32e JAARGANG DINSDAG 25 FEBRUARI 1941 No. 23 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN GEBROKEN TROTS WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.25. UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.50 Iedere regel meer f 0.10 WAARAAN IK HET MERK Waaraan ik het merk da,t het voorjaar gaat komen Waaraan ik het merk het duurt nou niet meer lang Misschien aan de struiken, denkt U en de hoornen Misschien aan een zonnestraal op m'n behang Misschien aan m'n crocus, die bloeit in een potje, Ofwel aan den wind, waarin heusch al iets „zit" Of aan het terras, waar ik achter een schotje Een koud glaasje bier drink, wat kleumig en wil Misschien aan m'n pak, dat ik gister liet persen En dat ik zoowaar zelfs vanmiddag al droeg, Misschien aan m'n eigen en voorjaarsche verzen. Needit is m'n eerste, en rijkelijk vroeg Maar waaraan merk ik het dan wel Accoord, als ik het U vertel Aan m'n zwarte rolgordijntje, Dat m'n huis beschermen moet, En dat mij voor lichtuitstraling En bekeuring ook, behoedt Dat daar 's avonds, tegen schemer, Roetsjend naar beneden gaat, En ik, elke avond later, Steeds maar later.zakken laat Aan m'n wekker ook, die 's morgens Mij normaal op tijd weer wekt, Weer dat rolgordijn, dat opgaat, Als m'n vrouw de tafel dekt, Aan de meter in het kastje Bij de fietsen in de gang, Want die draait de laatste weken Minder vaak en minderlang Aan de kolen „uit" m'n schuurtje, (Die ik opgestookt heb, ja.) Aan de maan, die is verdwenen Als ik naar m'n werk toe ga En tenslotte aan m'n ega., Die verandert nooit, d'r aard, En die angstig al d'r punten Voor een voorjaarshoedje spaart. Daaraan merk ik - ook al is liet Nog niet eens behoorlijk Maart, Dat er toch iets van de Lente Door ons woelig leven waart. (De Drie Meren.) Teeltregeling voor de pluimvee houderij in 1941. Naar het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd ons mededeelt ruimt onder normale omstandigheden iedere pluim- FEUILLETON. ROMAN VAN DE BEKENDE AMERIKAANSCHE SCHRIJFSTER VIOLET CARR. veehouder in het najaar een aantal kippen op om deze te vervangen door jonge hennen, welke in het voorjaar van datzelfde jaar zijn geboren. De kippen, welke in het najaar als slachtdieren van de hand worden gedaan, zijn hoofdzakelijk overjarige hennen, die meer dan één leg-periode achter den rug hebben. Als gevolg van de inkrimping, welke de pluimveestapel in het najaar van 1940 heeft moeten ondergaan, zijn op de meeste pluim- veebedrijven alle één en overjarige hennen verwijderd. Hierdoor bestaat de pluimveesta pel, welke thans nog aanwezig is, vrijwel ge heel uit jonge hennen .broed 1940. Met uit zondering van de fok- en vermeerderingsbe- drijven, voor welke in het algemeen is voor geschreven, dat een deel van den stapel uit overjarige dieren moet bestaan, zullen er derhalve op de gewone pluimveebedrijven dit jaar bijna geen ovei-jarige hennen aanwezig zijn. Vernieuwing van den pluimveestapel, althans op de gewone pluimveebedrijven, is daarom dit jaar niet direct noodzakelijk te achten. In verband hiermede en gelet op de om standigheid, dat althans op het oogenblik, nog niet met zekerheid kan worden beoor deeld, hoe de veevoederpositie in ons land het aanstaande najaar en in 1942 zal zijn, is be sloten, dat er dit jaar, ten behoeve van de gewone pluimveebedrijven, niet zal worden gebroed. Zooals reeds boven is opgemerkt, bestaat de pluimveestapel op de fok- en vermeerderings- bedrijven voor een deel wel