32e JAARGANG DONDERDAG 15 MEI 1941 No. 56 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN üle HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE ffiEiRINGER COURANT Verschijnt eiken g', Donderdag en Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.3( ADVERTENTIëN Van 1 5 regels Iedere regel meer f 0.60 f 0.12 UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. BINNENLANDSCH NIEUWS. Eerbiedige hulde aan hen die vielen voor het Vaderland. Duizenden op den Grcbbeberg. Duizenden Nederlanders Uit alle dee- len van het land hebben Zondag op den Grebbeberg te Rhenen een eerbiedige hulde gebracht aan de landgenooten, die daar verleden jaar in den strijd voor het vaderland gevallen zijn. Van 's mor gens vroeg tot laat in den middag trok een ontzaglijkè stoet mannen en vrou wen in een onafgebroken rij langs de graven op het soldatenkerkhof, waar bij alle drukte, een diepe, plechtige stilte heerschte. Met prachtige kransen, bloemstukken, maar ook eenvoudige bouquetten, brachten de bezoekers hun gevoelens tot uitdrukking, zoodat de graven ten slotte onder de bloemen be dolven werden. Men was geheel op eigen gelegenheid naar Rhenen gekomen per trein, au tobus en fiets. Vaders en moeders, die hier zonen te betreuren hebben, vrou wen, wier mannen of verloofden onder de gevallenen behooren en kinderen, die hun vader verloren. Het bezoek i echter zoo overstelpend, dat men zich slechts voetje voor voetje over de ge wijde plek kon voortbewegen. Op alle graven werden bloemen gelegd en voor al de Onbekende Soldaat werd niet ver geten. Het was een indrukwekkend défilé, dat zonder weerklank verliep. De druk te was zoo groot, dat op den rijksweg het verkeer door de politie geregeld moest worden. De onlangs gereed geko men rijwielbewaarplaats kwam dezen dag ruimte te kort. De bussen van den dienst RhenenArnhem reden af en aan en konden nauwelijks den stroom bezoekers verwerken. Ook de treinen voor Rhenen uit de richting Amersfoort en Kesteren vervoerden een record aan tal reizigers. N. H. Crt. FEUILLETON, door Charles Alden Seltzer. 32. Een vreemde gemoedsaandoening .maakte zich dit keer van haar meester, toen zij den volgenden morgen haar kamerdeur opendeed en Brazo, ontdaan van zijn baard en het lange haar, bij de kachel zag staan. Zij was blij, dat Brazo haar niet aan keek, toen hij „goedenmorgen" zei en merkte, hoe een snelle blos naar haar wangen steeg. Want op dat oogenblik wist zij, dat zij Brazo liefhad. Hij zag nog bleek door zijn ziekte, maar was toch knap. Zijn kin en zijn mond wa ren juist zooals zij ze in den geest door zijn baard heen had gezien. Misschien waren zijn lippen iets sterker, dan zij verondersteld had, maar er speelde een wonderlijk lachje omheen en juist op dit oogenblik verkeerde hij in een ei genzinnige gemoedsstemming. Zijn haar, dat in den nek en aan de slapen kort geknipt was, golfde bovenop. Na den eersten blik, dien zij op hem wierp, maakte angst zich van haar meester. „Brazoriep zij uit. „Wat heb je gedaan „Je bedoelt zeker met mijn haar en baard," antwoordde hij met zijn rug naar haar toegekeerd. „Ik had ze al Prijzen van kuikens vastgesteld. Bij verkoop door fokkers 75 cent per stuk. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij heeft vastgesteld het prijzenbesluit kui kens 1941. Art. 2 luidt als volgt 1. De prijs voor vrouwelijke kuikens van kippen en eenden bij verkoop door fokkers aan houders van vermeerde- ringsbedrijven bedraagt f 0.75 per stuk. 2. De in het eerste lid genoemde prijs geldt bij levering onverpakt en af bedrijf van den verkooper en inclusief omzetbelasting. Bij levering verpakt en franco kooper mag deze prijs met ten hoogste 3 cent per kuiken worden ver hoogd. BORINGEN VERRICHT VOOR METHAANGAS TE AMSTERDAM. Ten behoeve van de gastractie voor auto's. Wij lezen in het Gemeenteblad De noodzakelijke beperking van het ben- zinegebruik heeft geleid tot het inrich ten van tal van auto's van gemeente diensten en -bedrijven en van particu lieren voor het gebruik van gas. Een aantal gemeente-autos is voorzien van houtgas- of anthracietgas-generatoren een grooter aantal is geschikt gemaakt voor het gebruik van lichtgas. Tot laatstbedoelde wagens behooren een groot aantal auto's van de Stadsreini ging, welke dienst daarvoor aan d< centrale inrichting aan de Bilderdijk- kade en aan den sectiepost-Oost een gaslaadstation moest inrichten. Van de gaslaadstations wordt tevens gebruik gemaakt ten behoeve van auto's van andere gemeentediensten en -bedrijven en van een beperkt aantal particuliere auto's, waarmede vervoer van vitaal be lang plaats heeft. Het is noodig, ook op andere punten in de stad enkele gaslaadstations in te richten. Voorloopig zal met een tweetal in het zuidelijke deel van de stad kun nen worden volstaan zij zullen door het Gemeenteenergiebedrijf, dat het lichtgas levert, kunnen worden geëxploi teerd. Met het oog op de onzekere ko- lenvoorziening verdient het aanbe veling, deze stations niet alleen in te richten voor het laden van licht gas, maar tevens voor het benutten van bron- of methaangas, het-welke uit den bodem kan worden gewon nen en een tweemaal zoo groote calorische waarde heeft als het lichtgas. Ten einde zekerheid te verkrijgen om trent de vraag, of een voldoende hoe veelheid methaangas op een bepaald punt aan den bodem kan worden ont trokken, zijn op enkele plaatsen proef boringen verricht, onder meer op het terrein aan den Karperweg, waar een BUITENLANDSCH NIEUWS. onderstation voor het Gemeente-ener- De aanvrage moet inhouden naam giebedrijf in aanbouw is. De boringen adres en geboortedatum, reden van de op dit terrein hebben tot gunstig resul-1 reis, datum van aankomst en vertrek taat geleid, zoodat het wenschelijk is, en het adres, waarop men op Texel aan dit onderstation een gasljaadinrich- denkt te verblijven, ting voor beide soorten gas te verbin den. In onderzoek is nog, op welke pun ten in het zuidelijke stadsgedeelte een tweede laadstation kan worden geves tigd. De kosten van de uitgevoerde borin gen hebben f 6500 bedragen, en die van den bouw en de inrichting van een laadstation aan den Karperweg worden geraamd op f 70.000, welke uit buiten gewone middelen worden bestreden. De Regeeringscommissaris voor Am sterdam heeft een besluit genomen in den zin van het bovenstaande. MOND- EN KLAUWZEER In de omgeving van De Lier-Schipluiden s bij een gedeelte van den veestapel het nond- en klauwzeer geconstateerd PROVINCIAAL NIEUWS. zoo lang, dat ik ze moe werd." „Maar nu zullen ze je herkennen, Brazo De sheriff Iemand zal het hem vertellen! Zij zullen je komen halen!" „Dat is wel waarschijnlijk," antwoord de hij. Zij ging in een stoel bij de tafel zit ten en staarde hem aan. „O, waarom deed je dat, Brazo zei ze. „Het is zelfmoord Weet je dan niet dat ze je zullen ophangen „Dat zouden zij zeker doen," zei hij. „Zouden zei ze hem na. „Wat be doel je daarmee „Zij zouden het doen, als ik hier' bleef," was zijn antwoord Zij hijgde naar adem. Zij sprak niet vóór zij er zeker van was, dat haar stem haar opwinding niet zou verraden. Toen zei ze kalm „Beteekent dit, dat je weggaat f" „Zeker." „Wanneer ga je weg „O, ik heb geen haast. Over een paar dagen denk ik." Hij keerde zich nu om en keek naar haar en zij merkte op