32e JAARGANG ZATERDAG 31 MEI 1941 No. 62 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN PINKSTEREN. HET GOUD VAN DE I EENZAME HOEVE L. GO Y ARTS. HIPPOLYTUSHOEF WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Boskev, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN: Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. Wegens het Pinksterfeest zal dit blad Dinsdag a.s. NIET ver schijnen. Red. Voorwaar, men schatte de geestkracht voor den enkelen mensch zoowel; tils voor de menschheid in het algemeen, „toch niet te gering". Haar invloed is onuitsprekelijk groot en heilzaam. Ge schiedenis en ervaring verkondigen het als om strijd. Hebben niet de edelsten van ons geslacht, die hun voelen en zoeken bovenal naar binnen hebben gericht, een levenskracht en levensblij heid aan den dag gelegd, welke men hun schier benijden zou? En wij, wanneer zijn wij het krachtigst en moedigst ge weest in het kampperk van het leven wanneer klopte ons hart het warmst voor den naaste wanneer tintelde in onze borst een blijde en vaste hoop voor de toekomst Was het niet in de dagen, waarin wij onwankelbaar vaststonden in het geloof aan het Opperwezen en aan de werking van zijn geest in ons hart Moge dat geloof ons verheffen en be zielen, ons steunen, ook in moeilijke tijden. Meer licht en leven, meer toewijding en liefde, moge op dezen feestdag dit onze bede zijn Zulk een bede zal niet vruchteloos uit de ziel oprijzen. Zij zal getuigen van een levendig besef onzer geestelijke armoede, van den diepen ernst en de hooge waarde, die wij aan het leven toeschrijven. bewijzen^ dat hij de den kan." eugd winnen en lei- meer toewijding en liefde Meer licht en leven. In een tijd als de onze, waarin het den mensch zoo vaak aan moed, geestkracht, zelfverloochening, edel en heilig stre ven, wakker en waarachtig geloof ont breekt, waarin luide jammertonen op gaan over gemis aan zedelijke veer kracht, in zulk een tijd is het Pinkster feest, meer dan ooit, een schoone dag, welken wij met geheel onze ziel een hartelijk welkom moeten toeroepen. Rusteloos streven naar vermeerdering van ons geloof, veririssching onzer hoop en versterking onzer liefde, inderdaad :n dit streven ligt onze hoogste roeping, onze roem en kroon, ons aard en eeuwig geluk. O, hoe onmetelijk ver ligt de ak ker des levens voor ons uitgestrekt, wanneer wij reinheid van hart en wan- ciel als het hoogste doel van ons willen en werken beschouwen Hoe krachtig worden wij dan gedrongen om te woe keren met onze uren, om te winnen met onze talenten, om onze kwade uitingen in te toornen en ons toe te leggen op al wat de rust en. den vrede van ons gemoed kan bevorderen. De sterken naar den geest alleen kunnen het le ven naar waarde schatten en er al hun ernst en beste krachten aan wijden. Zij alleen houden zich innig overtuigd van een wereld daarbinnen, op welker ge bied de mensch zijn verheven einddoel en hoogste geluk te zoekmi heeft. BINNENLANDSCH NIEUWS. De verandering in de leiding der N.J.H.C. De oorzaak. Dr. Lindenburger, leider van de Befehls stelle der Hitlerjeugd in Nederland en ad viseur in het commissariaat-generaal voor bijzondere aangelegenheden voor jeugdza ken, hield Dinsdag op de dagelijksche pers- conterenlie te 's Uravenhage een referaat over den jeugdarbeid, aldus hel A.N.P. Spr. zeide o.m., dat voorheen de poli tieke omstandigheden de opkomst der nieuwe jeugdbeweging in Nederland belet ten. Thans evenwel heeft de nationale jeugdstorm reeds 12.C00 leden. „Oorspron kelijk was de bedoeling alle daartoe