31e JAARGANG DINSDAG 29 OCTOBER 1940 No. 126 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden I 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 18. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels t 0.50 Iedere regel meer f 0.10 IN HET GEHEELE LAND NIET MEER TUSSCHEN 24 UUR EN 4 UUR OP STRAAT. Alle café's, theaters enz. moeien elf uur 's avonds sluiten. Openbaar dansen in heel hei land verboden. In de dagelijksche persconferentie heeft Regeeringsraad dr. Muller Schol tens mededeeling gedaan, dal voor het gelicue Neden&ndsche bezelte gebied een uniforme regeling is getroffen voor het uitgaansverbod. Met ingang van 31 October zal een nieuwe verordening in werking treden, welke heder. in het Verordeningen blad zal worden gepubliceerd, waarbij alle openbare gelegenheden, restau rants, café's, theaters enz. van II uur 's avonds tot 4 uur 's ochtends geslo ten zullen moeten zijn. Verder zal het in heel het bezette ge bied verboden zijn zich tusschen 12 uur 's nachts en 4 uur 's ochtends op straat te bevinden. Dit uitgaansverbod, dat voor de kust strook een verzachting en voor het overige land een beperking beteekent, zullen de gewone uitzonderingen gei den. Iets nieuws is, dat ook Duitschers in het algemeen onder het verbod val len en slechts in verband met overheids diensten met een bijzondere volmacht buitenshuis zullen kunnen gaan. Aansluitend op deze verordening komt er tevens heden een verordening uitgaande van de secretarissen-gene raal van Binnenlandsche Zaken, So ciale Zaken en Justitie, waarbij in gaande 31 October een openbaar (lans- verbod wordt uitgevaardigd. Hierin wordt bepaald, dai openbaar dansvermaak tot nader order is ver boden. Niet openbaar dansvermaak is tot na der order verboden, indien het door vereenigingen van personen met of zonder rechtspersoonlijkheid (vereeni gingen, bonden, organisaties en soort gelijke instellingen) of stichtingen wordt georganiseerd. Met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straffen wordt, voor zoover bij an dere bepalingen geen zwaardere straf fen zijn bedreigd, gestraft hij, die aan dansvermaak, als hierboven bedoeld, deelneemt, zoodanig dansvermaak or ganiseert of voor zoodanig dansver maak een localiteit beschikbaar stelt. Organiseert een al of niet rechtsper soonlijkheid bezittende vereeniging van personen of een stichting een ver boden dansvermaak, of stelt zij voor een dusdanig dansvermaak een loca liteit ter beschikking, dan wordt met DE AANGETEEKENDE BRIEF. Ik heb u laten roepen, Mr. Jenkins omdat ik in een mij onverklaarbare zaak uw raad wenschte te vragen." Mr. Jenkins, de detec tive keek oplettend in het elegante privaat kantoor van den bankier rond. „U bent bestolen, mijnheer Dufayel „Ja en wel op een volkomen raadselachtige manier. Een brief met drie en vijftig duizend francs heeft men geopend en het bedrag er uit genomen. De zegels zijn ongeschonden en toch is het geld weg." „Wie heeft den brief verzegeld „Ik zelf. Ik heb hem persoonlijk op de post gebracht. Toen de brief twee dagen later in Londen afgegeven werd. lag er in plaats van het geld een courant in het couvert." „Hebt u het couvert van den brief „Ja. hier is het." De bankier nam een gele enveloppe uit zijn portefeuille en reikte hem den detective, die het schrift nauwkeurig be keek. „Wie heeft dit couvert geschreven „Ik zelf." „Wanneer hebt u den aangeteekenden brief verzonden „Den 21sten Januari." „Weet u het uur van den dag „Ja het was om zeven uur 's avonds." „Hebt u zelf het geld er in gedaan, den 'brief verzegeld en hem op de post gebracht „Ja, mijn chauffeur wachtte beneden met ae auto om mij naar de opera te brengen. Onderweg liet ik bij het kleine postkantoor Jn de Rue de Sentier stoppen en gaf den aangeteekenden brief zelf af." „Is u iets opgevallen," vroeg de detective aarzelend, „terwijl u den brief gereed maak te „Toen ik hem wilde verzegelen, miste ik mijn lak." „Wat deed u om den brief toch te verzege len Verliet u het privaatkantoor „Ik ging een oogenblik naar het hoofdbu reau, maar bleef in de deur staan. Ik liet mij