VERSCHE SINAASAPPELEN Ook andere Zuidvruchten komen naar ons land. Tegelijk met Sinterklaas, over wiens wijze van reizen men dit jaar in het onzekere verkeert, zijn thans de eerste Zuidvruchten in Nederland aangekomen. De Spaansche appelen kwamen ech ter ditmaal, naar ter bevoegder plaatse bij de Groenten- en Fruit- centrale te 's Gravenhage werd medegedeeld, voornamelijk uit Italië, zoodat men zou vermoe den, dat zij bij de bagage van Ri- goletto behoorden, die tevens deze week in ons land arriveerde. In normale tijden krijgen wij de meeste Zuidvruchten uit Span je, Palestina, Californ'ië, terwijl de andere gele vruchten bijna uitsluitend uit ..das Land wo die Zitronen blülien" komen. Doch Italië levert ons thans sinaas appelen. Al zal de toevoer begrijpelijker wijze niet zoo omvangrijk zijn als in andere jaren, men rekent toch op een vijfde van den vroegeren invoer en hiervan zal wel dege lijk een deel ook uit Spanje wor den geimporteerd. Het vervoer zal echter alleen per spoor kun nen geschieden en dit zal een be langrijke invloed op den prijs uit oefenen-; tevens moeten de hoe veelheden beperkter zijn. Niette min zal men het dit jaar niet zon der sinaasappelen behoeven te stellen. Helaas zal men de bananen voor loopig nog moeten missen, want het verkeer met Brazilië, dat per Clipper zou moeten geschieden, is wel wat kostbaar voor de pisang Ook zal men dit jaar alleen Italiaansche sinaasappelen kun nen invoeren en geen Palestijn- sche. Althans zoolang de Middel- landsclie Zee oorlogsterrein is. In handelaarskringen verzekerde men, dat de Italiaansche sinaasap pel, hoewel iets anders van smaak, toch best zal bevallen Voor de Spaansche appels is 'n overeenkomst gesloten met de Duitsche overheden, dat. toevoer regelmatig zal kunnen geschie den, tevens voor transitoverkeer naar Duitschland. De toestand in den Balkan maakt den aanvoer van krenten zeer moeilijk, doch men verwacht nog wel eenige zendingen via Italië, evenals van rozijnen, aman delen en dadels. Ook heeft men hoop, dat binnen kort de bekende vijgen weer ver krijgbaar zullen zijn. Dit zijn evenwel meer luxe vruchten, ter wijl de sinaasappel, hier een waar volksvoedingsmiddel is gewor den. Men hoop de transportmoei lijkheden te overwinnen. Toezeg gingen zijn in die richting reeds gedaan en nu de eerste zendingen binnen kwamen, zal de verdere aanvoer wel regelmatig volgen. SAMENSTELLING VAN BROOD En klachten over huiduitslag. Men hoort den laatsten tijd veel uit voor koffie, die altijd warm op de kachel staat. Deze stookt men met hout, eigen gegraven turf en groote brokken steenkool. Maar in tegenstelling met den Zuid-Afrikaner die nooit vloekt, gebruikt de IJslander' graag sterke woorden. Men hoort dan ook zeer veel„Andskotinn", maar „gjörid pjer svo vel", „wees zoo goed", is ook niet van hun lippen. Ruzie wordt er bijna nooit gemaakt, maar de reden van hun groote saamhoorigheid en eensgezindheid ligt wel hierin, dat de boerderijen uren ver van elkaar liggen en men elkaar zoo bitter hard noodig heeft. De oudere vrouw draagt nog veel het nationale kleed, dat bestaat uit een zwart wollen kapje op het hoofd, waar aan op zij 7n lange zwarte kwast hangt, waarvan het koord in een gouden of zilveren koker zit. Het haar hangt af in twee vlechten, die aan de punten on der het kapje zijn opgespeld. Het costuum