui ge had gericht, en na het getuigen verhoor het woord verkreeg, zet te deze zijn pleidooi voort. Spr. meende, dat de zaak thans duide lijk is te overzien. Er staan, naar zijn meening, drie punten vast. Ten eerste,'dat de heer Maas die drie duizend gulden niet heeft ontvangen in zijn functie van directeur van Gemeentereiniging, ten tweede dat die som gelds al leen is uitbetaald als gevolg van een relatie (voor gemaakte kosten naar het buitenland) en voor zijn bemoeiingen cn tenslotte, dat de gemeente Den Helder niets te voel heeft betaald, althans, dat de hr. Maas die drie duizend gulden niet uit de gemeentekas heeft ont vangen. Op grond van deze voor den verdediger vaststaande feiten vroeg mr. Buiskool nietigverkla ring van dc uitspraak van het scheidsgerecht. Nadat de burgemeester van Den Helder, mr. G. Ritmeester, van het woord had afgezien, bepaalde de voorzitter van den Centralen Raad van Beroep de uitspraak 14 November a.s. BOSKER's BOEKHANDEL OPRUIMINGSWERK TE RONDEN IN VOLLEN GANG. Binnenkort 20.000 arbei ders aan het puinruimen. Stockholm, 24 Oct. (D.N.B.) Vol gens hier ontvangen berichten is men te Londen van oordeel, dal de 5000 pioniers en de 3000 werk- loozen, die te werk zijn gesteld bij de opruiming in de verwoeste wijken, niet tegen hun taak opge wassen zijn. Honderden straten zijn nog bedekt met puin van mu ren en huizen. Gisteren zijn de eerste 2000 werklooze mijnwer kers uit Zuid-Wales te Londen aangekomen. Zij worden speciaal gebruikt voor het uitgraven van volgestorte tunnels en andere on dergrondsche werken en voor het doen springen van huizen, die ten gevolge van beschadigingen ge vaar voor instorten opleveren, j Volgende week zal het aantal •puinruimers meer dan 15.000 be dragen en binnen afzienbaren tijd zal het, naar men aanneemt, tot 20.000 zijn gestegen. Ook in de andere industrie- en havensteden van Engeland is men koortsachtig aan het opruimen, om gelijken tred met de toenemen de verwoestingen te kunnen hou den. Het opbouwwerk is voor on- bepaalden tijd uitgesteld. Alleen in de belangrijkste wapenfabrie ken en in de havens mogen her stellingen ten uitvoer worden ge legd, andere herbouwwerkzaam- heden zijn verboden op grond van het gebrek aan materiaal. Het Britsche Ministerie van Ar beid en ravitaileering maakt vol gens Reuter bekend, dat alle man non in den leeftijd van 35 jaar zich op 9 en 16 November voor den militairen dienst moeten la ten inschrijven. ZOMERTIJD BLIJFT GEHANDHAAFD. LONDEN, 24 Oct. D.N.B) In het Lagerhuis heeft de Britsche minister van Binnenlandsche Za ken, Morrison, medegedeeld, dat dezen winter de zomertijd zal worden gehandhaafd in verband met de bijzondere omstandighe den. STRENGE KOUDE IN FINLAND Helsinki, 24 October. (D.N.B.) De vorstperiode is in Finland verras send fel ingetreden. De laatste da gen werden in Noord Finland nachtvorsten van 10 graden en in midden en Zuid-Finland van vier tot vijf graden aangeteekend. GEMEENTE ZIJPE. BURGERLIJKE STAND ZIJPE. Geboren Jacobus Antonius, zoon van P. A. Heijne en J. C. Oudhuis Wilhel- mina Cornelia, d.v. R. van Nispen en I. Visser. Onclerrtrouwd J. Doom, 58 jaar, raa- nufacturier en I. Visser, 45 jaar G. P. Hartog, 41 jaar, lijnwerker en C. H. Ve te, 35 jaar. FILMNIEUWS. Zaterdag en Zondag in CINEMA DE HAAN de film MADAME BOVARY met POLA NEGRI in de hoofdrol. We kunnen nog eens de begaaf de actrice POLA NEGRI bewon deren. Vele films verschenen reeds met medewerking van haar. Thans speelt POLA NEGRI de hoojdrol in bovengenoemde film en wel op zeer verdienstelijke wijze. Hoewel zij don bloei van haar jeugd en van haar kunst reeds lang achter den rug heeft, verschijnt zij plotseling als een nieuwe ster aan den filmhemel. Haar Madame Bovary leeft en dwingt het publiek, mee te leven. Hoe groot haar spel ook moge wezen, het is zoo beheerscht. en voornaam, dat het 't spel dei overige personen niet verdrukt Nadat, zij in „Mazurka" als ,Comc back" een overweldigende triumf vierde, was het onwaar schijnlijk, dat zij in latere films nog een climax in haar prestaties zou bereiken. Dat haar „Madame Bovary" een climax in haar kunst beduidt, willen wij niet beweren, maar zij staat ontegenzeggelijk niet onder haar Mazurka. Het geheel is ontleend naar de bekende roman Madame Bova ry, van Flaubert. Een woord van waardcering ten slotte nog voor dr. Giuseppo Becce die de film op prettige wijze mu zikaal illustreerde en voor den fo tograaf Ilasselmann, die voor treffelijk werk leverde. Een film waaraan men nog lang zal denken. Zondagmiddag 3 uur draait even eens deze grootsche film.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 3