32e JAARGANG DINSDAG 10 JUNI 1941 No. 65 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN HET GOUD VAN DE EENZAME HOEVE WIERINGER COURANT Hoofdredacteur Corn. J. Bosker, Wieringen. Verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1.30. ADVERTENTIëN Van 1 5 regels 0-60 Iedere regel meer f 0.12 UITGEVER CORN. J. BOSKER WIERINGEN. BUREAU Hippolytushoef Wieringen Telefoon Intercomm. No. 19. welkome afwisseling op het rustige schoolleven. De Sport en het Kind. Durf en kracht, behendigheid waren in onzen jongenstijd al factoren, die in het gymnastieklokaal met graagte in het geding werden gebracht, en nóg zal in veel gevallen het turnen den grond slag vormen van de huidige, lichamelijke oefening. Hoeveel breeder is, sinds onze stramme oefeningen, echter het terrein geworden, waarop leeraar en leerling zich kunnen bewegen Dank zij nieuw lichters als Loges, Laban en vele ande ren, staat de krachtpatser niet meer op het eerste plan, en wordt aan de be hoeften aan sierlijkheid en rhyttme, welke vooral bij de .meisjes worden aan getroffen, een groote plaats ingeruimd. De verbeelding van het kind kan thans worden gebruikt om zijn „arbeid" kracht bij te zetten, en bij te dragen tot een zoo groot mogelijk nuttig effect van de uitgevoerde oefeningen. Wel hebben wij de periode, waarin de „athleten" een denkbeeldigen Amersfoortschen kei ten hemel hieven en waarin de uitgestrekte vingers zich moeizaam uit het vat met stroop los maakten, al lang weer achter den rug. doch de wisselwerking tusschen daad en fantasie bestaat nog onverminderd voort. En dan de spelen, en voor de oudste leerlingen het zwemmen Voor de eerste biedt het schoolplein reeds een goede gelegenheid, terwijl de sportvelden, die dc laatste tientallen van jaren overal van gemeentewege zijn gesticht, vooral in den zomer goede diensten kunnen bewijzen. Men kan er op aan, dat het kind deze grootere be langstelling voor zijn ontwikkeling, van lichamelijk standpunt bekeken, met -vreugde begroet, ook al zal het, zwaai end aan den rekstok of hollend achter den bal, de verandering van zijn les rooster nog louter waardeeren als een FEUILLETON, Een Volksdichter. „O, schill'rende kleuren van Neder lands vlag". „Ferme jongens, stoere kna pen" „Van mannen in oorlog, van mannen in vree." „Heb je van de zilveren vloot wel gehoord „In 't groene dal, in 't stille dal," „Een karretje op een zand weg reed.' „Een scheepje in de haven laildt." „Wie rusten wil in groene woud" Ja, waar moeten we eigenlijk eindigen 7 Aleen de plaatsruimte gebiedt het ons 1 Dit zijn allemaal beginregels van zeer po pulaire volkversjes, geschreven door J. P. Heye. Dr. J. P. Heye, want hij was „armen-dokter" in Amsterdam, maar tege lijk een volksdichter in hart en nieren. En waarom zij dit hier nu nog eens op deze wijze vermeld Omdat juist enkele dagen geleden de restauratie van zijn graf is vol tooid, op hel stille kerkhof van Abbenes, een plaatsje van niet meer dan 200 inwo ners in Noord Holland. Hier wenschte Heye begraven te worden, omdat hij van zijn schoonvader een groot stuk land bij dit dorpje had geèrfd en er zich mee ver bonden ging voelen, zoodat hij er zelfs een school stichtte, waarvan de leerlingen nog zeer vele jaren daarna telkens werden ont haald uil een door Heye nagelaten fonds. Als volksdichter zal hij wel blijven le ven, zoolang er Nederlanders zijn, want liggen zijn liedjes niet op de lippen van on ze jeugd en ook nog zeer vele ouderen bestorven Talrijke er van zijn nationaal bezit. Heye is niet oud geworden (1809- 1865), maar zijn naam blijft leven door zijn volksliedjes, waarvan wij het meest populaire nog niet eens noemden ?,Zie, de maan schijnt door de boomen H. Post. PROVINCIAAL NIEUWS. door Charles Alden Seltzer. 