32e JAARGANG DONDERDAG 29 MEI 1941 No. 61 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIeN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER: CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENST. VERVOLG. Publiekrechterlijk. Artikel 9. (1) De dienstbetrekking van de le den van den Nederlandschen Arbeids dienst is van publiekrechtelijken aard. (2) Onder leden van den Nederland schen Arbeidsdienst worden begrepen 1. het beroepspersoneel2. degenen, die hun dienstplicht in den Arbeids dienst vervullen 3. de vrijwilligers bij den Arbeidsdienst met inbegrip van hen, die vrijwillig een verlengden dienst tijd doormaken. (3) Voor het verrich ten van bepaalden dienst kunnen per sonen in dienst worden genomen op privaatrechtelij ke arbeidsovereenkomst. Zoodanige personen worden niet als leden van den Nederlandschen Arbeids dienst beschouwd. Artikel 10. 1) Alle leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst genieten in geval van ziekte of ongeval vrije geneeskundige' behandeling, verpleging en verzorging. Omtrent de sociale en verdere verzor-! ging van gewezen leden van den Neder- landschen Arbeidsdienst of van hun] nagelaten betrekkingen worden, voor, zoover noodig, nadere voorschriften ge geven. 2) Alle leden van den Nederlandschen Arbeidsdienst zijn onderworpen aan een voor hen allen gelijk tuclitreglement. Artikel 11. De leden van den Nederlandschen Ar beidsdienst, met uitzondering van het' beroepspersoneel, genieten vrije inwo-, ning, kost en dienstkleeding. Zij heb FEUILLETON. door Charles Alden Seltzer. 37.) HOOFDSTUK XX. Toen Ella den volgenden morgen, kort na zonsopgang, uit haar kamer kwam, vond zij op de keukentafel een briefje van Brazo om haar mee te dee- len, dat hij naar Deming gegaan was. Zij maakte haar ontbijt klaar en ging toen naar buiten, waar zij Anderson en de andere mannen al aan het werk vond in het rancho-huis. Nog twee we ken, vertelde Anderson haar en het huis zou klaar zijn om in te wonen. „Maar het wonen hier zal niet wor den, wat je er van verwacht hebt," zei hij. „Je zult te veel gezelschap hebben." Toen zij hem vertelde, dat Brazo naar Deming gegaan was om de registers na te zien, schudde hij zijn hoofd. „Het is een doorgestoken kaart, zij zuilen heelemaal hun eigen gang gaan,"' zei hij. „Een kerel als Kuneen weet hoe hij zoo'n zaakje moet opknappen." Hij vertelde haar echter, dat Brazo. als hij eenmaal besloten had om handelend op te treden, het ook zeker zou doorzetten. „Brazo is langzaam, maar hij geeft het ben aanspraak op kostwinnersvergoe ding volgens nader vast te stellen rege len. Artikel 12. (1). Het beroepspersoneel geniet be zoldiging. (2) Tot het beroepspersoneel van den Nederlandschen Arbeidsdienst kan niet behooren hij, die, hetzij zelf uit ten minste één vol-Joodsche grootouder stamt, hetzij met een persoon is ge huwd, die uit ten minste één vol-Jood- schen grootouder stamt. Het vierde lid van art. 6 is van toe passing. (3.) Het beroepspersoneel kan vrije inwoning, kost en dienstkleeding genie ten. (4) De gezinsleden van het beroeps personeel kunnen in geval van ziekte en ongeval vrije geneeskundige behan deling, verpleging en verzorging genie ten. Artikel 13. De secretaris-generaal van het Depar tement van Algemeene Zaken vaardigt, zoo noodig in overeenstemming met den secretaris-generaal van het desbe treffende departement, de ter uitvoering en aanvulling van dit besluit noodza kelijke voorschriften uit. Artikel 14. De secretaris-generaal van het