31e JAARGANG ZATERDAG 7 DECEMBER 1940 No. 143 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN LEVEN OP IJSLAND „MIJN HAR DIJ ES' WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN BUREAU ADVERTENTIëN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG UITGEVER Hippolytushoef Wleringen Van 1 5 regels I 0.50 ABONNEMENTSPRIJS CORN. J. BOSKER WIERINGÈN. ft- Telefoon Intercom m. No. Xfi. Iedere regel meer f 0.10 per 3 maanden f 1.25. DE ndNWFQF HACFN len dus vooralsnog eenië geduld moeten schen 19 uur en 1 uur verboden is non het leven heeft gekost, UKJIV/vil koesteren alvorens we kunnen bemerken' VOOR KERSTMIS dit zéér zeker thans, vooral ook ten op zichte van de lange donkere winter avonden. Zooals voorheen ontbreekt thans nog de gezelligheid der lange win teravonden. Inplaats van te genieten verlangt men thans meer naar de lange loopbaan der zon welke ons brengt lange dagen, korte avonden en nachten, 't Is dan ook niet tevergeefsch dat bij het convoceeren eener vergadering eerst de zakagenda wordt geraadpleegd omtrent de stand der maan, waardoor de beoogde bezoekers den gelegenheid wordt gebo den zich van huis te kunnen begeven. Raadpleegt men thans de kalender dan bemerkt men dat op 30 November de zon reeds onder gaat te 17.30 uur, dan I hebben daghet. dat de dagen beginnen te lengen. Tegen werking getreden. half Januari is dit dan ook eerst slechts' Wanneer ooit aanpassen een vrijwel onder- MEER ZEEP VOOR DE WASCH gebiedende plicht is geweest, dan geldt I donkere da,gen en a*°"de" Naar „liet Vaderland" verneemt, S.SK., te ervaren alvorens het licht WQrdt thans het p]an ovenvoge,; om de hoeveelheid waschzeep, wel ke men bij inlevering van een zeepbon aan de wassclierij kan meegeven, welke hoeveelheid naar men weet thans 8 Kg. be draagt, te verboogen tot 20 Kg. Men achtte hel bij de desbe treffende instanties mogelijk, dat deze verhooging zeer spoedig ingevoerd zal worden. Tweede collecte op 27 en 28 December. De Directeur-Generaal voor de Winterhulp heeft medegedeeld, dat ele opbrengst van de gehouden collecten zeer wel aan de verwach tingen heeft voldaan. Al is nog geen gedetailleerde opgave van de binnengekomen gelden te ver- ontkomt men niet aan de verzuchting schaffen, het totaal van wat aan dat we nog drie weken bergafwaarts giften enz. is ontvangen, kan ruw gaan, waarop we de kortste dag zijn geschat worden op één millioen BINNENLANDSCH NIEUWS. EEN MILLIOEN VOOR WINTERHULP on- bij om te probeeren de opvaren- Het besluit is op 5 December in!danks alle reddingspogingen, die den te redden, maar hoe mijn lOnmiddelijk werden aangewend. Jvrouw en ik ook tuurden, er was Ongeveer kwart voor elf voeren geen spoor van hen te ontdekken, op korten afstand van elkaar Helaas konden wij niet anders twee schepen, namelijk de „Fries- doen dan onze reis naai- N ij leer k land" van schipper W. Eicr te vervolgen. genaderd en dan dus de dagen weer gaan lengen. Toch is hier evenwel nog een klein lichtpunt in deze donkere da gen voor Kerstmis. Wanneer men de kalender verder raadpleegt bemerkt men dat de zon vanaf heden tot 21 December bijna niet vroeger meer on dergaat, waardoor het nog vroeger ver duisteren vrijwel uitgesloten mag wor den genoemd. Zooals gezegd gaat de zon heden ter ruste om 17.30 uur, op 8 December om 17.29 uur, op 15 December 17.28 en op 23 December alweer om 17.28 uur. Hieruit blijkt dus dat het nog meer korten der dagen wellicht velen nogal wat meevalt, doordat dit slechts een minutenkwestie is. Ook op de stand dei- maan, waar veel op wordt gelet onder de huidige omstandigheden, zal het z.g.n. heldere schijnsel ons niet bijster te hulp komen in de eerste halve maand December. 