VOORJAARSCREDIETEN N. V. N00RDERBANK WIERINGER COURANT. ZATERDAG 22 MAART 1941 No. 34. WIERINGERMEER. Ir. L. J. A. de Jonge over „Vlasteelt en vlasbewerking." Uitgaande van de drie Centrale Land bouworganisaties hield Maandagavond in Hotel Smit te Middenmeer de heer Ir. de Jonge een uiteenzetting over bo venstaand onderwerp, waarvoor zéér veel belangstelling was. De heer K. v. d. Veen opende met een hartelijk welkomstwoord, inzonderheid aan den spreker van dezen avond ir. de Jonge. Spr. herinnerde aan de groeiende be langstelling voor de vlascultuur, waar voor ook een avond als deze zoo belang rijk is. Doch wil men goed vlas telen, dan moet men voor alles vakman zijn. Juist daarom is spr. blijde hedenavond een expert in ons midden te zien, en spr. geeft daarom nu het woord aan Ir. de Jonge. Deze begon met er op te wijzen, dat een onderwerp als het onderhavige, al tijd moeilijk is, omdat het zoo veelzijdig is, maar spr. weet, dat hij hier niet voor een lekenpubliek zijn causerie geeft. Immers het succes hier in den polder is van dien aard, dat hij niet in alle onderdeelen heeft af te dalen. Het groote aspect alsook eenige tech nische punten wil spr. liever in beknop- ten omvang behandelen. Voor de vlascultuur is een dringend toekomst beeld o.a. verschaffing winterwerk en de permanente voorziening van linnen, vezel enz. Het eerste begin voor de kans is W. Europa en daarom ook Nederland. Werd in 1932 nog geen 2000 H.A. ver bouwd, thans schijnt het dat we de 25000 H.A. zullen behalen met inbegrip van Wieringermeer en Haarlemmermeer. De Russische invoerstaking, alsook de oorlogstoestand zijn beide niet vreemd aan deze belangrijke uitbreiding, ter wijl voorts de volkomen afsluiting der invoer van vezels, hennep, jute enz. enz. het hunne tot het verbeterde aspect bijdroegen. We zijn thans in een zoo danig stadium, dat de geheele textiel is omgeschakeld op de Nederlandsche ve zel en hennep. In de maanden Juni, Juli en Augustus vorig jaar viel de ge heele vezelproductie snel in handen der kooplieden. Het Rijkstextiel Bureau regelt thans de toewijzing van lint en andere vezel garens gemengd met sisal. Alle bovengenoemde factoren gaven den doorslag op de toenemende vlas- cultuur-ontwikketyng. Die kwade kop pen echter. Het Z.-westen van ons land begon echter te kwijnen met de kwa de koppen, zoodat Zeeland thans tot o.a. de helft moest inkrimpen met de productie op voorlichtingsadvies. Wan neer echter geen bijzonderheden optre den zal 't huidig arseaal 1941 ons meer geven, door de overal vrijwel in den lande uitgebreide cultuur. Denk bij de vlascultuur voor alles om „kwaliteit." Hoe men het ook keert of wendt, spr. ziet geen andere mogelijk heid voor de verbouwers, dan zich voor alles toe te leggen op kwaliteitsproduc ten. In midden en west Europa zijn er nog enkele streken welke kunnen wed ijveren met de doorsnee Nederlandsche cultuur. Daarom dus moeten we door gaan en alles op alles zetten om een intensieele en goede kwaliteit vlas aan de markt te brengen. Let vooral op goed zaaizaad want dit is reeds de eerste stap op het hellend vlak inzake kwali teitsbepaling. De eenigste garantie voor de vlasteelt is dat we er geen oorlogskindje van maken en dus een serieus product voort brengen. Teelt is echter veeleischend en moei lijk doordat aan de daarvoor beschikte grond groote eischen worden gesteld. In den breede licht spr. dit probleem toe. Voor de vlasindustrie is er in ons land nog een groote achterstand in te halen, zoodat we onze eigen industrie zullen moeten uitbouwen. Immers de beste kwaliteiten worden nog steeds door de Belgen van de markt gekocht. Ook op dit terrein is nog veel te berei ken en te verbeteren. Ras-keuze, bemesting en grondsoort. De bemesting is altijd nog te veel'ge baseerd