daar door den leerling een ander stuk geven en keerde toen dadelijk naar het pri vaatkantoor terug en verzegelde den brief." „Is het mogelijk, mijnheer Dufayel, dat ie mand in uw afwezigheid uw kamer binnen getreden is?" gelijke straffen tevens hij bestraft, die de opdracht daartoe heeft gegeven of die daarbij de feitelijke leiding had. Handelingen als hierbedoeld zijn overtredingen. Dit besluit treedt op Donderdag 31 October 1940 in werking. „WINTERHULP NEDERLAND" OPGERICHT, Doel der stichting is hulp en ondersleuning aan in bezet Nc- derlandsch gebied, levende be- hoeftige Ncclerlandsche staats burgers zonder aanzien des persoons. - Bestuur berust bij Directeur-Generaal, financieele commissie en eereraad. Het thans verschenen Verordeningen blad bevat het volgende decreet van den Rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied, houdende op richting van de stichting „Winterhulp Nederland." Art. 1. Ik richt hierbij op de stichting „Winterhulp Nederland." 2. Het is de taak der stichting om den in het bezette gebied levenden be- tigen Ncderlandschen Staatsburgers zonder aanzien des persoons hulp en ondersteuning te verschaffen. De hier voor noodige middelen worden - onge acht de giften, welke ik de stichting zal doen toekomen - door vrijwillige bijdragen in geld en goederen van de in het bezette gebied levende Neder landsche Sat-atsburgers verkregen. STRENG OPTREDEN TEGEN OVERTREDERS VAN HET SLACHTVERBOD. Aangezien is gebleken, dat op sommi ge plaatsen het slachtverbod wordt overtreden, tengevolge waarvan vleesch zonder bon wordt afgeleverd, wordt dooi- het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd uit drukkelijk de aandacht erop gevestigd dat zeer streng tegen deze overtreders zal worden opgetreden. Behalve dat tegen den landbouwer, die zich schul dig maakt aan een overtreding van het slachtverbod op de gewone wijze een vervolging zal worden ingesteld, zal de Landbouw Crisis Organisatie, waarbij hij is aangesloten van haar be voegdheid gebruik maken om hem als georganiseerde te schorsen, waardoor hem de uitoefening van zijn bedrijf geheel onmogelijk kan worden gemaakt De handelaar, die zich aan overtre dingen schuldig maakt, zal van dc le vering aan de Nederlandsche Veehou derij Centrale worden uitgesloten. Hetzelfde zal geschieden met een an deren handelaar, die voor hem zou op „Neen, dat is geheel onmogelijk," zei de bankier. „De brief is ongetwijfeld omgeruild. En dc ruil heeft met tamelijk groote waarschijnlijk heid plaats gevonden, toen u uw privaatkan toor verliet." „Dat zou ik zeker dadelijk bemerkt heb ben. Ook ken ik mijn handschrift natuurlijk." De detective stond op en ging naar het venster, waarvan de gordijnen, die bijna tot den vloer reikten, toegeschoven waren. „Hoe lang is uw persoonlijke werktijd, mijn heer Dufayel „Ik ben gewoonlijk van tien tot twee en van twee tot zes uur tot half acht hier." „Dank u. Deze kamer heeft, zooals ik zi?, een aparten ingang naar den corridor. Wie heeft, behalve u, een sleutel van die deur „Alleen mijn vrouw." De detective keek een oogenblik naar den grond en zeide toen langzaam „Waar was uw vrouw op dien avond „Zij wachtte mij in de opera." „Ik zou uw personeel willen leeren kennen. Uit hoeveel personen bestaat het „Ik heb zes boekhouders, twee correspon denten, drie dames voor schrijfmachine en een leerling. Bovendien nog mijn procuratie houder, den heer Valois. Maar deze komt niet in aanmerking." „Waarom niet „Hij was dien dag voor zaken op reis, naar Rouen, en hij heeft eerst gisterenavond op mijn wensch zijn reis onderbroken." „Hoe lang is hij bij u in dienst „Zes jaar." „Is hij flink „Bijzonder. Ik zal hem u voorstellen." De bankier stond op, opende de deur naar het hoofdbureau en vroeg „Is de post ge reed „Dadelijk, mijnheer Dufayel." Bijna onmiddellijk achter den chef, die te rugkeerde, trad een heer tusschen de dertig en veertig jaar binnen. „Ik wilde u niet storen," zei hij met een lichte buiging. Hij wilde zich weer terugtrekken, toen de bankier voorstelde „Dit is Mr. Joe Jenkins, de beroemde detective." De