uit overjarige dieren, zoodat vernieuwing van den stapel op deze bedrijven wenschelijk is. Waar boven dien de basis voor een verbetering van den pluimveestapel bij de fok- en vermeerdering- bedrijven ligt en het wenschelijk moet wor den geacht, dat deze bedrijven ook in de ge geven omstandigheden de door hen opgeno men taak zoo goed mogelijk blijven vervullen, is bepaald, dat fokbedrijven en houders van vermeerderingsbedrijven dit voorjaar een aantal kuikens zullen betrekken en in voor raad hebben. Dit aantal bedraagt zoowel voor fok- als vermeerderingsbedrijven, voorzoover vrouwe lijke kippenkuikens betreft 60% van het toe gestane aantal kippen en voorzoover vrouwe lijke eendenkuikens betreft 80% van het toe gestane aantal eenden. Uit bovenstaande blijkt, dat er dit voorjaar alleen op de fokbedi'ijven zal mogen worden gebroed. Het broedseizoen vangt aan op 24 Februari 1941 en eindigt met ingang van 27 April 1941. Algemeen is voorgeschreven, dat de fokkers aan houders van vermeerderings bedrijven slechts vrouwelijke kuikens zullen mogen afleveren. BINNENLANDSCH NIEUWS. ONREGELMATIG VERBRUIK VAN MOTORBRANDSTOF De laatste weken zijn alleen op het Merwedekanaal tusschen Weesp en Utrecht vele schippers, die niet in het bezit waren van een vergunning, geverbaliseerd. Donderdagmiddag surveilleerde we- Of had Lore deze wensch geuit en deel de de oude man daar in Bellijn het hem tusschen de regels door, alleen maar mee Een zacht lachje wekte hem uit zijn ge dachten op. „Denk je aan je blonde Greetje, Frank „Zwijg toch Ik wensch verder een vreem de voor U te zijn en te blijven Daarbij blijft het. En als ik U nog eens ergens ontmoet, dan zal ik U alleen ter wille van de openbare meening begroeten. Tot ziens, Mevrouw de Gravin." „Tot ziens, Dr. Daalman. Men heeft mij eens verteld, dat U niet van hooge afkomst bent, misschien probeert U zich op te wer ken, terwijl Uw vrouw zich in Berlijn amu seert Zij heeft namelijk op een feest van den Maharadja van Kingsboer gespeeld. Vi ool Merkwaardig, dat je je vrouw alleen laatDe Maharadja is zeer rijk en een mooie man. Zie je daar geen gevaar in Men moet jouw kleine vrouw daar geestdriftig gevierd hebben. Lord Philipp Westemclair heeft zijn naam en zijn prachtige bezittingen in het Zuiden van Engeland aan haar voeten willen leggen." Frank stond daar als versteend. Toen overviel hem een matelooze woede. Hij greep de vrouw bij haar pols, die met een triomfantelijk lachje voor hem stond. „Je zult zwijgen over dit alles!" „Natuurlijk, Frank. Maar jy moet het toch weten Hij liet haar pols los en zei„Neem me niet kwalijk Wat mijn vrouw betreft, mag je ge rust weten, dat ik haar tot gek wordens toe liefheb. Zij is echter gedwongen geworden om mij te trouwen. Ik ontdekte haar groote be gaafdheid en liet haar in Berlijn studeeren. Dat zij reeds voor een gezelschap gespeeld heeft, wist ik niet. Zij moet kiezen tusschen haar kunst en mij ja misschien ook een anderen man. Dat is alles Zij keek hem aan, alsof zij hem niet goed verstaan had. Het kwam haar ongelooflijk voor. Kon Frank Daalman zoo liefhebben Zoo onzelfzuchtig Hij streek zich over het voorhoofd, toen maakte hij een buiging voor haar en zei „Ik hoop, dat je er over zult zwijgen, Andrea Vaarwel Zij keek naar de deui*, die hij achter zich had gesloten en snikte het uit. Eindelijk kwam zij weer wat tot zichzelf en zei „Ik wil die vrouw leeren kennen Gravin Andrea liep in haar kamer heen en weer, overdacht