WIERINGER COURANT. O O 7ni/tifia*dtfe<* ZATtKDAG 8 MAAKT 1941 No. 28. KOOKT OOK DE GEITENMELK. Er werd onze aandacht op gevestigd, dat men onder de geitenhouders zoo vaak de meening hoort, dat de gei tenmelk niet behoeft gekookt te wor den. Dt zou dan niet noodig zijn, om dat er onder de geiten geen t.b.c. als mede eik besmettelijk verwerpen zou voorkomen. De ongekookte melk zou dan wel veel gezonder zijn, en mede daardoor beter geschikt voor kinderen en zieken. Dikwijls meent men dat deze dieren onvatbaar voor deze ziekten zijn. Dit is evenwel geheel onjuist, integen deel de geiten zijn minstens even vat baar dan het rundvee. Wel komen deze ziekten bij de geiten veel minder voor. Dit komt evenwel niet door de grootere onvatbaarheid maar wel doordat de geiten veel minder met elkaar in con tact komen, waardoor ze weinig kans hebben elkaar te infecteeren. Wordt het rundvee vrijwel altijd in groote getale gehouden, van geiten houdt men dik wijls slechts één of enkele exemplaren. Uit vroegere statistieken van de slacht huizen blijkt wel dat bijv. t.b.c. onder geiten inderdaad veel minder voorkomt dan bij het rundvee. Dat genoemde ziekte echter wel degelijk bij de geiten voorkomt, en zelfs in niet onbelangrijke mate, blijkt ook heel duidelijk uit een artikeltje van de heer Roest te Brielle, geschreven in het December nummer 1940 van de Geitenhouder. Daaruit blijkt dat van 56 geiten die op kosten van de geitenfokvereeniging Nieuw Helvoet werden onderzocht op t.b.c. er 6 dieren reageerden, hetgeen dus overeenkomt met 9 Dit was dus zeker een niet onbelangrijk percentage. Waar de t.b.c. dus wel degelijk voorkomt, achten wij het noodzakelijk voorzorgen te nemen, dat de menschen hierdoor niet worden besmet. De tuberculose komt voor in zgn. open- en gesloten vorm. De geslo ten vorm waarbij de t.b.c. haard niet in contact met de buitenlucht is voor de besmetting onschadelijk. Deze vorm kan door uitbreiding der haard echter zeer goed in open vorm overgaan. Bij open t.b.c. wodt de smetstof bijv. door de longen en door de melk naar buiten gebracht. Dergelijke dieren zijn voor de omgeving zeer gevaarlijk, en men ruime deze dieen dan ook zoo spoedig moge lijk op. Dat bijv. long t.b.c. ook groote gevaren met zich kan brengen, vooral voor kinderen die met de geiten spelen zal duidelijk zijn. De door de longen naar buiten gebrachte smetstof kan blijven zweven, en wordt dan later dik wijls ingeademd. Waar men als regel geen zekerheid heeft dat de geiten vrij zijn van t.b.c., achten wij het koken der melk noodzakelijk. Wanner men de melk vijf minuten goed doorkookt, worden de t.b.c.-bac- teriën gedood. Kinderen en zieken die de minste afweerstoffen kunnen vor men, zullen het meest vatbaar zijn, terwijl men juist dikwijls meent dat deze de melk ongekookt moeten hebben. In gevallen dat door een arts het rauw toedienen der melk wordt voorgeschre ven is het noodzakelijk de dieren op t.b.c. te laten onderzoeken. Dit onder zoek is altijd wel gewenscht, vooral om dat de besmetting niet „alleen" met de melk plaats heeft. Zoolang dit onder zoek niet bij alle geiten en zoo nu en dan opnieuw gebeurt, achten wy het koken in ieder geval noodzakelijk. Vroeger nam men op grond van proe ven veelal aan dat door het koken der melk de verteerbaarheid van het eiwit zeer sterk terug liep. In een artikel van den heer heer Zwagerman zie het Aug. nummer van de Geit '37, is echter me degedeeld dat een onzer bekende kin derartsen nl. den heer Dr. Plantinga uit Den Haag had aangetoond van hoe buitengewoon groote beteekenis de verscliheid van de melk is, speciaal bij kindervoeding. Mits de melk binnen 4 uur na het winnen gekookt wordt lijdt het praktisch niet van koken en blijkt haast nooit aanleiding te geven tot voedingsstoornissen. Blijkt dus aan de eene kant de ach teruitgang der voedingswaarde van de melk mits versch gekookt bij het koken zeer mee te vallen, aan de andere kant stelt men zichzelf en zijn gezinsleden dan niet aan de gevaren bloot met de rauwe melk besmet te worden. Kookt daarom „in ieder geval" de melk van niet op t.b.c. onderzochte gelten. Voor de Rijksvee teeltconsulent J. BAKKER, Assistent, Landbouwhuis, Alkmaar. BINNENLANDSCH NIEUWS. TIJDSTIP VAN AANWIJZING NIEUWE BONNEN. Een dag later, ornaat een deel van het publiek winkeliers tot overtreding tracht te bewegen. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in den vervolge de aanwijzing der nieuwe distributiebon nen niet meer in de avondbladen van Vrijdag, maar in die van Zaterdag ge publiceerd zal worden. Het is gebleken dat een belangrijk ge deelte van het publiek reeds op Zater dag den winkelier tracht te bewegen distributiegoedeïren te Ipveren tegen afgifte van de eerst op Maandag in gaande bonnen. Teneinde dit euvel tegen te gaan is de bovengenoemde re geling getroffen. De nadeelen, welke hieruit voortvloei en voor personen, die aangewezen zijn op plaatselijke bladen, welke niet dage lijks verschijnen, wegen niet op tegen de voordeelen, welke de nieuwe regeling medebrengt. De plaatselijke distributiediensten zul len zich evenwel in het algemeen tijdig in kennis kunnen stellen van de onder scheiden bonnummers, zoodat de gege vens voor de bedoelde categorie van personen aldaar te verkrijgen zijn. SPEKROOKERIJ IN OUDEN AUTO. 800 pond ham en spek opgespoord. Te Ede gestationneerde ambtenaren van den crisis-opsporingdienst hebben voor de tweede maal in een tijdsverloop van enkele dagen in de buurtschap 3derveen een clandestiene slachterij en rookerij in het groot ontdekt. Op het erf van den landbouwer B. ontdekte men een gecamoufleerden, afgedankten auto, die verbouwd bleek te zijn tot een spekrookerij. Het bedrijf was in wer king en er hingen hammen en zijden spek in, totaal plus minus 800 pond we gende. De geheele voorraad is in be slag genomen en naar Ede gebracht. Het vleesch zal voor de voedselvoorzie ning worden beschikbaar gesteld. Tegen den landbouwer is proces-verbaal op gemaakt. DE SLACHTREGELING. Woensdag 1.1. hebben de heeren KI. Raat, J. Zijp en S. C. Eelman te Den Haag een bespreking ge- nad met Dr. Siebers over de slachtveeregeling en wat daar ver der aan vast zit. Het onderhoud duurde meer dan twee uur en verliep zeer ten genoege van de Noordhollandsche boeren ook Dr. Siebers toonde zich over het reslutaat der besprekingen wel voldaan. Hij verklaarde, dat het zeer nuttig is, eens met men schen uit de practijk te spreken. Misvattingen kunnen dan worden recht gezet, wat tot weder- zijdsche waardeering de weg baant. Over dat onderhoud schrijft de heer S. C. Eelman uit Den Haag het volgende aan de Texelsche Crt 1. Een kwart millioen koei en moet worden opgeruimd, daar we in ons land geen krachtvoer genoeg hebben. 2. Op nog grooter schaal zal de varkensstapel en de pluimvee stapel moeten worden beperkt. 3. Onze veestapel blijkt ver ouderd ten gevolge van het af- slachtsysteem, toegepast door on ze vroegere regeering. 5. Voor 40.000 C en D-koeien (weidekoeien) zal uitstel van le veringsplicht worden verleend tot Aug. De weiders zullen die moeien tegen Regeeringsprijs kun nen koopen. Ook verkoop is vrij, maar de leveringsplicht blijft be staan. 6. Overdracht (briinfjesver- koop) moet mogelijk blijven. Bes te dieren, (denk aan stamboek vee) moet gespaard kunnen wor den. 7. Op elke 1000 koeien zijn 45 mestkoeien. 1 8. Er hoeft geen vrees te be staan, dat de weide niet gevuld zal zijn met koeien en dat de stal a.s. winter leeg zal staan. 9. Het percentage naar Duitsch land uitgevoerde, in de vrije han del aangekochte kalf- en melk koeien (die evengoed in minde ring van de levering worden ge bracht) bedraagt pl.m. 1.4 pCt. van de leveringskoeien. Dit werd opgemerkt naar aanleiding van het gerucht, „dat alles toch naar Duitschland gaat." 10. Van regeeringswege word1 aangestuurd op een ^blijvend rantsoen van 350 gr. vleesch per week per persoon. Zoo noodig wordt het tot 300 gram verlaagd. 