irr e. KOORN Co. A. C. VAN OEVEREN WIJ LEVEREN U RAADSVERGADERING GEMEENTE ZIJPE. Installatie van liet raadslid Komen. Geen kindertoelage. Regeling voor burgemeester, secreta ris en ontvanger. Een adres dat niet bij den Raad thuïsbehoorde. Een betere regeling voor den verkoop van vrijbankvleescli. Het lagerbezoldigd gehuwd gemeente- personeel krijgt een tijdelijke toelage. De lichamelijke oefening aan de la gere scholen. Een groote parade maar een klein garnizoen, aldus het oordeel van den heer Doorn ever het middenstands- borgstellingsfonds. Maar ageeren zit hem in 't bloed, zegt Voorzitter. Bouwen aan den Schoolweg Rondvraag allerlei. Vergadering van den Raad op Dinsdag 15 April 1941, des nam. 2 uur. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart Kz burgemeester secretaris de heer J. A. de Boer. Afwezig met kennisgeving van verhindering de heer Veltman. Na opening volgt beëediging van het nieu we raadslid J. Komen. De Voorzitter spreekt een kort woord tot het nieuwe raadslid, z-ijn intrede in een poli tiek college doend, doch waar de politiek wei nig op den voorgrond treedt en spreker hoopt dat ook, vooral in dezen tijd. de heer Komen zich daaraan zal houden en dat er een aan gename samenwerking zal bestaan. De heer Komen dankt voor deze woorden en hoopt met Gods onmisbare zegen, mooi opbouwend werk te zullen kunnen verrichten tot heil van de gemeenschap, onze mooie ge meente. De notulen worden goedgekeurd. Metledeeiingen en ingekomen stukken. Hiervan deelen wij mede. dat- Mevr. E. van SlootenMessen haar benoeming als regen tes van het Algemeen Weeshuis heeft aan genomen en Zuster M. Dijkema haar benoe ming als wijkverpleegster. Diverse jaarverslagen kwamen in, zij zullen circuleeren. De Commissie van uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst in den Kring Barsin- gerhorn zond verslag van de vergadering van 5 Februari 1941. Ged. Staten zonden een beschikking op het beroepschrift van H. Overzet te Schagerbrug tegen het raadsbesluit van 30 Juli 1940 inza ke toepassing van art. 13 der L. O. wet 1920. Het raadsbesluit werd vernietigd en be paald, dat de vergoeding aan Overzet zal be dragen f 63.48 per jaar. Inzake door B. en W. genomen besluiten tot verhuur van volkstuintjes te Schagerbrug wordt medegedeeld, welke perceelen zijn ver huurd en tegen welke prijzen. Aan alle aanvragen kan niet worden vol daan. Van Ged. Staten kwam in de circulaire van 12 Maart 1941 betreffende kindertoelage re geling voor burgemeesters, secretarissen en ontvangers. B. en W. oordeelen dat arbeid en verant woordelijkheid betaald moeten worden en niet het kindertal. H.i. kan met de grootte van het gezin rekening gehouden worden door de loonbelasting. Uit dit advies moet eventueel niet de meening post vatten dat B. en W. tegen elke salarisverhooging zijn. De heer Doedens verklaart zich als voor stander van het geven van kindertoelage. Ook de heer Bruin uit zich in dien geest. De heeren Jansma en Blom verklaren zich vóór het advies van B. en W. De heer Doorn begrijpt het advies van B en W. niet. Zij erkennen toch ook dat het levensonderhoud duurder is geworden. De Voorzitter wijst er op, dat de kindertoe lage zou beginnen met het derde kind, maar zij die 2 kinderen hebben, hebben ook te lij den van het duurdere levensonderhoud. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt besloten. Tegen stemmen de heeren Bruin, Doedens en Komen. In behandeling komt het advies van D. Veul e.a., houdende verzoek de woonwagens in den Ruigenweg te vei-wijderen. De Voorzitter wijst op het zonderlinge dat de woonwagens staan op particulier terrein, o.a. op terrein van één van adressanten. De raad heeft er niets mee te maken. Als de heer Buik de woonwagens weg wil hebben, kan hij daartoe maatregelen treffen. De heer Doedens denkt, dat dit verzoek niet slaat op een woonwagen die er permanent staat. De heer Kok zegt dat als de woonwagens op last van Buik verwijderd zouden worden, de