in aan merking komende jeugdorganisaties bijeen te brengen. De heer Weger uit Meppel, leider van de Agrarische jeugd in de Noordoostelijke provincies van het land - samen ongeveer 7CC0 leden - heeft zich bij de N. J. S. aangesloten. Besprekingen met de padvindersorganisaties mislukten echter. Met zeer veel geduld is getracht deze organisaties tol samenwerking te brengen. Doch ten slotte is na drie maan den vergeefsche pogingen en na het vast stellen van politieke en zedelijke misstap pen, de consekwenlie getrokken en wer den de padvindersorganisaties ontbonden. Een gelijk lot wedervoer de leiding van de Jeugdherbergcentrale, die constant wei gerde om aan de Joden het overnachten in de jeugdherbergen te verbieden. Derhalve is thans de toestand geklaard: Er is een groole jeugdorganisatie, namelijk de nationale jeugdstorm en zijn kracht zal Maatregelen .ve.or.vfe kustverdediging. Het A.N.P. meldt tG Om misverstand te voorkomen, zij me degedeeld, dat de dezer dagen gepubliceer de verordening van den Rijkscommissaris, houdende buitengewone maatregelen voor de kustverdediging, op 26 Mei in werking is gelreden. Welke is lands rijkste gemeente Cijfers over de inkomens en ver mogens in Nederland. Dat belangrijke verschillen bestaan tas schen de gemiddelde inkomens in de ver schillende gemeenten des lands, is duide lijk te zien in de kort geleden uitgekomen 1 Statistiek der inkomens en vermogens in Nederland voor 1939-1940, die bewerkt is door het Centraal Bureau voor de Statis- stiek. Dit moge blijken uit het volgende. Een aangeslagene in Bloemendaal ver dient gemiddeld 6.682, terwijl de aange- slagenen in Neerlitler, Limburg gemiddeld f 1255.- ontvangen. Ook per inwoner geno men is Bloemendaal er hel beste aan toe met f 1,891,- waartegenover in het Bra- banlsche plaatsje Veen een gemiddeld in komen per inwoner van slechts f 54. staat De hoogste vermogens worden in 's Gra eland aangetroffen, namelijk gemiddeld f 135.C00 per aangeslagene, waartegenover enkele gemeenten staan met een gemid deld cijfer van f 17.000.- Per inwoner gerekend is Bloemendaal de rijkste gemeente met een gemiddeld ver mogen van f 19.000. Het boekje vermeldt niet alleen het aantal aangeslagenen in de inkomsten- en vermogensbelasting, hel bedrag der inko mens en vermogens en de gemiddelden per aangeslagene en per inwoner van de meer dan 1000 gemeenten in Nederland, maar geeft ook een verdeeling naar economisch geografische gebieden, naar een zeven tal groepen van gemeenten volgens het aan tal inwoners en naar de provinciën. Tot de rijkste dezer gebieden behooren 's Gravenhage en""omstreken, de 'Holland- sche duinstreken, het Gooi en Oostelijk Utrecht. De provincie met het grootste inkomen per inwoner is Noord-Holland. Utrecht spant de kroon wat de vermogens betreft. PROVINCIAAL NIEUWS. FEUILLETON. door Charles Alden Seltzer. 38.) „Dus dan liet hij toch iets achter zei hij. „Je kunt denken wat je wiltzei ze. Ze liep van hem weg, huiverend van afkeer. Om de een of andere reden be zorgde Kuneen haar een onrein ge voel. Zij ging het huisje binnen en waschte haar gezicht en handen. Zij wist nu, dat Kuneen niet recht door zee ging. Brazo had hem juist ge schat. Onder het spreken had Kuneen haar voortdurend heimelijk in het oog gehouden. Zij had zijn onderzoekenden blik op zich voelen rusten. Hij had er op gezinspeeld, dat zij wel kon liegen en zijn oogen hadden duidelijk verraden, dat hij dacht dat zij loog. Hij had geen woord geloofd van wat zij hem vertelde en de eenige reden, waarom hij haar