32e JAARGANG DINSDAG 20 MEI 1941 No. 58 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Op Hemelvaartsdag (Donder dag a.s.) zal dit blad NIET verschijnen. Red. HARD TEGEN HARD Het Alg. Handelsblad schrijft Het schijnt, dat in dezen oorlog geen neutralen op strategisch belangrijke plaatsen geduld worden. De een na de ander wordt in den zich steeds verder uitbreidenden strijd betrokken. De be langen der machtige oorlogvoerende partijen zijn zóó gi'oot, dat zij niet meer door kleinere belangen kunnen worden gehinderd in hun bruisende loop. Frankrijk heeft het vorig jaar een slag ontvangen die tot een débaclc leidde het was genoodzaakt den Wa penstilstand van C o m p i e gn e te aan vaarden en scheen daarmede, wat den eigenlijken oorlog betreft, te zijn uitge schakeld. Dit beteekende echter niet, dat het zoo zwaar getroffen en ver scheurde land nu verder rustig kon wer ken aan zijn nationaal hestel om zich een nieuwe plaats in de Europeesche orde te verwerven. De tegenwoordige oorlog botst tegen „kleurlooze midden stof". Frankrijk trachtte een politiek van schipperen te volgen, van uitstel van beslissingen. Maar het werd intus- schen van beide zijden hoe langer hoe meer tot beslissingen aangezet. De in cidenten van Oran en Dakar, het aanhouden van Fransche koopvaarders, de beschieting ervan bij Nemours, toonden duidelijk aan, dat in de ver houding tot den voormaligen bondge noot, Engeland, een zeer groote veran dering was gekomen. Aan de andere zijde wachtte Duitschland op de uit- FEUILLETON, door Charles Alden Seltzer. De aanvoerder der menigte glimlachte weer tegen Brazo. Het leek Brazo, dat de man probeerde om een gemoedsbe weging te onderdrukken, een onver schilligheid te toonen, die hij niet voel de. „Je mag je pistool wegsteken," zei hij tegen Brazo. „Deze menschen komen niet hier om je aan te vallen. Zij hebben, mijn komst geroken en zijn mij gevolgd. Zij willen niet teruggaan, want zij hebben er ook belang bij. Mijn naam is Kuneen. Ik ben vertegenwoordiger van de Federal Land Commission voor dit district. Te De- ming hoorde ik, dat ik hier een zekere vrouw Wainright zou vinden Ella Wainright een zuster van James Wainright, die ook bekend stond als Jim Henley." Brazo keerde zich om, keek naar Ella en trad terzijde, zoodat Kuneen haar kon zien. Ella keek naar den vertegenwoordiger. Uiterlijk was zij kalm, ofschoon haar wangen bleek waren en haar oogen schitterden. „Ik ben Ella Wainright," zei ze. De vertegenwoordiger boog. „Miss Wainright," zei hij. „Het spijt mij dat ik een onaangename plicht voering van de politiek van Montoire, in welke plaats op 24 October j.1. het onderhoud tusschen H i 11 e r en P é- t a i n plaats had, waarbij de Maarschalk Frankrijks medewerking aan het nieu we Europa toezegde. De weifelende houding van Frankrijk is ongetwijfeld mede ontstaan door de geographische positie van het Fransche Rijk het Moederland ligt in Europa, het koloniale rijk overzee. Het is voor Vichy onder te tegenwoordige omstan digheden uiterst moeilijk deze gebieden bijeen en in de hand te houden, om niet te spreken van de mogelijkheid dei- verdediging. De ontwikkeling in het N a b ij e Oosten heeft ten slotte Frankrijk voor een positieve keuze gesteld. Wat te Berchtesgaden tusschen Hitier en Darlan precies werd besproken is niet bekend, maar de jongste berichten uit Syrië duiden erop, dat Duitsch land ten slotte van Frankrijk de oogen- blikkelijke inwilliging van bepaalde ei- schen heeft gevraagd, nl. het gebruik van vliegvelden in Syrië om daardoor den strijd