32e JAARGANG DINSDAG 6 MEI 1941 No. 52 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN /OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.60 Iedei'e regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wielingen Telefoon Intercomm. No. 19. MEI. MEI, waar is je zoete Zefier En je Mei-zon, mild en zacht? Mei, waar is je voorjaarsvreugde En je zoete voorjaarsnacht Mei, waar blijft je Mei-traditie, Die al eeuwen heeft bestaan Mei, waar blijft je reputatie, Als je lang zóó door blijft gaan Mei, straks wordt er door de koekoek Een bevroren ei gelegd Mei Een Mei-zoen geeft d! emotie, Of je in een ijsco bijt. Mei, hoe zit dat met je slagzin Nieuwe Lente, nieuw geluid Mei Wordt Mei weer Geef mij Meiweer 'k Heb mijn wintergoed al uit RIJWIELBELASTING, t Een „sieraad" aan een touwtje op de borst van vele fietsers bengelend, is op den eersten Mei verdwenen. In breeden kring zal dit als een opluchting worden begroet. Ruzietjes in 't gezin, dat 't plaatje zoek was, of op den weg, dat men zich juist bij controle herinnerde, dat 't plaatje op 'n jas zat, die thuis aan de kapstok hing, waren schering en inslag. De belasting, die populair is, moet nog worden uitgevonden een vinding, die' vermoedelijk nooit zal slagen maar de rijwielbelasting was wel zeer bijzon der impopulair. Niet alleen, omdat zij in groote gezinnen kon oploopen tot een heffing, die ieder jaar in Augustus da nig werd gevoeld, maar ook om den last, dien zij veroorzaakte de verplich ting van het meevoeren of dragen van het rijwielplaatje, de groote kans, dat het werd gestolen (waarop de- belasting opnieuw moest worden betaald, want een kwitantie kreeg men nooit, al daar vaak op aangedrongen) en de controle op straat, die niet zelden een hinderlijken en kleingeestigen vorm aannam. Alles bijeen was dit een zoo slechte belasting, dat het „van de doo- den niets dan goeds" hier onmogelijk kan worden toegepast. Maar „het Rijk" vond het een fijne belasting, die gemak kelijk te innen viel en heel wat geld in het laatje bracht, en daarom werd ze gehandhaafd. Ze heeft 17 jaar bestaan en de opbrengst er van is geregeld ge stegen. De eerste jaren na haar instel ling brachten de plaatjes 6'/= millioen gulden per jaar op, maar het bedrag- nam steeds toe (hoewel de prijs van het plaatje van f 3 tot f 2.50 werd ver-; minderd) en over 1940 was het zelfs opgeloopen tot ruim 9 millioen gulden, een cijfer, dat meteen toonde hoe groot het aantal rijwielen in ons vaderland is. Maar nu is de heffing verdwenen. Zij krijgt van ons allen het heilige kruis FEUILLETON. door Charles Alden Seltzer. 28.) „Ik geloof, dat ik alleen maar nieuws gierig was. Ik wilde zien, hoe erg ik hem gewond had." Zij keek peinzend naar het stof aan haar voeten. Zij wist, warom hij het valies was gaan halen, want hij had in zijn ijlen al zijn opgekropte gevoelens aan haar verraden. „Zij kan niet rondloopen met dat ge scheurde lijfje," had hij de eene keer gezegd, „het hindert haar. En met Jim's jas ziet zij er uit, alsof er niemand is, die voor haar kan zorgen. Maar, mijn hemelWat is zij mooi Zij knikte heel verstandig terwijl zij tersluiks naar hem keek. Zij kende zijn gevoelens ten opzichte van Anderson. In zijn ijlen had hij weinig verzwegen. Houden vrouwen er van om mannen te martelen Ella blijkbaar wel, want •zij glimlachte weer toen zij sprak. „Anderson is een goede hulp hier, vindt je niet „Anderson is een goed mensch." Hij wilde hem niet hooger prijzen. „Hij en Hardin zijn betrouwbaar. Ik gaf hun nagenoeg al het goud mee naar Corney. Zie je, ik moest hier bij jou (blijven." Brazo zweeg. „Zij hebben zich prachtig gehouden