niet beval om deze plaats te verlaten was, dat hij verwacht te, dat zij iets zou openbaren omtrent de plek-, waar Jim het goud had ge vonden. Den volgenden morgen, toen zij het nieuwe rancho-huis verliet, ontdekte zij een anderen bezoeker. Wolf Wilson stond bij het gebouw naar de werklui te kijken. Zij was al te dichtbij om zich terug te trekken, toen zij hem ontdekte. „Wel," zei hij en keek haar grinne- kend aan, „niet haatdragend „Mij dunkt, je moest bang zijn om hier te komen, Wilson," zei ze. „Bang lachte hij. „Je bedoelt zeker voor Brazo Je zult zeker wel niet meer willen beweren, dat hij je broer is „Dat. heb ik nooit beweerd „Hij was met jou samen in huis, is het niet?" grinnikte hij. „Welnu dan, als hij zich niet voor jou broer uit gaf De felle slag, dien hij op zijn wang kreeg, deed hem wankelen. Hij vloekte en sprong op haar af, met een gezicht, gezwollen van drift. „Wilson Dit woord, zacht en scherp, klonk achter Wilson. Ella had niet gemerkt, dat Anderson in de buurt was en nu zag zij hem bij een stapel timmerhout staan, een voec of zes van Wilson af, zijn zwaar pistool in de hand en den loop op Wilson's middel gericht. Anderson's gelaat was bleek, maar zijn houding leek volmaakt kalm. De hartstocht, die in zijn oogen gloei de, was een ijskoude, doodelijke haat. Het waren blauwe oogen, maar nu wa ren er gele lichtvlekjes in en deze vlek jes schenen zich vereenigd te hebben tot het net gloeiende vuurpijlen waren. Ella snakte naar adem bij deze open NOCRDSCHARWOUDE. Het tweejarig zoontje van den heer N. K. te Noordschar- woude, geraakte Dinsdagmorgen spelender wijs te water en was tusschen eenige schuiten geraakt. Mw. K., die het onge luk opmerkte, aarzelde niet en begaf zich direct te water. Zij slaagde er in de klei- le redden. EGMOND AAN ZEE. Velen trekken er momenteel op uit om in de duinen meeu weneieren te zoeken en daar er vrij veel gevonden worden en de prijs ongeveer 14 cent per stuk bedraagt, is dit voor velen in dezen tijd een buitenkansje. Grasdrooginstallatie te Bergen. B, en W. dezer gemeente hebben de N.V. Pluimveevoeder Mij. ^Bergen" ver gunning verleend tot hel oprichten va.i een grasdrooginstallatie op het percee.' Jan Apeldoornweg 2, te Bergen. Een hooge productie te Wieringerwaard Bij de door den controleur van de rund- veefokvereeniging gehouden controle van 26 Mei j.1. op het bedrijf van den heer Nic. Kaan Kz., Walingsweg. gaf een slar.i- boekvaars „Maja 31" 267557 N. R. S. de geweldige daggift van 31 Kg. melk met n vetgehalte van 4,10 pCt. vel, met in lo- taal 1271 grammen vet. De vaars heeft den normalen leeftijd van twee jaar en de productie wordt verkregen zonder dal het dier krachtvoer of iets dergelijks wordt toegediend. De koe is een afstammeling van de bekende stamboekstier „Atlas' 15655 N.R.S. Waar de normale daggift 15 Kg. is, mag dit zeker een unicum worden genoemd. Alkm. Crt, baring van woede van den man. Ander son was altijd heel zacht geweest. Nu was hij woedend, maar het was niet de bevende woede, die menigeen aangegre pen zou hebben, het was de onderdruk te woede, die hem dubbel gevaarlijk maakte. Wilson keerde zich langzaam naar Anderson. Zijn handen begonnen om hoog te gaan, ofschoon zij zich met rukken bewogen, alsof zij het met te genzin deden. Het donkere bloed had zijn wangen verlaten, deze waren bleek geworden. Als betooverd staarde hij Anderson aan. Anderson's lippen bewogen zich. Hij sprak tegen Wilson. „Spreek mij na, bunzing zei hij. „Zeg, wat ik zeg, of de kogel uit dit pi stool zal als de wind