VEREEN. VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING IN DE WIERINGERMEER. WIERINGER COURANT. Mededeeling no. 9. Benoeming assistenten. Uil de zes candidaten, die op de be stuursvergadering van 23 Mei j.1. waren uitgenoodigd om zich te komen presenlee ren, kon een tweetal worden benoemd. Van geen van beiden is, tot op het mo ment dat dit geschreven wordt, bericht ontvangen of zij de benoeming aanvaarden Wij laten hieronder volgen Bericht no. 557 van den Planten-zieklenkundigen Dienst, Wageningen. Het selecteeren van Aardappelen ter verkrijging van goed pootgoed. Het optreden van virusziekten als blad- rol, mozaiiek, stippelstreep, enz. in het aardappelgewas kan de opbrengst daarvan aanzienlijk verlagen. Vandaar, dat er alle reden is om het op treden dezer ziekten te voorkomen. Van genoemde ziekten nu is bekend, dat zij met het pootgoed worden overgebracht en dat zij gedurende het groeiseizoen o.a. door middel van bladluizen van plant op plant worden overgebracht. Hieruit volgt, dal^ wil men poters oog sten, die een gezonde nateell opleveren, het noodzakelijk is alleen pootgoed te ne men van gezonde planten. Waar echter ook besmetting van plant tot plant kan plaats hebben, is het evenzeer noodig om de smetstofbronnen, dus de zieke planten, tijdig uit hel gewas te verwijderen. Het resultaat, dat bij de toepassing van van deze maatregelen, selectie genoemd, verkregen wordt, hangt in hooge mate af van de wijze waarop wordt geselecteerd en niet minder van het tijdstip, waarop met de selectie wordt begonnen. Noodig is, dal de selectie met de grootst mogelijke nauwkeurigheid plaats heeft, dat dus alle zieke planten, waaronder ook die, welke slechts in geringe mate ziekteverschijnse len vertoonen, alsmede de verdachte plan ten, worden verwijderd. Deze planten, noch de moederknol, of reeds gevormde nieuwe knollen, mogen op hel veld achterblijven, in de sloot geworpen worden of op de slootwallen gedeponeerd. Dadelijk na 'l verwijderei] der zieke planten worden in een zak gedaan en ver van hel perceel onschadelijk gemaakt. De selectie moet meermalen herhaald worden, terwijl in het laatst ook gele! moet worden op het optreden van nieuwe (primaire) besmetting. Een fout, die nog maar al te vaak wordt gemaakt, is het niet op tijd beginnen met de selectie, terwijl het toch duidelijk moet zijn, dat hoe vroeger de smelslofbronnen worden weggenomen, hoe geringer de kans wordt op besmetting van gezonde planten. Men beginne daarom met de selectie, zoodra de zieke planten als zoodanig her kend kunnen worden en herhale deze spoedig. Men bedenke hierbij ook, dat het verwijderen en vervoeren van kleine plan ten veel gemakkelijker is dan van groote. Alleen wanneer zeer vroeg met selectie ren wordt bgonnen, de selectie tot aan het eind wordt voortgezet en er nauwkeurng wordt gewerkt, kan goed resultaat ver wacht worden, en dit wordt nog in hooge mate bevorderd, wanneer dan ook nog het uitstekende hulpmiddel ter verkrijging van goed pootgoed, het vroeg rooien, wordt toegepast. Gegevens over de ziekten, waarop bij de selectie dient te worden gelet, zijn te vinden in Mededeeling no. 6 „Ziekten en beschadigingen van het aardappelloof van den Mantenziektenkundigen Dienst en alaaar voor den prijs van 1 0,30 verkrijg baar. Nadere inlichtingen worden verstrekt door dezen Dienst te Wageningen, door de ambtenaren van deze Dienst