alles nog eens toen stond haar besluit vast. Den volgenden dag vertrok zij naar Berlijn. Zij moest Lore Daal man spreken en dit zou haar, gezien haar vele relaties wel niet moeilijk vallen. Dien Maandag zat Dr. Daalman werkeloos voor zijn bureau. Zijn directeuren belden hem op, maar ontvingen steeds weer hetzelfde ant woord „Handelt U maar volgens eigen goedvin den Ik verlaat mij op U Deze onverschilligheid En dat waar Daal man anders altijd zelf alles i-egelde en deed. Men durfde hem voor een tweede maal niet te storen Dat hadden zij wel begrepen, dus handelde ieder volgens zijn beste weten. En alle chefs hadden dezelfde gedachte „Zou dr. Daalman ten gronde gaan door zijn ongelukkig huwelijk Dat zou vreeselijk zijn Een man als hij, een, waaraan de wereld zoo'n behoefte heeftDoch niemand durfde zijn gedachten tot uiting te brengen. Zoo bleef de toestand dagenlang onveranderd. Tot Frank Daalman op een ochtend weer vroeg op het kantoor verscheen. De heeren schrokken echter toen zij zijix gezicht zagen, dat leek wel versteend. De stem klonk hard, kort en bevelend. Hij bleef den geheelen dag in zijn privékan- toor en teekende allerlei stukken zonder een enkel vriendelijk woord, dat hy vroeger voor een ieder over had. Frank Daalman hield ook nu de courant in derom een Rijkspolitievaartuig op het Merwedekanaal. Niet minder dan acht schippers weiden geverbali seerd wegens het onrechtmatig ver bruik van motorbrandstof. De politie stelde aan boord van een der schépen een onderzoek in. Het gevolg was, dat men 700 L. motorbrandstof aan trof. De schipper had aan de bevrach- tingscommissic opgegeven, over geen voorraden te beschikken. Deze man kreeg een tweede proces-verbaal. BOER PAS OP JE KOEIEN Veediefstal te Ileiloo. Dat koeien, vooral door handelaars in frauduleus vleesch, buitengewoon gewild zijn, ondervond Zaterdagnacht de veehouder J., wonende aan de Ewis laan te Heiloo. Toe-n hij zich reeds geruimen tijd ter ruste had begeven, werd de vee houder ongeveer middernacht wak ker door gestommel, dat uit de koestal scheen te komen. J. bedacht zich geen oogenblik en onraad vermoedend, toog hij direct op onderzoek uit en zijn vermoeden bleek juist te zijn. De deur van de koestal was geforceerd. terwijl het aantal daarin verblijvende koeien met twee was verminderd. Daar het niet zoo eenvoudig moe' zijn om met twee koeien snel weg te komen, sprong J. op de fiets, teneinde te trachten in de nachtelijke duister nis zijn weggevoerd vee op te sporen. Op den Westerweg, in de richt.'ng Alk maai-, kreeg hij het transport in be oog en toen de dieven zich ontdekt za gen, lieten zij de koeien in den steek en kozen, begunstigd door het don ker, het hazenpad. J. kon daarna zijn koeien weer vei lig naar huis begeleiden, doch de vee houders zullen goed doem van dezen diefstal kennis te nemen, teneinde bet levende vleesch zonder bon voort aan extra veilig achter slot en gren del te houden. TWEE AUTO'S VOL MET HAMSTERGOEDEREN. Groote partij in Maastricht in beslag genomen. Bij een winkelierster aan do Wolf- straat te Maastricht heeft de gemeen - te-politie aldaar in samenwerking met den Crisis-controledienst een huis zoeking gedaan, daar de vrouw werd verdacht van oneerlijke handelsprac- tijken en overtreding van crisisbepa lingen. De huiszoeking leverde een verbluffend resultaat op, twee auto's, volgeladen met goederen, vertrokken naar het. politiebureau. Zaterdagmid dag was de buit., die in winkel, woning