door je he en gaan Wilson's gelaat vertoonde de grauwe schaduwen des doods. Hij keek snel naar rechts en links en zag mannen op hem toesnellen hij zag Ella vlakbij staan, haar handen tegen haar bomt gedrukthij keek strak naar Anderson en zag in diens oogen den gloed van een onverbiddelijk en doodelijk voornemen Er volgde een stilte. De menschen war ren blijven staan. Het leek wel of het heele kamp zich om de acteurs van dit drama verzameld had. Maar geen ge luid verbrak de vreeselijke stilte. Wilson wist, dat de dood op hem loerde. Hij hoefde niet veel beweging1 te maken om hem te ontmoeten, want hij stond voor hem, op hem te wach ten. En hij wist ook, dat niem and na HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW VERGADERT. De melkprijs voor den veehouder nog niet loonend. DE VEELEVERING. Onder voorzitterschap van den heer F. den Hartog, uit Hoog-Blokland tZ.H.) is Woensdag in Pulchri Studio te 's-Gra- venhage de 152ste algemeene vergade ring van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw gehouden. Aanwezig wa ren 33 afdeelingen uit Noord- en 38 uit Zuid-Holland. Ir. C. H. J. Maliepaard vertegenwoordigde op deze vergadering den directeur-generaal van den land bouw. Het stemt tot dankbaarheid, aldus zeide de voorzitter in zijn openings woord, dat de Holl. Mij. van Landbouw nog krachtig en gezond is, ja zelfs in verschillend opzicht is vooruitgegaan en iegroeid. Het valt nog niet precies te zeggen of en zoo ja in hoeverre, onder de nieuwe verhoudingen aan een orga nisatie als deze voor zelfwerkzaamheid ruimte zal worden gelaten. Met namt voor onze landbouw-coöperaties zijn de nieuwe regelingen van groote beteeke- nis en wij prijzen ons gelukkig, dat de behartiging der belangen van deze groen bij de commissie-Woltersom is toever trouwd aan dr. Frietema, directeur van den Nationalen coöperatieven raad. Met voldoening kan worden vast gesteld. dat het prijspeil der akker bouwproducten thans een behoor lijk niveau heeft bereikt. Helaa; kan ten aanzien van de veehouder; niet hetzelfde worden gezegd. De melkprijs zal vrij drastisch moeten •worden verhoogd, wil men van een eenigszins loonend bedrijf kunner, spreken. Wij zijn geenszins blind voor de be landen van den consument en wij ont veinzen ons niet, dat scherpe verhoo ging van de prijzen der veehouderij producten in het algemeen voor de ver bruikers bezwaren zal opleveren, maar anderzijds is toch de vraag gewettigd onze veehouders dan maar altijd diensten aan de gemeenschap moeten blijven bewijzen zonder daarvoor naar billijkheid te worden beloond. samenwerking met de andere standserganisaties en het. centraal bure- ,u is getracht de moeilijkheden inzake verplichte veelevering enz. tot een op lossing te brengen door oprichting van een coöperatieve vereeniging voor het afzetten van vee. De statuten dezer organisatie zijn gereed. De commissie uit de drie centrale iandbouw-organisaties, die een tweetal rapporten inzake de verplichte veeleve ring uitbracht, werkt thans aan een rapport omtrent het ruw-voeder-vaag- stuk en de varkenshouderij. Spreker deed tenslotte een beroep op de vertegenwoordigers der Holl. Mij. van Landbouw om zooveel als in hun vermogen is bij te dragen tot het wei- Jagen van den „productieslag 1941". De najaarsvergadering zal in October te Amsterdam worden gehouden. Diverse wenschen. De secretaris, ir. J Veth, hield hierna eenige beschouwingen over den melk prijs en bepleitte de noodzakelijkheid \an eenige verhooging hiervan. Ten aanzien van de veelevering zeide spreker, dat