32e JAARGANG DINSDAG 29 APRIL 1941 No. 49 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.30. DE LEEUWERIK ZINGT. De leeuwerik zingt er het lied van de Mei, Van bloemen, en planten, en vogels zoo blij. Hij slaat er zijn vlerken, breed is zijn vlucht En ziet heel wat wonderen hoog in de lucht. Hij is aan het dolen, Tusschen de wolken verscholen, Straks spreidt hij zijn wieken en daalt naar benêe, Vindt er zijn nestje, en brengt voor zijn jongen wormpjes mee. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. I BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon lntercomm. No. 19. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 BLOEMEN. Het tijdperk voor den oorlog, dat wij ach ter den rug hebben, is vaak, en zeker niet ten onrechte, materialistisch genoemd, en ratio nalistisch. Geestelijke, ideëele zaken kwamen vaak in het gedrang. De menschen gingen op in een zeker vooruitgangsgeloof, in een be wondering, zoo niet aanbidding van allerlei 'technische wonderen en vindingen. Toch was er zoo hebben wij meermalen gedacht een sterke ideëele trek, een onuitroeibare esthetisch-ethisc-he neiging in ons allen, na melijk de liefde voor bloemen. Hoe materialis tisch en ongeestelijk wij ook werden wij bleven veel van bloemen houden en eigenlijk vonden wij onze huizen nooit goed, als er hier en daar niet wat bloemen stonden. Deze trek in ons werd zelf sterker, want hoe langer hoe meer begonnen wij op feestdagen bloemen te geven. Het sturen van bloemen en bloem stukken met Kerstmis en Oudejaar is de laat ste jaren zeer toegenomen. En nu onlangs met Paschen (en daardoor kwamen wij er toe dit te schrijven) was hetzelfde "merkbaar naar alle kanten zag men bloemen uitdragen en toezenden. Is dit niet een verheugend ver schijnsel van ideëelen en zelfs van geestelij ken aard Dierenliefde is een goede men- schelijke eigenschap, maar bloemenliefde evenzeer en er zijn al heel, heel weinig men schen, die niet van bloemen houden. Nu, in dezen donkeren tijd, kunnen wij er dubbel van genieten. Overal bloeien ze weer, in haar schitterende kleuren, in onze tuintjes en in onze kamers, in prachtige parken, maar ook in kleine glazen en potjes. Gods seizoenen gaan hun eeuwigen kringloop, onaantastbaar voor menschen. Laat ons genieten van de bloemen, wij hebben die vreugde than's zoo noodig. AARDAPPELS OP BROODBON. In afwachting van de aard appelkaarten. Gedurende de weken van 28 April t.m. 4 Mei en van 5 Mei t.m. 11 Mei a.s. zullen in afwachting van de uitreiking der aardappel kaarten, aardappelen worden gedistribueerd met gebruikma making van de bonnen der brood FEUILLETON. door CHARLES ALDEN SELTZER. 25.) Maar afstijgen was" niet zoo gemak kelijk. Brazo scheen in het geheel geen kracht meer te hebben. Maar eindelijk kreeg hij een voet uit den stijgbeugel en sloeg zijn been over den rug van het paard. Zijn linker arm leek wel dood en zijn rechterhand gleed van den zadelknop. Hij viel ach terover in het stol voor de deur en lag een tijdlang plat op zijn rug naai de sterren en de maan te kijken. „Ik weet niet, dat je dat ooit gedaan hebt, Blinky", zei hij hardop. Het stof was zacht en koel. Hij vond het heerlijk om er in te liggen, maar besloot, dat hij zoo gauw mogelijk in zijn bed moest zien te komen. Daarom stond hij op en liep naar den drempel van de deur, waar hij langen tijd, te gen een der deurstijlen geleund, bleef zitten. Toen hij een sterk wit licht op zijn oogleden voelde schijnen, opende hij zijn oogen en zag, dat het dag gewor den was. Hij zag Blinky in het bosch, daarom stond hij op en ging naar het paard, wankelend, haast vallend, en gespte het valies los. „Zij zal het noodig hebben, jou oude jakhals," zei hij tegen Blinky. „Zoo dra je het in je hoofd kreeg, zou je er op gaan rollen en alles vernielen." Hij kon het zadel niet loskrijgen hij was te zwak. Daarom verliet hij kaarten. De twintig met „15" genummerde bonnen van de broodkaart geven ge durende de periode van Maandag 28 April t in. Zondag 4 Mei a.s. tezamen recht op het koopen van anderhalve Kg. aardappelen. De bonnen, welke 4 Mei nog nie,t gebruikt zijn, blijven geldig t.m. 7 Mei. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de twintig met „15" ge nummerde bonnen van de broodkaart tezamen recht geven op anderhalve Kg. aardappelen. In verband hiermede wordt dringende verzocht de twintig bonnen ook tezamen aan één stuk af te geven. Aangezien aan personen van 14 t.m. 21 jaar oud, een vijfde broodkaart ex tra is verstrekt, zal deze groep van per sonen gedurende twee weken een groo ter rantsoen aardappelen kunnen koo pen. Dit voordeel komt bij de in ge bruikneming der aardappelkaarten te vervallen. Met ingang van 12 Mei zal wekelijks een bon van de aardappelkaart voor het koopen van aardappelen worden aangewezen. Met nadruk wordt er ech ter op gewezen, dat de met „een rant soen" gemerkte bonnen reeds met in gang van Maandag 28 April recht ge ven op anderhalve Kg. aardappelen per bon. RANTSOENEERING AARDAPPELEN. De maatregel toegelicht De Secretaris-Generaal van het Dep. van Landbouw en Visscherij maakt nog het volgende bekend met betrek king tot de distrubutie van aardappelen Onder de distributie zullen alle soof ten consumptieaardappelen vallen. In de Iiaagsche persconferentie van van. Vrijdag j.h, waarin de Directeur- Generaal van de Voedselvoorziening, ir. S. L. Louwes, het woord heeft ge voerd, hebben de moeilijkheden, in den laat sten tijd bij de aardappelenvoor ziening in eenige plaatsen des lands ondervonden, een punt van bespreking 'uitgemaakt. Bij deze gelegenheid heeft de heer Louwes er reeds op ge wezen, dat een deel van het publiek in de afgeloopen weken veel meer aard appelen heelt gekocht, dan voor het dagelijksch verbruik noodig was, het geen de moeilijkheden ongetwijfeld- in de hand heeft gewerkt. De totale aardappelpositie en in het bijzonder de te verwachten vervoers- moeilijkhcden, waardoor de import van aardappelen in de naaste toe komst mogelijk stagnatie zal onder vinden, heljben er mede aanleiding Blinky en ging met het valies op weg naar huis. Ergens tusschen den zoom van het bosch en het huisje bleef hij staan. Hij kon het valies niet verder dragen. IIij besloot, dat hij straks, als 'hij weer wat bekomen was, verder zou gaan. Hij ging naast het valies zitten en leunde er tegen aan. Later opende hij zijn oogen en merkte, met eenige verbazing, dat de maan weer scheen. Hij voelde een scherpe pijn in zijn schouder en zijn gezicht gloeide. Maar toen scheen de zon weer. Maar later, toen de maan opkwam, voelde hij zich nog even vervelend. Hij nad dorst en probeerde om naar de rivier te ko men. Zijn beenen weigerden hem te dragen, daarom kroop hij op handen en knieën over het dikke zand en door het lange gras der vlakte, tot hij eindelijk voorover boog en zijn ge laat in den stroom dompelde. Hij nam de twee stukken van den halsdoek, doopte ze in het water en waschte de wond in zijn borst. Hij kon de plek op zijn schouder niet bereiken met het water, daarom probeerde hij liet verder maar niet meer. „Je hoeft heelemaal niet zoo ver te gaan", zei hij. „Maar als je van Ander son houdt, steekt er niets in om met hem mee te gaan." Hij wist, dat hij ijlde, daarom zette hij grimmig zijn lippen opeen en keer de terug naar de plek, waar hij het va lies had achtergelaten. „Je kunt nu niet meer van mij afko men", zei hij. „Ik heb je nu te ver ge kregen, om je op te geven. Maar toen hij het valies weer zag, werd het door de zon beschenen. Ilij ging er heen, maar de zon wisente het weg en he' kostte moeite om het weer terug te vindon. „Je hebt geslapen", zei hij verwij tend. De