is óf een japon óf een korte zijden blouse met donkeren rok, waarop een zwart fluweelen of zijden keurslijf gedragen wordt, dat van voren geborduurd is met bloemen in goud of allerlei kleuren en gesloten wordt met een gouden of zilveren ketting, waaraan een dito kegel hangt. De sluitingen, waardoor de ketting geregeld wordt, zijn ware kunststukken van edelsmederij. Een zijden schort en gouden ceintuur, welke vele honderden jaren oud is en die van moeder op dochter overgaat, voltooien het geheel. Soms wordt ook een groote strik op de borst gedragen, waarop een gouden broche van filigrainwerk prijkt. Het mo derne jonge meisje draagt dit echter niet meer, deels omdat het te duur is, deels omdat zij de broek prefereert met hooge waterdichte laarzen, hetgeen nu eenmaal voor het buitenleven op de slechte wegen en op den moerassigen grond veel praktischer is. Toch gebruikt klachten over de samenstelling van het brood. Er zouden o.a gemalen bloembollen in zitten en net veelvuldig voorkomen van 'n bepaalden huiduitslag zou er het gevolg van zijn. Naar aanleidng van die klach ten heeft de afd. Bakkerijonder- zoek van de Ned. Gist- en Spiri- tusfabiek te Delft zich tot een aan tal medici en leiders van consul- tatiebureaux gewend. Het eenpa rig oordeel van alle medische des kundigen luidt le. dat de voorkomende kleine huidaandoeningen (uitslag) niet. worden veroorzaakt door het broodgebruik 2e. dat ieder najaar een ver hoogd optreden van dergelijke Huidaandoeningen valt waar te nemen. Daar deze ten decle van besmettelijken aard zijn, worden zij gemakkelijk door het contact met kinderen onderling verspreid 3e. dat liet optreden van deze huiduitslag dit jaar niet erger is dan andere jaren. Hierdoor wordt het bedoelde ge rucht volkomen weerlegd. Boven dien is de samenstelling van het huidige meel zooveel mogelijk ge baseerd op inlandsche grond stoffen. Van schadelijke bestand- deelen is absoluut geen sprake. De juiste samenstelling van de bloem is op liet oogenblik 35 pCt. inlandsche tarwebloem 30 pCt. buitenlandsche tarwe bloem en 35 pCt. inlandsche rog gebloem. Andere grondstoffen wor den niet toegevoegd. Het graan wordt lioogcr uitgemalen dan voorheen. Dit heeft ten gevolge, dat de bloem meer zemeldeelen bevat en hierdoor ook rijker is aan vitaminen. BUITENLANDSCH NIEUWS. VEREENIGDE STATEN. GRIEPEPIDEMIE IN CALIFORNIE. Alleeen te Los Engeles reeds 55.000 gevallen. Een griepepidemie dreigt zich over ge heel Californië uit te breiden. In Los Angelos zijn, volgens het D. N. B., tot dusverre reeds 55.000 gevallen aangege ven. Dertig procent der schoolkinderen is ziek. Alle doktoren, verpleegsters en ander personeel van het Mount Sinai- ziekenhuis zijn eveneens door de ziekte aangetast. Voorts is het meerendeel van de artsen, verpleegsters enz. van het stedelijk ziekenhuis, benevens een acht honderdtal onderwijzers lijdende aan griep. Op één enkele school wordt het aantal zieke kinderen geraamd op 1400. Van de 2100 gevangenen der stedelijke gevangenis te Los Angeles zijn er 400 ziek. In een andere stad is 25% der uit 130.000 inwoners bestaande bevolking door de griep aangetast. In Santa Bar- bara. Blythe en het dal van de Palo Verde moesten alle scholen worden ge sloten. In Los Angeles zijn tot dusver 70 gevallen met doodelijken afloop voorge komen. Een dokter van het stedelijk