deze niet behoort te zijn gericht op hetgeen men noo- dig heeft, doch op hetgeen onze veestapel kan missen. De telling van Mei-Juni 1940 dient te worden vergeleken met hetgeen de tel ling in Mei 1941 zal blijken te hebben opgeleverd en op grond van deze verge lijking behoort de verplichte veelevering te worden gebaseerd. Een ruwvoederregeling dient te wor den ingesteld. Verder deelde spreker mede, dat ver- .unningen voor de huisslachtingen van varkens kunnen worden verkregen in dien men varkens van 40—60 kg heeft, en dat deze bij de slachting niet zwaar der dan 150 kg. zullen mogen zijn. Verwacht mag worden, dat voor dorsch- en graanmaaimachines een re delijke hoeveelheid benzine beschikbaar zal worden gesteld. derhand Anderson zou lastig vallen evenals niemand op dit oogenblik zijn tusschenkomst aanbood. De vrouw stond daar. Haar houding verried duidelijk dat zij beleedigd was geworden. Niemand wist, waarin die beleediging had be staan, maar dat liet een erge beleedi ging was geweest, bleek wel uit het feit, dat er een pistool om getrokken was. Daarom moest het treurspel zijn loop hebben. „Ik beloof klonk Anderson's stem, koud 'en beslist. Wilson likte langs zijn lippen. Er kwam weer kleur op zijn gelaat. Zijn blik werd afgewend, neergeslagen. ,Ik beloof herhaalde hij, met schorre stem, „Nooit meer een vrouw te beleedigen.' „Nooit meer een vrouw te beleedigen,' herhaalde Wilson. „En voor zonsondergang dit kamp te verlaten." „En voor zonsondergang dit kamp te verlaten." „Of hier te blijven wachten tot Brazo komt." „Of hier te blijven wachten tot Brazo komt." „En tegen hem te herhalen, wat ik tegen Ella Wainright zei „En tegen hem te herhalen, wat ik tegen Ella Wainright zei „Dat is alles," zei Anderson. „Maak nu dat je wegkomt. En blijf weg. Als je hier weer komt rondsluipen, zal ik je doorboren, voor je iets kunt zeggen Anderson stond onbeweeglijk naar Wilson te kijken tot de laatste zich een TANDHEELKUNDIGE SPREEKUREN IEDEREN le en 3e DINSDAG DER MAAND Café N. KOK, Nieuwstr. H.-hoef. VAN 10.30 4 UUR. Ziekenfontlsleden Gebitten en vullin gen tegen Fondstarief, weg baande door de omringende me nigte en achter een rij tenten bij de ri vier verdween. De menschen bleven dralen toen Wilson weg was, maar Ella snelde naar het huisje, terwijl Anderson zijn pistool in den holster stak en naar een groep van zijn cowboys liep, die op eenigen afstand hadden staan kijken. Gedurende het overige van den dag werd er weinig gewerkt in de stad. De groepen voor de tenten en de her bergen werden steeds grooter. De men schen wachtten. Anderson's woorden waren beslissend geweest, ofschoon zij een keus openlieten. Zou Wilson voor zonsondergang de stad verlaten, of zou hij blijven en aan Brazo vertellen, wat hij tegen Ella Wainright gezegd had Niemand wist het. Weinigen hunner hadden Brazo ooit gezien, maar het scheen, dat sommigen van hem gehoord hadden en er waren enkelen, die wijs hun hoofden schudden en zeiden, dat zij, als zij Wilson waren, niet zouden blijven. Wilson vertoonde zich niet. Er werd gefluisterd, dat hij in een tent bij de rivier was en dat hij. beschaamd, van plan was om in het duister van den nacht de stad te verlaten. Maar de zon ging onder en Wilson kwam niet tevoorschijn. En hij sloop niet weg in het donker, zooals er gefluis terd werd. Want toen den volgenden morgen het zonlicht het bassin over goot, zag men Wilson aan het werk bij vuur voor zijn tent, waar hij kalm zijn ontbijt gereed maakte. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1