UITV0ERI10 GEMEENTERAAD WIERINGERMEER. CONSULTATIE - BUREAU WITTE KRUIS WIER1NGEN. Inlichtingen bij KANTOOR HIPP0LYTUSH0EF GROOTE VOORRAAD LUXE DAMESTASSCHEN Nog steeds Waarom Vergadering van den raad der gemeente Wieringermeer op Dinsdag 29 October 1940 des namiddags half twee. Voorzitter Ir. S. Smeding, Burgemeester, Secretaris de heer A. Blaauboer. Afwezig met kennisgeving Mr. A. Backer. De voorzitter opent de vergadering met de volgende rede Mijne Heeren, Het is mij aangenaam U allen hartelijk welkom te heeten. De nieuwe omgeving, waar in wij ons thans bevinden geeft mij aanlei ding een korte beschouwing te wijden aan de wijziging, die ons tijdelijk raadhuis sinds on ze laatste bijeenkomst heeft ondergaan. De tijdsomstandigheden ten spijt, bevinden wij ons thans in een gebouw, dat. dank zij de toegewijde zorgen van verschillende deskun digen, die hieraan hun beste krachten heb ben gegeven, thans een aanzien heeft gekre gen. dat representatief voor onze nog jeug dige gemeente kan worden genoemd. Niet slechts het inwendige van het gebouw heeft een aanzienlijke verandering en verbetering ondergaan, maar ook uitwendig is hieraan architectonisch veel gewijzigd. Zoo is in den voorgevel,, naast een geheel veranderde in deeling der ramen, een massief eiken voor deur aangebracht, alsook een balcon en een kunststeenen plaat, waarop t.z.t. het ge meentewapen kan worden geschilderd. Het belangrijkste element in het gebouw is thans de raadzaal, die architectonisch het best is verzorgd. Hoewel geen bijzondere middelen ter beschikking waren gesteld, is toch ge poogd deze ruimte een zeker cachet te geven. Door het aanbrengen van een beweegbare wand tusschen raadzaal en de kamer van B. en W., was het mogelijk de ..tribune" bui ten de raadzaal te brengen, waardoor aan zienlijk aan ruimte is gewonnen. Was de oude raadzaal slechts 2.80 m hoog, thans is de hoogte in overeenstemming met de grootere ruimte tot 4 m vergroot kunnen v/orden, waarmee dit zaaltje meer „sfeer" heeft gekregen. Door een andere opstelling van de zitplaatsen is een eind gemaakt aan het hinderlijke tegen het licht inkijken, wat practisch als een groote verbetering is te be schouwen. Het glas-in-lood is licht gehouden, om het hivallende licht niet te zeer te belemmeren. Wij zouden in plaats van deze eenvoudige glazen gaarne een rijkere raamvulling heb ben gekozen, doch hiertoe ontbraken de mid delen. Naar wij hopen zullen in de komende jaren de omstandigheden zoodanig zijn. dat hiertoe het initiatief kan worden genomen Ook voor de verdere afwerking van de zaal waren geen extra bedragen beschikbaar. De wanden zijn behangen, marmeren vensterban ken onder de ramen aangebracht en aanslui tend bij het plafond een eiken betimmering. In overeenstemming met dezen tijd is gepoogd met weinig kosten, door het aanbrengen van eenige kleurrijke nooten, den aanblik te ver rijken. In de eerste plaats is hiertoe een in kleuren geschilderde polderkaart, in lijst ge vat, tegen den oostelijken wand. opgehan gen. Hiermede werd tevens bereikt, dat deze wand evenwichtiger van verhouding werd, omdat deze kaart de tegenhanger vormt van de dubbele toegangsdeur naar de raadzaal. Om deze reden zijn deze deuren, in plaats van eiken, geschilderd. Voor de verdere aankleeding stonden wij voor de moeilijkheid, dat historische prenten, zegels en dergelijke in dit nieuwe land ont breken. Om toch de historie, voor zoover hier van sprake kan zijn, te doen spreken, zijn op de wanden de wapens aangebracht van de vijf gemeenten, waartoe de Wieringermeer tot 1 Januari 1938 heeft behoord, een pittig accent vormend op de verder kaal gehouden goudkleurige wanden. Tegenover den Voorzitter is een electrische klok aangebracht, met wijzerplaat in brons lontwerp-van Eek), vervaardigd