gemeente voor een woonwagenkamp zal moeten zorgen. De voorzitter zegt, dat een dergelijk terrein hier niet is aangewezen. In Schagen is een mooi kamp en men trekt toch graag naar een centrumgemeente De heer Doorn vindt dat door de voorzitter het adres wat al te ambtelijk is gelezen hier aan de groene tafel is 't wel gemakkelijk om die menschen naar elders te verwijzen. De menschen zullen toch 24 uur in de ge meente mogen vertoeven en in een polder van onze grootte geen plaatsje voor de woon wagens is aan te wijzen. De heer Jansma wijst er op, dat het hier een permanente plaats betreft. De Voorzitter merkt op dat hem niets be kend is over een termijn van 24 uur. Het adres wordt voor kennisgeving aange nomen. Naar aanleiding van in de vorige vergade ring gemaakte opmerkingen deelt de Voorz. mede, dat het terreintje om het P.E.N.-ge- bouwtje te Oudesluis zal worden opgeknapt dat de Achterweg te Petten in orde is ge maakt, dat met de betrokken bewoners van Burgervlotbrug overleg zal worden gepleegd over 't schoonmaken van de sloot. De heer Bruin dringt er op aan dat 't dan spoedig gebeurt. Naar aanleiding van de opmerkingen door den heer Doorn over ongeoorloofde handelin gen door den noodslachter Oosterman is een bespreking gehouden met den heer De Boer, directeur-keurmeester van den Vleeschkeu ringsdienst en den met den verkoop van 't vleesch belasten heer Mosk. Door den heer De Boer was opgemerkt dat over 't algemeen de verkoopprijzen te hoog waren en de heer Mosk daar voortaan con ti ole over diende te houden. Onder de dooi den heer Doorn genoemde 375 slachtingen waren waarschijnlijk ook begrepen de afge keurde dieren. Er zullen maatregelen genomen worden clat 2 a 3 middagen onder toezicht van Mosk vleesch verkocht zal worden en dat Mosk daarbij de verkoopsprijzen zal vaststel len. De heer Doorn dankt voor de toelichting en constateert dat de instructie van den heer Mosk onder de loupe is genomen. Spr. is zeer voldaan, her was niet zijn bedoeling den heer Oosterman de kroon van het hoofd te stooten. hij mag 't- vleesch verkoopen aan wie hij wil. De heer Kok vraagt of 't vrijbankvleescli ook niet in de gewone slagerswinkels ver kocht zou kunnen worden. De Voorzitter antwoordt dat dit bij de wet is verboden. Extra hulp aan wcrkloozen c. d. Evenals voor het afgeloopen jaar zal ook voor 1941 extra-hulp in den vorm van klee- ding, dekking en schoeisel kunnen worden verstrekt aan werkloozen en aan de z.g. on der groep B vallende kleine grondgebruikers en -tuinbouwers. Door de gemeente mag hiervoor hoogstens worden besteed I. Voor ondersteunde en tewerk gestelde arbeiders: 81 (gemiddeld aantal arbeiders» maal f 6.50 is f 526.50 n. Voor de B-boeren en de B-tuin bouwers 8 (.7 B-boeren en 1 B-tuin der) maal f 3.25 is 26. jj gemengd met een flink percentage Totaalf 552.50 Hiervan komt ten laste van het Departement van Sociale Zaken f 382.50, zoodat ten laste der gemeente blijft totaal f 170. Goedgevonden. Verhuring arbeiderswoning. B. en W. stellen voor de aan den Burger- weg gebouwde arbeiderswoning met ingang van 2 Maart 1941 te verhuren aan den heer P. Otten te Burgerbrug voor f 4.— per week. Aldus wordt besloten. Eervol ontslag. De heer B. Elzer verzoekt om eervol ontslag als hoofd der O. L. School te 't Zand. De Voorzitter herinnert eraan dat de heer Elzer op 1 October 1914 zijn functie aan vaardde en in een lange reeks van jaren op voortreffelijke wijze zijn taak heeft vervuld. Het ligt in de bedoeling van B. en W. om in dc school van den hr. Elzer officiëel afscheid te nemen er, zij stellen voor hem op de meest eervolle wijze het gevraagde ontslag te ver- leenen. Schenking aanvaard. B. en W. stellen voor een bedrag van f 150 als schenking te aanvaarden van P. de Boer Pz. Si\ te Oudesluis onder voorwaarde het door hem gekocht graf tijdens zijn leven en na zijn overlijden door de gemeente te doen enderhouden. Zij stellen voor het bedrag te beleggen door inschrijving in een der Groot boeken van de Nationale schuld. Aldus wordt besloten. Een tijdelijke toelage. B. en W. stellen voor tot toekenning van een tijdelijke toelage aan het lager bezoldigd gehuwd personeel der gemeente. De heer Blom zou de toelage ook aan de ongehuwden willen doen verstrekken. De Voorzitter zegt dat als verder gegaan werd dan het rijk, 't wel niet goedgekeurd zou worden. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Voorts stellen B. en W. voor te besluiten tot aanvulling van het arbeidsovereenkomsten- besluit der gemeente en wel zoodanig dat dit besluit geen betrekking zal hebben op het personeel van de vaste kern van den lucht beschermingsdienst. Goedgevonden. Ook wordt voorgesteld tot wijziging van de z.g. Veldwachtersverordening, n.1. door de kindertoelage van f 15.op f 60.per kind te brengen. De Voorzitter wijst er op dat er geen in consequentie in dit voorstel van B. en W. zit tegenover het voorstel van straks, omdat het salaris van de veldwachters reeds gebaseerd was op deze kindertoelage. Aldus wordt besloten. De lichamelijke oefening aan de lagere scholen. In verband met de verplichte invoering van het onderwijs in lichamelijke oefening aan de lagere scholen, herinneren B. en W. eraan dat aan de O. L. Scholen te Schagerbrug, Ou desluis en Petten, welke scholen over een aan de eischen beantwoordende lokaliteit be schikken, onderwijs in lichamelijke oefening reeds werd gegeven, terwijl dit niet het geval is aan de overige o.l. scholen en aan de r.k. scholen in deze gemeente. Van de beide r.k. schoolbesturen zijn ver zoeken ingekomen om voor het geven van dit onderwijs de benoodigde leermiddelen aan te schaffen. In verband met een en ander stellen B. en W. voor te 't Zand a. een gedeelte van de speelplaats der o.l. school te betegelen en aan de achterzijde een muurtje aan te brengen b. voor beide scholen (o.l. school en r.k. school) een stel leermiddelen voor lichame lijke oefening aan te schaffen c. een zaal te huren, teneinde daarin bij slecht weer of voor oefeningen die in een lokaal dienen te worden uitgevoerd les te kunnen geven (hiervoor zou de zaal van den heer G. A. de Wit in aanmerking komen d. een terrein te huren (waarvoor het na bij 't Zand gelegen sportterrein geschikt UITREKENDE Wl KOFFIE zal, met toestemming der autoriteiten, binnen eenige weken ver krijgbaar zijn, ook bij Uw winkelier, een half pond tegen Uw bon. Den juisten datum zullen wij alsnog in dit blad bekend maken. Koffiebranders en Thee-importeurs. Opgericht 1808 Alkmaar. wordt geacht) waarvan beide scholen gebruik kunnen maken (terreinoefeningen). te St. Maartensbrug (o. 1. school) a. het gymnastieklokaal te restaureeren, een gedeelte van de speelplaats te betegelen en een stel leermiddelen aan te schaffen te Burgerbrug a. het gymnastiekgebouwtje bij de o.l. school te veranderen en te verbeteren b. voor beide scholen (o. 1. school en r.k. school) een stel leermiddelen aan te schaf fen c. een gedeelte van de speelplaats der r.k. school te betegelen d. een terrein te huren (waarvoor een aan de speelplaats der r.k. school aansluitend wei land, dat eigendom is van het r.k. kerkbe stuur, geschikt wordt geacht) waarvan beide scholen gebruik kunnen maken (terreinoefe ningen) Omtrent bovenvermelde voorstellen, die de instemming hebben van den Inspecteur van het Lager Onderwijs in de inspectie Den Hel der, is, voor zooveel ze betrekking hebben op de r.k. scholen, overleg gepleegd met de r.k. schoolbesturen. B. en W. vragen machtiging ter uitvoering van de te nemen besluiten verder het noodi- ge te verrichten. De heer Bruin dringt er op aan, dan voor al wat de school te Burgerbrug betreft, de zuinigheid zooveel mogelijk wordt betracht, omdat de raad t.a.v. deze school andere plan nen heeft. De heer Doorn vraagt of 't geen bezwaar is om het onderwijs in 't café de Wit te doen geven. De Voorzitter zegt dat B. en W. geen ande re plaats weten. Overeenkomstig de