31e JAARGANG No. 144 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN SCHATKAMERS DER WERELD KOU WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAO, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 VEEHOUDERS VERPLICHT, RUNDVEE AAN TE BIEDEN VOOR DE SLACHT. Tot 28 Februari één van de vijf dieren inleveren ten behoeve van de vleesch- voorziening. PRIJZEN NIET VERHOOGD. Het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd deelt mede Tengevolge van de vrees voor een eventu- eele vordering, is het aanbod van slachtvee in de laatste weken zoodanig teruggeloopen, dat het noodzakelijk is, maatregelen te ne men om een regelmatige vleeschvoorziening te verzekeren. Daartoe zal aan de houders van tundvee de verplichting worden opgelegd om door bemiddeling van een handelaar volgens onderstaande schaal rundvee voor slachtdoel- einden aan te bieden. Aanvankelijk zal bij de vaststelling van het aantal stuks vee dat iedere veehouder moet aanbieden, uitsluitend worden uitgegaan van het aantal stuks melk- en kalfkoeien, mest- vee en stieren van één jaar en ouder, dat vol gens de gegevens, vermeld op de regisstratie- kaart in November in zijn bezit was. Deze re geling zal van kracht zijn tot 28 Februari 1941. Daarna zal een definitieve regeling worden ingevoerd waarbij tevens rekening wordt ge houden met den aard van het bedrijf en met het aantal dieren, dat in de periode van 25 November tot 28 Februari is geleverd. Onder de aan te bieden dieren behooren niet kal veren, rundvee met een levend gewicht van minder dan 400 kg en wrakke dieren. Wel zullen deze dieren ook in het vervolg worden afgenomen. Kennelijk drachtige dieren wor den niet overgenomen. Voor de periode welke loopt tot 28 Februari 1941 moeten de navolgende aantallen geleverd worden door veehouders met 5—9 runderen een rund. Door veehouders met 1014 run deren twee runderendoor veehouders met 1519 runderen drie runderen door veehou ders met 20—24 runderen vier rundeen door veehouders met 25—29 runderen vijf runderen door veehouders met meer dan 29 runderen per vijf runderen of gedeelte daar van telkens 1 rund meer. Veehouders, die meer dan een rund moeten aanbieden, moeten de helft van het aantal geleverd hebben vóór 20 Januari 1941. Bij on even aantallen moet daarbij naar boven wor den afgerond, zoodat van drie runderen vóór dezen datum, twee runderen moeten zijn ge leverd, van vijf runderen vóór dezen datum, 3 runderen, enz. De veehouders met minder dan vijf runderen worden voor de eerste pe riode vrijgesteld, hetgeen uit den aard dei- zaak niet insluit, dat zulks ook voor de vol gende periode het geval zal zijn. Met inleve ringen boven het aantal in het hiervoren aan gegeven schema genoemd, zal bij de defini tieve regeling rekening worden gehouden. Ten bewijze dat de levering heeft plaats gevonden, zullen de veehouders bij de land- bouw-crisis-organisaties de afrekeningen der Nederlandsche Veehouderijcentrale moeten inleveren. Afrekeningen van Vee, geleverd op of na 25 November, dienen overeenkomstig hetgeen daaromtrent reeds eerder is gepubli ceerd als bewijs der levering is geschied, mits (.uit een artikel van prof. dr. Ernst Schultze in „Wissen und Fortschritt", Frankfort a. d. Main, September 1940). Zou men een goedschat niet veilig bewaren, zij zou gauw verdwenen zijn. In den loop dei- eeuwen heeft men tal van middelen bedacht om schatten te beschermen. Ten einde van het Romeinsche keizerrijk was het de gewoonte, edele metalen in groo- te hoeveelheden aan de goden te offeren. In de geschriften van dien tijd wordt dan ook herhaaldelijk melding gemaakt van militai ren, die zich nabij de tempels bevonden, blijkbaar voor bewakingsdoeleinden. Tegenwoordig zijn de schatkamers van 's werelds circulatiebanken van stalen pantse ringen voorzien, terwijl vaak nog andere ge heime beveiligingsmethoden aangewend zijn. In de onderaardsche kelders