32e JAARGANG ZATERDAG 7 JUNI 1941 No. 64 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. AD VERTENTIéN Van 1 5 regels f 0.60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. TER OVERDENKING. Wij weten niet meer wanneer wij onze eerste vreugde beleefden de eer ste smart echter schreef haar datum in onuitwischbare letters. Wie iets besluit in toorn, zaait in storm. Het is onmogelijk het geheele mensch- dom gelukkig te maken wees dus tevreden als slechts enkelen u hun geluk danken. Zeg mij, wie gij bewondert en ik zal u zeggen, wie gij zijt geldig Stookseizoen 1940/41. j dat de met „een rant?" vleesch Desondanks verlangen nog vele merkte bonnen, welke onbeperkt verbruikers aflevering op de bonnen, zijn, recht geven op hel koopen* van een welke zij destijds bij de handelaren'„heel" rantsoen vleesch (honrerd gram, hebben ingediend, zooals de bonnen been inbegrepen) of een he.->' rantsoen 15, 16 en 17. We vestigen er nadruk- vleeschwaren dus op een tioeveelheia, kelijk de aandacht op, dat de lian- welke „tweemaal zoo groot is" als kan delaren thans op deze bonnen niet worden gekocht tegen afgifte van „een ge meer mogen afleveren. Zoowel han-' nummerden bon van de vleeschkaart.' dciaren als afnemers waren in de' Evenzoo geeft een met „een rantsoen veronderstelling, dat de aflevering vleeschwaren" gemerkte bon recht op het op deze bonnen alsnog zou kunnen1 koopen van een heel rantsoen vleeschwa- geschieden, aangezien het publiek!ren' dus °P een hoeveelheid, welke „twee is aangeraden de bonnen voor den!maa' 200 Éro°l is als kan worden ge vervaldag bij de kolenhandelaren kocht leÉen afÖifte van de v00r vleesch- in te leveren, ook indien op de bon- 1 waren bestemde ,5geni nen niet aanstonds brandstoffen konden worden afgeleverd. Nu aan den handel deze aflevering verder is verboden, bestaat bij sommige afnemers de neiging, dit den handelaren te verwijten. De handelaren staan hier evenwel voor hetzelfde feit als de afne-j mers, die hun bonnen reeds hebben in- •aren bestemde .genummerde bon de vleeschkaart", die slechts op antsoen vleeschwaren recht gever halt Instelling ontvangsiplaatsen vee te Haarlem en Hilversum. De Voedselcommissaris - voor Noord holland maakt namens de Nederland- sche Veehouderij Centrale bekend, dat voortaan ook te Haarlem en Hilversum wekelijks vee zal worden overgenomen. Te Haarlem zal dit geschieden op Dinsdag en te Hilversum op Donderdag, voor den eersten keer resp. op 10 en 12 Juni 1941. GEEN VERWIJTEN AAN DEN KOLENHANDELAAR. Er mogen geen brandstoffen meer afgeleverd worden. De bond van Ned. handelaren in brandstoffen schrijft ons Blijkens bekendmaking van den secretaris-generaal in de bladen mogen geen brandstoffen meer worden afgele verd op de bonnen en toewijzingen, welke aan verbruikers zijn verstrekt en welke dienden voor verwarming in het FEUILLETON. door Charles Alden Seltzer. 40.) Brazo had geen plezier. Hij wist nog niet wat hij van der. korten man moest denken. Hij had nog altijd het gevoel, dat hij hem ergens ontmoet had, maar hij kon zijn ontwijkende herinneringen op dit punt niet tot werkzaamheid dwingen. De herkenning sluimerde diep in zijn bewustzijn, een naam scheen hem op de tong te komen, maar wilde niet uitgesproken worden. Hij kon zich niet voorstellen, waarom de korte man een bezoek aan het huis je had gebracht en hij was zich bewust van een vaag autogonisme, een woeste vijandelijkheid, die hem ergerde, omdat zij oogenschijnlijk niet gerechtvaardigd werd. De cynische, ironische gemoeds stemming, die zich vanhem had mees ter gemaakt toen hij