procuratiehouder trad op Mr. Jenkins treden of voor hem vee aan de Neder landsche Veehouderij Centrale zou trachten te leveren. Indien een slager zich aan overtre ding schuldig maakt, zal hij, behalve, dat hij op de gewone wijze vervolgd wordt, geen toewijzing voor rund- of varkensvleesch meer ontvangen, waar door hij zijn bedrijf niet meer zal kun nen uitoefenen. Het voorgaande moge een ernstige waarschuwing zijn voor al diegenen, die nog niet inzien, dat overtredingen als hierbedoeld in de huidige omstan digheden de voedselvoorziening van het geheele volk ernstig in gevaar bren gen en derhalve volstrekt niet toelaat baar moeten worden geacht. BESTRIJDING VAN HOOIKOORTS Inspuitingen van eiwitvrij milt extract. In het „Tijdschrift voor Geneeskun de" schrijft J. de Mol van Otterlo. arts te 's Gravenhagc „Het is bekend, dat inspuitingen met, miltextract vaak bij verschillende al lergische aandoeningen, te weten ex- zeem, urticaria, asthma, goede uitkom sten opleveren. Vooral in de laatste jaren zijn, nadat Mayer en Moncorps in 1929 hierover de eerste mededeeling deden, herhaaldelijk publicaties aan gaande dit onderwerp verschenen. „Een en ander bracht mij er toe, de ze methode te gebruiken bij een lijde- res aan hooikoorts, lid van mijn ge zin. Ik heb deze therapie thans gedu rende twee achtereenvolgende weken toegepast en het resultaat was zoo verrassend, dat ik het nuttig achtte, hieraan bekendheid te geven. Patiënte werd behandeld met dage lijksche intramusculairc inspuitingen van 2 cm3 extract Organon. Het resul taat in de twee afgeloopen periodes was, dat. zij, die tevoren zich ieder voor jaar ellendig voelde, mei rhinitis en oonjunctivitis, kortom het volledige beeld van de echte hooikoorts, thans practisch normaal was. Zij zat zelfs op zonnige dagen zonder bezwaar op een grasveld te lezen, in de zon en zon der zonnebril dc niesbuien bleven weg. Zoodra echter de inspuiting een dag achterwege werd gelaten, kwamen de verschijnselen terug werd vervol gens een injectie gegeven, dan volgde prompt aanmerkelijke verbetering. Zonder verder in te gaan op den theoretischen kant dezer methode, acht ik het wenschelijk, hiervan mededee ling te doen, in de hoop, dat vele colle toe, schudde hem de hand en zeide met een openhartige glimlach „Verheugd u te zien, Mr. Jenkins. De geschiedenis is fataal. Het is jammer, dat ik dien dag niet in Parijs was, dan zou dat alles misschien niet gebeurd zijn," .Zooals ik hoor, mijnheer Valois, waart u op reis ,Ja, ik was in Rouen." ,Zoo, in Rouen, ik ken de plaats. Ik heb daar eens, voor twee jaar, veertien dagen ge logeerd. In hotel „Du Lion d'Or." Het is ge loof ik het eenige goede hotel dat de stad heeft „U vergist u, Mr. Jenkins," antwoordde mijnheer Valois met een hoffelijken glim lach. „Rouen heeft intusschen veel betere hotels gekregen. Ik logeer bijvoorbeeld in ho tel „de 1'Abondance", wat ik u zeer kan aan bevelen." ,Zeer vriendelijk, mijnheer Valois. Ik zal het onthouden. Mijnheer Dufayel, uw chef, heeft mij veel goeds van u verteld. U bereist de cliënten buiten de stad ,Ja," zei de procuratiehouder met een zeke ren trots, „mijnheer Dufayel heeft mij het bezoeken van die cliënten toevertrouwd." ,Het moet voor uw vrouw niet aangenaam zijn, mijnheer Valois, haar man zoo dikwijls te moeten missen." De beide heeren glimlachten. „Mijnheer Valois is vrijgezel," verklaarde Dufayel. .O, dat is wat anders," zei de detective, eveneens glimlachend. „Neem me niet kwa lijk. U ziet, ook een detective kan zich ver gissen Hij stond op. „U veroorleeft mij, het couvert te mogen meenemen En nog iets. Ik zou van uit dat venster willen kijken." Hij ging naar het venster toe en keek naar beneden in de stille straat. Toen opende hij het een oogenblik, keek om zich heen en maakte het dadelijk weer dicht. „Van de straat is de dader niet gekomen," verklaarde hij, half tot zich zelf, „de muur is geheel glad en de etage ligt tamelijk hoog. Er blijft dus alleen over, aan te nemenhallo wat is dat?" Hij haalde een zaklantaarn te voor schijn en liet den straal op de zwart marme