WIERINGER COURANT. DE HOLLANDSCHE WINDMOLEN HERLEEFT DE MEELMOLEN VAN DEN OEVER. We hebben in ons vorig nummer er melding van gemaakt hoe de ineelmo- len op de Gest door verval ten onder dreigt te gaan. De hevige storm van vorige week deden kap en wieken der mate heen en weer schudden, dat ge vaar dreigde en men dei-halve de wie ken heeft afgenomen. Een en ander duidt natuurlijk ook op het slechte on derhoud en het is niet denkbeeldig, dat dit het begin is van algeheele verdwij ning van dit aloude sieraad van het Oeversche landschap. Nu is de vraag is dit met de redelijk heid van onze liefde voor 't landschaps- schoon, maar ook voor de behoefte aan bedrijfsleven in dezen tijd overeen te brengen. Wij antwoorden met een vast beraden „NEEN". Hier moet ingegrepen worden. Reeds eerder hebben wij het vraagstuk der molens te Wieringen besproken, doch bij praten kan het nu niet blijven Hier moet van overheidswege onmid dellijk worden ingegrepen en dat kan. als de eigenaar hierby nu maar een weinig voortvarendheid wil toonen. In dezen tijd, waar motorische kracht bijna geheel wordt uitgeschakeld., is het recht weer aan den windmolen, en er is daar mede wat te verdienen, als de wil er i om het bedrijf op te werken. We hebben hier drie meelmolens met windkracht. Die in de Normert maalt reeds lang met slechts twee wieken, maar wij zijn toch blij, dat veehouder de Jongh deze indertijd heeft gekocht de reparatie heeft bijgehouden op deze twee wieken na. Wellicht dat deze mo len weer eens met volle tuigage de oud- Hollandsche energie kan ontwikkelen. De molen te .Zandburen heeft met de storm ook al een wiek verloren. Doch deze komt er weer aan, daar kennen we de firma Looze te goed vooi-. Maar onze Oeversche molen is thans het kind van de grootste zorgen. Laten we echter niet wanhopen, want de Hollandsche windmolen leeft en her leeft overal en wij willen met onder staand speciaal artikel nogmaals de molen in het middelpunt van den belang stellenden lezer plaatsen. - *- De windmolen herleeft. Er valt zelfs, na enkele tientallen jaren van verval, een krachtige opbloei te bespeuren. Het zijn de moeilijke tijdsomstandigheden, die daarvan de oorzaak zijn. In verband niet de zeer beperkte hoeveelheid olie brandstof, welke voor de motoren be schikbaar is, zien tal van molenaars zich genoodzaakt hun afgedankten doch niet afgebroken molen wederom in gebruik te nemen, of wei om een nieuwen molen te bouwen. Zoo zijn er in de laatste drie jaren niet minder dan 125 a 150 wind molens gerestaureerd of gebouwd, en vooral thans gaat het steeds crescendo. Ongeveer 2000 molens zijn er nog in ons land, waarvan Friesland nog bijna een derde gedeelte bezitdaarna volgen Zuid-Holland, Brabant. Groningen. Gel derland en Noord-Holland, die het nog boven de 200 brengen, Zuid-Holland komt zelfs nog boven de 300. Dit jaar voor het eerst laat het zich aanzien, dat er geen enkele molen meer verloren zal gaan (tenzij door brand of storm), mis schien komen wij binnenkort weer op 2500 stuks. In tweeërlei opzicht zijn daarmede belangrijke resultaten be reikt een eerherstel van de economi sche waarde der molens, en een verhoo ging der schoonheid van het landschap. De bekende Vereeniging „De Holland sche Molen" werd opgericht om den molen te behouden als schoonheidsele ment, als cultuurmonument. Bijna twin tig jaar van strijd voor den molen ble ken ook in ander opzicht tot belangrijke resultaten te hebben geleid de Hol landsche windmolen heeft in economisch opzicht zijn positie heroverd. Van Rijks wege wordt thans veel gedaan om dit vaderlandsche werktuig in eere te her stellen. neer de windmolen ons land bereikte. Duitsche opvatting, de publieke opinie Volgens historische gegevens was er aan het einde der dertiende eeuw reeds een windmolen in Brabant, in Bohemen zou reeds in de achtste eeuw een windrad- molen hebben