WIERINGER COURANT. VEREEN. VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING IN DE WIERINGERMEER. ZATERDAG 3 MEI 1941 No. 51. Van den Heer Inspecteur, Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, kreeg het bestuur de toezegging dat de berichten, welke door dezen Dienst ge woonlijk aan de pers worden toegezon den, in den vervolge ook rechtstreeks aan onze Vereeniging zullen worden verstrekt. Daarvoor zullen de leden van tijd tot tijd de mededeelingen deze adviezen en aanwijzingen in verband met de bestrijding van plantenziekten enz., hier kunnen vinden. Achtereenvolgens zullen hieronder de berichten no. 554 en no. 555, welke o.a. reeds werden ontvangen, worden weer gegeven. Bericht no. 554. De Koolzaadglanskever. De koolzaadglanskever (Meligethes aeneus), een glanzend, zwartgroen ke vertje 3 m.m. lang), begint nu de bloemtrossen en de bloemknoppen van koolzaad, radijs, en andere kruïsbloemi- gen te beschadigen. Waar de kevers in het gewas worden gezien, dient men, om een ernstige be schadiging te voorkomen, kort voor den bloei, dus ongeveer nu reeds, te spuiten met Parijschgroen (1 gr per liter water -f- kalk (10 gr per liter water) loodar- senaat (3 gr per liter water) kalk (10 gr per liter water) calcïumarsc- naat (3 gr per liter water) -f kalk, (10 gr per liter water) kïezelfluoorbarïum (4 gr per liter water) hoewel niet be slist noodzakelijk kan aan dit middel ook 10 gr kalk per liter water worden toegevoegd. Om een goede bevochtiging en daar door een gelijkmatige bevlekking van de gladde plantendeelen met het vergif te bereiken, verdient het aanbeveling een goede uitvloeier toe te voegen. Er dient eenige malen te worden ge spoten, evenwel spuit men slechts als men kevers in het gewas aantrefter mag met de vergiften niet tijdens den bloei gespoten worden, in verband met het vergiftigingsgevaar voor de bijen, Nadere inlichtingen worden verstrekt voor den Plantenziektenkundigen Dienst de bij dezen Dienst werkzame ambte naren buiten Wageningen, alsmede de Rijksland- en Tuinbouwconsulenten. Bericht no. 555. Tweede bericht over de bestrij- ding van kwade koppen in vlas. Het tijdstip, waarop de bestrijding van kwade koppen een aanvang moet nemen, nadert snel. In Zeeland staat reeds veel vlas boven den grond en blijft het weer zonnig en droog, dan zal het niet lang duren of de Thrips komt te voorschijn. Zooals in het eerste bericht reeds werd medegedeeld, zijn de vooruitzichten op een voldoende hoeveelheid Derris voor de bestrijding niet erg hoopvol. Als ver vangingsmiddel der Derrispraeparaten werd in de eerste plaats gewezen op nicotine. De verkregen resultaten waren hier mede wel is waar minder, maar toch niet van dien aard, dat nicotine als bestrijdingsmiddel tegen Thrips ver waarloosd kan worden. Nu blijkt echter, dat de nicotine voor raden in ons land eveneens klein zijn, Mededeeling no. 6. Mededeelingen van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen. zoodat niet aan een ruime toepassing van dit bestrijdingsmiddel tegen Thrips gedacht kan worden. Voorzoover de practijk niet over eigen voorraden Derris of nicotine beschikt, zal zij dit jaar voor de Thripsbestrijdin' bijna geheel op nieuwe insecticiden zijn aangewezen, waarvan de werking op Thrips niet of nauwelijks bekend is. De toepassing hiervan moet dan ook geheel op eigen risico geschieden. We laten hieronder nog even de nauwkeurige recepten volgen voor de