yl ZATERDAG 3 MEI 1941 No. 51 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WEERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG, DONDERDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden f 1.30. UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. TANDHEELKUNDIGE L. GO Y ARTS. HIPPOLYTUSHOEF SPREEKUREN IEDEREN le en 3e DINSDAG DER MAAND VAN 10.30 4 UUR. Café N. KOK, Nieuwstr. H.-hoef. ZiekenfondsledenGebitten en vullin gen tegen Fondstarief. Rijksarbeidsbureau trad 1 Mei in werking. UITEENZETTING VAN Ir. R. A. VERWEY. Op het gebied der arbeidsbemiddeling is 1 Mei 1941 een belangrijke datum, omdat toen het Rijksarbeidsbureau in werking trad. De wnd. secr.-gen. ir. R. A. Verwey heeft in het kort voor de pers nog een uiteenzetting gegeven van de ontwikkeling van het vraagstuk der ar beidsbemiddeling hier te lande, waarbij hij den nadruk legde op de belangrijke sociale functie, welke de gewestelijke arbeidsbureaux, overkoepeld door het Rijksarbeidsbureau, gaan vervullen. Alvorens ir. Verwey een kort historisch overzicht gaf van de arbeidsbemiddeling in ons land, zeide hij met vreugde te kunnen constateeren, dat op het oogen- bilk de werkloosheid gedaald is tot een peil, als wij in jaren niet hebben ge kend en dat lager ligt dan in 1939/31. Lukte het vroeger ten hoogste voor 30% der steuntrekkers werk te vinden, thans heeft men meer dan 50% van werkloo- zen in werkverschaffing kunnen onder brengen, want daar werken thans 54.064 man, terwijl er nog 50.936 steun trek ken. De te werk gestelden zijn welis waar niet in hun vak ondergebracht, doch zij verrichten toch arbeid V-.h al gemeen belang voor het land en het verrichten van productieven arbeid is toch altijd te verliezen boven de demo- ra liseeren de werkloosheid. Op den duur is het natuurlijk het streven ieder te brengen op de plaats waar hij hoort en de mensch doeltref fend aan het werk te krijgen en in het belang van zichzelf en van de gemeen schap. i Voortleelen centrale leiding. De onvoldoende organisatie en outil FEUILLETON. lage der arbeidsbemiddeling, zoo zeide ir. Verwey, heeft ertoe geleid, dat deze, ondanks den nijveren arbeid van vele verdienstelijke mannen, hier te lande als sociaal instituut niet de taak heeft kunnen vinden, die zij had behooren te vervullen. Wanneer men ziet, dat het aantal plaatsingen in 1917 10900 be droeg, terwijl in 1936 reeds 259.000 plaat singen tot stand kwamen en in 1939 359.000 dan kan men weliswaar een ver heugende stijging constateeren, maar uit organisatorisch oogpunt en als fac tor in de bestrijding der werkloosheid is de arbeidsbemiddeling toch ten achter gebleven. Organisatorisch haperde het vaak door politieke invloeden, waarbij overwegingen van plaatselijken aard meer golden dan de nationale beteeke- nis. Voor bestrijding der werkloosheid moest de arbeidsbemiddeling op een breederen grondslag komen te rusten. Dit is thans bereikt met de nieuwe re geling en de aanwijzing van het Rijks arbeidsbureau, dat de centrale leiding in handen neemt. Dit bureau vervult zijn taak door middel van een ambtelijk apparaat, dat 37 gewestelijke arbeids bureaux en ongeveer 150 bijkantoren omvat. De indeeling wordt zoo geregeld, dat alle arbeiders en werkgevers binnen een afstand van ongeveer 12 km een gewestelijk arbeidsbureau of een bijkan toor binnen hun bereik hebben. In af gelegen plaatsen zullen bovendien spreekuren worden gehouden ter verge makkelijking van het