NIEUWE GEBOUWEN IN DE WIERINGERMEER WIERINGER COURANT. 'N JUISTE RISICOVERDEELING BELEGGING IN EFFECTEN. „DE NOORDER BANK" HANDEN RUW EN ROOD? ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940 No. 128. HOE DE „WINTERHULP NEDERLAND" ZAL WERKEN. Ieder gezinshoofd kan haar zijn nood en voorleggen. Burgemeesters plaatselijke directeur. De nieuwbenoemde Directeur-Gene raal van de „Winterhulp Nederland", de heer C. Piek, heeft in een persconferen tie mededeelingen gedaan over de „Win terhulp Nederland." De organisatie van de „Winterhulp Nederland" is in den vorm van een stichting vastgelegd. Zooals bekend is. zal het hoofdbureau in Den Haag geves tigd zijn. Provinciale kantoren zullen in elke provincie worden ingericht, ter wijl de plaatselijke organen gevormd worden door de „plaatselijke bureaux. Aan het hoofd van de provinciale or ganisaties zullen provinciale directeuren staan en aan het hoofd der plaatselijke organisaties plaatselijke directeuren. Een verheugend verschijnsel noemde de heer Piek het, dat reeds thans een stroom van aanmeldingen is binnenge komen van menschen, die zich aanbie den om mede te werken. Dit enthousi asme wil de heer Piek zoo gauw mogelijk opvangen. Het is daarom van belang, dat zoo spoedig mogelijk de plaatselijke organisaties in werking treden en daar om heeft de Directeur-Generaal be paald, dat voorloopig de burgemeesters der gemeenten zullen optreden al: plaatselijke directeuren. Er zal een beroep uitgaan aan de bur gemeesters, waarin zij worden aange spoord de zorg te hunner plaatse op zich te nemen of, met toestemming van den Directeur-Generaal, plaatsvervangers daarmede te belasten. Het is de bedoe ling, dat het leeuwenaandeel van den arbeid op de plaatselijke directeuren komt te rusten. De plaatselijke directeuren zullen zich de medewerking moeten verzekeren van personen uit alle geledingen van het volk. Immers „het moet duidelijk vast staan, dat de arbeid van „Winterhulp Nederland" een arbeid voor allen door allen moet zijn." Hoe komt men aan geld Het noodige geld zal de „Winterhulp" trachten te verkrijgen door huis- en straatcollecten. Ook giften in natura zijn welkom, terwijl overschrijvingen op postgiro 5553 natuurlijk eveneens wor den toegejuicht. Aangezien de opbouw van de provin ciale en landelijke organisaties slechts geleidelijk zal geschieden zij zijn nu eenmaal niet uit den grond te stampen zullen de plaatselijke organisaties vooral aanvankelijk de belangstelling van het publiek moeten opvangen. Het is de bedoeling, dat bij den op bouw der geheel nieuwe organisatie van de sociale verzorging wordt uitgegaan van den bestaanden toestand. De heer Piek wil dan ook reeds bij den aanvang den z.i. juisten weg volgen door raad in te winnen bij Maatschappelijk Hulpbe toon en Armenzorg. Er wordt dus niet los van de bestaande organisatie ge werkt. Wel is het de bedoeling, dat de uit- keeringen door „Winterhulp" geschie den en wel door de plaatselijke bu reaux, doch de bronnen van informa ties over voorkomende noodtoestanden zullen voor een groot deel gevonden worden bij Maatschappelijk Hulpbetoon en Armenzorg. Ieder gezinshoofd kan zijn nooden voorleggen. De heer Piek heeft echter gevoeld, dat dan toch een groote groep van men schen, juist de stille armen, onbereikt blijft. Daarom zal „Winterhulp Neder land" aan ieder gezinshoofd de vraag voorleggen, welke nooden hij heeft. Over de bestaande instanties heen zal iedere Nederlander aldus zijn omstandigheden kunnen uiteenzetten. Zij, die niet in aanmerking meenen te komen, behoeven het antwoordformulier natuurlijk niet in te zenden. Op deze wijze hoopt de heer Piek een bron van gegevens te ver- krijgeen, waarop hij kan verder bouwen. Het is het plan, bij de jonge organi satie een eigen stijl te volgen en een eigen controle in te voeren en ook ver zorging te brengen voor die gezinnen, die hun armoede verbergen. Vanzelf zal zich de behoefte voordoen gedurende de winterhulpactie de ande re collectes zooveel mogelijk te beper ken. Er wordt, wel eens te veel gecollec teerd. Het gevend publiek moet