volgens niet nader te omschrijven procédé, bestreden uit de post „Waar halen we het geld vandaan De lampen in de zaal hebben wij ons ge dacht als kronen van champagne-kleurig Bo- lieemsch glas, met schitterend tintelend ef fect, een moderne en verbeterde vorm van de ouderwetsche witlgazen kronen. Waar deze echter niet te krijgen waren, is iets gekozen, dat dit ideaal zoo dicht mogelijk benadert. De stoffeering van de oude stoelen is door een nieuwe overtrek vervangen, waarbij de keuze beperkt was ook de tafelkleeden zijn van kleur veranderd. Het karpet is nog juist op tijd gekocht, momenteel is zoo iets niet meer te krijgen. Ik houd mij intusschen overtuigd, dat ai deze veranderingen in kleur en aanzien van onze oude omgeving U niet zulien beletten evenwichtig en U zelf te blijven. Gedurende den rondgang, dien ik U voor stel na afloop van deze vergadering door dit gebouw te maken, zal U duidelijk worden, dat er hier meer veranderingen zijn gekomen, die als verbeteringen kunnen worden aange merkt. Vooral de secretarieruimte is buiten gewoon verbeterd, niet slechts in grootte, doch ook wat indeeling betreft. De kamer van den Secretaris is gelegen tusschen het vertrek van den Burgemeester en de Secretarie, waardoor technisch ideale voorwaarden voor een nau we samenwerking zijn geschapen. Tenslotte kan nog worden meegedeeld, dat onder de secretarie een ruime brandvrije ar chiefruimte is aangebracht, die tevens dienst kan doen als centraalpost voor de luchtwacht. Uit een en ander moge U gebleken zijn, dat ons raadhuis door de plaats gehad hebbende verbouwing een aanzienlijke verbetering heeft ondergaan. Een woord van grooten dank aan allen, die hieraan onder ongunstige om standigheden hun beste krachten hebben gegeven, mag hier niet achterwege blijven. In de allereerste plaats aan den Heer van Eek met zijn medewerkers, die tijd noch moeite hebben gespaard een burgerwoning in een gebouw met representatief karakter om te tooveren. Ook aan de N.V. Kingma en aan de firma Boomsma, beide te Slootdorp, hulde voor de wijze, waarop zij dit werk hebben uitgevoerd, alsmede aan de firma de Vries te Alkmaar, die de centrale verwarming verzorgde en aan de firma Massee te Alkmaar, voor de keurige wijze, waarop zij in samenwerking met den Heer van der Kooi te Slootdorp het gebouw heeft aangekleed. Tot slot moge nog dankbaar worden gememoreerd, dat door de N.V. Schok- beton te Zwijndrecht de natuursteen in den gevel en door de firma Eecen te Oudkarspel het eiken plafond in de raadzaal tegen aan zienlijk gereducecrden prijs ter beschikking werd gesteld. Hiermede ben ik aan het eind gekomen van wat in zake ons nieuwe raadhuis vermelding behoeft. Ik wil hieraan tot slot den wensch verbinden, dat in deze ruimte door de vroe de vaderen van de zelfstandige gemeente Wieringermeer vele jaren vergaderd mag worden en beslissingen genomen, in het be lang van deze gemeenschap, die bij goede leiding ongetwijfeld een mooie toekomst te gemoet zal gaan. Zoals U reeds werd aangekondigd noodigen wij U uit na afloop van deze vergadering met ens onder deskundige leiding een bezoek te brengen aan een intusschen gereed gekomen klein bescheiden, doch keurig verzorgd ge bouwtje op onze begraafplaats, dat ik in den vervolge gaarne de kapel genoemd zou zien. Deze biedt gelegenheid bij slecht weer begra- :enistoespraken in besloten ruimte te houden n bezit daarnaast nog enkele kleinere, even eens nuttige, vertrekjes. Ik verheug mij. dat het is moge gelukken in onze bestuursperiode dit gebouwtje aan de gemeentelijke outillage toegevoegd te zien. Aan den ingang van de begraafplaats, die ich tot een sieraad van onze gemeente ont wikkelt. is een flink toegangshek geplaatst, terwijl voor dit hek een ruime parkeerplaats voor volgauto's en rijtuigen