bestaan, ingevoerd via de Eonaulanden uit het Naburige Oosten, waar het werkCuig is uitgevonden. Vaak wordt er beweerd, dat de Kruisridders de molens naar deze streken hebben gebracht, doch waarschijnlijk hebben de kloosters er lang voor dien tijd reeds gebruik van gemaakt. Langzaam drong het gebruik van het oude cultuurgebied naar Europa door. Wie de uitvinding deed, is niet bekend, ook wanneer zij werd gedaan, kan nergens in oude ge schriften ontdekt worden. Niet onmoge lijk is de windmolen een bij windkracht aangepast maalwerktuig, waarvoor de watermolen, die reeds lang voor Chris tus' geboorte in gebruik was, als voor beeld heeft gediend. De eerste windmo lens, zooals er thans nog op Kreta en in de V.S. tegen Duitschland en de re organisatie van Europa ophitsen. Uit deze tendentie is waarschijnlijk ook de bewering van de Amerikaansche pers te begrijpen, dat Hitier in zijn rede de Vereenigde Staten van Amerika heeft aangevallen, terwijl de Führer dit in werkelijkheid niet alleen niet heeft ge daan, doch zelfs uitdrukkelijk heeft ge zegd, dat hij slechts West-Europa in het kader van zijn beschouwingen wilde opnemen. DE OORLOG. VERGELIJKING MET SLAG VAN VITTORIO VENET0 Moreel van Engelsche open bare meen^pf. moet worden verbeterd. Rome, 12 December. (Stefani.) De „Giornale dTtalia" merkt op, elders in het Nabije Oosten te vinden dat Engeland alles, wat het op militair en omroepgebied beschik baar heeft, samentrekt voor een offensief tegen Italië en wel om verscheidene redenen. In de eer ste plaats om het moreel van de Engelsche openbare meening te verbeteren en in de tweede plaats om den slechten indruk weg te nemen, die in Amerika is ge wekt dooi- de ononderbroken reeks mislukkigen, die tot dus verre dooi- Engeland zijn onder vonden en om de Vereen. Staten over te halen de levering van materiaal te intensüveercn en credieten toe te staan. zijn, waren plompe schilderachtige ge vaarten. waarvan het wiekenstelsel vast lag. zoodat slechts bij een bepaalde windrichting gemalen kon worden. Het is de verdienste van Nederlandsche uit vinders geweest dezen molen tot het prachtige instrument te hebben maakt, waardoor onze eerste nijverheid tot zulk een grooten bloei kon komen en voorts zoo talrijke waterrijke gedeelten van ons land in vruchtbare polders kon den worden veranderd. Zonder haar 7 a *800 molens, olie-, houtzaag-, papier en andere industriemolens, zou de Zaan streek nooit geworden zijn wat zij nu is, zonder de honderden en honderden standaard- en later walmolens, die op de oude stadsmuren waren gebouwd, zou de opkomst van Holland in de ze ventiende eeuw zeker in een langzamer tempo hebben plaats gevonden. Stoommachine en motor hebben latei Engeland meent, dat het nut tig is tegen Italië een soort zenu wenooi-log te gaan voeren, die reeds tegen Duitschland is mis lukt, evenals zij mislukte tijdens de Italiaanschc campagne in Abessinië. Wanneer men er te hun plaats ingenomen, hun aantal slonk ^9n('en van overtuigd moe hl ZATERDAG 14 DECEMBER 1940 No. 146. onder onze lezers) in den laat-,den wonende te Zijpe. sten tijd een bijzondere ervaring j Overleden Helenius Dignum, oud 57 hebben opgedaan. Zij zijn naar 'n jaren, echtgenoot van Geertruida Jonge- goudsmidswinkel gegaan, en 'jan. hebben, hetzij voor eigen bezit, hetzij om ten geschenke le geven, een bepaald gouden of zilveren voorwerp willen koopen, en ze vernamen, dat ze hot voor hun goede geld niet konden krijgen. Ze stonden zoo gezegd met de duiten in de hand.'het begeerde voorwerp lag in de uitstalkast, maar toch hadden ze geen koop kracht. Ze konden alleen goud of zilver koopen vooroud goud of zilver, in welken vorm dan ook materiaal, dat de winke lier, de fabrikant tot grondstof zou kunnen verwerken en omsmel ten, ten einde er dan nieuwe voorwerpen van te vervaardigen. Wij leven op hét oogenhlik in een periode, dat de vraag