weten waar het aan toe is en in vreugde en overtuiging kunnen geven. Dat ook de bedelarij, die tot aanstootelijke toonee- len en tevens tot onbillijke verdeelin; aanleiding geeft, moet worden tegenge gaan, is wel duidelijk. Lichtgevende molentjes. Een bijzonderheid van de winterhulp collectes is hierin gelegen, dat de te verkoopen insignes van blijvende waar de zullen zijn ^:ij zullen n.1. bestaan in molentjes van lichtgevende stof, met het opschrift „Winterhulp Nederland", van welke molentjes men bij duisternis veel gemak zal kunnen hebben. Met bijzonderen nadruk legde de heer Piek het doel van de actie der winter hulp vast. Het deed hem leed, te heb ben moeten vaststellen, dat reeds thans twijfel omtrent dit doel is geuit. De „Winterhulp Nederland" is een verzor ging van Nederlanders door Nederlan ders. Het heeft geen nut, daar veel over te praten, want wie niet gelooven wil, zal door woorden niet overtuigd worden. Veeleer is er aan gedacht, het onmo gelijk te maken, dat iemand zich van zijn verantwoordelijkheid tegenover het Nederlandsche volk afmaakt door val- sche voorwendsels. Er zijn waarborgen te over geschapen cm een goede besteding van de verkre gen gelden te verzekeren. In het eere-comité hebben zitting de secretaris-sen-generaal van Algemeene en Buitenlandsche Zaken, van Binnen- landsche Zaken en van Sociale Zaken, de Commissarissen der Provincies en een groot aantal vooraanstaande figuren. In de financieele commissies zitten de j secretaris-generaal van Financiën, mr. Trip, wellicht ook de voorzitter der Al-( gemeene Rekenkamer en vier of zes vooraanstaande figuren uit de bankwe reld. Provinciaal Zeeuwsch Comité voor Hulp en Herstel. De in dit werk voorkomende gedichten zijn alle gewijd aan de schoonheid van Zeeland en bezingen de wateren, de vuurtorens, bouwwerken en de rijke pracht der natuur, die men in deze pro vincie aantreft. De bundel, welke door den uitgever G. F. Callenbach te Nijkerk eveneens belangeloos werd verzorgd, is verlucht door enkele reproducties van schilde rijen van Zeeuwsche schilders, terwijl de teekenaar Karei Hoekendijk de uiterlij ke verzorging op zich nam. De mini mumprijs bedraagt f 1.50. Het werk is in elke Nederlandsche boekhandel vejtkrijt&aar gesteld. In een voorwoord doet de voorzitter van bovengenoemd Comité, Mr. Dr. P. Dieleman een beroep op alle Zeeuwen in ons land en hen, die met deze in het bijzonder zwaar getroffen sympathi. seeren, om dit werk te koopen en doen koopen. PROVINCIAAL NIEUWS. BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente DEN HELDER. Gelet op de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, betreffende ver- keersbeperkingen Verordeningenblad, stuk 33, nr. 188) BESLUIT: zijn besluit van 12 September 1940, be treffende de vaststelling van het slui tingsuur der tapperijen en winkels in die gemeente, met ingang van 31 Octo- ber 1940, in te trekken. Den Helder, 30 October 1940. BUITENLANDSCH NIEUWS. VIJFLING GEBOREN IN NOORD-FRANKRIJK. Meisje dood geboren. Vier jongens in leven gebleven. Parijs, 30 Oct. (D.N.B.) Naar de „Pe- tit Parisien" meldt, is in de Noord- ONDER ALLE OMSTANDIGHEDEN WAARBORGT het beste resultaat. Laat U door dit principe leiden en vraagt daartoe bij de Inlichtingen aan de Directie van ALKMAAR HOORN. (Zitdag Middenmeer Hotel Smit eiken Woensdag van 91 uur) i kind. Voorts is opzettelijk vermeden, dat de „Winterhulp" zelf inkoopen doet en is Fiansche stad Roullettes bij Rijssel een besloten, waardebons in te voeren, wel-geboren, bestaande uit vier jon- ke zullen worden uitgereikt aan behoef-gens en n meisïe. Het meisje is dood tigen, die gedurende den duur der gel- Seb°ren- vier jongens zijn daaren- digheid dezer bonnen de daarop ge- j tegen 8ezoncJ- De moeder van den vijf- noemde goederen en hoeveelheden kun- '®ng heeft pas tien maanden geleden nen krijgen. Het verstrekken van deze leven geschonken aan een ander waardebons heeft natuurlijk psycholo gische bezwaren, juist met het oog op de stille armen, doch juist om verdacht makingen af te snijden, zijn deze na- deelen op den koop