buiten Wage ningen, alsmede door de Rijkstand- en tuinbouwconsulenten. Hoeiblad- en distelbestrijding met natriamchloract =Paraplant). Reeds in een der vorige mededeelingeu werd op dit plantengif de aandacht geves tigd. Aangezien wij nu echter van Ir. Fee- kes, die al enkele jaren ervaring met deze methode van onkruidbestrijding in de Wie ringermeer heeft opgedaan, de beschikking kregen over zijn laatste aanwijzingen, zul len die hieronder nogmaals worden weer gegeven. Allereerst zij dan opgemerkt, dat Para- plant (handelsnaam) hetzelfde is als na- triumchloraat. 1. Gp zavel en klei is in den regel 30 gram op 1 M2 voldoende. Wil men ge heel zeker zijn van het resultaat, dan is 50 gram per M2 beter. 2. Op zeer lichte zavel en zand wordt 50 gram per M2 gegeven. 3. Indien de bestrijding in Mei en Ju ni plaats vindt, is het goed ook in Sep tember het terrein nog eens af te loopen om de enkele planten nog te dooden, die ontsnapt zijn. Daartoe strooit men op deze enkele planten wat vergif. 4. Het vergif kan gestrooid of ge sproeid worden. Op drogen grond werki gestrooid vergif veel langzamer dan öp natten grond. Men kan daarom bij dioogte beter sproeien. Op normaal drogen grond is 1 L. per M2 voldoende. Is de grond zeer droog, dan kan men beter 2 L. van halve sterkte per M2 gebruiken. j Taluds in slooten enz. (dus hellingen) moet men alleen sproeien als ze goed j vochtig zijn of na ze goed nat gemaakt te hebben. In de hoeveelheid van 1 of 2 L. water wordt dus, al naar de grondsoort 30 of 50 gram natriumchloraat opgelost. Is het be- strijdingsobjcct groot, dan doet men goed de oplossing in een watertank klaar te ma ken. Natriumchloraat lost snel op. Men sproei zeer goed met een gewone gieterj met vrij grove gaatjes. Is hel vervoer van een tank bezwaarlijk, dan kan men de porties voor een gieter klaarmaken. Normaal is de inhoud van een gieter 10 a 12 L. Daartoe weegt of meet men dus af de porties van 300 a 500 gram natriumchloraat voor één gieter, waarmee 10 M2 besproeid kunnen worden. Het ka naalwater is geschikt voor oplossen. Men zie nauwkeurig toe dal niet minder dan ile aangegeven hoeveelheid wordt gesproeid. 5. Brandgevaar. Kleeren, die door drenkt zijn met natriumchloraatoplossing, :en dan in de zon opdrogen ontvlammen bij wrijving gemakkelijk. Kleeren, gebruikt bij het sproeien moe ten dus bij voorkeur dagelijks worden uit gespoeld. Overigens is men vooral bij zonnig weer gewaarschuwd. Men onderschatte het brandgevaar niet Bij voorkeur niet roo- ken. Als er eenmaal iets brandt bevordert droog natriumchloraat deze ook zeer. 6. Natriumchloraat is voor mensch en dier niet, of alleen in grootere hoeveelhe den, vergiftig. 7. Te bestrijden onkruiden Hoefblad, Akkerdistel, Akkermelkdistel, Dichte Ak kermelkdistel-plekken sproeie men l'/a keer zoo zwaar als de beide andere on kruiden. 8. Jonge boombeplanting gaat dooi Natriumchloraat-besproeiing in den regel ten gronde. Meer dan drie jaar oude be plantingen verdragen het, hoewel zij ook beschadigd worden. Indien hel noodig is de beplanting te sparen, sproeit men niet dichter, dan een fUeine halve meter van de beplanting af. 9. Men kan het natriumchloraat o.a. betrekken van Wijnhoff en van Gulpen en Larsen N.V., Keizersgracht 693, Amste r- dam (C.) L. R. D. ZATERDAG 31 MEI 1941 No. 62. dekanal kruist, t.d. Oranjesluizen. Ver- ris-generaal voor de openbare