6 December, d.i. Sinterklaas, is het pas eerste kwartier en 14 Dec. gulden. Vervolgens werd medegedeeld, dat in het eind dezer maand een tweede collecte zal worden ge houden en wel op 27 en 28 Decem ber. Dc eerste dag zal wederom bo. stemd zijn voor een huiscollecte, op den tweeden dag zal 'n straat- collecte met bussen worden ge houden. Men heeft ditmaal voor de te verkoopen speldjes een bijzonde re aantrekkeijkheid bedacht, die ■vooral de jeugd zal boeien. Die speldjes zullen verschillende -sprookjesfiguren voorstellen daartoe zijn gekozen de Gelaars de Kat, Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen, Asschepoetser, Rood kapje, Hans en Grietje, Doornroos je en Klein Duimpje. Artistiek verzorgde figuren zijn hiertoe ont- d.a.v. is het volle maan, welke dan op- w°rPen en men verwacht tevens, uc j^uuuv.c., komt te 17.49 uur. De bekende „donkere idat °P dczP dle Sprookjes handel gebrachte rijwiellamp met •dagen voor Kerstmis" zullen dit jaar dus naar hun !nhoud moer gemeen- bijzonder donker zijn in meer dan één ■opzicht. De maan is dan reeds in het laatste kwartier en komt eerst tegen 121 Tuur 'snachts op, waarop men binnen' moet zijn. Gaat dus de zon in de eerst volgende weken bijna niet later onder, de zonsopgang maakt de dagen nog wel' In Verordeningenblad is op beduidend korter. De tijd van opgang g(Mlomo„ een besluit, volgens hel- goed van de jeugd zullen worden, dan men bij de Winterhulp meent, dat thans het geval is. NA ZEVEN UUR GEEN STERKE DRANK MEER per 1 December tot 22 December ver schilt maar even 24 minuten of bijna een half uur. Op 22 December moet dan ook worden verduisterd van 's avonds half zes tot 's morgens 9.50 uur. We zul- tuit een artikel van E. H. M. Vos de Wael in „De Vrouw en haar Huis", Amsterdam. October 1940.) De IJslanders zijn voor het meeren- deel erg vriendelijk maar kunnen wei nig over hun land mededeelen. Honderd malen hoort men dan ook „Jcg veit pad ekki", „ik weet het niet." Men moet zijn ziel in lijdzaamheid bezitten, want niet iederen dag loopen er bussen en ge moet niet verwonderd zijn, als ze u ver tellen „Om 10 uur gaat er een", terwijl •ge om 2 uur te hooren krijgt„Vandaag kunt ge niet weg, maar morgen." Zoo iook met de paarden. Ge moogt blij zijn als ge een uur later dan op den afge sproken tijd in het zadel zit. Het is den IJslander niet kwalijk te nemen, ze zijn bijna allemaal zoo. Trouwens, wat geeft hetin Juni en Juli zijn de nachten helder en behoeft men dus toch niet in donker te rijden. In Augustus is het van aI1 uur schemer. Bij het plannen ma ken is het het beste op eenige uren latei- of op den volgenden dag te rekenen. Dan kan men zich gelukkig en thuis voelen op dat eiland, dat zoo'n kouden naam draagt en toch zoo zonnig en warm kan zijn. Het is een land van gletschers, vulca- nen, watervallen, wilde bergstroomen, warme bronnen en eindelooze. grasvlak ten met woesten lavagrond, een land met heerlijke paarden, waarop het ver rukkelijk draven en galoppeeren is, hoe harder, hoe liever paarden, die u dra gen door diepe, bruisende rivieren, berg op, berg af. onvermoeiddie u waar schuwen voor moeras door te weigeren welk de verkoop, de verstrekking en het gebruik van. sterken drank in het. klein in localiteiten, waar voor vergunning voor den ver koop in het klein is verleend, lus er door te gaan. Het paardrijden is trouwens het heer lijkste en het beste van IJsland. Van een paardenrug af ziet men het land in de finesses en komt men op plaatsen, waar voor de auto geen weg is. Ge ge niet dan van den frisschen wind