ren vensterbank vallen. De beide heeren kwa men er dadelijk bij en herkenden op den eersten bük den afdruk van twee voeten. Ie mand had op de vensterbank gestaan. Mijn- ga's, die hooi koorts lijders onder hun patiënten hebben, deze therapie met succes mogen toepassen. „Aangezien dagelijksche inspuitingen bezwaarlijk zijn, overlegde ik reeds met de N.Y. Organon, om het volgende voorjaar 5 cm3 ampullen in den han del te brengen, zoodat bijvoorbeeld twee injecties per week voldoende zijn" B1NNENLANDSCH NIEUWS. LASTIGE PROBLEMEN. Eenige weken geleden heeft men kunnen lezen van de juffrouw uit 's Gravendeel, die na 10 uur persé nog iets buiten haar huisje te doen had - haar landelijke W.C. was dan ook gele gen aan de overkant van de dijk, waar aan zij woonde. Deswege moest zij zich voor den Kantonrechter te Oud- Beijerland rechtvaardigen. De wijze rechter durfde over deze précaire zaak nog maar niet zoo direct een oordeel te vellen en hield de zaak aan. De juffrouw was thans weer op het Kantongerecht present en miet haar de brigadier van de Rijksveldwacht, die haar betrapt had. Hij zei niet te geloo- ven, dat zij werkelijk op weg was ge weest naar haar „loge" aan de dijk. Zij had met eenige Duitsche militairen staan praten. Intusschen had de juffrouw van den burgemeester een speciale vergunning gekregen om ook na tienen daar te gaan, waar ieder gaat. De ambtenaar van het O.M. verklaarde deze verkla ring ongeldig en zeide, dat de Rijks commissaris - en in ons land hij al leen - vergunningen van deze aard kan geven. De eisch luidde f 20 boete of tien da gen hechtenis, plus een week voor waardelijke hechtenis met een proef tijd van een jaar. De Kantonrechter legde er nog een schepje op en maakte er 30 gulden oi .15 dagen van met de genoemde voor waardelijke straf. Men zij gewaarschuwd nood breekt niet altijd wet. NED.-INDIE VERBIEDT RIJSTUITVOER. Uitblijven van regen dogl voed- selschaarschte vreezen. Batavia, 20 Oct. (Domei.) De Neder- landsch-Indische autoriteiten hebben den uitvoer van rijst verboden. Deze maatregel is genomen ter voor koming van voedselschaarschte, waar voor wordt gevreesd in verband met het gebrek aan regen, waardoor de oogst wordt bedreigd. Eenige contrac ten voor den export van rijst zijn reeds geannuleerd. heer Dufayel staarde een oogenblik sprake loos naar de voetsporen en zeide toen met een merkwaardig sidderende stem „Men zou bijna kunnen gelooven, dat het de voet van een kind is, zoo klein is zij." „Neen," zei Mr. Jenkins langzaam, terwijl hij een bloc-note uit zijn zak nam en het spoor er op afdrukte. „Het is geen kinder voet, het is de voet van een vrouw." Hij vouwde het blad met de teekening zorg vuldig op. „Ik zou nog verschillende kleinig heden willen weten, waarmee ik u. mijnheer Dufayel, niet zou willen lastig vallen. Mis schien wil mijnheer Valois, de goedheid heb ben zich buiten zijn diensttijd een uur tot mijn beschiking te stellen ,Met genoegen," antwoordde de aangespro kene hoffelijk. „Misschien is .u zoo goed, mij Donderdag avond om half zeven in mijn woning te be zoeken Ik woon Avenue Wagram 31." .En wanneer zie ik u weer bij mij vroeg Dufayel. „Wij hebben vandaag Dinsdag. U, kunt me overmorgen, Donderdagavond om half acht verwachten." Mr. Jenkins boog en wilde door het hoofd bureau de bankierszaak verlaten „U kunt het gemakkelijker doen," zei Dufayel glimla chend en ontsloot de deur, die naar den cor ridor voerde. De bankier begeleidde zijn gast beleefd tot aan de huisdeur. „Nog iets, mynheer Dufayel," bgon Mr. Jenkins. „Mag ik u verzoeken, mij vanavond een lijst met de namen en adressen van uw geheele personeel te zenden." Op dit oogenblik werd de voordeur van bui ten geopend en op den drempel stond een gedistingeerd uitziende jonge vrouw. De trek ken van den bankier kregen een stralende uitdrukking. „Mijn vrouw." zeide hij. „Dit is Mr. Joe Jenkins. Hij is bezig den dief van den aangeteekenden brief op te sporen." De jonge vrouw, die. zooals de detective be merkte, zeer mooi was, wierp een eenigszins spottenden blik naar hem, terwijl zij zeide „Ik vrees mijnheer, dat u vergeefsche moei te zult doen. Naar alles wat ik van het geval gehoord heb, is de brief niet hier in Parijs, maar onderweg van zijn inhoud beroofd." ,U vergist u, mevrouw", antwoordde de TOCH TERUGEKEERD Bij de politie te Beemster werd de zer dagen aangifte gedaan, dat een in woner van Z.O.