WIERINGER COURANT. ZATERDAG 1 FEBRUARI 1941 No. 13. BUITENLANDSCH NIEUWS. H1TLER HERDENKT ACHTSTEN JAARDAG VAN OVERNEMING DER MACHT. Grootc massabetooging in het Sportpaleis te Berlijn Historisch overzicht van de ontwikkeling der Nat.- Socialistische revolutie. Engelands zucht om de heerschappij te veroveren scherp gehekeld. Duitsch land en Italië strijden voor een gemeenschappe lijk doel. DUITSCHE VOLK HEEFT NIETS TEGEN DE AMERIKANEN. BERLIJN, 30 Jan. (D.N.B.) Ter gelegenheid van den Ssten ver jaardag der Nationaal-Socialis tische revolutie is in het Sportpa leis t e Berlijn een massavergade ring gehouden, in welker middel punt een met groote spanning verbeide redevoering van den Fuhrer en Rijkskanselier stond. Rijksminister dr. Goebbels ver welkomde den Fuhrer en herin nerde aan den gedenkwaardigen dag acht jaar geleden, toen het geheele Duitsche volk den Fuhrer irouw beloofde, wat de toekomst ook zal mogen brengen. In de af- loopen acht jaren, aldus dr. Goeb bels, heeft de Fuhrer het Duit sche volk van overwinning tot overwinning, van triomf tot tri omf gebracht. Onder het storm achtige gejubel van de geestdrif tige menigte betrad daarop de Fuhrer de sprekerstribune. REDEVOERING VAN ADOLF HITLER. In zijn redevoering gaf de Fuhrer eerst een historisch over zicht van den tijd voor acht jaren De eigenlijk oorzaak van den toen zoo ellendigen toestand van Duitschland is natuurlijk de wereldoorlog geweest. Aan den wereldoorlog had Duitsch,land geen schuld. Dat hebben Ameri- kaansche doctoren in opdracht van den tegenwoordigen presi dent Roosevelt vastgesteld. De werkelijke oorzaken hingen daarmede samen, dat Engeland zijn wereldheerschappij wilde handhaven. Gedurende 300 jaar is het Engelsche wereldrijk slechts door geweld opgebouwd, door voortdurende oorlogen. Daarbij was de democratie slechts een masker. Achter de democra tie staat in werkelijkheid de overheersching der volken in het algemeen en de kneveling der menschen in het bijzonder. De Fuhrer wees er op, dat de democraten steeds hebben be weerd, dat de autoritaire staten de wereld willen veroveren, ter wijl in werkelijkheid Duitscli- lands oude vijanden de wereld- veroveraars zijn. Ook thans wordt deze overheersching uitge voerd door geweld en de macht van kapitalistische en economi sche belangen. Wanneer men zich dit eigen aardige ontstaan van het Brit- sche wereldrijk voor oogen houdt, dan wordt het proces zelf alleen begrijpelijk door het feit, dat het Europeesche vasteland als gesloten economische factor tegenover deze ontwikkeling als volkomen was uitgeschakeld Deze afzondering werd vooral ge kenmerkt door het uitschakelen van het Duitsche Rijk. Driehon derd jaar lang is er van Duitsch land practisch geen sprake ge weest. Terwijl de Britten over God spraken maar hun economi sche belangen in het oog hadden heeft het Duitsche volk zijn gods diensttwisten tot zulk een betee- kenis verheven, dat het daarvoor eeuwenlang bloedige oorlogen heeft gevoerd. In den tijd dat het Duitsche volk zijn kracht inwendig begon te verbruiken en ook Italië verre bleef van de concurrentie op de ze aarde, kon Engeland zijn we reldrijk bijeen rooven. Ondanks zijn verovering van de wereld is Engeland in sociaal opzicht de achterlijkste staat, die er in Europa bestaat. Achterlijk, d.w.z oen staat, wiens geheele in richting gericht is op de belangen van een betrekkelijk kleine en dunne bovenlaag en van de met deze bovenlaag verbonden Jood- sche gemeenschap. De belangen van de groote massa spelen bij de inrichting van dezen staat in het geheel geen rol. Men behelpt zich met leuzen en de goed gesi tueerden dirigeeren de pers en vormen de openbare meening. DAT, WAARAAN ENGELAND ITIAINS BEGINT, IS IN DL" 1TSCHLAND REEDS LANG GEBEURD. Zoo is het mogelijk, vervolgde Adolf Hitier, dat in een staat, die over de grootste eigendommen der aarde beschikt, wien reusachtige levensgebieden ter beschikking