contact tusschen het bedrijfsleven en de vertakkingen der arbeidsbemiddeling. Ondergaat aldus de organisatorische opzet een ingrijpende wijziging, ook de bemoeienissen zullen zich belangrijk uit breiden en het bureau zal zich dienen te ontwikkelen tot een centrale kracht bij de organisatie van den arbeid. Dit zal tijd behoeven, doch het nieuw opge bouwde apparaat treedt thans in wer king en zal in het maatschappelijke le ven geleidelijk moeten groeien. Men moet daarbij goed voor oogen houden, dat het Rijksarbeidsbureau zich ten doel stelt heel het volk aan den arbeid te brengen en te houden, zoowel den kun stenaar als de onvolwaardige arbeids kracht. In het gewestelijke arbeidsbureau zal men voorlichting kunnen ver krijgen voor beroepskeuze van jeug dige personen. Medisch psycho technisch onderzoek zal daarbij worden benut. Door de invoering van het arbeidsboek zullen alle werknemers worden geregistreerd. <3r- ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 Men zal de cultureele werkloozen- zorg, waaronder scholing en her scholing van werkloozen zijn begre pen, ter hand nemen en eventueel ook gelegenheid scheppen tot om scholing van arbeiders, die een an der vak willen gaan beoefenen, om dat zij meenen daarvoor beter ge schikt te zijn. BINNENLANDSCH NIEUWS. wiens optreden verdenking had veroorzaakt en die in 'n gonjezak pakjes koffie en thee bij zich droeg. De aangehoudene had slechts één manchetknoop aan DE AARDAPPEL IS IN TREK. Wederom is gebleken hoe zeer de aardappel momenteel in het teeken der zijn overhemd, die knoop was pre belangstelling staat. De heer C. H. L. cies gelijk aan die, welke in hel te Egmond aan Zee had op zijn land perceel was gevonden. door Charles Alden Seltzer. 27.1 „Vreeselijk weinig. De dokter heeft je eenmaal opgegeven." Tot zijn verbazing zag hij, dat zy tra nen in de oogen kreeg, maar natuurlijk was dit enkel het medelijden en de sympathie, die iedere vrouw zou voelen voor den man, die op het randje van den dood had gestaan. Maar hij kon het niet verdragen om lang naar haar te kijken, terwijl hij wist, dat zij niets dan sympathie voor hem voelde, daarom sloot hij zijn oogen weer en keerde zijn hoofd om. Ella, die in de meening verkeerde, dat het spreken hem vermoeide, ging het huis uit. Brazo hoorde haar gaan en opende zijn oogen weer. Hij was rijk, zoo Wel. hij had haar geld niet noodig. Zoodra hij weer op de been was, zou hij haar dit vertellen en zijn tocht naar Rosweel voortzetten. Hij zou haar dit verteld hebben, terwijl zij met hem sprak, maar hij had den schijn van ondankbaarheid niet op zich willen laden. Later zou hij haar aan het verstand brengen, dat hij geen recht had op het geld dat hij het niet met zijn geweten kon overeen brengen om het aan te nemen. Hij geloofde, dat hij er geen recht op had. Hij had niets gedaan om het te verdienen en hij nam geen dingen aan, waar hij geen recht op had. Zelfs niet van haar. Zelfs niet al drong zij er op| aan. Ella had hem dien dag tweemaal bouillon gegeven. Zij had het hem zelf willen geven, met een lepel, maar hij kwam hier tegen op en zij gaf hem zijn zin. Hij zou geen verdere verplichting op zich nemen. Hij vertelde haar dit niet, maar dacht het. Tegen den avond kwamen Anderson en Hardin binnen. Beide mannen waren zichtbaar opge togen over de verbetering in zijn toe stand. Voornamelijk Anderson. Anderson's oogen straalden hij lach te over zijn heele gezicht. „Jou ouwe