WIERINGER COURANT. VEREEN. VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING IN DE WIERINGERMEER. L. GO Y ARTS. ZATERDAG 14 JUNI 1941. No. 67. Mededeeling No. 11. Enquête uitwintering van de tarwe 19401941. Er kwam ruim 350 ingevulde vragenlijsten binnen. De onderstaande gegevens hebben dus betrekking op dat deel van de Wieringermeer, dat door deze 350 inzenders tezamen wordt ingenomen. Het is duidelijk dat practisch alle tar- weverbouwende leden in dezen hun medewerking hebben verleend, waardoor dus zeer zeker een betrouwbaar beeld wordt verkregen. Teneinde dit omvang rijke materiaal zoo spoedig mogelijk té kunnen aanpakken, werd een tijdelijke kracht aangenomen, die momenteel bij de verkerking assisteert. Hoewel een volledige beschouwing zal kunnen worden opgenomen in het eerstkomende jaarverslag, zullen de belangrijkste gegevens, voorzoover die nu reeds bekend zijn hieronder worden vermeld. Allereerst volgt hieronder een gespecificeerd overzicht van de rassenstafti- stiek, en de uitwintering van de in herfst 1940 in de Wieringermeer uitgezaai de wintertarwe. Uitgezaai- Omgeploeg- Doorgezaaide Omgepl. Overgeble- de opp. in de opp. opp in doorgez. ven opp. Ras ha in opp in at. ha p.ras ha. per ras ha per ras ha per iz Juliana 2674 686 26 132 5 818 31 1856 69 Carstens V 1003 66 7 2'/s 0.2 69 7 934 93 Lovink 176 16 9 1 1 17 10 159 90 Jubilé 47 17 37 10 21 27 58 20 42 Imperiaal Ila 31 O'/s - 2 3 10 3'/z 12 27 88 Mendel 30 4 14 4 13 8 27 22 73 Wilhelmina 20 20 100 0 0 20 100 0 0 Trifolium 20 4 22 0 0 4 22 16 78 Skandia II 2 0 0 0 0 0 0 2 100 Totaal 4002 815 153 968 3035 De cijfers van bovenstaande tabel zijn, terwille van de overzichtelijkheid hier en daar (bij de laagste) iets afge rond. Er blijkt uit dat de verschillende ras sen zich zeer verschillend hebben ge dragen. Vooral de tegenstelling Juliana- Carsten's V komt duidelijk naar voren. Immers van de 2674 ha uitgezaaide Ju- liana is 686 ha of 26% omgeploegd, ter wijl van de 1003 ha uitgezaaide Car- sten's V 66 ha of slechts 7% is omge ploegd. Telt men het aantal doorgezaaide ha van beide rassen er nog bij dan vindt men dus voor Juliana omgepl. en doorgezaaid 31% Carsten's V 7% Lovink 10% De Lovinktarwe (dc nieuwe kruising Carsten's V x Juliana), waarvan in to taal 176 ha werd uitgezaaid en die in voorgaande jaren op de proefvelden in de Wieringermeer ook zeer behorlijk winterhard is gebleken, is dus ook aan merkelijk beter door den winter gekomen dan de Juliana. Wij merken verder nog op dat de Wilhelmina voor 100% is omgeploegd. Verder kunnen we de tabel voor zich zelf laten spreken. Dat ook de overgebleven perceelen in vele gevallen van den winter geleden hebben zal in een volgende mededeeling worden gedemonstreerd. Cursus Selectie Het bestuur heeft den Heer P. Kooiman, Anna Paulowna, Hoofdcontroleur voor Noordholland van den N.A.K., bereid gevonden een inleiding voor de leden te houden over de selectie van eenige landbouwgewassen in verband met de veldkeuring. Deze inleiding zal worden gehouden in Hotel Smit te Middenmeer op Maandag 16 Juni, des namiddags te 14.30. Men wordt verzocht op tijd aan wezig te zijn. - Musschen-vangkooien. Voor den strijd tegen de musschen zijn door het bestuur 10 kooien besteld van het systeem Schwing. Deze zullen bijeen aantal leden, die de verzorging op zich willen nemen, op geschikte plaatsen worden gestationneerd, teneinde zoodoende ook voor de Wieringermeer ervaringen te krijgen met deze metho de, die momenteel als de meest voor