van de Bank van Engeland patrouilleeren dag en nacht beamb ten, het vuurwapen in de hand. In de Veree- nigde Staten worden nog subtielere metthoden toegepast. Reeds in 1910 gingen eenige ban ken ertoe over, het inwendige der kunstig ge construeerde kluisdeur met gifgassen te vul len ^ou een inbreker er in slagen, een gat in een dergelijke deur te boren, dan zou hij door het naar buiten stroomende gas gedood of althans bedwelmd worden. Ook heeft men hier en daar een installatie aangelegd, welke maakt, dat, zoodra een onbevoegde de kluis deur poogt te openen, een corridor rondom den kostbaren inhoud met water gevuld wordt In weerwil van al deze beschermende maat regelen heeft men toch niet kunnen voorko men, dat handige dieven zelfs uit de veiligst schijnende stalen schatkamers der circulatie banken goud wisten buit te maken. Met hoe veel list men deze gewelven ook tegen inbraak beschermde, de mismadigers wisten steeds een nog grootere listigheid aan den dag te leggen. Zoo heeft men nooit kunnen ophelde het vee aan de bovenvermelde eischen heeft voldaan. Voor vee dat op of na 25 November 1940 voor uitvoer geleverd is, zal de Nederland scbe Veehouderijcentrale -leveringsbewijzen afgeven. Deze leveringsbewijzen hebben de zelfde waarde als de afrekeningsbewijzen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de thans geldende prijzen voor slachtvee in geen geval verhoogd zullen worden boven de thans geldende schaal, daar ér een regeling is getroffen, dat nu al het slachtvee bij de Centrale moet worden aangeboden. Een stipte uitvoering van dit leveringsplan is noodzakelijk, om het economische gebruik van de aanwezige voedermiddelen voor de melkverzorging in de wintermaanden te ver zekeren en om in de voorjaarsmaanden als er weer voer beschikbaar is, den veestapel te kunnen besparen. Door het opheffen van de teeltregeling en het niet bestemmen voor de slacht van vrou welijke graskalveren is de mogelijkheid ge schapen, om in het algemeen den veestapel op peil te houden door toevoeging van jong vee. VERPLICHT AFNEMEN VAN MARGARINE. Om botervoorraad goed te verdeelen. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld In vroegere jaren bedroeg van het geheele spijsvettenverbruik van het Nederlandsche volk het boteraandeel minder dan 25 Meer dan de helft van de boterproductie werd geëxporteerd, voornamelijk naar Engeland. Dat is inmiddels vokomen veranderd. Toen in Juni bij den melkovervloed tot een groo- ter boterverbruik in Nederland moest worden overgegaan, werd 'dat opgevat als een diep ingrijpen in de hier te lande bestaande ge woonten. Merkwaardigerwijze as echter ge bleken, dat het Nederlandsche volk van de mogelijkheid om boter in plaats van marga rine of spijsvetten te nemen, in veel grootere mate gebruik heeft gemaakt dan van de zij de der Nederlandsche instanties aangenomen werd. Tezamen met het feit, dat op sociale gronden boter goedkooper kon worden ge kocht, leidde dit juist naar een omkeering van de tot nu toe bestaande verbruiksverhou- dingen. De met het seizoen samenhangende teruggang in dc melkproductie was oorzaak dat het boterverbruik, dat boven verwachting was gestegen, niet kan worden gehandhaafd in den tot nu toe bestaanden vollen omvang. Met het oog op deze veranderlijke produc tie-verhoudingen was reeds voor November het betrekken van een wekelijksch rantso i naar keuze ook voor margarine vrijgegev: v De Nederlandsche instanties hadden verwarh'. dat deze maatregel door de bevolking, die in strijd met haar vroegere gewoonten, thans uitsluitend boter gebvuikt. dankbaar begroet zou worden. In tegenstelling met de verwach ting is van de mogelijkheid margarine in- plaats van boter te betrekken, weinig of hee- lemaal geen gebruik gemaakt. De beschikkin gen van de bevoegde Nederlandsche instan ties werden daardoor zeer gestoord. Voor de komende periode zal daarom het betrekken van