4i.) „Wat bedoel je vroeg ze ijskoud. „Denk je, dat ik Anderson hier liet blij- ven. terwijl je weg was „Wel, natuurlijk," antwoordde hij. „Je zei dat je hem zou nemen. En er moest iemand blijven. Ik vroeg je om hem te laten blijven." Zij sprong op. Haar gelaat was bleek en haar oogen vlamden. Zij glimlachte tegen hem met strakke, toornige lippen. Hij stond haar aan te kijken, terwijl zij naar hem toeliep en op een voet afstand bleef staan. Zij ademde snel en haar borst zwoegde van opwinding. „Als je nog één woord zegt, sla ik je in je gezichtverklaarde ze. Een oogenblik bleef ze stokstijf, hoog opgericht en verontwaardigd staan. Toen keerde zij zich snel om, zonder iets meer tegen hem te zeggen, ging haar! gejaagd en hem de dwaasheid laten kamer in en sloeg de deur dicht. zien van de geestelijke beelden, die hij Brazo bleef staan, waar zij hem ver-zich van haar en Anderson had ge laten had, verbaasd en ontsteld. Hij vormd. Hij had haar onrecht aange hoorde haar snikken en plotseling stond daan. Hij had diep berouw en minder het zweet hem op zijn voorhoofd. Hij hoop dan ooit om haar te winnen. Maar nam zijn hoed af en staarde somber zijn blijdschap verbet hem niet. naar den vloer. j Voor de eerste maal sedert weken „Voor den duivel, wat heb je ge- was hij in staat om met Anderson te daan was de ontstelde vraag, aau zijn praten, zonder hem te haten. Hij vond GERUCHT.... Hel gerucht speelde wellicht nooit zoon groote en gevaarlijke rol als in deze tijd. Er werd wellicht nooit zooveel gekletst en geroddeld en de bronnen van de meeste praters en zwetsers en weters zijn veelal onvindbaar of erg troebel. In „Blikman's Bulletin" treffen wij een rijm aan, dat aardig den draak steekt met de bron van het gerucht 'k Zou er niet duiven zweren, Maar ik heb het hooren beweren, Door een persoon van gewicht -- Een kennis van mijn nicht Dat een agent op een paard, Aan een slager heeft verklaard, Dat een vriend van zijn broer Had gehoord van een boer Dal van die een knecht Wist wanneer de oorlog zou zijn beslecht. EEN ADVERTENTIE IN DIT BLAD HEEFT STEEDS RESULTAAT SMAKELIJK ETEN Naar wordt gemeld is Vrijdagnacht uit de noodslachtplaats van den Heer N. de Lange, Jisperweg te Beemster een gedeeltelijk afgeslacht varken, we gende ongeveer 130 K.G. en dat vermoe delijk lijdende was aan longpest en al- zoo voor de consumptie totaal onge schikt was, gestolen. Aangezien dit vleesch groot gevaar oplevert voor de volksgezondheid, wordt een ieder in zijn eigen belang dringend aangeraden, niets anders dan goedge keurd vleesch te nuttigen. De Drie Meren. Wegenvoorziening in Noord Holland. Asfaltbeton door teersleenslag vervangen. .Hel halfjaarlijksch verslag is versche nen over den aanleg door de provincie Noord Holland van wegen voor doorgaand verkeer en van kanalen. Het geeft den stand van zaken sinds September 1940. De aanleg van een weg tusschen het Keern te Hoorn en den verbindingsweg met den Rijksweg Amsierdam-Wieringen is voltooid. Omdat geen asfalt beschikbaar was, zijn de deklagen uitgevoerd met teer- steenslag. Lans dit wegvak zijn beplantin gen aangebracht. De aanneemsom van deze werken bedroeg f 2000. De werken tot aanleg van een wegvak tusschen den weg Alkmaar-Schagen en het kanaal Schagen-Kolhorn^ welk wegvak hel Oostelijk gedeelte van den ringweg om Schagen vormt, is vrijwel gereed. Het daarop aanbrengen van een deklaag van teersteenslag is onderhands opgedragen voor f 37,950. Langs dit wegvak is een be planting aangebracht, die na onderhand- sche aanbesteding voor f 3780 is opge dragen. Vroege aardappelen. De aanvoer van vroege aardappelen aan de veiling te Broek op Langendijk was