toepassing van Derris en nicotine. Derris spuiten. Er moet gespoten worden met een oplossing, welke één deel rotenon op 5000 deelen water bevat. Varl Derrispoe- der met een gehalte van 5 rotenon moet 4 kg vermengd worden met 1000 liter water. Hieraan wordt per 1000 li ter vleoistof 500 gram uitvloeier toege voegd. Is dit alles goed vermengd, dan heeft men een hoeveelheid vloeistof welke voldoende is om één ha, één keer te besproeien. Bevat het Derrispoeder 10 rotenon, dan behoeft slechts 2 kg poeder met 1000 liter water te worden vermengd. Derris stuiven. Van Derris stuifmengsel met 1% ro- tenonis een hoeveelheid van 40 kg per ha per keer voldoende. Is het rotenon gehalte van het Derris stuifmengsel Va, dan moet 60 kg per ha per keer gebruikt worden. Nicotine. Dit wordt meestal aangewend in een 0.2 procentige oplossing. Voor 1000 liter sproeivloeistof heeft men dus 2 kg nico tine noodig. Toevoeging van 500 gram uitvloeier per 1000 liter spuitvloeistof is noodzakelijk. Het aantal behandelingen moet naar behoefte bepaald worden, d.w.z. men moet de behandeling telkens herhalen, wanneer de Thrips opnieuw in het ge was optreedt. Het is gewenscht, de randen van da perceelen vaker te bespuiten of te be stuiven dan de rest van het veld. De velden moeten voortdurend op de aan wezigheid van levende Thrips gecontro leerd worden. De bestuivingen moeten bij voorkeur 's morgens vroeg op een dauwnat gewas worden uitgevoerd. Men stuive echter niet al te vroeg in den morgen, daar anders de kopjes nog gesloten zijn. Als nieuwe bestrijdingsmiddelen kun. nen genoemd worden a. Nicotine houdende Nikropren, aanwenden in een 0.2 pro centige oplossing naar 1000 liter per ha. Geen uitvloeier noodig. Sinapliit een nicotine stuifmiddel. Een hoeveelheid van 30 kg per ha is voldoende. Saponicc een mengsel van zeep nicotine 1 kg op 50 liter water naar 1000 liter per ha. b. Pyrethrum houdend. Chrysanthol, aan te wenden in 1 oplossing 1000 liter per ha per keer. Dustui'an, een stuifmiddel 40 kg p. ha. Parexan, een Derris en Pyrethrum houdend sproeimiddel, 1/10% oplossing 1000 liter per ha. Duplinal, een Derris en Pyrethrum houdend stuifmiddel, 40 kg per ha. c. Diverse bestrijdingsmiddelen. Pyridine te gebruiken in 2 oplos sing, met uitvloeier, naar 1000 L. p. ha. Ruwe naphtaline gemengd met ge- bluschte kalk. Ongeveer 3040 kg naphaline mengen met 1013 kg ge- bluschte kalk of wel met een der speci aal bereide fijne kalksoorten, als Hy- droka-kalk, Obekal, Orthokalk Sproeikalk Asepta. Deze hoeveelheid is voldoende om één ha één keer te be stuiven. Thans kan nog niet gezegd worden, welke van de bovengenoemde bestrij dingsmiddelen goede en welke minder goede resultaten zullen geven. Het ge bruik van Derris of nicotine blijft ech ter de voorkeur verdienen. Een aantal der bovengenoemde nieu we middelen wordt dit jaar op proef velden geprobeerd. Het zal wellicht het volgende jaar mogelijk zijn één of meer nieuwe Thrips-bestrijdingsmiddelen aan te bevelen, voor zoover de resultaten in 1941 gunstig zijn en de bestrijding ren dabel blijkt te zijn. Verdere inlichtingen worden koste loos verstrekt door den Plantenziekten kundigen Dienst te Wageningen en de afdeeling Vlasteelt en Vlasbewerking van het Centraal Instituut voor Land bouwkundig Onderzoek be Wageningen alsmede door de Rijksla ndbouwconsu- lenten en de ambtenaren van den Plan tenziektenkundigen Dienst GEMEENTE ZIJPE. ONDERLINGE