op den Zuidelijken xotsrand naar het kamp keek, be- heerschte hem nog steeds, toen hij van den stal naar het huisje liep en in de deur bleef staan om naar binnen te kijken. Hij zag Ella aan de keukentafel zitten. Haar hoofd was in haar handen gebo gen en zij hoorde hem niet voor hij naar binnen stapte en bij een der deurstijlen naar haar bleef staan kijken. stoffen ontvingen, omdat hun leveran ciers daartoe nog niet bij machte wa ren. Men dringe' dan ook niet meer bij de handelaren aan op levering en be denke, dat ook zij er onkundig van wa ren, dat een afleveringsverbod als bo venbedoeld zou worden uitgevaardigd. DE BRANDSTOFFENDISTRIBUT1E. En de voorziening voor den a.s. winter. Op een verzoek van het R. K. Werk liedenverbond in Nederland, zooveel mogelijk te bevorderen, dat reeds in de zomermaanden brandstoffen voor den komenden winter zouden kunnen wor den opgedaan mede om daardoor aan de moeilijkheden van transport e.d. in den winter te ontkomen heeft de secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart geantwoord „Het ligt mderdaad in het voornemen, reeds binnenkort met de distributie van vaste brandstoffen voor het a.s. winter seizoen een aanvang te maken. Te dien einde worden dan ook thans reeds maat regelen getroffen om tot een spoedige uitreiking van de nieuwe brandstoffen- kaarten te kunnen overgaan. Tenzij deze plannen door een ongun stig verloop van de kolenpositie niet tot uitvoering zouden kunnen komen, mag er derhalve op worden gerekend, dat het publiek bij den aanvang van het nieuwe stookseizoen over een beperkten wintervoorraad de beschikking zal heb ben." Distributie van vleesch en vleeschwaren. Onderscheid tusschen genum merde en ongenummerde bonnen De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij vestigt er nogmaals met nadruk de aandacht op, boete tot f 10C0 gulden of met een van beide gestraft, voor zoover niet volgens andere bepalingen een hoogere straf is be paald. Deze regeling treedt heden in werking. DE JODEN IN DE BADPLAATSEN. Aangezien de ambtelijke bekendmaking ten aanzien van het erbod voor Joden in de badplaatsen, aan duidelijkheid veel te wenschen overlaat, hebben wij ons heden (aldus schrijft de Alkm. Crt.) om nadere inlichtingen tol het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten gewend. Daar deelde men ons mede, dat de ver bodsbepaling slechts geldt voor zee- en trandbadplaatsen en niet voor vacanlie- oorden. De bepaling geldt dus niet voor Den Haag, doch wel voor Scheveningen en ook niet voor Bergen-Binnen maar wel voor Bergen aan Zee, hoewel deze plaatsen gemeente behooren. Voor Schoorl geldt het wel voor Camperduini doch niet voor Schoorl. Cnder Joden, waarvoor de verbodsbepa j 'ing geldt, worden verstaan zij, die ten- •oljoodsche groolou- invoering gesteld op 1 Oclober 1941. j ders hebben. Als Jood wordt ook aange- i merkt hij die uit twee volJoodsche grootou PARKEEREN RIJWIELEN 'S NACHTS ders stamt en hetzij zelf op 9 Mei 1940 tot VERBODEN. J de Joodsche kerkelijke gemeente heeft be Afgekondigd is thans de bij besluit koord na dien datum daarin is opgeno- van den Regeeringscommissaris voor,men- ketz,i °P 9 -^ei 1940 met een Jood- Amsterdam van 2 Mei 1941 vastgestelde scke was éckuwd of na dat oogenblik met verordening tot wijziging van de Alge- ecn J°°dsche in het huwelijk treedt, meene Politieverordening van Amster-f ^en grootouder wordt als volJoodsch cjam aangemerkt, wanneer deze tot de Jooa- Hierdoor is het thans verboden, r*j- sche heeit behoord, wielen op twee wielen op of aan open bare wegen te plaatsen of