HAGELVERZEKERING CONSULTATIE - BUREAU WITTE KRUIS WIERINGEN. ZITTING ZITTING VOORJAARSKUREN. Het voorjaar roept visioenen op van| uitloopend groen, van bloeiende bon gerds en van een zonnewarmte, die na het voorafgegane kille jaargetijde meer dan ooit verkwikt en verwarmt. Het| noodt tot opwekkende tochten in de vrije natuur, waarbij men niet langer de vracht behoeft te torsen van zware, de felle koude werende winterkleedij.| De menschen, dieren, planten en bloe men voelen zich tot nieuw leven her schapen. En in den luwen lente-wind verleent de zacht koesterende voor jaarszon aan het uiterlijk van deze we reld een nieuw en veelbelovend aspect. De zwoegende en verkantoorde kamer- j lingen speuren in hun verstarde botten' en spieren een nieuwe lenigheid. Voorbij alle verkoudheden, kuch-concerten en, nies-recitatieven, voorbij alle aspirines, warme grocs en citroenen. Weg met! shawls, plaids, bouffantes en warme, kamerjassen. De natuur is herboren. Het kan echter ook anders zijn. Wanneer ge in de dagen van dezen laten voorjaarswinter uit gewoonte-be leefdheid uw kennissen en nauwelijks bekenden naar hun gezondheid vraagt, hoort ge 'n relaas van kwalen, waarbij sinp-verkoudheid en spit-in den-rug als hoofdnummers zullen figureeren. Een koor van klachten over kachels, die ontijdig zijn weggeborgen, van kolen, die te vroeg zijn opgemaakt en vani tochtdekens die op een onzalig oogen- blik zijn ingekamferd. weerklinkt thans in Nederland. Er zijn optimisten, die zich zonder overjas op straat wagen, of in een dun jasje den ijskouden wind trotseeren, om zichzelf en anderen de illusie te geven, dat het voorjaar is. Da mes met zomerhoofddeksels suggeree- ren een onvindbaar zonnejaargetijde. Maar wij zouden niet gaarne onder haar| hoedje of haar schoenen willen staan. April doet wat hij wil." Ook in Mei| naar het schijnt. En ditmaal wil hij blijkbaar, dat wij onze warmtebronnen hanteeren met opperste zuinigheid. Er toch, op een goeden dag zullen eensklaps alle kwalen, kouden en kilten verdwenen zijn. Dan kunt ge ervaren, dat ge de zegeningen van de lente na het lange gemis dubbel waardeeren zult. In navolging van jonge veulens, lammeren en kalveren zult ge weer dar telen in de vrije natuur. Weldra zult ge dan ook den kouden winter vergeten zijn. Vooruitziend kunt ge uzelf reeds voorbereiden op de geneugten van een hittegolf, die u naar het ijs zal doen terugverlangen. Want nog altijd ruischt het verlangen naar „dat wat je niet hebt." der Toearegs in geen enkel opzicht ver anderd was. Deze berichten namen in aantal toe Flatters was een energieke persoonlij kheid, maar nu aarzelde hij toch. De eene week na de andere werd het vertrek uitgesteld. Eindelijk, den 4den December, zette de expeditie zich in beweging 92 man, 3 paarden. 92 rij- kameelen, 118 pakkameelen. Buiten den majoor bevonden zich hierbij de kapi teins Massion en Bernard, de luitenants Le Chatelier, Brosselard en Dianon, twee spoorwegingenieurs. Beringer en Roche, de geneesheer. Dr. Guiaard. Verder 40 blanke onderofficieren en manschap pen de rest bestond uit inboorlingen. Zeven gidsen, Mohammedanen, naar net heette volkomen betrouwbaar, wa ren aan de expeditie toegevoegd. Al gauw werden majoor Flatters en zijn troep door het ongeluk achtervolgd. Of het aan het toeval te wijten was, of dat het de schuld van de gidsen was, is la- j ter nooit opgehelderd, maar men had1 dadelijk een onbekende route ingeslagen' en had voortdurend gebrek aan water,' zoodat vele dieren omkwamen. Twee' maanden sleepte men zich aldus door de woestijn voort, tot den 16den Febru ari. Op dien dag had men eindelijk het gebied van zand verlaten