die u om de poren waait, van de reine, zuive re lucht, die ge inademt. En dan de warme bronnen, vanwaar het water in een modern zwembassis geleid wordthet is verrukkelijk zwem men in de open lucht in het warme wa ter. Ge gevoelt u daarna een geheel ander mensch. Bijna alle IJslanders zijn van origine boeren. Vele geslachten kunnen tot het jaar 800 terugtellen en deze families gaan daar niet weinig trotsch op. De kinderen krijgen bij hun voornaam van hun vader met als achtervoegsel „son" of „dottlr", bijv. Gunnar Jonson of Ran- weg Petersdottir. De boerderij is het voornaamste van IJsland en is bijna altijd van hetzelfde type. Is het huis te klein geworden, dan bouwt men eenzelfde er naast. Dikwijls ziet men zoo vier of vijf huizen naast elkaar, die onderling al dan niet bin nenshuis met elkaar verbonden zijn. In oude tijden had men op het dak en langs de zijwanden behalve van voren, gras zoden. Men noemt deze boerderijen „torfbaer". Van de verte uit kon men ze haast niet zien, zoo waren deze één met het landschap. Men vindt deze boerderijen gelukkig nog maar zelden, want ze zijn zeer onhygiënisch. Tegen woordig bouwt men ze van hout en nog meer van gegolfd plaatijzer. De bouw trant is echter nog veel dezelfde geble ven. Wat de ramen betreft, kan alleen PETROLEUMPRIJZEN De Secretaris-Generaal van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat. met ingang van 5 Dec. j.1. de „Prijzen- beschikking Petroleum no. 1" in werking is getreden. Volgens deze beschikking is het aan verkoopers van petroleum ver boden petroleum en detail ten verkoop aan te bieden of te ver koopen tegen hoogere prijzen, dan die', welke zij sedert 19 Aug. 1940 in rekening brengen, vermeer dert.met 4Vli cent. per liter, met dien verstande, dat de prijs nim mer hooger mag zijn dan 181 cent per liter. Derhalve wordt de prijs in de zone, waarin deze 131 2 cent per liter bedroeg, thans 18 cent; in de zone, waarin de prijs 13 3/4 cl. per liter bedroeg, thans 18 14 et. in de zone, waarin de prijs 14 et. per liter bedroeg, thans I8V2 et. RIJWIELLANTAARNS MET PHILIPSLAMPEN. Naar aanleiding van de nieuwe voor schriften inzake de verlichting van rij wielen, vestigt men er onze aandacht op, dat de door Philips te Eindhoven in den be perkte lichtuitstraling, welke voorzien is van het voorgeschreven goedkeurings- teeken der Rijksinspectie Luchtbescher ming, ook ingevolge de bepalingen van de jongste verordening (no. 212 d.d. 23 November b 1 ij f t goedgekeurd en toe gelaten ten gebruike in rijwiellantaarns zonder verdere afschermmiddelen. VIER PERSONEN OP HET IJSSELMEER VERDRONKEN Woensdagmorgen is op het IJsselmecr een ongeluk geschied, dat aan een gezin van ver perso- een klein raampje bovenin open. Men lucht niet graag en een IJslander klaagt gauw over tocht of wind. Een IJslandsche boerin is altijd druk bezig in haar keuken. Haar voornaam ste bezigheid daar is wel het maken van skyr, een nationaal volksgerecht. Men ontroomt de melk voor de boter, ver warmt deze en na er „kleypir" uit de apotheek 111 gedaan te hebben, giet men deze uit in groote houten vierkante bak ken, die bespannen zijn met jute. Na een dag staan is de melk gestremd en kan men het goed aangelengd met zoete melk en suiker eten. Een ander volksgerecht is rhabarber. Dit wordt gekookt en dik gemaakt met poedergelatine. Koud geworden eet men dit met suiker en melk uit een soepbord. Dit laatste is zeer goed te eten. Men krijgt er geen bedorven maag van, wat van skyr niet altijd gezegd kan worden. Dc IJslandsche vrouw bakt zelf haar brood, wit en zwart, en is zeer knap in het maken van koekjes, cake en