Onze aardappelen op rantsoen. De aardappelrantsoeneerïng, is schra ler uitgevallen dan menigeen had ver wacht. Anderhalve kilo per week zullen per persoon beschikbaar zijn, met dien verstande, dat kinderen beneden vier jaar slechts het halve rantsoen krijgen en dat, evenals met brood het geval is, extra rantsoenen zullen ten deel vallen aan hen, die zwaren arbeid verrichten. De aardappel was in ons land het volks- voedsel bij uitnemendheid en hij was in den laatsten tijd het voornaamste voed sel geworden voor velen, die tevoren van een gevarieerder menu plachten te le ven. Deze nieuwe rantsoeneering zal derhalve, meer dan welke voorafgaande, door ons geheele volk figuurlijk doch ook letterlijk aan den lijve worden ge vóeld, te meer daar geen vrij vervan gingsmiddel beschikbaar is, waarop de consument zou kunnen overschakelen en dat voor hem dezelfde beteekenis heeft. De werkelijkheid van den oorlogs toestand, waarin wij verkeeren, komt ons aldus ook op het gebied der voed selvoorziening steeds nader. Zij moge ons volk, voorzoover zulks nog niet het geval is, een aansporing zijn om met de daad elkanders lasten te dragen en om gezamenlijk met verbeten wil, ieder naar zijn vermogen en op de plaats, waarop hij gesteld is, te werken om de productie op te voeren en den hon ger uit ons land te houden. Zeker, wij kunnen aardappelen ver vangen in gerechten, die wij vroeger nooit zonder toevoeging van deze bij ons zoo populaire aardvruchten hebben klaargemaakt, óók in schotels, waarvan aardappelen tot nu toe het hoofdbe standdeel vormden. Stamppotten en ovenschotels leenen zich voor die ver vanging vaak uitstekend. Een paar voorbeelden Maak eens een ovenschotel van droog- verklaarde zij. Brazo knikte. „Daarom gaf ik hun elk tienduizend dollars." „Dat was goed." „Uit den grooten hoop, voor ik deel de." „Zeker. Het kwam hun tge." „Zij waren in de wolken." „Dat moesten zij ook zijn." „En zij hebben beloofd om hier te blijven, zoolang ik ze noodig heb." Brazo keerde zijn hoofd van haar af en gaf geen antwoord. 1 Heb je het gehoord vroeg zij, „Ja." „Nu, is dat niet mooi van hen „Zeker." Zij zweeg een paar minuten. Toen zei ze „Ik heb vijf cowboys gehuurd om Anderson en Hardin te helpen.' „Och kom was zijn eerste afkeu rend woord. „Zeven cowboys om voor vijfhonderd stuks vee te zorgen „Over een poosje zullen er meer ko men, is het niet „Vermoedelijk wel." „Bovendien zullen Anderson en Har din eenigen tijd noodig hebben voor het werk aan het huis. Anderson zei dat wij, nu er zooveel menschen in de stad wonen, zooveel mannen noodig zouden hebben, om zeker te zijn, dat het vee niet gemolesteerd werd. Natuurlijk heb ben wij bovendien nog een kok. En er zijn een dozijn mannen aan het huis aan het werk." Hij wilde haar vragen waarom zij het noodig vond om verslag uit te brengen van haar handelingen. Maar hij had er den moed niet toe, daarom bleef hij zwijgend zitten. Hij was zich bewust van lichamelijke minderwaardigheid. Hij had veel vleesch gekookte rijst, vermengd met zacht ge fruite of gestoofde uien en in kleine stukjes gesneden vleeschresten, of stuk jes spek, worst en dergelijke. Roer alles flink dooreen, rnasf: de massa smeuïg door toevoeging van een scheutje melk desgewenscht gemaakt van wat melk poeder met water) of van een in heet water opgelost bouillonblokje. Kruid het gerecht naar smaak met peper, zout,1 fijngehakte peterselie zet den schotel, dun bestrooid met paneermeel en met hier en daar een klein stukje boter of vet, in den heeten oven en ge zult een voedzaam gerecht op tafel brengen, dat heerlijk smaakt. In stamppotten kunt gij aardappelen