in Irak tegen Engeland te kunnen steunen. Van Engelsche en Amerikaanschi zijde is het antwoord niet lang uitge bleven. De Britsche regeering zal een actie tegen zulk een gebruik van Syri sche vliegvelden ondernemende Ver. Staten, hoewel zij niet formeel in oorlog verkeeren met Duitschland, zijn reeds onmiddellijk overgegaan tot een maat regel tegen Fransche «schepen, zooals er enkele weken geleden reeds tegen Italiaansche, Deensche en Duitsche schepen werd ondernomen, nl. beslag legging. En niemand kan zeggen welk optreden Washington tegen Frankrijk nog verder in den zin heeft. In dit ver band herinnert men zich echter de ge ruchten omtrent mogelijke Amerikaan- sche plannen tot bezetting van Da ka r in West-Afrika. Beslagneming van Fransche saldi zou eveneens kunnen volgen. In December j.1. heeft Washington een nieuwen ambassadeur te Vichy ge accrediteerd, admiraal Leahy. Zijn opdracht was ongetwijfeld zoo blijkt nu te pogen de Fransche regeering te weerhouden van een nauwe samen werking met Duitschland. Eenige dagen geleden heeft Leahy den maarschalk bezocht om hem in opdracht van Was hington opheldering te vragen over de waarschuwing, welke Pétains vertegen woordiger de Brinon, eenige dagen tevoren te Parijs aan het adres der Ver. Staten had gericht, om geenerlei actie tegen Dakar te ondernemen. Deze stap duidde reeds op een verscherping in Washingtons houding jegens Frank rijk. moet vervullen. Maar ik heb geen keus." Hij kuchte en keek naar eenige papie ren die hij uit zijn zak had genomen. „Eenige jaren geleden," ging hij voort, „kreeg een man, Mason genaamd, een schenking van een kwart sectie land, omschreven in deze stukken. Dit land is nu in jouw bezit, als erfgename van' James Wainright. Toen Mason het be doelde land kocht, moest hij enkele be paalde voorwaarden vervullen voor de koop gewettigd kon worden dat wil zeggen, voor hij eigendomsrecht had op het land. Deze voorwaarden werden 'door Mason niet vervuld. Daarom kreeg Mason nooit een eigendoms-bewijs. Na tuurlijk was dus zijn verkoop van het land aan James Wainright onwettig. Daarom wordt het land dat nu in jouw bezit is, weer publiek eigendom. Ik zal hiervan een bekendmaking aanplakken. Wij willen het je niet lastig maken, daarom kun je zoo lang blijven, als je zelf wilt. Maar omdat dit land nu deel uitmaakt van het publiek eigendom, wordt het weer bestemd voor nieuwe schenkingen aan de menschen." Hij keek even naar Ella's bleeke wan gen en opeengeklemde lippen en boog weer. „Het spijt mij, miss," vervolgde hij glimlachend. „Maar ik moest mijn plicht doen." „Bedoel je, dat al deze menschen nu op mijn land claims mogen uitzetten vroeg Ella. „Precies," antwoordde de vertegen woordiger. „Je hebt niet meer recht op het land dan zij. Natuurlijk mag je, als je eenige voorkeur hebt, een claim uit zetten, onder de wettige bepalingen van oppervlakte en registratie. Maar je z-ult vlug moeten zijn, miss," raadde hij, „want deze mensch branden van ver- Zoowel te Washington als te Vichy toont men in officieele kringen weinige neiging zich over de ontwikkeling van de AmerikaanschFransche betrekkin gen formeel uit te laten. Jdaar dat er iets gewijzigd is, is duidelijk. Eenige maanden geleden leek het alsof Ame rika jegens Frankrijk een tegemoetko mende houding wilde aannemen, voor al in zake de voedselvoorziening. Was hington stond toen in dit opzicht min of meer tegenover de Engelsche opvat tingen hieromtrent. Maar op het oogen- blik behandelt Washington Frankrijk op dit punt reeds geheel als bezet land, om niet