LI Verkooping N.V. RolMmsche Bitaeeiini SOLIEDE MEUBELEN BIJ EIK EN LINDEN-ALKMAAR HAGELVERZEKERING ZATERDAG 7 JUNI 1941 EEN WOON- EN WINKELHUIS, Inlichtingen bij KANTOOR HIPPOLYTUSHOEF OPPLAKVELLEN NOTITIES. MENSCHELIJK VERNUFT. De mensch is vindingrijk. Dit weten wij alvan de schepping der wereld af. Maar er zijn tijden, perioden, waarin zijn vindingrijkheid, zijn vernuft, ex tra-kansen krijgt. Zulk een tijd beleven wij nu op het gebied der levensmidde len. Ook in de periode van den (vorigen) wereldoorlog bleek het vernuft groot. Het woord „Ersatz'' was in dien tijd schering en inslag tegenwoordig hoon men het vrijwel niet en spreken wij allemaal van „surrogaat." Naar onzen indruk is 's menschen vindingrijkheid thans nog veel grooter dan in de vorige oorlogsperiode. Er is vrijwel niets, ol slimme ondernemers weten het te ver vangen. Laat het een illusie zijn, wat geeft het als zij het echte volmaakt vervangt Is het hoogste genot in hel leven niet het gedroomde Dezer da gen spraken wij een banketbakker, die ons vertelde welk percentage boter hij krijgt voor de bereiding zijner produc ten. „Maar" zei hij „de fabrikan ten hebben uitstekende vervangingspro ducten gevonden, die wij heel goed kunnen gebruiken." Wij hebben maar geen verdere bijzonderheden gevraagd waarom zouden wij een schoone illusie bij onszelf verstoren Men zie maar eens hoe keurig-bedriegelijk allerlei soorten room worden nagebootst, uiterlijk en in smaak. Zoo juist kregen wij een tijdschrift voor huisvrouwen in handen, met een recept voor „groente koekjes". Is dit geen prachtige vondst Wij eten groenten met alle mogelijke vitaminen, en tegelijk smullen wij, door het onvolprijzen middel der autosugges tie, aan „koekjes". Alles zonder bon. Leve de menschelijke vindingrijkheid H. Post, VADER CATS. Daar heeft een onzer uitgevers zoo waar Jacob Cats, den raadpensionaris- dichter, uit zijn graf gehaald en vele zijner gedichten voor ons volk te pronk gesteld. Vader Cats. „Vader", omdat geen onzer poéten, uit welke eeuw ook, zoo vermanend, zoo waarschuwend, zoo opvoedend heeft gedicht als hij, en ons zoo naarstig de deugd heeft voorgehou den ook in de meest gewone, practische dingen van het dagelijksche leven. Van daar dan ook dat Jeremias de Decker kon schrijven Dat Cats alleen door zijn gedicht Meer blinde zielen bracht tot licht, Meer dartele tot schamen Als all' ons dichters t'samen. Inderdaad. Maar misschien is Vader Cats nog het meest bekend door zijn puntdichten. „Een klein getal van rot te peren, dat kan aan duizend gave deren." „Al draagt een aap een gou den ring, het is en blijft een leelijk ding." „Hier dient een wijs man op te letten, men mag geen nar op eiers zetten." „Een wijf draagt meer uit met een lepel, als een man in brengt met een schepel." „Wie op een oud wijf is gezind, die toont dat hij het geld bemint." „Wat iemand in het donker doet, dat wordt bijlichten dag geboet." „Veel op de straat, licht op de praat.' „Wanneer het water stille staat, wanneer de menschen iedig gaat, wan neer het ijzer rusten moet, niet een van de drie blijft er goed." „Eer is teer." „Wie spreekt die zaait, wie hoort die maait." „Een groot zeil op een klein schip, moet in den grond of op een klip." „Geen spies en maakt zoo die pe wonden, als achterklap en booze monden." Als Vader Cats uitvoeriger wordt, is hij dikwijls lang zoo pittig niet. Maar in ieder gevaler is bij zijn verzen genoeg dat waard is een levend bezit van ons volk te worden. H. Post. *1 n< mogen bekend worden verondersteld. Als men die rivier hierbij nu behulp zaam zou zijn, zou alles waarschijnlijk1 zonder rampen geschieden. Doch dat deed men niet. Men ging de dijken ver- hoogen (lapmiddelen). Dit hielp