maan is weer opgekomen. Maar het geeft niet? om een valies te toe gegeven, als voorzorgsmaatregel tot de distributie van aardappelen over te gaan met ingang van 28 April. EXTRA BROODRANTSOEN. Zooals vermeld is zal in verband met de distributie van aardappelen het broodrantsoen worden verhoogd, hetgeen zal worden bereikt door de distributie voor brood voorloopig te verkorten .tot zes dagen. De met „14". genummerde bonnen der broodkaart geven derhalve gedu rende het tijdvak van Maandag 28 Apr. t.m. Zaterdag 3 Mei, dus NIET, zooals bij het algemeen bericht betreffende bonaanwijzing is bekend gemaakt, t.m. Zondag 4 Mei, elk recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood of een rantsoen gebak. Deze bonnen mogen voorts nog wor den gebruikt gedurende het tijdvak van 4 t.m. 11 Mei a.s. De eerstvolgende broodbon zal dus overeenkomstig het bovenstaande geldig worden verklaard voor een periode van zes dagen, aan vangende 4 Mei. Zij, die brood bakken uit graan van eigen oogst, en in verband daarmede destijds huil broodkaarten hebben in- j geleverd, kunnen zich, indien zij min- der dan 15 Kg. aardappelen per ge - zinslid in voorraad hebbben, bij de plaatselijke distributiekantoren ver voegen ter verkrijging van losse rant soenbonnen voor aardappelen, tenein de daarmede gedurende het tijdvak van 28 April t.m. 11 Mei aardappelen te betrekken. Hetzelfde geldt voor hen, die op medisch voorschrift hun brood kaart hebben ingeleverd ter verkrij ging van rantsoenbonnen voor andere artikelen. In een afzonderlijke publicatie zijn voor de telers, groothandel en instel lingen van belang zijnde voorschrif ten gemaakt. TECHNISCHE REGELING. Hoewel het in de bedoeling ligt de aardappcldistributie op speciale kaar ten te doen geschieden, is het noodza kelijk de eerste twee weken een afwij kende regeling te treffen, ten einde de distributie in de gelegenheid te stellen de kaarten uit te reiken. Deze voorloopige regeling is als volgt De broodkaart zal voorloopig dienst doen bij de distributie. Daartoe zullen de twintig bonnen no. 15 van de brood kaart in de eerste week gezamenlijk recht geven op het koopen van ander halve Kg. aardappelen. Men moet dus de bonnen gezamen lijk afgeven en doet het beste deze dus te zamen af te knippen. In dien tijd krijgen dus de personen tusschen 14 en 21 jaar, die een extra rantsoen brood hebben, iets meer aard appelen, doch dit voordeel vervalt hij de uitgifte van aardappelkaarten. ledereen krijgt een aardappelkaart. Deze bonnen geven dan later, na af loop van de aardappeldistribu op de broodkaart recht op den aankoop van van anderhalve Kg. aardappelen. Kinderen geboren na 30 April 1937 krijgen een halve kaart, terwijl aan de „zware" arbeiders totaal anderhalve kaart en aan de „zeer zware" arbei ders twee kaarten zullen worden uit gereikt. Belangrijk is de bepaling, dat geen kaarten zullen worden uitgereikt aan zelfverbouwers en aan personen, die- door aankoop beschikken over ten min ste 15 Kg. aardappelen per jiersoon of per gezinslid. Beschikt men dus, per 'id van hét gezin gerekend, over 15 Kg. aardappelen, dan mag men geen kaart of kaarten afhalen. Hierop zal de noodige controle wor den uitgeoefend. Wie een valsche me- dedeeling doet, stelt zich dus aan een vervolging bloot. Hotels, restaurants, ziekenhuizen, sa natoria e.d. kunnen, onder opgave van de voorraden, toewijzingen hij de dis tributiediensten halen. Hierbij zij aan- geteekend, dat aan hotels en restau rants 50 pCt. van hun normaal ver bruik zal worden verstrekt. Er zullen dus geen. wisselbonnen voor de hotels worden ingevoerd. In verband met de brooddistributie is bepaald, dat de geldigheidsduur van de bonnen no. 14 verkort is tot zes dagen. Dit beteekent dus een uitbrei ding van de' bestaande rantsoenen. vinden, dat zoo in liet rond