een zekere hoeveelheid margarine, resp. spijsolie, verplicht moe ten worden gesteld om een gelijkvaardige en rechtvaardige verdeeling der beschik bare boter te waarborgen. Zooals de statistiek van de zuivelcentrale aanwijst, is zelfs bij dezen maatregel het aandeel van het boterverbruik van de Neder landsche bevolking nog veel grooter dan in het voorjaar en de export in wezen geringer. De Nederlandsche bevolking moet zich daarom aan de van het seizoen afhankelijke productieschommelingen bij het verbruik aanpassen en voor het geval, dat in de win termaanden de behoefte grooter is dan de productie, gebruik maken van de andere ter beschikking gestelde vetten. VET OP BOTERKAART. De secretaris-generaal waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat alsnog kan wor den goedgekeurd, dat de met „20" genummer de bon van de boterkaart zoowel als van de vetkaart, naast boter en margarine tevens recht geeft op het koopen van vet. Tot en met Vrijdag 13 December a.s. kan do met „20" genummerde bon dus gebruikt worden voor het koopen van een half pond pond boter of een half pond margarine of twee ons vet. De op 22 November j.i. reeds bij de producenten of in den handel aanwezige voorraden spijsvet in verpakking van 250 gram mogen voorts tegen inlevering van een met „20" genummerden bon worden verkocht. D- bonnen, welke op 13 December a.s. nog n' ^ebruikt zijn, blijven nog geldig gedu rende de week van 14 tot en met 20 Dec. a.s. GRIEP PIJN j| Duor hun kou, koorts en pijnuitdrijven- de werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnharöt te Zeist. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets genaamd Mijnhardtjes Doos 10 en 50 BINNENLANDSCH NIEUWS. ren, hoe het in 1902 mogelijk is geweest, een 6-5 kg wegenden buidel met gemunt goud ter v/aarde van 220.000 francs te stelen uit het onderaardsche gewelf van de Bank van Frankrijk, in weerwil van de smalle trap, het combinatieslot, den drievoudigen sleutel, enz. Alle banken, die een groote hoeveelheid goud bewaren, zijn derhalve gedwongen, vei ligheidsmaatregelen te nemen. Tot de voor naamste kluis van de Duitsche Rijksbank heb ben slechts enkele hoofdambtenaren toegang. De beschermende maatregelen worden geheim gehouden. Doch ondanks alle voorzich tigheid is er toch eens uit de zgn. bijkluis een zak met goud gestoleninplaats daarvan vond men een zak met koper. lederen avond betrekt een compagnie in fanterie de wacht voor de Bank van Engeland en bezet daar alle ingangen, teneinde in ge val van nood de beambten te kunnen helpen bij het verdedigen der schatten, welke de Bank herbergt. Soms liggen hier milliarden aan goud, en men houdt er rekening mede. dat voor dieven de verleiding groot is, hier een slag te slaan. In de Russische Rijksbank bestond voor den wereldoorlog een speciale goudkamer, waarin zich gewoonlijk 650 millioen roebel aan ge munt goud en 250 millioen roebel in baar goud bevonden. Deze kamer was volgens alle regels der modernste techniek geconstrueerd, en het werd dan ook uitgesloten geacht, dat een onbevoegde erin zou kunnen slagen, tot deze kamer door te dringen. Twee zware kluis deuren vormden den ingang elk dezer deu ren kon slechts door drie beambten tegelijk geopend worden. Voor dat dit gebeurde, moest de beambte, cie het middelste slot moest ope nen, van zijn collega's ter linker- en ter rech terzijde het wachtwoord vragen, een woord, dat slechts aan dit drietal bekend was zoo bang was men, dat b.v. een dubbelganger van een der drie beambten aan een onbevoegde toegang zou kunnen verleenen. Het gemunte goud lag in zakken langs de muren opgesta peld de staven goud waren geborgen in ijzeren stellingen, welker voorzijde door een HAMSTERAAR IN OPTIMA FORMA. Stapels goederen opgeslagen en- zonder betaling. Den laatsten tijd kwamen herhaaldelijk bij den dienst der Nederlandsche Spoorwegen te Delft klachten binnen van winkeliers, die