wel' tijdelijk. Doch na verloop van tijd kwam' het water zoo hoog, dat de dijken het niet meer konden houden en bezweken. De gevolgen waren ontzettend. Geheele landstreken stroomden onder, duizenden menschen verdronken, de materialej schade was aanzienlijk. Zoo ging het ook met de gebeurtenissen in Europa. De tijden vertoonden reeds geruimen tijd neiging om te veranderen. Doch de belanghebbenden bij het oude deden hun uitersten best om het nieuwe te gen te houden. Men trachtte de weg, die de rivier zich kiezen wilde, tegen te houden. De gevolgen bleven niet uit. De rivier koos toch den weg die hij wilde en hij nam nu een veel breedere weg. De oorlog kwam over Europa. Nu zit ten we in de stroom en wat nu. Moeten wij die nog trachten tegen te houden Een verstandig mensch zal inzien dat zulks tot de onmogelijkheden behoort. Willen we vrije Nederlanders blijven, dan moeten we ons aanpassen aan den iedere Woensdag Beurs, KUNT U NOG KOOPEN Telefoon 2785 A Onze kwaliteit garandeert „WAARDE VOOR UW GELD." Lindegracht 1016 Toegang monsterzalen ingang Kantoordeur. Meubelen koopen is thans ,EEN ZAAK VAN VERTROUWEN.' Betaling is direct bij aankoop. Dagelijks geopend van 912 en l'/aS'/a Zaterdags 91 en 's middags 2V*5 uur. Een goede naam is een rijk een onaantastbaar bezit. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur. U zoudt mij ten zeerste verplichten door onderstaande overpeinzingen uw blad op te nemen. Als het getij verloopt moet men de bakens verzetten. Vele, zeer veie menschen begrijpen dit nog niet of willen dit niet begrijpen. Zij willen nog maar steeds door de oude vaargeul en loopen natuurlijk steeds aan den grond. „Verroest" zeggen ze dan. Vroeger kon ik er toch steeds door en waarom nu dan niet", en weer beginnen ze te martelen om het gaatje te vinden. Maar ze vinden het niet, want het is er niet meer. Eindelijk dringt het tot hen door dat hun zwoe gen tevergeefs is en mopperend zoeken ze de nieuwe vaargeul op. Soms tracht men nog door uitbaggeren (lapmidde len) de oude geul weer bevaarbaar te maken. Dit helpt tijdelijk, doch op den duur zal de geul toch weer dichtloopen. Nu geschiedt dit als regel zonder cata- stróphe, maar het kan ook anders. In China gebeurt het soms dat rivie ren neiging vertoonen van bedding te j willen veranderen. De oorzaken daarvan nieuwen tijd. We moeten alle vooroor- deelen tegen het nieuwe overboord zet ten. Zeker, we staan nog wat onwennig tegenover het nieuwe, evenals vroeger tegenover den eersten stoomtrein, ter wijl nu het vliegtuig al niet vlug genoeg meer gaat. Zoo zijn er nog veel meer dingen waar men vroeger niet aan wil de en die men nu heel gewoon vindt. Als men niet met den tijd mee gaat komt men op achter. Laten we toch be grijpen dat we de evolutie niet kunnen tegenhouden. Het wereldgebeuren heeft bewezen dat zulks niet mogelijk is. Om dat belanghebbenden dat wel wilden doen, heeft zij zich met geweld baan gebroken. Er zijn nog vele fantasten die hopen dat het oude weer terugkeert. Dit zijn natuurlijk in hoofdzaak de aan bidders van het gouden kalf. Maar men kan evengoed hopen dat de aarde an dersom gaat draaien. Het oude is ver sieten en komt niet meer terug. Als men een ouderwetsch costuum heeft dat nog bruikbaar is, dan draagt men het nog, maar zoodra dit versleten is, schaft men een nieuw aan en dan geen ouderwetsch maar een modern. Velen zullen zich afvragen wat de nieu we tijd ons brengen zal. Voor hen, die niet ziende blind en hoorende doof zijn, zal dit duidelijk zijn. Men behoeft heusch niet pro-Duitsch te zijn om dat te begrijpen. De macht van het goud heeft natuurlijk afgedaan. Hiervoor treedt in de plaats de macht van den arbeid. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat het geld zijn waarde verliest. Inte gendeel, het geld zal een veel stabilere waarde krijgen. Waardevermeerdering en -vermindering zal niet meer voorko men, want dat hield verband met de macht van hét goud. Kleine schomme lingen zijn natuurlijk niet uitgesloten. Maar het zal bij wijze van spreken niet meer voorkomen dat een bekwaam ar beider vandaag f 30.verdient en mor gen met f 15.wordt afgescheept. Ook zal het niet meer kunnen voorkomen dat een arbeider op straat wordt gezet om dat de patroon de fabriek wenscht te sluiten, daar hem dit voordeeliger uit komt tengevolge van monopolistische invloeden. Ook zal het niet meer kun nen gebeuren dat door den landman met zorg gekweekte groente naar de mestvaalt wordt gebracht. Onze boter zal niet meer voor een krats naar Enge land gaan, terwijl wij dure margarine mogen eten. Het woord „proletariër" zal men niet meer hooren. want een be kwaam arbeider is geen bezitlooze. Dat hebben de internationale parasieten hem stelselmatig voorgehouden, opdat' hij zich als een minderwaardige zou gaan gaan beschouwen. Een arbeider met een paar flinke handen aan het lijf heeft meer waarde dan een nietsnut met f 1000.op zak. De geesel der werkloosheid zal verdwijnen, want deze werd kunstmatig in het leven geroepen door de macht van het goud. Voor een bekwaam arbeider van kop of vuist zal een behoorlijk bestaan gewaarborgd zijn. Voor luiaarts is niet veel keus zij zullen moeten leeren werken ol' an ders verhongeren. Zoo ziet men dus, dat het voor den arbeider van hoog tot laag heel wat beter zal worden. En het gevolg zal zijn dat het ook voor den handel beter zal worden, want zonder arbeid, geen han del. Ten slotte nog dit. Laten we toch geen geloof hechten aan laster en gru weldaden. Het laatste jaar is toch zeker wel gebleken wat al deze geruchten en leugens waard zijn. We zijn toch zeker den leeftijd te boven dat we geloof hechten aan sprookjes. Zendt ons Uw Teeltplan 1941. Wy bezorgen dan voor .U een tegen de biliijkste premie en op de gunstigste voorwaarden. BIERSTEKER's ASSURANTIEKANTOOR Tel. 984 Koningstraat Den Helder. M.-meer. 10 STUKS 30 CT. KROEZE'» BAZAR SLOOTDORP. VRAAGT PKOEFMESJE. WIER1NGEN. OPENBARE NAM. 8 UUR PRECIES in HOTEL DE HAAN te Hippolytushoef van waarin kapperszaak, aan de Hoofdstraat 7 te H.-hoef met tuin en erf, groot 1,23 Are. Eigendom van den heer A. Gielis. Lasten van 1 Juli a.s. af. Aanvaarden cp 7 Augustus a.s. Betalen op 7 Augustus x.s. Veilingskosten 7.1 7". Notaris OBREEN. Tomatenplanten voor de kouden grond uit voorraad leverbaar vanaf half Mei. Tevens alle soor- tenPerkplanten, Dhalia's en Cry- santenstekken. Adres J. Posthu mus, Hoofdstr. H.-hoef. Tel. 11. KAPITAAL RESERVES f 61.500.000. 150 KANTOREN IN NEDERLAND. GEEFT ADVIES INZAKE BELEGGINGEN. SAFE LOKETTEN TE HUUR. 3ij aankoop van Staats-, Provinciale-, en Gemeentestukken en pandbrieven van erkende Hypotheekbanken wordt eene rente gemaakt var. f tot 5%. met halfjaarlijksche rente betaling. Telefoon No. 15. Verkrijgbaar in BOSKER's BOEKHANDEL, Hippolytushoef Middenmeer. WIERINGERMEER Met dank voor de plaatsing. P. C. VIJN. H.-hoef Mei 1941. ADVERTEEREN DOET VERKOOPEN I Vlasrepelcursus 19401941 Wieringermeer. De toenemende belangstelling voor hel repelen van vlasi heeft in den winter 1940-1941 wederom geleid tot hel organi- seeren van repelcursussen. 1. Samenstelling der Commissie. Ce samenstelling der Commissie onder- ging geen wijziging. De practische uitwer king van den cursus, de controle, enz. werd geheel verricht door een kleine werk-commissie bestaande uit de heeren; Ovinge, De Graaf en Van Gaaien. 