naar 'T ZAND. BEGRAFENIS VAN L. DIGNUM. Dinsdagmorgen vond de uitvaart plaats van den zoo onverwachts overle den bekenden en geachten heer L. Dig num, in leven een vereenigingsman in hart en nieren, die leefde en werkte voor de vele belangrijke plichten die hij te vervullen had, en niet in laatste plaats voor zijn groot gezin, waarvoor hij door noeste vlijt en gestage arbeid zorgde als geen ander en leefde ten voorbeeld van hen allen. Een goed mensch is van ons heen gegaan, een mensch wien het een vreug de was iets voor anderen en alles voor de zijnen te zijn, een algemeen geachte en geziene man, naar wiens oordeel ve len vroegen en die raad gaf en hulp gouden en zilveren voorwerpen verleende aan ieder van zijn medemen- grooter is dan het aanbod, dat er weinig of geen grondstof beschik haar komt, en vandaar dat men met name gouden sieraden alleen kan koopen tegen ander goud. Maar nu doet zich het typische geval voor. dat het publiek zijn oude goud veelal liever vast- h'oudt en een deel van zijn geld hot liefst in nieuwe siervoorwer pen van edel metaal belegt. Zoo wordt het een merkwaar dige strijd tusschen fabrikant, winkelier en publiek. Een soort goud-politiek in hoogst moder nen vorm zienderoogen, in de Zaanstreek zijn er bijvoorbeeld geen tien meer. De molen dreigde geheel te zullen ondergaan, tot dat de Vereeniging „De Hollandsche Molen" een prijsvraag uitschreef voor molenbouwers om na te gaan of er niet zoodanige verbeteringen waren aan te brengen, dat de molen, voortgedreven door de kostelooze windkracht, wederom gemakkelijk tegen den motor zou kun nen concurreeren. De vindingrijkheid der Hollandscne molenmakers bleek nog niet verdwenen, de gewenschte verbete ringen, waarvan de aërodynamische stroomlijnwiek wel de voornaamste is, kwamen tot stand. Pionier in dit op zicht was cle Leidsche molenbouwer A J. Dekker, later zijn er nog allerlei nieu we fondsten bij gekomen, o.a. van den Limburgsehen molenmaker Van Bussel, voorts het Bilausysteem. Zoo men ziet, het gaat met de molens cresendo en dat moet ook te Den Oever. BUITENLANDSCH NIEUWS. 1UTLERS REDE IN AMERIKA'S PERS VERMINKT. Bevreemding in de Duitsche hoofdstad. Berlijn, gemeld 11 December. Officieus word! Het is niet nauwkeurig bekend, wan- In politieke kringen in de Duitsche hoofdstad heeft men er met groote be vreemding kennis van genomen, dat de rede van den Führer voor de bewape- ningsarbeiders zwaar verminkt door de Amerikaansche pers is weergegeven, waarbij aan Hitier wendingen en zin nen zijn toegeschreven, die hij in wer kelijkheid in het geheel niet heeft ge bezigd. Dit geldt vooral voor een zin. die een Amerikaansch nieuwsagentschap den Führer in den mond heeft gelegd en die als volgt luidt..Wij zullen de geheele wereld verslaan." In werkelijkheid heeft Hitier deze woorden zelfs in overeen- komstigen vorm niet eenmaal gebruikt. In Duitsche politieke kringen wijst men er op, dat de Führer bij de uiteen zetting van den huidigen strijd tusschen twee economische stelsels uitsluitend heeft verklaard, dat een dezer werelden moet breken. Deze passage van de rede eindigde met de verklaring„Als het dan in dezen oorlog zoo is gesteld, dat hier goud tegen arbeid, kapitaal tegen volkeren en reactie tegen den vooruit gang der menschheid strijden, dan zal de arbeid, dan zullen de volkeren en dan zal de vooruitgang zegevieren." Als uit dezen zin, zoo zegt men in po litieke kringen alhier, door de pers der V.S. wellicht de aangehaalde tendentie der wereldverovering gelezen wordt, dan kan men dit niet bepaald beschouwen als een teeken van een sterk zelfbewust zijn bij den vertolker van dezen zin. Evenmin klopt het, dat Hilter b.v. zou hebben gezegd, dat na het winnen van den ooi-log het goud waardeloos zou worden of dat de wereld aan het Duit sche volk zal toebehooren, als het den oorlog eerst heeft gewonnen. Deze ver