taart, die ook zeer smakelijk zijn. Men begint den dag met koffie en koek. Om half elf of elf uur dineert men, maar de IJslander noemt dit ont bijt. Dit. bestaat uit zoete soep. bijv. rhabarber- of cacaosoep. met gekrui melde beschuit erin. Dan volgt vleesch of visch met aardappelen, en soms wat kool of koolraap van den kouden grond, en skyr of koffie na. Om drie uur volgt weer koffie met gebak en 's avonds brood en skyr. Groente is een ongekende weel de op het platteland. In Reykjavik zijn warme kassen door de warme bronnen en daar kan men voor veel geld wat wortelen, tomaten en erwten koopen. Het doet dan ook zeer vreemd aan als men Bolsward en de „De tijd zal het leeren" van schipper R. Groenhof te Broekerhaven ter hoogte van Pampus in Oostelijke richting, beide geladen met kunstmest. Plotseling klonk het geluid van een hevige explosie en binnen weinige oogenblikken zonk de „Friesland" met man en muis in de diepte. Opvarenden waren de schipper, zijn vrouw en twee kin deren. De bemanning van de „De tijd zal het leeren" deed energieke pogingen om de slachtoffers te redden, doch zij moesten na eeni- gen tijd onverrichterzakc worden opgegeven. Beide schepen kwa men van Rotterdam en waren op weg naai- Nijkerk, waar de laatst genoemde Donderdag is aangeko men. De schipper heeft daar het ongeluk gerapporteerd. Naar aanleiding van dit tragisch voorval meldt het Hbl. uit een on derhoud met. den schipper Groen hof nog het volgende De „Friesland" en de „De tijd zal liet leeren". zoo vertelde schip per Groenhof ons, waren geza menlijk van de Oranjesluizen ver trokken met een lading kunst mest, bestemd voor een Nijkerk- sche firma. Mijn schip had een sterkeren motor dan dat van schipper Eier en na eenigen tijd was ik de „Friesland" zoo ver vooruit, dat ik mijn vaart ver minderde en het andere vaartuig op sleeptouw nam. Zoo voeren wij verder, maar na eenigen tijd zei iets in mij - hoe het kwam weet k precies niet - dat het beter was de verbinding te verbreken. Nauwelijks was dat gebeurd, of mijn vrouw en ik hoorden een overweldigend gedreun en zagen onmiddellijk naarna op de plaats, waar de „Friesland" voer, een zwarte rookkolom en vervolgens een witte damp opstijgen. Toen deze waren weggetrokken, bleek de „Friesland" volkomen uit el kander te zijn geslagen. Over een oppervlakte van ongeveer hon derd meter zagen wij tallooze wrakkstukken en hier en daar dreven groote olievlekken op de golven. Onmiddellijk draaide ik tusschen een stoffenwinkel en parfu meriezaak, die bij ons geen kwaad gi guur zouden slaan, een winkeltje ziet, waarvan de étalage slechts eenige toma ten, enkele bossen wortels en wat uien bevat. IJsland is nu eenmaal zeer arm aan groenten, en fruit is er heelemaal niet te koop. Deze twee artikelen mogen niet worden ingevoerd, omdat het geld ervoor er niet uit mag. Een IJslander kan voor plezier zijn land niet uit en trekt daarom veel door eigen land. Wat het vleesch betreft eet men daar schapen- en rundvleesch in groote hoe veelheden. terwijl men zijn hart kan op halen aan zalm. forel en bot. De zalm veel minder vet dan de onze. Een an der volksvoedsel is gedroogde visch, dat- helaas tegenwoordig niet meer zooveel gegeten wordt, zeer ten nadeele van de tanden, die door het kluiven op de har de visch sterker werden. Men ziet dan ook zeer veel jonge menschen met een valsch gebit. Een geregeld bezoek aan den tandarts is te duur voor den armen IJslander. Verder helpt de jonge vrouw in het boerenbedrijf. Zij melkt de koeien, die altijd in de nabijheid van het huis zijn en helpt de schapen scheren. Deze wor den te paard en soms ook nog met