op het te groot aantal te pro- duceeren kilo's. Daarom dan dient er een ordening te komen met dwingende voorschriften aangaande bemesting enz. Stikstof zooals kalksalpeter heeft dan beteekenis op koude gronden terwijl op andere gronden kalkammon salpeter beter voldoet. Men zaaie geen vlas op uitgemergeld land omdat ook daarbij gevaren schuilen voor de kwaliteitsont wikkeling. De kali toediening speelt een groote rol. Kali met chloor geeft kleur aan het vlas zegt men in ingewijde kringen, doch men moet nooit verge ten dat men geen vlas verbouwt „voor het oog" doch voor de vezel. Een niet te ontkennen gevaar is voorts dat de chloor later is te zien in de slechte lint-kwaliteit. Dus geen kali- zout 20% of 40%, tenzij zeer vroeg ge strooid. Dient men de kali vlak voor de zaai toe dan Patent kali Het is nog een groote fout, dat het vlas nog te veel wordt verkocht zooals de melk per Liter, doch willen we beteekenis houden met de vlascultuur, ook in de toekomst, dan moeten we ons blijvend specialiseeren op tcenemendc kwaliteit. De Rassenkeuze. Geen enkel ras is in oogst-zekerheid zoo zuiver, als nog steeds „concurrent." Uit vezel-tech nisch oogpunt echter zijn hier tegen bedenkingen. Er zijn vele gevallen be kend dat van het blauwbloei nog zéér goede cijfers afkwamen. Ook het Ier- sche ras gaf goede resultaten en is één van de beste gewassen als dekvrucht voor klaver. Voor een vroeg perceel klaver kan men ook beter blauwbloei nemen. Gaarne beveelt spr. dan ook voor de allerbeste perceelen het blauw bloei aan omdat dit goede mogelijkhe den. heeft. Naast doelmatige bemes ting, grondbewerking en gespecialiseer de rassenkeuze moet echter ook voor de kwaliteitsbevordering aanwezig zijn bij boer en arbeider de vakbekwaam heid. Daartoe was noodig; arbeidersoplei ding omdat goed vlas door slordige en ruwe bewerking nog kan worden ver nield. Te Groningen begonnen met repel cursussen zijn er thans in Nederland een 20-tal cursussen geopend, w.o. ook de W.-Meer. Friesland en Haarlemmer meer. Een film met alle handgrepen is zelfs opgenomen. Reeds thans zijn er een 5000 personen opgeleid. Ook bij de aflevering komt de kwaliteitseisch dui delijk naar voren. Die kwaliteitseischen zullen zich uiteindelijk leiden naar het afleveringssysteem door aftrek tarra enz. Te Groningen vraagt men om een vlasbeui's, doch dat gaat zeer moeilijk doordat men nog te weinig zelf de han delswaarde van het eigen product kan bepalen. Vooraf is noodig invoering van een bedrijfslaboratorium, gezamenlijke monstertrekkers met beëedigde mon sternemers om de betrouwbaarheid daarmede in de hand te werken. Voor de standarisatie van het lint is er een globale regeling mogelijk. Voor alles echter blijft spr. aandrin gen op ordening. WateiTood, dauwrood en slootrood zijn bij de standarisatie vastgesteld. Het waterrood is reeds verdeeld in 9 klassen zoodat er door de groote variatie nog al beduidend ken nis toe noodig is. Er is voor de vlasindustrie nog geen regeling getroffen voor het stroovlas men is nog niet zoo ver omdat daarvoor nog geen z.g.n. vaste strooprijzen zijn afgekomen. Achter de schennen woedt [daarom nog al een strijd onder de 2500 ondernemers tellende industrieelen. Is een stabile verbouw goed zelfs nut tig, men dient echter ook niet te over drijven, dat zou geen Nationaal belang zijn. Bij redelijke goede prijzen zullen we echter ook een volksbelang dienen. De groote vraag is echter hoe zal het worden als de overzeesehe aanvoer weer opkomt. Het grootste probleem blijft goedkoop produceeren, waardoor we ook tegen anderen o.a. Amerika kun nen wedijveren. Er is wel eens gezegd, dat de oorlog van 1870 bracht de suiker, de oorlo; 19141918 de kunstzijde en misschien brengt de oorlog 1940 ons wel het lin nen. Daarom is