en bevond men zich klaarblijkelijk in de nabijheid van het Moeidir-plateau. Steenen rotsen rezen hoog op, de streek nog niet volledig geprojecteerd was, nadien rustigen levensavond te genieten, bijna honderd slachtoffers geëischt. bergachtig geworden. De gidsen beweer den, dat men tegen den middag rijke bronnen zou bereiken. Inderdaad was men op dien tijd ook voor een rotspla teau aangekomen, dat echter moeilijk toegankelijk scheen. Hoe het nu mogelijk was. dat Flatters, in ieder opzicht een kenner van land en volk. den raad der gidsen opvolgde. DE BOER en de LEVENSVERZEKERING Niemand hangt zoozeer met zijn gehee- le hart aan zijn bezit als de boer. Al zijn werk van 's morgens vroeg tot 'avonds laat zijn geheele cn :n en streven is er op gericht zijn geéVa of met moeite en zorg verworven bezit zoo lang en zoo goed mogelijk voor zich en zijn familie le behouden. De gestadige opbouw en uit breiding van zijn erf en hof, de intensie ve bebouwing van zijn landerijen, de ver betering van zijn veestapel, dat alles vormt het leven van den boer en het schenkt hem de hoogste voldoening, het vervult hem met trotsch, wanneer hij een maal zijn bezit in ongerepten staat aan zijn opvolger kan overdragen, in hel be wustzijn dal dit als familiegoed bewaard blijft. Dit vormt voor hem als het ware een eerezaak. Daarom ook tracht hij zijn eigen dommen zooveel mogelijk tegen schade te behoeden, speciaal tegen schade, die soms en I plotseling, ondanks alle menschelijke bere was keningen en voorzorgsmaatregelen kan ont liet is dan ook geen wonder, dai hij zoo spoedig heeft ingezien, dat hem een machtig middel geboden werd in zijn strijd om het behoud van zijn goed tegen de invloeden van de natuur waaraan het zoozeer is blootgesteld alleen de verze kering kan hem volledig vergoeding schen ken voor geleden schade. De verzekering van zijn gebouwen en meubilair tegen brandschade, van zijn oogst tegen hagel- schade, de verzekering van zijn zijn machines, het zijn voor den boer ge- is eenvoudig een raadsel. In ieder ge-|wo"e en dagelijksche begrippen. Drama om den Trans - Sahara - Spoorweg. De Trans-Sahara-spoorweg, de ver binding van Oran met Timboektoe. van de Middellanasche Zee met den Niger, schijnt nu definitief na ettelijke jaren verwezenlijkt te zullen worden. Toch zullen er voor voltooiing en inbedrijfs- stelling van een dergelijke lijn nog wel een aantal jaren verloopen, zoodat dan wellicht juist een eeuw voorbij zal zijn. gerekend van het eerste ernstige pro ject af. Er is geen tweede onderneming op verkeersgebied, die zoo lang slechts in theorie heeft bestaan, en met lan gere of kortere tusschenpoozen steeds weer te voorschijn kwam, als de aanleg eener verbinding dwars door de groot ste woestijn van Afrika. In Januari 1880 hadden de leden eener commissie, die tot opdracht had de mogelijkheden van 'n spoorwegaanleg door de woestijn vast te stellen en tot Timboektoe aan den Niger door te dringen, Frankrijk veria-, ten. Leider van de expeditie was de ma joor van een Zouavenregiment, Paul Francois Xavier Flatters, in vele kolo niale gevechten roemrijk onderscheiden. Hij had zich vrijwillig voor deze expedi tie aangemeld de spoorweg door d( Sahara was een zaak, waarvan de ma joor sinds jaren vervuld was. Den 5den Maart brak de expeditie van Ourgla op. ongeveer 90 deelnemers sterk, goed uit gerust na twee en een halve maand den 21sten Mei, was zij daar reeds te rug, met een onmiskenbaar wansucces.