2. Organisatie van den cursus. De cursus werd wederom op dezelfde wijze georganiseerd als in den winter 1939- 1940, namelijk een centralen cursus van 2 weken met daarop volgend een voortge- zetten cursus op de diverse bedrijven waar gerepeld zou worden. Dit systeem, dat in het voorafgaande jaar tol tevreden heid had gewerkt, was nog noodzakelijk, teneinde te bereiken, dat elk bedrijf zou worden voorzien van ten minste één af meer geschoolden kracht, die aldaar als leermeester zou kunnen optreden. De voorwerker nam na het beëindigen van den centralen cursus 't algemeen toezicht op zich, waarvoor hij regelmatig de diver se bedrijven bezocht. In overleg met den Rijkslandbouwconsu lent voor vlasteelt en vlasbewerking te \Vageningeni werd als voorwerker aange- wezén, de heer A. J. Buitenwerf te Spijk (Gr,), die gedurende 6 weken in den Pol der aanwezig was om voorlichting te geven Door de groote .belangstelling werd het noodzakelijk den centralen cursus uit te breiden lol twee bedrijven. De heeren H. R. Smit en F. M. J. Amsing, beiden aan den Alkmaarschen weg, werden bereid ge vonden hun schuren en vlas beschikbaar le stellen. Aan deze vooropleiding, welke op 18 November begon, namen 18 personen deel, ailen atgevaardigd door landbouwers die weuschien te repelen. Daarna werd op J December op *7 bedrijven met het repe len begonnen, waarbij de Commissie zorg droeg. da', op elk bedrijf ten minste één arfccide- aanwezig was, die het repelen reeds kende. Ongeveer half December was net leoclen in vollen gang. Het Gemeentebestuur van Wieringer meer stelde wederom een trainingstoeslag in uitzicht van f 6, f 4 en f 2, resp. in de le, 2e en 3e week, zulks op grond van de verkregen gegevens in den vorigen winter. Het groote aantal landarbeiders, dat uit de omliggende gemeenten afkomstig is en regelmatig in den Polder werkt, maakte het noodig ook voor deze groep eenige voorzieningen te treffen. Op verzoek der Commissie verklaarde het Gemeentebe stuur van Wieringermeer zich bereid, de randgemeenten uit te noodigen zich bij de ze toeslagregeling aan te sluiten, zoodat de arbeiders uit deze gemeenten ook den traïningstoeslag zouden kunnen ontvangen. Dit aanbod, waarbij de uitvoering via de Gemeente Wieringermeer zou loopen, werd door alle randgemeenten aanvaard. De Economisch-Technologische Dienst te Haarlem verklaarde zich wederom be reid de kosten van den voorwerker op zich te nemen. Bij een voorbespreking met landbou wers in den Polder bleek reeds de groote belangstelling welke van die zijde mocht worden verwacht. 35 Landbouwers meid den zich namelijk aan, die gebruik zouden willen maken van de geboden gelegenheid van voorlichting en trainingstoeslag.. De Commissie zag zich nog genoodzaakt enke le aanvullende regelen te treffen, t.w. a. Uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat elke landbouwer zelf voor repelmateriaal en personeel zou moeten zorgen. Het was aan de Commissie niet meer mogelijk hier in regelend op te treden, hoewel dat in den vorigen winter door het geringe aantal be drijven nog wel door te voeren was. Hieruit volgt, dat ook slechts die arbei ders aan den repelcursus konden deelne men, die door een landbouwer vcor het re pelen op hun bedrijven waren aangeno men. Het spreekt wel vanzelf, dat deze landbouwers in de eerste plaats hun eigen arbeiders daartoe in de gelegenheid stelden b. Den landbouwers werd verzocht^ zich voor eventueel benoodigd personeel in verbinding te stellen met het Bureau voor Arbeidsbemiddeling te Wieringerwerf. Daar de meeste landbouwers echter repel den met eigen personeel, heeft dit geen resultaat gehad. c. Bepaald werd dat voor „onvolwaar dige" arbeiders geen trainingstoeslag kon worden verleend. Als maatstaf hiervoor golden de bepalingen van het collectieve