staan, millioenen menschen geen deel hebnen aan deze zegeningen, maar armzaliger gehuisvest zijn aan de menschen in overbevolkte staten van Midden-Eropa. Her rand, dat voor enkele weinigen 'n paradijs is, is voor de meeste menschen in werkelijkheid slechts een voortdurende ellende. v\ anneer thans plotseling een Britsche vakbondsecretans, die echter als oppositieman van staatswege wordt betaald, te voorschijn komt en zegt „Enge land zal na dezen oorlog, na zijn 'Overwinning moeten beginnen sociale vraagstukken aan te pak ken en sociale problemen op te rossen wij zullen ons om de groote massa moeten bekomme ren" - dan kan ik tot dezen secre- laris slechts zeggen „Dat is bij ons allang gebeurd." De diépste oorzaak van den we reldoorlog, zoo vervolgde de Fuhrer, moet in het volgende ge zocht worden Sinds 1371, sinds den tijd, dat de Duitsche stam men zich begonnen te organisee- ren en zich met de nationale we el ergehoort© van het Duitsche volk de staatkundige eenheid aankondigde, begon Engeland Duitschland met zijn haat te vervolgen. De wereldoorlog is uitsluitend het beoogde product van Britsche staatsmanskuns. Ondanks het leit, dat de lieele woreld toen te gen Duitschland was gemobili seerd, is Duitschland in feite niet overwonnen. Thans kan Duitsch land dat rustig zeggen. Ik zou geen critiek leveren op het verle den, als ik het niet heter gedaan nad. Thans echter kan ik als een der historische mannen, die het beter gedaan hebben, ook het ver leden beoordeelen en ik kan slechts zeggen Het resultaat van het jaar 1918 is uitsluitend het gevolg van een zelden voorko mende opeenhoping van persoon lijke onbekwaamheden in dc lei ding van ons volk. Een dergelijke »)peenhooping is in de geschiede nis nooit voorgekomen en zal zich in de toekomst niet herhalen En desondanks hebben Duitsch land en de Duitsche soldaat ruim vier jaar lang stand gehouden te gen den aanval van een vijande lijke wereld en het had nog langer stand gehouden als niet de toen nog aanwezige lichtgeloovigheid van het Duitsche volk in dc ach tenswaardigheid van de democra tische wereld en haar staatslie den er nog was bijgekomen. Wan neer de Engelschen thans mee- nen, dat het voldoende is weer de oude propagandaplaat van 1917 •op te zetten, teneinde nieuwe re sultaten te verkrijgen, dan heb ben zij niets geleerd. HET DUITSCILE VOLK HEEFT SEDERT 1918 WEL GELEERD DOCH OOK NIETS VERGETEN. Het Duitsche volk heeft sinds dien wel geleerd. Het heeft ech- er sindsdien ook niets vergeten. De geschiedenis maakt herhaalde lijk melding van afzonderlijke woordbreuken. Wat echter van 1918 tot 1921 is geschied, waren woordbreuken aan den loopenden band. Nog nooit is een volk zoo bedro gen geworden als toen het Duit sche volk. Wat heeft men het Duitsche volk niet allemaal be loofd om het vervogens uit te plunderen en uit te persen. Men heeft zich van een buitenland- schen staatsman, een Amerikaan, bediend. En dat was wellicht de oorzaak dat het lieele Duitsche volk erin geloopen is. Het is daar door echter tevens immuun tegen al dergelijk pogingen in de toe komst. Vervolgens besprak Hitier de oprichting van de nat.-soc. bewe ging, die de eerste was welke toen de gedachte, die men fan tastisch noemde en w aarom men lachte, tot werkelijkheid maakte, namelijk de vereeniging van het •nationalisme met het. socialisme. Italië is de tweede staat, waar dit proces al s geslaagd beschouwd kan worden. In eenige democra tieën probeert men den schijn te wekken, alsof men dezelfde ver eeniging tot stand wilde brengen. Vervolgens stelde Hitier op nieuw vast, dat hij in 1933 onder het presidentschap van Von Hin denburg, langs wettigen weg aan de macht is gekomen. Het nat.