ge zondheidsbureau heeft verkaard, dat de zij rouge en lippenstift en scheert zij de wenkbrauwen gelijk haar Parijsche zus ter. Zij weet uitstékend paard te rijden, 's Zondags ziet men dan ook vele jon gelui per bus of te paard uitgaan. De vrouw rookt graag en veel meer dan de [man, die nog graag snuift. In IJsland bestaat drankverbod, maar dat verhindert niet, dat men veel mis bruik van sterken drank ziet maken. Of het wordt in de kleine buitencafé's clandestien verkocht, óf men heeft groo te flesschen in den zak die wel in de winkels verkocht mogen worden. Deze wirkels maken goede zaken. Helaas is het gebruik van morfine ook niet onbe kend cp IJsland. Een ander genoegen is het dansen, hetgeen men minstens drie maal in de week pleegt te doen. Ook zijn ze dol op zingen. Bijna iedere boer derij bezit een orgel of piano en menig maal vereenigt men zich rondom dit instrument om te zingen tot midder nacht. Tot vervelens toe hoort men den geheelen dag neuriën. Een zakdoek een weinig gebruikt artikel. Men bezigt de keel als zoodanig, vandaar dat men altijd de vreeselijkste geluiden hoort. Ook een typisch gebruik is, dat men de klontjes suiker niet in de koffie doet, maar ze tusschen de tanden houdt en de koffie er door drinkt. De kantoren in Reykjavik geven 's morgens om 10 uur en 's middags om 3 uur een langen schaftijd om koffie te drinken. Als men 's morgens in hotel Island zit, is het er stampvol met zaken- menschen. Men heeft nu eenmaal volop den tijd. Reykjavik, dat dateert van 1788, is een moderne stad geworden met as- falstraten. Er is een universiteit. Ook een leprahuis met 19 zieken. Gelukkig komen er geen nieuwe gevallen meer bij. De gevangenis voor het geheele land is weinig bevolkt. De hospitalen zijn zeer modern en van de nieuwste vindingen voorzien. griep eerst in haar beginstadium is. Hij verzocht het federale bureau dringend 200 verpleegsters te zenden. In San Francisco zijn tot dusver 358 gevallen van griep aangegeven. Voor Konijnenhouders. RASSEN. Op de Groote en Müdenrassen, volgen de Kleine rassen, waarvan we er eenige zullen beschrijven. Even wil ik opmerken,, dat dooi de gebeurtenissen der laatste tijd, liet leven in Den Helder wat moei lijker is, en da^-onj is liet even stagnèerend gahii wérken bij het schrijven van mijn Artikeltjes. Als eerste der kleine rassen komt de Klein Chinchilla. Deze wijkt niets af in kleur met, de Groot Cinchilla, behalve het ge wicht, dit schommelt tusschen 4 en 6 pond en men houdt hier streng de hand aan op Tentoon stellingen, om te voorkomen, dat t.z.t.. Groot- en Klein Chin chilla één zou worden. Als 2e volgt het Tankonijn. Di' is wederom een Engelsch fokpro- duct, in 1887 te Brailsford bij Der by ontstaan uit, daar vrij rond- loopende diverse stammen, en waarbij, naar alle waarschijnlijk heid, het wilde koijnen ook wel het hare heeft toe bijgedragen. Zij worden gefokt in de kleuren Black a Tan, Bleu a Tan, Gouwe naar a Tan, Zilver a Tan en Ha vanna a Tan. Eén der weinige ras sen welke haar oorsprongsbena ming hebben behouden. Het ge wicht is ook van 4 a 6 pond. De kleur Black a Tan (zwart en taan- kleurig) is met een spiegelende glans overtrokken, het geheele dier is éen en al Adel. U zult ze op de komende Ten toonstelling in Hippo. kunnen be wonderen, want er zitten van dit ras goede dieren op ieringen, en