is gemaakt. Het derde bouwwerk, waaraan wij vanmid dag onze aandacht zullen schenken, is de 19 Augustus j.1. geopende noodslachtplaats te Slootdorp, die ongetwijfeld ook als een aan winst voor onze gemeentelijke samenleving is tc beschouwen. Om Uw goede smaak niet te bederven, zal ik niet in bijzonderheden treden ever de inrichting en nuttige bestemming van de verschillende afdeelingen van dit nuttige gebouwtje. De organisatievorm van Texel bleek zoo doelmatig, dat deze geheel is overgeno men. In het Bestuur van de Vereeniging is .aast vertegenwoordigers van de drie land bouworganisaties, de Heer Blaauboer als ver tegenwoordiger van onze Gemeente opgeno men. Met dit overzicht van de in'tusschen gereed gekomen gemeentelijke bouwwerken meen ik te kunnen volstaan. Ik twijfel er niet aan of ze zullen alle in een behoefte blijken te voor zien. Ik verklaar thans onze vergadering voor geopend en stel U voor met onze werkzaam heden aan te vangen. (Instemming van den raad.) Na dit openingswoord werden de notulen onveranderd samengesteld. Ingekomen stukken. Procesverbaal van opneming kas en boeken van den gemeente-ontvanger over het tweede kwartaal 1940, d.d. 8 Juli 1940 Schrijven van Ged. Staten d.d. 10/15 Juli 1940. houdende mededeeling, dat de salaris regeling van den Directeur Arbeidsbeurs bij de wnd. hoofden van de Departementen van Binnenlandsche Zaken en van Sociale Zaken geen bedenking ontmoet. Schrijvan van Ged. Staten d.d. 31 Juli 1940. houdende mededeeling, dat de vleeschkeu- ringsverordening Wieringermeer is goedge keurd. Idem d.d. 2 October 1940, houdende mede deeling, dat de verordening op de heffing van keurloon in de gemeente Wieringermeer is goedgekeuid. Proces-verbaal van opneming kas en boeken van den gemeente-ontvanger over het derde kwartaal 1940, d.d. 8 October 1940. Schrijven van Gedeputeerde Staten d.d. 15 October 1940, houdende mededeeling, dat hei raadsbesluit van 30 April 1940 tot wijziging win de velciwachtersverordening Wieringer- mere is goedgekeurd. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Verzoeken van J. A. van der Laan en van I). Stevens om toekenning van steun, als be doeld in artikel 13 der Lager onderwijswet 1920 Te behandelen bij punt 3 der agenda. Voorstel van Burgemeester en Wethouders to beslissing op ingekomen aanvragen om steun ingevolge artikel 13 der Lager onder wijswet 1920. Conform het voorstel van B. en W. besluit den raad. een tegemoetkoming in de vervoer kosten te verstrekken aan J. J. Willemsen, J A. v. d. Laan en D. Stevens, voor de hun schoolgaande kinderen. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Het praeadvies luidt Door het vertrek van den heer F. J. ter Borgh naar Alkmaar is in de commissie tol wering van schoolverzuim een vacature ont staan. Voor de benoeming van een lid ter voorzie ning in deze vacature bevelen B. en W. aan 1. J. G. Addens te Wieringerwerf2. B. J. van den Bremen te W.-werf. Benoemd wordt den heer J. G. Addens. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de verhuring van de veldwach terswoningen. B. en W. stellen voor om thans de formeele .egeling te treffen voor de panden Raadhuis straat no. 44 te W.-werf, Poststraat no. 12 te Middenmeer en Schoolstraat No. 4 te Sloot dorp te verhuren aan resp. den gemeente veldwachter J. K. Haarsma, den rijksveld wachter J. H. Noot en den gemeente-veldwach ter Th. van der Hoek, op den grondslag van een bij dit besluit overgelegde gewaarmerkte huurovereenkomst. Het voorstel werd conform aangenomen. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot intrekking van verordeningen. B en W. schrijven o.m. aan den raad. dat volgens de Wieringermeerwet is bepaald, dat gemeentelijke verordeningen en besluiten, op het tijdstip van het in werking treden van de genoemde wet geldende in het gebied van de Wieringermeer, van kracht blijven, totdat zij door het bevoegd gezag zijn ingetrokken of door andere vervangen. In den loop van den tijd sinds 1 Januari 1938 zijn door U een groot aantal verordenin gen vastgesteld, als gevolg waarvan de over eenkomstige verordeningen van de gemeenten Anna Paulowna, Barsingerhorn, Medemblik, Wieringen en Winkel ophielden te gelden voor de gedeelten van de Wieringermeer, wel ke vóór 1 Januari 1938 tot die gemeenten be hoorden. Behalve de op deze wijze terzijde gestelde verordeningen, bestonden in genoemde ge meenten nog verschillende verordeningen welke nog steeds voor het betrokken deel van de Wieringermeer gelden. O.a. de verordening ten uitvoering van de Bioscoopwet. B. en W. achten thans het oogenblik geko men om verordeningen in te trekken met uitzondering van de verordening van Medem blik. aangezien men met de indiening van een verkeersverordening wil wachten totdat om trent de Rijksverkeerswetgeving in vollen omvang zekerheid verkregen is. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt besloten om het noodige te verrichten teneinde deze verordeningen buiten werking te stellen. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1939. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt de begrooting voor 1939 gewijzigd, als in ontwerp is aangeboden, door den raad vastgesteld. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot beslissing op ingekomen aanvragen om gchecle of gedeeltelijke ontheffing Van seliool- geldaanslagen. De raad besluit, gezien het voorstel van burgemeester en wethouders dd. 14 October 1940. no. 35. naar aanleiding van de ingeko men adressen van J. Boorsma, H. Wetting, M. van Dompselaar, wed. R; Kadijk en A. J. Suykerbuyk, waarbij geheele of gedeeltelijke entheffing'van den aanslag in het schoolgeld over het loopende schoolgeld] aar wordt ver zocht, op de bovenbedoelde adressen te be schikken overeenkomstig de bij het voorstel behoorende gewaarmerkte staat. Schrijven van burgemeester en wethouders Ier aanbieding van de rekening der gemeente over het dienstjaar 1939. D.e rekening sluit met de volgende eindcijfers: Gewone Dienst Ontvangsten f 124.328.13 Uitgaven 94.760.11 Kapitaaldienst Ontvangsten Uitgaven Batig slot f 29.568.02 f 76.367.95 130.649.76 Nadeelig slot f 54.281.81 B. en W. geven in overweging de rekening der gemeente over het dienstjaar 1939, met alle daarbij behoorende bescheiden, te stellen in handen van de in de vergadering van 3 Juli 1940 benoemde commissie, bestaande uit de heeren mr. A. J. Backer, C. L. de Bruyn en H. Leijten. Conform besloten. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot beschikbaarstelling van een crediet van f 600.ten behoeve van een vlasrepclcursus. Evenals vorig jaar stellen B. en W. voor om de Vlasrepelcommissie, die in samenwerking met de EconomischTechnologischen dienst van Noord Holland vlasrepelcursussen orga niseert een crediet te verleenen van ten hoog ste f 600.ter bestrijding van de kosten be- noodigd voor een trainingstoeslag, mede in verband met het advies van de vlasrepelcom missie om in den winter van 194041 weder om een vlasrepelcursus te organiseeren. In het rapport van deze commissie wordt, herinnerd aan een conclusie, waarin is uitge sproken, dat ongeschoolde landarbeiders een periode van twee tot drie weken noodig heb ben om tot een ongeveer normale repelpres tatie te komen. De Commissie is van oordeel dat volstaan kan worden met een trainings- toeslag van f 6.f 4.en f 2,gedurende resp. de eerste, tweede en derde week. Verwacht mag worden een groote belang stelling van de zijde der arbeiders. Gezien de kansen op winterwerk, welke voor de landarbeiders, die het vlasrepelen met de hand verstaan, achten B. en W. het in het belang van de gemeente, dat de vlasrepelcur sus wordt georganiseerd. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt het crediet van f 600.beschikbaar ge steld door den raad. Voorstel van Burgemeester en Wethouders lot beschikbaarstelling van een crediet van f 1600.voer het inbouwen van een gasin stallatie op de gemeentelijke vrachtauto. In verband met het steeds nijpender gebrek van motorbrandstof, waardoor ook de ge meentelijke vrachtauto van de gemeente wordt getroffen, vragen B. en W een crediet van f 1600.— voor het inbouwen van een gasinstallatie op deze auto. B. en W. achten een goed functioneeren van b.v. de vuilnisophaaldienst met paarden- tractie onmogelijk, gezien de groote afstan den, terwijl tevens met de auto tal van dien sten worden verricht veelal over groote af standen. Zij achten deze uitgave dan ook volkomen verantwoord. Conform besloten. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot beschikbaarstelling van een crediet van f 3000.voor de inrichting van het gymna stieklokaal te Wieringerwerf, c.a. Ingevolge verordening zullen de gemeente over moeten gaan tot het verplicht geven op de lagere scholen van gymnastiekonderwijs. De gymnastieklokalen, te Middenmeer en Slootdorp beschikken reeds over een autilage voor dit onderwijs, die te Wieringerwerf ech ter nog niet. B. en W. stellen zich voor om de autilage te Wieringerwerf dusdanig in te richten dat de zaalsport volledig beoefend kan worden, m.a.w. ook door gymnastiekvereenigingen gebruikt kan worden. Behalve de voorgeschreven leermiddelen benoodigd voor het lager onderwijs stellen B. en W. voor om aan te schaffen rekstokken, bruggen, enz. Voor Wieringerwerf is een bedrag begroot van f 2800.terwijl voor Middenmeer en Slootdorp eenige aanvulling noodzakelijk is, waarvoor met f 200.kan worden volstaan. Conform besloten. Wat het tweede gedeelte betreft van het voorstel, de overname van gebouwen spreekt de raad zich in principe uit tot bereidheid voor overname in afwachting van de grond- overdracht. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begrooting der gemeente voor het dienstjaar 1940. B. en W. stellen den raad voor om de be grooting voor het dienstjaar 1940 te wijzigen overeenkomstig als in het overgelegde ont werp besluit is aangegeven. Bij een der posten merkt de heer Venhui zen op dat verplaatsen van de lantaarnpaal bij Kroeze te Slootdorp, naar het postkantoor zeer gewenscht zou zijn. Daar bedoelde paal thans stuk is, is ver plaatsing thans minder kostbaar ook. Indien de lantaarns weer mogc-n branden zal men veel genoeg hebben van de lantaarn voor het postkantoor. De voorzitter zegt onderzoek toe. Hierna sluit de voorzitter de vergadering. AAN DE PACHTERS IN DE WIERINGERMEER. Wenken van de Wieringermeer-Directie (VERVOLG.) II. DE VRUCI1TWISSELING. Ook bij dit punt kan men zich aansluiten bij hetgeen men „thuis" gewend was. De soms verkondigde meening, dat het in de Wierin germeer in dit opzicht wat meer lijden kan dan elders, is in elk geval in zijn algemeen heid onjuist. Een feit is, dat de Wieringer meer op dit punt wel enkele verrassingen ge geven heeft. De factoren, die de vruchtopvolging, (in clusief de stoppelgewassen) bepalen, zijn hier en elders a. het in conditie brengen of houden van den grond, b. de onkruidbestrijding, c. het verhinderen of beperken van het optreden van plantenziekten en vreterij. Wij laten hierbij bedrijfstechnische, econo mische en sociale factoren, die het. noodig kunnen maken van de landbouwkundig meest ideale vruchtwisseling af te wijken, buiten beschouwing. Wat betreft de factoren a en b wordt opge merkt, dat behalve de directe invloed van de verschillende gewassen op den grond en op het onkruid, ook indirect de mogelijkheid, die de gewassen laten voor wieden