Smlrnofl RADI0- ELECTRICITEITSWERKEN A. NIPSHAGEN - MIDDENMEER houden de sneeuwstormen in West- Anatolië aan. Hierdoor is opnieuw een groote schade veroorzaakt en wordt hei verkeer belemmerd. Ook van de Zuid- en de Noordkust van de Zwarte Zee worden berichten ontvangen over zware stormen. Ver scheidene havens, o.a. Odessa en de monding van de Dnjepr zijn geheel door pakijs versperd. Verscheidene sche pen hebben S.O.S.-signalen uitgezonden. De reddingsstations probeeren zooveel mogelijk deze schepen te hulp komen. Vergadering der Afd. Wieringen Holl. Mij van Landbouw j.i. Donderdagmiddag in Hotel Centraal te H.-hoef. Er was een goede opkomst. De voorzitter, de heer O. J. Bosker. deelde bij de opening mede, dat de spreker voor hedenmiddag ir. J. Vet onderweg autopech heeft en waarschijn lijk een uur later zal aankomen. Voorzitter vindt dit echter geen be zwaar, omdat er nog eenige kleine voor besprekingen zijn te houden. Ten eerste vraagt de combinatie der dekhengstenvereeniging de dekbewijzen zoo spoedig mogelijk op te sturexr naar Utrecht, om stagnatie bij de keuring etc. te voorkomen. Ook kan men ze inleveren bij den Heer Jb. Dekker Pz., die dan voor ver dere verzending zal zorgen. 2e Liggen op het raadhuis stukken van de ruilverkaveling ter inzage. Voorz. raadt ieder belanghebbende aan na te gaan of zijn nummers kloppen met die welke op de stukken zijn aangegeven. Er zijn n.L wel eens dingen, die niet kloppen en eventueele aanmerking op de schattingen moeten vóór 14 Febrari ingediend zijnna dien is de zaak af gesloten. Stelt nu reeds voor U zelf vast, welk land men voor zijn boerderij wenscht, en maak dat kenbaar. Een bezwaar is wel, dat een tamelijk groot aantal boe renhofsteden op het hooge land zijn gebouwd en dus sommigen hun land soms toch nog tamelijk ver van huis zouden krijgen. Er is reeds moeite gedaan, om boer derijen met subsidie van de overheid te stichten in de koogen. Immers, in tegenstelling met vroeger wordt nu 't land hi de koogen dikwijls hooger ge taxeerd als op 't hooge land. Met behulp van een duidelijke kaart licht de heer Bosker het plan van de ruilverkaveling toe. Met groote belang stelling werd kennis genomen hoe de kavels, wegen en watergangen zouden komen te liggen, in normale kavel zou ongeveer 80 M. breed en pl.m. 200 M. dus 1.80 bunder groot worden. Op een vraag omtrent de eenden boerderijen wordt geantwoord dat dezen zullen worden geconsentreerd op een bepaald punt met aparte waterloozing. Echter zullen er ook wel verdwijnen, want de toestand is slecht en andere zullen moeten worden gesteund wil men 't bedrijf gaande houden. De zoetwatervoorziening, welke voor sommige punten machinaal moet wor den opgedreven, zal een enorme verbe tering zijn en ook de nieuwe rechte wegen door het koogerland zal voor de boeren een groote besparing van trans portkosten en tijd geven. Inmiddels is ir. Vet gearriveerd en geeft voorz. hem direct het woord, na dat nog de mededeeling werd gedaan, dat de lidmatenboekjes waren rondge bracht. en daarbij geen lidverlies heeft plaats gehad. De heer Vet meent, dat hij nu een onderwerp moet behandelen, waar de aanwezigen in deze moeilijken tijd het meeste belang bij hebben en alzoo werd gekozen DE VERPLICHTE VEE- EN PAARDENLEVERING. Als één maatregel diep in het bóeren- bedrijfsleven heeft ingegrepen, aldus spr., dan zijn 't wel deze maatregelen. Men heeft den boer wel eens in zijn schoenen geschoven, dat hij te weinig- vee aan de markt bracht, doch we voel den 't wel aankomen. De vraag is ech ter, wat is voor 't bedrijf 't beste de verplichte levering, of dat de regeering overgaat tot toewijzing van een aantal koeien, dat per bedrijf zou mogen wor den gehouden. Naar spr.'s meening is toewijzing in de theorie de meest billijke