en andere plaatsen was opgespoord nog niet te overzien. Er waren bij 31 flesschen cognac 400 Kg. cacao, een groo'e partij zeep. vermicelli, macaroni en soortgelijke producten, een groote hoeveelheid bon bons, kisten sigaren, enz. enz. Alles is in beslag genomen en ten pulitiebureele gedeponeerd tegen de vrouw zijn processen-verbaal opge maakt wegens overtreding Haanster- beschikking, Tabakswet, Drankwet en andere wetten. DUIZEND GULDEN ZOEK. Vrijdag behandelde de Rechtbank te Zutphen de zaak tegen een 45-jari- gen inwoner van Gorssei, die als pen ningmeester van heit Zickenfondsver- plegingsionds aldaar gelden tot een be drag van duizend gulden had verduis terd. De man ontkende. Hij verklaarde, dat hij niet wist waar het geld geble ven was. Hij had liet niet ten eigen ba te aangewend. Eenige medebestuursleden, als ge tuigen gehoord, deelden ter rechts zitting mede, dat vier subsidies wei waren uitbetaald aan den verdachte, doch door hem niet waren geboekt. Bij deze subsidies waren er twee van ae gemeente Gorssei, resp. 209 en 217 gul den bedragende. Er werd zes maanden gevangenis straf geëisciit. De verdediger schreef de verduistering toe aan slordigheid en onontwikkeldheid van den verdach te die bovendien ziekelijk was. Spr. bepleitte clementie. De uitspraak werd vastgesteld op 28 Februari a.s. NIEUWE AARDBEIENSOORTEN. Zij hebben een sterk en zoet aroma. Indertijd hebben de veilingsbesturen te Beverwijk, Gastrieum, Heiloo, Alk maar en Haarlem eenige soorten aardbeien op den monstert uin aan de Groenelaan te Beverwijk uitgezet, teneinde te kunnen nagaan, welke resui laten deze nieuwe soorten zouden op leveren. Daarbij zijn eenige soorten dermate opgevallen, dat de commissie voor den tuin meende goed te doen, er een aan tal planten van te kweeken om de aan geslotenen aardbeientelers in de ge legcnheid te stellen, daarmede een proef te nemen. Het is vooral de zeer late framboos- kleurige aardbei, die s'erk de aan dacht beeft, getrokken en die een uit muntende aanwinst belooft te zijn voor liet binnenland en misschien ook voor de fabriek. Naar de veilingsbesturen mededeelen heeft deze aardbei in 1939 en 1940 een sterken groei en een goede zyn handen, die hij reeds de& ganschen dag by zich had gedragen. De courant met de critiek over de violiste Lore Moreno Hij wist, dat Lore zich op aandringen van haar leeraar zoo had genoemd. „Een overweldigend succes Het publiek was volkomen onder den indruk van een on verwachte belevenis, toen brak het applaus los en men liet de kunstenares niet gaan, voordat, zij nog een toegift had gegeven. De eritiek kan in enkele woorden worden samen gevat Een ster Stralend, zegevierend en betooverend De weg, die Lore Moreno zal afleggen, zal een ware zegetocht zyn. Naar wij vernemen, heeft een directeur van een groote Amerikaansche onderneming, die per soonlijk bij het concert aaxxwezig was, de kunstenares een aanbod gedaan dat nog nooit is voorgekomen, om in Amerika verschillende concerten te geven. Het contract zal intus- schen wel reeds geteekend zijn." Dat schreef de grootste courant uit Berlijn En dat schreven alle bladen, alle, die iets te zeggen hadden. De teerling was geworpen Lore was voor hem verloren En omdat hy dit wist, had het leven voor Frank geen inhoud, geeix bekeekeixis meer. Hij telde voor Lore heelcmaal niet meer mee. Misschien de Engelsche Lord, die haar zyn naam en rijk- dommen aan de voeten had willen leggen Hy wist immers niet of Lore