vervangen door of aanvullen mét ha vermout, groene of spilerwten, capucij- ners,bruine of witte boonen, al naar ge in voorraad hebt. Het spreekt vanzelf ansen, bezoeken, dat al de peulvruchten, die ervoor in aanmerking komen, eerst een nacht geweekt moeten worden en in dat week- water gaar gekookt. Maak daarbij voor al gebruik van hooikist, kookzak of kranten de groente zelf echter moet vlug en met een minimum aan water SABOTAGE IN HET WESTLAND. Belooning van f 250 uitgeloofd. De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te 's-Gravenhage heeft een belooning van f 250 uitgeloofd voor dengene, die zoodanige inlichtingen geeft, dat ze leiden tot veroordeeling van den dader of de daders der in tien laatsten tijd in het Westland gepleegde sabotagedaden ten aanzien van spoor lijnen en veilingsloodsen. ARTHUR AXMANN IN ONS LAND. Het A. N. P. meldt De Duitsche jeugd leider Arthur Axmann is voor een be zoek van eenige dagen aan ons land te 's-Gravenhage aangekomen. De jeugd leider bracht aan den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart, en aan den bevelhebber der weermacht in Neder land, generaal der vliegers Fr. Christi- worden gekookt. BINNENLANDSCH NIEUWS. BOMMENWERPERS BOVEN DE DOKTER WAGEMAKER. Boot door een toestel met mitrailleur- vuur bestookt. Geen slachtoffers. Donderdagavond, op haar laatste dienst naar Den Helder, heeft de Dok ter Wagemaker met haar bemanning en haar passagiers een zeer angstig avontuur doorstaan. Toen de boot na melijk ter hoogte van het Horntje voer verschenen plots niet minder dan tien Engelsche bommenwerpers, op ongeveer 20 meter boven het schip. Ze kwamen uit de richting van Oudeschild. Plots lichtte een der toestellen zijn mitrailleur DOOR EI.ECTR1SCHEN STROOM GETROFFEN. Bij zijn werkzaamheden als lijnwer- ker van het P.E.N. was de heer W. de Bruyn uit Schagerbrug zoo ongelukkig met den electrischen stroom in aanra- machtelooze, ongewapende Dok king te komen. Hij was bezig in een' t=r Wagemaker. Nog voor de opvarenden naai van het electrisch net bij St. Maar-1 wisten. wat er gebeurde, werd het vu- tensbrug, toen hem dit ongeval over- echter weer gestaakt. Dat beman- kwam. in bewustelozen toestand bleef ninS en Passagiers door groote schrik hij, mede door de klimseliaatsen, in den1 devan8en werden, laat zich begrijpen, paal hangen. Gelukkig werd hij vrij Er SeIultkiï nieman<i spoedig uit zijn benarde positie bevrijd! de verschansing werd op enkele plaat door toegeschoten redders, die op door-I 5en IMlt beschadigd. Webswaar vlogen tastende en doeltreffende wijze optra den. Het slachtoffer had brandwonden aan zijn handen opgeloopen. NIEUWE BURGEMEESTER VAN SNEEK. de machines gewoon door, in de rich ting van Den Helder, maar de Kapitein van de Dokter Wagemaker, de heer C. List, had weinig lust verder te varen. Hij nam een wijs besluit hij wendde de steven. Omstreeks kwart voor zeven GEMEENTE WIERINGEN. De Rijkscommissaris voor het bezet- liep de Wagemaker de haven van Oude- te Nederlandsche gebied verleende op schild weer binnen. Tex. Crt. grond van par. 1 zijner verordening nr. 1940 over de uitoefening van de Re- geeringsbevoegdheden in het bezette Nederlandsche gebied den burgemeester van Sneek in de provincie Friesland, den heer L. Poppinga, eervol ontslag met toekenning van pensioen. In zijn plaats benoemde de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van par. 3 van zijn Verorde ning nr. 1081940 (vierde Verordening over de stuursrechtelijke maatregelen) I. R. J. Schut te Schingen tot bur gemeester van Sneek. verloren hij was mager, schraal. Hij hoefde niet naar zijn spiegelbeeld