ik denk v.el dat er onder deze. eenige Praedicaten „zeer goed" zul leii vallei-. Het Bleu is blauw Het Havanna, de chocoladekleur; Gouwenaar, de sigarenasxdikleur er. de Zilver als hij de Zilverkonij non. Ecbv. een ras voor sportfok- kers, beweeglijke, sierlijke dieren, welke weinig ruimte en onder houd vragen. Als 3e hei Hollanderkonijn, in niet nvr.der dan 13 diverse kleur lagen. namelijk Zwart, Blauw, Geel, Haa.skicur. Konijngrijs, Ha vanna, Bruingrijs, IJzergrauw, Blauwgrijs, Isa bol la, Kadaga.sc<-<\ Gouwenaar en de Driekleur. Om de oogen van deze, echt IIol- landsche dieren, loopt, een plaat, de kopplaten genaamd, welke met de ooren éen geheel vormen. De rest is tot op de helft, van het lichaam wit. Het achterste ge deelte van het lichaam is weer gekleurd, behalve de toppen der acliterbeenen. Het gewicht be draagt bij deze dieren van 3!l' tol 5 pond. Zij worden zeer veel gebe- In de kleine kustplaatsen, zooals Aku- reyri en Siglisfiordur, bloeit de vischhan- de. Vooral de haringvangst brengt goud in het laatje en 's zomers wonen in deze plaatsen vier- a vijfmaal zooveel men- schen als in den winter. De kinderen hebben in den zomer een idealen tijd. Half April sluit de school om in September weer geopend te worden Maar met 12 of 14 jaar eindigt de IJs lander zijn studie niet. Tot 30 jaar be zoeken de jonge mannen en jonge doch ters 's winters de groote internaten, welke over het geheele land verspreid zijn. In den zomer worden deze huizen voor pensiongasten gebruikt. De boekenkast is het meest kostbare bezit. Men leest, veel, buiten de moeder- Laai Deensch, Noorsch en Engelsch of Duitsch. Wat natuurschoon betreft, is IJsland met geen enkel land te vergelijken. Bij na zonder boomen, is het van een woeste schoonheid met eeuwige sneeuw op de bergen, die veelal uitgedoofde vulkanen zijn, met aan hun voeten glooiende gras tapijten in diverse tinten. Het gras om het huis is voor hooi in den winter, maar in de bergen mag al het vee rustig grazen. Ook worden als weiland gebruikt die vlakten, welke door de werking der natuur, zon en regen, bulten en kuilen kregen, waardoor het gras niet te maaien is. De keuren van de bergen, vooral bij avond, als de zon verdwijnt achter den horizon, vergeet men nimmer. Menig maal is de hemel dan één vuurgloed, die terugkaatst op de besneeuwde top pen. Het water van het meer is dan een rimpellooze vlakte, waarin de omrin gende bergen zich spiegelen. Het don kert niet en de hemel blijft soms een gouden massa, totdat de zon weer op komt. Eind Augustus begint de herfst met zijn niet ophoudende regens om ten slotte over te gaan in de donkere win- zigtl als zoogmoeder om andere jongen hij over te leggen, daar het een zeldzaam goed lokdier is. Als 4e en als laatste volgt de Rus of Brandneus. Men heeft ook nog de Ivleinzilver, doch voor de ze verwijs ik weer, evenals hij de Chinchilla's naar de Grootzilvers. De oorsprong der Rus ligt in het Hinialaijagbehergtc, zoowel In- die en China, daar worden ze nog hij godsdienstplechtigheden ge otterd. De waarde van dit ras zit in de kleur. Het wit van deze dieren is als sneeuw, terwijl alle uitsteeksels als ooren, neus, bce nen en staart, zwart zijn. Men zou het kunnen vergelijken met een sneeuwbal, welke door 'n schoor steenveger is aangepakt. Het ty pische is, dat liet zwart onderhe vig is aan