te zeggen als vijandig land. Het zwakke punt van het Fransche Rijk overzee is steeds geweest, dat Frankrijk niet in staat was dit afdoen de te beschermen, maar daarvoor af hankelijk was van de sterkere mogend heden ter zee. Slechts Noord-Afrika vormde een uitzondering en het is dan ook niet zonder reden dat de Fransche kolonisatie zich vooral richtte op A1- giers, Tunis en Marokko. Toen Frankrijk, overeenkomstig de afspraken van 1915, na den wereldoorlog het man daat over Syrië verwierf, werd de posi tie van het Fransche Rijk overzee open lijker besproken Frankrijks macht in het Nabije Oosten toch was te gering, zoo oordeelden velen ook in Frankrijk, om daar een sterke rol te kunnen spe len. Het is dan ook niet verwonderlijk dat juist dit gebied het eerst in den strijd is betrokken. En wat zal thans het lot zijn van de andere Fransche koloniën Frankrijk is thans als koloniale mo gendheid, die in den strijd betrokken werd, als het ware in tweeën gesneden, en de deelen des rijks liggen in gebie den met onderling verschillende machts verhoudingen. Nog een ander land dreigt nu voor hetzelfde geval geplaatst te worden, nl. Portugal. Wanneer de oorlog het Iberische Schiereiland zou bereiken, zal ook het land van Salazar voor een moeilijke keuze komen te staan. Op het continent zal het druk ondervinden, maar in zijn koloniën, in de eerste plaats de Azoren en de Kaap Verdische Eilanden, eveneens, zij het van andere zijde. De oorlog breidt zich uit, en wie verspreid ligt, loopt vele risico's. BINNENLANDSCH NIEUWS. BLOEM EN MEEL OP BROODBON. De secrearis-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede langen." De vertegenwoordiger sprak de laat ste woorden met Ella, Brazo en Ander- son met zijn mannen, als eenige toe- hooders. Want de menigte, die den ver tegenwoordiger vergezeld had, ver spreidde zich en zwermde langs de ri vier, roepend, schreeuwend, gillend van begeerte om beslag te leggen op zekere plekken, waar de verschillende leden goud dachten te vinden. Mannen en vrouwen snelden de lage heuvels In het Oosten in. Sommigen waren door het bosch naar het Westen gegaan. Ande ren renden naar de rivieroevers, naar beken in de heuvels, tusschen het huis je en de rivier en sommigen waren en kel naar een woest dal gegaan, niet meer dan drie- of vierhonderd meter ten Oosten van het nieuwe ranchohuis. Het geluid van hun heengaan stierf weg. Wilson was met de anderen mee gegaan en alleen Brazo, Ella en de cowboys bleven over met Kuneen, die kalm doorging met het aanplakken der bekendmaking. Spoedig was Kuneen klaar. Hij glim lachte tegen Ella. boog en liep het bosch in. Daar had hij een paard vast gebonden. Hij steeg op en reed weg in de richting van Wainright. Brazo had niets gezegd. Hij keek El la aan, die zijn blik beantwoordde. Ei- speelde een flauw glimlachje om haar lippen, maar haar oogen leken wel vol met kleine driftige vlekjes, vol ver kropte verontwaardiging. „Wel," zei ze, „wat dunkt je daar van „Ik geloof dat het geduvel wordt, me vrouw verklaarde Anderson. „En jij zei Ella, terwijl ze nog al tijd naar Brazo keek. De detaillisten en grossiers beschik ken nog over vrij groote hoeveelheden tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, en zelfrijzend bakmeel. Daar deze arti kelen aan bederf onderhevig zijn en tot nu toe slechts op de bonnen van de bloemkaart konden worden gekocht, zoodat de voorraad betrekkelijk lang zaam afnam, is besloten het publiek tijdelijk in de gelegenheid te stellen grootere hoeveelheden van deze artike len te betrekken. In