- socialisme heeft in de democratie, met de democratie, de democra tie overwonnen. Ook thans sta ik nog hier op grond van het man daat van het Duitsche volk, een mandaat, dat uitgebreider is dan eenig democratisch staatsman lieden ten dage bezit. Toen ik in 1933 aan het bewind kwam, was onze weg dadelijk afgebakend, in het binnenland was die weg nauw keurig bepaald door een strijd van viitt Gar, en ik zou eerloos zijn en verdienen, dat men mij steenigde, wanneer ik ook maar een stap van dit program was afgeweken of zou terugkrab belen. Beelden de Engelschen zich mis schien werkelijk in, dat ik tegen over Engeland een minderwaar digheidscomplex had Zij hebben ons toen door een leugen neerge slagen. Maar de Britsche soldaten hebben ons niet neergeslagen. Nadat Hitier had aangetoond, dat Duitschland door dwang van buiten den Volkenbond en de ont wapeningsconferentie moest ver laten, vervolgde hij STEEDS HEEFT DUITSCHLAND NAAR OVEREENSTEMMING GESTREEFD. Wij zijn den weg opgegaan, die wij moesten opgaan, daarbij steeds voor oogen houdende om, wan neer dit eenigszins mogelijk was, toch nog tot overeenstemming te komen. En ik mag erop wijzen, dat het in een geval bijna scheen te gelukken, namelijk met Frank rijk. Toen het Saargebied tot ons terugkeerde hebben wij de conse quenties getrokken. Ik heb toen van een verdere herziening der Duitsche grenzen in het Westen afgezien. De Franschen hebben dit heel natuurlijk gevonden. Den Franschen ambassadeur heb ik gezegd, dat dit niet zoo natuurlijk is, als de l ranschen zich dit voor stellen. W ij brengen hier een of fer ter wille van den vrede. Maar wij willen daarvoor op zijn minst den vrede bewaard zien. De niets ontziende tactiek der kapitalisti sche plutocraten in deze landen is echter kort daarop weer aan den dag getreden. Nu staat mijn besluit echter vast. Wij zijn niet gekomen om de belangen van liet Duitsche volk, maar wij zijn gekomen met den eed Ik geef geen belangen prijs, ik ben vast besloten geen duimbreed te wij ken. Toen ik daarop zag, dat in Engeland de oude oorogsophit- sers van den wereldoorlog hun misdadig spel gingen hervatten, toen Churchill, Eden, Duff Coo- per, Hora Belislia, Van Sittard, Chamberlain en Halifax, precies zooals toen weer met hun ophit sing begonnen, toen werd het mij duidelijk, dat het dien lieden niet erom te doen was een recht vaardige overeenkomst met Duitschland te vinden, maar dat zij weer geloofden op goedkoope wijze te kunnen verslaan. In de ze jaren, te beginnen met 1934, ben ik gaan bewapenen en wel zwaar gaan bewapenen. Het volk weet nog lang niet alles. Het be slissende is inmiddels, dat alles gebeurd is. Toen Frankrijk dezen oorlog begon, had het in liet ge heel geen reden daartoe. Aan de hoeren aan deze zijde en aan de andere overzijde van den Oceaan kan ik slechts een ding zeggen De wereld van het ontwakende sociale geweten zal tenslotte de succesvolle wereld zijn Wij hebben bewijzen in handen, dat het ook in de andere landen op dtt gebied thans reeds kritiek begint te worden. Wanneer Engel sche arbeidersleiders thans plot seling met nieuwe gedachten ko men, zoo versleten en oeroud, kan ik slechts zeggen leg ze. weer terug in de kist, dat is reeds afgedankt materiaal van ons. Wan neer de orolog nog langer duurt, zoo vervolgde de Fuhrer, zal dit voor Engeland een groot ongeluk zijn. Dan zal men nog van alles beleven. Plotseling zullen de En gelschen een commissie sturen om ons progrm over te nemen. De Fulircre besprak vervolgens weer zijn pogingen het conflict tusschen de volken hij te leggen en bracht in herinnering hoe zelfs tijdens den oorlog nog eenige ma len de mogelijkheid bestond tot een vergelijk te raken eerst na den Poolsclien veldtocht en ver volgens na de ineenstorting in het Westen. Doch alles was tever geefsch. Bij een terugblik kan echter dit eene worden gezegd Het jaar dat acuter ons ligt heeft den oorlog leitelijk beslist. ENGELSCH OFFENSIEF TOT MISLUKKEN GEDOEMD. Engeland werd van het conti nent verdreven. Ik heb, aldus Hit- Ier, nu eenige malen gelezen, aai de Engelschen het voornemen hei) bn om ergens een groot jiiensiei te beginnen. Ik had