dat hij, voor de eerste maal sedert zij hem kende, haar kalm aankeek, zonder een spoor van verlegenheid. „Ik was niet van plan om zoo lang te blijven, als ik gedaan heb," zei hij. „Ik ben hier langen tijd geweest. Ik beloofde Jim, dat ik zou blijven tot hij ér bóvenop was en ik geloof, dat ik dat gedaan heb. Jullie zijn hier nu op orde en ik geloof dat er voor mij nu niets meer te doen is. Je hebt goede men- schen om je heen het goud is in geld omgezet en het begin van je veestapel is er. Je bent je rancho-huis aan het bouwen. Ik geloof dat ik gedaan heb, wat ik aan Jim heb beloofd. Je zult je PAARDENMARKT. Als van ouds wordt te Sehagen op den tweeden Maandag in Mei een paar denmarkt gehouden. De paarden, die aangevoerd werden moesten nu eerst getaxeerd worden alvorens zij verkocht mochten worden. Van verkoop hebben wij echter niets vernomen. Er werden 14 stuks aange voerd. De heer K. Stammis uit H. H. Waard bracht 8 stuks aan de markt. Na 12 uur werd begonnen met de taxa tie. De getaxeerde waarde der paarden varieerden van f 750.tot f 1250.De hoogste noteering kwam op naam van den handelaar D. Dekker te Harenkar spel. WESTFRIESLAND. STRENGE NACHTVORST. Wat door de tuinders al gedurende vele dagen gevreesd werd, is in den nacht van Zondag op Maandag helaas een feit geworden. Een strenge nacht vorst bekroonde een koude gure peri ode, waardoor de meeste perceelen aardappelen in meerdere of mindere mate zijn afgevroren. Hoewel de om vang der geleden schade niet in cijfers valt uit te drukken, kan toch met ze kerheid worden vastgesteld dat de oogst pl.m. 14 dagen is verlaat, LAMMERENMARKTEN OP TEXEL, De eerste van de zes lammerenmavk- ten zal gehouden worden op 19 Mei a.s, Veehandelaren, die de markten willen bezoeken, moeten er aan denken, dat voor een verblijfsvergunning op Texel 10 dagen tevoren een aanvraag moet worden ingediend bij den Burgemeester van Texel (afd. Verblijfsvergunningen cheque-boek dat je mij gaf, op dezelfde piek vinden, waar je het neergelegc hebt. Voor ik ga, zal ik het op jou la ten overschrijven." „Je kunt niet ver rijden, Brazo," zei: ze. „Je bent nog niet geheel in orde." Hij glimlachte. „Ik ben gezonder, dan je denkt. Rijden zal mij geen kwaad doen." Hij was een nieuwe Brazo, die voor haar stond. Hij scheen zijn oude inden- titeit te hebben laten varen, tegelijk met het scheren van zijn baard en het afknippen van zijn lang haar. In haar tegenwoordigheid was hij verlegen en schroomvallig geweest, terwijl hij nu vrijmoedig en doortastend leek. Hij scheen nieuwe vitaliteit gekregen te hebben. Maar misschien was die vitali teit er aldoor geweest en had zij het niet gemerkt. In ieder geval was er niets meer van den ouden Brazo in den man, die nu tegenover haar stond, niets behalve de persoonlijkheid van zijn ver anderd uiterlijk. Een nieuwe, prachtige Brazo Nu was zij het, die een kleur kreeg. Zij zat heel stil en keek naar het ta fellaken voor haar. „Denk je, dat ze werkelijk om je zul len komen, Brazo Ik bedoel de she riff „Zeker. Wilson kent mij. Die man, waarop ik schoot, hoorde, dat ik jou over den moord op den betaalmeester vertelde." „Misschien zal Wilson het niet ver tellen," merkte ze op. Zij zocht wanho pig naar een uitweg om hem te behou den. Zij wilde niet, dat hij gaan zou „Hij zal het beslist vertellen." „Je zou je baard weer kunnen laten Bijeenkomst van leiders der N.S.D.A.P. bij Hitier. Berlijn, 13 Mei (D.N.B.) De „National- Sozialistische Partei - Korrespondenz" deelt mede „Bij de Fiihrer is vandaag een bijeen komst gehouden van alle rijksleiders en gouwleiders der N.S.D A.P., waaraan ook rijksmaarschalk Hermann