Vrijdagmorgen al heel wat grooter. Er is nog geen definitieve regeling voor den af zet van dit product. Men volgt nu zoolang de regeling welke voor de kasaardappelen is getroffen. De aardappelen mogen wor den gekocht door de bij Vebena aange sloten grossiers, die ze weer mogen ver- koopen uitsluitend aan kleinhandelaren, die zijn aangesloten bij de Vereeniging Cen traal Belang. De aardappelen vallen ook onder de distributieregeling. Jeudherberg te Castricum geopend. De bekende Jeugdherberg Koningsbosch te Castricum is vanaf Maandag a.s. weder om voor de trekkers opengesteld. In Noord Holland zijn thans de volgende Jeugdher bergen geopend Haarlem, Castricum, Schoorl en Wieringen. De opening van de Jeugdherbergen te Petten en Zandvoort kan zeer binnenkort tegemoet gezien worden. BINNENLANDSCH NIEUWS. eigen adres gericht. „Ik vroeg haar, om Anderson in huis te laten blijven, ter wijl ik weg was. Zij zei, dat ze het doen zou. Zij deed het niet en als ik haar zeg, dat ik dacht, dat zij het gedaan had, raakt ze heeiemaal van streek Hij ging naar buiten naar de bank en zat daar blootshoofds in de zon. Zijn gezicht was lang en zijn gedachten smartelijk. „Nu heb ik het gedaan," besloot hij Wat hij gedaan had, scheen te veel te zijn. Vrouwen zijn vreemd. Een man kan haar gedachten niet raden. Zij was met hem in het huis gebleven en zij mocht hem niet al te erg. Hij had haar verteld, dat hij dacht, dat zij in huis gebleven was met een man, dien hij wist, dat zij liefhad en zij was woedend geworden. Zijn meegevoel voor haar was diep en opwindend en toch voelde hij een won derlijke vreugde over zijn ontdekking, dat Anderson heeiemaal niet met haar in huis was geweest. Zij had niet aan tafel tegen hem zitten glimlachen, zij had niet buiten op de bank met hem in den maneschijn zitten praten. Zij was al dien tijd dat hij weg was, alleen in huis geweest. De gedachte deed hem beven, haar waardig gedrag boezemde hem ontzag in. Met één slag had ze de demonen van zijn jalouzie op de vlucht SMOKKELAAR VERDRONKEN. Boot, waarmee hij de Maas overstak, In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een poging van smokkelaars om over de Maas op Nederiandsch gebied te ko men, mislukt, doordat het bootje mid den op de rivier omsloeg. Twee inzitten den konden zich zwemmende redden, doch de derde een zekere Houben uit Stockheim verdronk. W.A.-MAN TE UTRECHT GEWOND. I Na een colportage van het Utrecht-, sche vendel der W. A., onder leiding van opperhopman Dengier, aan den Groe-j neweg, werd Vrijdagavond zingend naar de stad teruggemarcheerd onder groo-| te belangstelling, vooral van de zijde der jeugd. Het grootste deel van het vendel was ver vooruit, terwijl opper hopman Dengier met eenige weerman-] nen en de begeleidende politie op eeni-' gen afstand volgde. Aan de Kanaalstraat gekomen nam het publiek uit deze beruchte buurt te genover dit kleine groepje een dreigen de houding aan. Desondanks vervolgden de mannen rustig hun weg, totdat plot seling uit het publiek een man met een mes in de hand op den wachtmeester J. Jansen toestormde en hem een steek in den hals toebracht, om onmiddellijk in vollen ren weer tusschen het publiek te verdwijnen. Noch de andere weer mannen, noch de politie hadden gele genheid tijdig in te grijpen. Het publiek drong, onder het geroep van „landver raders" op, maar inmiddels was de voorste troep gealarmeerd en terugge keerd, waarna door samenwerking van W.A. en politie de orde spoedig was her steld. De dader kon nog niet worden gevonden. Alg. Hbld. MAJOOR KRUYTS PARTIJ. Het A.N.P. meldtNaar ons wordt medegedeeld, heeft majoor Kruyt de opheffing van zijn partij met ingang van 6 Juni 1941 bekend gemaakt. Met de opheffing van de N.S.N.A.P.