-Beemster des avonds niet thuis was gekomen. Op onder zoek uitgegaan, werd het rijwiel van den vermiste aan den Oostdijk, bij de ringsloot terug gevonden, zoodat het ergste werd gevreesds. Den volgenden morgen daagde ech ter de doodgewaande op. Het bleek, dat hij den vorigen avond te diep in het glaasje had gekeken, langs den Oostdijk had gedwaald, daar zijn rij wiel verloor en na vele omzwervingen in West Graftdijk belandde. Met de autobus van fa. Van 'l Hof en Ton keei de hij huiswaarts. (Drie Meren.) DE CHAUFFEUR SLIEP. Tijdens de nachtelijke surveillance, ontdekte de politie aan den Nckker- weg te Beemster, een vrachtauto, geheel in het donker staande. Spie dend togen beide politiemannen het pad op, om eens hoogte te nemen, wat dit beteekende. Bij nader onderzoek bleek, dat de be stuurder dien nacht bij een der bewo ners onderdak had bekomen, omdat er 's nachts niet met motorrijtuigen gereden mag worden. Het is echter ver boden, om des nachts zijn wagen op den openbaren weg te parkeeren. Met een gewone bekeuring was ook deze zaak weer gezond. - De spiedende veldwachters reden weer spiedend weg. (Drie Meren.) BUITENLANDSCH NIEUWS. HITLER EN PETAIN SPRAKEN OVER HERSTEL VAN DEN VREDE IN EUROPA. Bij het onderhoud van den Fuhrer met maarschalk Pétain zijn de algemeene toestand en de midde len tot herstel van den vrede in Europa onderwerp van gesprek geweest. GENEVE, 26 October. (D.N.B.) Dc Fransche bladen publiceeren een offi cieel communiqué, dat den volgenden inhoud heeft. De bespreking, die 24 October heeft plaats gehad tusschen Rij'kskanselier Hitier en maarschalk Pétain, in tegen woordigheid van den Duitschen Minis ter van Buitenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, en vire-president; Laval, heeft zich in een sfeer van de grootste hoffelijkheid afgespeeld. De maarschalk is ontvangen met de eerbewijzen, die strooken met zijn rang. De bespreking van de twee leiders, die hierop volgde, heeft gelegenheid aangesprokene rustig. „De diefstal is hier ge schied, in het privaatkantoor van uw echt genoot." „Maar niemand heeft een sleutel van dat vertrek." „En toch is de brief door iemand die een sleutel op die kamer heeft, weggenomen." „Voor zoover ik weet, bezit, behalve mijn man, slechts ik den sleutel tot het privaat- kantoor. U zou ten slotte nog beweren dat ik het geld gestolen had ,Ik beweer nooit iets, dat ik niet bewijzen kan." antwoordde Mr. Jenkins langzaam. „Ik heb uw echtgenoot beloofd hem overmorgen avond den dader te brengen." „Ik wensch u veel succes," zei madame Du fayel spottend, „en als u den dief heeft, houdt hem dan goed vast." „Het is geen dief," zei Mr Jenkins rustig, „het is een dievegge." De detective liep langzaam de trap af en riep, op straat gekomen, een voorbijrijdende auto aan. „Naar het Orleans-station Donderdagavond zat mijnheer Dufayel in nadenken verzonken in zijn privaatkantoor. Een oogenblik later werd er aan de deur ge klopt en op zijn „binnen" zag hij Mr. Jenkins en den heer Valois voor zich. ,Komt u binnen, heeren. Nu, Mr. Jenkins, hebt u den dief opgespoord .„Ja." De bankier glimlachte. „U schijnt u uwe belofte niet meer te herinneren, Mr. Jenkins. U zou mij vanavond den dief brengen." „Ik heb hem gebracht." De bankier keek de kamer rond. „Waar is de dader „In deze kamer De bankier staarde zijn procuratiehouder aan. die bliksemsnel zijn hand op den deur knop legde. .Doe geen moeite, mijnheer Valois," zei Mr. Jenkins bedaard. „Het huis is omsingeld. Uw medeplichtige, madame Fleury van het Va riété Diana, zit met twee van mijn agenten beneden in de auto." Mr. Jenkins opende het venster, en dadelijk daarop verschenen twee van zijn assistenten, (Zie vervolg Binnenpagina.) WÏERINGER

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1