BRANDWAARBORG MIJ „WIERINGERMEER." LAGE PREMIE. SOLIDE HERVERZEKERING COULANTE AFWIKKELING Inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Boekhouder R. J. Brugstraat RIDDER Middenmeer. ZIJPE EN HAZEPOLDER. Vergadering van Hoofd Ingclan den van het Waterschap „Zijpe en Hazepolder"., op .Woensdag 30 April 1941, des nam. 3 uur, in het lokaal van den heer S. Kui per te Schagerbrug. OPENING. De Dijkgraaf dhr. C. Tiel open de de vergadering en heette de aanwezigen harlelijk welkom. NOTULEN. De yellen van de vorige vergaderiifL- 'worden zon der op- of aanmeiTnngen goed gekeurd. M ED EDE ftL I NOEN. De Dijkgraaf deelt, piedc-, dat op ?6' April Kascontrole is gehouden. Kas en boeken waren in volko men orde bevonden. Goedkeuring was ontvangen op het besluit tot, aankoop van een strook grond, langs de Grooto Sloot en een perceel grond van dhr. Jb. Breed in de Belkmerweg. Voorstel van het Dag. Bestuur tot verleening van een duurte- toeslag van 6 pCt. aan gehuwd personeel met een inkomen bene den f 1900,- per jaar, ingaande 1 Januari 1941. De lir. Rademaker kan zich met het bestuursvoorstel vereenigen, hetgeen niet het geval geweest zou zijn, indien het als LOONS- VERIIOOGING zou worden voor gesteld. De Dijkgraaf deelt nog mede, dat deze verhooging een bedrag van ongeveer f 350.- per jaar zal vorderen. Voorstel tot verhooging van het salaris van den Secr.-Penningm. en den Opzichter met f 200.- in gaande 1 Maart 1941. De heer Swan kan zich volko men met de verhooging vereeni gen, evenals andere léden. De heer Rademaker zou het gaarne als een duurtie-toeslag aangemerkt gezien hebben. De hr. C. Smit merkt op, da* één persoon van het kantoor is vergeten, namelijk dhr. J. Goot- ies. Spreker zou een verhooging van f 2.50 per maand willen voor stellen, waarmede de leden ac- coord gaan. De liereen J. v.d. Oord en V. Bakker hechten huil speciale goedkeuring aan dit voorstel, het geen met algem. stemmen wordt aangenomen. Op de vraag van den Dijkgraaf aan dhr. Smit, of deze nog iets naar voren heeft te brengen, ant woordt deze bevestigend. U, mijnheer de Dijkgraaf, heeft 'hans de eerste étappe van 5-jari ge dienst achter den rug. In deze jaren heeft U uw uiterste best gedaan voor den Polder. Wij hebben dan ook alle waar deering voor Uw werk. U geeft uw geheele persoon aan den Pol der, waarom ik zou willen voor stellen Uw salaris van f 1000- op f 1200.- te brengen. De hr. .T. Rampen is het volko men met dhr. Smit eens en zou het voorstel ten volle willen steunen De hr. J. v.d. Oord als Hoofd ingeland merkt op. dat heeren Heemraden nog beter over de werkzaamheden van den Dijk graaf kunnen oordeelen en kan zich met het voorstel van Smit vereenigen. De hr. Joh. Bruijn spijt het, dat dhr. Smit het, voorstel niet eerst in de vergadering van het Dag. Bestuur heeft, besproken. De hr. Smit merkt op dat dit geen opzet is. doch dat het spre ker nu pas in de gedachte is ge komen. Het voorstel wordt in stemming gebracht en met de stem van dhr. Rademaker tegen, aangen. De Dijkgraaf dankt de verg. Voorstel tot verkoop van de z.g. „Voorsloot" in Hazepolder aan het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Na toelichting van de Dijk graaf. welke mededeelde, dat de ze verkoop f 70.