zendingen, welke per spoor waren verzonden, van grossiers verwachtten, die zij niet ont vingen. Het betrof meestal zendingen levens middelen en rookartikelen. Van de zijde der Nederlandsche Spoorwe gen werd de politie te Delft ingelicht- en zij zette, in samenwerking met leden van het spoorwegpersoneel een val op. Nauwkeurig kon de recherche den gang van zaken in de gebcuwen op het spoorwegemplacement vol gen en ten slotte viel verdenking op een spoorwegarbeider, wonende te Delft. Rechercheurs gingen eens een kijkje ne men in zijn woning zij deden de verrassen de ontdekking, dat de volgende van diefstal afkomstige artikelen in de woning werden aangetroffen ham, koffie, thee. tabak, zeer veel sigaren, ongeveer 3000 sigaretten, pak ken vet, cacao en eenige doozen margarine. Bovendien bleek, dat de man nog een ge heime bergplaats had onder den vloer van de goederenloods op het stationsemplacement, sleepte hij, gebruik makende van de duister nis, goederen naar dit hol. Later bracht hij de goederen naar zijn woning over. Ook in de bergplaats onder den vloer werden dooi de recherche tal van goederen en zeer veel leege doozen waarvan de inhoud reeds naar het magazijn in de woning was overgebracht, aangetroffen. De man werd gearresteerd en hij. werd op het bureau van politie opgeslo ten. CLANDESTIEN VERVOER VAN VARKENSBOUT. Ambtenaren van den Crisiscontroledienst hebben op den Haarlemmerweg een auto aan gehouden. waarin zich een mand bevond met bloembollen. Het label, dat aan de mand hing, vermeldde althans dit artikel. Doch toen de ambtenaren eens een blik in de mand wier pen, bleek deze geen bloembollen, doch var- kensvleesch te bevatten. De chauffeur van de auto werd aan een verhoor onderworpen, waaruit kwam vast te staan, dat de mand uit Lisse afkomstig was. In samenwerking met de politie in deze plaats hebben de ambtenaren een onderzoek ingesteld in een garage van een expediteur, v/aar 350 kg varkensvleesch, 4300 blikken ge condenseerde melk, 78 kazen en een baal suiker werden aangetroffen. De expediteur verklaarde zich omtrent de herkomst van deze goederen niets te kunnen „herinneren." Hij en een tweede verdachte werden gear resteerd en in het politiebureau ts Lisse op gesloten. De goederen zijn in beslag genomen. 25.000 RANTSOENEN ZEEP IN BESLAG GENOMEN. De politie uit Ede nam bij een Benne komsche firma 25000 rantsoenen zeep in beslag. Deze partij bleek afkom stig van een Wageningscho fabriek, die de zeep z.g. in depot had gegeven. VAN OPWINDING OVERLEDEN In het Vermeerstraatkwartier te Amersfoort beging een voerman dc onmenschelijkhcid een 5-jarig meisje met zijn zweep te slaan. Een oogge tuige, de 61-jarige heer 1'. D. A. de Backere te Amersfoort woonachtig, woncl zich daarover tijdens het poli tieonderzoek dusdanig op, dat hij op straat in elkaar zakte. Hij werd naar het Sint Elisabeth Ziekenhuis ver voerd, waar hij ka*t na aankomst overleden. KONINGIN WILHELMINA EN PRINS BERNHARD NAAR V S. Naar het D.N.B. uit New York meldt, wordt binnen enkele weken aldaar de aankomst verwacht van Koningin Wilhelmina en Prins Bernliard, die als gevolg van den luchtoorlog het oponthoud in Engeland wenschen te be ëindigen en naar de Vereenigde Staten wil len vertrekken. JEUGDIGE DIEVENBENDE, In den laatsten tijd werden te Gro ningen uit pakhuizen van vrachtwa gens, uit rijwieltasschen enz. allerlei I goederen gestolen. Dag aan dag nam liet aantal aangiften toe. Thans is het de politie gelukt een bende school jongens aan te houden, die onder aan roering van 'n 13-jarig vent je inplaats van naar school te gaan, bij de straat schuimden en overal, waar de gelegen heid zich voordeed, hun slag sloegen. De hoofddader is ter beschikking van de justitie gesteld. Tevens werd wegens diefstal van een vat zeep ui' een bodewagen aangehouden een 60- jarige glazenwassclier. BIJBELVASTHEID. Een leeraar, die een zijner leerlingen