te kijken om te weten, dat zijn wangen ingevallen waren, zijn huid bleek, zijn oogen dof, zijn haar lang en zijn baard verwilderd. Hoe kon hij verwachten, dat Ella hem zou liefhebben Hij had niets aantrek kelijks voor vrouwenhij was nooit aantrekkelijk geweest en tot nu toe had hij het ook niet willen zijn. Hij was geen persoonlijkheid, voor zoover hij had kunnen ontdekken. Zeker, er waren j mannen die van hem hielden, Hij had vrienden. Maar hij had niets, wat de menschen aantrok, zooals hij van an- dere mannen had gezien. Hij was te gesloten, veronderstelde hij hij hield er niet van op den voorgrond te treden. Hij kende mannen, die in ieder gezel schap zouden domineeren. Gewoonlijk waren het mannen, die zelfvertrouwen bezaten zij hadden geestelijke eigen schappen, die op de een of andere ma nier door hun medemenschen gevoeld werden. Zij hadden zekere lichamelijke charmes zij wisten, hoe zij belangstel ling moesten opwekken, hoe deze te behouden. Hij was te stil. Hij kon niet goed praten. Hij kon geen verstandige dingen bedenken om tegen de menschen te zeggen. Gewoonlijk wist hij na een gesprek wel, waar hij een verstandig woord te pas had kunnen brengen, al leen had hij er niet aan gedacht, ter wijl hij sprak. Bijna al de gesprekken, die hij ooit gehoord had, had hij tenslotte onnoo- dig gevonden. Wat was er eigenlijk om over te praten Het weer, het vee, gras, water, poütiek, sociale aangelegenhe den. andere mannen, vrouwen, paarden, steden, je zelf. Allemaal praatjes De wereld was vol praatjes. Praatjes in het KERKELIJKE VERKIEZING. Bij de Hervormde Kerk te Oosterland is de heer C. Rotgans herkozen als Notabele en is de heer P. Bakker Jz. als zoodanig gekozen. Laatstgenoemde bezet nu plaats van den afgetreden heer C. Kool Jbz., die wegens zijn hooge leeftijd niet voor herbenoeming in aanmerkin; wenschte te komen. De heer Kool heeft begin. Praatjes tot het einde. Dezelfdi -oude geschiedenis. En de wereld ging haar gang, zonder zich er iets van aan te trekken. Hij walgde van het praten der men schen. Het walgde hem in het bijzonder als hij Ella en Anderson samen hoorde praten. Kende hij Anderson soms niet Hij kende Anderson beter dan iemand anders hem kende en toch had hij, hoe lang .hij hem ook kende, geen twaalf woorden met hem gesproken. Onge vraagd praatte hij zelf nooit over hem. Ella had gezwegen. Hij kon voelen, dat zij naar hem keek. Zij sprak „Anderson zei Brazo stond op en liep naar de deur. Ella stond ook op en volgde hem met haar blik. Maar hij keek naar haar. Hij ging naar binnen, strekte zich uit op zijn bed, keerde zijn hoofd naar den .muur en sloot zijn oogen. HOOFDSTUK XVI. Brazo werd sterker. Met een week was hij in staat om flinke wandelingen te maken. Hij zwierf op zijn eentje door het bosch, naar verschillende eenzame plekjes, de rivier op en af. Hij keek met eenige belangstelling naar degoudgra vers, die in de buurt hun claims be werkten. Maar meestal zat hij op den omgevallen boom aan den zoom van het bosch, naar de nieuwe stad te turen. Geen enkele maal was hij zoo dicht bij het nieuwe rancho-huis gekomen, dat hij Anderson gesproken had. Hij wensch te niet met Anderson te spreken, toch moest hij met tegenzin bekennen, dat hij van den man hield. Anderson kwam niet bijzonder dik wijls naar het huisje, het was ook niet noodig, dat Anderson kwam, want El- deze functie omstreeks 40 jaren bekleed en zoodanig dat hij het kerkelijk leven daarmede van grooten dienst is geweest. Het college van Kerkvoogden en Nota belen zal hem zeer missen, zijn dien sten in dankbare erkenning en waar deering houdende. Ja, de groote waardeering