Göring deel nam. De leiders brachten den Fiihrer, die een toespraak hield, een overweldi gende ovatie, waarin de vastbesloten wil tot overwinnen tot uiting kwam." BERLIJN VERWACHT MISBRUIK VAN GEVAL-HESS VOOR PROPAGANDA DOELEINDEN. Berlijn, 13 Mei. (D.N.B.) Van welinge lichte zijde verneemt het A.N.P. In politieke kringen in de Duitsche rijkshoofdstad wees men hedenavond inzake het geval-Rudolff Hess in het bijzonder op de passage van het hier over van Engelsche zijde gepubliceerde communiqué, waaruit blijkt, dat Hess is gebracht naar een plaats, die streng geheim wordt gehouden en waar nie mand hem mag' bezoeken. Men noemt in de genoemde klingen deze passage van het Britsche communiqué bijzonder belangwekkend en voegde hieraan toe, dat onder dergelijke omstandigheden natuurlijk niemand kan onderzoeken, hoe men Hess behandelt en met welke methoden menf hem eventueel zekere verklaringen zal ontwringen. Van Duitsche zijde is men dientenge volge niet in staat te controleeren hoeverre berichten, die door Londen hierover gepubliceerd, authentiek zijn. Men twijfelt er echter in politieke kringen hier reeds thans niet aan, dar Churchill en zijn kliek van de geheele aangelegenheid het meest euvele propa gandistische misbruik zullen maken. MEVROUW HESS NIET NAAR ANKARA. Berlijn, 13 Mei (A.N.P.)Van welinge lichte zijde wordt vernomen, dat het bericht van O.F.I. (Havas), als zou de echtgenoote van Rudolf Hess te Ankara zijn aangekomen, eiken grond mist een zuiver verzinsel is. Mevrouw Hess bevindt zich in haar woonplaats in Duitschland. NAT.-SOZ. PARTEI - KORRESPONDENZ OVER HESS. Berlijn, 13 Mei. (D.N.B.) De National- groeien. „Nooit meer." Hij lachte grimmig. „Voortaan scheer ik mij iedere dag." Hij keek haar recht in de oogen. Maar zij had Anderson vergeten en merkte het sarcasme in zijn woorden niet op. „Waarom vroeg zij. „Je zag er heel goed uit met dien baard, Brazo." Hij had haar nu kunnen vertellen, dat hij terwijl hij een baard droeg, zich bewust geweest was van de bijzondere aantrekkelijkheid van Anderson. Dat hij Anderson's naam niet noemde, bewees, dat hij haar niet verlegen wilde maken. Hij wilde geen voordeel zien te behalen door een afbrekend woord over den man, dien hij dacht dat zij liefhad, „Och kom," zei hij enkel. Hij zette het ontbijt op tafel en ging' tegenover haar zitten. Zij at weinig, want zij had geen trek in eten. Tever- geeft probeerde zij een middel te be denken om hem bij zich te houden. Zij kon hem niet brutaalweg vertellen, waarom zij wilde, dat hij bleef, want haar trots gedoogde dat niet. En zij kon niets anders bedenken, dat invloed op hem zou hebben. Toch moest hij blijven Zij wou hem niet laten gaan Brazo sprak niet, want er scheen niets te zijn om over te praten. Praten was nutteloos. Wat een man of een vrouw zei, had heel weinig uit te staan met zijn verlangens, want meest al maakte men gebruik van woorden om zijn gedachten te verbergen. Neem bijvoorbeeld Ella. Als hij niet beter ge weten had, zou hij gedacht hebben dat zij wenschte, dat hij in het huisje zou blijven, terwijl het enkel beleefdheid tegenover hem was, als zij hem pro beerde te overreden om te blijven. Sozialistische Partei - Korrespondenz deelt mede Voor zoover het totdusver ingestelde onderzoek der door Rudolf Hess achter gelaten papieren aantoont, schijnt Hess in den waan te hebben geleefd, door een persoonlijken stap bij hem van vroe ger bekende Engelschen toch nog een vergelijk tusschen Duitschland en En geland tot stand te kunnen brengen. Inderdaad is hij ook, zooals inmiddels door een mededeeling uit Londen werd bevestigd, in Schotland in de