de arbeidsintensieve cultuur van vlas zoo noodig en daarvan moeten we die belangen ook zien. Voor alles moet getracht worden dat de vlas industrie niet blijft oorlogsindustrie, doch we moeten er ons permanent op 'toeleggen. Daarmede bewerken we een trots en levenskrachtig sterk Neder- landsch bedrijfsleven. Langdurig applaus. Met behulp van lantaarnplaatjes werd na de pauze een grafische voorstelling gegeven van het wereld-areaal, dat on geveer 2.000.000 H.A. bedraagt. Rusland produceert het grootste kwantum. In West Europa zijn de produceerende lan den van beteekenis Ierland, Nederland, België en Frankrijk. Nederland met 20, België met 40 en Frankrijk met 60.000 H.A. Aanschouwelijk werd grafisch voorge steld dat Belgie's vlasindustrie zeer be langrijk is doordat aldaar practisch het vlas wordt verwerkt van Dollar tot Sei- ne. Tot in de kleinste details werd op het doek vertoond de wereldopbreng sten lint, vezel, zaad, alsmede de ver schillende vlasziekten, de vlascursus sen, vlastrekken enz. Na afloop der lantaarnplaatjes wer den door verscheidene personen vragen rakende de practijk gesteld. De heer Geertsema vraagt of roode klaver in vlas geen bruine voet geeft. Spr. ontkent dit doch wil om te hoog opgroeien te voorkomen, latere zaai der klavers. De lieer J. Slagter vraagt de meening over kali 50% inzake het chloorgevaar. Ir. de Jonge meent dat er dan min der gevaar bestaat dan voor kali 20 of 40%, doch blijft adviseeren bij late zaai Patent kali. A. C. de Graaf wil weten of lang groen blijven ook slecht is voor de ve zel. Groen zijn is voordeel voor de kwa liteit, doch een ongelijkmatig opkleuren is altijd minderwaardige kwaliteit, ant-' woordt spr. Op de vraag van J. Poot of erwten en vlas gevaar kunnen opleveren voor de trhips meent de spr. dat dit gevaar dan sterk aanwezig is voor trhips, doch ook voor voetziekte. De heer H. Koekoek wil weten of vlas met roest vlug moet worden getrokken. Spr. raadt dit aan, althans in vele ge-1 vallen. Ir. Dijkema vraagt of de vele roest in de W.-meer een kwaliteitsachteruitgang is. De spr. meent dit zeer zeker omdat de roestvlekken bij de spinners veel te voorschijn komen. De heer Kistemak'.^neent dat de. teelt van vlas op groenbemesting de[ roest in de hand werkt. Ir. de Jonge meent te moeten con- stateeren dat dit waar is en 't roest komt nergens erger voor dan in de Wierin-j germeer. De heer Geertsema wil gaarne weten het aantal planten per H.A., alsook het benoodigde zaaizaad omdat daaromtrent nog al meeningsverschil ontstaat. Bij normale stand zegt de spr. zullen c.a. 1718.000.000 planten op de H.A. staan, bij dichte stand 23 a 24.000.000. Per H.A. 130140 Kg. is meer is meer dan genoeg, hoewel in het Zuiden veel meer, doch ook te veel wordt gezaaid. De heer Germs wil de afstand weten tusschen erwten en vlas. De spreker adviseert waar geen trhips aanwezig is, is een afstand tot schei ding van enkele machine-slagen vol doende. Hoewel we overtuigd waren dat er nog meerdere vragen zouden zijn gesteld over dit zéér actueele onderwerp, kon dit om den tijdswille niet doorgaan en moest spr. vaak in beknopte stijl be antwoorden. We twijfelen echter niet dat hij volkomen is geslaagd. Zéér ve le van de vele problemen der vlascul tuur zijn besproken, hoewel het vraagstuk te groot is om in één avond op te lossen. De Voorz. bracht allen dank voor de aanwezigheid en de spr. voor het ge brachte en riep deze dan ook zeer te recht een „tot weerziens" toe en consta teerde dat het een aangename en leer zame avond is geweest. worden door ons op billijke condities verstrekt. (Zitdag Middenmeer HOTEL SMIT eiken Woensdag van 9—1 uur.) ALKMAAR HOORN. B1NNENLANDSCH NIEUWS. ZIJN MOEDER BEROOFD. Vijftigjarige Amsterdammer voor het Hof. Om aan zijn drankzucht te