het aanbod had afgeslagen voor hem. Eens had hy by een bezoek aan Berlijn j tegen Lore gezegd „Als het zoover is. dat je je vrijheid terug wilt hebben. Iaat het mij can weten. Je behoeft je om my niet te be kommeren, alles zal zoo geregeld worden, dat er niet de minste schaduw op je naam valt." Loi-e had toen alleen met een bleek ge zichtje tegen hem geknikt. Nu wachtte hy, wachtte op de woorden .Geef mij weer de vryheid." Lore woonde in Berlijn nog steeds in het pension, dat Frank voor haar had uitgezocht, zij leefde volkomen van de wereld afgezon derd. De fijne, oude dame, met haar twee welop gevoede, beschaafde dochters waren haar zeer lief gewoi'den. Dat haar studie voor de dames een eeuwig raadsel bleef, wist Lore. Zij hadden alle drie een groote vereering voor Dr. Daalman en vei'heelden dit ook niet, zoo als zij ook Lore openlijk lieten blijken, dat zy haar graag mochten. Lore bezocht concerten, theaters bals en andere feestelijkheden vermeed zy. Daar had zy ook geen behoefte aan. Zij had genoeg aan haar kunst. Zy werd steeds vergezeld, nooit ging zij alleen uit en eigenlijk was zy er blij om. Zy voelde het trouwens ook niet als een last, de voorzorgen, die Frank voor haar bad getroffen, In haar hart werd de liefde voor haar man steeds grooter, zij ver langde zoo naar hem, die zij zoo ver van zich verwijderd had, terwyl de mooie gravin An drea zoo dicht bij hem woonde Haar eerste optreden was voorbij. En zy had succes gehad De weg, die zij moest volgen lag voor haar open. Zy zou hem gaan, om een levensinhoud, een levensdoel te heb ben. Want al de tranen, die zij vergoten had, hadden haar niets geholpen, de liefde van Frank behoorde aan de mooie gravin, die de menschen „de wilde gravin" noemden. Eigen aardig Wat paste deze naam weinig bij de vrouw, waarvan Fi-ank Daalman hield Die ernsti ge, trotsch Frank Daaraan zag men weer, dat de uitersten elkaar ontmoeten. Zou het tiouwens hier op de aarde wel ooit volmaakt zijn Lore dacht er over na. Dacht aan het feest by den Indischen vorst, zy herinnerde zich de zwaarmoedige, zwarte oogen. Hy had haar in prachtig Engelsch bedankt en haar een waardevol geschenk gegeven. Een olifant als hanger, geheel met briljanten en smarag den bezet. Deze vreemde, bruine man had in een handomdraaien een vermogen wegge schonken. En zyn vriend, de Engelsche lord had haar zelfs een huwelijksaanzoek gedaan, zy had het geschenk van den Indischen vorst geaccepteerd, omdat men haar verteld had. dat een weigering hem zeer zou beleedigen. Hy wist ook niet, dat zy getrouwd was en al zou hy het geweten hebben, dan zou hem dit waarschynlyk niet hebben tegengehou den. Groote kunstenaressen loopen immers zoo gemakkelijk over de huwelijksband heen, zou hy misschien gedacht hebben. Hij had haar gesmeekt het nog eens te overdenken. Zij had het hoofd geschud en gezegd „Ik opbrengst vertoond voorts heeft zij een sterk en zoet aroma en kan dooi den laten oogsttijd het seizoen verlen gen. KERMIS OF GEEN KERMIS IN DE RAAD VAN BERKHOUT. Van de caféhouders A. Barien en D. Koster te Berkhout was het volgende verzoek aan den Raad ingekomen „Zooals uw college bekend zal zijn, valt de Kermis te Berkhout zooals de ze thans is vastgesteld, dit jaar op 1, 2 en 3 Juni, alzoo ook tijdens de Pink sterdagen. De dooi' ons in voorgaande jaren op gedane ervaring heeft ons echter ge leerd, dat deze data voor de belang hebbenden, w aaronder ook onderge- teekenden behooren, zeer ongunstig genoemd kunnen worden, aangezien tijdens de Pinksterdagen meerdere kermissen in de omtrek worden gehou den en vele ingezetenen de Pinksterda gen huiten de gemeente doorbrengen. Om deze redenen verzoeken onder- getcckenden uw college beleefd te wil len bevorderen, dat de Kermis niet wordt gehouden op 1. 