11. De N.H. boeren wezen op het gevaar, dat de boeren „zoete" melk gebruiken voor het aanzet ten van kalveren. wegens het niet verstrekken van ondermeik voor dat doel. Dr. Siebers zal dit belangrijke punt onder het oog zien. 12.0p de vorige Purmerender markt kon een weider nog geen enkele C of D-koe koopen (aldus de Noordholl. boeiien.) Dr. Sie bers wees er op, dat deze regeling ook pas is ingegaan. Hij zal er de noodige aandacht aan schenken. (De boer kan ze ook zelf houden en later leveren.) De 40.000 C en D-koeien zijn de beste uit de wei dekoeien. Voor 15 Maart moeten ze opgegeven zijn. 13. De Noorunoll. boeren stel- uen de vraag, hoe het kwam, dat ue schapeninname zoo lang is uit gebleven. Hierdoor is veel fraudu ïeus gesiaciii. De vette sciiapen weruen inmiddels weer mager, merop anwoordde Dr. Siebers w e meenüen in 14 dagen hiermee klaar te zijn. Maar dat viel tegen, van schapen was weinig bekend. Alles moest onder het oog worden gezien de verhouding tot de var aensprijs en die van het koe- ïeej^rii houdt verband met de uuii'sfcbe prijs, enz. Tensakte sprak Dr. Siebers zijn voldoeimg^ uit öV er de wijze, waarop de Hoiiandsche boeren stand zien door de moeilijke jaren iieeit heengeworsield. ue schul denlast was hem betrekkelijk xaag gebleken (hypotheek, enz.; De situatie van de Hoiiandsche landbouw oordeelde hij kernge- gezond. Het levenspeil van de noeren en hun knechts kwam .iem echter veel te laag voor, ver geleken bij arbeiders in andere vakken. Dit moet z.i. verande ren. in Duitschland was de toe- oiand ten plattelande veel slech- er dan thans het geval is. Het doel is ook in ons land het levens peil van alle werkers in land- en v. u}iribouw te verhoogen. Het loonpeil moet verbeterd wor den. Dit is voorwaarde voor een welvarende bevolking als geheel. Wij eten allen van de grond. Hij, aie de grond bearbeid, heef'- daarom recht op een mensch- waardig bestaan. Dat de boeren stand zich ondanks het lage le venspeil toch nog zoo goed door ue moeilijkheden heengeslagen neeft, is te danken aan de groote zuinigheid, welke hij zich heeft opgelegd. De boeren hebben zich groote ontberingen getroost en hebben door bijzonder overleg al leen hun bedrijf gaande weten te houden. Aan het slot van de besprekin gen dankte Dr. Siebers hartelijk voor de recht aangename en zoo vruchtdragende besprekingen. Hij zeide van plan te zijn de bedrijven van genoemde veehouders eens ie Aomen bezoeken. GEMEENTE ZIJPE. BURGERLIJKE STAND Van 28 Febr. t.m. 6 Maart 1941. Geboren Adnana Divera Ser- gia Maria, dochter van Cornelis uigthart en Christina Laan. Ondertrouwd Cornelis Nico- >aas Tromp, 25 jaar, melkboer en retronelia ïuin, 23 jaar, z.b. bei den te Zijpe. Getrouwd Geene. Overleden Willem Kappe, 83 jaar, z.b., ongehuwd. OPENBARE BEKENDMAKING. De Burgemeester der gemeente ZIJPE (N.H.) brengt op verzoek van Gedeputeerde Staten van Noordholland, uit het rapport van de Commissie tot bevordering van de rundveefokkerij in die provincie, het volgende ter openbare kennis, voor zoover betrekking hebben de op de keuring van stieren, waarvan de houders woonachtig zijn in de ge meenten Schagen en Caliantsoog. UITSLAG KEURING Schagen Eigenaar D. Jimmink Jou- ke, goedgekeurd. CaliantsoogEigenaar A. Dekker, C 40,Dina's Kees, afgekeurd. De Burgemeester voornoemd, D. BREEBAART. Zijpe N.H., 4 Maart 1941. INRICHTINGEN, WELKE GEVAAR, SCHADH OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Zijpe brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van G. J. van Schaik te Burger- brug, om op het perceel, kada straal bekend in Sectie E, no. 675 plaatselijk gemerkt A 31 (Burger vlotbrug) zijn bestaande brood bakkerij te mogen uitbreiden, door hen is ingewilligd. ZIJPE. den 4 Maart 1941. Burgem. en Weth. voorn., De Burgemeester, D. BREEBAART. De Secretaris, J. A. DE BOER. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Officieel. De Burgemeester, Mr. M. Th. Mijnlieff maakt hekend,, dat het niet onmogelijk moet worden ge acht, dat b.v. ten gevolge van een bombardement, de drinkwater voorziening door het Provinciaal Vvateneiuingijeuiiji geu,ureuue eenigen uju worui gestouxu. Daarom geen ue jjuigeinees-er uezer gemeente zeer ernstig m overweging, zooveel mogelijk maatregelen te irenen, opuai, rn- uien uil geval zien ïiiociu vuor- uoen, ueze gemeente locn niet ge- neei zonaer ui hik water zal ko men. hen belangrijke maatregel welke te voren getroneii kan woi uen, is net scnooimiaken van aiie legenhakken en van tle gooien eu miers, waaruoor net uemeiwa- Ler naar ücze hakken wordt ge voerd. in uit verband wordt nog gewe ien op het bepaalde in art. 131 aer Algemeene Politieverorde ning dezer gemeente, luidende „Het is verboden pompen, pu<- ven ol andere middelen tot water voorziening te verontreinigen oi zonder vergunning van Burge- meester en VV ethouders geheel Oi gedeeltelijk onbruikbaar te ma ken." SCHOORSTEENBRAND. Woensdagmorgen ontdekte men bij den heer M. Moor, Burgemees ter Lovinkstraat te Breezanü, schoorsteenbrand. Spoedig was ue plaatselijk brandweer aanwe zig, doch boiioeiüe geen water te geven. Gelukkig maar, daar het echtpaar Moor beide zeer ernstig ziek zijn, had dit een heele con sternatie teweeg gebracht. GEMEENTE W1ERINGEN. FILMN1EUWS." Zaterdagmiddag 4 uur en Zon dagmiddag 2 en o uur in Cinema De Haan de film DE STER VAN RIO. In de hoofdrol de beroemde dan seres LA JANA. Een film met veel sensatie. LA JAJNA is in deze avonturen- iilm de schoone danseres Concha en haar danskunst is evenredig aan haar temperament.... De schoone danseres komt in het bezit van dezen schitterenden diamant, doch zij komt hierdoor ook in vele moeilijkheden. Een gegeven van een fantas tisch groote diamant, door welke vele noodlottige gebeurtenissen worden veroorzaakt. Naast de spannende momenten die ons voldoende bezig houden, kunnen we tevens genieten van ue vermaarde danskunst van LA JANA. Droevig stemt het te weten, dat deze begaafde kunstenares niet meer in leven is. i De boeiende lotgevallen van den steen houden onze aandacht gevangen en de magneet (Gustav Diessl) maar vooral de kostelijke Nederlandsche detective „mijn heer Adriaan" (Max Gulstorff; zorgen voor pathos en humor. De regie van Karl Anton heeft niets nagelaten om alles een af wisselenden en boeienden achter grond te geven. Ons Christelijk Volkskarakter. Een historische verworvenheid en een geestelijk erfgoed. EEN WORSTELING OM RELIGIEUZE EN STAATKUNDIGE VRIJHEID. Het weekblad van De Nederlandsche Unie wijdt een beschouwing aan „Ons Christelijk Volkskarakter," waaraan het volgende is ontleend „De erkenning van het christelijk volkskarakter is niets meer dan de er kenning van een vaststaand historisch feithet Nederlandsche volk is tot een afzonderlijke natie gevormd en heeft, zijn eigen staat en staatsvorm verkregen als resultaat van een worsteling om de waarden van het christelijk geloof. Daarvan draagt het Nederlandsche volkskarakter onuitwischbare sporen, die het van andere volken onderschei den en zullen blijven onderscheiden zoolang de Nederlandsche natie bestaat. „Het is een stempel, dat de moraal zoowel van ongeloovigen als van geloo- vigen kenmerkt en buiten hetwelk de Nederlandsche levenshouding eenvou digweg niet te verklaren en nog minder te begrijpen is. „Katholieken, Calvinisten en Libertij nen waren strijders voor zéér verschil lende waarheden, maar zij allen voel den zich erfgenamen van het rijke geestelijke erfgoed, het Christendom, dat als gemeenschappelijk bezit van het volk door de Middeleeuwen was nagelaten. Zij allen streden voor één bepaald deel van dat erfgoed. En zij allen zijn erflaters geworden van be paalde trekken, wier geheel dat onmis kenbare christenlyk karakter der natie vormt. „Het heeft