tolt." Maar hij vond het. toch en lachte er tegen. „.Wel, komaan", zei hij, „je ben niet. zoo heel klein En je haar! Wei, het is niet zooals ik dacht, dat het zijn moest Maar dat is tweemaal, Wil- son. Ik waarschuw je Er volgde een periode van leegte, waarin hij iemand antwoordde, die hij voelde, dat- tot hem sprak, ofschoon hij niet wist wat hij zei. „Praten in mij zelf over niets", be sloot hij. „Wel, er is niets om over te spreken, nietwaar mevrouw Ik heb je valies gehaald." „O Mijn God klonk een stem - Ella's stem, - „Anderson Hardin riep zij. Maar het was Ella's stem niet. Het kon haar.stem niet zijn. Ella was in Corney - met Anderson. HOOFDSTUK XIV. Zooals Brazo voorspeld had. werd Battle's Basin bestormd. Slechts en kele uren nadat. Ella, Anderson en Hardin terugkeerden naar het huisje, waar zij Brazo naast het valies vonden' liggen, verscheen de eerste pelgrim,, die goud geroken had, op den top van den rotsrand boven het bassin. Het was een woest ij nrat, die een burro re gelrecht bereed en een andere, aan de hand leidde, die zijn pakken droeg en hij reed regelrecht het dal in naar de deur van het huisje. „Wat zijn jullie velden vroeg hij aan Hardin,, die hem had zien aanko men. „De baas heeft een kwart sectie op zijn naam staan", antwoordde Hardin. „Wij hebben het uitgepaald, omdat wij wel verwachtten dat de een of an der hier zou komen neuzen. Onze grens loopt tot den uitersten zoom van het bosch beneden aan de rivier en twee BINNENLANDSCH NIEUWS. EIGENAARDIGE ONTSLAGKWESTIE „Loonsverlaging kenbaar gelijk aan ontslag." Een eigenaardige variatie op de over treding-van het ontslagverbod kreeg Zaterdagmorgen de Amsterdamschc Kantonrechter te behandelen. Iemand had een colporteur aangenomen op een weekloon van f 25. Na zeven we ken wijzigde hij de bezoldiging van den colporteur, wien beloofd was, dat hij hoofdcolporteur voor Rotterdam zou worden, en gaf hem een vast loon van 1' 10 per week. De rest van zijn ver diensten zou uit provisie bestaan. De colporteur had blijkbaar niet veel ver honderd voet ten Zuiden van die bocht 1" de rivier. Je kunt uitpalen, waar je wilt, zoolang het maar niet op ons land is. In het Oosten loopt ons land tot de heuvels." „Dank je", zei de goudzoeker, „ik hen niet van plan om het. iemand las tig te maken." Hij trok de rivier af en verdween tusschen eenige heuvels bij de rots- wonngen. Tegen den middag van den volgen den dag stonden er een dozijn.tentjes op de vlakte aan den voet der helling aan de Zuidzijde van het bassin en mannen met houweel en en schoppen doorgroeven de aarde in de heuvels en dalen. Wolken alkali-stof in alle richtingen op de vlakte, vertelden waar andere goudzoekers het nieuwe Dora- do overstroomden. Zij kwamen alleen, met zijn tweeën of drieën, in groepen. Zij kwamen op burro's, te paard, op muilezels, op wagens, karren en til - buries. Zij trokken sporen, op plaat sen, waar geen sporen geweest waren; i zij verdrongen elkander, duwden en Ivloekten. Zij kwamen van Corney, van 'Silver City, van Deining, van Pinos I Al tos. Zij kwamen nergens en overal vandaan. Er waren cowboys, gravers, ranchers, dobbelaars, eenvoudige stadsmen- •schen en zij verspreidden zich over het land als een mierenleger, paalden hun claims uit. en bewaakten ze. Aan het, eind der week was het ui ter lijk van het landschap veranderd. Waar de eigenaardige vrede der ver latenheid had gclieerscht, was nu een opgezweepte werkzaamheid. Waar een majestueuze stilte had gehcersclit, was nu een druk rumoer eri weer klon ken van metaal. Twee rijen tenten strekten zich uit in het bassin, tegen over de rotstad en vormden een straat. Op de straat liepen mannen met Derby-lioeden, petten, stroohoe- ti ouwen in dit werken op provisieba sis en schatte de wekelijksche verdien sten zóó laag, dat hij meteen maar op