kunnen voldoen had een vijftigjarige Amster dammer zijn 71-jarige moeder om geld gevraagd. De oude vrouw, zelf arm, had dit geweigerd. Bij het twistgesprek dat volgde, had de zoon de vrouw haar gie righeid verweten. De zoon greep ten slotte in woede den zak, dien de vrouw droeg en waarin zij haar portemonnaie had geborgen. Met den inhoud van het beursje, een bedrag van f 6.70, maakte de zoon zich uit de voeten, hoewel de moeder smeekte het geld, dat zij zelf dringend noodig had, terug te geven. Wegens berooving legde de Amsterdam- sche rechtbank den man een gevange nisstraf van twee jaar op, verminderd met de preventieve hechtenis. In hoogcr beroep stond de man, die in den Jordaan bekend staat als „mooie Willem", voor het Amsterdamsche Hof terecht. Het bureau voor alcoholisme had in zijn rapport medegedeeld, dat men al 20 jaar tobde met dezen ver dachte. Plaatsing in een openlucht-ge vangenis leek het bureau het best. „Mooie Willem" is reeds tien keer ver oordeeld. KIND BLEEF EEN NACHT IN EEN ZANDBAK. Het was uit angst niet naar huis gegaan. Te Oostzaan had de 12-jarige S. Woensdagmiddag vijf halve centen uit de portemonnaie van zijn moeder weg genomen om er snoepgoed voor te koo- pen. Het duurde niet lang of het gewe ten begon zoo te knagen, dat hij niet meer naar huis durfde terug te keeren. De ouders, die zeer ongerust werden, toen hun kind niet thuis kwam, riepen de hulp in van buren, alsmede van den rijksveldwachter. Den geheelen avond werd overal gezocht, terwijl ook assis tentie van de Amsterdamsche politie werd verzocht. De jongen was evenwel niet gevonden. Donderdagmorgen in de vroegte een dorpsgenoot hem in Oostzaan het schoolplein afkomen. Bij informatie bleek dat de jongen den geheelen nacht in een zandbak nabij de kleuterschool had vertoefd. Verkleumd werd hy zijn ouders terug gebracht. NIEUWE BONNEN VOOR DE KOMENDE WEEK. De Secretaris-Generaal van met Dep. van Landbouw en Vis- scherij maakt liet volgende be kend BROOD EN GEBAK Gedurende liet tijdvak van Maandag 24 Mrt. t.m. Zondag 3'J Mrt. geelt elk der met „09" ge nummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met 09 ge nummerde bonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna ge noemde bakkerijproducten tel kens ten minste het daarachter vermelde aantal grammen bsschuit 75 gram, biscuits en wa fels 90 gram, speculaas 140 gram, andere koekjes 200 gram, koelt 160 gram, cake 300 gram,, gevuld klein korstgebak (b.v. anmandcl- broodjes) 4U0 gram, gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gr. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken produc ten, welke hierboven niet ge noemd zijn, geldt, dat een rant soen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 30 Mrt. nog niet gebruik te bonnen blijven geldig tm. 6 April, met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in ho tels, restaurants, e.d. Voorts geven de met 06 genum merde bonnen van de bloem- kaart van Maandag 24 Mrt. t.m. Zondag 20 April, elk recht op het koopen van 50 gram brood of een half rantsoen gebak als hierboven genoemd. TARWEBLOEM De met 06 genummerde bonnen van de bloemkaart geven geduren de het tijdvak van Maandag 24 Mrt. t.m. Zondag 30 April, recht op het koopen van 35 gram tarwe bloem of tarwemeel of roggemeel of zelfrijzend bakmeel. BOTER EN VETTEN Zooals reeds eerder werd be kend gemaakt, zullen met in gang van Maandag 24 Mrt. de bonnen van de boterkaart alleen recht geven op het koopen van bo ter, terwijl op de bonnen van de vetkaart beurtelings boter of margarine, dan wel boter of mar garine of vet verkrijgbaar is. Gedurende het tijdvak van Maandag 24 Mrt. t.m. Zondag 30 Mrt. geeft de met 09 genummer de bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van 250 gram boter of margarine of 