regelingimmers by verplichte leve ring hebben de meest kapitaal krachti- gen een voorrang met het koopen van bonnen, waarbij ze hun veestapel contact kunnen houden. Echter 't toe wijzingssysteem is practisch niet uit voerbaar men zou de bedrijven eenvou dig gaan bevriezen en dat heeft spr.'s, symphatie niet, al is dan bij de verplich te levering de bonnenhandel alles be halve fraai. Echter is nu de vraag om de levering op de meest gunstige wijze te doen plaats vinden, en 't bedrijf zooveel mo gelijk in stand te houden. Men adviseert soms om verschil te maken met 't te leveren aantal van be- j De heer J. Veerdig vraagt of voor alle drijven met groote veedichtheid en die koeien bij verkoop commissieloon met kleiner percentage. Echter die met groote veedichtheid hebben heel dik wijls weinig jong vee en zou 'n 't groo te vordering stagnatie kunnen veroor zaken. Dan zijn er boeren die adviseeren de gemengde bedrijven meer te laten le veren, immers de weide bedrijven had den ook al veel varkens geleverd. Doch weer anderen zeggen, neen, het ziet er met de krachtvoederpositie hopeloos uit en de gemengde bedrijven hebben nog gelegenheid 't beste te voederen, met kortvoer enz., dus die moeten noo- dig hun veebeslag zooveel mogelijk hou den. Men ziet, zegt spr., dat 't moeilijk is en daarom adviseeren wij gelijke ver deeling tot op zekere hoogte. Een Com missie uit de drie Centr. Landbouw-Or- ganisaties heeft zich op het standpunt gesteld om tot een zeker aantal stuks vee de gemengde bedrijven en de weide- bedrijven gelijk te belasten. Moeten er daarboven nog meer koeien geleverd worden dan zal dit ten laste moeten komen van de gemengde bedrijven. Te vens zullen te zuivere bouwbedrijven welke koeien voor de slacht opzetten voor 100% leveringsplicht in aanmer king moeten komen. Daarnaast zouden zij die veehouders van weidebedrijven die voor de fatale datum van 25 Nov. 1940 reeds koeien hebben opgeruimd om hun veestapel in overeenstemming te brengen met de voederpositie, voor een lagere leverings- pefcentage in aanmerking willen doen komen. Dan zal men ook met Stam boek- en t.b.c.-vrije bedrijven rekening dienen te houden. Het zou jaren duren eer een meerwaardig fokbedrijf weer op peil zou kunnen worden gebracht, indien een te groote vordering plaats had. Persoonlijk vindt spr. het hoogst on billijk, dat vaak ook versche- en drach tige koeien tegen slachtwaarde worden overgenomen. Wij zeggen tegen be- drijfswaarde zouden dan toch deze beesten dienen te worden betaald maar de regeering zegtslachtkoeien koopen en tegen slachtwaarde betalen men houdt z'n hart vast als men ziet welke schrale dieren soms op de markt komen. Wat betreft de meerdere levering van mesterij- en weiderijbedrijven is ex- al weer de moeilijkheid, dat er voor deze bedrijven om diex-en op te doen, geen aankomen aan is! Zoo zijn er veel haken en oogen, ook alweer door de 2'/j omzetbelasting en de lVa die de boer aan de veehande laar als commissieloon moet geven, om dat hij zelf zijn vee niet mag markten. BIJ DE PAARDENVORDERING wordt 't eene bedrijf veel ernstiger ge troffen dan 't andere. Hoeveel keuter boertjes zijn er niet met één paard, die 't wellicht moeten afstaan. Nu tracht men een ondex-linge regeling te treffen, n.1. dat de ergst getroffen bedrijven door minder getroffenen zullen worden geholpen. Zoo in Groningen werden 142 bedx-jj- ven ernstig getroffen en nu werd een bx-ief geschreven aan de minder getrof fenen om een paard af te staan. 