Nieuwjaarwinseben 1941. WIERINGER COURANT. ZATERDAG 28 DECEMBER 1940 No. 151. LANGS DEN ZELFKANT VAN DEN STRIJD IN ALBANIË. Een lange reis naar het Zuiden van: Joegoslavië. Het meer van Ohrid lijkt op de Noordzee. Kanongebulder aan den overkant, I'ogradec slechts licht beschadigd. WOLVEN VLUCHTEN VOOR DE DE GRIEKEN. Een reis van Belgrado naar de grens van het Joegoslavische koninkrijk in het Zuiden, om er in de buurt te komen van Griekenland en Albanië en van het schouwtooneel van den heftigen strijd, die er thans tusschen de Grieken en de Italianen wordt gestreden, duurt véél langer dan men in het buitenland ge woonlijk wel geneigd is aan te nemen. Dat komt, omdat de landkaarten, die men doorgaans in de atlassen in den vreemde, en ook in Nederland, aan treft, steeds alle staten van den Balkan gezamenlijk in beeld brengen, zoodat zelfs lange afstanden slechts gering lijken. Toch zit men van Belgrado, de hoofdstad des lands tot aan Bitolj, be ter bekend onder den naam van Mons- tir, waarover enkele weken geleden veel gesproken en geschreven werd omdat er door vliegtuigen bommen op waren neergeworpen, méér dan achttien uren in den trein. Ik was tegen middernacht uit Belgrado vertrokken, had gelukkig nog een coupé kunnen veroveren in een slaapwagen, welke tot Skople meereed, maar van een ontbijt in den trein was geen sprake, niettegenstaande er op een bordje in den corridor vermeld stond, dat „ververschingen verkrijgbaar" wa ren. Nu maar gehoopt te Skoplje wat te kunnen krijgen, maar het was wéér mis Skoplje heeft weliswaar een gloed nieuw station, een pracht van een ge bouw met marmer en andere versierin gen. dat eerst enkele dagen tevoren of ficiéél was geopend, maar er was nog géén restaurant. Er zou er wel een ko men, maar dat was een schrale troost. Ook aan de overige stations, die wij later passeeerden. was niet veel te krij gen. Met groote moeite slaagde ik er in ergens een homp kaas machtig te wor den en in de gauwigheid den halven inhoud van een fleschje bier naar bin nen te slaan. Eindelijk, nadat wij langs tal van armoedige dorpen gekomen wa ren, bereikte ik des avonds tegen half zeven hongerig en dorstig Bitolj. Kin deren vochten voor het station om mijn bagage van den „witkiel" over te zetten en die in het rijtuig te plaatsen, dat mij naar mijn hotel zou brengen. En dezelfde kinderen draafden achter het vehikel aan om te trachten mij bij aan komst voor dat logies weer behulpzaam te kunnen zijn. Het hotel was geen paleis, maar toch zindelijk envrij van ongedierte, wat in deze streken héél wat zeggen wil. Den volgenden morgen om acht uur zou de autobus van voor mijn hotel vertrekken, die mij naar Ohrild zou brengen. Maar het werd tegen negenen voordat de motor aangezet werd. Op den Balkan heeft men gewoonlijk den tijd De tocht haar Ohrid spreek uit „Ochria" (de „h" wordt in het Servisch als een „x" geschreven en net zoo uit gesproken als de Grieksche „x", de „chi", die wij ons nog uit onze gymna siumjaren herinneren) neemt ook weer bijna vier uren in beslag. Hij leidt over hooge bergen, die van boven geheel met sneeuw bedekt zijn. Witte ondoor- zichtbare nevelsluiers hangen bijna roerloos langs de steile afgronden, bo ven de ravijnen en over de dalen. Van boven gezien is het landschap een uit gestrekte witte wereld, waar geen on derscheid bestaat tusschen de aarde, die beneden ligt, en den hemel, die er bo ven is. In Albanië, dat hier vlak bij ligt, is het net zoo. Geen wonder, dat de aanvallers er met zooveel moeilijkheden te kampen hebben, vooral daar.zij het terrein niet zoo goed kennen en er niet in thuis zijn Wij rijden, na weer gedaald te zijn. dicht aan het Meer van Prespa voorbij, bekend uit de oorlogsberichten van de STRENGE WINTER den oorlog tegenkomt, lijkt vaak veel op deNoordzee, vooral wanneer dikke mistige wolken de Albaneesche bergen aan den overkant van het wa ter geheel aan het oog onttrekken. Het water is eveneens grijsgroen, en wan neer wind of storm de oppervlakte striemt, hebben de wild geworden gol ven koppen van wit schuim. De