- Kruyt is verdere klaarheid ontstaan in zake de bestaande nationaal-soialisti- sche partijen. Behalve de N.S.B. bestaat thans slechts nog de Groot-Duitsche beweging der N.S.N.A.P.-dr. Van Rap- pard. VARKENS GESTOLEN EN TOEN BETAALD. In de nacht van Woensdag op Don derdag zijn van een bewoner aan de Loosterweg te Hillegom uit zijn varkens hok twee varkens gestolen. Uit het door de politie ingestelde onderzoek bleek, dat de varkens ter plaatse waren ge slacht en per auto waren vervoerd in de richting Haarlemmermeer. De bloed sporen leidden tot aan de Kruisweg. De volgende dag vond de eigenaar van de varkens een ongefrankeerde brief in zijn brievenbus liggen, inhoudend f 170, ongeveer de waarde van de varkens. Het is de politie nog niet mogen gelukken, de daders te vinden. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. RECHTZAKEN. NAAR ENGELSCHEN ZENDER GELUISTERD. Duitsche Rijk en Duitsche weermacht Het A. N. P. meldt Het Duitsche Landesgericht behan delde een zaak tegen een echtpaar in Den Haag, dat er van werd beschuldigd in de maanden December en Januari eenige malen naar een Engelschen zen der te hebben geluisterd. Het echtpaar gaf de ten laste gelegde feiten toe. Het had heel goed geweten, dat het in over treding was, maar het had zijn nieuws gierigheid niet kunnen bedwingen. De Staatsanwalt vroeg voor ieder der verdachten een boete van f 3000 er. in beslagneming van het radiotoestel. De rechter veroordeelde den man tot f 1500 en de vrouw tot f 1000 boete met inbeslagneming van het radiotoestel. Een jonge boschwachter en zijn vrouw wonende in de omgeving van Breda, hadden zich te verantwoorden wegens het feit, dat zij zich op 8 Maart tegen over een aantal Duitsche militairen en eenige in dienst van de Duitsche weer macht zijnde Nederlanders beleedigend over het Duitsche rijk en de Duitsche macht hadden uitgelaten. De verdach ten ontkenden, doch de getuigen drie Nederlanders en een Duitsche onderoffi cier stemden in hun verklaringen geheel overeen. De Staatsanwalt vorderde tegen den man acht en tegen de vrouw twee maanden hechtenis. De rechter verordeelde de vrouw con form den eisch en den man tot zes maanden. Anderson aan het werk in het rancho huis, dat bijna klaar was en in een om mezien had Anderson hem het gebeur de met Wilson verteld. „Hij is nog hier," zei Anderson. „Zij wilde niet, dat ik het je zou vertellen, maar natuurlijk moet je het weten." HOOFDSTUK XXU. Wolf Wilson had geen plan om de nieuwe stad te verlaten, evenmin ver langde hij er naar om Brazo in een openlijke strijd te ontmoeten. Vroegere ervaringen met Brazo hadden hem overtuigd van de meerderheid van deze laatsten in ieder gevecht en ofschoon Wilson's haat diep en fel was wist hij, dat hij er niet aan mocht toegeven, als hij tegenover zijn vijand stond. Hij had al een week of meer gehad om na te denken over de crisis, waarvoor hij spoedig zou komen te staan en toen hij Brazo door het bassin naar huis zag rijden, was hij niet voorbereid op de botsing, die hij wist dat komen zou. I Zijn mannen waren weg om een kud de gestolen vee naar het Zuiden van Sonora te drijven en hij had de hoop gekoesterd, dat zij voor Brazo zouden terugkeeren. Zij waren niet teruggeko men en daar naderde Brazo het huisje, waar hij van Ella of Anderson het nieuws zou hooren, dat hem. belust naar strijd, naar het kamp zou voeren. Wilson kon niet op Kuneen vertrou wen. De plaatsvervangend registrator was geen vechter en toen zij het plan maakten om een aanval te doen op het kamp, had Kuneen bepaald, dat hij onzichtbaar moest blijven bij iedere handtastelijkheid, die er het gevolg van mocht zijn. Hij kon een „vergissing" in zijn verklaring