81 boeren gaven daaraan gehoor. Voor de overige 61 zal door de voedselscommis- saris dan navordering worden gelast. Spr. wil. thans graag vragen hooren uit de vergadering, opdat hij als 't mo gelijk is, davies kan geven. DE VRAGEN. Mevr. Rotgans vraagt als zij een roode bon a f 100.koopt, of zij dan van de leveringsplicht van een koe blijft vrijge steld. Antwoord Zeer zeker. Deze blijft van kracht zoolang de verplichte levering blijft. Vraag: Waar komen die bonnen van daan. AntwoordVeelal van de mesterij en weidex'ij -bedx-ij ven. De heer P. Veerdig is 't niet met spr eens, dat gemengde bedrijven eventueel meer vee zouden moeten afstaan. Im mers hebben deze voor de voedselvoor ziening al extra vee opgex-uimd en land gescheurd. Antw. Men moet zulke dingen zien in 't algemeen belang en onderling trachten te regelen. We moeten niet bang zijn voor de bezwaren, want anders verliezen we veel van onze vrijheid. Waar blijft men, als alles er per ordening wordt vastgelegd We hebben nu al de pachtwet, de wet op de landeigendom men, met als gevolg bevroren landprij- zen en als 't zoo doorgaat krijgen we zoo meteen vestigingseischen voor de boe ren. In Gelderland werd al land ver loot !Dat is geen ideale toestand en spr. is bang van al die ambtenarij. De heer C. Ruijter 2 van mijn 3 paar den zijn gevorderd, terwijl nog 1 ervan drachtig is. Ik ben melkrijder en moet dan een paard terug koopen. Doch hoe kom ik daar aan Antw. U doet verstandig eventueele navordering af te wachten. Er moet hier waarschijnlijk 60% geleverd worden en zou u moeten koopen, dan zou dit bij onderlinge regeling tegen een redelijke prijs kunnen zijn. ONS WIERINGERMEERHOEKJE. moet worden betaald. Antw. 1'/ï is het maximum. Er zijn plaatsen waar een combinatie van boe ren een contractje met een veehande laar hebben aangegaan. Echter moet men de" zaak van twee kanten bekijken, waxxt ook een veehandelaar moet leven. De heer J. Mulder Als ik in Januari een koe lever en ik verkoop er in Maart een tegexi een boxi, dan blijft deze laat ste verkoop toch ook voor de vordering geldig Antw. Ja, maar verkoop nooit een koe, zonder daarbij een x-oode bon in ontvangst te nemen. De heer Mulder houdt verder een pleidooi tut Hoofdbestuur om al die wetjes tegexVte gaan. Zelfs de varkens tieren niet meer, altj^Mulder. Toen m'n vrouw en ik vroeger begonnen, konden we voerende varkens hadden de staart in de krul en de kippen waren er als de wind bij om de restantj es op te pikken, en eieren bij de vleet. Nou gaat de landbouw naar de kelder, als 't zoo doorgaat De heer Ant. Keijzer wil even recht zetten, dat hij van dikke koeien niet meer alis 1% commissieloon xxeemt. Vex-der waarschuwt hij tegen 't bon nen koopen. Immers als men 20 koeien heeft en men koopt 4 bonnen, dan wordt de vordering niet naar 't aantal van 16 berekend, maar naar 20. Die f 100 per koe (die men voor de bon betaald; is dus weggegooid geld. De heer J. Kooij vraagt hoe of 't nu kan, dat de kaas maar op f 35.blijft staan. De consument betaalt er toch geweldig veel voor, en de boer kan niet eens zijn kosten goedmakexx. Waar blijft 't tusschenbedrag toch hangen Anwt't Is een moeilijke zaak hierop een afdoend antwoord te geven. De pro ductiekosten zijn zoo verschillend, 't Va rieert voor de melk van 4 tot 16 ct. welk bedrag xnoet men nu als melkprijs vast stellen Ook 't teveel aan melkboeren speelt een rol. In een straat van 24 hui zen, waar spr. woont komen 8 melkboe ren. En deze moeten allen een bestaan hebben. In enkele groote plaatsen heeft men Coöp. melkcentrales, die de prijzen rege len. De heer J. Mulder brengt in het mid den 't is al weer zoo „50% voor den handel en 50% voor den boer." De heer D. Lont vraagt of 't waar is, dat er zoo aan onze vereeniging wordt getornd en hoe staat het daar nu mee. Ir. Vet geeft daarop een antwoord, zooals hij dat heeft geschrevexx in het wekelijksch overzicht van het Land bouwblad van 10 Jan. jj. en waarin hij zegt Van eenige van onze leden ont vingen wij bericht, dat zij varen aangezocht om ten behoeve van het Agrarisch Front