buurt van de plaats, die hij wilde bezoeken, uit het vliegtuig gesprongen, waarna hij blijkbaar in gewonden toestand is ge vonden. Rudolf Hess, die sinds jaren, zooals in de partij bekend was, lichamelijk zwaar leed, nam den laatsten tijd in toenemende mate zijn toevlucht tot de meest uiteenloopende hulpmiddelen, als magnetiseurs, astrologen enz. In hoe verre dezen personen schuld treft, voor het ontstaan van een geestelijke ge schoktheid, welke hem tot dezen stap heeft gebracht, zal men eveneens pro- beeren op te helderen. Het zou echter ook denkbaar zijn, dat Hess van Engelsche zijde bewust in een val gelokt is. De geheele wijze van zijn optreden bevestigt in ieder geval het reeds in de eerste mededeeling verstrek te feit, dat hij aan waandenkbeelden heeft geleden. Hij kende de talrijke met de eerlijkste bedoelingen ontstane vre desvoorstellen van den Führer beter dan iemand anders. Blijkbaar stelde hij zich nu voor door een persoonlijk offer een ontwikkeling te kunnen voorkomen, welke in zijn oogen slechts met de vol komen vernietiging van het Britsche rijk zou eindigen. Hess. wiens werkkring zooais bekend is uitsluitend in de partij lag, heeft daarom ook voor zoover uit zijn aan- teekeningen blijkt, geen heldere voor stelling gehad over de uitvoering of over de gevolgen van zijn stap. De nationaal-socialistische partij be treurt het, dat deze idealist het slacht offer werd van zulk een noodlottig waandenkbeeld. Hierdoor wordt niets veranderd in het voornemen om den oorlog, die aan het Duitsche volk is opgedrongen, voort te zetten. Die oorlog zal zoolang gevoerd worden, totdat, zooals de führer ook in zijn jongste rede verklaarde, de Britsche bewindslieden ten val heeft gebracht of totdat zij tot vrede bereid zijn. GENERAAL SOSNKOWSKI DOOR BOMSPL1NTERS ZWAAR GEWOND. Si.j Duitschen luchtaanval op Londen. Londen, 13 Mei (S.P.T.) De plaats vervangende Poolsche eerste minister, generaal Sosnkowski, is volgens een of ficieuze mededeeling bij den Duitschen luchtaanval in den nacht van Zondag- op Maandag zwaar gewond. Splinters Hij had gehoopt dat zij een goede re den zou aanvoeren om te blijven. Zij was bekend met het feit, dat Wilson en zijn mannen in de buurt waren, maar zij had geen woord over hen gesproken, of over bang zijn voor hen. En hij wist, dat zij bang voor hen was, dat zij re den had om te vreezen. Vroeger of la ter, zou Wilson haar weer achtervolgen. Maar zij had niet gesproken over haar vrees voor den man. Brazo had verwacht, dat zij Wilson zou noemen, want dat zou hem een excuus gegeven hebben om te blijven. Hij had geen zin om weg te gaan. Hij had heimelijk hoop, dat zij na verloop van tijd, van meening omtrent Anderson zou veranderen. Maar daar zij gezorgd had een direct beroep op hem te vermijden, wist hij, dat zij hem niet noodig had. Zij had het gesprek op een veilig ter rein gehouden, had hem over zich zelf laten praten en over het gevaar, dat hij door den sheriff gevangen genomen zou worden. Was er één man, die zich door zooiets zou laten influenceeren Zij was tamelijk slim geweest, vond hij, door hun gesprek zoo te beperken, want natuurlijk moest zij weten, dat hij, na dat hij zich als Brazo had geopenbaard, niet in de streek kon blijven, tenzij zij het hem bepaald vroeg of een beroep deed op zijn bescherming. Zij had dit niet gedaan, ofschoon hij wist evenals zij het wist dat zij bescherming noodig had. Maar zij had hem niet noodig zij vertrouwde op Anderson. En Anderson was een goed man. Als er gevochten moest worden, kon Anderson het even goed als hij. (Wordt vervolgd,)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1