minkingen moeten blijkbaar, volgens zijn, dat een leugencampagne het moreel der Italianen zal kun- ïin schaden, beteekent dit, dat men Italië slecht kent. De Engcl- schen zijn bezig een wanhopige partij te spelen door Italië aan te vallen op alle oorlogsfronten tegelijk. Toen de Duco op 10 Juni aan kondigde, dat Italië aan den oor log ging deelnemen, zeide hij, dat de Italianen wisten, dat zij groote, moeilijke en zware taken onder oogen zouden krijgen. De Italianen weten, dat oorlogs operaties ups en downs met zich medebrengen. Zij herinneren zich ook, dat de Oostenrijkers waren doorgedron gen tot Pavia en dat dit niet liecft verhinderd, dat de overwin ning van Vittorio Veneto kwam. De Italianen van heden FILMNIEUWS. Zaterdag en Zondag in Cinema de Haan de film DE BLINDE PASSAGIER. Een pakkend beeld van men- schelijke hartstochten. jaloezie, kameraadschap en oen sterke liefde Met als achtergrond en alles samenklinkencl motief de mach tige Donau de verbinding van het oude Europa met het roman tisch nabije Oosten. De Donau is mooi. Een knap cameraman weet dit in deze film in enkele meters te zeggende regisseur heeft niets vergeten om de sfeer van avontuur en ro mantiek met aanvaardbare mid delen gaande te houden.... De film heeft prettige eigen schappen.. ATTILA IIORBIGER vertolkt op meesterlijke wijze den kapitein. PAUL JAVOR is geknipt voor de rol van den lijken nietsnut.... schen in de duizende kleine moeilijkhe den van het eenvoudige en toch zoo moeilijke leven, dat hij zoo wél besteed de. De belangstelling voor de begrafenis was dan ook overweldigend, daar allen hun vriend, collega, en raadsman niet zonder laatsten groet wilden verlaten. Als bestuurslid der plaatselijke R. K. S.P. kwam de overledene in den ge meenteraad van Zijpe, werd verkozen tot lid van het Polderbestuur, was lan ge jaren bestuurslid van tallooze veree- nigingen. SCHAGERBRUG. Naar men verneemt, is van cle gelegenheid tot aanvragen van een volks tuintje zoo weinig gebruik ge maakt, dat het zelfs twijfelachtig is geworden, of tot uitgifte van dergelijke tuintjes wordt overge gaan. BINNENLANDSCH NIEUWS. NIEUWE BONNEN VOOR DE KOMENDE WEEK. BROOD- EX GEBAKBOX 19. (Officieel.Elk der met „19" genum merde bonnen van broodkaart geeft gedurende de week van Maandag 16 De cember tot en met Zondag 22 December a.s. recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. Voorts geeft elk der met „19" genum merde broodbonnen recht op het koo pen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijpro ducten telkens ten minste het daarach ter geplaatste aantal grammen Beschuit 75 gram. Biscuits en Wafels i gram. Speculaas 140 gram. Andere koekjes 200 gram. Koek 160 gram. Cake HILDEKRAHL'speelt gevoelig 1300 Bram' Gevuld klein torstgebak <b.v even zeker van de overwinning als (1e Italianen van gisteren, en zij welen, dat in dit conflict Italië reeds een Engelsche kolonie heeft, veroverd Somaliland. Zij weten, dat de Italiaansche troe pen diep zijn doorgedrongen in de Britsche bezittingen Kenya, den Soedan en in Egypte. Zij hebben de Engelsche scheep vaart tusschen beide bekkens van de Middellandsclie Zee ver hinderd, zij hebben 16 vijande lijke oorlogschepen tot zinken gebracht, 20 duikbooten, 25 koop vaardijschepen en 6 tankschepen. Zij hebben 61 Engelsche oorlogs vliegtuigen beschadigd, 2 duikboo ten, 2(5 koopvaardijschepen. De Italiaansche luchtmacht heeft 685 Engelsche vliegtuigen neerge schoten en waarschijnlijk nog 99. Do Italiaansche vloot opereer de evenzeer in de Middellandsche Zee, de Roode Zee en op den At- lantischen Oceaan. Deze oorlogs inspanningen van de Italianen legen het groote Britsche impe rium dwingt de geheele wereld bewondering af en vormt een ge deelte van do toekomstige over winning van de as. De „Giornale d'Italië" eindigt met cle woorden te citeeren, die door Lord Lothian aan den voor avond