had moeten bestraffen, en daarover met diens vader correspondeerde, had in zijn brief Spreuken 23. vers 13 aangehaald „Weer de lucht van den jongen niet." De vader schreef terug ..Mocht Kees op de een of andere wij ze in gebreke zijn, en toepassing van Spreu ken 23, vers 13 door U noodig geacht worden, dan verzoek ik U beleefd, dit te doen met inachtneming van Spreuken 16, vers 32a „De lankmoedige is beter dan de sterke." (Weekblad voor het Chr. M.O.i VERDUISTERINGSTIJDEN Men is verplicht te verduisteren lus- schen zonsondergang en zonsopgang op Dinsdag 10 Dec. van 17,27 tot 9,38 W oensdag 11 Dec. van 17.27 tot 9,39 Donderdag 12 Dec. van 17,27 tot 9,40 Vrijdag 13 Dec. van 17,27 tot 9,41 Zaterdag 14 Dec. va. 17.28 tot 9,42 PROVINCIAAL NIEUWS. VERDUISTERINGSONGEVALLEN ij Door de duisternis misleid, geraakte de heer P. S. Woensdagavond in de sloot langs den Zuiderweg te De Beem ster. Op zijn hulpgeroep scholen enke le voorbijgangers toe, die den drenke ling oj) het droge brachten. Op dienzelfden avond vond op hel Zuiderpad nog een botsing plaats tus- schen twee voetgangers, waarvan één nog een flinke buil op het voorhoofd opliep. Rijksveldwachter Reidinga liep even eens j.l. Woensdagavond, laat naar huis .terug keerende, eenige schram men op, door te Purmerend tegen een boom te rijden. Achteraf bleek deze boom hem ech ter gespaard te hebben voor een onvrij willig bad in de Where, waar hij an ders recht zou zijn ingereden. (De Drie Meren.) F 130 VOOR EEN GEIT. Naar wij vernemen, werd Dinsdag j.l. een geit op de Purmerendor markt verkocht voor den uitzonderlijken prijs van f 130, welke geit de vorige week f 117 kostte. Iedereen wenscht van de hooge prijzen te profiteeren, zoodat er een groote aanvoer van gei ten en bokken was. (De Drie Meren.) dicht traliewerk van ijzerdraad afgesloten was. Wanneer men de hoofdkluis van de Bank van Frankrijk wil binnentreden, moet men eerst een trap afdalen, die naar het kluisge- welf leidt. Deze trap is zoo smal, dat slechts iemand van middelmatige afmetingen haar zijdelings kan betreden. De ijzeren deur heeft drie sloten een der sleutels staat onder de hoede van den gouverneur der Bank, de twee de onder die van den kassier-generaal, de derde onder die van een der hoofdaccountants. Vóór den wereldoorlog bevond zich steeds 2' milliard francs aan gouden staven in de kluis. De goudkasten in de kluis zijn drie en een halve meter hoog. Poogt men er met behulp van een valschen sleutel te openen, dan be ginnen in het geheele gebouw electrische alarmschellen te luiden. Doch zelfs met den echten sleutel komt men slechts dan binnen, wanneer men een combinatieslot, bestaande uit een aantal ringen met letters en cijfers, op het juiste woord stelt. Na den wereldoorlog heeft Frankrijk voor de ontzaglijke goudvoorraden, welke het land binnenstroomden, te Parijs een onderaard sche goudvesting gebouwd. Daarin bevindt zich slechts een deel. zij het ook het groot ste. van de goudreserve der Bank het overige is verdeeld over een aantal banken in de provincie. Omstreeks 1931 lag er voor rond zestig milliard francs aan goud in deze keu rig geordende onderaardsche opslagplaats, waarin zich straten bevinden, die met behulp van een klein door electriciteit gedreven voer tuig bereikbaar zijn. De zware, in deze ves ting opgeborgen staven goud, welke voor het meerendeel het stempel van de Bank van En geland dragen-, zien er in haar stalen kasten zeer onopvallend uit zij glanzen niet eens. De toegang echter tot deze op een na groot ste goudopslagplaats ter wereld maakt een bijzonder inyposanten indruk. De onderaardsche schatkamers van Parijs bevinden zich ten deele onder het Zuidelijk aan het oude bankgebouw aansluitende ter rein. Hierop is in 1931 een nieuwe vleugel ge bouwd. Bij dit werk moesten de arbeiders diep jin den grond graven zij drongen echter nog l&ng niet tot de ondergrondsche goudvesting