verband hiermede zullen geduren de het tijdvak van Maandag 19 Mei tot en met Zaterdag 31 Mei ook de geldige bonnen van de broodkaart recht geven op hel koopen van bovengenoemde goe deren. Gedurende het tijdvak van 19 Mei tot en met 31 Mei geven derhalve de geldige bonnen van de broodkaart be halve op het koopen van brood of ge bak, tevens elk recht op het koopen van 70 gram tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, roggemeel of zelfrijzend bakmeel. In een officieele publicatie zijn de voor de detaillisten van belang zijnde bijzonderheden vermeld, DE KAASBONNEN. De secretaris-generaal van het depar tement van Landbouw en Visscherij deelt het volgende mede In het laaste bonaanwijzingsbericht werd medegedeeld, dat de „verbruikspe- riode" dit is het tijdvak, waarvoor het rantsoen is vastgesteld voor bon „66" en „76" van de „bonkaart alge meen," welke elk recht geven op 100 gram kaas, loopt van 19 Mei tot en met 15 Juni. Dit moet zijn 19 Mei tot en met 1 Juni. De „kooptijd", d.w.z. het tijdvak waar in op deze bonnen kaas mag worden gekocht, loopt zooals reeds werd mede gedeeld, van 17 Mei tot en met 15 Juni. PERSONEELE BELASTING EN „OPGELEGDE" AUTO'S. Tot 1 Juni heeft men nog den tijd voor aangifte. De A.N.W.B. deelt mede Zooals bekend is, werden aan diege nen, die den inspecteur der directe be lastingen vóór 20 Januari 1941 mede deelden, dat hun motorrijtuig geduren de 1941 niet op den openbaren weg zou rijden („opgelegd"), voorloopig geen aanslagen personeele belasting uitge reikt. Daar velen door onbekendheid met dit voorschrift den fatalen datum 20 Januari lieten verloopen, heeft de A.N. W.B. zich ten behoeve van dergelijke personen tot het departement van Fi nanciën gewend om alsnog het achter wege laten van een aanslag voor hen te bepleiten. Hierop deelt het departe- „Kuneen is een schurk," zei Brazo. „Dit is een doorgestoken kaart. Het is een bestorming, om zich van het land meester te maken. Zij hebben niet kun nen ontdekken, waar Jim zijn slag heeft geslagen. Zij verwachten, dat je er op zult afvliegen en Jim's oude claim uitzetten. Als je dat zou doen, zouden zij er zich van meester maken." Ella knikte. „Ik dacht daaraan, toen Kuneen aan het woord was," zei ze. Zij glimlachte. „Weet je," vervolgde ze, „ik had er over gedacht om deze menschen te vertellen, waar Jim het goud vond. Ik voelde mij zoo zelfzuchtig. Ik voelde dat ik genoeg: had en dat wij den anderen ook een kans moesten geven." „Och wat,,' zei Brazo, „zij zouden net niet gewaardeerd hebben. Hoe meer zij kregen, hoe meer zij zouden willen heb ben." Brazo, Ella en de cowboys stonden te kijken, hoe de begeerige goedzoekers zich haastig over het land verspreidden. Anderson en zijn mannen keerden ten slotte naar hun werk in het rancho huis terug en lieten Ella en Brazo in de deuropening achter. „Wel," zei Ella kalm en keek met een dapperen glimlach naar Brazo op. „Dat is de loop der dingen, nietwaar Het is net een spel. De rancho is weg en jij zult ook gauw weg zijn." Zij keerde zich van hem af en keek naar buiten in de stralende zonne schijn. Maar Brazo's excuus om niet weg te gaan was er en hij lachte grimmig te gen haar profiel. „Ik zal nog een poosje in de buurt blijven," zei hij. ment mede, dat de fatale datum is verlengd van 20 Januari tot 1 Juni 1941. Al de houders van „opgelegde" motor rijtuigen dienen dus, om alsnog vrij te blijven van een aanslag personeele be lasting voor 1 Juni 1941 den inspecteur der directe belastingen van het feit dei- oplegging in kennis te stellen. GEEN