gaf, alle droomen van een hoofdcol- porteurschap liet voor wat zij waren en naar Maatscliappelijken Steun wan deldc. Daar vroeg men vanzelfspre kend om een ontslagbewijs. De Colpor teur had wel een drastische Joonsveria ging, maar geen ontslagbewijs gekre gen, zoodat het geruimen tijd duurde eer hij steun, ontving. De patroon ech ter moest terecht staan wegens het ontslaan zonder vergunning. Hij gaf toe dat de „productie" van den colpor teur niet zoodanig was geweest, dat er reden was het aanvankelijk uitgekeer de loon te bestendigen. De ambtenaar van het O.M. oordeel de dat de loonsverlaging „kenbaar ge lijk te stellen was met ontslag.,, Het ontslaan zonder vergunriig achtte hij niet bewezen, zoodat hij vrijspraak vorderde. De Kantonrechter, mr. N. J. C- M. Kappeyne van de Copello, von niste conform. SLA-CAMPAGNE IN VOLLEN GANG In het Westlandsche tuinbouwcen trum nemen de aanvoeren van tuin- j bouwproducten dagelijks toe. Zoowel [voor de binnenlandsche-, als voor de buitenlandsche markt is er groote vraag naar de voorjaarsgroenten, j In het Westland is thans de sla- campagne in vollen gang en iéderen dag worden duizenden kroppe sia aan de groente-, en fruitveilingen aan gevoerd. De kwaliteit is over het alge meen' zeer goed en er doet zich weinig „rand" voor. Alleen al aan de Poeldijk werden ruim 80.000 kroppen sla aange voerd, die dank zij den ruimen export naar Groot-Duitschland, bevredigende prijzen noteerden van f 7 a 8,50 per 100 stuks. Aan de Westlandsche veilingen zijn thans diverse primeurs, zooals natuur- spinazic, perziken, tomaten, nieuwe aardappelen, snijboonen en bospeen. Ook de export der overige voorjaars producten verloopt uitstekend. Deze vlotte export van tuinbouwproducten naar Dnitschland is zeer verheugend, temeer daar ook de behoefte der bin nenlandsche markt steeds geheel ge dekt kan worden. Marktdagen slachtschapen. De Voedselcommissaris voor Noordholland maakt bekend, dat met ingang van 28 April 1941 eenige wijzigingen zijn aangebracht in de ontvangst van slachtschapen. Met ingang van genoemden datum zal gelegenheid wor den gegeven om slachtschapen aan de Ne- derlandsche Veehouderij Centrale aan te bie den op de volgende markten en data den en sombreros. Ruwe woestijmnan nen met grimmige gezichten drongen met hun ellebogen dobbelaars met ru we gezichten, die uit de steden kwa men, terzijde. Geverfde vrouwen hadden ook haar opwachting al ge maakt. Er waren een bank, hotels, restau rants, een dozijn herbergen. Een burge meester en een officier van politie wa ren reeds gekozen. De nieuwe stad was „Wainright" genoemd, naar den man, die den eersten „slag" had ge slagen. Gedurende de tweede week van haar bestaan, begon Wainright uiterlijk te veranderen. Vrachtrijders begonnen aan te komen met wagens, beladen met bouwmaterialen. Huisjes, schuur tjes en groote gebouwen begonnen aan beide zijden der stad te verrijzen. De gebouwen werden 'snachts opgericht. In het sterke zonlicht waren zij opzich tig, armzalig en ongeverfd. Velen had den niet eens vloeren. Maar de zon en het klimaat was droog daarom leed niemand ongemak door het weer. In sommige herbergen stonden al orgels. Hoe zij in Wainright kwamen, wist niemand, maar zij waren er en verscheurden de atmosfeer in het bas sin. Het gras rondom de nieuwe stad verdween en de aarde, waaruit het ontsproten was, werd tot stof ver trapt door de hielen der laarzen van de ronddravende menigte, zoodat dag en nacht een grijze wolk boven de stad hing. Gasoline en olietoortsen vlam den aan tentpal en en voorkanten der winkels. De goudkoorts spreidde zich zelfs tot. de hoofdstad uit en de State Assembley maakte snel een wetsont werp om dit hazardspel tc wettigen, of schoon zulk een wet voor Wainright niet noodig was. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1