| Het hoofd der Toearegs. den Berber stam in het Zuiden van de Sahara, Hadj-Ikhenonkhen. had ondanks aan-| vankelijke beloften en langdurige on derhandelingen de expeditie ten slotte aan het Menghongh-meer den door tocht geweigerd, majoor Flatters had| moeten terugkeeren. Hij hield zich echter niet lang in Ourgla op. Hij begaf zich met den groot sten spoed naar Frankrijk, bracht rap port uit, onderhandelde, en was reeds in den zomer terug om voorbereidingen voor een nieuwe expeditie te treffen. In October was hij voldoende gevorderd om weer te kunnen vertrekken. De Fransche consul te Ourgla waarschuw-, de hem, dat er betrouwbare berichten i waren binnen gekomen, dat de houding| val liet hij volgens deze raadgevingen een kamp opslaan, dat hij onder bevel van luitenant Dianon stelde. Hij zelf, met kapitein Masson, de beide ingeni eurs Beringer en Roche, benevens tien man en een aantal pakkameelen reed achter de gidsen op het rotsplateau toe, waar de bronnen zich moesten bevin den. Weldra kwamen zij aan een nau- wen pas, die hen dwong achter elkaar te rijden.... Toen had de overval plaatszwaar gewapende Toearegsj kwamen plotseling van beide zijden van het ravijn te voorschijn, terwijl een der verraderlijke gidsen zich op hetzelfde oogenblik op ingenieur Beringer wierp en hem den hals afsneed. Flatters, ern stig getroffen door een sabelhouw, ver dedigde zich een tijd lang heldhaftig, tot ook hij vielSlechts aan acht hunner gelukte het zich al vechtende een terugweg uit den nauwen pas te ba nen en het kamp te bereiken. Luitenant Dianon wilde eerst het kamp verdedi gen, doch besloot ten slotte tot den te rugtocht. Het waren nog slechts 59 man, die zich op den avond van dien dag op marsch begaven. Zij hadden een afstand van 1500 kilometer door de woesten voor zich, het grootste deel der levensmidde len hadden zij moeten achterlaten zij hadden gebrek aan alles, ook aan mu nitie. Slechts twee gidsen waren bij hen gebleven, die bij den Koran zwoeren, dat zij onschuldig waren. Den 27sten Februari werd een blanke soldaat doorl de Toearegs gevangen genomen. Dat] was het begin. Den 8sten Maart werden 5 soldaten, die zich, op zoek naar levens middelen, een weinig van de hoofdtroep verwijderd hadden, overvallen en ver moord. Den volgenden dag bracht een soldaat, toen men het nachtleger op sloeg, triomfantelijk een mand met da dels, die hij niet ver daarvandaan on der de palmen had gevonden. De vruch ten waren vergiftigd Het was een vreeselijk vergif, dat een directe uitwer king had op de hersenen. Zoo schoot in den volgenden nacht de een op den ander. De waanzin had zich van bijna twintig man meester gemaakt. Eén ding wordt echter nog dikwijls door hem vergeten de verzekering van het allerbelangrijkste bezit voor zijn be drijf zijn eigen werkkracht. En dat, on danks hel feit, dat bij het teniet gaan daar van, ingeval van vroegtijdig overlijden, grootste schade onstaat voor zijn eigen dommen en daarmede de grootste moeilijk heden voor zijn vrouw en kinderen het ge volg zijn. Deze uiterst nadeelige gevolgen voor de achterblijvenden. veroorzaakt door een vroegtijdig overlijden van het gezinshoofd kan men voorkomen door DE LEVENSVERZEKERING. Zij zorgt er voor, dat TIJDIG het noo- dige geld beschikbaar komt; zij beschermt hel gezin, waaraan de kostwinner werd onttrokken, OP DAADWERKELIJKE WIJ ZE voor materieel verlies en financieelen endergang. Door haar verkrijgt de zoon, die het erfgoed overneemt, de noodige middelen om de overige rechthebbenden hun deel le doen geworden, terwijl tevens de levensverzekering er voor zorgt, dat bij dien overgang de vereischte gelden aanwe zig zijn om de successierechten te kunnen voldoen. Het erfdeel wordt niet noodetoos versnipperd, doch het blijft door de levens verzekering intact, zonder dat een zware schuldenlast ontstaat. De