van zijn dood werden ge sproken, om de tusschenkomst van de Vereen. Staten in te roe pen, zonder welke de Britsche ambassadeur de nederlaag van Engeland voorzag. liet. meisje. Voorts is er een goede ':l>" rol van OSKAR SIMA Bij besluit van de secretaris-generaal van de departementen van sociale za ken. van justitie en van binnenlandsche zaken dd. 2 December 1940 is bepaald De verkoop, de aflevering, de verstrekking en het gebruik van sterken drank in het klein GOUD - POLITIEK. noodig. geen Er is goud en zilver Ja - zult u zeggen - dat nieuwtje. Te allen tijde goud en zilver gevraagd. Is er zelfs naar gehunkerd. Maar toch niet dikwijls in den bijzonderen vorm van heden. Want er is een goud- en zilvertekort bijcle fabrikanten en de goudsmeden en juweliers. Een tekort, aan grondstoffen namelijk. En dit is dan ook de reden, dat verscheide ne personen (en stellig ook wel Het verhaal is zonder twijfel met groote vaardigheid in elkanl der gezet. rtet is een film, die den bezoe ker in spanning houdt. Zondagmiddag 3 uur draait even eens bovengenoemde film. GEMEENTE ZIJPE. Officieel. VERKOOP, KING EN AFLEVERING, VERSTREK- GEBRUIK VAN STERKEN DRANK. Amandelbroodjes) 400 gram. Gevuld groot korstgebak (b.v. Boterletter) 500 gram. Taart en Gebakjes 600 gram. Voor het geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat waarin 70 gram meel of bloem is ver werkt. BON 22 VOOR EI. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 December tot en met Zondag 22 Dec. a.s. geeft de met „22" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van een ei. De bon nen, welke 22 December nog niet ge bruikt zijn, blijven geldig tot en met Zondag 29 December a.s., met dien ver stande, dat ook zij gedurende de week van 23 tot en met 29 December a.s. niet gebruikt mogen worden in Hotels, Res taurants e.d. BON 103 PEULVRUCHTEN. Gedurende het tijdvak van Dinsdag localiteiten, waarvoor vergunning! December tot en met Zondag 12 Ja- voor den verkoop van sterken' nuaï"i 1941 geeft de met .,103" genum- drank in het klein is verleendj mer£le bon van het algemeen distributie- is tusschen 19 uur en 4 uur ver-1 bonboekje recht op het koopen van een boden. j half kg. peulvruchten. Overtreding van dit verbod wordt ge-[ straft met hechtenis van ten hoogste BON 12 VOOR VLEESCH. drie weken of geldboete van ten hoog ste honderd gulden. ZIJPE (N.H.), 11 Dec. 1940. De Burgemeester van Zijpe (N.H.), D. BREEBAART. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 December tot en met Woensdag 25 December a.s. geeft elk der vier met „12 vleesch" gemerkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „12 worst, vleeschwaren" gemerkte bon BURGERLIJKE STAND. Ingeschreven van 6 tot en met 12 Dec. Geboren Gerda Jacoba, d.v. dus Jacobus Pannekeet en Cornelia Gor-jvan een rantsoen vleeschwaren". ter Jeltje Trijntje, d.v. Marten Bosma De bonnen, welke op 25 December a.s. en Afke Tijsma Petrus Comelis, z.v.'nog niet gebruikt zijn, blijven nog gel- Theodorus Cornelis van der Hoorn en' dig tot en met Zondag 29 December a.s. Anna Margaretha Tesselaar Arie Cor- Het rantsoen vleeschwaren. dat per nelis, zoon van Pieter Lourens Rens en bon kan worden gekocht, bedraagt 75 Baafje Keunje Bakelaar Afra Anna gram voor gerookt of gekookt varkens-, Maria, d.v. Jacobus Johannes Vendel en rund of kalfsvleesch en voor gerookte Anna de Wit. [worstsoorten, 100 gram voor gerookte Ondertrouwd Geene. Getrouwd ren, kaasmaker en Maria van Overmei-'en nierbrood en 150 voor bloedworst, re, oud 20 jaren, beiden wonende te' Zijpe Swier Hittjo van der Veen, oud BOTER EN MARGARINE. 27 jaren, landarbeider en Roelof je' Reingje Bruinewoud, oud 18 jaren, bei- Zooals reeds eerder bekend werd ge- worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 Klaas Postma, oud 22 ja- gram voor leverartikelen, tongen worst

Wieringer courant | 1940 | | pagina 3