veilig- JUS VAN TAPTEMELKPOEDER. volgens langs den weg n. Buiksloot en heid.) S •/- liter water langs het Noordhollandsch kanaal tot( Het verzoek om toestemming dient 1 bouillonblokje Purmerend van hier langs het ka- binnen veertien dagen nadat de veror- zout naai tot Oosthuizen daarna langs de dening in werking getreden schriftelijk peper spoorbaan over Hoorn. Obdam n. Scha- bij den districtscommandant der rijks gen. langs den weg over Schagerbrug politje. in de gemeenten Amsterdam, tot het Noordhollandsch kanaal; ver- Rotterdam en 's-Gravenhage bijv. de der langs het Noordhollandsch kanaal hoofdcommissarissen van politie te tot Alkmaar, van Alkmaar langs den worden ingediend. In geval van afwij- weg over Uitgeest, Beverwijk, Velsen, 7.ing van zijn verzoek is men gehouden BINNENLANDSCH NIEUWS. Buitengewone maatregelen voor de kustverdediging. In het Maandag verschenen verorde ningen blad komt voor een verordening van den rijkscommissaris, houdende buitengewone maatregelen voor de kust verdediging. De eerste af deeling bepaalt het ge bied waarvoor de verbodsbepalingen gelden. Wij ontleenen hieraan Artikel 1. Het gebied, waarvoor de verbodsbe palingen in deze verordening gelden, omvat de Nederlandsche waddeneilan den, de Waddenzee, het IJselmeer, als- Santpoort, Haarlem, Heemstede, Benne- broek. Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden tot Voorschoten, ver der over Leidschendam, Veenweg, Vlie land, Berkel, Bergschenhoek, Oudever- laat, Nieuwerkerk, Schinkel, Kapelle, Kinderdijk, Alblasserdam, Papendrecht naar Dordrechtvan Dordrecht langs de spoobaan tot van daar langs den weg over UlveiJhout haar het zui den tot in de richting Meerle tot de Belgische grens en vervolgens langs de Nederlandsch—Belgische grens tot aan zee. Tot het kustgebied behooren ook de bovengenoemde gedeelten van kanalen. Artikel 2. Vaartuigen mogen het gebied, waar voor de verbodsbepalingen gelden, niet bevaren, noch daarbinnen drijven, aan den wal of op het land liggen. Het bepaalde in het eerste lid is op vaartuigen, welke gebruikt worden bij de uitoefening van een bedrijf hieronder begrepen een landbouw bedrijf alsmede op woonschepen zonder eigen beweegkracht, niet van toepas sing. Artikel 3. Het overschrijden van de zeegrens is ook bij de uitoefening van een bedrijf niet geoorloofd. De zeegrens loopt langs de Neder landsche grens in den Dollart tot aan het meest noordelijke punt van het ei land Rottumeroogverder langs de buitenste kustlijn van de provincies Noordholland. Zuidholland den motor binnen veertien dagen na ontvangst van de betreffende mededee ling bij den burgemeester van de ge meente zijner inwoning in te leveren. Degene die handelt in strijd met deze verordening wordt gestraft met hechte nis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straffen. GEMEENTE WIERINGEN. BURGERLIJKE STAND vanaf 19 t.e.m. 29 Mei 1941. Geboren Catharina, Johanna. doch ter van W. Beemsterboer en van C. M. EngelAukje, dochter van J. Kuik en van J. SwartJohanna Maria, dochter van P. C. Bosters en van J. Hommel Sietske Elly, dochter van W. F. Weese- man en van A. Hoekstra Jacoba Geer- truida, dochter van A. Venema en van I. Lockefair Antje, dochter van J. C. van Breugel en van F. Westra Gerrit, zoon van J. Henstra en van N. M. Half- weeg Doeke, zoon van J. E. Dam en van G. A. Drent. Ondertrouwd Geen. Getrouwd Jb. Ott met