onbeheerd in stilstand te hebben gedurende den tijd,' gelegen tusschen een half uur na zons-| ondergang en een half uur vóór zons-j opgang. Voor gerechtvaardigde uitzon- Persoonsbewijs van 1 Januari a.s. af De Nederlandsche Staatscourant van 3 Juni bevat hel Uitvoeringsbesluit Persoons bewijzen III van den Secretaris-Generaal van Binnenlandsche Zaken, waarbij wordt iji bepaald, dat het steeds bij zich dragen van geleverd, doch daarop nog geen brand- y Aen persoonsbewijs van 1 Januari 1942 al erplichtend is. 1 Oorspronkelijk was, zooals bekend, de minste drie Prijsopdrijving van sigaren. f 20.CC0 boete aan twee grossiers opgelegd. Twee grossiers in tabaksproducten, v.d. K. en K. te Amsterdam, verkochten deringsgevallen kan de hoofdcommissa-de a'Seloopen maanden sigaren tegen ris van politie dispensatie verleenen. I vccl te ho°2e Uil een °nde"oelt, dat deskundigen van het Rijksbureau voor tabak en tabaksproducten instelden, bleek, dat zij bij verschillende fabrieken in het land restantpartijen inkochten, die zij eenige prijsklassen te hoog lieten Lan- derolleeren. Hierdoor steeg de prijs per sigaar met gemiddeld 5 cent. Meer dan een half mil- lioen sigaren werd op deze wijze ver handeld. De inspecteur voor de prijsbeheersching le Amsterdam stelde tegen de beide gros siers een vervolging in en veroordeelde elk tot een geldboete van f 10.000.- AMBTELIJKE BEKENDMAKING. 's-Gravenhage, 4 Juni. Op grond van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied nr. 20-1941 wordt bepaald 1, Aan de Joden in den in van par, 4 der verordening van den Rijkscommissaris nr. 189-1940 wordt verboden a. Het publieke baden in zee-, strand en zwembaden en overdekte badinrichtingen b. Het betreden van publieke plantsoe nen en lokalen, evenals hel huren van ka mers in publieke logeergelegenheden (ho tels, pensions, logementen) in zee- en strandbadplaatsen en andere dergelijke plaatsen. c. Het bezoek aan paardenrennen als toeschouwer. Handelingen in strijd met dezen maatre gel zijn overtredingen en worden met hechtenis van maximaal zes maanden en Duizend gulden op een gekregen lot. ■Een inwoner van Oudenbosch is wel op heel ongewone wijze de gelukkige win naar geworden van. een prijs van duizend gulden uit de Winterhulp-loterij. Hij zat met een kennis in een café aldaar, toen den bozoekers Winterhulplolen werden aangeboden. De kennis kocht er twee en „O riep zij uit, terwijl ze zich op richtte. „Jij bent het!" Brazo merkte haar plotselinge verle genheid op, de vurige blos. die oogen- blikkelijk haar gelaat overstroomde, de schaduw die in haar oogen kwam. alsof zij ze wilde versluieren tegen zijn kal- men, onderzoekenden blik. „Ik ben het," antwoordde hij. Zij scheen opgewonden te zijn. Haar lippen waren stijf op elkaar gedrukt, haar handen ineengeslagen haar oo gen versluierden niet geheel een ge moedsbeweging, die zoo bedriegelijk was, dat Brazo haar niet kon thuisbrengen. Maar hij voelde, dat het een gemoeds beweging was, veroorzaakt door het be zoek van den korten man. „Gezelschap gehad vroeg hij. „Mr. Brinn." antwoordde zij. Haar blos werd dieper. „Hij ging juist weg," vervolgde zij. Brinn De naam was niet bekend. Hij was er zeker van, dat hij hem nooit tevoren gehoord had. Toch wist hij bijna be slist. dat de korte man geen vreemde ling voor hem was. „Brinn, zoo zei hij. ..Een vriend van je „Ja-a", zei ze en Brazo wist, dat Brinn haar vriend niet was. Hij wacht te m de meening dat zij misschien meer inlichtingen zou geven, omtrent Brinn. Maar er kwam geen verdere inlichting en hij kon er haar niet naar