be hulp van honden gedreven in een groo te vierkante ruimte, die afgesloten is met hooge aarden wallen, waarop prik keldraad en waarvan de toegang geslo ten wordt met planken. Zoo kan men één voor één de schapen onder handen den nemen, terwijl de vrouw het schaap bij de horens vasthoudt, scheert de man. bij de horens vasthoudt, scheert de man. In hooien is de vrouw ook zeer be kwaam. Al wat handen heeft helpt mee Men meldt nader, dal schipper Eier 3(5 jaar oud was. Zijn doch tertjes die eveneens het leven heb ben verloren, waren drie en vijf jaar. Een ander dochtertje, een meisje van 8 jaar, bevindt zich in Sneek, waar zij de Schippers- school bezoekt. VROUW GING HAAR MAN MET BIJL TE LIJF. En toch ligt zij nu in het ziekenhuis. In de Cronjéstraat te 's-Gravenhage woont op een étage een echtpaar. Hij is 38, zij is 31, Donderdagmorgen om half negen lag de heer des huizes nog te bed. Zijn echtgenoote was echter reeds op gestaan. Waarom of waardoor, ligt in het duister van den ochtend, verborgen, maar er ontstond twist en zefs een hand gemeen. De juffrouw nam tenminste een bijl, waarmede ze haar ega een paar tikken op het hoofd toebracht. In bed liggend kon deze zich moeilijk verweren. De schrik sloeg de dame om het hart en hals over kop nam ze de vlucht. Zoo overhaast, dat ze van de portiektrap viel en met een gebroken linkerschouder op straat belandde. Toch zette ze haar vlucht voort, regelrecht naar het zieken huis aan den Zuidwal. Daar wer.d ze geholpen en vervolgens liefderijk opge nomen. Buren, door 't tumult in 't geweer ge komen. hadden inmiddels den genees kundigen dienst gewaarschuwd, die fluks naar dc Cronjéstraat kwam. De man werd meegenomen, ook naar het Zieken huis aan den Zuidwal, waar hij verbon den werd. Daarna kon hij naar huis te ruggaan. Zijn levensgezellin heeft hij echter in het ziekenhuis niet mogen ontmoeten. Een eventueele verzoening zal dus tot later moeten worden uitge steld. en alle andere pijnen verdrijft U wondersnel met Koker 12 stuks 50 ct. Proefdoosje 2stuks 10 ct. om het hooi droog binnen te krijgen. De paarden zijn zomer en winter bui ten, behalve die, welke voor het werk noodig zijn. De schapen gaan 's winters overdag naar buiten met een schaap herder om 's avonds weer naar stal ge dreven te worden. Machinerieën heeft men nog weinig op het platteland. Ik zag een maaimachine en een machine om het hooi te verza melen. beide getrokken door een paard. Wanneer een IJslandsche boerin be zoek van landgenooten krijgt, ontvangt zij die in de keuken, waar de bezoekers volop koffie met gebak krijgen, doch de vreemdeling wordt altijd in de mooie kamer gelaten en komt niet verder. Deze zgn. mooie kamer hangt vol portretten. Ook op de kasten en de tafeltjes is het een en al foto. Men kan er verzekerd van zijn. dat als men zijn conterfeitsel stuurt naar een IJslandsche boerderij, men er over 20 jaren nog te vinden is. De IJslander is dol op portretten. Het beddegoed bestaat uit een matras van dons. Daarop een laken en een hoofdkussen, ook van dons, en als dek een veeren dekbed in een groote witte sloop, welke van onderen sluit met knoo- pen. Een IJslandsche huisvrouw is zeer hel der en proper, wascht en boent veel. zoodat zij in zindelijkheid kan wedijve ren met haar Hollandsche collega. Wel is mij opgevallen, dat er op IJs land minder stof valt dan elders. Men wordt er ook minder gauw vuil. •De IJslander heeft zeer veel gemeen met den Zuid-Afrikaner. Zijn gastvrij heid is zeer grootmen kan niet langs een boerderij komen of men noodigt u (Vervolg binnenpagina.)

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1