toe genomen. Ieder werke mee Wanneer er in Nederland,, aldus de heer Piek. onverhoopt toch menschen moch ten zijn, die zich verschuilen achter het voorwendsel, niet te weten, waar het geld naar toe gaat, dan wil hij opmer ken. dat niemand, onder welke omstan digheden ook, zich zal mogen onttrek ken aan den plicht, voor de volksge meenschap te zorgen. Als het schip in nood is, kan de reddingsboot niet tot betere tijden wachten met uit te varen. Daarom moet thans een ieder zijn beste krachten geven. Laat er geen misver stand zijn omtrent het doelHet doel is het verstrekken van extra-hulp in de wintermaanden. De „Winterhulp Neder land" raakt niet aan de bestaande or ganisaties op weldadigheidsgebied. Alle vormen van sociale verzorging gaan hun eigen weg verder. Nederland is inderdaad voorzien van een groot aantal prachtige organisaties Waarom thans dan dit nieuwe Omdat de „Winterhulp" van anderen aard is zij wil extra-hulpverleening geven, die den menschen niet alleen het strikt noodige verstrekt, maar h\m het leven vreugdevoller maakt. BERICHT. Van de hand van den dichter Martien Beversluis is dezer dagen verschenen een bundel gedichten, getiteld „De Zeeuwsche Lier", waarvan de baten zullen worden afgedragen aan het AAN DE PACHTERS IN DE WIER1NGERMEER. (VERVOLG.) Wenken van de W.-meer Directie III. RASSENKEUZE. Voor een betrouwbare beschrijving van de waarde van de belangrijkste rassen der diverse landbouwgewassen wordt verwezen naar de „Beschrijvende Rassenlijst", die elk voorjaar door het Instituut voor Plantenveredeling te Wageningen wordt uitgegeven. Voor de rassenkeuze van de wintergranen wordt bovendien verwezen naar de gebruike lijke mededeelingen hierover van het zelfde Instituut in de landbouwpers van September en October. Aanschaffing en bestudeering van de Rassenlijst kan ten zeerste worden aan bevolen. IV. GRONDBEWERKING. Als algemeene regel kan gelden, dat de grondbewerking tot het noodzakelij ke wordt beperkt en dat ze wordt uitge voerd onder gunstige omstandigheden niet vaak, niet diep en niet nat bewer ken. De omstandigheden kunnen echter noodzaken van dezen algemeenen regel af te wijken. De onkruidbestrijding kan het noodig maken vaker te bewerken. Men doe dit dan liefst zoo spoedig mogelijk na het oogsten, omdat men dan meer effect heeft van de bewerking, terwijl de grond meer tijd heeft om vóór het op zaai- of wintervoor ploegen weer te bezak- ken. Bij vroeg het veld ruimende ge wassen kan men soms na het stoppel- ploegen nog een stoppelgewas zaaien. Begroeiing in den nazomer en herfst verhoogt het verband in den grond, beschermt tegen structuurbederf door slagregens, maakt door de verdamping van het gewas, dat de grond droger den herfst en winter ingaat en onder betere (drogere) omstandigheden op zaai- of wintervoor kan worden geploegd, met als eindresultaat een beteren toestand van den grond in het voorjaar. Niet-diep ploegen wil zeggen, dat het op zaai- of wintervoorploegen het best kan plaats hebben op een diepte vari- eerend van 1520 cm, ook als in één maal een groenbemestingsgewas wordt ondergeploegd. Bij grasland scheuren op zandgrond zal het veelal beter zijn ondieper te ploegen met het oog op het stuiven en verdrogen. In andere gevallen zal dieper losma ken voordeelen geven. Zoo is gebleken, dat een dichte zandlaag of een schelp- laag dicht onder de bouwvoor een ver hindering kan zijn voor een diepere beworteling en in het algemeen gevoe ligheid veroorzaakt voor droogte. Los maken van dergelijke lagen is ge- wenscht. Als regel dient dit niet te ge beuren door deze laag naar boven ploegen, daar dan te veel nieuwe grond boven wordt gebracht, die aanleiding kan zijn tot structuurverslechtering en verarming van de bouwvoor. Het ge bruik van een ondergrondwoeler kan hier aanbevolen worden. Toch kan het ploegen juist onder de zandlaag of schelplaag door, soms aan beveling verdienennameijk als het een dunne zandlaag betreft, opgesloten tusschen een beteren bovengrond en ondergrond. Zoo ook als een schelplaag zich bevindt juist onder een goeden bo vengrond. Men