dit doel in aanmerking komend wordt beschouwd. Zoodra ze worden geplaatst zullen er nog enkele aanwijzingen om trent het gebruik worden gegeven. Op de Staatsbedi'ijven heeft men reeds een tiental van dergelijke kooien in gebruik. Nadruk verboden. L. R. D. PROVINCIAAL NIEUWS. VEREENIGING „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD" Afdeeling Noord-Holland. Uitslag der Premiekeuring gehouden van Trekpaarden op 3 Juni te Slootdorp. Juryleden waren de heeren P. M. Die deren uit Limburg en W. J. L. de Groof uit Zeeland. De uitslagen waren als volgt Hengstveulens. Albion van Radboudhoeve, eig. A. P. A. Hermus, medaille. Clairon van de Volharding, eig. Jb. Geerligs Jz., medaille. Fair van Oosterveld, eig. G. H. Geerligs, medaille. Gustaaf v. d. Noorman, eig. E. Bruins, medaille. Clairon v. d. Waard, eig. R. L. Waiboer, medaille. Norie, eig. Wed. J. Schuringa, medaille. Merrie Veulens. Erna van Kolhorn, eig. Adr. Spaans, f 12. en medaille. Blondina v. d. Noorman, eig. E. Bruins, f 10.— Emilie v. d. Waard, eig. R. J. Waiboer f 8. Marguisina van Schermerhorn, eig. A. J. Barendregt, f 7. Iréna van 't Lotmeer, eig. K. Schenk f 6. Claira van Cultura, eig. J. W. Lammers f 5.—. Eén jarige. Julia v. d. Noorman, eig. E. Bruin f 20. Mirza, eig. A. Pruissen f 18. Juliana van Wieringermeer, eig. J. P Dieleman f 17. Iréna van Graan voor Vis, eig. A. Pruis sen, f 16. Jeanna van Wieringermeer, eig. A. J. P. J. v. d. Heyden, f 15. Alma, eig. H. J. Hakvoort, f 14. Iréna van Prinses, eig. Jb. Geerligs f 12. Betsy van Volhouden, eig. P. Kistema- ker, f 10. Twee jarige. Dina, eig. J. P. Dieleman, f 25 en med. Calina van Zuidzande, eig. Jac. Onder - dijk, f 22. Alma van 't Paviljoen, eig. E. Bruins f 20 Alina v. Dierkesteen, eig. E. Bruins f 20. Eva v. Kolhorn, eig. J. P. Dieleman f 18. Camilla v. Zuidzande, eig. E. Bruins f 15. Jacquiline v. d. Noorman eig. E. Bruins f 15.—. Stijntje van Zwingelspaan, eig. A. J. v. Strien, f 14. Ineke v. Tienhove, eig. A. Pruissen f 12. Béatrix van Schermerhorn, eig. A. J. Barendregt; f 10. Agnéta, van de Waard, eig. R. L. Wai boer, f 10. Mimie van St. Kruis, eig. E. Bruins f 10. Zita, eig. Wed. J. Schuringa, f 10. Drie jarige. Béatrix van Wieringermeer, eig. J. P. Dieleman, f 40.- en Beker. Hermina, eig. Wed. J. Schuringa, f 30. Bironne v. Radboudhoeve, eig. E. Bruins f 25.—. Marsjenka v. d. Waard, eig. R. L. Wai boer, f 20. Wanda van Oosterveld, eig. G. H Geer ligs, f 17. 47 jarige groote maat. Corry- van Bouwlust, eig. J. P. Dieleman f 50.en Kampioene. Gonny, eig. J. P. Dieleman, f 40. Julma, eig. L. A. Cammaert, f 35. Spara van Bloemendaal, eig. W. van Zadelhoff, f 30. Kirsten van de Waard, eig. R. L. Wai boer, f 25. Astrid van Dierkensteen, eig. A. P. de Milliano, f j^. Olga van Bru£zicht, eig.' J. P. Dieleman, f 20.—. Margot van Espoir, eig. Jb. Geerlings Jz. f 16.—. Lies, eig. R. L. Waiboer, f 15. Paula, eig. E. Bruin, f 15. Ivonne, eig. Wed. J. Schuringa, f 12. Bertha, eig. R. Hoeksema, f 10. Iréne, eig. G. H. Geerligs, f 10. 47-jarige, kleine maat. Benita, eig. J. P. Dieleman f 40. Elvire, eig. Adr. Spaans, f 35. Jacoba, eig. E. Bruins, f 30. Cora, eig. A. Saai, f 25. Marie, eig. Jac. Woets, f 25. Hectorine, eig. H. de Graaf, f 20. Nora van Middenmeer, Wed. J. Schu ringa, f 16. Milda van Eldrik, eig. W. van Zadelhoff. f 15.—. 810-jarige. Prinses, eig. Jb. Geerligs Jz., f 30. Amalia, eig. Ant. Moors, f 25. Boulette v.d. Schuitg'raaf, eig. W. van Zadelhoff, f 20. Corrie van 'f Paviljoen, eig. E. Bruins, f 20. Mirza, eig. A. J. P. J. v. d. Heyden f 15. Clara van Oudemolen, eig. Adr. Spaans, f 10.