voorstellen van B. en W. wordt besloten later zullen de definitie ve voorstellen komen. Het Comité van Uitvoering van den Oriën tatiecursus Lichamelijke Oefening te Scha gen verzoek om een subsidie. De kosten be dragen f 18.50 per leerling, hooge kosten in verband met de hooge post reiskosten doordat de leerlingen uit een zeer groot rayon bijeen komen. B. en W. oordeelen dat de hooge reis kosten voorkomen hadden kunnen worden als de cursus geplitst was in meerdere cur sussen en daarom stellen B. en W. voor een subsidie van f 10.per leerling te geven. De heer Jansma wijst op de onbillijkheid, dat de cursisten die per rijwiel bijv. van Pet ten uit, naar Schagen gaan, geen vergoeding van reiskosten ontvangen, en wel de cursis ten die in de tram gaan zitten. Na eenige bespreking wordt besloten de sub sidie op f 10.per leerling te stellen (13 leerlingen uit deze gemeente nemen aan den cursus deel) doch te berichten dat als ook voor het gebruik van een rijwiel vergoeding wordt gegeven, de raad bereid is de subsidie te verhoogen. Afbraak onbewoonbaar verklaarde woning. B. en W. stellen voor a. aan te koopen voor f 1.van Wed. H. van Dijk te St. Maartensbrug de onbewoon baar verklaarde woning met erf, staande te Petten, kadastraal bekend gemeente Petten, Sectie B, No. 16 b. de sub a vermelde woning af te breken, een halfsteens muur te bouwen tegen de ge meenschappelijke binnenmuur van het aan gebouwde huis van Jn. Vriesman Jz., de schoorsteen te vernieuwen en eenige andere herstellingen, verband houdende met de af braak, aan de woning van Vriesman aan te brengen. c. een gedeelte van den vrijkomenden grond bij den weg te trekken, waardoor men een betere verbinding MiddenbuurtAchter weg verkrijgt. Goedgevonden. De raad hecht zijn goedkeuring aan de door B. en W. voorgestelde wijziging van de Ge- meentebegrooting, dienst 1940 en 1941. De heer Doorn ernaast zegt de Voorzitter. B. en W. stellen voor om den termijn van aansluiting bij het Middenstandsborgstel- lingsfonds „Hollands Noorderkwai*tier" met 5 jaar te verlengen. De heer Doorn is niet- voor 't voorstèl, als hij de naam fonds leest is zijn goed humeur al geweken. Toen spr. het verslag over 1939 las, is hij van oordeel geworden dat de resul taten van dien aard zijn dat ze weinig van beteekenis zijn, wel is er veel aan salarissen uitbetaald. Het is een groote parade maar een klein garnizoen. De voorzitter zegt dat de heer Doorn er volkomen naast is, want er is één juf- I frouw die salaris geniet en wel een honger- loontje. Die opmerking van den heer Doorn is spr. onbegrijpelijk. De heer Doorn Goud kan men ook te duur betalen. De heer Doedens kan zich wel met 't voor stel van B. en W. vereenigen, hij vindt 't al leen maar jammer dat er zoo weinig men sehen gebruik van 't fonds maken. De Voorzitter Dat ligt aan de menschen zelf. De heer Kok We moeten ook rekening hou den met de gevallen die afgewezen worden. Het voorste] van B. en W. wordt aangeno men tegen stemt de heer Doorn. De heer Nannis wil niet sarcastisch worden, maar de heer Doorn heeft meerma len tot spr. gezegd dat hij meer moet doen voor de arbeiders, en meer moet doen voor den middenstander, want dat spr. in dat op zicht in sommige gevallen in gebreke is geble ven. Het frappeert spr. ten zeerste dat de lieer Doorn nu tegen dit voorste ageert, maar we kennen 8en heer Doorn te goed en weten dat hij in de eene vergadering dit zegt, in do andere dat. Spr. zou tot hem willen zeggen „draai de zaak niet altijd verkeerd om." De Voorzitter Den heer Doorn zit 't agee ren in 't bloed, hij moet altijd een puntje hebben waartegen hij kan ageeren en toe vallig was 't nu dit punt. Spr. trekt zich dit niet aan. Volgt het voorstel van B. en W. inzake sa menvoeging en naamsverandering van wegen, in verband met den nieuwen legger der we gen ingevolge de Wegenwet. De heer Doedens heeft gelezen hoe in Be verwijk aan straten de namen zijn gegeven van de jongens die in de 5 oorlogsdagen zijn gevallen. Spr. vindt dit een mooie blijvende herinnering aan de jongelui die hun leven aan 't vaderland gaven. De Voorzitter merkt op dat het hier namen betreft, die nooit genoemd zullen worden maar administratie wegen zullen zijn. Het idee van den heer Doedens kan voor latere gevallen in gedachte worden gehouden. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Verkoop bouwterrein, De heeren A. Noorman en Jb. Zeeman, bei den te Schagerbrug, hebben zich tot de ge meente gewend voor den aankoop van een perceeltje bouwterrein, gelegen aan den Schoolweg te Schagerbrug, kadastraal be kend gemeente Zijpe, Sectie D. No. 2207. B. en W. stellen voor a. aan A. Noorman voornoemd te verkoo pen het Noordelijk gedeelte van bedoeld per ceel, groot ongeveer 525 M2, voor de som van f 570.— b. aan Jb. Zeeman voornoemd te verkoo- gen het Zuidelijk gedeelte van bedoeld per ceel, groot ongeveer 659 M2, voor de som van f 740.—. Zonder discussie goedgevonden. DE RONDVRAAG. De heer Komen zou graag zien dat het vrij- bankvleesch ook meerdere malen te Oudesluis ten verkoop zal worden aangeboden. De Voorzitter zegt dat hieraan aandacht zal worden geschonken. De heer Kok bepleit om den menschen die hun eten met vaste brandstof klaar moeten maken, een éénheid vaste brandstof meer te doen ontvangen. De Voorzitter noemt dit een lijdensgeschie denis het is absoluut onmogelijk; alles wordt vanuit Den Haag geregeld het blijft bij dat ééne mudje brandstof het zal nog wel slechter worden, er is geen brandstof De heer Bos brengt de verwarming van de schoollokalen te Oudesluis nog eens ter spra ke spr. verwacht dat als de kachels niet zóó in een hoek worden geplaatst maar meer in 't midden de verwarming beter zal worden. De voorzitter zegt toe, dat dit onder de oo- gen zal worden gezien. De heer Jansma dringt er op aan dat het kerf hof te Petten een behoorlijk aanzien krijgt. Het, is daar een klein schandvlekje van de gemeente. De Voorzitter Er wil daar niets groeien, het is en blijft daar kaal. De heer Jansma zegt dat t een rommelige indruk geeft, als er wat paadjes gemaakt worden, zal de doodgraver er ook meer aar digheid in krijgen. De heer Nannis vraagt of dit dan door den doodgraver moet gebeuren of door -de ge meente. De heer Jansma Het is een gemeentelijke begraafplaats en de gemeente zou de zaak eerst eens goed in orde kunnen doen maken. De heer Doorn vraagt of B. en W. eens aan dacht willen schenken aan de vergoeding die de doodgraver te Sint Maartensbrug ontvangt. De Voorzitter Hij heeft 42.4 cent per uur, wilt U dat verhoogen. De heer Doorn gelooft niet dat de huidige toestand houdbaar is, in den besten tijd moet hij zijn werkkracht geven. De heer Van der Sluijs zegt dat B. en W. den indruk hebben, dat zijn salaris hooger is dan dat van andere. De begraafplaats daar kost tamelijk veel, wat trouwens geen be zwaar is. De heer Doom zou willen, dat B. en W. eens persoonlijk met den doodgraver bespraken. Be Voorzitter zegt toe er aandacht aan te zullen schenken. Hierna volgt sluiting. TE HUUR BAB YWEEGSCHAAL. Kroeze's Bazar Slootdorp. ONDERLINGE BRANDWAARBORG MIJ „WIERINGERMEER." LAGE PREMIE. SOLIDE HERVERZEKERING COULANTE AFWIKKELING Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Boekhouder R J Brugstraat RIDDER Middenmeer. Electr. Timmer- en Wagenmakers- bedrijf MIDDENMEER Telef. 5 LANDBOUWWAGENS, DRIEWIELKARREN, KRUIWAGENS, LADDERS, RUPSBLOKKEN, WEIPALEN, BETONNEN BUIZEN, BETON NEN PALEN, voor wei, hek en paardenboxen, BETONPLANKEN voor het afzetten van paden ASPHALTPAPIER, VLECHTWERK, CARBOLINEUM, TEER enz. Niet alleen onze PERMANENT voor de Dames, ook onze Heren PERMANENT is een succes JOH. SWIER WIERINGERWERF Tel. 15, Dames- en Herenkapper. TANDHEELKUNDIGE INRICHTING DENTOFORM SPREEKUUR DONDERDAG VAN HALF 10 TOT HALF 12 UUR. CAFE „>T VOSJE" C. SLIK, Markt Schagen. EEN ADVERTENTIE IN DIT PLAATSELIJK BLAD HEEFT STEEDS RESULTAAT I

Wieringer courant | 1941 | | pagina 4