- zal opbrengen en de sloot, voor den Polder abso luut geen belang heeft, wordt met algemeene stemmen aangenomen a. Voorstel tot aankoop van de Egalementssloot, kadastraal bekend gemeente Zijpe sectie D 189, van Van Zonneveld en Philippo tegen een bedrag van f 1- b. Voorstel tot ruiling van grond met Van Zonneveld en Philippo, namelijk 5600 2 uit per ceel sectie D 2213 (eigendom van den Polder) tegen 5300 M2 uit per ceel sectie D 2210 en 300 M2 uit perceel sectie D 2211. Over deze 2 punten wordt in den brecde gedebatteerd, waar op dhr. Bruin opmerkt, dat dcze het Bestuurn niet begrijpt. Jaren terug is de Egalement aan de firma Zonneveld en Philippo ver kocht door het Burgerl. Armbe stuur. Toen was het Bestuur hierover gebelgd dat de Polder deze Egalementsloot. niet in ei- eigendom kreeg. Nu is de gelegen heid er en zou men dit niet aan nemen. Aangenomen met de stem van den heer V. Bakker tegen. Rapport van de Commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde bestuurs leden en molen meesters. De commissie bestond uit de heeren Swan, Bos en Koomen. Bij monde van laatstgenoemde wordt besloten tot toelating, waartoe allen zich bereid ver klaarden. Rapport van de Commissie tot onderzoek van de rekening over 1940 en het ontwerp begrooting voor 1941. Vaststelling rekening 1940 en de begrooting 1941. Ook deze Commissie bestond uit vorengenoemde personen. De rekening zoowel als de be grooting worden door de Dijk graaf, post voor post „door" ge nomen. Uit de rekening 1940 ontleenen wij de volgende cijfers. REKENING 1940. Algemeen Bestuur Ontvangsten f 27,189,65 Uitgaven*, - 24,958,49 Batig saldo f 2.231,16 ;loot- en Weggelden Ontvangsten f 57,194,60 Uitgaven - 43,42453 Batig saldo f 13,770,07 Terwijl voor de Begrooting de volgende belangrijke cijfers wor den weergegeven. BEGROOTING 1941. Algemeen Bestuur Ontvangsten f 22,110,00 Uitgaven f 22,110,00 Sloot- en Weggelden Ontvangsten f 65„101r00 Uitgaven f 65,101,00 OMSLAG 1940 1941 Algem. Bestuur f 2.00 f 2,50 Sloot- en Wegg. f 7,00 f 6,50 Raming belangrijke uitgaven '41. Onderhoud van wegen f 37,709,00 Uitwaterende sluizen f 5.000,00 Aflossing en rente f 15,719,00 Zonder op- of aanmerking wor den de Rekening zoowel als de Begrooting aangenomen. Voorstel tot het zoo noodig sluiten van een kasgeldleening voor drie maanden, f 7500.- Met algem. stemmen aangen. Bij dit voorstel merkt de Dijk graaf op, dat het bedrag zal af hangen van het materiaal wat wordt gekocht. Benoeming van een Hoofd-Inge land voor Uitwaterende Sluizen (vacature J. Eriks Sr.) Na een tweetal stemmingen werd benoemd de heer C. Tiel, welke de vergadering voor deze benoeming zijn dank betuigd. RONDVRAAG. Deze leverde niets op, waarna de Dijkgraaf met een woord van dank de ver gadering sloot. GEMEENTE WIERINGEN. POLITIE. Gevonden een paar motor handschoenen. Inl. bij den Gem.-Bode. POGINGEN TOT OPRICHTING VAN EEN UJa.O. SCHOOL. Door den heer Cornelissen, II. d. Scli. te Westerland, is een adres opgesteld, waarin de wen- schclijkheid van U.L.O. op Wie- ringen naar voren wordt gebracht en waarin aan 't Gemeentebe stuur wordt gevraagd, stappen te willen doen. om tot oprichting van een U.L.O. School te komen. Dit adres zal door de Hoofden der Scholen worden geprensen- teerd aan die ouders, wier kinde ren zij voor 't U.L.O. geschikt achten. Het betreft alleen leerlingen van 't 6de en 7de leerjaar. - „En nu alle hens aan dek Dit zouden we de ouders willen toeroepen, nu het aan hen is, om bij presenteering van het adres, uiting te geven, dat zij voor hun hun kind een dergelijke onder wijsinrichting in de gemeente