zal echter hierbij eerst altijd moeten rekenen op eenige verar ming van de bouwvoor. In gevallen, dat men twijfelt wat te doen, vrage men eerst advies. Een bijzonder geval vormen de reeds eerder genoemde gronden met een zure kleilaag (katte-klei) onder de bouw voor. Hier moet men met diepploegen uiterst voorzichtig zijn. Op zich zelve kan een geleidelijke verdieping (onge veer 3 cm tegelijk) van de bouwvoor echter juist op deze gronden gunstig zijn men ploegt daarbij zuren grond naar het oppervlak, en krijgt dezen dus juist in het kiembed daarom doe men goed is, voor kleigronden bijvoorbeeld mooi gescheurd en doorworteld, wachtte men zich voor het noodeloos verdiepen van de bouwvoor. Dezelfde regels, die voor het ploegen gelden, gaan in beginsel ook op voor het zaaiklaar maken van den grond. Men moet in het najaar bij het zaaien zoo weinig mogelijk of in het geheel niet eggen. In het voorjaar wachte men tot de grond goed droog is, alvorens men begint met het zaaiklaar maken van den grond. Bij het aanvaarden van het land in den herfst zal in het algemeen een stop pelbewerking, voor zoover deze nog niet vanwege de Directie is uitgevoerd, wei nig zin meer hebben. Het mogelijke voordeel zal niet opwegen tegen de moeilijkheden en de risico's die het zoo laat stoppelen oplevert. De gunstige er varingen met het in één maal op zaai- voor en wintervoor ploegen, wettigen ook deze werkwijze te volgen. In het geval, dat ook nog de gedrai neerde greppels moeten worden dicht- geploegd, wordt aangeraden daarbij zoodanig te werk te gaan, dat de ploeg- voor niet midden op de akkers, maar dicht bij een vroegeren greppel komt bij een voor midden op den akker zal eerder water in deze voor blijven staan. Zijn de greppels om de ander gedrai neerd, dan moet men zorgen, dat deze voor komt bij de gedraineerde greppels. (Slot volgt.) GEMEENTE WIERINGEN. FILMNIEUWS. Zaterdag en Zondag in CINEMA DE HAAN de film HET PROCES MET GESLOTEN DEUREN met OLGA SCHECHOWA in de hoofdrol. Een geval van chantage waar uit vele verwikkelingen voort vloeien en daarbij nog een recht zaak. is wel zeer in het kort weer gegeven, de geschiedenis van bo vengenoemde film. Er wordt sterk spel gegeven en er zijn tal van spannende momenten te aanschou wen. Het meest treffende in deze film is het spel van de jonge ac trice Sabine Peters, die als dochter van de gechanteerde te spelen heeft. Zij heeft een apart talent. LEGITIMATIEEEWIJS Sedert gisteren, 1 November, dit bij voorkeur alleen op die gedeelten,'geldt voor het geheele land de be waar men in het voorjaar nog gelegen-'paling, die in de kuststreek reeds heid heeft de bovenlaag flink te men-Jeenigen tijd van kracht is, dat ie- gen, dus bijvoorbeeld op land, dat voor der te allen tijde een legitimatie- bieten is bestemd, die bovendien medebewijs bij zich moet hebben. Jret dankbaarst zullen zijn voor een die pere bouwvoor. (Men kan het al of niet zuur zijn van de klei het best controlee ren door het opdruppelen van ongeveer 20-procentig zoutzuur bij afwezigheid van koolzure kalk bruist de grond niet op. Afwezigheid van koolzure kalk be- teekent voor de Wieringermeer kleigron den vrijwel zonder uitzondering, dat ze zuur zijn). Indien de bouwvoor behoorlijk kalk- Schrale lippen, Ruwe gelaatshuid Purol verzacht en geneest. Doos 30 c. DE VEEMARKT. SCHAGEX. 31 October. 130 Stie gelde koeien f 150 a 230 225 Vet te gelde koeien geen noteering .25 Ka ff koeien f 190 a 260 30 Pin houdend is, en dat is vrijwel steeds het ken lg0 230 9 Graskalveren geval, behoeft men bij het bovenploe- f 40 a 90 150 Vette schapen f 46 gen van een dun laagje zure klei nogk, 7,; 741 Overhouders f 24 a 46 geen kalk te geven. Menging van de|c jIag_ varkens 1' 16 a 23 30 Big:-' zure klei door de bouwvoor is voldoende, gen f 10 a 12 kon ij nen f 2 a Kip Indien de ondergrond op een perceelpen f o,70 a 1,25. Handel goed.' De noodslachtplaats te Slootdorp. De Aula of Kapel op de Begraafplaats te Middenmeer. Het verbouwde tijdelijke Raadhuis te Wieringerwerf.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 3