A. E. Dekker J. Bais met M. Nap. Overleden L. de Haan, oud 90 jaren, weduwe van P. Mulder. mede het in het tweede lid omschreven kustgebied. Het kustgebied wordt begrensd door een lijn, welke loopt van Nieuwe Schans langs den weg.» over Finsterwolde, Oost- wolde, Tcrmunten naar Appingedam, Van Appingedam langs de spoorbaan tot Sauwerd, van Sauwerd langs den; weg over Winsum, Mensingeweweer, Ol- henhove. Noordhorn, Grijpskerk, Vis vliet, Kollum, Oudwoude naar Dokkum. Vervolgens langs de spoorbaan over Stiens, Leeuwarden naar Praneker dan langs, de trambaan tot Arum, van Arum langs den weg over Grauwekat, Bolsward, Sneek, naar Akkrum van hier langs de spoorbaan over Meppel, Zwolle, Harderwijk, Amersfoort, Hilver sum, Bussum tot waar deze he;t Mei\ve- tot aan de Belgische grens. Voorzoovei de wadden-eilanden van elkaar en van het vasteland (den Helder) door water zijn gescheiden, wordt de verbindings lijnen tusschen de uiterste punten van de eilanden en van het eiland Texel naar het vasteland als zeegrens be schouwd. Komen in het gebied, waarvoor de verbodsbepalingen gelden of op zee voor de Nederlandsche kust varende vaar tuigen, welke de Duitsche oorlogsvlag voeren, in zicht dan dient elk ander varend vaartuig onverwijld zoover mo gelijk naar den uitersten rand van het vaarwater te worden gestuurd of op zee terstond uit te wijken. Artikel 5. De bevelhebber der Duitsche marine in Nederland of de door hem daartoe aangewezen instanties kunnen in be paalde gevallen dispensatie verleenen. Artikel 6. Wanneer degene, die aan boord de leiding heeft, diens plaatsvervanger, de roerganger of de loods het vaartuig door zijn schuld in strijd met het. bepaalde in art. 4 bestuurt, wordt deze gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 weken en met geldboete van ten hoogste 5000 R.M. of met een dezer straffen. Bij herhaling kan den in het eerste lid genoemden personen het bevaren van het gebied, waarvoor de verbodsbe palingen gelden, of van de zee geheel ten deele voor den tijd van ten hoogste een jaar worden verboden. Artikel 7. Hij die in strijd met het bepaalde in de artikelen 2 of 3 een vaartuig1 naar het gebied, waarvoor de verbodsbepa lingen gelden, over de zeegrens brengt het daar houdt of gebruikt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaren, in ernstige gevallen met tuchthuisstraf van ten minste een jaar en van ten hoogste vijf jaren. Hij die in strijd handelt met een maatregel, krachtens artikel 5 getrof fen, of met een verbod, uitgevaardigd krachtens het tweede lid van artikel 6, wordt gestraft met de in het eerste lid vermelde straffen. Artikel 8. Vaartuigen, welke in strijd met het bepaalde in de artikelen 2 of 3 of met 'n maatregel, krachtens artikel 5 getrof fen, in het gebied waarvoor de verbods bepalingen gelden, op het water of op het land liggen of in dat gebied varen, kunnen worden verbeurd verklaard. Zulks geldt eveneens ten aanzien van vaartuigen, welke zich bij het in wer king treden dezer verordening in het i gebied, waarvoor de verbodsbepalingen g elden, bevinden en welke ingevolge het b spaalde in deze verordening daaruit d.ienen te worden verwijderd wanneer zu iks niet binnen veertien dagen na het in werking treden dezer verordening is ges chied. Buitenboordmotoren. Dé tweede afdeeling bevat bijzondere bepalingen betreffende buitenboordmo toren, waaraan wij ontleenen Artikel 