250 gram vet naar keuze. De met 09 genummerde bonnen die 30 Mrt. nog niet zijn gebruikt, blijven nog geldig t.m. 6 April. EIEREN. Gedurende het tijdvak van 24 Mrt. t.m. 30 Mrt. geeft de met „92" genummerde bon van de bon kaart algemeen, recht op het koo pen van een ei. De bonnen, welke 30 Mrt. nog niet zijn gebruikt, blij ven nog geldig t.m. 6 April. KAAS. Gedurende het tijdvak van 24 Mrt. t.m. 6 April geeft de met 62 en 72 genummerde bon van de bonkaart algemeen, recht op het koopen van 100 gram kaas. De bonnen, welke 6 April nog niet zijn gebruikt blijven geldig t.m. Zondag 20 April. RIJST ENZ. Gedurende het tijdvak vaa 24 Mrt. t.m. 20 April geeft de met .,19„ genummerde bon van de bon kaart algemeen, recht op liet koo pen van 250 gram rijst of rijstc- meel of rijstebloem of rijst gries of gruttemeel (gemengd meel.) BRIEF VAN JAN, DE ZOON VAN HARM EN TRUI, AAN ZIJN OUDERS. UIT DE WIERINGERMEER Beste l ader en Moeder Wat is 'n mensch toch geluk kig als hij volop op kan gaan in zijn werk. Van de winter toen hier alles koud en guur was, ja een polder van mist, dan zei ik wel eens tegen Nel „jonge, wijf- ke, asse we mekaar niet wat konde warme, wat zouë we 't dan koud hebbe - Maar Nel is 'n dapper vrouwke, zooals alle vrouwen hier in de Meer, en ze zong als antwoord daarop, war Potgieter eens neerschreef Grauw is uw hemel en stormig uw strand Naakt zijn uw duinen en effen uw velden, Toch heb ik u lief, o mijn land. Ja, en nou wordt de polder al weer mooi, en alles musiceert Het klingelen der gewichten aan de kouters der zaaimachine, die "t vroolijk gefluit der jonge boe ien begeleiden, de zang van de leeuwerik, liet geroep van de kievit, 't is nu alles weer leven En zoo meteen als alles weer bo ven de grond komt, als alles groeit, en onze zwart-bonten weer door de weide dartelen, dan zijn wé in de Wieringermeer de ko ning te rijk. Ja, dat wil nou niet zeggen, dat hier alles volmaakt is, en dat we zelf zonder fouten zijn. Phoe, ver van dat r Ik moet eer lijk zeggen toen we deze win- er soms zonder kolen zaten, heb ik ook wel eens wat hout van de bosschen gegapt en we hebben ook wel wat gehamsterd, enfin over zulke dingen moeten we ei- enlijk niet praten. En wat ben zine- en oliemïsére betreft, nou we vare in 't zelfde schuitje als overal. Kijk maar 's Woendags bij de Beurs. Een jaar terug •ijc» auto's op het parkeerter rein en nourije fietsen.. misschien over 'n maand rije klompeof rolschaatse! Want loope, nou, dat weet ik niet, of dat op gaat, want daar kun je hier in de Meer je beene mee verslijte Ik heb ook al 's gezegd, dat zal hier met de vinger afdrukke voor de persoonsbewijzen ook wat worde. Want hier wordt gewerkt, en handen en vingers is alles eelt, dus de nerven van de vin gers is hier van iedereen „gelijk!" Ja Nel zegt, dat nieuwe per soonsbewijs, dat zal weer wat werk veroorzaken. Ik zeg, dat denk ik ook, want iedereen moet er zijn vingers voor uitsteken. Nou, als 't wat warmer wordt zal ik jullie beiden met de dres- seerkar halen te gast. En dan eten we rijst met kaneel en sui ker, je weet, daar hou ik zoo van, maar Nel vertikt het te ko ken, want ze zegt, 't is ouder- vvetsch en dat past niet in de Meer. Maar als jullie er zijn, nou, die dag ben ik eens baas over de pot. Tot kijk hoor, de groeten, ook van Nel, jullie Jan. MARKTBERICHTEN. VEEMARKT SCHAGEN. Schagen, 20 Maart. Aangevoerd 8 Paarden f 1300—2100 127 vette gelde- koeien voor de Centrale, 46 kalfkoeien f 350—450 5 vaarzen f 300—360 4 pinken f 200275 560 nuchtere kalve ren voor de Centrale 28 vette schapen voor de Centrale192 Overhouders 1' 3850 4 Bokken en geiten f 10.20 15 magere varkens f 3442 21 Biggen f 18—26.50 29 Konijnen f 2—6.50 43 Kippen f 1.00—3.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3