en grondbe werking, hierbij een rol speeltde beide fac toren komen hierbij wel eens met elkaar in conflict, vooral op de jonge Wieringermeer- gronden. Bij het in cultuurbrengen is dit in sterke mate het geval geweest. De toestand van den grond vroeg een zoo min mogelijk onderbroken begroeiing, waarom tusschen de andere gewassen zeer veel klaver is ver bouwd en weinig grondbewerking is toege past. Vooral in de gevallen, waarin het uit gifte-rijp worden van den grond lang heeft geduurd, heeft deze practijk de veronkruiding in de hand gewerkt, mede door dat de gewas sen zich aanvankelijk matig en (ofi plekkerig ontwikkelden. Na dé uitgifte zullen de boeren bij de keuze en opvolging van de gewassen het juiste mid den moeten zoeken, als de eischen van grond en onkruid met elkaar in conflict komen. De toestand van den grond is inmiddels in de meeste gevallen wel zoodanig geworden, dat men zonder bezwaar, indien dit noodig is, het zwaartepunt gedurende enkele jaren op de onkruidbestrijding kan leggen. De factor c, betreffende plantenziekten en vreterij vormt ook in de Wieringermeer wel de meest directe reden voor het toepassen van een bepaalde vruchtwisseling, of beter nog. een reden voor het nalaten van een onge schikt geachte vruchtopvolging. Het gaat hier om ziekten en vreterij, die kunnen voorko men in een gewas en zich hierin uitbreiden, zonder dat ze aan dit gewas nog merkbare of van beteekenis zijnde schade aanbrengen, of zelfs zonder dat men ze waarneemt, echter ter plaatse in den grond overblijven en een volgend gewas, dat ook vatbaar is voor de zelfde ziekte of vreterij, ernstige schade kun nen berokkenen. Slechts in dit geval heeft het zin er bij de vruchtwisseling rekening mede te houden. Ziekten, die alleen met het zaaizaad of poot- goed worden overgebracht (zooals brand in de granen, de virusziekten bij de aardappels, ot ook ziekten, die a.h.w. in de lucht zitten (roest in de granen, de aardappelziekten enz.) behoeven vanzelfsprekend bij de vruchtwisse ling niet in aanmerking genomen te worden, voor zoover tenminste de toestand van den grond, veroorzaakt door de voorvrucht, de vatbaarheid niet beïnvloedt. Hoofdzakelijk moeten hiertegen toch andere maatregelen getroffen worden (zaaizaadontsmetting, se lectie, sproeien, enz.) De ziekteoorzaken, die ter plaatse overblij ven, moeten er echter ook eerst zijn en wat de Wieringermeer betreft, van elders binnen komen. Afhankelijk van de leefwijze van de ziekteoorzaak en van de omstandigheden, zal dit meer of minder vlug te verwachten zijn. Op deze omstandigheden kunnen we echter slechts in beperkte mate invloed uitoefenen, deels omdat we ze niet kennen, deels omdat ze aan onzen invloed ontglippen. Zoover ook deze ziekten met het zaalzaad, poot- of plant goed kunnen worden ingevoerd, moet hieraan vanzelfsprekend de noodige aandacht ge schonken worden. Als voorbeeld noemen we den verbouw van consumptiekool. Met het plantgoed uit het oude land kan de veroor zaker van de draaihartigheid meekomen, vooral als niet vroeg geplant wordt. Men moet cus zoo vroc-g mogelijk planten of beter nog ook de planten in de Wieringermeer teelen. Zoo zou men zich ook heel goed kunnen in denken. dat invoer van steklingen voor bie- tenzaadteelt van een perceel waar bietenmoe heid (bietenaaltje) voorkomt, het begin kan zijn van de verspreiding van deze ziekte over de Wieringermeer. De bedoeling is niet, hier verder in bijzon derheden te treden. We willen verder slechts opmerken, dat er eenerzijds wel redenen zijn om aan te nemen, dat sommige kwalen eerst langzamerhand zullen komen anderzijds moet men ei- echter rekening mede houden, dat hierom trent, geval voor geval, weinig met zekerheid bekend is, terwijl verder verwacht mag wor den, dat een tot nog toe niet opgetreden