vragen. Met een heimelijk glimlachje bleef hij zwijgen toen zij van onderwerp ver anderde. „Wel," zei ze, „wat heb je ontdekt „Niet veel," antwoordde hij. Hij ver telde haar van zijn wederwaardigheden in Deming en vervolgde „Waarschijn lijk zullen wij daar niet spoedig huip krijgen. Wij moeten deze zaak zelf uit vechten." Zij scheen teleurgesteld en staarde op het tafellaken. Gedurende een stilte, keek Brazo het huisje eens rond. Hij zocht naar bewij zen, dat Anderson daar geslapen had, dat hij zijn maaltijden in het huisje had gebruikt. Er waren geen dergelijke bewijzen. Er hing geen enkel kleeding- stuk van Anderson aan een der hoek- haken, waar hij de zijne placht te han gen. „Heeft iemand je lastig gevallen vroeg hij. „Neen." Zij keek hem niet aan toen zij ant woordde, maar Brazo, die haar scherp in het oog hield, zag dat er een huive ring over haar heen liep. Er was iets gebeurd Iets, wat zij hem niet wilde vertellen Hij stond haar ernstig aan te kijken en verwonderde zich. Was Brinn ver antwoordelijk voor haar opwinding Anderson Maar hoe moest hij haar daaromtrent ondervragen Tenzij zij hem vrijwillig haar vertrouwen schonk, kon hij niets beginnen. Hij had geen recht haar iets te vragen omtrent Anderson, of een an deren man, wat dat betrof. En de vra gen, die hij haar zou willen doen, zou den dwaas lijken, als zij uitgesproken werden. Maar voor hem waren ze be langrijk. Zij waren levensvragen voor hem. Zij luiden „Was Anderson hier iederen nacht bij je At hij met je Hoe dikwijls zat je 's avonds buiten met Anderson te praten Hou je nu meer van hem dan toen ik wegging Heeft Anderson een kans om met je te trou wen „Ze hebben je dus niet lastig geval len zei hij hardop, langzaam. Zij schudde haar hoofd en nog wou zij niet naar hem kijken. Zij wist, dat hij onmiddellijk Wilson zou gaan op - zoeken, als zij hem vertelde, wat Wilson gezegd had en en misschien ge dood worden. Zij wilde niet, dat hij ge dood werd en daarom had zij besloten, om het hem niet te vertellen Zij had verwacht, dat zij haar opwinding had kunnen verbergen, maar voelde, dat zij dit niet deed en zij dwong zich om hem aan te kijken, zich wijsmakende, dat zij kalm was. Maar Brazo ontdekte den angst in haar oogen en zijn gedachten concen treerden zich weer op Anderson. Ander son had iets gedaan, wat hij niet had moeten doen i „Er is dus iets gebeurd hield Brazo aan. „Niets." „Is het kamp rustig geweest Zij knikte. Kuneen nog in de buurt geweest „Hij was hier eens, een paar minuten. Hij was teleurgesteld, omdat er niet veel goud gevonden was en hij vroeg mij, of Jim niet iets achtergelaten had om te vertellen waar hij zijn vondst gedaan had. Ik bracht hem aan het verstand, dat het hem niets aanging, wat Jim gedaan had." „Dat was goed." prees Brazo. „Zij hebben dus nog niets gevonden," riep hij opgetogen. „Nu, ik kan mij inden ken, dat Kuneen teleurgesteld was." Hij dacht nog altijd aan het samen zijn van Anderson met haar in het huis je. Ofschoon hij zelf nooit een zekert intimiteit met haar had kunnen berei ken, bestond er toch een kans, dat An derson, met zijn knap gezicht en inne mende persoonlijkheid, er in geslaagd was om haar meer belang in te boeze men. Zij had 's avonds met Anderson buiten gezeten, zij had hem vele keeren gaf er een aan zijn metgezel. Haastig wer den de couverts geopend en de metgezel bleek toen recht te kunnen doen gelden op duizend gulden. Zij vreugde was nafuur lijk groot. Gf de gelukkige winnaar zijn minder fortuinlijken weldoener een deel van den prijs heeft afgestaan, vermeldt de historie