sterk verkleuren en daardoor worden deze dieren hij voorkeur in niet te felle belicli- iin£ gezet, daar liet intense zwart vlug overgaat in bruin zwart. Oudere dieren willen wel eens 'n bril opzetten, d.w.z. dan komt er een zwarte ring om de oogen. Ze zijn erg fel in hun doen cn laten, op valsch af. De toespeling die ik hierboven maakte, dat de dieren niet te veel in het licht mogen zitten, kan verholpen worden door flinke diepe hokken te maken, zoodat ze achterin in halfdonker zitten. Hun gewicht varieert ven 3 tut 5 pond. Zij worden gefokt in do kleuren Zwart, Blauw. Zilver en Havanna. Het lichaam moet lang en gestrekt zijn. Ik zal nu de eerstgenoemde drie klassen opgeven en dan de volgen de maal de Dwerg, Korthaar- en Langharige rassen beschrijven. Groote RassenYlaamsche Reus, Lotharinger, Fransehe Hangoor. Midden Rassen Groot Chin chilla, Groot Zilver, Groot Fch, Engelsche Hangooren, deze heb ben ooren tot 65 cm. lengte) Fauve de Bourgogne. Zeusser Hangooren, eeners. Blauwe van Bevcren, Wit van Ilotot, Ja panners, Rijnlanders, New Zee land Reds, Belgian Hares, Papil- Ion, Thuringers (gesluierde da mes) Havanna's, Alaska, Gouwe naar. Luchs, Paarlfeh, Marterko nijn. Bruin Chinchilla Apoldro), en Blauw Chincchilla of Eekhoorn konijn. Kleine Bassen Klein Chinchil la Tankonijn, Hollander, Rus (Brandneus) en Klein Zilvers. D. J. KORTMAN, Den Hel dei-, Brakkeveldweg 176 GEA1EENTE WIERINGEN. ST NICOLAAS TE DEN OEVER Sint Nicolaas is gearriveerd. Gezeten op zijn schimmel en ver gezeld van Zwarte Piet trok hij Donderdagmiddag door Den Oe ver. Bij de Kleuterschool werd halt gehouden, waar met de kleu Iers, die voor de school stonden opgesteld, kennis weid gemaakt. Na een kort oponthoud ging het verder naai1 de zaal van den heer Juirie Lont. De kleuters waren reeds langs een anderen omweg gearriveerd en wachtten daar den jarige Sin terklaas af en het is voor den ja rige en voor de kleuters en ook voor de aanwezige ouders een goeden middag geweest. Allereerst werd tot de kinderen het woord gericht, waarna over hunne hoofden oen woord gespro ken werd tot de aanwezige ouders over het mooie doel van de Kleu terschool en vooral een aanspo ring hunne kinderen naar deze inrichting van voorbereidend onderwijs te sturen. Wat al zoo een kin kan geleerd worclon, hebben wij ook dezen mid dag kunnen aanschouwen. On danks den korten tijd van voor bereiding, werd er in een drietal [stukjes te zien gegeven een mooi spel van deze kinderen. Wij kre gen o.a. te hooren „Onder Moe- dei's paraplue", dat onder ge klots der klompjes en bedolven onder een paraplu heel aardig naar voren werd gebracht, ni d minder vielen in de smaak „De Kleine Toovcnaar" en „Vogeltje fiet fiet." De solozang van de kleinste kleuter „Een klein ondeugend ventje", werd gevolgd door een rouzen-applaus. i ij cl ons deze opvoering werd door den heer Steeman 'n geheim verklap'. Hij doelde ons name lijk mede, dat het Bestuur der Kleuterschool bezig was een avond te organisceren, waar iets dergelijks voor grooten opge voerd zal worden. Hieraan zullen niet alleen Kleu ters, maar ook grootere kinderen medewerken. Dit is iets nieuws voor Den Oever en aangezien een goede voorbereiding noodzakelijk is, zal deze avond niet eerder kun nen worden gehouden dan eind Januari begin Februari. Maar dan komt er ook beslist iets, waar