slechts den eenen wensch, dat zij mij dit te voren zouden mededeeien. Ik zou bet gebied van te voren laten ont ruimen, want ik zal hun graag de moeilijkheden van de landing besparen. W at verwachten de Engel schen nu Wij staan hier op dit continent en waar wij staan, haalt niemand ons weer weg. Wij hebben bepaalde steunpun ten voor ons ingericht en wij zul len, wanneer het uur komt, den beslissenden slag slaan. Dat wij den tijd daarvoor gebruikt heb ben, dat zulen de heeren dit jaar historisch meemaken. Waar hopen zij op Op hulp van anderen Op Amerika Ik kan slechts het volgende zeggen Wij hebben van tevoren met elke mogelijkheid rekening gehouden. Dat het Duitsche volk tegen het Amerikaansche volk niets heelt, is iedereen duidelijk, die niet be wust de waarheid verdraait en het tegendeel beweren wil. Duitschland heeft nog nooit op het Amerikaansche vasteland be langen vertegenwoordigd, tenzij dat het medegestreden heeft voor de vrijheid van dit continent. Wanneer staten van dit continent nu probeeren, wellicht in het Eu ropeesche conflict in te grijpen, dan zal de doelstelling zich slechts nog sneller wijzigen, doch dan zal Europa zich verde digen. Over één ding vooral moet men zich vooral geen verkeerde voorstelling maken wi© meent Engeland te kunnen helpen, moet in ieder geval zich van het volgen de bewust zijn elk schip, hetzij wel of niet van betcekenis, dat voor onze torpedolanceerbuizen komt, wordt getorpedeerd. WEERMACHT STERKER DAN OOIT TE VOREN. Hitier betoogde vervolgens, dat Duitschland het nieuwe jaar ingaat met een weermacht, zoo sterk als zij nimmer in de Duitsche geschiedenis is geweest. Het jaar 1941 zal het historische jaar en een nieuwe ordening in Europa zijn. Ons volk wordt door een wonderlijke gedachte van gemeenschap beheerscht. Dat wij voor deze gemeenschap willen werken is onze belofte. Dat wij in dienst van deze gemeenschap de overwinning behalen, is ons geloof en ons vertrouwen. En dat de Heer ons in den strijd van het komende jaar niet moge verlaten, dat moet ons gebed zijn. Deutschland, Sieg Heil. Na de slotwoorden van den Fiihrer brak de menigte los in een oorverdoo- vend gejuich. Ook de redevoering werd steeds door geestdriftige toejuichingen onderbroken. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Bevolking van Nederland. Het is weer de tijd, dat op de bureaux der bevolking de balans wordt opge maakt over het verstreken jaar en dat men aan de hand van de plaats gehad hebbende mutatie's. als vestiging, ver trek, geboorten en overlijden, het be volkingscijfer gaat vaststellen. Naar de toestand op 31 December ziet ;men in deze tijd van alle gemeenten in de couranten de overzichten van de loop der bevolking, waarin precies wordt aangegeven met hoeveel zielen de be volking is toe- of afgenomen. Deze opgaven zijn van zuiver plaatse- lijken aard, doch velen zullen ongetwij feld al deze cijfers wel eens in grooter verband willen zien. Zij worden van al le gemeenten verzameld door het Cen traal Bureau voor de Statistiek en in het Statistisch zakboek over 1940 staan daaromtrent vele wetenswaardigheden. Op 31 December 1939 was de bevol king van Nederland als volgt samenge steld 4407654 mannen en 4426323 vrou wen, dus in totaal 8833977 zielen. Jaar lijks neemt de bevolking met plm. 1.2% toe. Maar, er komen steeds meer mannen. Honderd jaar geleden waren er nog 1040 mannen op de 1000 vrouwen, daar na liep het steeds terug, in 1930 nog 1013, in 1937 nog 1006, in 1938 nog 1005 en nu 1004. Nog even en de balans is in evenwicht. Ruim 27.9% van de Neder- landsche bevolking woont in de 7 groot ste gemeenten boven de 100000 zielen, t.w. Amsterdam, Rotterdam, Den Haag. Utrecht. Haarlem, Groningen en Eind hoven. Onze plaats onder de zon. Met een oppervlakte van 32908.65 KM2 gemiddeld 263,4 of wel ruim 1/3 HA. per man. Zuidholland is het dichtst be volkt nJ. met 2168.251 inwoners op 2926.16 KM2, da. 741 inwoners