depar tement van Algemeene Zaken kan ge durende den tijd, waarin de Nederland- sche Arbeidsdienst zich nog in een sta dium van opbouw bevindt, uitsluitend of in de eerste plaats degenen oproepen, die zich vrijwillig voor den Arbeidsdienst aanmelden. Artikel "15. (ij Deze verordening treedt in wer king op den dag der afkondiging met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1941. (2) Zij wordt aangehaald als „Ar beidsdienstverordening." Toelichting. Met betrekking tot de nu officieele grondvesting van den Nederlandschen Arbeidsdienst wordt van bevoegde zijde er de aandacht op gevestigd, dat deze dienst steunt op het principe van vrij willigheid. Thans beschikt de Arbeids dienst reeds over 4500 man, onderge bracht in 24 afdeelingen, waarvan er vijftien geheel volledig zijn (200 man) de andere negen afdeelingen zijn nog in vorming. Voor den Arbeidsdienst zijn ingesteld vier staven, welke zetel zullen hebben te 's-Gravenhage, 's-Hertogenbosch, Apeldoorn en Groningen. Het ligt in het voornem den Ar beidsdienst begin Juni met nog zeven afdeelingen uit te breiden, om vervolgens daaraan in midden niet op," zei hij. Hij krabde op zijn hoofd. „Brazo is veranderd," vervolgde hij. „Er is iets met hem gebeurd. Hij en ik waren vroeger erg intiem. Hij ver telde mij wat hij anderen niet vertelde. Den laatsten tijd spreekt hij zelfs niet meer met mij. Er zijn tijden, waarop hij mij zelfs niet ziet, geloof ik. Weet je niet, wat hij heeft Ella wist het wel, maar ze vertelde het niet aan Anderson. Maar toch keer de zij haar hoofd af, opdat Anderson de blos niet zou zien, die haar wangen kleurde. En zij wist. dat zij nooit Ander- Augustus weer \0-ien afdeelingen toe te voegen en 'in September an-' dermaal twintig afdeelingen. Het plan is de jaarlijksche sterkte van dezen dienst op 50.000 o&n te bren-' gen, gegroepeerd in 150 afdeelingen.' Uit het getal aanmeldingen blijkt, dat' er zeer veel belangstelling is voor dezen' dienst. Evenwel wordt nog aan de in richting van onderkomens gewerkt eni dat is oorzaak, dat nog niet op alle aanvragen voor toetreding kon worden] beschikt. Doch naar gelang de huisves tingen voor dezen dienst gereed komen, zullen degenen, die om opneming in dezen dienst hebben verzocht, nader over hun eventueele toelating verne men. de hulp van de brandweer inriep. Het was echter onmogelijk man en vrouw uit het brandende perceel te halen. Toen de brand gebluscht was, vond men de verkoolde resten. De slachtoffers waren 62 jaar. De dochter was door het gebeurde zoo overstuur, dat zy naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan door een defect aan de electrische in stallatie. Het huis brandde gedeeltelijk BINNENLANDSCH NIEUWS. EMPLOYE STAL DUIZEND DUBBELTJES BIJ DE RIJKSMUNT. Bij de Rijksmunt heeft een 40-jarige employé zich in den loop van de vorige week schuldig gemaakt aan diefstal van een zakje pasmunt, inhoudende duizend nieuwe dubbeltjes. Nadat be kend was geworden, dat deze dubbel tjes zonder de controle te zijn gepas seerd, reeds in roulatie waren gebracht in Den Haag, Rotterdam en Amster dam, is men achter de fraude gekomen. De man is na verhoor en bekentenis opgesloten in het Huis van Bewaring. BENDE BOEFJES GEGREPEN. De politie van Bergen op Zoom is er in geslaagd de hand te leggen op een aantal boefjes, die er gedurende eeni- gen tijd winkeldiefstallen pleegden. Bo vendien hadden de jongens ingebroken in een villa, terwijl zij eveneens winkel diefstallen te Steenbergen en Roosen daal op hun