10. Het onder zich hebben van buiten VISSCHERIJ - OVERTREDING. Door den Opziener der Visscherij en- te Den Helder is proves-verbaal opge- en Zeeland maakt tegen W. alhier wegens de aan voer van 201 stuks ondermaatsche aal. WINKELSLUITING. In verband met de a.s. feestdagen geldt de volgende regeling voor de win kelsluiting. Op Zondag 1 Juni, le Pinksterdag, ge wone Zondagssluiting. Gp Maandag 2 Juni, 2e Pinksterdag, open als op gewone werkdagen, dus tot 's avonds 8 uur. Voor Zaterdag 31 Mei gelden geen afwijkende bepalingen. Alle zaken slui ten dan dus om 10 uur. NETTEN- EN VISSCHERSGAREN- DISTRIBUTIE. Voor het verkrijgen van visschersga- ren en/of netten is de regeling thans even anders geworden. Wel moet op dezelfde wijze worden aangevraagd, maar thans geeft de Nederlandsche Visscherij-centrale (op advies van de Visscherij-Inspectie) een z.g. leverings vergunning in tweevoud af, voor de benoodigde hoeveelheid garen. Met dezè levcringsvergunning nu kan de visscher zich tot den kleinhandelaar wenden. De kleinhandelaar moet beide exempla ren van de leveringsvergunning in ont vangst nemen. De textielpunten, welke eerder werden afgegeven z.g. G-pun- ten. komen nu dus te vervallen en ma ken plaats voo de leveringsvergunning. De G-punten kunnen door den klein handel nog tot uiterlijk 1 Juni 1941 wor den omgewisseld tegen een leveringsver gunning. De distributiediensten* zijn voortaan voor het verkrijgen van net ten- en vissehersgarens uitgeschakeld. OM UIT TE KNIPPEN. HOE BEREIDEN WLI ONS MIDDAGMAAL Naar aanleiding van kookdemonstra ties en aanwijzingen door de deskundi ge dames van het P.E.N. onlangs gehou den, hopen wij de huisvrouwen te ge rieven door de recepten, welke werden behandeld, in enkele nummers van ons blad af te drukken. Hieronder laten we het eerste viertal volgen BOONENGEHAKT. (eventueel ter vervanging van vleesch.) 250 gram bruine boonen, 100 gram aardappelen of oud brood, 1 ei, ui, 1 tomaat, 3 eetlepels fijngehakte peterselie, zout, peper, maggi-aroma of liever nog marmite of yeastrel, boter of boter vet. Maal de gaar gekookte bruine boonen (in vele gevallen de overgehouden res ten van den vorigen dag) met de aard appelen fijn. Indien men brood neemt, weeke men het brood (zonder korst) in heete melk of het boonenwater. Doe de zeer fijn gesneden ui, de to maat, peterselie en kruiden, bij de boo nen. Doe hierbij ook het eikneed nu 2 eetlepels magere melkpoeder 2 eetlepels bloem 2 a 3 eetlepels boter. Smelt de boter, doe hierbij bloem en magere melkpoeder en laat het nu, al roerende, bruin branden. Voeg nu, steeds roerende, water -f bouillonblokje toe. Maak de jus op smaak af met zout en peper. Om een anderen smaak te krijgen kan men wel eens een enkele keer een uitje mee fruiten in de boter of een theelepeltje tomatenpuree toevoegen. Ook verdient het aanbeveling er res ten vleesch jus door te doen. In de mees te gevallen zal dan de bovenstaande namaakjus niet van „echte" te onder scheiden zijn. KOOKMAYONNAISE. 