horizon is dan scherp geteekend als de kant van een liniaal. In zie het meer thans van het raam van mijn hotelkamer uit vlak voor mij liggen. Men zou heusch kunnen geloo- ven ergens aan zee te zitten. Maar men hoort voortdurend, dag en nacht, het gebulder van de kanonnen, dat hard door de wanden der bergen weerkaatst wordt en af en toe het geknetter van machinegeweren. En dat herinnert u er maar al te goed aan, dat er een land aan den overkant ligt, waar een bloe dige strijd gestreden wordt met veel dooden en gewonden. Wanneer men per auto van Ohrid in Zuidelijke richting langs het Meer naar het uit de elfde eeuw stammende fraaie klooster Svetj Naum rijdt, dat thans nog maar door acht monniken bewoond wordt, komt men door Pesthani, dat het armste dorp is van héél Joegoslavië en tevens het rijkste aankinderen De „huizen" zijn niet veel meer dan hutten van leem en ruwe planken met rieten daken er boven. Uit boomstam men gehouwen booten liggen tegen den oever opgetrokken. Zij doen denken aan de vaartuigen uit de praehistorische tijden. Hiermede varen de bewoners van het dorpje uit om visch te vangen, waar mede zij zich hoofdzakelijk voeden. Ook in den winter loopen tal van mannen, vrouwen en kinderen blootsvoets of op kousen rond. De meeste mannen werken gedurende het grootste deel van het jaar in andere streken van het land om een paar schamele dinars te verdienen. Sommige zijn slechts één maand in het jaar, andere weer twee maanden thuis. Zoo komt het, dat de meeste kinderen ongeveer gelijktijdig jarig zijn. Van Pesthani en nog beter van Sveti Naum kan men het stadje Pogradec in den zuidwestelijken uithoek van het meer, op Albaneesch grondgebied, waar om zoo heftig en zoo lang gestreden is, duidelijk met het bloote oog zien liggen. Wanneer men met een verrekijker tuurt, constateert men. dat het plaatsje maar betrekkelijk weinig geleden heeft. Des avonds en des nachts flitsen voortdurend lichten in de bergen op, die zich scherp af teekenen tegen den don keren achtergrond van het verduisterde bergland Af en toe ziet men stralen bundels van zoeklichten den hemel af tasten. En wanneer er hevige ontplof fingen zijn, trillen alle vensters van de huizen van Ohrid. De wolven, die in Albanië huisden, zijn door het lawaai van den oorlog uit hun gewone doen opgeschrikt en er in massa vandoor gegaan. Een groot aan tal kwam over de grens Joegoslavië bin nen. Een chauffeur vertelde mij van daag, met de ontzetting nog op zijn gezicht, dat er gisteren, toen hij met zijn wagen op den hoofdstraatweg bij Ohrid reed, opeens tien van die bees ten uit de rotsen te voorschijn spron gen. die een heel eind aan beide kanten met zijn auto meedraafden. Zóó vroeg in den winter werden in dit gedeelti van het jaar nog nooit wolven gezien, en zeker niet op de wegen Vluchtelingen uit Albanië, die hun huisjes in den steek hebben gelaten, deden mij het verhaal van acht-en- twintig Italiaansche soldaten en een officier, die zich na den val van Pogra dec in een grot in de buurt van die stad hadden verborgen. Zij bleven er net zoo lang tot hun voorraad aan levensmid delen op was. Gisteren eerst kwamen zij uit hun schuilplaats naar buiten en gaven zij zich aan de Grie ken over. (Algem. Handelsblad.) BUITENLANDSCH NIEUWS. laatste weken. Wij zien de zilverachtige oppervlakte tusschen hooge bergwanden liggen. De wagen klimt alweer de ber gen in en eindelijk zijn we te Ohrid aangekomen. Ohrid is een stadje, dat met zijn Turk- sche woonkwartieren en hun scheefge zakte oude, blauw en rose en wit ge schilderde huisjes met vooruitspringende bovenverdieping en met zijn Mohanv medaansche bewoners, de mannen met een roode fez, de vrouw met een zwarten sluier voor het gelaat en veelal in ha rembroeken, aan Mostat en Sarajew doet denken. De nauwe stegen zijn hob belig en slecht geplaveid. Hier staan eiken dag urenlang in kleurige lompen gehulde kerels uit de berggen met hun zwaar beladen lastezeltjes om er brand hout aan de bewoners van het stadje te verkoopen. OP DEN BALKAN. Meterdik ijs in. de IJzeren Poort. Uit. alle