geweten hadden. Te Hoo- gerheide hadden zij een rijwiel gestolen en ten slotte bleken zij ook niet vreemd te zijn aan ladelichten en zakkenrollen. ECHTPAAR IN BRANDEND HUIS OMGEKOMEN. Maandagnacht omstreeks drie uur is door onbekende oorzaak brand uitge broken in een perceel aan den Holter- weg te Doetinchem, bewoond door het echtpaar Smit. De brand, die waar schijnlijk in de bovenverdieping is ont staan, greep zoo snel om zich heen, dat, toen de Doetinchemsche brandweer arriveerde, er zoo goed als niets meer te redden viel. Het echtpaar dat ver moedelijk door den rook bedwelmd was geraakt, kwam in de vlammen om. Of zich nog meer personen in het huis bevonden, is nog niet bekend. De brand werd ontdekt door de twin tigjarige dochter van het echtpaar G. J. Smit. Het meisje waarschuwde een surveilieerenden agent, die op zijn beurt spieren spanden zich de wagens ratel den ijzeren schotels rammelden onder de handen der koks, die het ontbijt ge reed maakten. Maar niemand bemoeide zich met de rancho-gebouwen of kwam er in de buurt. Het scheen, dat zij gewaarschuwd waren, want zij bleven op een behoor lijken afstand, ofschoon Ella in den loop van den dag meermalen groepen man nen op verschillende plaatsen zag staan, die blijkbaar over haar spraken. Zij wist, dat zij het over haar hadden, want de groepen vormden zich gewoonlijk INBREKER HAD KIESPIJN Maar hij werd toch aangehouden. 't Was om kwart voor drieën Maan dagnacht, dat een waker van den Amst. Gecontr. Partic. Nachtveiligheidsdienst op de kelderstoep van perceel Keizers gracht 149 een man ineengedoken zag zitten. „Wat doe je daar vroeg de nachtwaker, en het antwoord luidde „Ik heb zoo'n kiespijn Terwijl de man dit zei, zag de waker op de keldertrap een geldkistje staan. Dit kwam den' waker zoo verdacht voor, dat hij den kiespijnlijder overbracht naar het post huis-Westerstraat. De vraag was nu, waar de man het geldkistje had gestolen. Later ontdekte de nachtwaker, dat zulks in perceel Le liegracht 30 gebeurd was, waar hij bo vendien in de kelderstoep nog een rol zijde gereed vond staan om er er wor den weggehaald. Door een ruit van de kelderdeur uit te snijden was de inbre ker het kelderpand (waar achterin de conciërge rustig lag te slapen bin nengedrongen en had er het geldkistje (waar niet veel inzat) en de rol zijde gestolen. f 3000 BOETE VOOR ZEEPFABRIEK. Een onderzoek dat ambtenaren van het Rijksbureau voor chemische produc ten instelden bij een zeepfabriek te Amsterdam, bracht aan het licht, dat men voor de scheerzeep welke daar werd gefabriceerd, te hooge prijzen bereken de. Reeds eerder had men de directie er op moeten wijzen, dat het vetzuur- gehalte van de scheerzeep te laag was. Er werd dus op meer dan één wijze on geoorloofde winst gemaakt. De inspecteur voor de prysbeheer- sching te Amsterdam veroordeelde des wege verdachte, exploitante der fabriek, tot betaling van een boete van f 3.000. PONT OMGESLAGEN OP HET APELDOORNSCHE KANAAL. Alle passagiers gered. Tengevolge van roekeloosheid is op! het Apeldoornsche Kanaal te Wapen veld, een pont gekapseisd, waarop zich 18 personen bevonden. Alle passagiers, w.o. enkele kinderen, en de veerman, geraakten te water. Daar verschillende drenkelingen niet zwemmen konden, zag son bij zich in huis zou houden, onver- zoodra zij zich buiten het huisje ver- schillig welke gevaren mochten dreigen toonde, van de zijde van de bewoners van de Zij voelden dat zij er op wachtten, of nieuwe stad. zij en haar vrienden ook een claim