een functie te aanvaarden als plaatselijk- of als streekleider. Bij nadere informatie is geble ken, dat aan de betreffende perso nen is medegedeeld,, dat zij er zeer goed aan zouden doen om deze functie zoo spoedig mogelijk te aanvaarden, aangezien den ouden landbouworganisaties in haar huidigen zelfstandigen vorm nog slechts een kort leven zou zijn beschoren. Volgens deze voorlichters staat het namelijk vast, dat het Agrarisch Front met zijn verschillende samenwerken de organisaties de voorbereiden de instantie van den Rijksvoe- dingsstand zal vormen, welke in de toekomst de eenige landbouw organisatie zal zijn. In het vorenstaande zien wij een wijze van optreden, waarvoor wij geen bewondering kunnen heb ben. Allereerst hebben wij geen en kele aanwijzing of mededeeling in den geest, zooals bierhoven be doeld, ontvangen, terwijl boven dien de uitingen van de bevoegde bezettende instanties er niet op wijzen, dat men zich in de organi satie-opbouw van den landbouw gaat mengen. Wanneer dit laat ste - en hier twijfelen we niet aan - dus juist is, dan hebben wij hier slechts met afkeurenswaardige itimidatiepogingen te maken, waarop wij niet, verder zullen in gaan. Indien wij echter eens aanne men, dat de uitlatingen van liet 'Agrarisch Front op waarheid be rusten, dan heeft men aldaar naar onze meeening wel een zeer ver keerd beeld ven de mentaliteit van den Nederlandschen boer, door te denken, dat deze geneigd zou zijn t-ot vrijwillige samenwer king met een bepaalde organisa tie, waarvan men niet verwacht, dat zij zijn belangen behartigt, Wij zijn van opvatting, dat een ieder er van doordrongen moet zijn, dat men van zijn beste goed afstand doet, indien men terwil- le van dreigementen een ander standpunt zou innemen dan zijn hart en zijn overtuiging hem in geven. Bovendien zou men, door DROEVIG ONGELUK. Woensdagmiddag raakte lie.t uim 1-jarig zoontje van dhr. W. de Feijter aan de Tusschenweg onder een vrachtauto van de fa. K. uit Medemblik. Het knaapje stak plotseling met eenige buurkinderen de weg over, waardoor de chauffeur het onheil niet af kon wenden. Deerlijkt verminkt is het ven tje naar Alkmaar vervoerd,, waar het des avonds is overleden. Onze deelneming gaat uit naar de oiiders, die op een dergelijk tragische wijze hun oudste moe ten afstaan. DOOR HET IJS GEZAKT. Nabij de woning van den land bouwer v.d. Veen, aan de N. Al- mansdorperweg, geraakte de sla- grsknecht van Van 't Riet door het ijs. Gelukkig werd dit tijdig opgemerkt, en werd hij weer op het droge gebracht. Dit ongeval liep dus zonder ern stige gevolgen af, maar hieraan ziet men toch dat het ijs op de ka nalen in de Wieringcrmeer nooit te vertrouwen is. Men zij dus op zijn hoede BENOEMD. Naar wij vernemen, is tot bedrijfsleider in de IJpolder benoemd dhr. M. B. van Leenen te Slootdorp. inplaats van dhr. N. Blok te Wiermgerwcrf. TE KOOP 1000 K.G. zw. gegl IJZERDRAAD No. 131,-. C. KUIPERS. Bagijnhof, Medemblik. 14 x bekr. fokt dieren niet ver boven Beschikbaar a f 7.50. TE KOOP pl.m. 2000 Kg. GR. ERWTEN- STROO en een STIERKALFJE. J. MONTSMA, „Haukeshoef", Slootdorp. Heden nam de Heere plotseling van ons weg ons oudste zoontje en Broertje PIETER JOHANNES, in den leeftijd van 4 jaar en 9 maandexi. De wetenschap dat God hem wegnam en de doopbelofte is ons tot troost in onze diepe smart. W. DE FEIJTER E. M. DE FEIJTER-de Feijter. KEES. WIM. Middenmeer, 5 Februari 1941. De begrafenis zal plaats hebben op Maandag 10 Februari a.s. te Middenmeer om 2.45 uur vanuit de Aula aldaar. II. H. VEEHOUDERS Veegeneesmid delen voor Paarden, Koeien, Varkens. Met Prêsuron Preparaten De beste resultaten. Beleefd aanbevelend, Depothouder JOH. SPIKMAN, SLOOTDORP. VOOR UW WONING - INRICHTING in de Wieringermeer J. v. d. KOOI - SLOOTDORP TELEFOON 1. C. TRAPPEL's Bloemenmagazijn Nieuwstr. 