kwaal, zich juist in het nieuwe land plotse ling met ongewone hevigheid kan openbaren. De ervaringen zijn er reeds, om dit te staven. We kunnen wijzen op het hevig optreden van cic- roggehalmrups in de wintergranen in 193435, op de ernstige emeltenschade in het voorjaar van 1936, op de vele muizen in 1936 --37 in het Zuid-Oosten van den polder, op de bietenvlieg in 1938, en op de groote uit breiding van de aaskevers en van de thrips in 1940 vastgesteld. Ook herinneren we aan het zeer ernstig optreden van den tarwehalm. dooder in de eerste cultuurjaren, vooral in de wintertarwe, indien deze verbouwd werd na tarwe, gerst, rogge of kanariezaad, vooral op de lichte gronden. De oorzaak van dit optreden in abnormalen cmvang ligt voor een goed deel vrij zeker in het nog ontbreken van een biologisch even wicht. of eenvoudiger gezegd in het feit, dar natuurlijke vijanden of concurrenten nog niet of onvoldoende aanwezig zijn. Ook is nog niet te zeggen waar het evenwicht zal liggen. In welke mate zullen wij bijvoorbeeld in de Wie ringermeer op den duur moeten rekenen met de thrips in het vlas (kwade koppen). Zullen wij ons in dezen op Zeeuwsche of op Groning- sche toestanden moeten instellen. Die vraag is op het oogenblik nog niet te beantwoorden, al zal wellicht ieder het eerst aan een „mid denweg" denken. De les. die we voor het heden uit het boven staande kunnen trekken, is deze. dat er noch voor een overdreven optimisme, noch voor een pessimisme reden is, maar dat men goed zal doen op de Wieringermeergronden zoo nauw keurig mogelijk vruchtwisseling toe te passen. Dit is meer de aandacht waard, omdat de mooie verkaveling er gemakkelijk toe leidt, het soms niet zoo nauw met de vruchtwisse ling te nemen. Men doet het dan verkeerd, om versnippering van het land te voorkomen. De oorzaak hiervan ligt vaak in de voorgaan de jaren, toen men bij het opstellen van het bouwplan meer gelet heeft op wat geweest was, dan op de eischen, die ook de toekomst aan het bouwplan van heden stelt. Bij de vruchtwisseling moet ook aandacht geschonken worden aan de grens van de per- ceelen. Men zaaie b.v. met het oog op de thrips bij voorkeur geen vlas direct naast een perceel, waar vorig jaar ook vlas stond. Men sla als het mogelijk is één of enkele ak kers over. Het zelfde geldt voor bieten, naast bietenland van het vorige jaar, met het oog op het bietenkevertje. (Wordt vervolgd.) ZITTING DONDERDAG 31 OCT. Dr. DE GROOT (1—2 uur.) m HET GYMNASTIEK-LOKAAL NIEUWE SCHOOL, H.-HOEF. van de Mandolineclub „OOST WIERINGEN"- op ZONDAG 3 NOV. 1940 in zaal „WIRON" te Den Oever. Opgevoerd zal worden „DE HU1SLEERAAR", klucht in 3 bedrijven. Aanvang 7'A uur. Zaalopening 7 u. TE KOOP 200 WITTE LEGHORNHENNEN. Ook in gedeelten, oud 5'/j maand, a 1.45 per stuk. Door mij thuis bezorgd met vrij zicht. E. BARTEN, De Stroet, Tel. 27, St. Maartensbrug. TE KOOP CAFE, waarbij Benzine station, Rijksweg Wieringen. Te bevragen bij A. KLEIN, Oosterland, Wieringen. TE HUUR: AARDAPPELSORTEERMACHINE. A. BOERHAVE, Middenmeer. KAPITAAL RESERVES f 61.500.000. 150 KANTOREN IN NEDERLAND. GEEFT ADVIES INZAKE BELEGGINGEN. SAFE - LOKETTEN TE HUUR. Bij aankoop van Staats-, Provinciale-, en Gemeentestukken en pandbrieven van erkende Hypotheekbanken wordt eene rente gemaakt van 1 tot 5%. met halfjaarlijksche rente betaling. Telefoon No. 15. en TREKSLUITINGSTASSCHEN vindt thans BOSKER's BOEKHANDEL H.-hoet Middenmeer. STELT U HET VAKKUNDIG BIJHOUDEN VAN UW ADMINISTRATIE UIT? Juist in deze tijd met zijn distributie-moeilijkheden en verhoogde belastingen is een goed-ingerichte boekhouding, regelmatig en nauwkeurig bijgehouden door ADMINISTRATIEKANTOOR B. ZON noodzakelijk. Molenvaart 44, ANNA PAULOWNA, Tel. 79.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 4