der wetten betreffende de verdeeling van het land, verantwoor den, maar hij verkoos niet als aanval ler in een gevecht op te treden. Lider daad verklaarde hij aan Wilson, dat Brazo's blikken hem niet bevielen. Wilson had geen andere vrienden of bekenden in het kamp dan Jack Erinn. En toen hij eenmaal met Brinn over Brazo sprak, had de kleine man het vermeden om een bepaalde uitspraak te doen. „Het is tijd genoeg daarvoor, als je hem ziet aankomen," had hij gezegd Hij had met half dichtgeknepen oogen naar Wilson gekeken. „Waarom ga ie de stad niet uit vroeg hij. „Je kunt altijd met je mannen terugkomen. Wilson schudde zijn hoofd. „Ik loop niet weg verklaarde hij. „Ik heb evenveel recht om in dit kamp te zijn als hij Hij keek Brinn zwijgend in de oogen. „Wat dat betreft, mag hij zich zelf wel in acht nemen. Als hij met zijn pistool om mij komt en ik zie hem het eerst, dan zal ik hem geen waarschuwing geven Brinn bestudeerde heimelijk Wilson. „Ik zie je morgen wel," zei hij. Dat gesprek had den vorigen dag plaats gehad en hierop had Wilson zijn hoop gebouwd. Hij wist, dat Brinn listig en handig was. Brinn werkte nooit, hij scheen nooit productief werk te hebben en toch had hij altijd geld. Brinn ge bruikte zijn hersens. Voor zijn tent, in een deel van het kamp, waar een onregelmatige straat was aangelegd, had Wilson Brazo nage keken, toen hij door het bassin naar huis reed. Met norschen blik had hij hem zijn paard in de corral zien drij ven met wraakgierigen, hatelijken blik BUITENLANDSCH NIEUWS. Ruim 5200 Belgen gesneuveld. In Mei 1940. De correspondent van het Handelsblad te Brussel schrijft De speciale statitistische dienst van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken te Brussel, die er mee is belast om, in samen werking met de bezettende overheid, het juiste aantal oorlogslachtoffers te tellen maakt bekend, dat tot nu toe is geconsta teerd, dat er 5262 Belgische militairen en 6367 burgers zijn gedood. Er zijn in Mei 1940 op Belgisch grondgebied 3282 Fran- schen en 8958 Engelschen gesneuveld. Hoeveel Belgische soldaten en burgers in het Noorden van Frankrijk het leven hebben gelaten, is zelfs bij benadering nog niet bekend. zag hij Brazo zadel en hoofdstel naar den stal dragen en toen een oogenblik in de deur blijven staan. •Op dat oogenblik kwam Jack Brinn de deur uit van het huisje, bewoond door Ella Wainright Wat had Brinn daar gedaan Wilson kon geen bevredigende oplos sing vinden. Brinn's handelingen waren onberekenbaar. Het scheen Wilson toe, dat Brazo even verbaasd was. Want Brazo schrok zichtbaar en richtte zich strak op en een oogenblik leek het Wilson, alsof Brazo er over dacht om Brinn tegen te houden, om hem te ondervragen. Maar neen, Brinn ging glimlachend zijns weegs, terwijl Brazo, een oogenblik aar zelend en wachtend tot Brinn uit het gezicht verdwenen was, naar het huisje liep en dit binnenging. Wilson ging in zijn tent en kreeg zijn geweer. Hij wist, daT zijn Colt in orde was, maar hij was niet van plan om daarop te vertrouwen, tenzij het abso luut noodzakelijk was. Nu Brazo in het kamp was, wist Wilson, dat hij hem niet kon afwachten als hij naderde voor de boodschap, die slechts één bedoeling kon hebben. Een panische schrik had hem aangegrepen en hij wist, dat hij, als hij Brazo naar zich toe zag komen, begin nen zou om met zijn geweer te schieten, vóór Brazo dichtbij genoeg kon komen, om zijn vijfenveertigers te gebruiken. Hij wilde niets wagen met Brazo. Beter was het om hem te dooden en te probee- ren om weg te komen, dan te blijven en begraven te worden op het nieuwe kerkhof op de Zuidelijke helling van den rotsrand. (Wordt vervolgd.1

Wieringer courant | 1941 | | pagina 1