REUZENBROODEN, DOCH NIET VERGETEN Door de bijzondere tijdsomstandighe den en de distributiemaatregelen kan dit jaar op Hemelvaartsdag de jaarlijk- sche broodlevering door de schatplich tige boeren van de „Dunsborger Mar- ke" niet doorgaan. De colleges van B. en W. van de gemeenten Hengelo (G.) en Zelhem hebben thans aan de be treffende boeren verzocht het verschul digde in een geldbedrag te voldoen. Wij vernemen, dat velen reeds aan dit ver zoek hebben voldaan. Op Hemelvaarts dag zullen deze gelden dan aan de daarvoor in aanmerking komende Ned. Herv. Diaconieën en R.K. Armbesturen in beide gmeenten volgens de geldende voorschriften wórden verdeeld. Al zijn er dus dit jaar geen reuzebrooden te verdeelen, de armen zullen niet worden vergeten. WEER KERMIS VIERING IN LIMBURG De commissaris der provincie Lim burg heeft een beroep gedaan op de gemeentebesturen in Limburg, zooveel mogelijk te bevorderen, dat de traditio- neele kermisviering dit jaar weer zal doorgaan. De omstandigheden zijn aan leiding geweest, dat sedert Mei 1940 in ons land de gebruikelijke kermisviering achterwege is gebleven. De secretaris generaal van het departement van Volksvoorlichting is zelfs van oordeel, dat het op grond van volkspsychologi- sche overwegingen aanbeveling ver dient, dat de kermisvermaken, voor zoover mogelijk, doorgang vinden. Ook de Duitsche autoriteiten zullen dit, zooals de secretaris-generaal voor noemd, bericht in het algemeen toe juichen. Mede dient het belang van de kerrnisvakgenooten in het oog te wor den gehouden. Intusschen blijft het mo gelijk, dat in bepaalde plaatsen de om standigheden de kermisviering in den weg staat. Behoudens eenig voorbehoud in ver band met de openbare orde en in die gemeenten, waar de Duitsche weer macht een beletsel voor kermisviering aanwezig acht, kan men in het alge meen dus aannemen, dat in Limburg de traditioneele kermisvieringen in 1941 weer zullen doorgaan. De burgemeesters zijn uitgenoodigd, zoo noodig bijzondere maatregelen te treffen, en ter zake te overleggen met den weermachtscom mandant. ÏIOODFSTUK XIX. Voor het dien avond donker werd, was de nieuwe stad Wainright van haar oude plaats overgebracht naar den Zuidelijken rand van het bassin, naar haar nieuwe standplaats bij de rivier. Er werd niet de minste moeite ge daan, om ordelijk en systematisch te werken. Niemand had tijd gehad om aan een straat te denken. De plaats leek in het minste niet op een stad. Het was een reuzen-kamp, waarin de menschen hun tenten opsloegen, waar het hun het voordeeligst leek. Een do zijn tenten stonden op een steenworp afstand van de rancho-gebouwen. Een houten gebouw de herberg waarin Brazo den korten man naar hem had zien kijken werd alweer herbouwd op den oever der rivier bij de plek, waar Brazo en Ella overgestoken waren toen Brazo het meisje naar de geheime in gang van het verborgen dal had ge bracht. Tenten verrezen, in de heuvels in het Oosten, op de vlakte in het Zui den, in het bosch ten Westen van het huisje en langs den rivieroever in het Noorden. Wagens, karren, paarden, bouwmaterialen, levensmiddelen zag men overal. Leege biervaten en vele, die niet leeg waren lagen te dampen in de zon. Toen het donker werd, was het huis je omringd door een krans van gasoline en petroleum toortsen, bevestigd aan de voorzijden der tenten en de enkele houten gebouwtjes die alweer opge trokken waren en de gele dansende gloed der lichten tegen de donkere ruimte, bood een vreemd, fantastisch schouwspel. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1