niet. NIEUWE AARDAPPELEN. Donderdagmorgen werden aan de vei ling der L.G.C. te Broek op Langendijk de eerste vroege aardappelen aangevoerd dcor den heer C. Wit aldaar, Zij brachten op f 40.40, drielingen f 38.90-41 20 en kriel f 35.90 per ICO Kg. Trilbeton als materiaal bij den wederopbouw van Rotterdam Ramen, balken, vloeren, tegels en bouwplaten worden er uit vervaardigd. De Rotterdamsche correspondent van het Handelsblad schrijft Bij den wederopbouw van Rotterdam is beton een dankbaar materiaal, dat hout en ijzer vervangt en zich leent voor ver schillende nieuwe toepassingen, waarvan sommige ook zullen blijven in den tijd als materialennood voorbij is. Een interessant materiaal is het trilbe ton, waaruil balken, ramen, kozijnen, deur posten vervaardigd kunnen worden. Het ontleent zijn naam aan de wijze van bewer king. Als het beton in den vorm is ge- daant wordt het door middel van electri- citeit in trilling gebracht, fn enkele mi.u- len wordt zoo het water verwijderd. Ku.-k droeg komt het beton te voorschijn, on middellijk gereed voor gebruik en toch zoo hard, dat het niet kan breken of scheuren. Het kan onmiddellijk verwerkt worde-* op het karwei en behoeft ook daar niet te drogen. Voor de bespoediging van den wo ningbouw zit er wel iets in deze wijze van werken. Per eenheid heeft trilbeton een grooter gewicht dan gestampt beton en door zijn sterkte en hardheid kan het lot clunne slrooken, strepen en platen ver werkt worden. Bij de op Crooswyk geves tigde onderneming Trilbeton, zagen wij materiaal op velerlei wijze verwerkt tot tegels, slipvrije en andere, tot verkeerspa- len, tot geheel glad afgewerkte bouwpla ten, tot ramen en deurposten, waarbij het gaatje voor de bel niet was vergelen^ en ook tot roosters voor riolen enz., die in dit geval geen hout, doch ijzer vervangen en die het voordeel hebben, dat zij niet ge verfd behoeven te worden. In ramen en deuren zitten ook de openingen waar scharnieren kunnen worden ingepast. Ra men worden hier bij vele honderden ge- Hoofdpijn-Kiespijn V/> Z> lili/iiftuzdfjo Helpen veilig en vlug Doos 10 en 50ct goedennacht gewenscht, zij had hem s morgc-ns het eerst ontmoet, had te genover hem aan tafel gezetenzij moesten urenlang samen in het huisje hebben zitten praten. Weer werd hij gemarteld door de fol terende pijn der jalouzie. „Heeft Anderson je veel moeite be zorgd vroeg hij. „Weineen, natuurlijk niet," antwoord de zij en keek hem recht in de oogen. „Dat heeft hij nooit. Anderson is prach tig Zeker. Anderson was prachtig. Zij had altijd van Anderson gehouden. En nu zij twee weken op intiemer wijze met hem had omgegaan, hield zij meer van hem dan ooit. Er klonk eerlijke open hartigheid in haar stem. „Je had het dus niet eenzaam zei hij. Het was hem onmogelijk om een tikje spot uit zijn stem te houden. „Ja, dat had ik wel," zei ze vlug, ter wijl ze zich de lange nachten herinner de, waarin zij, beangst, het minste ge luid buitenshuis had gehoord. Brazo's polsen hamerden. Anderson had toch niet alle behoeften vervuld. Misschien had zij zich, ondanks al haar voorliefde voor Anderson, toch niet veilig voor hem gevoeld. „Wel," zei hij, „ik heb Anderson al tijd goed gezelschap gevonden." „Wat heeft dat er mee te maken vroeg zij. „Wel wat, zou ik denken," zei hij. „Anderson is een gezellige prater. Na tuurlijk zijn de avonden lang en als je maar met z'n tweeën bent. wordt de tijd lang. Maar ik vond Anderson altijd Interessant." Zij verstijfde en scheen hem verschrikt en verwonderd aan te kijken. (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1