2 en 3 Juni, doch deze op 18, 19 en 20 Mei 1941 te willen doen vaststellen. Hopende dat dit verzoek wel in gun stige overweging zal worden genomen, teekenen zij, met verschuldigde hoog achting" (get.) A. Barton, (get.) D. Koster. B. en W. stellen voor op het adres gunstig te beschikken en de data der Kermis te bepalen op 18, 19 en 20 Mei 1941, behoudens hoogere goedkeuring. De hr. Klaver Een rare tijd om Kei- mis te houden De voorz. De uitvoeringen gaan ook gewoon door. Mw. Koster-Clay Die menschen zit- ten ook voor hun brood. De hr. Klaver-: Misschien is de toe stand dan wel van dien aard, dat men niet over Kermis denkt. Mw. Koster-Clay Of misschien is er overal wel Kermis Weth. Bakker Misschien wordt van hoogerhand wel verboden Kermis te houden. De voorz. Dan is 't af Zonder hoofdelijke stemming werd het voorstel van B. en W. aangenomen SLACHTREGELING RUNDVEE. De lieer S. C. Eelman schrijft, uit Den Ilaag, aan de Texelsche Crt. Groote weide- en melkboeren uit Noord Holland, bestuursleden VVS, zullen met Dr. Siebers besprekingen voeren over de regeling voor het slach ten van koeien. In Purmerend liet ik foto's maken met 5-10 vette koeien op heb geen bedenktyd noodig, ik wil alleen voor mijn kunst leven Toen was hy weggegaan, wetende dat niets haar besluit zou kunnen veranderen. Na het concert had zij vele uitnoodigingen ontvangen, doch zij ging nergens heen. Van Frank waren langgesteelde witte rozen geko men, met een heel klein briefje „Veel geluk, kleine Lore. Frank." Anders niets Wat zou hij blij zijn, als hij eenmaal van het huwelijk ontslagen was, de ketenen sche nen hem vreeselijk zwaar te drukken. Lore kon niet meer stilzitten, zij had het gevoel, alsof haar hart bloedde. Zy moest nu wel aan Frank schrijven, dat zij haar vryheid terug verlangde. Niet om harentwille, doch slechts voor hem Weer trok het leven van de laatste maand langs haar oog vooi-bij. Succes Reusachtig succes Zooals zij het niet had durven droo- men. Geld En het geschenk van den Indi schen vorst, dat een vermogen vertegenwoor digde. waarvan zij zou kunnen leven. Maar dat wilde zij niet, zij wilde werken. En aan nog verschillende andere dingen dachc Lore. Gravin Andrea Oostenburg was op het oo genblik in Berlyn. De couranten vermelden hier en daar feestelijkheden, die gegeven verden en waarop de gravin verschenen was. Zij had in een damestoumooi meegereden en den eereprys behaaldZoo werd de naam van de gravin steeds weer genoemd. Zij zelf, Lore. was nooit op dergelijke uitnoodigingen Ingegaan. Men had haar dringend verzocht- op het bal van den Engelschen gezant te ko men, doch zy had het afgewimpeld, niet al leen, omdat zy die vrouw niet wilde ontmoe ten, maar omdat haar eenzaamheid haar veel liever was. En dat haar oude leeraar hier bly over was, wist zy ook. Hoewel hy aan de anderen kant vreesde, dat zij toch nog aan haar man hing, al uitte zy zich nooit en dat zy elkaar op zekeren dag weer zouden vinden. Als hij maar eenmaal wist, dat zy voor de eerstvolgende maanden allerlei contracten had. dan zou dat huwelijk vanzelf wel uit een gaan. (Slot volgt.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1