zou- In het morgenlicht bood het kamp den uitzetten en aldus verraden waar een bonten aanblik. Het was vormloos haar broer zijn vondst had gedaan. Zij en geleek een chaos. Afval, levensmid delen, rommel, stapels linnen, tentstok- ken lagen overal verspreid. Honderden wagens stonden in het rond, daarheen gesleept door paarden met woeste oo- gen, die even opgewonden leken als hun vloekende voerlui. Andere wagens kwa men door het bassin. De postwagen van Deming was naar de oude stad gereden en volgde haar, toen het bleek dat zij verplaatst was, over de vlakte'langs het pad, dat reeds door vrachtrijders was gemaakt. Passagiers stapten uit den postwagen en begonnen onderdak te zoeken. twintig houten gebouwen werden; ge lijktijdig opgericht, de hamers der bou wers klopten onophoudelijk. Timmer hout kletterde, mannen schreeuwden, vrouwen lachten luidruchtig, paarden maakte zich vroolyk over hun ongeduld evenals zij zich vroolijk zou maken over hun teleurstelling, als zij niet voldoen de goud vonden. Alle sympathie, die zij misschien nog voor hen had gehad, werd vernietigd door hun begeerigheid. In de week, die volgde op Brazo's ver trek, liep zij heel dikwijls heen en weer tusschen het nieuwe rancho-huis en het huisje en telkens, als zij buiten was, sloeg zij heimelijk de bevolking dei- nieuwe stad gade. Het leek haar, dat de bevolking iets minder gretig werd. Zij waren niet zoo actief meer, de groepen voor de tenter Het geraas was oorverdoovend. Een en herbergen werden grooter, alsof zij belangijke vraagstukken bespraken. Zij kreeg den indruk, dat de herbergen het niet erg druk hadden en zij was er ze ker van, dat er niet zooveel nieuwe voorraden aankwamen. Eenmaal hoor- hinnikten en brieschten, hun krachtigede zij een man tegen een ander zeg gen, dat Wainright een teleurstelling zou blijken te zijn. Dat beteekende, dai de proef zou falen, dat er geen groote hoeveelheden goud gevonden zouden worden. De menschen waren minder luidruch tig en nadenkender. De dobbelaars von den minder mannen; die hun geld wil den wagen. Ella zag goudgravers bezig in de heuvels en wasschen aan de ri vier, maar geen enkele keer was er ee- nige opschudding om aan te duiden, dat er iets gevonden was, wat de moei te waard bleek. Gedurende die week verscheen Ku neen tweemaal bij het nieuwe rancho- huis en keek naar de mannen, die daar aan het werk waren. Telkens als Kuneen kwam, probeerde Ella hem te vermij den, maar telkens slaagde hij er in om haar aan te spreken. „Recht op je doel af, hé zei hij en glimlachte tegen haar. „Je schijnt van plan te zijn om te blijven. Wel, als dit kamp uitgewerkt is kun je het ongedeerd weer in bezit nemen. Denk je, dat de ader, die je broer gevonden heeft, uitgeput is „Ik kan er werkelijk niets van zeg gen, Mr. Kuneen," antwoordde Ella. „Wat natuurlijk beteekent. dat je het niet wilt. Nu. de zaak interesseert mij heelemaal niet. Het schijnt, dat deze menschen het op gaan geven. Als zij niet gauw een vondst doen, zullen zij weggaan. Als dat het geval is, zou ie hun claims heel goedkoop kunnen koo- pen." Ella lachte. „Ik geloof, dat ik zie, waar je het op gemunt hebt, Mr. Kuneen," zei ze. „Maar ik heb hun claims niet noodig." het er hachelijk voor hen uit. Het ka naal is ter plaatse ongeveer 20 m. breed en 2'/-> M. diep. Toegeschoten hulp slaag de er echter in alle drenkelingen be houden op het land te brengen. PERSONEELE BELASTING VOOR PLEZIERVAARTUIGEN. De in het Verordeningenblad afge kondigde verbodsbepalingen