is hij waard van alle lidmaten der Herv. Kerk hij was voor hen allen een voorbeeld van plichtsgetrouwheid Er moest al heel wat in den weg zijn als hij een dienst zou missen en zijn wandeling des Zon dags van Vatrop naar 't- kerkgebouw te Oosterland of Den Oever zou tezamen heel wat kilometers bedragen en nog, ofschoon diep in de 80 zijnde, volbrengt hij deze tocht, al komt nu de stok er bij te pas. Hij was in 't bestuur een man van weinig woorden, maar zijn stem voor een of ander besluit was weloverwogen, zoo ook voor de laatste restauratie van de mooie Oosterlander kerk, welk werk zijn volle symphatie had. Het moet voor hem een genoegdoe ning zijn, dat thans zijn schoonzoon in zijn functie is getreden. Moge hij nog vele jaren een opbloei end kerkelijk leven gade slaan. POLITIE. Verloren een kindertaschje met inhoud. Inlichtingen Gemeentebode H.-hoef. MUZIEK-SCHOOL DEN OEVER. Dir. J. v. GLABBEEK. Zoo zijn j.1. Zondag 4 Mei de éérste leerlingen van de Wieringer Muziekschool naar Alkmaar getogen om aldaar een mu zikaal examen af te leggen van hun kun nen voor de Nederlandsche Federatie. Jaarlijks worden lweemaal in verschil lende plaatsen van Nederland deze exa- gehonden De Jury bestaat uit 15 bekende Toonkunstenaars en deze worden 1 vijf groepen verdeeld over ver schillende plaatsen in Nederland. De examens worden in vier groepen ver deeld, namelijk groep één voor diploma A. Groep twee voor diploma B. Groep drie voor diploma C. Groep vier voor diplo ma D. Zoodoende worden de examen- eischen steeds zwaarder. De leerlingen van de Wieringer Muziekschool, name lijk J. Bakker, hoboist, Harm. „Apollo P. Gorter, tuba, Harm. „Apollo" en J. Koeten, hoboist Harm. „De Eendracht", wisten na een studie van 7 maanden het diploma B te behalen, voorwaar een schit terend succes, temeer daar voor diploma B de volgende eischen gesteld worden, na melijk een practisch gedeelte een theore tisch gedeette en een overzichtelijke be schouwing der muziekgeschiedenis vanaf het jaar 500 tot 1940 met de daarvoor be stemde overgangsperioden en hun compo nisten. Voor het theoretische gedeelte en muziekgeschiedenis werd door alle drie leer la ging naar hem toe. Zij maakte Bra- zo's ontbijt klaar, ruimde het huisje op en ging dan naar het nieuwe huis. Bra_ •zo zag haar daar, in gesprek met An derson, vlakbij hem staande. Anderson raadpleegde haar zeker omtrent de plannen, vermoedde hij. Maar als Anderson zoo goed op de hoogte was van het bouwen van een huis, waarom ging hij dan niet zijn gang en bouwde het, zonder haar zoo veel te raadplegen Natuurlijk wist Brazo, wat Anderson deed. Een dwaas kon dat wel zien Nu, over een week of zoo zou Brazo in staat zijn om te reizen en dan kan zij met Anderson praten zooveel zij wil. Ella liet hem links liggen. Zij was nog vol deelneming, nog steeds bezorgd bezorgd over hem. Zij waarschuwde hem, om zich niet te veel in te span nen. 's Avonds, als zij alleen in het huisje waren, zat zij bij de tafel, meest al te naaien en met hem te praten. Hij dan op zijn bed en keek stuursch naar haar, tot zij naar hem keek. On danks zijn toorn, bleef hij zich verlegen voelen onder haar blikken. Alleen gis teravond had zij hem betrapt, toen zij plotseling van haar naaiwerk opkeek en zij had een oogenblik zijn blik ge vangen gehouden. „Brazo zei ze, met een kalmen glimlach, „je krijgt weer wat kleur." Dat had zij hem niet hoeven te ver tellen. Hij wist, dat hij een kleur gekre gen had. „Ja?" antwoordde hij. „Ben je niet blij „Zeker." „Wel, aan je toon zou men dat niet zeggen. Je wordt zwaarder ook." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1