—. Flora, eig. L. A. Cammaert, f 10. Niske, eig. R. L. Waiboer, f 10. eig. A. J. P. J. v. d. Heyden f 10. DE COMMISSIE POSTHUMA. De samenstelling van de negentien streekcommissies in de Provincie Noord Holland. Deze Commissie ter ondersteuning van de maatregelen, getroffen voor de rege ling van de landbouwproductie, ingesteld bij besluit van den Rijkscommissaris van 19 Maart 1941 is in het Gewest Noord Hol land als volgt georganiseerd. De provincie Noord Holland is ver deeld in 19 streken, waarvoor een streek- commissne is benoemd, bestaande uit ver tegenwoordigers van de vier Iandbouworga niesaties en wel in deze volgorde Christe lijke Boeren- en Tuindersbond, Katholieke Land- en Tuinnbouwbond, Nederlandsch Agrarisch Front en Nederlandsch Land- bouwcomité. Aan het hoofd daarvan staat een voor zitter. Voor het Noordelijk deel is dit als volgt: 1. Texel. Voorzitter M. C. Keizer de Waal 4, Texel. Leden 1. J. Vlaming, nabij hoeve Oostwijk, Oosterend, Texel 2. M. J. Veeger, Westermient, Oosterend, Texel 3. Joh. Parlevliet, den Burgj Kexel 4. A. J. Keizer, Kogerslraat, Den Burg, Texel. 2. Den Helder, Callauntsoog, Zijpe, Voorzitter G. D. Reehorst. Burgemees ter, Callantsoog. Leden P. van den Veer, Rijksweg 21, Koegras 2. C. N. de Wit, Stolpe F 78, Schagerbrug 3. Ger- rit Smit. Burgerbrug 4. C. J, Maters, I 64, "t Zand. 3. Anna Paulowna, Wieringerwaard, Waard en Groet. Voorzitter Jacob Kiste- maker, Waardpolder, Kolhorn. Leden 1. D. J. van den Heuvel, Kleiweg, Anna Paulowna 2. G. Timmer Pz., Burgem. Lo- vinkstraat 19 Breezand 3. Daan Kaan, Groote Buurt, Wieringerwaard 4. W. Wilms, Anna Paulowna. 4. Wieringen en Wieringermeer. Voor zitter O. Venema, Wieringermeer, Alk- maarscheweg C. 35. Leden 1. K. van der Veen, Nieuw Almersdorperweg, Mid denmeer 2. H. J. Meijer Nieuw Al mersdorperweg C 42, Middenmeer 3. A. Saai, Medemblikkerweg( W.-Werf 4. S. L. Mansholt, Hoornscheweg, Middenmeer. 5. St. Maarten, Harenkarspel, Schagen Barsingerhorn, Winkel, Nieuwe Niedorp en Oude Niedorp. Voorzitter P. Pluister, Burgemeester. Nieuwe Niedorp. Leden 1. J. K. Slot, Oosterdijk 33, Harenkarspel; 2. Jac. Blokdijk, Tuitjehorn H. 46, Haren karspel 3. Jacob Waiboer, de Stiens, Barsingerhorn 4. W. van der Oord, Barsingerhorn. bonkaart 16 Juni t.m. 22 Juni V/t Kg. per bon. I MELK. I Bon 21 van de Melkkaarl 16 Juni t.m. 22 Juni: 1 3/4 liter per bon. EIEREN. Bon 36 en 98 van de Bonkaart Algemeen 16 Juni t.m. 22 Juni 1 ei per bon. KAAS Bon 68 en 78 van de bonkaart Algemeen 16 Juni t.m. 29 Juni 100 gram kaas per bon. De bonnen blijven geldig t.m. 13 Juli. VLEESCH. Bon 19 Vleesch van de vleeschkaart 16 Juni t.m. 23 Juni, per twee bonnen 100 gram vleesch, been inbegrepen of één rant soen vleeschwaren. Bon „19 Worst, Vleeschwaren" van de Vleeschkaart 16 Juni t.m. 23 Juni per twee bonnen één rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt var kens-, rund-, kalfs-, paarden en schapen- vleesch en voor gerookte worstsoorten 100 gram voor gekookte worstsoorten rolpens en knakworst 125 gram voor leverartikelen, tongen worst en nierbrood 150 gram voor bloedworst, of 100 gram voor verduurzaamde kip, eend gans of kalkoen, been inbegrepen. Rijst, enz. Bon 43 van de Bonkaart Algemeen 16 Juni t.m. 13 Juli, 250 gram rijst, rijste- meel, rijstebloem, rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) per bon. Havermout enz. Bon 44 van de Bonkaart Algemeen 16 Juni t.m, 10 