paardendief zei hij, „je hebt ons leelfjk ongerust gemaakt Hij moest terug lachen tegen Ander son. Ondanks het gebeurde, hield hij van Anderson. Wat hem verbaasde was, dat een man die een ander zijn meisje afnam, zoo oprecht blij kon lij ken over het herstel van zijn mededin ger van een ziekte, die hem geheel van actieve mededinging had kunnen uit sluiten. Nauwelijks was hij op deze ge dachte gekomen, of hij had er spijt van. „Net of ik het niet weetzei hij. „Ik heb jullie allemaal voor mij bezig ge hoord. Ik voel mij allemachtig schul dig." Hij had het gevoel, alsof hij er niet bij hoorde, toen hij op zijn bed uitge strekt lag te kijken naar Hardin, An derson en Ella, die aan het avondeten zaten. Het was donker geworden, de lamp was aangestoken en stond midden op tafel, waar zij alle gezichten duide Gegevens. Natuurlijk zal het verzamelen van gegevens over den toestand van het bedrijfsleven, over het aantal werken de en niet-werkende personen en over de werkloosheid noodig zijn. Daartoe zal een sociaal-economische dienst en sta tistiek in het leven moeten worden ge roepen. Men hoopt vooral door een persoonlijk contact tot betere resultaten te komen dan bij de arbeidsbeurzen mogelijk was. Men heeft daarom het lokettenstelsel afgeschaft. Documentatie zal geschieden op uniform kaartsysteem en wanneer de werknemer eenmaal over een ar beidsboek beschikt dan zal de werkge ver daarin alle door hem gewenschte gegevens kunnen vinden. De jongen, die van school komt, zal zich moeten melden. Men begint dan met de gegevens van de school en het rapport van den schoolarts. Ir. Verwey moest het evenwel betreuren, dat wij nog een onvoldoende organisatie van de schoolartsen hebben, doch ook hierin hoopt hij mettertijd verbetering te kun nen brengen. Wanneer jongens niet in de omstandigheden verkeeren zich in eenig vak te bekwamen, dan zal er ge legenheid moeten zijn, dat zij dit als nog doen, wanneer hun leeftijd hen on geschikt maakt voor het werk, dat zij aanvankelijk hebben Aangevat. Men zal uit dit alles zien, dat de taak. zeer omvangrijk is, welke dit gecentra liseerde Bureau begint uit te werken.' Men zal omzichtig te werk moeten gaan, I want men zal het vertrouwen behooren' te winnen van werkgevers en werkne mers en nauwe aansluiting moeten zoe- ken bij de gegevens, die ons nationale bedrijfsleven biedt. In nauwe en vertrouwelijke samen werking, zoo besloot ir. Verwey zijn uit eenzetting met alle betrokkenen hoopt 't Rijksarbeidsbureau een organisatie van den arbeid op te bouwen, die aan velen de vreugde van den arbeid zal hergeven en die. zoowel uit menschelijk oogpunt, als sociaal-economisch bezien, ons va derland tot rijken zegen kan strekken. in het duin nog 10 zak aardappelen in gekuild staan. Althans zoo dacht hij. Toen zijn gezin aan dezen voorraad toe was, bleek er geen aardappel meer aan wezig te zijn. GESCHORST. De werklooze E. Gr. uit Egmond aan Zee, tewerkgesteld in de centrale werk verschaffing te Zijpe, is door de werk- i De inbiaak was hiermede vol doende ten laste van den aange houdene bewezen. De man bleek ;e zijn 'i 47-jarige Haagscho bouw vakarbeider, die de helft van zijn leven reeds in de gevangenis had doorgebracht en daaruit slechts sedert kort was ontslagen. De Offcier van Justitie had weder- opberging van verdachte voor den tijd van drie jaren gevange leiding wegens wangedrag voor den tijd nisstraf geëischt. De Rechtbank van 2 weken geschorst. veroordeelde