financieele zekerheid van het gezin wordt door de levensverzekering belang rijk verhoogd. Rust reeds een schuld op de eigendommen, dan is de levensverzeke ring met haar stelselmatige kapitaalvor ming het beste middel om te voorzien in de aflossing van deze schuld, onafhanke lijk van het leven van den schuldenaar. De heilzame werking van de levensver zekering is echter niet slechts beperkt tot de buitengewone voordeelen, die het ge zin ten goede komen in geval van vroeg tijdig overlijden van den boer, ook tijdens zijn leven bewijst zij den verzekerde on schatbare diensten. Het komt veelvuldig voor dat direct contant geld noodig is. Er kan zich bijvoor beeld een bijzonder gunstige gelegenheid voordoen om een aangrenzend stuk land of bosch voordeelig te koopen of het blijkt dat grootere reparaties aan de gebouwen dringend noodig zijn of het is gewenscht aregs hen aan. Drie dagen duurde het'om bijv. enkele practische, maar dure land gevecht luitenant Dianon viel reeds' bouwmachines aan le schaffen. Voor dit al- den tweeden dag De onderofficier Po- j les is geld noodig, mogelijk zooveel, Jat béguin nam het bevel op zich. De MO-leen hypotheek opgenomen zou moeten wor hammedaansche gidsen, die net zulke den. Daardoor wordt de bezitting echter verraders waren als die, welke majoor! verder belast en vermindert dientengevol- Flatters in handen van de Toearegs;;e de waarde De voorzichtige en pra ui- gespeeld hadden, waren reeds lang ver-Jsche boer, die in zijn jonge jaren een le- dwenen. Met een geïmproviseerde vlag,vensverzekering heeft afgesloten, blijft vervaardigd van vodden en Stukge-I hiervan verschoond. Hij kan, wanneer zijn scheurde hemden, trok de kleine schare verzekering lang genoeg loopt, van zijn helden, dicht opeengedrongen en Zin- Maatschappij het noodige geld verlangen, gend, om den moed er in te houden 'om dergelijke uitgaven te bestrijden, verder de woestijn door. In den nachtI Fen dochter treedt in het huwelijk, van den lden op den 12den verdwenen, Koor haar uitzet moet worden gezorgd, tot ontzetting van den dapperen onder- Fen van de zoons kiest een ander beroep, officier, de vier betrouwbaarste blanke Fen tweede heeft zijn zinnen gezet op een soldaten. Wat nu volgde, was een waar eigen hofstede. Daartoe is ook weer geld inferno, een chaos van verschrikkin- pereischt. De boer die zijn leven tijdig en gen; honger en waanzin benevelden de voldoende vcrzckert, verschaft het zich ge zinnen der laatst overgeblevenen. Den!ma,{ke,,jk. Een beleening van zijn polis 2den April 1881 arriveerden in Hassi-el- Ueeft hem dc noodiée middelen. Hessieghem 5 inboorlingen, geen enkele blanke, zonder rijdieren, halfj Zeer bijzondere voordeelen verschaft dood van honger en uitputting het de levensverzekering echter aan den boer overschot van de expeditie Flatters. Een t voor zijn ouden dag, wanneer hij zich na spoorlijn, die nog niet aangelegd, zelfs al zijn werken en zorgen terug trekt om Met 34 man trok luitenant Dianon verder. Twee dagen later vielen de Toe- Heeft hij den afloopdatum van zijn ver zekering bereikt, dan heeft hij op billijk* wijze een kapitaal gespaard, dat hem in staal stelt zijn zoon zoonoodig de overna me van het erfgoed te vergemakkelijken en zijn eigen toekomst rustig onder oogen te zien. Hij zal als tot dusver vrij over zijn geld kunnen beschikken, zelfstandig kun nen leven en zich ieders achting hebben verworven. Wordt vervolgd. BOEKBESPREKING. DOODENWACHT BIJ ONZE GEVALLENEN. DOCR G. H. HOEK. Omvang2C8 pagina's. Artistieke ver zorging loon Lukassen. Illustratie: sym bolische teekeningen, aansluitend bij de .ekst. Prijs gebonden in mooie, geheal