Augustus, 250 gram haver mout, havervlokken, haverbloem, aardap- pelmeelvlokken, gort, gortmout of grutten per bon. Vermicelli, enz. Bon 54 van de Bonkaart Algemeen 16 Juni t.m. 10 Aug. 100 gram vermicelli, macaroni of spaghetti per bon. Maizena, enz Bon 55 van de Bonkaart Algemeen 16 Juni t.m. 10 Augustus 100 gram mai zena, sago, aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of pudding- sauspoeder, welke 100 gram zetmeel be vat, met uilzondering van rijstgries, dat eveneens onder de benaming van pudding poeder in den handel is, welk artikel op den rijstbon verkrijgbaar is. De hoeveelheid puddingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid pud- dingsauspoeders, welke op één bon wordt gekocht, mag - ongeacht de samenstelling - over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn Bloem. De bonnen van de bloemkaart, welke ge durende het tijdvak van Maandag 16 Juni t.m. Zondag 13 Juli a.s. recht zullen geven op een half rantsoen gebak of 50 gram brood of 35 gram meel en bloem, zullen bij afzonderlijke bekendmaking worden aange wezen. De bonnen, welke zijn geldig verklaard voor een op Zondag of Maandag aanvan gende distributieperiode, mogen reeds den daaraan voorafgaanden Zaterdag wor den gebruikt. B1NNENLANDSCH NIEUWS. NIEUWE BONNEN VOOR DE KOMENDE WEEK. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aange wezen voor het koopen der daarbij vermei de rantsoenen. AARDAPPELEN. Bon 06 van de Aardappeldistributie- BELASTINGEN OP VERVOERSMIDDELEN. Wij lezen in de publicaties van de Algemeene Nederl. Verkeersfederatie Het bericht dal voortaan voor het ge bruik van een rijwiel geen belasting meer verschuldigd zal zijn, is door de dagbladen en tijdschriften uitvoerig gecommenteerd, en met algemeene instemming begroet. Geen traan blijkt er gelaten te worden om een belastingheffing die zoowel rechtstreeks als indirect tot zooveel hin derlijke complicaties aanleiding gaf. Ook de Algemeene Nederlandsche Verkeers federatie heeft steeds het ondemocrati sche en weinig sociale karakter van deze belasting op het meest bescheidene aller vervoersmiddelen gevoeld, evenals er de zerzijds menigmaal aan herinnerd is dat dc aanzienlijke opbrengst van deze belas ting niet behoorde te worden aangewend voor doeleinden welke aan den aard der heffing soms volkomen vreemd moesten heeten, ja zelfs weieens met de belangen van het wielrijden strijdig mochten worden geacht. Dit gold trouwens in nog ernstiger mate voor de heffingen op sommige ande vervoersmiddelen, waaronder met name de benzine- en dieselmotoren. Tegen al dergelijke heffingen, voorzoo ver deze in economisch opzicht als onlo gisch of onbillijk te beschouwen waren, heeft de Algemeene Nederlandsche Ver keersfederatie doorloopend hare bezwaren doen hooren. Zij heeft deze protesten even wel opgeschort in tijdsgewrichten waarin de Overheid, door zeer bijzondere omstan digheden in het nauw gedreven, buiten staat te achten was om van eenigerlei in komsten afstand te doen. Met deze hou- TANDHEELKUNDIGE HIPPOLYTUSHOEF SPREEKUREN IEDEREN le en 3e DINSDAG DER MAAND Café N. KOK, Nieuwstr. H.