wenschen. Hier moet gemeen schappelijk de schouders onder worden gezet, juist nu, in deze moeilijke tijden,, waarin de strijd om 't bestaan steeds grooter wordt, en men voor de belangen en de kennis van 't kind heeft te waken. Bovendien zijn de ver- voersmoeilijkheden een rem voor velen, om hun kinderen elders ter school te doen gaan. Daarom, nu geen geest van afwachten, om eens te zien wat anderen doen, doch spontaan Uw ant woord van medewerking, en met een dergelijk antwoord kan het Gemeentebestuur de actie verder voortzetten, van wien wij hopen en vertrouwen, dat daar dan ook onmiddellijk de noodige stappen met de grootste activiteit worden gedaan. Overspannen? TïlijriAcvzM'S Ze iciivta&Cztt&Ti iaken Uweldadi^<a9TrJ3uj!y^75cf SUCCES-NIEUWS. Programma voor Zondag a.s. Succes 1 - Nieuwe Niedorp 1. Aanvang 2 uur. W.-Waard 2 - Succes 2. Vertrek per fiets om 9 uur van Concordia. Winkel a - Succes b. Vertrek per fiets om 9.30 uur vanaf „Con cordia." Succes 1 ontvangt a.s. Zondag een oude tegenstander, namelijk „Nieuwe Niedorp". Het is lang ge leden dat de mannen van Faust c.s. een bezoek aan Wierin >en brachten. Daarom zullen de Succes-jsuppo! ters weer eens gaarne deze rivalen aan het werk zien. Succes 2 siaat voor een moeilij ke opgave. Zij gaan op bezoek bij Wieringerwaard 2 en zijn ver plicht minstens een gelijk spel te torceeren om' de onderste plaats te ontlooptn Laten daarom de Succes-reserves de zaak serieus opnemen en wij zien de uitslag met vertrouwen tegemoet. Succes B moet de verre reis naar Winkel ondernemen en we wen- chen de jongens een goed resul taat toe, ai zal hiervoor haru moe ten gewerkt worden. De elftallen zijn als volgt op gesteld. Succes 1 P. Posthumus S. Lont J. Idema. H. Lont, D. v. Steenbergen, L. Mon tulet. J. Lont, Th. Rijkers, J. Doves, N.N. J. Vinke. Succes 2 A. Timmerman S. Slikker, B. Woortman N. N., M. Cloots, J. de Krijger P. Metselaar, A. d. Hollander, J. Kemna, P. Lont, II. Edens. Reserve J. de Vries. Succes b K. Schat. H. Doesburg, E. Lont A. de Vries, R. Steigstra, R. Drent Alle de Vries, H. v. Goor, A. Drent J. Heijermans, J. Pais. Res. D. v.d. Veeke, J. Ensing. BURGERLIJKE STAND Van 25 April t.m. 2 Mei. Geboren Geertje Elisabeth, dochter van E. Bais en van M. de Haan. Ondertrouwd W. van Mourik en M. A. Wigbout. Getrouwd C. Asjes met G. Blaauw J. Scheltus met A. P. Brouwer. Overleden Geene. WINTERHULP. In deze Ge meente heeft de Afd. Wieringen van de W.H.N. de inzameling van de thans vervallen rijwielplaat jes op zich genomen. Inlevering kan plaats vinden bij den Burgemeester. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen II. Berends uit Vlagtwedde Ph. Ivempers van Leiden J. Helder van Achtkar- spclen W. H. Lagerveld van Fer weradeel .T. Everls van Wierin- germeer M. Slagboom van Ilille gom R. Pol van Emmen H. Erkelens en gezin von Emmen T. Schaafsma van Wieringer- meer J. Mes en gezin van Vclsen Vertrokken J. A. Stam a naar Uithuizen Wed. J. Schut, en ge zin naar Edam W. Verhagen naar Edam J. II. v.d. Schans en gezin naar Voorburg G. Kiers naar Dwuigeloo Jb. Smit en ge zin naar Anna Paulowna Th. Waalkens en echtgen. naar Den Helder J Zuidema naar Zeis*; P. Prmmboom naar De Bilt J. Lof naar Beemster E. M. Visser naar W.-Meer B. de Jong naar Duitscliland E. Gorter en gezin naar Anna Paulowna Tr. Kuijt naar Schagen I. Nieweg naar Den Helder.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3