per KM2. De Zuidhollanders behoeven elkaar ech ter nog niet in den weg te loopen met voor elk plm. 1450M2 ruimte. Noordhol land met 1691674 inwoners, waarvan 800594 in Amsterdam, met een opper vlakte van 295597 KM2 heeft 572.3 in woners per KM2. Nederland telt 56 ge meenten met meer dan 20000 zielen, welke tezamen 51.6% der geheele bevol king uitmaken. Het totaal aantal ge meenten is 1054, welke aantal gezien de plannen spoedig zal verminderen. Wij worden ouder. Was omstreeks 1900 slechts 6% der Nederlanders ouder dan 65 jaar thans reeds is een percentage van 6.9% ouder dan 65 jaar. 9.5% behoort tot de leeftijd beneden 5 jaar, 18.6% van 5—14 jaar, 9.5% van 15—19 jaar, 47.7% van 20—54 jaar en 7.8% van 55—64 jaar. Een an der overzichtje leert ons hoeveel jaren men op verschillende leeftijden gemid deld nog te wachten heeft. Het merk waardige is dat bij het ouder worden, dat aantal jaren verhoudingsgewijze stijgt, de 20er wordt gerekend naar de gemiddelde levensduur 70.9 jaar (in 1870, 60.3 jaar). Is men eenmaal 40 jaar dan maakt men goede kans 72.8 jaar oud te worden en wie de 60-jarige leef tijd bereikt kan gemiddeld 76.3 jaar oud worden. Vrouwen dooreengenomen Iets ouder. De huwelijkskansen. Jongemannen laat U gezegd zijn, dat er nog altijd 270679 ongehuwde vrouwen in de leeftijd van 2024 jaar zijn waar uit gij met 314141 ongehuwde mannen van die leeftijd keus kimt maken en bovendien nog 273060 ongehuwde vrou wen in de leeftijd van 2544 jaar. Op 24-jarige leeftijd zijn er reeds ruim 93000 vrouwen gehuwd, doch slechts 87000 mannen. Op lateren leeftijd schijnen de mannen toch weer meer kans te ma ken, want tenslotte is het aantal onge huwde mannen ongeveer even groot als het aantal ongehuwde vrouwen. Geboorten, huwelijken enz. De gemiddelde gezinssterkte is 4.2. In Noordholland 3.9 (het laagst) in Noord brabant en Limburg 4.7. 23.2% der 1720744 Ned. gezinnen is zonder inwo nende kinderen en 22.7% heeft 1 kind inwonend, 13.4% heeft 5 of meer kinde ren inwonende. Per 1000 gehuwde vrou wen worden jaarlijks 87.1 kinderen ge boren en 20.6 per 1000 zielen. De sterfte per 1000 inwoners is 8.6, het aantal hu- huwelijken 9.2 en het aantal echtschei dingen 1.8 per jaar. Per jaar worden 180900 kinderen geboren, overlijden 75800 personen, huwen S0590 paartjes en worden plm. 3900 huwelijken ontbonden door echtscheidingen. De sterfte aan ziekte van het hart is relatief het grootst, in 1939 n.1. 13.287, aan kanker en andere gezwellen in 1939 11728 per sonen ten offer. Intaal overleden in 1939 75841 personen. HET OVERDRAGEN VAN LANDBOUW GRONDEN. In de „Nederiandsche Staatscourant" van Donderdagavond is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij, waarbij nadere bijzonderheden worden gegeven betreffende de uitvoering van de veror dening inzake het vervreemden van landbouwgronden. Hieruit blijkt, dat het overdragen van landbouwgrond uitgezonderd aan en door het Rijk en de provincie, gebonden is aan een toestemming van een pracht- bureau. Bij de beschikking zijn modellen opgenomen van de formulieren, waar mede deze toestemming moet worden aangevraagd. Voorts worden nadere re gelingen gegeven voor de vaststelling der tegenprestatie, alsmede voorschrif ten ten aanzien van de veilingsvoor- waarden bij executorialen verkoop of anderen verkoop in het openbaar. EXTRA-UITKEERING AAN GESTEUNDEN. Veertig procent van het wekelijksche bedrag. Officieel wordt medegedeeld, dat aan de gesteunden ingevolge de rijkssteun regeling zoo spoedig mogelijk een eer ste termijn van een extra winteruitkee- ring worden verstrekt. Deze eerste termijn zal gelijk zijn aan veertig procent van de in een week te ontvangen netto steunuitkeering. De gemeentebesturen ontvangen spoedig schriftelijk inlichtingen hieromtrent. ONGEKEURD VLEESCH. In de buurtschap Achterveld onder Amersfoort heeft de politie een opslag-

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3