-hoef. VAN 10.30 4 UUR. Ziekenfondsleden Gebitten en vullin gen tegen Fondstarief. ding heeft de A.N.V.F. bedoeld hare ge voelens van volkomen loyaliteit jegens het Uitvoerende Gezag ondubbelzinnig tot .ii- ting te brengen. Zij heeft hierbij intus- schen steeds aangeteekend dat een derge lijke berusting uiteraard slechts kon gel den zoolang de benarde toestanden dit vereischten, doch dat na wederintreden van normaal te achten omstandigheden de tevoren gekoesterde bezwaren zouden herleven. Eveneens op het afschaffen van de rij wielbelasting, hoe gehaat deze ook was, zou de Algemeene Nederlandsche Ver keersfederatie onder de huidige omstandig heden niet hebben willen aandringen ten volle besefte zij immers dat de Overheid thans meer dan ooit behoefte moet hebben aan kasmiddelen. Doch nu deze overweging klaarblijkelijk in de betrokken Overheids kringen zelve niet als zoo cruciaal wordt beschouwd, gezien het gemak waarmede een uit de rijwielbelasting te verwachten bedrag van tegen de tien millioen gulden is prijsgegeven, - nu mag terecht de vraag rijzen of dan in het verkeerswezen niet te vens een aantal andere belastingheffingen van onredelijken of vexatoiren aard in aan merking dient te komen om te worden in getrokken. En dan zou er aanleiding 2ijn om allereerst de verouderde en op geen redelijken grond meer te verdedigen Per- soneele Belasting op motorvoertuigen te doen vervallen. Voorts verdient tevens de veel le hoog gegrepen Molorrijtuigenbelas ting de aandacht, waarbij nog wel eens in herinnering mag worden gebracht, dat een officieel onderzoek ingesteld door een Commissie, aan dewelke waarlijk geen over dreven liefde voor het motorwegverkeer kon worden verweten, heeft uitgewezen dat met ongeveer een derde van de gel dende heffingen kon worden volstaan om alle kosten van den weg goed te maken. Nogmaals er bestaat dezerzijds niet het geringste verlangen om de netelige taak onzer Overheid te verzwaren door in een hachelijk tijdsgewricht als het hui dige, aan te dringen op voorbijgaan van baten. Indien evenwel van Overheidszijde gemeend wordt dat derving dezer inkom sten niet het ergste kwaad is - welnu, dat dan ineens over de geheele linie ge streefd worde naar rationaliseering van den belastingdruk op het verkeerswezen. Er valt in dit opzicht waarlijk genoeg in het reine te brengen BUITENLANDSCH NIEUWS. GAUWDIEF WAS NOTARIS TE GAUW AF EN GING ER MET HET GOUD VAN DOOR. Een brutaal schelmenstuk heeft een tot heden onbekend gebleven dief te Brussel gepleegd. Door zijn drieste op treden slaagde deze misdadiger er in sieraden ter waarde van een millioen franc, die in een verkooplokaal geveild moesten worden, te ontfutselen aan den notaris, bij wien deze kostbaarheden berustten. Den dag voor den verkoop vervoegde zich een onbekende bij den notaris met de boodschap, dat hij ge stuurd werd door een officieele instan tie om herkomst en kwaliteit van de sieraden na te gaan. De onbekende noodigde den notaris uit de kostbaar heden mee te nemen en met hem naar een nooge autoriteit in een hotel te Brussel te gaan. Toen zij daar per au to aankwamen, nam de onbekende de cassette met de sieraden, om er mee het hotel binnen te gaan. Doch de ont steltenis van den notaris was groot, toen de dief zich niet meer liet zien. Hij had zich met de kostbaarheden uit de voeten gemaakt. De verzameling be vatte behalve talrijke ringen, broches, en halssnoeren, vele waardevolle dia manten en een diadeem met 850 bril janten. EEN ADVERTENTIE IN DIT BLAD HEEFT STEEDS SUCCES. DE AMERIKAANSCHE VLOOT. Washington, 11 Juni. D.N.B. President Roosevell heeft het Congres verzocht, een bedrag van 100 millioen dollar beschik baar te stellen voor den aankoop van 26 hulpschepen voor de marine. Het is de be doeling, dat 19 dezer schepen worden ge kocht door de federale scheepvaartautori- riteiten en 6 door de weermacht.

Wieringer courant | 1941 | | pagina 3