den man man con form dezen eisch. (A.N.P.) EEN VOORZORGSMAATREGEL. Het Rijksbureau voor de voedselvoor-1 RUILVERKAVELING ziening zal, naar wij vernemen, een op- IN ZEELAND, pervlakte van 15 H.a. kool contractee-; Te Kruiningen is Woensdag ren, om den oogst hiervan in den ko-'een stemming gehouden van land menden herfst in het koelhuis van den eigenaren, ingevolge de Ruilverka heer C. Keeman te Noordscharwoude velingswet over het plan tot ruil op te slaan. Deze kool zal beschikbaar verkaveling in het waterschap lijk zichtbaar voor hem maakte. Ella scheen zeer vroolijk gestemd te zijn. Haar oogen glinsterden, er was een eigenaardig, zacht kleurtje op haar wangen. Ook Anderson scheen zich zeer opgewekt te voelen. Hardin was tamelijk kalm, verheugde zich over iets, maar slaagde er beter in dan Anderson om zijn vreugde te verbergen. Zij praatten over de rancho, het vee, de gebouwen en terwijl zij praatten lag Brazo naar hen te kijken. Anderson was knap, dat was zeker. Hij had goede gelaatstrekken hij was gezond, levendig,^gehard. Zijn wangen straalden van gezondheid zijn gelaat gloeide van de avond-wassching. Zijn glinsterend zwart haar was kort en gol vend, zorgvuldig gescheiden en gekamd. Zijn oogen schenen nieuwe diepte te onthullen, voornamelijk als zij die van Ella ontmoetten. Als hij met Ëila sprak, was zijn stem zacht. Zijn gerekte toon scheen iets liefhebbends te hebben. Brazo streek met de hand door zijn eigen haar. Het was droog en lang. Hij voelde naar zijn baard, die in geen we ken bijgeknipt was. Hij kon het Ella niet kwalijk nemen, dat zij van Ander son hield. Anderson was een goed mensch. Maar hij kon het niet langer aanzien, daarom keerde hij zich op zijn zijde en ging slapen. Eenigen tijd later voelde hij, dat Ella haar hand op zijn voor hoofd legde, maar ofschoon haar aan raking hem wakker maakte, keerde hij zijn hoofd niet om. Den volgenden morgen na het ont bijt, toen zij allen naar buiten gegaan waren, stond hij op, sloot en gre ndelde de deur en kleedde zich aan. Hij was zwak, maar hij opende de deur en zocht een bank op, die vlakbij Krulnen-Olzende- en St. Pieter polder. Met 441 stemmen voor en 35 stemmen tegen werd tot ruil verkaveling besloten. Het polder complex, dat voor ruilverkave ling in aanmerking komt, is on geveer 1500 ha. groot. KIND VERDRONKEN TE SINT-MAARTEN. Dinsdagnamiddag geraakte te Sint Maarten de 4-jarige Tiny de Vet spelenderwijs te water en verdronk jammerlijk. Hoewel het gelukte het kindje reeds na circa 5 minuten op het droge te halen, bleek de kleine reeds te zijn overleden. NADEELIGE GEVOLGEN VAN DE INUNDATIE. Het blijkt dat de nadeelige in vloed der inundatie van den Beemster van het vorige jaar nog steeds doorwerkt. Er is namelijk een abnormale sterfte onder de schapen. Er zijn veehouders, die, naar men aan de Prov. Noordh. Crt. mededeelde, al een 40 stuks de politie gewaarschuwd. Een-hebben verloren. Ook de conditie agent vond in het perceel o.a. een der dieren is niet als in vorige manchetknoop, die hij meenam jaren. Algemeen wordt aangeno- naar het politiebureau, waar hij men, dat de grondoorzaak moet hoorde, da- een collega dien'worden gezocht in de onderwater nacht een man had aangehouden,'zetting van vorig jaar Mei. gehouden worden voor de Nederland- sche voedselvoorziening. ZIEUWSCHE POLDERS SAMENGEVOEGD. In haar jongste bijeenkomst be sloten de Provinciale Staten van Zeeland tot samenvoeging van 76 polders