om met pleziervaartuigen in bepaalde waterge bieden van ons land te vertoeven, met name in een groot deel van Friesland, zullen nog meer dan tot nu toe hou ders van plezierbooten tot het besluit brengen hun vaartuigen dezen zomer niet te gebruiken en op te leggen. In verband hiermede vestigt de A.N. W.B. er de aandacht op, dat in zoo'n geval vrijstelling van personeele belas ting kan worden verkregen mits de aan vrage hiertoe voor 1 Juni, dus voor het einde van deze week is ingediend bij den plaatselijken inspecteur der direc te belastingen. Onderdak in de vacantie. A.N.W.B, verzamelt de adres sen van particulieren. De A.N.W.B. meldt Het is te voorzien, dat in den komen den zomer vooral zij? die over een beschei den beurs beschikken, moeite zullen hebben in hun vacantie een onderdak te vinden. Daar reizen naar het buitenland uitge sloten zijn, zal de vacantiedrukle grooier zijn dan andars. terwijl de logeergelegcn- heid veel beperkter is. Daarom voorziet de A.N.W.B., dat er veel vraag zal zijn naar adressen van par ticulieren, die gasten willen ontvangen. De toeristenbond veronderstelt eveneens, dat er vooral op het platteland wel bereid willigheid zal bestaan, ook bij hen, die ge woonlijk geen pension houden, om dit maal, gedurende de zomervacanlie, eenige pensiongesten te ontvangen. Zij^ die daar toe mede willen werken, helpen hun land genooten aan een prettige vacantie. In verband met hel bovenstaande is de A.N.W.B. voornemens adressen te verza melen, die van nul zullen zijn als straks een stroom van aanvragen op de A.N.W.B. kantoren binnenkomt. Gaarne wacht de afd. binnenland van den A.N.W.B., Parkstraat, 18, Den Haag, opgave van particuliere woningen, boerde rijen, e.d., met prijs aantal kamers, gebo den comfort, enz., waar men in den a.s. zomer gasten wil ontvangen. Had al uw pogen geen succes, Dan was U aan geen goed adres. Een Vuurtorentje op de Post Uw moeilijkheid is opgelost BUITENLANDSCH NIEUWS. BIDSTONDEN VOOR DUITSCHE SOLDATEN. Het D.N.B. seint uit Berlijn, dat in vele katholieke en evangelische kerken van het Duitsclie rijk Zondag voor het Kuneen glimlachte. „Je bent dus slim, hè Of je liegt. Nu, ik neem het je niet kwalijk." Hij zweeg een oogenblik, toen vervolgde hij „Ik dacht dat er onaangenaamhe den voorkomen konden worden, als ik je kon overhalen om de ligging van je broeders claim aan te wijzen." „Onaangenaamheden Wat bedoel je daar mee „Deze menschen worden ongeduldig. Zij denken, dat je de zaak voor den gek houdt. Als je hun niet Iaat weten, waar je claim is zullen ze heel gauw lastig worden." Je weet even goed als ik, dat mijn broer nooit een claim heeft laten re- gistreeren, Mr. Kuneen. Als deze men schen herrie willen maken, laat ze. Mijn broer heeft niets achtergelaten, om aan te wijzen, waar hij het goud, dat hij mij naliet, vond." Kuneen dacht, dat hij aan een ge zicht kon zien, of iemand waarheid sprak en hij scheen teleurgesteld te zijn. „Dat is dus de reden, waarom je geen claim uitgezet hebt," zei hij. „Je weet niet, waar Jim's claim is. Hij stierf plot seling, is het niet „Neen, hij had een sleepende ziekte." Kuneen wreef langs zijn kin. „Je zou gedacht hebben, dat hij wel iets gezegd had," mompelde hij. „Het lijkt onbegrijpelijk, dat hij wist dat hij sterven ging en geen woord over het goud achterliet. Liet hij niets achter Geen brief of zoo „Als hij dit deed, zou dat mijn zaak zijn, Mr. Kuneen zei ze ijskoud. Kuneen glimlachte. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1