1 ei, 2 afgestreken eetlepels bloem, 1 deciliter melk. 1 deciliter water, zout, peper, 2 eetlepels olie, citroensap of azijn. Roer ei, bloem en 1 eetlepel olie tot een glad papje. Voeg hierbij, al roerende, melk en water. Breng dit alles samen, roerende, aan de kook, laat het dan. af-en-toe roerende, koudworden. Maak dit mengsel tenslotte af met den tweeden eetlepel olie, het citroen sap of de azijn, het zout en de peper. (Deze mayonnaise is ook zéér geschikt om sla mee aan te maken.) GEMENGDE SALADE. Komkommer, radijs, tomaat, wortel ui, Komkommer, radijs, tomaat, wortel ui, kervel, peterselie, selderij, aardappelen, sla, citroensap, slaolie, marmite of yeastrel, (eventueel maggi-aroma), pe per, zout. Rasp wortel en ui fijn. Snijd de kom kommer in blokjes, nadat men ze ge schild heeft. Verwijder ook de schil van de tomaat en snijd deze in stukken. Maak kervel, peterselie en selderij zéér fijn. Verdeel de aardappelen in plakjes. Doe alles sa men in een kom en maak de salade aan met wat olie. citroensap, marmite, .veastrel of maggi, zout en peper. Doe dit mengsel op een schaal en giet er wat kookmayannaise overheen. Garneer den schotel ten slotte met wat plakjes achtergehouden wortel en radijs en enkele takjes peterselie of kervel. GEMEENTE ZIJPE. Aantal sollicitanten. Voor de betrek king van Hoofd der O.L. School te t Zand gemeente Zijpe, hebben zich 15 sollicitan ten aangemeld. terwijl het aantal sollici tanten naar de betrekking van onderwijze res aan de O.L. School te Burgerbrug, va cature Mej. J. M. C. Boekhoff^ 27 bedraagt BURGERLIJKE STAND. Gem. Zijpe van 23 l.m. 29 Mei. Geboren Geene Ondertrouwd: Cornehs Stammes, 36 jr., landbouwer en Jacobje Kiers, 18 jaar, zon der beroep, beiden te Zijpe Jan Holema, 25 jaar^ agent van politie te Amsterdam, en Trijntje Jeensma, 20 jaar, z.b, te Zijpe. Getrouwd Petrus Kooijman, 30 jaar. veehouder en Anna Maria van Duin, 22 jr., z.b. beiden te Zijpe Pieter Band- sma, 23 jaar, ambtenaar distributiebureau te Zijpe en Neeltje Postje, 25 jaar, z.b. te Den Helder. Overleden Guurtje Raap, 78 jaar we duwe van Willem Blaauboer, woonde te Den Helder Maatje Kranenburg, 82 jaar, z.b., weduwe van Lourens Doorn I'amis Kooij, 55 jaar, veehouder, ongehuwd Pieter Delver, 62 jaar, kaasmaker> echtge noot van Anna Alida Schekkerman. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND. Geboren Antonius Hillebrand Maria, zoon van Joh. A. Meijer en .E Konijn Cornelia Margarelha, dochter van P. Kep- pel en P. G. Snooij Cornelia Hendrika Helena, dochter van F. A. van Stein en G. A. Looijestein Elisabeth Margare lha Maria, dochter van P. J. de Waard en C. A. de Groot Adrianus Antonius, zoon van C. Buineveld en A. II. Prins Mari- nus Dirk Johanncs, zoon van Jac. N. Steen voorden en Jac. Schoule Johanna Elisa beth, dochter van A. Veldman en Joh. M. Schilder Jan Willem, zoon van G. M. E. den Boer en A. Noppen Sophia Ger- dina, dochter van Joh. T. Tolbroek en G. Pijpers. Ondertrouwd S. Wiersma en H. Spoel- stra A. W. Hettema en P. Lindenbergh; G. J. T. Reuvers en A. G. Borst Joh. Jac. de Wit en Joh. Weyers. Getrouwd G. J. van Nuland en A. A. Broers M. Kaak en A. Keuris S. Buis en A. M. Zandbergen. Overleden: A Benderman, oud 3 mnd alles samen flink door elkaar, maak p- Stins, oud 75 jaar D. Romar, oud /5 het op smaak af. Vorm van de massa iiaar; A. A. Groenweg-Kalkwarf, oud 64 jr. ballen, rol deze even door paneermeel in de heete boter of het vet,' en bak boordmo toren behoeft de toestemmingmooi goudbruin. Neem ze er onmiddel-EEN ADVERTENTIE IN DIT BLAD van den rijkscommissaris voor het be- lijk uit en maak de jus op de bekende zette-Ned erlandsche gebied (commissa- wijze met wat water af. HEEFT STEEDS RESULTAAT

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3