en waterschappen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit besluit is thans goedge keurd, zoodat dezer dagen een be gin zal kunnen worden gemaakt met de werkzaamheden, die aan deze belangrijke samenvoeging zijn verbonden. DOOR MANCHETKNOOP VERRADEN. Half leven doorgebracht in gevangenis. In een kantoor met opslag plaats te Delft werd in den nacht van 9 op 10 Maart j.1. ingebroken, waarbij een hoeveelheid koffie en thee werd gestolen. Om zes uur in den morgen werd de vermissing ontdekt de deur stond. Hij liet er zich in den zonneschijn op neerzinken, en keek naar de nieuwe stad. Hij verlangde om naar den hoek van het huis te gaan, om naar het nieuwe rancho-huis te kijken, maar hij voelde, dat hij er niet sterk genoeg voor was. De nieuwe draadheining strekte zich uit langs het bassin. Aan den zoom van het bosch stond een proviandwagen en een man, blijkbaar de kok, boog zich over een vuur. Een klein gebouwtje, vermoedelijk een slaaploods, was aan den zoom van het bosch opgericht. Dat was voor de nieuwe mannen. Brazo kon een half dozijn wagens de lange helling van den zuidelijken rots- rand zien afkomen. Zij zetten koers naar de nieuwe stad en waren ongetwijfeld beladen met voorraden. Een andere kat', met vaten beladen, bracht water aan uit de rivier. Brazo merkte de grauwe stofwolk op, die over de stad hing. De straat was vol voertuigen en menschen. „De stad in opkomst," dacht hij. Hij hoorde een zucht op den hoek van het huisje, die het dichtst bij hem was hij keerde zich om en zag, dat Ella naar hem stond te kijken. Zij had haar handen gevouwen tegen haar borst geslagen. Zij was geschrokken. „O zei ze, „dat had je niet moeten doen „Ik voel me heel goed," antwoordde hij. „Weet je het zeker Haar bezorgd heid was echt, vond hij. Hij glimlachte. „Ik zal gauw onder je behandeling uit zijn," zei hij. „Ik ge loof, dat ik je leelijk tot overlast ben geweest." „Wij wenschen alleen, dat je beter zou zou worden," zei ze. Zij kwam naast hem zitten en hij kon voelen, dat zij hem aankeek. Maar zooals het van het begin af met hem gegaan was, hij kon haar blik niet ver dragen. Hij durfde haar niet recht aan te kijken, uit vrees, dat hij zijn gevoe lens omtrent Anderson zou verraden. Hij wilde niet, dat zij het zou weten. In ieder geval waren zijn blikken naar haar altijd vluchtig gewoest, tenzij zij haar profiel naar hem toegekeerd had. Hij had haar nooit recht in het gezicht kunnen kijken als zij naar hem keek, want hij kreeg altijd een kleur en ver ried zich ook anderszins. Hij had de onaangename overtuiging dat zij, terwijl zij naast hem zat, tegen hem glimlachte. Hij was er van over tuigd, toen zij weer tegen hem sprak, want er was een spoor van rustige vroo- lijkheid in haar stem, iets lichts, haast spottends. „Verlangde je om beter te worden „Zeker." „Doet je schouder pijn „Neen." Hij wenschte, dat zij niet zoo bezorgd voor hem was. Wat was meegevoel, wan neer er niets sterkers achter school Een dokter zou hem dezelfde vraag stel len. „Ik heb je al lang willen bedanken, omdat je mijn valies gehaald hebt," zei ze. „Het was heel dapper van je." „Och wat," antwoordde hij, zonder haar aan te kijken," „dat beteekende niets." „Naturlijk," zei ze, „het beteekent niets om je zelf te laten doodschieten voor een valies. Ik vermoed, dat je Wil- son nu eenmaal moest toonen. dat je niet bang bent voor hem en zijn man nen." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1