van wij reeds durven voorspellen, dat de zaal werkelijk vol zal stroomen. Zulk een avond is noo dig, want zal een vereeniging ais de Kleuterschool goed werken, dan behoort, zij in de belangstel ling van heel de burgerij te staan. De o:ganisatie zit thans in goede handen, dat hebben wij ook he den ondervonden er was geen gedrang aanwezig en ieder kon een goeden plaats krijgen. Het hoogtepunt van den mid dag was, toen Piet uit de zak be gon te sdiooien en Sint Nicolaas de verwachtte mand uit ging pakken. Hoogst voldaan keerde iedereen huiswaarts. Een tweetal kinderen, die we gens ziekte niet aanwezig konden zijn, werden ven-rast hun pakjes thuis bezorgd te krijgen door Sint Nicolaas in eigen persoon. FILMNIEUWS. Zaterdag en Zondag in Cinema de Haan de film EENMAAL YES EN EENMAAL NO. Een dolkomisch, gegeven mei MAG DA SCHNEIDER en PAUL KEMP. Men kan bij het aanschouwen van deze film weer volop genie ten van de vele dolle invallen die naar voren worden gebracht. Trouwens Magda Schneider en Paul Kenip konden we reeds meer lei o malen bewonderen en een film met deze artisten is altijd iets goeds. Zondagmiddag 3 uur draait even eens bovengenoemde film. BOEKBESPREKING. STRIJD ONDER WATER door Schout bij Nacht Friedricli Lützow. (Uitgave Schellens en Giitay - Amsterdam 1940.) Nadat Frankrijk de wapens moest strekken, heeft de Duische ecrmacht haar volle energie kun non en moeten concentreeren op het Bt itsclte eiland. Merkwaar dig is, hóe in slechts enkele we ken tijd, de huidige oorlog volko- ;men van kaïakter is veranderd. Terwijl de geduchte Duitsche strijdmiddelen te land tot een ze kere passiviteit waren gedwon gen, werd daarentegen de activi teit van de Duitsche Marine aan zienlijk verhoogd. De aard van de ze nieuwe fase in den oorlog wordt hepald door Engeiands lig- lig. Uiteraard speelt het gecombi neerde mijnen- en duikbootwapen een bi-.langrijke rol in dezen strijd. Op de Engelsche blokkade van Europa heeft Duischland geant woord met een Legenblokkade. Deze bestaat in hoofdzaak uit het afsnijden van den Engelschen im port. Wel wetend, dat hier een van Engcland's zwakke steeën ligt, concentreert de Duitsche Ad miraliteit haar krachten op 't lam slaan van den Britschen invoer. Dat liet hierbij niet gaat om inci- dentiele successen, maar veeleer om blijvende, nimmer verflauwde activiteit, vertelt de bekende Duitsche marinedeskundige Schoul bij-Nacht Friedrich Luf- iaow in zijn geschrift „Strijd onder water", dat een helder beeld geeft in de kwesties betreffende de voor geschiedenis, heden' en naaste toekomst van den oorlog ter zee, en dat. buitengewoon objectief is, niettegenstaande liet feit, dat de schrijver 'n Duitsch er is. Het is uit stekend gedocumenteerd en daar door betrouwbaar. Wij raden de lezing er van ten zeerste aan. Rest ons nog te vermelden, dai jde redacteur van „Onze Vloot",, de heer A. M. Gageling er een in leiding voor schreef, terwijl de uitgever aan den tekst een inte ressante keuze foto's toevoegde. H. II. VlïEHOUDERS Veegeneesmid- delcn voor Paarden, Koeien, Varkens. Met Prêsuron Preparaten De beste resultaten. Beleefd aanbevelend, Depothouder JOH. SPIKMAN, SLOOTDORP. Laat uw Bloemwerken en Tuin- werkzaamheden verrichten door C. TRAPPEL's Bloemenmagazijn Nieuwstr. 22 MEDEMBLIK Telef. 53.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 2