ir.nen band, voorzien van een stofom- Jag, (f 3,25 o.b inbegrepen.) Dit boek verschijnt een dezer dagen, wanneer heel het Nederlandsche volk de gevallenen herdenkt. De schrijver, de radio-journalist G. H. Hoek, is in alle Nederlandsche huiska mers een goede bekende. Doodenwacht is het boek der nationale gedachtenis voor héél het volk de uit gave staat onder auspiciën van „Ons Le ger", een deel van de opbrengst wordt gereserveerd voor het natioale oorlogsmo nument, dat na den oorlog zal verrijzen. Het is het eerste boek, dat een volledig beeld geeft van de ontwikkeling van de strijd in Nederland. Een zeer spannend, vaak verhelderend en ook ontroerend ver slag van de wijze, waarop onze mannen vie len. Geen verzonnen verhaal, maar feiten. Medewerking werd verleend door Gen. Maj. Oudendijk, Pastoor Noordman, Dr. Harrenstein. Kapelaan Smulders en Dr. Prins. Aan het boek wordt toegevoegd een complete lijst van alle in de oorlog geval lenen, samengesteld door „Ons Leger" met medewerking van het Nederlandsche Roo- de Kruis en van alle Gemeentebesturen. Deze lijst werd nog nooit gepubliceerd Nadruk ervan is verboden. BESTELLBON Te zenden aan Bosker's Boekhandel. Ondergeteekende wenscht te ontvangen: 1 ex. Doodenwacht bij onze Gevallenen, door G, H. Hoek, geb. f 3,25. A. Het bedrag wordt gegireerd (no. 3601. B. Het bedrag wordt per postwissel gezonden. C. Gelieve kwitantie aan te bieden (verhoogd met inningskosten.) Doorhalen wat niet verlangd wordt. Naam Adres RIJST. BON 23 Va pond rijst, rijstemeel of rijstgries kindermeel of gruttemeel tot en met 18 Mei. BON 21, voor 250 gram Rijst, rijst gries, rijstemeel, rijstebloem of grutten- meel geldig t.e.m. 25 Mei. HAVERMOUT ENZ. BON 24 voor Va pond havermout, of havervlokken, of haverbloem of aard- appelmeelvlokken of gort, of gortmeel, of grutten t.e.m. 15 Juni. GORT. BON 25 voor Va pond Gort of Gortmout of Grutten t.e.m. 15 Juni. MAÏZENA, ENZ. BON 27 1 ons maizena, of gries- meel, of sago, of aardappelmeel, of pud dingpoeder of puddingsauspoeder tot en met 15 Juni. VERMICELLI. BON 26 1 ons macaroni of vermicelli of spaghetti tot en met 15 Juni. PETROLEUMZEGEL, „periode 10." Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 15 Juni. MELK. BON 15 van de melkkaart geeft recht op het koopen van 1 3 4 liter melk tot en met Zondag 11 Mei. PEULVRUCHTEN. BON 28 500 gram peulvruchten tot en met 11 Mei. ZEEP. BON 29 150 gr. toiletzeep, of 120 gr. huishoudzeep, of 150 gr. zachte zeep, of 250 gr. zeeppoeder, of 300 gr. zachte zeeppasta, of per 20 kg. droog wasch- goed. geldig t.e.m. 31 Mei. Bon „1 rantsoen toiletzeep" ca. 75 gr. van de oude samenstelling, medicinale zeep of kinderzeep. SCHEERZEEP. Bon K v. d. Tcxticlkaart voor 50 gr. scheerzeep of een tube scheercreme of een pot scheerzeep geldig tot en met 31 Aug. Tomatenplanten voor de kouden grond uit voorraad leverbaar vanaf half Mei. Tevens alle soor- tenPerkplanten, Dhalia's en Cry- santenstekken. Adres J. Posthu mus, Hoofdstr. H.-hoef. Tel. 11. Zendt ons Uw Teeltplan 1941. Wy bezorgen dan voor U een tegen de biliijkste premie en op de gunstigste voorwaarden. BIERSTEKER's ASSURANTIEKANTOOR Tel. 984 Koningstraat Den Helder. Iedere Woensdag Beurs, M.-meer. CERESAN (nieuw) CERESAN, (nat) KOPER BAYER (gecon.) A. BOERHAVE. Telef- 97, Slootweg, Middenmeer. DONDERDAG 8 MEI Dr. BEEKER (2—3 uur.) IN HET GYMNASTTEK-LOKAAI. NIEUWE SCHOOL. H.-HOEF. Depot TEUN TAKES, Hoofdstraat H.-hoef. CONSULTATIE - BUREAU voor zuigelingen Middenmeer DONDERDAG 8 MEI in de Consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk te MIDDENMEER.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 4