natuurlijk langen tijd ge duurd, voor die sterke saamhorigheid van het geestelijk volkskarakter een Historische verworvenheid was geworden. De overwinnende partij meent gewoon lijk de waarheid in pacht te hebben, en dat is ook in de geschiedenis van ons »olk het geval geweest. Zoowel de partij Jie bij de Reformatie, als die welke bij Te Revolutie (met den hierop volgenden ..Franschen tijd") overwon, hebben be proefd haar levenshouding, met behulp van staatsmacht, door staatskerk en staatsschool aan het volk op te dringen. Maar het volk heeft telkens de overwin naars overwonnen. „Sedert het begin van de 20e eeuw vas die lange, met de Reformatie be- ionnen, strijd volstreden. De strijd der richtingen, hoe levendig ook, had een volkomen geestelijk karakter erlangd. Het christelijk volkskarakter openbaar- Te zich in een, niet in negatieve onver schilligheid, maar in positief onderling oegrip wortelenden,, godsdienstvrede. Deze vrede is een onschatbaar, tot ons christelijk erfdeel behoorend, goed. En ar is „geen aardsche macht", om met Luther te spreken, die ons dezen vrede rooven kan." Als voorbeeld van de uiting van dat christelijk volkskarakter wordt gewezen op den tegenwoordigen opzet van ons volksonderwijs, waar „het geheele volk, naar en door de eigen overtuigingen van zijn verschillende geledingen, deel kan hebben en bij mag dragen aan de vor ming van het zedelijk volkskarakter. „Wie deze historische verworvenheid zou aantasten zou een kloof tussche i zich en het Nederlandsche volk graven. „Dit beteekent echter niet, dat de Staat zich van het terrein der positieve volks opvoeding zou dienen ver te houden. „Onze natie is geboren uit het bloed der martelaren, die zijn voortgekomen uit, en gemaakt door ALLE partijen in onze tachtigjarige worsteling om reli gieuze en staatkunige vrijheid. Zij is gevormd in de harde leerschool van bloedige vervolgingen en burgertwisten. Die wil zij, zooveel het in haar macht staat, niet meer, nooit meer. „Sedert de eeuw van verschrikking brandt in de Nederlandsche volksziel als een eeuwig vuur deze louterende vlam der christelijke Caritas (menschen- liefde, barmhartigheid.) Zij is de moe der der nationale tolerantie en vormt een wezenlijk bestanddeel der Neder- iandsche vroomheid. „Er zijn enkele zaken, die voor ons volk nooit kwesties kunnen worden van politieke opportuniteit, omdat zij zak?n zijn van onze christelijke consciëntie. Wie zou pogen de vlam der Caritas in de volksziel uit te blusschen, zou alras bespeuren, dat de heiligé olie, waaruit zij brandt, wordt gehouden door een vat, hard als diamant." Kou - Griep - Pijn Helpen veilig en vlug. Doos Wen 50ct. MARKTBERICHTEN. DE VEEMARKT. SCHAGEN, 6 Maart. 89 Vette jgelüekoeien geen noteering 23 tvali koeien f o2u a 44U 2 aarzen ~uU a 225 ?yy Nuchtere kalveren geen noteering 155 Overhou- aers 4u a 48 3 Bokken en geiten x5 a 20 16 Biggen lü a24 31 Ko .njnen 1,75 a 6 8 Kippen 1 a 2,75. rtanael goed. DE GRAANMARKT. HOOFDDORP, 6 Maart. Granen en zaden, (per 100 Kg. zonder zak ken - B klasse), Tarwe 10./5, Rog ge 10.75 Zomergerst 10.65 Win tergerst 10,25 Brouwgerst 14,25; Paardeboonen 12,50 Haver 8.75 duiveboonen f 14.25 bruine boo nen 22,75; Groene erwten f 12,75 Schokkers 15,25 Kola erwten m,25 Wijker vale 15.25; Geel mosterdzaad 18,25 Kanariezaad j.i.2,25 Karwijzaad 31,25 Blauw maanzaad 41 Koolzaad 6,75. Al- ïes per 100 Kg. Voor bewaarloon wordt van 7 7 November af 3 cent per 100 Kg. per week berekend. MARKTOVERZICHT SCHAGEN Op de Donderdag gehouden markt was dc aanvoer voor de Centrale aanmerkelijk minder dan de laatste weken het geval was. Er werden 89 stuks vee aan gevoerd. Mooie kalfkoeien werden aange voerd en de handel was vrij goed, de hoogste p rij snot ee ring was f 440. De belangstelling voor deze beesten was groot. Da prijzen der vaarzen varieer den van f 210 a 225, de handel

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3