22 MEDEMBLIK Telef. 53 levert U prima lste kwaliteit vruchtboomen, bloemheesters en planten. op basis van de bewering, dat het Agrarisch Front er nu eenmaal komt, toe te treden tot deze orga nisatie, ai een volkomen foutief beeld geven van de wenschen, wel ke in onzen boerenstand leven., Het is o.i. een taak van den boer, om in ieder geval middels zijn vrijwillige uiting te allen tijde te toonen, wat hij wil of wat hij niet wil. Een ieder, die zich zelf lespeet eert, zal dan ook, indien iiij niet principieel voor aanslui ting bij bet Agrarisch Front voelt, hier zeer zeker niet toe overgaan alleen op grond van het motief, dat. het nu eenmaal 'n vaststaand feit is, dat deze vereeniging de leidende iandbouworg. wordt. Vorenstaande speculatie op de wankelmoedigheid moge onjuist zijn, nog erger wordt het volgens onze üverijsselsche collega, in dien ook al op den nood van on ze boeren wordt gespeculeerd. Uit liet Overijsselscli Landbouw blad citoeren wij dienaangaande het navolgende „Op een propagandavergade- ring van het Agrarisch Front heeft Dr. Posthuma vragen over veelevering beantwoord en daar bij, volgens een verslag in de N. R. C., gezegd, dat, zoolang het Agrarisch Front niet sterk ge noeg is en dus geen controle kan uitoefenen, men verwachten kan, dat alles over ons zal komen. Er is maar één uitkomst, zeide spreker, en dat is vormt een goed Agrarisch Front. Eén vraag slechts Als het Agrarisch Front den verlangden steun der boeren had, zouden er dan minder dan 200.0000 koeien voor 1 Maart behoeven te worden geleverd, zou. er dan geen paar denvordering en geen hooi vorde ring zijn Wij betwijfelen of alle partijen, die belang hebben bij die leveringen en die vorderingen het daarmede eens zijn. Wij plaatsen hieronder nog de opvatting, welke het Nederlandsch Agrarisch Front zelve geeft over zijn toekomstigen arbeid in een zoo juist verschenen brochure, uitgegeven door „Volk en Bodem" te Amsterdam. „De bestaande vereenigingen en organisaties kunnen voorioopig olijven zooais ze zijn. Zij moeten van den nieuwen geest worden doordrongen en zoo mogelijk inge sciiakeld. Niet breken, maar hou wen, niet heersclicn, maar leiden dat is de opgave voor de voorman nen van het Agrarisch Front. Blijkt dan dat de Besturen der plaatselijke organisaties niet mee willen werken aan den opbouw, dan door voorbeeld en overtui ging hen hierop wijzen. Mocht dan later blijken, dat zij onwillig oi ongeschikt zijn om te- worden ingeschakeld, dan is het de taak der dorpsleiders n;ieuwe mannen iuit het bedrijfsleven voor te dra gen, die dan, met voldoende vol machten bekleed, de oude onwili- ge en onbruikbare bestuurders kunnen vervangen. De gemachtigden van het Agra risch Front voor de Gouwen en voor de Streken hebben tot taak, in grooter verband in provinciale organisaties hetzelfde te doen. De beste en betrouwbaarste mannen, de beste vakmannen op de voor naamste plaats zetten, dat is reeds meer dan het halve werk. Wij zoeken onze kracht niet in theorieën of stelsels, maar in mannentrouw." liet vorenstaande, waarin deze organisatie zegt, dat het haar taak is om door voorbeeld en overtuiging het doel te hereiken, kunnen wij volkomen billijken. Wij betreuren het echter te moeten constateeren, dat blijkens de van onze leden ontvangen mc- dedeelingen, de wijze van wer ken in de practijk wel zeer ver schilt van, zoo niet geheel ingaat tegen de hiervoren aangehaalde uitlatingen. DE LOONBELASTING. Nadat nog eenige toelichting werd gegeven op vragen over de loonbelasting werd door den voorzitter dank gebracht aan de sprekers, en aan de leden voor de zeer geanimeerde besprekingen, en ten slotte werd de vergadering gesloten.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 2