door. Men was er namelijk op bedacht, dat zelfs de zwaarste luchtbommen niet tot deze 'gewelven zouden kunnen doordringen. De eigenlijke toegang tot de vesting wordt gevormd door een koker, welks vijf meter [dikke muren uit beton en staal bestaan. In de omgeving van de goudvesting zijn taL van dergelijke schachten] aangelegdde meeste loopen echter dood en zijn slechts gebouwd om ongewenschte bezoekers op een dwaal spoor te brengen. [De .echte" schacht loopt tot diep in een rots- laag, waarin de kluis zich bevindt. Alvorens BESTELT UW VISITEKAARTEN aan BOSKER's drukkerijen! deze rotslaag te bereiken moest men door een ondergrondschen waterstroom dringen, het geen den bouwers van de Grand Opéra té Parijs indertijd groote moeilijkheden bereid had. Voor de goudvesting beteekent dit wa ter intusschen een extra beveiliging. Men moet tien deuren passeeren, aleer men eindelijk op dertig meter diepte de goudves ting bereikt. Hier ligt het goud op stellingen, die ware straten vormen. Door deze straten rijden de kleine electrische wagens, die het nieuw aangekomen goud naar de plaats van bestemming vervoeren. Ook de bezoekers stap pen op een dergelijke onderaardsche „tram", wanneer zij den goudvoorraad in oogenschouw willen nemen. Bijna al het aanwezige goud bestaat uit staven gemunt goud is slechts in een betrekkelijk kleine hoeveelheid voor handen. De goudstaven zijn alle van denzelf den vorm zij kunnen slechts onderscheiden worden door de stempels van herkomst. Meh ziet hier de stempels van Engeland, de Ver eenigde Staten, Spanje en Duitschland. doch ook die van Indische vorsten, die een deel van hun schatten te Parijs gedeponeerd heb ben. In de goudstraten ontmoet men hier en daar netjes gekleede bejaarde werkvrouwen die met plumeaux de stofjes van de goudsta ven verwijderen. In de Federale Reservebank te New York bevindt zich een vertrek, waar onmetelijke schatten aan gemunt en ongemunt goud be waard worden. Hier zijn bergen van gouden staven opgestapeld. Deze schatkamer is voor zien van alle mogelijke beveiligingen, dus ook van die, welke reeds in de oudheid toepassing vonden, zooals dikke, door ijzeren staven ver sterkte muren zoldering en vloer zijn op dezelfde wijze geconstrueerd. Een corridor van j pantserpaten, waarin schietgaten aange- bracht zijn, omringt het vertrek. Nacht en |dag staan hier bewakers met machinegeweren. Allerlei electrische alarmapparaten zijn aan- gebracht. Het vertrek zelf is in een aantal kleinere kluizen verdeeld, die elk afzonderlijk gepantserd en door vernuftig geconstrueerde deuren afgesloten zijn. Een eventueele in breker zou zich dus voor bergen van hinder nissen gesteld zien. Maar zelfs wanneer hij erin zou slagen, deze te overwinnen, zou hij zich bovendien nog een weg moeten banen door een aantal zware ijzeren pantserdeuren, alvorens in de eigenlijke goudkluis aan te komen. Veilig heidshalve is de vloer in de nabijheid van deze deuren uit pantserplaten samengesteld op zeer eenvoudige wijze kan men deze pla ten laten dalen en stijgen. Gaan de pantser platen omhoog, dan bevinden zij zich midden voor de deur en maken het openen onmoge lijk. De gangen tusschen de verschillende deu ren vormen een waren doolhof. Maar ten slotte komt men dan voor een ronden, draai baren pantsertoren, die onafgebroken door vier beambten bewaakt wordt. In dezen toren bevindt zich" een slechts kleine ingang. Deze leidt naar een op een kooi gelijkenden, zwaar gepantserden cylinder. die met behulp van geheime, moeilijk te bedienen apparaten 180 graden gedraaid moet worden, wil men in de eigenlijke schatkamer kunnen komen. Door deze deur moeten ook de voertuigen in en uit, die de gouden staven aanvoeren of verwijde ren moeten. En dan bedenke men, dat de hier genoemde veiligheidmaatregelen nog lang niet de eenige zijn. (Zie vervolg Binnenpagina.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 1