deelen Van Joegoslavië worden berichten ontvangen over zwaar winterweer. In de IJzeren Poort heeft zich een ijslaag ge vormd van 1 M. dik. Men is bang, dat daai-door evenals in vori ge winters weer watersnood in de omliggende dorpen zal ontstaan. Bij de Servische stad Passaro- witsj is een met scholieren be zette autobus in de sneeuw blijven steken. Een etmaal lang hebben zij in de koude moeten wachten, alvorens er hulp kwam opdagen, waarna zij nog 9 Km. door de sneeuw moesten loopen, voonlat zij de bewoonde wereld hadden be reikt. Ook in het Zuiden van Ser vië zijn de wegen door den nicu- Het uitgestrekte Meer van Ohrid, dat wen sneeuwval versperd. Er dreigtt u ook voortdurend in de berichten van gevaar, dat in df dorpen levens* middelen en geneesmiddelen gaan ontbreken. Ook in Montenegro zijn alle au- tobusvei bindingen stopgezet. Aan de Adriatische Zee is na eenige dagen plotseling de tempo ratuur gedaald en het is gaan sneeuwen. Er woedt op Zee een krachtigen storm, die de scheep vaart zwaar belemmert. BINNËNLAND^nraÜWS. WINTERHULP BEDENKT WEDUWEN VAN GEVALLEN SOLDATEN. De Directeur-gerf^ial heeft ter gele genh? j.an de jaarswisseling een be dragfrffn 50 000 gulden beschikbaar ge steld voor de weduwen van de in de Meidagen gevallen Nederlandsche sol daten. Over de verdeeling van dit bedrag zal met de betreffende instanties nader overleg worden gepleegd. PETROLEUMDISTRIBUTIE. De secretaris-generaal van het depar tement van Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van Maandag 30 December tot en met Zondag 23 Februari a.s. de met „periode 8" gemerkte petroleumzegel recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. ARTS VERDRONKEN Iii de duisternis met zijn auto in de Maas gereden. Te Venlo is Dinsdagmiddag uit de Maas hel lijk opgehaald van den 65-jarigen heer O. Wol- ters, arts aldaar. De heer Wolters was Zondag avond met zijn auto van huis weg gereden en niet teruggekeerd. Door de duisternis misleid, is hij een halve Km. benoorden de stad te water gereden. Dokter Wolters was een bekend geneesheer en oefende lange jaren te Venlo praktijk uit. zou ik, nu Nederland meer dan ooit op zichzelf en zijn producten is aangewe zen, in handen wenschen te zien van iedere huisvrouw, daar het een unieke verzameling bevat van goedkoope, voedzame, echt-Hollandsche recepten. Wie mijner lezeressen kent er bijv. de kruudmoes En wie weet er het onder scheid tusschen Overijsselsche en Lim- burgsche balkenbrij Wie heeft er wel eens het Geldersche gerecht „peren- over-den-ketel" gesavoureerd, een va- viant van perenstamppot of ..blauwe bliksem dat zijn appelrivaal kent in heeten bliksem Het vorig jaar nog heeft het Hoofdbestuur van de Gel- dersch—Overijsselsche Maatschappij van Landbouw bij het Departement van Defensie een request ingediend, waarin de aandacht der militaire autoriteiten werd opgericht op het kostelijke voe- dingrijke gerecht van „heete bliksem", een echt-vaderlandsche kost. Hebt ge wel eens bloemkool met bessensapsaus gegeten, een speciale delicatesse van Schagen en omgeving En weet ge wel, dat het lekkerste kerstbrood in heel Nederland gekocht kan worden in hei Noord-Hollandsche plaatsje Nieuwen- dam als „duivekater" Er zou een lan ge reeks gerechten zijn op te noemen, die meer dan tot op heden nationaal gewaardeerd dienen te worden en die in den gewestelijken volksmond als een bijzondere lekkernij worden gekarakte riseerd. Ik denk hier bijv. aan den Drentschen rijstepapschotel „David-eet- lekker". een zeer eenvoudig gerecht van rijstepap, in water gekookt, gebonden met gruttemeel. In een kuiltje worden dan suiker, kaneel en boter gebracht. Zooals mevr. Lotgering snedig opmerkt, stelde David werkelijk geen hooge ei- schen aan een lekker maal eten, maar dat dienen wij misschien in de komende maanden ook niet al te veel te doen. En daarom is het een nationale taak zooveel mogelijk althans ons op de PROVINCIAAL NIEUWS. ÏJSSPORTMIDDAG. Op den eersten Kerstdag werd op de Schager IJsbaan een lange, baanwedstrijd voor mannen ge- lioude; Door 28 deelnemers was ingeschreven. De prijswinnaars waren le prijs f 25 S. Lont te Wierin- gen 2e prijs f 15 J. Goet te Oude- luis oe prijs f 10 J. Mannc- veld te St. Maartens-Vlotbrug 4e prijs f 5 Heitsma te Noord- scharwoude. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. hoogte te stellen van echten stevigen volkskost, die van generatie op genera tie zich in menig gewest groote popu lariteit heeft mogen verwerven. GEMEENTE ZIJPE. BURGERLIJKE STAND ZIJPE. van 20 t.e.m. 26 December 1940. Geboren Catharina Elisabeth, doch ter van Lourentius Dapper en Cathari na Visser. Ondertrouwd Geene. Getrouwd Pieter Weij, 61 jaren, tim merman en Gretha Maria Greesmann. 47 jaren, beiden wonende te Zijpe Overleden Henderica Hoep, 66 jaren, weduwe van Jacob Lukassen Emma Visser, 54 jaren, echtgenoote van Jacob Bellis. GEMEENTE WIERINGEN. EEN MOOI SUCCES. Op het Groot Nationaal Con cours voor Solisten, Duo's, Trio's, Kwartetten en Ensembles, georga niseerd door het Comité tot bevor dering der muziekbeoefening bij Dilletanten, Zang- en Muziek- yereenigingen te Amsterdam, het welk gehouden werd op 25 en 2G December, had onze plaatsgenoot de heer D. v. Steenbergen, het ge noegen oen 2e prijs in do le Afd. Zang te behalen. Hij kwam uit met „Standchon" van Schubert. POLITIE. Verloren een blau we dameshoed en een zilveren beursje inh. ongeveer tien gulden. Gevonden 3 zakken meel (vee voeder.) Tri. een kinder handschoen Inl. bij den Gem.-Bode. VERKOOPiNGEN. Voor de erven wed. P. Leenders ver kocht notaris Hildebrand, Obdam, in café Alkemade 2 dubbele woonhuizen aan de Zandvaart, te zamen groot 14 A. 55 c.A. De huizen bewoond door P. Prozzee en M. Glasbergen, groot 6 A. 75 c.A werden gekocht door den heer M. Minnes te Julia nadorp voor f 3850 de huizen bewoond door J. Borgo en wed. Deelstra, groot 8 A. 80 cA. werden gekocht door idem voor f 3910. Bij com binatie werden de perceelen niet ge mijnd. In de Vlas- en Korenbeurs verkocht notaris P de Boer, Schagen, voor de er ven G. K. J. Kuiper een huis met schuur, erf en boomgaard, genaamd Gerria Mi nor. gelegen aan de Molenvaart en groot 24 A. 89 c.A. Bij opbod werd het perceel gekocht door den heer Boerdijk, Den Helder voor f 5400.en bij afslag ge mijnd door den heer P. Kalis, Den Helder met f 140. Hierna verkocht notaris P. de Biers voor de erven D. A. Wit een huis met erf en tuingrond, gelegen aan den Gras weg, groot 10 A. 80 c.A. Bij opbod werd dit huis gekocht doro den heer W. Pee reboom, Wieringerwaard voor f 2530. en bij afslag gemijnd door den heer P. Kossen, Den Helder met f 100. HENGELSPORTVEREENIGING D.V.S. Ook dit jaar organiseerde de hengel-1 sportvereeniging „D. V. S." wederom een' Kerstwedstrijd in het N. H. Kanaal. In 1 totaal waren er 24 prijzen. De uitslag was 1. G. de Vries 2. H. Siebenga 3. P. Rozenbroek 4. J. Molenkamp 5. L.1 Nieuwehuizen 6. P. Molenkamp 7. C. Raven en 8. A. Philipsen. NOG IS HET TIJD VOOR HET OPGEVEN VAN EEN NIEUWJAARSGROET. (Slechts 45 cent per plaatsing.) Hier onder ooigen eenige modellen. IEDER Z'N MEUG. Er is als nummer 93 van de bekende Libellenserie, uitgegeven bij de firma Bosch en Keuning te Baarn een aller aardigst boekje verschenen, samenge-' steld door Mevr. R. LotgeringHilfle- j brand met humoristische teekeningen van Peter Lutz. Het kondigt zich aan onder den populairen titel „Ieder z'n meug" als een smulboek var. Neder- J landsche volksgerechten. Dit boekje wenschen aan Familie, Vrienden en Begunstigers een voorspoedig 1941. wenschen aan Familie, Vrienden en Bekenden een gelukkig Nieuw jaar. Gods beste zegen bij den aan vang van het nieuwe jaar aan Familie, vrienden en Bekenden. Aan Familie. Vrienden en Beken den een gelukkig Nieuwjaar toe- gewenscht door Bij den aanvang van het nieu we jaar onze hartelijke geluk- wenschen aan Familie, Vrienden en Begunstigers. Heilgroet aan Familie, Vrienden en Bekenden. wenscht aan Vrienden en Begun stigers een gelukkig Nieuwjaar. Heilgroet aan-Vrienden en Beken den. Het Compliment van den Dag. 1 Jan. 1941 p. f.

Wieringer courant | 1940 | | pagina 3