loon-contract. d. Arbeiders, die in den vorigen win ter den cursus geheel of ten deele hadden gevolgd, konden niet meer voor trainings toeslag in aanmerking komen. Het groote aantal bedrijven maakte het levens noodzakelijk een voorwerker in de Wieringermeer zelf op le leiden, die zoo noodig den voorwerker uil Groningen zou kunnen assisleeren. De heer J. v. Duynen le Middenmeer werd hiervoor aangewezen. Deze trad reeds op verschillende bedrijven als zoodanig op. 3. Verloop van den cursus. Zooals boven reeds werd medegedeeld, werd op 17 November met de opleiding ba gonnen, waaraan 18 arbeiders deel namen. Deze opleiding verliep gunstig, zoodat na 2 weken deze arbeiders naar de diverse be drijven terug gingen. De voorwerker be zocht daarna regelmatig de bedrijven, waarbij hij aanwijzingen gaf en tevens van zijn bevindingen aanteekening hield. Over het algemeen mag het geleverde werk goed genoemd wordeh? in sommige gevallen zelfs best. Twee arbeiders lever den slecht werk, de rest was van matig tot goed, lot zeer goed. In totaal weid eeu bedrag van f 927,60 uitgekeerd aan trainingsloeslag, voor 83 ar beiders. Deze arbeiders waren als volgt over de diverse deelnemende gemeenten verdeeld Wieringermeer 23Medemblik 13 Wervershoof 7 Sijbekarspel 7 Barsinger hom 5 Opperdoes 4 Wieringerwaard 4 Nieuwe Niedorp 3 Wieringen 3 Hoog woud 3 Andijk 2; Winkel 2 Twisk 2 Abbekerk 1; Nibbixwoud 1 Spanbroek 1 Anna Paulowna 1 Benningbroek 1. Daar in den winter 1939-1940 reeds 36 arbeiders in de regeling waren opgenomen, mag dus thans worden aangenomen, dat buiten degenen, die het reeds kenden, pl.m. 120 arbeiders in den Polder werkzaam zijn, die het repelen van vlas behoorlijk beheerschen. In het gebruikte repelmaleriaal zijn groo te verbeteringen gekomen veel nieuwe banken van goede constructie zijn aange schaft. De in den vorigen winter verkregen resultaten zijn hierbij van veel beteekenis geweest. Hoewel de Commissie dus van oordeel is, dat het algemene verloop van de werk zaamheden bevredigend mag worden ge noemd, zijn er toch nog enkele opmerkin gen te maken welke o.i. niet achterwege mogen blijven. In de eerste plaats volgen sommige land bouwers nog te veel hun eigen inzicht wat betreft bijv. de dikte van de schoof. Dit is niet in hel belang van het vlasrepelen. De voorschriften, welke overal worden ge volgd, geven aan, dat de schoof pl.m. 4 Kg. moet wegen. Slechts wanneer dit voorschrift algemeen wordt opgevolgd, kan goed en uniform werk worden geleverd. - Sommige arbeiders laten zich nog te veel leiden door de gedachte dat er veel Kg. gerepeld vlas moeten worden gepresteerd, zonder le bedenken, dat men, om een groo te dagprestatie en tevens goed werk te kunnen behalen, een grondige voorberei ding noodig heeft. Verschillende keeren is reeds gebleken^ dal die arbeiders ,die in de eerste weken zich op hel standpunt stollen dat ze het willen en zullen leeren, later de bester repelers zijn. In enkele gevallen, waar het repelen voor rekening van den kooper geschiedde, is gebleken, dal het werk z.i. le mooi werd, wellicht in de hoop, dat hij dan een ietwat lager tarief per 100 Kg. gerepeld vlas zou kunnen bedingen. Voor den boer, zoowel als voor den land arbeider geldt echter, dat goed en uniform werk uiteindelijk in beider belang is. Het is reeds meerdere keeren door de Commis sie herhaaldt dat het zoo moet zijn, dat el-^ ke vlaskooper weet, dal het gerepelde vlas uit de Wieringermeer aan alle eischen vol doet. Dit zal de koopers aanmoedigen en daardoor in het voordeel van den boer zijn, terwijl tevens een belangrijke bron van win terwerk wordt verkregen voor de landar beiders. DE VLASREPEL-COMMISSIE.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 4